Rechtzaken. Groot© Expositie Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant deze zaak, waarin het der firma om een rechterlijke uitspraak te doen was, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis ge- ëi8cht. Het vonnis verklaart de overtreding der Verordening op de Winkelsluiting wettig en overtuigend bewezen, ver klaart evenwel die Verordening niet verbindbaar en mitsdien het aan be klaagde ten laaie gelegde feit niet strafbaar. De beklaagde werd van rechtsvervolging ontslagen. Het vonnis, onder veel belangstel ling voorgelezen, luidt in zijn over wogingen aldus Overwegende, dat wij niet den ver dediger van beklaagde van oordeel aan deze verordening ver kracht moet worden ont- gende, dat toch ingevolge art. )emecntewet oen Gemeente- betreffende de huishouding verordeningen mag dat undo segd, over 135 der derV-G^meente maken overwegende, dat de hierbovenge- noemdd verordening blijkens hare ge schiedenis geen andere strekking heeft dan om aan de winkelbedienden en klein-winkeliers door het verkorten van hun arbeidsdag een meer mensch- waardig bestaan te verschaffen overwegende, dat deze verordening derhalve alleen in hot belang van een betrekkelijk klein aantal Amsterdam- sche ingezetenen in het leven is ge roepen overwegende, dat zulks nog te meer blijkt uit de artikelen 5 en 6 dier ver ordening, waarin uitsluitend in het belang der gewone klein-winkeliers het recht van anderen om te verkoopen, of te leveren en te venten beperkt wordt overwegende, dat uit dit alles volgt, dat meergemelde verordening mot de huishouding van Amsterdam niets te maken heeft overwegende, dat nu wel is waar in het tweede lid van artikel 150 der Gemeentewet uitdrukkelijk is bepaald dat eene plaatselijke verordening bij twijfel, of zij getreden is in het alge meen Rijks- of provinciaal belang, verbindt, totdat zij door de Kroon is geschorst of vernietigd, doch deze be paling niets hoeft uit te staan met de vraag, of eene verordening de huis houding der Gemeente betreft overwegende, dat toch de in het eerste lid van artikel 150 der Ge meentewet aan eene plaatselijk ver ordening gestelde negatieve eisch „dat ze mow uiug tioden lil Hetgeen van algemeen Rijks- of provinciaal belang is" naar onze meening niet (gelijk mr. Opponheim leert) hetzelfde is, als hot in artikel 135 der Gemeentewet ge stelde positief vereischte, „dat zo de huishouding der Gemeente moet be treffen", maar daarnaast staat overwegende, dat immers een plaat selijke verordening zeer wel de huis houding der Gemeente kan betreffen en toch getreden kan zyn in hetgeen van algemeen Rijks- of provinciaal belang is (getuigen b.v. de vele ver ordeningen, die de Rijkswetten aan vullen), terwijl omgekeerd uit de om standigheid, dat een plaatselijke ver ordening niet getreden is in het alge meen Rijks- of provinciaal belang, nog geenszins voortvloeit, dat ze wel de huishouding der Gemeente betreft overwegende, dat alzoo door het tweede lid van art. 150 der Gemeente wet aan ons oordeel alleen onttrokken is de vraag, of een plaatselijke ver ordening getreden is in het algemeen belang en dientengevolge niet onze bevoegdheid is opgeheven om te be oordelen, of eene plaatselijke veror- doning de huishouding der Gemeente betreft overwegende, dat, waar wij nu mee- nen, te hebben aangetoond, dat dit laatste bij de verordening op de win kelsluiting van Amsterdam niet het geval is, die verordening, als zijnde in stryd met art. 135 dor Gemeentewet tot Btand gekomen, niet verbindend moot worden verklaard overwegende, dat mitsdien het aan beklaagde te laste gelegde en bewezen feit niet strafbaar is, zoodat beklaagde van alle rechtsvervolging te dier zake behoort te worden ontslagen gezion, behalve de reeds aange haalde artikelen ook nog artikel 216, in verband met artikel 253, van het Wetboek van Strafvordering rechtsprekende in Naam der Konin gin vorklaren het aan beklaagde te laste gelegde feit, alsmede zijn schuld daar aan, wettig en overtuigend bewezen verklaren, dat dit feit oplevert eene overtreding van artikel 1, in verband mot artikel 4, van de Verordening op Winkelsluiting der Gemeente Amster dam en met straf is bedreigd bij arti kel 9 dier Verordening; Verklaren ovenwol die verordening niet verbindond; Verklaren mitsdien het aan beklaade te laste gelegde en bewezen feit niet strafbaar en ontslaan van alle rechtsvervolging te dier zake. Als verdediger van den beklaagde was opgetreden mr. L. van Gigch Jr. Zooals wij mededeelden is de amb tenaar van het O. M. in appèl gegaan van dit vonnis. Na vermelding van het verschil van meening over de al of niet rechtsgel digheid dezer verordening tusschen do beoefenaars van het publieke recht en den kantonrechter, schrijft het Hbld En hoe zal 't nu voorloopig met de winkelsluiting gaan Theoretisch is de verordening nog in volle kracht. De rechter heeft niet, zooals de regeering, het recht haar te vernietigen. Hij kan slechts zeggen ik pas haar niet toe. Dat is alleen een zaak voor hem persoonlijk. Zijn col lega's, hoogere colleges kunnen haar wel toepassen, en de politie kan pro- cessen-verbaal opmaken, het openbaar ministerie vervolgingen instellen, en desverlangd van den de toepassing- weigofeffdbn rechter in elke zaak in hooger beroep gaan. Practisoh echter zouden wij meenen, dat althans wat de sectie van Am sterdam betrdft die onder mr. Höfelt ressorteert, do verordening nu wel slapendei zal worden gelaten, totdat in hoogere instantie is beslist. Wat zou het geven, vervolgingen in te stellen bij oenen rechter,- die niet toepassen wil Hoe 't in de ander© sectio's zal loopen, moet nog worden afgewacht. En, indien de rechtbank weer eens wel de geldigheid aanvaardde, zou 't blad weer gekeerd zijn, totdat eindelijk het cassatiearrest definitief is. Ook de hooge Raad kan de verordening niet opheffen, enkel verklaren dat zij strij dig is met de wet. Een verstandige gemeenteraad gaat dan allicht tot in trekking of wyziging over, —anders blijft het toch een doode letter. Maar dat is toekomstmuziek. Voor- loopig zullen wij, dunkt ons 's avonds hiet en daar de lichten wel weer na negenen branden zien Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal met de behandeling van processen-verbaal in zake overtreding van do verordening op de winkelslui ting voor de kantongerechten niet worden voortgegaan,1 voordat een be slissing van den Hoogen Raad ge vallen is. Mot de behandeling der hangende winkolsluitingzaken zal voortgegaan worden, tot door alle vijf Amsterdam- sche kantonrechters vonnis gewezen is. Maar daarna zullen, totdat een be slissing in hoogste instantie verkregen is, de processen-verbaal bljjven liggen. Dit standpunt wordt ingenomen, omdat in elk geval een beslissing van den Hoogen Raad voor de verdere toe passing aer verordening gewenscht is. Maar ook, omdat, terwijl de eene kan tonrechter van rechtsvervolging ont slaat gelijk door mr. Höfelt geschiedt is, de andere mogelijk een veroordee- lend vonniB wijst. Natuurlijk blijven de verschillende kantonrechters, tot tijd en wijle de Hoogen Raad heeft beslist, hun een maal in hun vonnissen, ingenomen standpunt handhaven, zoodat de eene winkelier wegens overtreding der ver ordening' van rechtsvervolging ont slagen en de andere wegens gelijke overtreding veroordeeld worden zou. Vandaar, dat do zakon blijven rusten totdat de Hooge Raad, zijn uitspraak gedaan heeft. Waarschijnlijk zullen hiermee vier of vijf maanden gemoeid zijn. Vermoedelijk zal de politie ge zien ook de gister gevallen beslissing in afwachting van 's Hoogon Raads beslissing, niet voortgaan met verba liseeren. Vele winkoliers hielden gisteren na 9 uur hun zaken geopend. In tegen spraak met de mededeeling van het Handelsblad kan worden gemeld, dat gisteravond wel degelijk proces-verbaal tegen verschillende winkeliers is op gemaakt. Vad. Het Tariefontwerp. Nadat door het bestuur van de Mid- denstandsvereeniging te Wageningen geweigerd was oen ledenvergadering uit te schryven ter behandeling van het voor de op 16 October te Utrecht in de bondsvergadering aan de orde gestolde onderwerp (de Tarief wet), heb ben thans 20 leden van genoemde Vereoniging bij het bestuur een voor stel ingediend om by de Tweede Kamer instemming te betuigen met de motie tegen het Tariefontwerp, welke te Utrecht werd aangenomen, en ter be handeling van dit voorstel zoo noodig een buitengewone ledenvergadering te beleggen. Z. K. H. de Prirs der Nederlanden, vergezeld vnn zijnadjudant jhr. Hooft Graafland en den jigermeester, is Zon dagmiddag te Amsterdam aangeko men. Van het ststion werd per auto naar Beverwijk gereden, alwaar gis teren een groote jachtpartij plaats had, waaraan Z. K. H. deelnam. De Prins vertoeft er op het landgoed Marquette. Na afloop der jachtpartij had een di ner plaats, waarna Z. K. H. per auto naar 't Loo terugkeerde. De eerste najaarsvergadering van de Staten van Zuid-Holland wordt uit geschreven tegen 5 December a. s., de tweede 14 dagen later. De Bond van Onderwijzers I De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft op de huishoudelijke vergadering een post van f2000 op.de begrooting ge bracht ter bezoldiging van een voor zitter-redacteur van De Volksschool, die niet aan het onderwijs verbonden zal zyn. Het bestuur heeft daarin aanleiding ;evonden, zijn mandaat ter beschik king van de vergadering te stellen. Diphtheritis te Boskoop. Naar aanleiding van het ingezon den stuitje van Dr. H. P. Schim van der Loeff, predikant te Boskoop, gis teren in ons blad opgenomen, hebben wij een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek ons het volgende: Er werden aangegeven op: 2 Sept. 1 geval. 1 3 gevallen. I geval. 1 r 2 gevallen. 1 geval. 1 n 1 5 Oct. 1 geval. Op het oogenblik, dat wij dit schry ven zijn er nog drie huizen, waarop een briefje met diphtheritis. In 11 gevallen werd niet ontsmet door de ontsmettingsdienst, maar door de menschen zelf op advies van den arts de kinderen werden zooveel mo gelijk geïsoleerd en wanneer bleek, dat zij daarna geen bacillendragers waren, werd de verklaring van gewe ken gevaar voor besmetting afgege ven. Driemaal bloken zy nog bacil lendragers te zjjp en werd de verkla ring eerst afgegeven na oen tweede onderzoek met negatief resultaat. Dit betrof alle gezinnen met 4 k 5 kin deren, en in geen enkel dezer gezinnen werd een tweede geval geconstateerd. In de vijf volgende gevallen werd wel ontsmet door den ontsmettings dienst. Slechts in één dezer gevallen werd naar bacillendragers gezocht. Dit betrof een geval waar de geneeskun dige werd geroepen bij een kind, dat reeds vijf dagen ziek was en waar het heilserum machteloos bleek; de drie overige schoolkinderen in dit gezin werden op bacillen onderzocht met negatief resultaat. Daarna werd ont smet. Het andere sterfgeval betrof naar men ons mededeelde een geval van hartverlamming. Het Staatstoezicht van de Volksge zondheid werd expres gewaarschuwd, hoewel dit toch reeds van elk geval aangifte krijgt, met zoo noodig ver melding van bijzonderheden. Het bleek nu, dat van de eerste 11 gevallen het 10 kinderen betrof van de Christelijke School. Geadviseerd werd de onderwijzers te onderzoeken op bacillen. Dit onderzoek had plaats en twee onderwijzers bleken bacillen dragers te zijn. Onmiddellijk werden het hoofd der school en de voorzitter der Christelijke sohool hiervan in ken nis gesteld en geadviseerd de onder wijzers te verwijderen en de school te laten ontsmetten. Dit advies had plaats op Zondag. Eerst Vrydags- morgens daarna beloofde de voorzitter aan den burgemeester en een genees kundige beide onderwyzers van school te verwijderen. Maandagmorgen daar op bleek aan den arts, dat die onder wyzers niet waren verwijderd. Hij berichtte dit onmiddellijk ter secretarie, waarop de burgemeester persoonlijk naar die school ging en de onderwyzers de school verlieten. In den loop dier v^eek bleek een dier onderwijzers bacillen vry, de andere n\et. Toch werd degeen, die nog ba cillendrager was, op school voor de klas aangetroffen door den genees kundige. Daarna vefliet hy de school, totdat bleek, dat het onderzoek op bacillen negatief uitviel. In een der gevallen werd een kost ganger aangeraden een ander kosthuis te zoeken, maar aan een ander kost ganger werd het bezoeken van zyn familie niet afgeraden. Wanneer wy nu aan deze feiten eenige beschouwing willen vastknoo- pen is het deze 1°. dat waar op het oogenblik in een gemeente van 6000 zielen drie gevallen van diphtheritis zijn aange geven, men niet kan spreken van een „epidemie" 2°. dat het zeker jammer is, dat in alle gezinnen niet werd ontsmet door den ontsmettingsdienst, maar dat daar geen gevolgen van zyn gebleken, vooral fiaar, waar vóór dat een ver klaring van geweken gevaar voor be smetting werd afgegeven naar bacil lendragers werd onderzocht 3°. dat liet schoolbestuur der chris telijke school in dezen zeer verkeerd heeft gehandeld. Had dit beslist ge weigerd het advies op te volgen, dan had men op zijn hoede kunnen zijn. Nu het beloofde het advies op te vol gen en het toen stilletjes niet deed, moet dit bestuur oen scherp verwijt treffen 4°. dat het ons niet duidelijk is waarom niet in alle gevallen naar bacillendragers wordt gezocht. Het Staatstoezicht van de Volksgezondheid geeft eiken arts hiertoe reeds lang kosteloos gelegenheid 5°. wanneer de heer Dr. Schim van der Loeff dus zegt, dat„Geener lei maatregelen tot inperking der epi demie zijn genomen", moet ZEd. daar achter voegendoor het Bestuur der Christelijke School 6°. dat het geschrevene van boven- genoemden heer „De gezondheid, het leven van onze kindoren wordt door je schromelijke, ja misdadige zorge loosheid op het spel gezet" met vry is te pleiten van eenige overdrijving, waar de gebeurtenissen der laatste weken in Boskoop niet vreemd aan zouden kunnen zijn 7°. dat zeer zeker aan den geach- ten inzender niet geheel bekend is hoe de wet op Besmettelijke Ziekten luidt Volgens deze is een bacillendrager strafbaar, wanneer hij door onvoor zichtigheid of achteloosheid gevaar voor besmetting, dat voorzien kan worden, voor andere doet ontstaan. (Art. 8 der wet op Besm. Ziekten). Dezer dagen toch werd tegen zoo iemand in N. Holland een rechtsver volging ingesteld. 8°. dat de verspreiding van dipthe- ritus (getuigo Bloemendaal bij Haarlem waar omdat onder de schoolkinderen zoovele bacillendragers werden ge vonden, een zieken-barak van het Rijk is geplaatst voor isolatie) een nog niet geheel opgelost vraagstuk is. Met dit al achten wij toch, dat met alle macht de noodige maatregelen te nemen zeer gewenscht is en hopen, dat de diphtheriebacil in Boskoop spoedig een vreemdeling moge zijn. In den afgeloopen nacht ontstond door tot heden onbekende oorzaak een geweldige brand in de machinale brei-inriohting van den heer C. Pieters aan het Groote Oost te Hoorn. In zeer korten tyd stond het geheele perceel in lichtelaaie, zoodat niets kon wor den gered. Ook de belendende kruidenierswin kel van den heer De Haan was spoe dig aangetast, terwijl het daaraan be lendende perceel, bewoond door den heer Schoenewagen, brandschade kreeg. De brei-inriohting is geheel afge brand en de kruidenierswinkel groo- tendeels uitgebrand. Pieters was voornemens Hoorn met terwoon te verlaten en naar Gronin gen te vertrekken, waarheen zijn vrouw en 4 kinderen reeds waren vertrokken. Hij zelf was met nog 3 kinderen ach tergebleven. Al het goed stond reeds oor korten tijd had de heer Pieters zyn inboedel verzekerd. Ook bij den heer De Haan, die mede niets kon redden, dekt verzekering de schade. (Hbld.) Te Hengelo ontstond Zondagavond brand in den paardenstal van den heer F. Karsch. De harde wind wakkerde do vlammen aan, de vonkenregen be dreigde het stadhuis on al de belen dende gebouwen, zoodat men een oo genblik het ergste vreesde. Doch de brandweer wist de vlammen te bedwin gen. Drie paarden van den heer A. van Gelder zijn verbrandtwee kon den gered worden. Te Delft is door den pachter van Stads Doelen een aanklacht wegens smaadschrift ingediend tegen een me dewerker van de (R.-K.) Nieuwe Delft- sche Courant. Naar aanleiding van de opvoering van „Allerzielen" was van den pach ter een en ander minder goeds gezegd. De- mailtreinen 'en de storm. Gisterenochtend zyn de mailtreinen met een unr vertraging uit Vliasingen vertrokken, daar wegens den storm de waterkeeringen tusschen Rilland en Krabbendyke gesloten bleven met het oog op gevaar van overstrooming. Treinvertraging. Het spoorwegverkeer over de brug bij Hedel moest gisterochtend gestaakt worden. In den nacht moest een her stelling aan de brug geschieden ech ter bracht de storm storing in de werkzaamheden, zoodat des ochtends de brug niet tijdig genoeg gereed was. De treinenloop bleef gestremd tot het middaguur. De „Prinses Juliana." De mailboot Prinses Juliana heeft Zondag te Folkestone een staaldraad in de schroeven gekregen, welke ech ter weder verwijderd is kunnen worden. Het schip gaat naar Rotterdam om te dokken in plaats van de Mecklen burg, die aanvankelijk zou gaan. Hoogst gevaarlijk. Zondag werd te 's-Gravenhage in een van de straten van de Transvaal- wijk een vrouw aan het hoofd gewond door een stuk hout dat door den ster ken wind van een zoogenaamde dui venslag was losgerukt, aldus meldt de A"^)8t. Een duivenslag ook wel duiven- melkerij genoemd is een getimmerte dat men in de volkswijken veelal bo ven op, of tegen de daken aangebouwd ziet. Het dient, om het maar eens ge woonweg te zeggen elkanders duiven te stelen. Het is een inrichting met kleppen en valluiken, waarop de uit gezonden lokduif 's buurmans duiven tracht te doen neerstrijken, waarna ze gevangen zyn daar de kleppen zich gewillig openen maar dadelijk weer dichtslaan. Tegen dien vorm van het zich toeëigenen van een ander mans duiven schijnt strafrechtelijk niet veel te doen te zijn, maar zou de bouwpolitie deze hoogstgevaarlijke getimmerten niet kunnen verbieden (Vad.) Diphtheritis. Men schrijft aan de N. R. Crt., uit de Hoeksche Waard: In den gemeente Oud-Beierland heerscht sedert maanden diphteritis, waaraan, zoo we wel zijn ingelicht, reeds een paar kinderen zijn overleden. Het is niet overdreven, als men van meer dan dertig gevallen spreekt. Dat het gemeentebestuur van Oud-Beier land geen maatregelen ter ontsmetting neemt, schijnt zeker vreemd. Wie echter met de plaatselijke toestanden aldaar op de hoogte is, verbaast zich daarover niet. Maar in die gemeente is ook een plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis. Kan het bestuur daarom niet zorgen voor ontsmettings apparaten en voor een behoorlijken ontsmettingsdienst Zondagavond is op de kermis te Gennep een bioscooptheater omge waaid. De voorstelling zou juist een aanvang y^emen, en verscheiden per sonen bevonden zich in de tent. Do electrische verlichting ging uit, zoodat er een groote paniek ontstond, waarbij verschillende bezoekers lichte kwets uren opliepen. Gistemamiddag te 1 uur heeft zekere K., uit de Langstraat te Arnhem, drie schoten met scherp gelost op zijn meisje D. H., evenwel zonder haar ,te treffen. Hij ging op den loop en werd later in het Broek aangehouden, nadat hy nog twee revolverschoten op de hem vervolgende politie had gelost. Op last van het hof te Amsterdam zijn in de Nieuwe Meer nieuwe onder zoekingen ingesteld naar de vergifti gingen, waarvan v. E. en vrouw H. worden verdacht. Het haantje van den tqren. In een Friesch dorp vermaakte eene vrouw bij overlijden haar gouden oor ijzer aan de kerk. De kerkvoogden hebben nu besloten het oorijzer te laten smelten en daarmee het haantje op den toren dik te vergulden. Als een brandhout uit het vuur gerukt* Zaterdagavond had de heer P., te Arnhem, iemand naar den trein, die te 6.15 naar Utrecht vertrekt, ge bracht en was zelf ook ingestapt. Toen hy den trein weer wilde verlaten, was deze reeds in beweging. Hij sprong er uit, met het gevolg, dat h§ viel en onder den trein geraakte. Zeker zou hy zjjn overreden, had niet de adsistent-stationchef, de heer Drijver, de tegenwoordigheid van geest gehad om in een openstaand raam van een der D-wagens te springen en door aan de noodrem te trekken, den trein tot staan te brengen. De heer P. kon nu, als door een wonder ongedeerd, van onder den trein worden uitgehaald. Alleen zijn kleeren waren gescheurd. Hbld. Voor de achtergeblevenen te Seheveningen. Nader wordt uit Seheveningen ver nomen dat H. M. de Koningin voor do weduwen der bemanning van elk der beide verongelukte Scheveningsche loggers 460 en 384 f 300 beschikbaar heeft gesteld, dus in totaal f 600. Rattenpap. Te Someren (N.-Br.) was de weduwe B. aan het pap koken toen uit de schouw 'n rat in de ketel met pap vloog, onmiddellijk gevolgd door een collega. De vrouw viel door schrik overmand, in den haard Hare kinderen meenden dat zy door een toeval was getroffen en legden de bewustelooze vrouw te bed. Tijdens den papmaaltijd kwamen de rattenresten, zooals pootjes, staartjes, enz., voor den dag. Er was ook 'n raar smaakje aan de pap geweest! Gisterenmiddag is bij het afhalen van de Zierikzeesche Spoorboot te Wolphaartsdijk, de sleepboot omgesla gen, met het noodlottig gevolg, dat drie der opvarende verdronken. Vier personen konden worden gered. Te Middelburg is Zondag door de politie gearresteerd en naar Sehevenin gen overgebracht de dienstbode M. S., oud 24 jaar, die zich in Augustus of September in laatstgenoemde plaats schulaig heeft gemaakt aan verduis tering van een diamanten broche. Het meisje bekende volledig. Op de aanhouding was f 250 belooning Mishandeling. Het zaakje van den bootwerker van Ingen, te Amsterdam, die 19 de zer terecht stond wegens het toebren gen van een messteek aan den boot werker F. Vonk, op 6 Aug. jl, in de Dommerstraat, aan de gevolgen waar aan deze op 4 Sept. overleed, had een nasleepje. Heden stond voor de 4e Kamer der rechtbank een man terecht die, ter wijl van Ingen aan beide handen geboeid werd overgebracht, hem in de 2e Goudsbloemdwarsstraat met Bteenen gegooid, een bloedende neus geslagen en tegen zijn beenen ge schopt had. Tegdn den man eischte het O.M. 3 maanden gevangenisstraf. GOUDA, 24 October 1911. Soiree Musicale Duo-Rotowsky. Gisteren hebben wij met een kort bericht melding gemaakt van de Soiree Musicale van het Duo-Rotowsky, welke Donderdag B uur zal gehouden worden in de Sociëteit de Héunie voor de lezers en lezeressen van ons blad. Thans willen wij hieraan toevoegen dat het Duo-Rotowsky, volgens de tal rijke beoordeelingen uit de bladen, waarvan wn in ons blad vanmorgen eenigen zullen afdrukken, niet behoort tot de categorie van menschen, die spelen in varietó's en cafó-chantants, om der wille van het geld alleen, doch dat deze kunstenaars op eigen origi- neele wijze het land doortrekken, overal brengend goede muziek, met het doel liefde tot deze kunst op te wekken en aan te kweeken. Zoo trekken zij reeds twee jaren, en bezochten een groot aantal steden en dorpen benoorden het IJ. Op alle plaatsen traden zy meer malen op, en steeds was het grootste succes hun deel. Het door het Dno-Rotowsky uit te voeren programma is zeer verschillend samengesteldklassieke zoowel als populaire muziek komt daarop voor. Wy wekken onze lezers en lezeres sen op gebruik te maken van het entree-biljet, dat morgenavond in de courant wordt opgenomen. Voor heden verwijzen wy nogmaals naar de in dit nummer voorkomende advertentie. God. Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren behandeld het beroep van de weduwe Verheij alhier tegen de onbewoonbaarverklaring van eene haar toebehoorende woning aan de Boele kade alhier. De gezondheidscommissie had de onbewoonbaarverklaring voor geteld, maar de inspecteur van het gemeentelijk Bdhwtoezicht en B. en W. adviseerden om niet tot onbewoon baarverklaring over te gaan, doch verbeteringen voor te schrijven. Intusschen besloot de gemeenteraad met 9 tegen 7 stemmen tot onbewoon baarverklaring. De inspecteur van de volksgezondheid, over het beroep ge hoord, adviseerde tot handhaving van het gemeenteraadsbesluit. De weduwe eigenares lichtte haar beroep toe aan voerende dat zij nog niet lang geleden voor f 600 had laten verbeteren aan deze en eene andere woning te zamen en dat zij door de onbewoonbaarver klaring tot armoede zou worden ge bracht. De secretaris der gezondheids commissie bestreed het beroep, waarna de rapporteur over deze zaak, het lid van Gedep. Staten jhr. mr. de Geer, nog zijne bevreemding er over uitsprak, dat in deze een advies om eene aan schrijving tot het aanbrengen van ver beteringen uit te vaardigen is uitge bracht kort vóór het tijdstip waarop volgens de bouwverordening moest worden voldaan aan een voorschrift betreffende de hoogte der woningen aan welk voorschrift de onderhavige woning niet voldeed, zoodat zij dus na de bedoelde verbeteringen toch zou moeten zijn afgekeurd. Ten raadhuize dezer gemeente werd heden aanbesteed 1. Het maken van een gebouw voor het uitmalen van vuil uit de buiten- Wijken. Ingeschreven werd door do hh.: Gebr. Dessing voor f 6989. P. Bokhoven - 6665. D. A. Verbeek - 6545. 2. De verpachting v. h. Reeuwijk- sche Verlaat. Ingeschroven werd door: P. Spanjer te Reeuwijk voor f 350. J. Kalkman - 370. Frank van Es te Waarder - 425. D. Stigter te Schoonhoven - 452. H. Scheijgrond te Ouderkerk - 502. 3. De verpachting van grasgewas aan den Goejanverwellondijk. 'Eenig inschrijvor voor 4 jaar II. Kooiman voor f8.per jaar. 4. De verpachting van het overzet veer aan de Turfsingelgracht. Inge- Behreven werd door: J. N. Verzaal voor f 1025.— G. Nieten - 975.— P. Sanders en C. Bruik- man W. J. van Hofwegen I. van Diewen H. Hooiman A. Plomp D. Mulder 5. De levering der - 940.— - 925.— - 900.— - 900.— - 875.— - 800.- benoodigde steenkolen enz. Ingeschreven werd door Firma P. de Vroedt, kachelkolen voor f 9.90, haardkolen voor f 12. anthraciet 25 X£0 voor f 18.idem 20 X 20 voor f 16.—. A. Jonker en Zoon, kachelkolen voor f 10.10, haardkolen voor f 11.74, anthraciet 20 X 30 voor f 1.6572, idem 30 X 50 voor f 1.7472» Friesche turf voor 741/J ct. D. Vermeij, kachelkolen voor f 9.35, haardkolen f 11.69. anthraciet 30X50 f 1.83, 20X30 f 1.65, turf 77 Va ct. Joh. Dessing en Co. kachelkolen voor f9.34, haardkolen f 11.50 anthra ciet 30X50 f 1.65 20X30 f 1.55. Bij K. B. is verlof verleend tot het aannemen der hem door den President der Fransohe Republiek geschonken zilveren eere-medaille van Frankrijk aan C. van 't Hof, rijksveldwachter brigadier alhier. Door de politie is heden een man aangehouden, die volgens het Alg. Politieblad nog drie dagen hechtenis moest ondergaan. De politie transporteerde den gesig naleerde naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Met de St.-Ct. 24 Oct. zyn verzon den afdrukken van de Coöperatieve Vereeniging; Goudsche Coöp. Melk inrichting Ons Ideaal, alhier. De heer P. J. C. E. Douwes Dekker, leeraar aan de Rijks-Hoogereburger- school alhier is door den Minister van Binnenl. Zaken benoemd tot lid in de commissie, belast met het afnemen van de akte-examens in de Fransche taal en in de Italiaansche taal en letter kunde voor de in Nov. en Dec. en zoo noodig op het laatst van Oct. te houden examens. Geëindigd is het faillissement van A. J. M. Van den Ring, banket bakker alhier. Oplichting. De eigenaar van een bekend schoe nenmagazijn, de heer v. T. alhier ïb gisteren aö dupe geworden van een brutale oplichter. Een net gekleed heer vervoegde zich gistermiddag in den winkel en vroeg eenige schoenen te zien. Na wat gekeken te hebben, vroeg deze een vijftal paar schoenen op zicht te mogen ontvangen aan het adres van den heer de Beer op de Kattensingel. De heer v. T. liet de schoenen aan het opgegeven adres bezorgen, door zijn loopjongen, maar voordat de jon gen het bewuste huis had bereikt, trad „mijnheer de Beer", die al had loopen wachten op den jongen toe met de woorden „Je moet zeker naar mij, geef dan dat pakje maar hier.u De niets kwaads vermoedende jongen gaf zijn pakje af en ging naar den winkel terug, waar hij vertelde het pakjo aan „mijnheer" op straat te hebben afge geven. De winkelier die het niet erg ver trouwde liet na verloop van oen uur antwoord vragen aan het adres en toen bleek dat daar een pakhuis was. De oplichter was intusschen ver moedelijk per spoor vertrokken. De politie, die direct met het geval in konnis werd gesteld vermoedt dat deze oplichter dozolfde is, die ook te Dordreoht en Gorincbem zyn kwade praktijken heeft uitgeoefend, zij hoeft daarom een uitgebreid onderzoek inge steld. De vergadering van hot Collego van Brandmeesters zal plaats hebben op Woensdag 25 October, des avonds 8 uur in het café Het Schaakbord. GASCONTROLE. 24 Oct. 1911, 3 uur namiddag. Druk 45 nuM. Lichtkracht 12.60 Kaarsen. Warmtogevond B2ig Calorigo Vermogen Reeuwijk. Do heer A. G. Meijer, onderwijzor alhier is benoorad tot 2on secrotaris der afdeeling Gouda en Om streken van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Woerden. Ter vervulling der vaca ture van kantonrochtor to Delft is opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbovelingmr. W. G. Dol Baere, mr. J. D. van Ewyck, mr. G. W. F. Wentholt, allen kanton rechter, rospec. te Woerden, Ridder kerk en Ter Neuzen. Boskoop. Ten nadeele van don hoer J. J. Grootendorst alhier werd in den nacht van Zaterdag op Zondag uit zijn loods gestolen een partij woschgoed. Herhaaldelijk komen in den laatsten tijd alhier diefstallen voor. Wxddtnxveen. De heor N. Blokker, prop. te Amsterdam hoeft voor hot beroep naar de Rem. Goref. Gemeente alhier bedankt, en heeft het beroep naar Oude-Wetering aangenomen. Alphen. Op initiatief van den heer Claaszen. rijkstuinbouwleeraar voor Zrjd-Holland, is een wintercursus ie theoretische kennis in het tuinbouwvan geopend. Het leerplan bevat behalvk bloemisterij groenten en fruitteelt ook zooveel natuur- en scheikunde, dat bodemcultuur, kunstmestbehandolin- gen en grondverbetering tot haar recht kunnen komen. De lessen worden gegeven door den hoer De Bruin, tuinbouwleeraar als directeur en de heeren Lemkes en Goed als leeraren. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren H. J. Lemkes. F. Koppnis, W. A. Lam, ds. A. W. Voorts en B. Lam. De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren H. S., gewezen surveillant in de Marthastichting te Alphen, die zich gelden toeeigende welke hij had ge collecteerd voor een boottocht met jongens dier stichting naar Amsterdam tot 4 maanden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Aangevoerd 46 paarden, 1896 ma gere runderen, 939 vette runderen, 641 vette en graskalveren, 195 Nuch tere kalveren, 2 varkens, 356 biggen, 2 bokken. Prijzen: Vette Koeion 8082, 76, 72. Ossen 78, 74, 70. Stieren, 68—70, 64, 62, Kalveren 115, 105, 95, Melk koeien 146—250, Kalfkoeien 165285, Stieren 145-265, Pinken 90—110, Nuchtere kalveren 813, Graskalveren 25—85, Vaarzen 100—160, Werkpaar den 70125, Biggen 613, Fokkal- veren 14—20, Slachtpaarden 95—85. AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Soestdijk arriveerde 22 Oct. n.m. van Rotterdam te Phi ladelphia. Het stoomschip Teviotdale (gechar terd door de H. A. L.) vertrok 21 Oct. v.m. van Baltimore naar Rotter dam. Het stoomschip Qonredijk (Neptune Lijn), van Rottordam naar Baltimore, arriveerdo 21 Oct. n.m. te Now-port News. Italiaansch-Turkscho oorlog. Malta. Brieven uit Bonghasi molden dat het bombardement dor Italiaanscho oorlogsschepon groote verwoesting heeft aangericht en oen paniek heeft veroorzaakt. Velo gebouwen o.a. do Malthe8or kerk stortten in. De Engolscho consul word gewond. Verscheidene Israölietischo Engolschen werden in het consulaat gedood. Volgens do brieven wordt het aantal dooden op 4000 goschat. Konstantinopel 23 Oct. Do bogroo- ting voor hot nieuwe dienstjaar sluit met een tekort van S'/i millioen Turk- sche Ponden. Konstantinopel 23 Oct, De Kamer verwierp twee moties, waarin de aan dacht van do rogeering wordt ge vestigd op do crisis in den handel en uitstel van botaling van schulden wordt bevorderd. Konstantinopel 23 Oct. Do groot vizier en do minister van justitie be loofden oen streng ondorzook te zullen instellen naar den moord op den mo- tropolitaan van Grovena, en do schul digen streng te laton straffen. Romo 23 Oct. Do Giornalo d'Italia deolt mede, dat hot verkeer mot de Levant geheel en al is opgehoudon alle stoomvaartlijnen hobbon don dienst gestaakt. Madrid 23 Oct. In do hodonavond gehouden zitting van den ministerraad deoldo de minister van oorlog mode, dat de niouwo oporaties te Molilla zullen plaats hebben, zoo generaal Al- dano en de regoering die noodig achten. Do ministerraad kourdo oon- stemmigdo maatregolon good, door den minister van oorlog te Molilla genomen, en besloot genoraal Aldavo en den anderen genoraajs te Molilla gelukwonschon te zondon. De gorueh- ten over oen godeeltolijko kabinets crisis zijn ongegrond. Parijs 24 Oct. De Excelsior zo/aft dat do regoering besloot de toopassing der niouwo douanonmaatregelon uit te stellen tot 1 Fobruari. De winkelsluiting te Amsterdam. Heden deed de kantonrechter mr. Carsten uitspraak inzake de overtre ders dor sluitingsverordoning, de bak- kor Levisson on- sigarenwinkelier, Ioder werd veroordeeld tot 50 ets. boete subs 1 dag hechtenis. Zoowel Mr. van Gigch Jr. als Mr. Hillosum zijn van dit vonnis in appèl gegaan. IJmuiden. De staking der zeelieden wordt voortgezet. Ramp bij Wolphaartsdijk. Van de bomanning der sleepboot, welke bij Wolphaartsdijk is omgoslagen is nog de machinist gered kunnen worden door den jachtopziener dier gemeente. De „Holland" naar China. In verband met de opstand in China heeft de Nederlandsche Rogeering be sloten het pantsorschip Holland, dat in de Indische wateren vertoeft, naar Shangai te zenden ter bescherming van de Nederlandsche onderdanen aldaar. der nieuwsto modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen,Jupes, Jupons, Robes en Japonstoflfen alsmede eene groote keuzo PELTKIHIEN van de goedkoopste tot do boste soorten en scherp concurreorondo prijzen. *- Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN23 O/t. Jan Dedde, ouders A. Postmus onL. de Frank rijker. Adrianus Pieter Martinus, ouders A. P. de Goede en M. J. Kla verveld. Petrus Hendrik, ouders M. Weyers en M. J. Fortuin. OVERLEDEN: 22 Oct. H. van der Winden, 15 j. van het Koninklyk Metoriologisch- Instituut Lu DE BILDT. Hoogste 'barometerstand 771.9 te Horta, laagste stand 743.4 to Ilapa- randa: Verwachting tot den volgendon dag: meest matige tot krachtige tijdelijk stormachtige zuidwestelyko wind, bo- trokkon töt zwaarbewolkt, regenbuioH, zelfde temperatuur. VAN DEN Uf kolenhandel le Amsterdam 24 OCT. 1911. Vorig* Koer» van Sttutsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 11)06 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilio. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Iluuk- en Credlet-Imtel- llnjren. Ned. Bankaandeolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C.'V. A. Id.Smolting &Rolining Co. Gert. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. i'rediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. -Amster; dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. My.totExpl. v.Petr. Bronn.O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. i'abak-Ondernemingen. lVmdjey Tabak Mij. A. Niouwo Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diverien Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. IIoU. IJzeren Spoor- wegray. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwogmij. Aand. 197l/k dito dito Act. de Joulss. f 126.50|f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 99 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30 Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. 161 Wabash Gew. Aand. 12 t l'remleleeniiigen. Amsterdam Aand. 3pct 101 Hongarije. Thobs-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. 154 GELDKOERS. Prolongatie 3—37a pCt. Hollandsche fondsen iets vastor met béperkto zaken. Russen vast. Jxicalo waarden vrijwel als gisteren, alloon Tabakken iets zwakker. Amorikanon kalm, doch meerendeola vast. Geld ruimer.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2