ÊHT p> iSCII. wing! No. 11697. Woensdag 85 October 1911. 50e Jaargang^ AU’S Eerste Blad. Eviïtein laxxd™ Buitenlindsch. Nieuws, FEUILLETON. Bijna Bezweken. Her, STE. IMIEM. behalve Zon- en Feestdagen.. Telefoon Interc. 82. ISTïeix'Ws- ezx -rroox Q-okxcLa, ezx Oïxxst±e3s:eïx. Verschijnt dagelijks PRIJS VANHET ABONNËMENÏr Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. hem gosprt (Naar het Duitsch.) 26) i Zn., Gouda. (Wordt vervolgd.) WATBMU mwrai 141 «fel Rotterdam, jdiplomeerd te lan 2 of meer tien. Vertalin- <oods -W kdruppels 1 f 0,75. t hij! O, Werne: wenscht slechts miji - HET k doen >en? erkelijk het sd trekken. en bederft nden noch II tusschen te zeep en eep. Jefdadigheids- ven door het Ensemble, geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onze Réunie” 8 uur ;ing voor Vrou- jksterAnna KINAORUP- Idig wordt na ton van andoro to brongon, ■oodo doozen, Vanning. doch woord *K.ina- ze fabriek af- S’/j nur, Alg. idsche Ijsver- da en O. Bouw- en Wo- i Spieringstraat r Vergadering an Armenzorg, mie” 8’/j uur van de Kon. d-Onderofficie- Dit Nummer bestaat uit twee bladen. Italië—Turkije. Tïipoli, 23 October. De berichten uit Bengazi molden, dat do verliezen der Turken gedurende de ontscheping 400 doodon en duizend gewonden zouden bedragen hebben. De schade in de stad is niet ernstig. De toestand ver betert gaandeweg. Do moord op de christelijke missie wordt gelogenstraft. Berlijn, 24 October. Uit Rome wordt aan de National Zeitung geseind Officieren van het Italiaansche vlieg- korps hebben bericht, dat de Turken op 25 kilometer afstand van de stad kampeeren. Gelijk men weet, hebben Arabieren beweerd, dat de Turken zich Aider dan 100 kilometer ver in het binnenland hadden teruggetrokken. Keulen, 24 October. Telegrammen uit Milaan bevestigen dat in Bengazi en Derna de huizen der Europeanen en Italianen volkomen zijn leeggeplun derd. De Turken roofden de graan voorraden der Banco di Roma en verschaften zich daardoor proviand voor een maand. In de Katholieke kerk te Bengazi zijn de lijken van 10 joden en 8 christenen gevonden. P. DE MINK, Telefoon 274. PRI S D E R ~A~D VÏÏ R T E N TI N Van 15 geMpne regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van f—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer<6 ets. Reclames 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. olies to winnen, alles verloren,” klonk het dof van des jongeling» lippen; „den broeder, de geliefde, het goloof l 0, gebroken leven Vernietigde toe komst 1” „En dóarom weent gij? Lachen moest gij, Felix, lachen zooals ik, over alle comediën en treurspelen des levensKan er iets grappigors bestaan, dan hetgeen wij zelve zooeven beleefd hebben En kunt gij hot der vrouw euvel duiden, dat zij zich voor do on dervinding, welke zij bij den ouderen broeder heeft opgedaan, bij den jongere in acht neemt Beschouw de zaak van de heldere zijde, Felix ’t is een vroolijke wereld, oen vroolijke coinedie, en omdat wij geen ander auditorium hebben, lachen on applaudisseoron wij zelve En Lona begon te lachen. Schate rend en schetterend, als wilde zij elk ander geluid overstemmen. Zij hoorde niet dat Felix snikte„O, vrouw zon der harten het huis verliet. Zij zonk op een stoel, en lachte krampachtig voort. Hij verbeeeldde zich het schate rend gillen nog te hooren, toerf’hij de straat reeds bijna ten einde was, als wilde het hem vervolgen, waarheen hij zich ook mocht begeven. fiOUDSCHE COURANT Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Over Engeland. Het politieke leven zal in*Engeland weldra weer in vollen gang zijn. Reeds eenigen tijd geleden konden wij een overzicht geven van wat John Red mond op een vergadering over de Home-Rule-kwestie meende te moeten zoggen. Thans zijn het do twee partijleiders de hoeren Minister Asquith en Balfour die in Schotland voor on tegen de regeering hebben gesproken. Minister Asquith nam de conservatieven een klein beetje in hot ootje. Hij raadde zijn hoorders aan, zich niet al te veel aan te trokken van de boozo woorden, die do conservatieven togon de regee ring uiten. Het is begrijpelijk, zoi hij, dat de conservatieve partij niet erg vriendelijk tegen ons is. Het gaat haar zoo slecht. Zooals het er nu voorstaat, lijkt het <3r veel op of de conservatieven in hun algemeene vecht partij onderling, zoo tusschenbeiden ook wel eens even de liberalen moeten te pakken hebben. Hij wees vervol- (pna np d« oprichting van de Halsbury- club, een clnb i» aan partij bene een vereenigingetje waarvan nog niet het minste bekend is. Alles ge schiedt even geheimzinnig. Verder wees de minister president op het toe komstig werkplan der regeering. In de allereerste plaats, zei hij, hebben we voortaan geen rekening meer te houden met het over-conservatieve Hoogerhuis zooals dat tot nog toe had bestaan. In de plaats daarvan vervolgde Asquith zal spoedig komen een lichaam, klein in ledenaantal be trekkelijk onpartijdig in samenstelling waaraan zullen kunnen worden toe vertrouwd handelingen, geenszins ge ring of onbelangrijk, in overeenstem? ming met de bedoeling eener Tweede Kamer in eiken democratischen staat. De werkzaamheden waarmee het Parlement dat gisteren is geopend, zich in de eerste plaats zal hebben bezig te houden, zullen betreffen de verzekeringswetten van den lord-kan- selier van de schatkist. Slechts voor dit werk alleen zal de regeering al dank verdienen. Wanneer dit ontwerp eenmaal wet is geworden, dan zal men het recht hebben te zeggen, dat deze De kerk is zwaar beschadigd. Ver scheidene huizen en tobgebouwen zyn vernield. Daar tal van! Turksche offi cieren in burgorkleeren door Egypte •reizen, heeft Italië zich met klachten gewend tot do Egyptische regeering. Berlijn, 24 October.. (P. N. R. Ct.) Von Gottberg seint of er het gevecht van gisteren bij Tripoli de volgende bijzonderheden D& Arabieren tolden ongeveer 400 man. Zij reden om acht uur in don morgen op de Italiaansche stellingen ton westen van Boemeliana toe, terwijl andoro ruiters achter een reeks zandheuvels bloten, .die zich op ongeveer 400 motor afstand van do Italiaansche stolling in do woestijn verheffen. Hot olfdo regiment borsa- glieri ontving den Vijand mot oen levendig geweervuur de ruiters moes ten terug wijken, achtervolgd door granaatschoten. Zij lieten 3 dooden en 9 gewonden op het slagveld achter. Het scheepsgeschut oy lersteunde hot vuur van do veldartillerie. Tegen 10 uur rukten do Italianen uit hun stellingen togen do Arabieren op, dio in do woestijn verborgen lagen en waarschijnlijk versterkingen hadden verkregen. Men zag, dat de Arabieren door Turksche officieren werden aan gevoerd. De aanval van de Italianen had vooral ten doel de Arabieren wes telijk van de stad hij de zee in de flank aan te vallen. Spoedig daarop loste men geweervuur, in don rug van de Italiaansche stolling. Do scho ten waren afkomstig van Arabieren uit de stad, die blijkbaar mot den vijand in verbinding stonden on zich in het struikgewas van de oase ver borgen hielden. Toen eonige gewonde Italianen door de straten van de stad worden ge dragen, verspreidde zich in de stad het gerucht van een opstand van do Arabieren on een paniek maakte de bevolking dol. Zelfs grooto maga zijnen worden gesloten on do men- schen vluchten op de daken van hun huis vandaar af schoten zij, zooals ik zelf heb gezien, in hun angst mot revolvers op de monniken. Constantinopel, 24 Oct. De Duitsche gezant protesteerde tegen de onwettige inbeslagneming van 5 Italiaansche schepen. Bovendien meldt de gezant, dat 300 Italiaansche werklieden, die werkzaam waren aan den aanleg van den Bagdad spoorweg naar Aleppo vluchtten, waai de consul hiet staat was hen te helpen. Rome, 24 October. Generaal Caneva seint, dat do nacht kalm is gowoost on do verliezen dor troepen nog niet zijn vastgestold. Do vijand Is met be langrijke verliezen teruggeslagen. verscheidene opstandige Arabieren zijn gefusiloerdverscheidene gevan genen naar don krijgsraad verwezen, anderen ingescheept. De verklaring van don Turkschon minister van buitenlandsche zaken, dat Italië 2000 doodon voor en in Bengazi zou hebben gehad, is onjuist. Men weet, dat do verliezen bedragen hebben 100 dooden on gewonden. Fbankkuk. De Franscho marine. Toen het pantserschip „Suffron” gisteren voor Toulon het anker wilde lichten, werden door een vergissing van don machinist door uitstroomen den stoom do wanden van eenigo voorraadmagazijnen verhit. Do com mandant liet onverwijld do kruitkamer en hot kolenmagazijn, waar zich roods oen begin van brand vertoonde, onder water zotten. Do kruitvoorraden wor den daarop aan land gebracht. Museum-diefstallen. Te Parijs is gisteren de dief in hech tenis genomen van een sedert 3 Oct. uit hot Quimper-musoum ontvreemdde schilderij van Boucher. Do dief bood het werk voor 50.000 free. te koop aan de hoogo prijs trok do aandacht on leidde tot arrestatie van don dief. Deze is een 55-jarig voormalig onder wijzer. regeering niet te vergeefs heeft ge loefd. Het volgend jaar zullen be handelen do wetsontwerpen betreffende Home Rule, een scheiding van Kerk on Staat in "Wales. Dit was in hoofd zaak wat de heer Asquith had mede te deelon. Uit een geheel ander vaatje tapte natuurlijk lord Balfour. Scherp critiseerde hij de regeering, maar, zei hij, ik geloof niot^dat deze regeering nog lang aan hot roer zal blijven. Het radicaal vernietigend op treden van deze regeering zal zich wreken. Dan zal do conservatieve partij den tijd vinden van haar pro gram volledig te verwezenlijken. Wanneer wij vrij van vage theo rieën, zoo zei hij weer aan het roer zijn, „dan zullen wij weder hot model van oen bezadigde democratische wer kelijk populaire zuivere on voor do algemeono belangen wakende regeering (zijn), zonder wolke, geloof mij, een zoo nieuw, zoo vreemd en terzelfder tijd zoo grootsche sampmtalling als de Britscho Empire niet honen kan een blijvende politieke oeiyneid te zullon zijn.” f „Gij zijt een kind, Felix, en kinderen mogen onzen toorn niet opwekken, wanneer zij het onmogelijke verlangen. Vergeet wat ge zooeven gesproken hebt.” „En waarom?” riep hij. „Verdient een algeheele toewijding niets meer dan deze spotachtige afwijzing? En bij den Hemel, Lona, ’tis waar; ik bemin u, en ik gevoel het diep, wat gij voor mij zult zijn, wat ik eens aan u te danken zal hebben, zoo ge mij wilt verhoeren „En welke plaats hebt ge voor mij gevoel kan bestaan, waaraan de men in uwe toekomstplannen bestemd “ehAn don naam van -Geluk” ffaxmvan „Als mijne Muze, mijne geliefde, mijne vrouw, mijne meesteres „En zou uw broeder met uwe keuze instemmen, zoo hij die vernam?” vroeg zij, hem doordringend aan ziende. „Dat doet hij O, Werner is zoo goedhij wenscht slechts myn geluk, gij van Werner spreekt „Van hèm, on hèm alleen I Vraag hem vrij, of ik de waarheid heb ge sproken. De heilige hield zijn masker voor, en ik was te trotsch, om ’t hem van het gelaat te rukken. Thans ech ter wil ik niet langer zwijgen, nu hij mij de grootste boleediging heeft aan gedaan, die eene vrouw kan onder vinden nu hij het beproeft, zich door zijn broeder vrij te koopon Werner Ónmogelijk, ónmogelijk I” kreet Felix„Warner weet niet wat liefde ishij kent slechts één gevoel Plicht, en hij is met Luitgart ver bonden.” „Op deze wijze beschouwt gij hem, ik echter niet. Ik was voor hem een welkom speelgoed, toen hij hoopte ongestraft te kunnen zondigen on, ik beken het eerlijk, ik stelde een blind vertrouwen in zijne woorden. Bitter heb ik dit moeten boeten, en uit de liefde is haat geboren, haat jegens hem, verachting jegens mij zelve, en „En wat voor mij snikte Felix. „Deernis met uwe dwaasheid Wanneer go hem tegenover mij als een godheid bewonderdet, moest ik lachen, óf werd ik woedend, wegens zulke ellendige huichelarij. En zelfs ihans heeft hij u niet eens de waarheid king gehouden mot den uit Melilla teruggekeerden minister vim oorlog, die zich om do bittere kritiek van do laatste dagen zeer weinig schynt te bekommeren. Hot orgaan van Canalejas, Manana, maakt onder don zeer opvallenden titel: „Frankrijk is onze vijand” lange commentaren openbaar op het inci- dent-Toutée. Het blad schrijftDe Franscho regeering tracht don ernst van. dit geval door hot bevel van vrijlating der gevangenen tevergeefs te verzwakken on streeft er zonder succes naar do feiten to bemantelen. Frankrijk heeft ons altijd gehaat, maar nu haat hot ons te moer, nu het ziet, dat wij op het punt zijn ons van Frankrijk, dat ons zijn gebruiken, zijn literatuur on zijn politiek hoeft opgedrongen, 'vrij te maken, ton einde ons tot andoro volkon te wonden on to putton uit rijke cultuurbronnen. Marokko is Frankrijk1» idoaal, zijn toekomstig handelsgebied. Gndormijnd door hot syndicalisme, geeft hot too aan Dnitsehland, omdat het aan Sedan denkt. Togon ons daarentegen wendt het des te moor koloniale listen aan on werkt het op de vyandolijke in stincten van de woeste Riffbowoners. Noorwegen. Andrew Carnegie heeft oen heiden fonds ton bedrage van 120,(XX) dollar voor Noorwegen gesticht. China. Do Opstand. Londen, 24 October. (Ph. N. Ct.). Een telegram uit Sjanghai meldt, dat do opstandelingen thans feit el ijk do vier middenprovincios bohoorschen Een telegram uit San Francisco be helst, dat de Chinese Pree Press hot bericht ontvangen heeft, dat do gene raal der keizerlijken Sjarigpiou zelf moord gepleegd had, toen hij zijn terdoodveroordeeling wegens lafheid op het slagveld vernam. Peking, 24 Oct. Jintsjang’s hoofd macht is nog steedfc te Sinjangtsou. De minister van Oorlog heeft in een tele gram aan de regeering medegedeeld dat de rebellen 400 kanonnen bezitten, en dat hy weigert voorwaarts te ruk ken, tenzij men hem moer artillerie, schietvoorraad on geld om de soldijen uit te betalen zendt. Do macht der opstandelingen groeit blükbaar bij den dag aan. Berichten uit Nanking, Woohoo en Kioekiang stellen vast dut in al deze en ik heb hem gezegd, dat al mijn geluk op aarde alleen in uw bezit be staat.” „Weet hij aan wie hij u verbeeldt, uw hart geschonken te hebben „Vergeef mij, Lonaik toonde hem de Ariadne.” „De Ariadne I” riep zij verbleekend, „en desniettegenstaande „DesniettegenstaandeHij begreep mij.” „En hij heeft u niets gezegd „Alleen, dat ik gelukkig moge zijn.” Plotseling wierp zij het hoofd ach terover, en begon luidkeels te lachen. „Lona,” riep Felix verbaasd, „geef mij een antwoord waarom beleedigt ge mij zoo?" „Een antwoord wenscht gij Welnu I Zeg aan uw broeder, dat hij mij ge leerd heeft, hoe vast op de liefde, de hartstocht der mannen te bouwen is dat hij het geloof ontnam, dat er een - el kan bestaan, waaraan de men- schen den naam van „Geluk” gegeven hebben, en dat voor menschen onbe reikbaar isZeg hem verder, dat hy mij de lust benomen heeft, om bij den jongeren broeder dezelfde ervaring op te doen, die mij de oudere reeds een maal bereidde!” „Lona, Lonakermde hij, ’t „Is niet waar, het kan geen waarheid zyn, da^ gezegd. Ik heb dus voor hóm gespro ken Werp uwen afgod van zijn altaar in het stof Daar hij bleef zwygon, vervolgde zij „Waarom moest gij ook deze dwaasheid beginnen! Was net niet goed zooals het was? Gaf ik u ooit aan leiding tot de onzinnige vraag, die ge mij straks gedaan hebt?” „Ik geloofde het, omdat ik het hoopte.” „Omdat gij mannen do vriendchap eener vrouw niet weet te waardeeren. Moet gijlieden u dan voor zóó onweer staanbaar houden, dat gij slechts liefde eischcn en schenken wilt?” „Toi wille van Werner behandelt go mij heden zoo slecht, mevrouw anders zoudt ge wel meer toogevnnd jegens mij zijn. Een zoodanige wraak echter is onedel. Zoo go hem nog bemint, mocht ge mij niet toestaan, u zoo dikwijls te bezoeken, en zoo ge hem haat, zijt gij te vroeg uit uw rol ge vallen Zij lachte toornig. „Ik dank u voor het verwijt, gij hebt echter het dorde geval vergoten het is mij onverschilligwant een man dien ik niet meer achten kan, is mij te gering zoowel voor liefde, als voor haat.” „Zoo heb ik dan heden, nu ik dacht Marokko. Uit Tandzjer wordt aan de Vossisehe Zeitung geseindDo Marokaanscho staatsbank, het Tabaksmonopolio en hot Beheer van do Schulden, waarvan de hoofdbureaux zich in Tandzjer be vinden, zijn voornemens, naar men uit verschillende teeken kan opmaken, om hun hoofdkantoren naar Cassablanca te verplaatsen. Dit schijnt een bewijs te zijn, dat Casablanca niet Fransch wordt. Do Maroccaine bevat heden een lang hoofdartikel, waarin dit feit wordt bevestigd en betreurd, terwijl men in niot-Fransch kringen te Tandzjër er zeer mee ingenomen is. De Spanjaarden in Marokko. Uit Madrid wordt aan het Berliner Tageblatt geseind Do minister-presi dent heeft gisteren een lange bespre-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1