Stadsnieuws. Groote Expositie D. SüïftSO Binneiiland. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant la&tsen zeer groote onrust onder de evolking heerscht. De openbare moening in Noord- China is in 't algemeen op de hand dor opstandelingen, doch veel minder geestdriftig dan onder bijna alle klas sen der bevolking in de streek tusschen Kanton en Tsjifoo, waar do opstande lingen bijna in 't openbaar als bevrij ders begroet worden. Gemeenteraadsverkiezing te 's Gravenhago. Bij de gisteren plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid van don gemeenteraad in district I zijn uitgebracht B599 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 2800. Uitgebracht op mr. E. L. van Emden (antirov.), die verzocht had op hem geen stem uit te brengen, 64 stem men, op den heer J, H. de Kleer, soc.-dem. 2986 on op den heer M. A. D. H. Schalekamp, anti-re v., 2549 stommen. Zoodat gekozen is de heer J. H. do Kleer. Het stembua-geknoei van antirevo lutionaire zijde heelt dus niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. De Duitsche Keizer hoeft, vernomen wij, aan do vertegenwoordigers der Koningin, die de monarch namens Ilaar bij zijn jongste aanwezigheid te Akori hebben begroet, geschonken aan den luitenant-generaal Van Houtz, die reeds bij oen vorige gelegenheid hot Grootkruis der Pruisische Orde ontving, 's Keizers photografisch por tret met eigenhandige naamteekening en aan jhr. mr. Ruys de Booronbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, het Ridderkrus lo kl. (Groot Officier dor Orde van den Roode Adelaar van Pruisen. Het openbaar onderwijs gaat in ver scheidene Westlandscho gemeenten hard vooruit. Thans is weer hot aan tal kindoren der openbare school A te VGravenhage in oonige jaren van 170 tot over 200 geklommen, zoodat hot onderwijzend personeel zal worden uitgobreid. Ned. Protestantenbond. Dinsdagnamiddag is te Haarlem be gonnen do algemeone vergadering van don Nedorlandschon Protestantenbond, onder presidium van den heer ds. S. K. Bakkor, van Zwolle. Nadat gezongen was lied 24 1 en 3 van den Bondsbundel, hield de voor zitter de openingsrede. Sprekor heette allen welkom en zeide dat het hem een voorrecht is, dat te mogen doen in het schoone nieuwe gebouw van de afdeeling Haarlem. Hij herdacht verder diegenen, die in liet laatste jaar aan het moderne loven ontvallen zyn en wel met name dr. Slotemaker, ds. Ilugonholtz en dr. Böliringer, van welke drie de laat ste de Bondsman was. Van hem was hot lied, dat als een stille hulde aan zijn nagedachtenis bij de opening der vergadering is gezon gen. Zijn naam, verklaarde spr., zal bij ons in gezegend aandenken blijven. Do gelederen dunnen alzoo, ging spr. voort, maar eenigen dor ouderen blijven ons nog. Daar is nog prof. Oort, on ds. van Loenen Martinet, die nu wedor hersteld in ons midden is. Mogon beiden "nog lang in ons midden blijven (applaus). 'Wij strijdon voort togen links en rochts. Togon een geest van materia- iismo, die mon nog wol bij links aan- troft en waartegen wij onze wereld beschouwing stellen. Togen r jchta zoo lang men daar op don naam van orthodox nog prijs stolt. Op dogmatisch torroin zal men nü togen het oitho- doxisino moeten gaan strijdon. De afdeolingen zullen moeten blijven workon aan den opbouw van het eigen godsdienstig geloof. Daartoe kunnen dienon vergaderingen als deze, waar men elkander kan ontmoeten on loeren van elkanders ervaring. Mogen wij dan ook hier opgobouwd worden in ons geloof. Met dozen wensch open ik deze algemeone vergadering, eindigde spreker. Behandeld werden daarna hot ver slag van hot hoofdbestuur en oonige verslagen van commissies. Wij toeke- non daaruit aan, dat namens de afdee ling den Haag er op aangedrongen werd in hot jaarverslag op to nemen het aantal leerlingen, dat over heel Nederland namens den Ned. Protes tantenbond godsdienstonderwijs ont vangt. Ton slotte werden de verschillonde verslagen goedgekeurd. Daarna bracht de bond «secretaris een aanvullinga- verblag uit. Daaraan ontleenen wij, dat óón nieuwe afdoeling en wel die te Ede is opgericht, dat de bond thans 157 afdeelingen tolt, met te zamen 20.538 leden. Ten slotte wenschte de bondssecretaris de afdeeling Haarlem met haar nieuwe gebouw geluk. Hulde werd verder gebracht aan de comm. voor den liederenbundel, inzon derheid aan den heer Jossen, die zich zoo veel jaren met de administratie en verzending belast heeft. Eveneens aan den heer Hooykaas, die is afge treden als correspondent voor de biblio theken. Besloten werd om de ontvan gen giften en legaten te voegen bij hot Bondskapitaal. Nadat door een commissielid dien aangaande rapport was uitgebracht, werd onder dank aan don penning meester, den heer W. J. Pekelharing, diens rekening en verantwoording goedgekeurd. Verder word de bogroo- ting vastgesteld. Daarna werd de ver gadering tot hedenochtend verdaagd. (Vad.) Bij den gemeenteraad van Zaandam is ingekomen een verzoek der plaat selijke afdoeling van hot N. G., om aan de openbare scholen voor go- woon lager onderwijs een 7e leerjaar te verbinden. Zoolang de lecrplicht- wot zeggen echter B. en W. cn de schoolcommissie - het bijwonen van dat leerjaar niet verplicht stelt, moet hot invoeren van deze maatre gelen met hot oog op de t wijfelachtige resultaten en de vrij hooge kosten worden ontraden. B. en W. van Zaandam stellen den gemeenteraad voor afwijzend te be- Bchikken op een adros van oen inge zetene ora schoolonderwijs voor zijn zwakzinnig kind. Zij zijn echter be reid te bevorderen, dat aan min- en en onvermogonde ouders uit do ge meentekas oen toelage wordt ver strekt in do kosten van het bezoeken oener speciale onder wijs-inrichting voor zwakzinnigen elders. Uit een rapport van don schoolarts ia geblokon, dat in de gemeente een 30 aohtelijke kinderen worden aange troffen, die voor het ontvangen van niet-klassikaal onderwijs in aanmerking zouden komen. De winkelsluiting te Amsterdam. Naar aanleiding van de veroordee ling gisteren door den kantonrechter Mr. Carsten van den sigarenwinkelier en den bakker wogens overtreding van de Verordening op de "Winkelsluiting schrijft het Hbld. Dus de verordening weer wel geldig; overtreding wel strafbaar. Wij zullen nu maar onze knoopen gaan tellen. Het is waarlijk komisch deze beide lijnrecht tegenover elkaar staande rechtsbeslissingen, door één gerecht, want wij hebben te Amsterdam één kantongerecht, gegeven. In dien er nog een derde, en verdere mogelijkheden bestaan mochten, kun nen de betrokkenen wellicht op de eerst volgende kan to n gerechts zitti n g, wederom door oen ander lid waarge nomen, die tegemoet zien. En zoo kunnen wij met onze verordening, totdat in hoogste instantie over hare rechtsgeldigheid beslist zal zijn, oen verward en zonderling intermezzo be loven. Kom, dit bewijst ten minste dat de juristerij nog zoo droog niet is. Maar, dit is wol de slotsom, die do practisehe man al zeer spoedig stelt het moet toch niet al te lang duren of al te bar worden. Prijzen wij het in onze justitie, dat zij zelfstandig en onafhankelijk oordoelen wil. M«ar wij mogon tevens vorderen, te weten waaraan we ons te houden hebben. En dat weten wij nu ganscholijk niet. Twee tegenstrijdige vonnissen, en po litie die volijverig met verbaliseeren is doorgogaan, oen openbaarministerie, dat die verbalen voorloopig niet wil vervolgen, maar ze elk oogenblik ook weer kan vervolgen. Een stroop, dwars door Amsterdam, aan weerszijde waarvan de hoiltoestand dor winkeliers verschilt als de kleuren op H pakje dor burgerwoesjongens ja, een streep door do geheele gemoontehuishouding zelf! recht en onrecht op rolletjes. Het moest wel zoo gaan. Zaken van belang geraken niet dan na trek ken en rekken in rust. Maar hopen wij dan toch, dat men er naar zal streven, die rust zooveel mogelijk te bespoedigen. In de eerste plaats ligt hel onZes inziens op den weg der uitvoerende macht, nu maar het toezicht op de naleving der verordeningen te laten rusten, totdat hare geldigheid beslist is vastgesteld. Zooals het thans is, is die verordening geen recht, waarvoor men eerbied en ontzag kan vorderen. Door den rechter zelf in twijfel go- trokken, beticht van onwettigheid, late men de dubieuse schoone in de wachtkamer totdat hare papieren Hé- slist in orde bevonden zijn. Voor de bevorderaars der winkel sluiting, en volijverige autoriteiten is dit misschien een doorn in het oog. Toch is wel duidelijk, waarvan de oenige afdoende oplossing komen kan. Dat is van de hoogere rechterlijke instantie's. De Amsterdamsche Rechtbank heeft het alvast in haar macht, de ontstane tegenstrijdigheden te dichten en onze kerheden op te heffen, door zoo spoedig mogelijk te behandelen het hooger beroep van de kantonnale uitspraken. Indien binnen oenige weken en is dit niet zeer goed doenlijk? nu voor 't geheele Amsterdamsche gebied, oen uitspraak over de wettigheid dor verordening vallen mag, zal dit zeker in menig opzicht, én voor de belang hebbenden, èn voor de politie, èn voor het prestige der zaak, buitenge woon groot nut hebben. Dat is de wensch, die onder de gegeven omstandigheden zeker wel iet dringendst opkomt. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 24 Oct. v.m. 11 uur. De roplieken en het algemeen d.ebat over de Militiewet worden voortgezet. De heer Marchant betwiBt tegen over den minister, dat dit wetsontwerp niet zou aantasten de grondslagen van de Militiewet, van 1901. Do heer Thomson verdedigt zich togon de aanvallon, waaraan zijn kri tiek op dit "militie-ontwerp hoeft bloot gestaan. Vooral richt hij zich hierbij tegen den heer Lohman, die spreker had verweten geen goed volksopvoeder to zijn. Dit rocht mist do heer Loh man, wiens uitlatingen in deze Kamer juist kunnen tengevolge hebben, dat men in verkeerde richting gaat. En als de heer Lohman voortdurend op het gebied van militairismo den heer Schaper bestrijdt, dan heeft spreker meer respect voor den heer Schaper, dio althans zijn dienstplicht heeft ver vuld, dan voor iemand die dien dienst plicht voor geld heeft afgekocht. Het wetsontwerp verder bestrijden de, geeft spreker o.a. als equivalent voor do militaite werken aan, hot be stendigen van een toestand, welke thans reeds, «ft officious, bestaat, nl. hot stelsel dor vaste employés. Spreker bestrijdt het verlaten door dr. Kuyper van zijn vroeger gunstig standpunt ten aanzien van het volks leger, en acht het medegaan der Roomsch-Katholieken met deze wet slechts een uiting van politiek. Spreker hoopt dat-de minister ge stand zou doen zijn goed voornemen om de verhoudingen tusschen officie ren en minderen te verbeteren. In dat verband wijst spr. op het ge val-van der Breggen. De heer Tydeman zet in zijn repliek o. m. nader uiteen, dat hij tegen de viermaanders is, omdat die zaak een voudig een mislukking is geworden. Spreker kritiseert het optreden in de Kamer van den heer Thomson in militaire aangelegenheden. Zij het dan ook onopzettelijk, hekelt de heer Thomson op een wijze, welke dine- greerend moet werken. De minister van Oorlog, replicee- rende o. m. ton a inzien van het geval v. d. Breggen, deelt mede dat op zijn last deze zaak in onderzoek is, en dat hij, vóór dit onderzoek is afgeloopen, geen blijk van deelneming aan de fa milie kon geven. Breedvoerig verdedigt de minister nader zijn standpunt, ten aanzien van 't wetsontwerp. Een positief antwoord, of hij bereid is. de militaire werkers to laten ver vallen,. wil de minister thans geven, als volgt: „Mot dat instituut van de militaire werkers staat of valt de mi nister van Oorlog, zoolang geen equi valent gevonden is." Wol wil de mi nister toezeggen dat hij ernstig zal streven om de bezwaren, aan het in stituut der militaire werkers verbon den, zooveel doenlijk weg te nemen, met name door terugbrengen van den oefentijd der werkers tot de normale oefentijden, die ook voor andere ka- tegoriën geldt. Avondvergadering. I)e minister van Oorlog (de heer Colijn) vervolgt zijn rede en zegt, dat de regeering 4000 man 4 maanden lang in de kazerne wil houden om de hoofdplaatsen blijvend te bezetten, zoo noodig een mobilisatie te dekken. Het ontwerp zal waarschijnlijk niet veel meer kosten dan geraamd was. Hij handhaaft zijn standpunt ten opzichte van het contingent, de eerste oefening, de militaire werkers, de kaderplicht. De minister van Binnenlandsche Zaken (de heer Heemskerk) is van oordeel, dat de kritiek er niet in ge slaagd is het ontwerp af te maken, noch om er iets beters voor in de plaats te geven. Hij begrijpt niet wat men eigenlijk wil. De minister beantwoordt den heer Troclstra, waarna de algemeeno be schouwingen worden gesloten. De moties-Ter Laan (speciale be-, lasting voor inkomens van f 3000 en hoogfrs) en -Thomson (bekorting ka- zerneverblijf als onmisbare voorwaarde voor contingents verhooging) worden verworpen resp. met 70 tegen 5 -en 52 togen 22 stommen. Een voorstel van den hoer Rood- huyzon om de vergadering Woensdag- dagmorgen 10V2 unr verdagen, wordt met 56 togen 19 stemmen ver worpen. Daarna wordt overgegaan tot ar- tikelsgewijze behandeling van het ontwerp. Art. 1 wareft aangenomen; het amendement-De Beaufort c.s. op art. 2 verworpen en het art. ongewijzigd aangenomen. De Voorzitter doelt mede, dat de regeering in art. 4 de woorden mili taire werkers hoeft vorvangen door administratietroepon. Bij de toelichting van het eerste amendement op art. 4 zegt do hoer Ter Laan, dat het tegenover don buitonlandschen vijand volmaakt gelijk blijft ctf het contingent wordt verhoogd of niet. En tegen den binnenlandschen vijand heeft men niet zoo'n grooten troep noodig. Hij licht ook zijn beide andere amen- demonten toe. Met het oog op het geringe aantal aanwezige rechtscho loden wordt de vergadering daarna op voorstel van don heer Dnys verdaagd tot Woens dagochtend 10f/2 uur. Op 3 November zal do herbouw van den afgebranden St.-Jakobstoren te Vlissingen worden aanbesteed. De to ren zal weer geheel in zijn oorspron- kelijken toestand worden terugge bracht. Men moldt uit Amsterdam In een verlof zaak aan de Von Ze- senstraat vervoegde zich gisterena vond tweo man non, die atdaai oon vertering maakten van f 0.35 Een hun ner vertoonde aan de verlofhoudster een bankbiljet van f 10 met verzoek dat te wisselon. Touii de vrouw hem vier rijksdaalders had ter hand gesteld, gingen beide heen, het bankbiljet e- venoens medenemende. Gisteren is te Amsterdam door oen heer aangifte gedaan, dat hom in den trein van Hamburg naar Amsterdam uit een portefeuille twee bankbiljetten zijn ontvreemd en wel tijdens hij zou hebben zhton slapen. Hij vermoedt dat de diefstal is geschied door drie personen, die te 'Hamburg waren in- festapt, doch bij aankomst to Amster- am waren verdwenen. Door de ouders wordt opsporing verzocht van den 16-jarigon Van Dru- ten wonende Wosto Wagenstraat 45 te Rotterdam, die de ouderlijke wo ning verlaten heeft met medeneming van f 350 en een. gouden horloge met ketting, toebohoorende aan zijn vader. Hij had reeds meermalen het voor nemen te kennen gegeven artist to willen worden en houdt zich dus waar schijnlijk in artistenkringen op. A Gisteren werd v. d. S. uit Waalwijk, die zich voor zaken te Kaatsheuvel bevond, in het Straatje, een beruchte buurt, door eon 2-tal personen aan gevallen en ornstig mishandeld. Zijn kleoren werdon stuk gesneden, terwijl hijzelf diepe wonden opliep. Daarna werd hem het geld, dat hij bij zich had, circa 30 gulden, benevens zyn horlogo afgenomen. Hij kent. zijn aanranders niet. De politie hoeft echter oen streng onderzoek inge steld. (N. Ct.) Op den Howenschen weg onder Oudenbosch is gisteravond de 20-jarige E. van den Enden, door het schrikken van zijn paard gevallen en onder de onder de -stoomtram geraakt. Beide beenen werden hem verbrijzeld. In deerniswekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Oudenbosch overge bracht. Een pseudo-aanslag te 's Gravenhage. Gistermiddag ongeveer halftwee be vonden zich drie jongens in het Hny- genspark, waarvan één in het bezit van een eau-de-colognespuit, den vorm hebbende van een revolver. Gqkomen in de nabijheid van het politieposthuis, ontmoette zij een kleinen jongen. Een uit het drietal trad naar voren^hield den jongen het zgn. schietwapen voor, onder den uitroep „Sta of ik schiet!", waarop de aangevallene 't hazenpad koos. Een agent van politie rekende 't drietal in en onderwierp ze aan een scherp verhoor. Het bewuste wapen 'moest voor den dag gehaald, hetwelk tot groote verbazing van don gerechts dienaar een onschuldig spuitje bleek te zijn. Het behoeft geen betoog, dat de gevangenen spoedig in vrijheid werden gesteld. Het schijnt dat men in Duitschland geen aardappelen meer noodig heeft. Althans het geven van orders is ten deele gestaakt. Men verwacht nu een daling van den prijs. Men meldt uit Hoorn: De heer P. te Hoorn wiens woning Zondagnacht afbrandde is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht, verdacht van brandstichting. De opvoering van Allerzielen, on der een anderen naam te Delft, heeft volgens het Volk ook nog vorder ver killende gevolgen. De bediende S., van de Stad Doelen te Delft, die in Allerzielen optrad, is in zijn betrek king geschorst. Het gansche bestuur van de tewneolveroeniging Multatuli is op het politiebureau ontboden, om gehoord te worden over de vraag, hoe de uitvoering is bekend gemaakt, of zij openbaar was, enz. Kampen getroefd. Men schrijft aan het Dagblad Bij hot Rijswijksche plein ligt oen nieuwe brug. WelbekendPracht exemplaar. Thans gereed. Eilacy '8 Avonds is het er pikdonker. De ver lichting is er vergeten. Door hardsteen en beton heen zal men nu gaten moeten boren voor do gasbuizenKampen, uw reputatie is getroefd! Vad. Te Helmond werd door inklimming inbraak gepleegd bij den heer Ger. van Thiel, aan de Wilholminalaan, aldaar. Er werden verschillende kostbaarheden vermist. Ten nadoele van den grossier II. F., in Den Haag, zijn nifc kLt, TJiuler iicto -rr.rrOT5i 1*131 boot van l)us- seldorf naar hier, oonige Chineoscho pullen van waardo gestolen. Bij een rijles in de manege der Rij school te Amersfoort is Maandag oen huzaar van het paard gevallen. Een der volgende paarden trapte hem zoo danig op de hartsteek, dat hij kort daar op overleed. De burgemeester van een gemeente in Friesland, langs telegrafischen weg gewaarschuwd, deelde aan de moeder, een weduwe, don dood mee van haar eenigen zoon. Treintempo. In plaats van zijn toevlucht te nemen tot het klachtenboek, heeft een reiziger zijn opmerking-over do snelheid, waar moe zekere treindirectie hem een tra ject liet afleggen, in het volgende briefje neergelegd „Zon er niets aan te doen zijn tegen het hinderlijk bedelen langs onze trei nen Gisteren bv. werdon de reizigers op de X...lijn weder geërgerd door een ouden bedelaar met houten been, ver gezeld door eon mank hondje, die van B. tot S. geregeld met den trein me deliep en al dien tijd de passagiers lastig viel met zijn eindelooze jammer klachten. Het wordt waarlyk hoog tijd dat zulke onaangename toestanden verdwijnen." (Hbld.) Omtrent het ongeluk bij het afslepen van de boot No. 1, van den dienst Middelburg—Zierikzee meldt men nog aan de N.R.Crt. dat doordat een sleep boot trok on de ander nog draaide, de eerste boot water schepte. Men kon de machine nog stop zetten, maar de sleepboot zelf sloeg om. De kapt., de heer Van Beveren Jr., en twee Westkappelaars sprongen er af en klommen op den kuil, een ander werd zwemmende gered. De machinist en de stoker waren echter nog in de machinekamer. Men verwachtte, dat de ketel zon springen, haalde de drie «mannen van het schip af en vertrok zonder een sloep achter te laten om te blijven luisteren of er zich nog loven voordeed, waaruit men kon op maken dat stoker en machinist niet dood waren. Ook de politieboot voer om het schip heen en weer weg, hoe wel verschillende toeschouwers hen op deze mogelijkheid opmerkzaam maak ten. Het btéek later echter dat machinist en stoker nog wel degelijk leefden. Be, stoker zat tusschen twee pijpen bekneld en had erge brandwonden, de machinist kon zich door den schrik niet verroeren. Nadat die twee zoo geruimen tijd in de nauwe ruimte, verpest door rook en damp, hadden doorgebracht, zeide de stoker„Ik kan het niet meer uithouden" en stierf. Met moeite wrong zich toen de machinist in het stnurhok, waar hij later werd uitgehaald, nadat men hem had hooren roepen. Hij werd toen op de Prov. boot 1 ondergebracht. Reeds het derde ongeluk had giste ren plaats bij het lossen der „Solo". Be werkman W. M., van 's Graven- zande, viel bij het lossen van 'n waggon met 'n vracht in het ruim oener tjalk en werd zwaar inwendig gekwetst S(genomen. De borstkas was ingedrukt. en vreest voor zijn leven. Op den overweg Van de spoorlijn van Rijssen naar Holten moest Maan dagavond een met 2 paarden bespan nen verhuiswagen van de wed. Juit Almelo passeeren, ongeveer 10 minuten voor de D-trein uit Almelo moest komen. De wagen faakte met een der raderen vast tusschen de rails en kon niet meer losgemaakt worden. De spoorwogwachtor L. legde knalsignalen en hield een rood licht in do hoogte. De machinist bemerkte dit echter te laat en, ondanks krachtig remmen, had een botsing plaats. De wagen met nieuwe meubels werd vermorseld, beide paarden gekwetst, waarvan óón zeer erg. De geleider kreeg een lichte verwonding aan het hoofd. De trein had een half uur vortraging. Maandagavond is te Oudenbosch op den Bosschondijk de 19-jarige E. v. d. E., die los te paard van Hoeven gereden kwam, door de tram over reden. Zijn rechterbeen en vier vingers worden geheel afgereden het linker been werd zoo ernstig gekneusd, dat dit waarschijnlijk afgezet zal moeten worden. De jongeling werd eerst in een huis aan den weg opgenomen en later naar het gasthuis vervoerd. Hij verkeert in levensgevaar. Schieten van postduiven. Op hotN.-Brabantsche platteland wordt tegenwoordig ernstig geklaagd over het schieten van postduiven. Het is meestal het werk van beroepsstroo- pors, die de postduiven, welke jongen hebben, en dan uit nature op het land voedsel daarvoor gaan zooken, be naderen en neerschieten menig kost baar exemplaar is in de laatste weken op die wijze verloren gegaan, terwijl de jongen, bij verlies van beide ouders, van honger omkwamen De stroopers ontvangen ongeveer f 0. 20 voor een geschoten postduif. Er wordt op krach tiger toezicht aangedrongen, om aan dit euvel een einde te maken. Sedert Vrijdag 1.1. wordt tel Jmuiden vermist de palingvisscher J. de K., van Burgerbrug, gehuwd en vader van 9 kinderen. Daar men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen, wordt het toeleidingskanaal naar de sluizen af gedregd. Hij was het laatst Vrijdag op de sluizen gezien, onder ^n invloed van drank. N. R. Crt. GOUDA, 25 October 1911. ADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE GOUDA. Op yjdag 27 October 1911, des na- mid^gg half twee uur, zoo noodig voor te zetten des avonds te 8 uur. an de orde 1. Debenoeming van een ambtenaar vanden burgerlijken stand. 2. Het voorstel tot wijziging der g^nnnte-begrooting voor 1911. 3. Het voorstel tot verkoop van grondin het Van Bergen lJzen- doorn^rk. 4. Het vorstel tot toekenning van schadevergoeding aan J. de Bruijn te Goudrak. 5. Het voostel tot opheffing der Commissi voor gascontröle, enz. 6- De ontv&rp-begrootingen van de gemee,te-lichtfabrieken voor 1912. 7- De ontwerpbegrooting der ge meente vooi 1912 en in verband daarmede 8. Het voorstel tot toekenning eener personeele toeage aan den Inspec- teur van Politie E. H. Tenckinck. Het afwijzend preadvies op het verzoek der Agenten van politie- vereeniging „Per Aspera ad Astra" om verhooging der jaarwedden van het politiepersoneel. 10. Het voorstel tot uitbreiding van het personeel der Fabricage. 11. Het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den Concierge van het gebouw aan de Spieringstraat. 12. Het voorstel tot verhooging van het loon van den wachter der Kleiwegsbrug en van de sluis- knechten. 13. Het afwijzond preadvies op het verzoek der afd. Gouda van het Ned. Onderwijzers-Genootschap om herziening van de salarisrege ling voor hot onderwijzend per soneel aan de lagere school der gemeente. 14. Het voorstel betreffende de Stads- Muziekschool. 15. De Ontwerp-Verordening op de heffing van rechten wegens den afvoer van water en vuil door het electrisch gemaal in de Korte Akkeren. 16. Het- voorstel tot wijziging van artikel 2 der Verordening op de heffing van eene plaatselijke di recte belasting naar liet inkomen. Aan de raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 17 October 1911. Het Bestuur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs alhier heeft ons College verzocht een tweetal wijzigingen in het Reglement voor genoemde beurs aan uwe Vergadering voor te stellen. In de eerste plaats wordt het, blij kens de hiernevens overgelegde mis sive van het Bestuur, wenscholijk ge acht, dat de in Artikel 11 bedoelde plaatsvervangende voorzitter ook bij aanwezigheid van den voorzitter de vergaderingen bijwoont, als advisee- rend lid. Verder wordt aanbevolen het voorschrift van Artikel 20 in dien zin te wijzigen, dat het Bestuur in den regel eenmaal por maand vergadert. Ons College heeft tegen deze wijzi gingen niet het minste bezwaar. Wij geven U mitsdien in overweging te bepalen, dat het „Reglement van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Gouda" (Gemeontoblad 1910 No. 212) de vol gende veranderingen zal ondergaan 1°. Aan. Artikel 11 wordt een tweode lid toegevoegd luidende als volgt „Ook bij aanwezigheid van den „Voorzitter woont diens plaitsvervan- „ger zoo geregeld mogelijk de verga- „deringon (als adviseerend lid) bij". 2°. Artikel 20 wordt gelezen „Het „Bestuur vorgadort in don regel oen- „maal por maand en voorts zoo dik- „wijls de Voorzitter het wensohelijk „acht". Gouda, 17 October 1911. Aangezien dezer dagen oen begin is gemaakt met de uitvoering der wer ken in verband staande met de stich ting en inrichting van eene afzonder lijke bemaling voor de Korte Akkeren, behooren de noodige middelen te wor den beschikbaar gesteld, teneinde de kosten dezer werken te kunnen vol doen. Zooals Uwe Vergadering bekend is werd bij besluit van 21 Juli 1.1tot aankoop van een perceel grond aan den Boschweg, voorloopig een bedrag van f 10.000 op de Gemeente-Bogroo- ting voor het dienstjaar 1911 gebracht. Het zal noodig zijn, dat dit bedrag verhoogd wqpdt tot f 19.000, welke som ongeveer overeenkomt mot de raming van f 19435.—, opgenomen in ons ter zake betrekkelijk voorstel van 19 Januari 1909, No. 4. Wij maken van deze gelegenheid verder gebruik Uwe Vergadering in overweging te geven op het voormelde perceel grond tevens te stichten een verbrandingsoven voor afgekeurd vee, vleesch enz., waarvan de kosten ge raamd worden op f 2500. Waar de memoriepost „Stichting van een verbrandingsoven voor afge keurd vee, vleesch enz" op voormelde begrooting in uitgaaf voorkomende onder volgnummer 218, Uwe goed keuring heeft mogen verwerven, meo- nen wij dat Uwe vergadering het met ons College wenschelijk oordeelt, dat niet langer met de stichting vaneen' dergelijken oven worde gewacht, nu daarvoor eene goede gelegenheid te vinden is. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering voor te stellen te be sluiten 1°. dat op het aan de Gemeente toebehoorende perceel grond aan den Boschweg een verbrandingsoven voor afgekeurd vee, vleesch enz. zal worden gesticht 2°. de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1911 te wijzigen als volgt a. van Hoofdstuk XV wordt het onderdeel a van artikel 10 „Stichting van een verbrandingsoven voor afge- keurcf vee, vleesch enz. (Volgnummer 218) nader uitgetrokken op f 2600.—* en het onderdeel g van hetzelfde artikel „Stichting en inrichting van een af zonderlijke bemaling voor de Korte Akkeren" (Volg nummer 218) verhoogd met - 9000.- f 11500.- b. Van Hoofdstuk VII der Ontvangsten wordt het onderdeel b van artikel 3 „Geldleening ter voorzie ning m de kosten van an dere openbare werken" (Volgnummer 54) verhoogd met f 11500.- Door de politie alhier is oen vrouw aangehouden die gesignaleerd was in het Alg. Politiebladdaar zij do boete betaalde werd zij weder op vrije voe ten Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal do stemming voor Gemach tigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemoento alhier plaats hebben op Maandag 6 Nov. a.s. van des v.m. 10 tot des n.m. 3 en des avonds van 710 uur. Door den kerkoraad is hiervoor de volgende officieele candidaten lijst ge publiceerd in alphabethische volgorde E. van Ackooij, B. Beszelson, J. G. de Beun, 1. Bik Jr„ J. W. Binnendijk, L. Binnondijk, M. Binnendijk, P. Bla zer, D. Blommendaal. W. B. Blommen- daal, W. don Boer, I. J. Bonneur, S. D. Boon, F. J. J. Boon van Ostade, II. Praat, F. J. W. v. d. Burcht v. Lichtenbergh, I). Lijlsma, J. H. Cre- bas, Jac. Dogterom, W' van I)ort, A. Dortland, A. v. Reedt Dortland, G. W. van Drieston, W. G. van Driesten, Th. J. Droste, J. Dijkman, H. C. Edauw, W. van Elk, J. L. van Eijk, T. van Gent, H. C. Gorman, G. J. Gerritson, J. Ph. Göbol, A. Goedowagen Sr., 0. v. d. Groof, C. J. de Groot, N. F. de Haan, II. do Heide, C. P. Hon, G. D. Heij, J. G. v. Hofwegen, 1). Iloogon- doorn, D. Hoogendijk, W. M. G. Hor nes, J. G. Hupkes Cz., J. de Jong IIz., K. de Jong Jz., R. U. Jongenbnrgor, P. H. Jonker, J. G. C. Kamphuizen, C. G. A. Koon, J. C. de Koster, C. van Krimpen, C. C. Krom, W. Krom hout, G. N. Kruisheer, L. C. I^afebor, D. B. Lankhorst, T. Lens, G. J. van dor Linden, J. Lugthart, J. B. v. d. Maden. R. L. Martens, A. Mighout, J. do Mol, W. do Mdl, G. Moloman, Dr. A. Montagno. J. A. P. Montrjn, K. Mul, II. J. Nedorhorst Sr., II. J. Nederhorst Jr., A. Niouwveld, N. F. Cambier van Nooten, E. J. Nijkamp, R. W. H. Pitlo, J. L. W. v. d. Pool, G. Prince, J. Remijn, C. J. Rovet, E. Riotvold, M v. d. Rotte, J. G. van San- dijk, G. van Schendoren, W. Snel. P. J. Spee, A. Stoensma, J. H. Tooling, J. J. Teouwen, B. v. Tongerloo, C. v. Ton- gerloo, C. van Tongerloo Bzn., C. v. Veen Az., Joh. v. d. Velden. Jan v. d. Velden, J. de Ven, K. Vennik, J. A. Verhooff, C. J. Verschoor, W. P. Ver veen, P. Vink, C. J. Visser, H. v. Vlaardingon, D. van Vliet, 1). van Vliet Az., M. van Vliet, H. J. de Voogt, G. J. Wagenaar, F. A. de Weger, K. Wossels, C. v. d. Weijdon, Dr. A. van-IJzondijk, T. Zaal. Nieüwkrkerk a. d. IJsel. Tot ge meenteveldwachter alhier is benoemd de heer C. v. d. Weide, agent van politie te Gouda, mót ingang van 1 November. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) De rechtbank heeft gisteren ver- oort^eld L. C., 30 jaar, koopman te Gouda en S. C., 29 jaar, koopman te Rot terdam, wegens het opzettelijk voor deel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkregen voorwerpen, .elk tot drie maanden gevangenistraf. W. B. K., 23 jaar, los werkman te Gouda, wegens mishandeling, tot f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. H. v. H., 28 jaar, los werkman te Haastrecht, wegens diefstal van een portomonnaie, inhoudende vijf gulden, tot zeven dagen gevangenisstraf. Th. K., 35 jaar, landbouwer te Gou derak, wegens melk-vervalsching, tot veertien dagen gevangenisstraf, met last tot openbaarmaking van het von nis in een te Gonda verschijnende courant. J. A. K., 28 jaar, lossen werkman te Gonda, wegens verduistering van een viertal gouden ringen, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. F. H., koopman, wegens het te Gouda ter verspreiding in voorraad hebben van voor de eerbaarheid aan- stootolijke afbeeldingen, tot veertien dagen gevangenisstraf. Bekrachtigd werd een vonnis dezer rechtbank, dd. 29 Juli, waarbij de 24-jarige tuinknecht G. J. H., te Capelle a/d. IJsel, bij verstek werd veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf, wegens beloediging van een ambtenaar. De straf werd veranderd in f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. Bokrachtigd werd een vonnis dezer rechtbank, dd. 23 Sept., waarbij do 36-jarige handelsagent II. J. v. A^ te Rotterdam, ter zake van mishan deling, bij verstok werd veroordeeld tot f 15 boete, subs. 30 dagen hech tenis. «HOKNTEJN-VEILING. Woensdag 25 Octobor. Bloemkool 1® soort van f 0.15 tot f 0.p. st.Idom 2® soort van f 0.07 tot f 0.0 p. st. Wortelen f 6.50 tot f 0.p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0. per mand. Prinsossoboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (golo) f 4.— tot f 7.—, idem (groene) f 4.— tot f 8.per 100. Snijboonen f 5.50 tot f 0.por duizend. Spereioboonen f 1.35 por duizend. Uien f 4.50 tot f 0. p. 100 p. Roodokool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk. Groenokool 4'/a ets. por stuk. Andijvie f 3.— tot f 3.75 por 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.per mand. Kroten f 3.50 tot f 4.50 por 100 bos. Italiaanseh-Turkseho oorlog. Konstantinopel 24 Oct. De Duitsehe ambassadeur hooft geprotesteerd tegen de onwettige inbeslagneming van vijf Italiaanscho schuiten in den Gouden Hoorn. I)e ambassadeur doolde tevens mode, dat driehonderd Italiaanscho arbeiders, workzaam bij den aanlog van do Bag- dad-lijn, naar Aleppo gevlucht zijn, maar dat do consul aldaar niet bij machte is voor hun onderhoud te zorgen. Woenen 24 Oct. Do Keizer lijdt aan oen weinig botookenondo verkoudheid, maar heeft dosniottomin besloten Voor loopig de wandelingen nasr don „Hof- brug" op te govon, opdat do onge steldheid, hoewol zij goonerlei aanlei ding geeft tot vrees voor complicaties, zoo spoedig mogelijk zal wijkon. De algemeone audiënties, dio bepaald waren op 26 dezer, zijn afgezegd. De Keizer zal ochtor, daar do verkoud heid hom volstrekt niot hindert, op Schönbrunn blijven rooipiooren. Hedon ontving hij aldaar aartshertog Franz Ferdinand on do ministers van oorlog en onderwijs. Archangel 22 Oct. Op do Dwina woedt een zware storm. In do haven zijn 14 buitenlandscho stoomschepen haastig aan hot laden, waarbij van strafgevangonen wordt gebruik go- maakt wegens gebrek aan arbeids kracht. Het Stoomschip „Sloterdijku is hedenochtend Lizard gepasseerd koer sende naar Southampton. Alles wol aan boord. Terschelling. Bij Ameland is oen schelponzuiger, Willem Barentz, ge zonken. Omtrent opvarenden is nog niets bekend. Verduisteringen op eon begraafplaats. Amsterdam. Het Gerechtshof al hier heeft hedon in hooger beroep vernietigende het vonnis der rechtbank 6e Kamer van 27 Juni jl. P. v. d. Il(aagen) administrateur der begraaf plaats „Rustoord" te Diemen veroor deeld tot óón iaar gevangenisstraf overeenkomstig het vonnis in eersten aanleg, wegens verduistering van armengelden in de bus «lier begraaf plaats tusschen de jaron 1910 en 1911 gestort. Met betrekking tot de ver duistering van een grafzerk en een grafhek, waarvoor bekl. door do rechtbank tot 6 maanden gevangenis straf word veroordeeld, achtte hot Hof het gedane onderzoek niet vol ledig. Er zullen in deze zaak nog twee getuigen moeten worden ge hoord. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japon stoffen alfmede eene groote keuze PELTLIIIJ K,1 van de goedkoopste tot do beste soorten en scherp concurroerendo prijzen. 1 Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Horta, laagste stand 747.7 to Skn- «lesnaess. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind meest zwaarbe wolkt-, waarschijnlijk regonbuioH, zelfde temperatuur. VAN DEN ËI fee U11 ha 11 dei te A m ster dam 25 OCT. 1911. Staulsleeniuscn S fUST" Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 82% 82% Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. 91% Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 85 Russische Obl. 1906 5 pet. 100% ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 91 '/a ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. (J2'/a lil Obligatie Co Emis sie 4 pet 88% Japan. Obl. 1899 4 pet. 90 Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 48% 6 Brazilië. Funding Loo ning 6 pet. 104% d. Obl. 1889 4 pet. 86% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 -pet. 57% Bunk eiit'reiliet-Instel lingen. Nod. Bankaandenlen '*£03 Indnstr Ontfei nemingen American Car «4 Foun dry Comp. 0. v. A. 483 h Id.Smolt ing Refining Co. Cert. v. A and. 67% Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 20%6 U. S. Stoel Corp. Cort. v. Gow. Aand. 60% Kol. Predict Instill en Puituur Ondernemingen Hnmlnlsvor. „Amster dam" Aand. 228 Jav. Cultuur M ij. Aand. 311 Ned. Handel-Mij. C.v.A 186% MUiibouw Mijcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 82 Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 582 Great Cobar Aand. 61 Petroleum Ouderii. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. 157 Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A 449% „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A 410 Scheepvaart H|jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 169'/; Stoom'vaart-Mij. „Zoo- land" Preforonte A. 115 Int. MoreantUo Marino Cy. afgost. Prof. A. 15% Tahak-Oiideriiemingeii. Bindjey Tabak Mij. A114% Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 18% „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Mversen Max wel Land Gpant Gert. v. Aand. 4% Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10%, Spoorwegen. HoU. IJzoren Spoor wegmij. Aand. 80% Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 931/ Zuid-Italiaan. Spwraij. Serio A-H Obl. 3 pet. 66 W arschftu-Woenen Spoorwogmy. Aand. 196% dito dito Act. do Jouiss. f 126.501 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 99% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30 Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. 163 Wabash Gow. Atand. 12% l'reinie.'eeuingeu. Amsterdam Aand. 3 pet 101% Hongarije. Thei.s-Re- gtuirungs-Ges. 4 pet. 152%J GELDKOERS. Prolongatie 3%-—3,/a pCt. Holl. fonden opendon flauwer, Oos tenrijkers en Russen zeer vast. Naar Peruanen op verhoogde koersen veel vraag, Oliowaarden op hoogere koer sen, Tabakken zwak, Amerikanen beter doch met weinig handel behalve Rocks.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2