M Y, e, IT.“ BER, leteit 50e Jaargang. KENNISGEVING. Eialten lazxd.. ZBïxxxxexxleurxd.. FEUILLETON. Bijna Bezweken. October 1911. e:n- -^-d.-v-ertezxtie'blsud..voor O-ou-cLsu ezn. Ox^.stx©3x:©zi_ Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc.82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feest*lagen. Telefoon Interc. 82. Buitenlandsch 'Nieuws. i en ivrouw ook (Naar het Duitsch.) 27) lie beoor- irielijk dat het Duo- le moeite tweede kunnen ideweg. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. roken over- spionnage worden verdacht, houden aan. f O 55 „0.10 5 regels 10 35 bij vooniil- oeder. (Tot ulden, dien •egeleidt hem mo. f 1 25 1 50 kou een gevecht van weinig betooko- nis plaats gehad tusschcn opstande lingen on keizerlijke troepen. Eond ge noemden moesten hot veld ruimen. Hot vertrek naar Indië van hot Britschó bataljon, dat dienst deed als gozantschapswacht is afgelast. De wachten aan de andere legaties belangrijk versterkt. Het Agentschap van hot Verre Oosten meldt, dat de regent telegra fisch aan Liangtoenjon, don minister van Buitenlandscho Zaken, die zich te Berlijn bevindt, hooft last gegeven, onmiddellijk naar Peking terug te koe ren. GUI IkSIHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per postf .90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiekdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Begrafenis Dr. Borns. Het stoffelijk overschot van dr. A. W. C. Berns, in leven stichter van hot Burger-ziekenhuis te Amsterdam, is gister onder veel belangstelling op do Algemoene Begraafplaats te Utrecht tor aarde besteld. Op den doodenak- ker hadden zich o.a. om do groeve verzameld dr. Stephan, directeur van het Burgorziekenhuis to Amsterdam, mr. J. N. Van Hall, oud-wethouder in Amsterdam, do Utrochtscho hoog- leeraren Hubrecht de Louter, Pekel haring, Vogelsang on Zwaardomakor, prof. Koch uit Groningen, dr. Brons veld, predikant der Ned. Horv, Gom. te Utrecht, mr. G. H. Van Bolhuis, president van hot Hoog Militair Ge rechtshof, dr. Van der Horst on mr. J. Heineken uit Amsterdam, dr. Moll, oud-directour van het Krankzinnigen gesticht te Utrecht, dr. Stephan sprak PRIJS DER A D VERTENTIEN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels fl) 35 bh vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. een honenden lachJij schaamdet jp, omdat je ’t woord Plicht wèl altijd in den mond hebt, maar je daden ’n geheel ander stempel dragon I” „Wie geeft je 't recht, Felix, om zóó tot mij te sproken?” vroeg Werner zich hoog oprichtend. „Wie Jij zelf I Of loochen.je ’t, dat futseld hebt, hoewel jo man en vader waart „Ik loochen niets. Tot nu toe hoeft niemand mij gevraagd, of ik ermede tevreden was, mijn leven zonder óén enkele gelukstraal door to brengen in eene verhouding, die mij tot last was Wien ging het aan, of ik óók eens be proefde, zij ’t ook voor korten tijd, gelukkig te zijn?” „Mij nop Felix woedend„want daardoor heb je mijn geluk vermoord I” Hij rukte zich den natten hoed van ’t hoofd en slingerde hem op de tafel, terwijl hij nog dichter op Werner toetrad „Jij hadt het recht niet, om jouw hart tegen een ander in te ruilen ouw hart en jouw hand behoorden ou niet meer I Werner, er bestond een tijd, dat ik je voor goed en edel hield, dat ik voor jouw eer had wil len sterven, en thans zie ik, dat je een laaghartige schurk zijt die, nadat hij Amruka. Uit Chicago seint de „Press Tele graph De rassenstrijd in Oklahoma neemt een buitengewoon erger karak ter aan. Hot halve garnizoen is opge- roopen, om den toestand meester te worden. Een telegram uit Oklahoma City meldt, dat gisteravond verschil lende blanke families op boordereen in de nabijheid van Cometa, waar het eerst de onlusten uitbraken op wreeds wijze door negers zijn vermoord. Ver scheidene boerderijen van blanke land bouwers zijn door negers verbrand. In al deze gevallen worden de vaders aan hun eigen huizon opgehangen on hun lichamen met kogels doorboord. Ook worden velen van do zwarte moordenaars gedood. vloot moer zal aanvragen, dan strikt noodig is. Maar zijn krachtigen wil acht men in staat om de marine te houden op de hoogte, die zij eenmaal heeft gehaald en zoo. mogclijk nog hooger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van -GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten 1. pat zij op het verzoek van N. Nib- bering oin vergunning tot het oprichten van eene paardenslachterij in het perceel aan de Keizerstraat No 84, kadastraal be kend Sectie 1) No. 3c 1, afwijzend hebben beschikt, en 2. Pat rij vergunning hebben verleend aan N. Nibbering en zijne rechtverkrijgen den tot het oprichten van eene rookerij voor vleesch in voormeld perceel. Gouda, den 26 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. oonc vrouw misleid hooft, zich in zwü- gen hult en verdwijntEn in mij heb je alles ten gronde gerichtik heb geon liefde, geen geloof, geen ver trouwen meer I Jij, jij hebt mij alle» ontstolen I” Werner stond voor het geopend venster, en ademde hijgend de ver koelende avond-lucht in. Toen Felix ophield met spreken, keerde hij zich om, en zei op ernstigon doch kal men toon„’t Is zeer gemakkelijk een monsch te beschuldigennu echter het oogenblik schijnt daar te zijn, waarop wij met elkander moeten af rekenen, zoo hoor mij aan Je hebt mij nooit gevraagd, wat mij het huwe lijk gekost heeft, dat ik alleen ben aan- mij tot ion verwezen I O, ik bei gegaan, om jou oe middelen te kunnen Lona heeft gelijk: je houdt verschaffen, je aan de kunst te wijden. i- Ik voor mij, haul met hetgeen ik het mijne mocht noemen, wel door de wereld gekomen. Hoe groot het offer was, dat ik jou gebracht had, gevoelde ik eerst, toen ik Lona leerde kennen. Maar destijds had ik een brief van Luitgart bij mii, waarin ze mij haar wensch meêdeelde. van mij te scheiden. Je weet, dat ik alle reden had en heb, om met dezen wensch in te stemmen. En Lona vroeg mij niets zij vertrouwde m ij omdat wij elkaar beminden. Ik kwam van mijn reis wijzigingen zijn echter op zich zelf vrij onbelangrijk, al worden er ook drie verkiezingen door noodig. Vooral in het district, waarvoor Emmolt zit ting had, kan het er nog wel eens spannen, omdat de arbeiderspartij er met een eigen candidaat zal uitkomen. Het belangrijke van de wijziging zit echter in de ömwisseling van poito- feuilles tusschen de ministers Winston Churchill en McKenna. Langen tijd reeds liepen de geruchten, dat minis ter Churchill een ander ministerambt zou krijgen. Mon dacht, dat hij den minister voor Ierland, den heer Birroll, zou vervangen. Op plaatsen, die het gewoonlijk boter weten, wist men echter dat Churchill al lang op het ambt van minister van marine had gehoopt. Feitelijk was hem dit reeds toobedacht toen zijn oom Lord Tweed- mouth, de eerste minister van marine in dit liberale kabinet als zoodanig aftrad. Hij vond zich echter toen niet geschikt om een zoo belangrijk departe ment te aanvaarden. Als motief voor de verwisseling beschouwt men alge meen het verlangen van minister 'Mckenna naar een rustiger portefeuille Na zijn ernstige ziekte waarvan hi. pas kort geleden is hersteld, wilde hi liever niet de leiding in handen hou den van een departement, dat vooral in de laatste tijden soms zoo scherp wordt bóeritisoerd. En dan is het ambt van minister van binnenlandsche zaken in Engeland vrij wat gemakkelijker. On^e lezers weten waarschijnlijk wel dat het ministerie van binnenlandsche zaken in Engeland oen geheel andere plaats bekleedt dan in de moeste andere landen van Europa. En het is bekend dat Winston Churchill vrij wat work kan verzetten. Hij is een man van groote bekwaamheden, die weet wat hij wil. En daarbij een heftig partij ganger. Dit alleen reeds heeft hem zoo gehaat gemaakt bij de conserva tieven. Maar misschien is dit nog meer gelegen hierin dat hij in 1900 van de unionistische tot de liberale partij is overgegaan. Steeds is hij op de scherpste wijze door de oppositie bestreden en zijn altoos verzoenend optreden tegenover de arbeidersbeweging heeft hem een haat op den hals gehaald, die bij de conservatieven slechts grooter is voor Lloyd George. Men verwacht van hem blijkbaar heel veel. Toch is van hem niet te verwachten en daarin komt hij over een met zijn vader, dat hij voor de terug. Nog enkele weken scheidden mij van mijne zoozeer begeerde vrij heid, toen kwam jouw brief. Je hadt speelschulden gemaakt, die vol daan moesten worden, Luithart zond je buiten mijn weten hot bedrag, onder voorwaardedat ik mijn ketenen zou blijven dragon! Heb jij or een denkbeeld van, hoe ik met mij zelve gestreden heb, of ik don broeder zou prijsgeven, óf hom het offer mijner liefde zou brengen?” „Wij zijn quite, duizend maal quite!” schreeuwde Felix, terwijl hij zich met do vuisten voor hot hoofd sloeg: „ik heb voor jou geboet! Zij heeft mijn liefde met hoongelach beantwoord, en m razend w je houdt het hei- ligen-masker vast voor je boeven gelaat En nu hoor mijn laatste tot jou gesproken woorden van af dit oogenblik heb ik gebroken mot allo hersensschimmen, dio men ’tgoede, ’tedele, 't ideale noemt, ik heb afge daan met elk menschel ijk gevoel Vobrtaan zal ik leven,” vervolgde hij tandenknarsend „dat alle zoogenaam de bravo menschen de haren ten berge zullen rijzen En daarmede Vaar wel Dit zeggende greep hij zijn hoed, en snelde heen. (Wordt vervolgd.) De veranderingen in hot Engolscho ministerie. Minister Asquith hooft hot noodig geoordeeld om in zijn ministerie eoniga wijzigingen aan te brengen. Do meeste bladen nomen van deze veranderingen betrekkelijk weinig notitie. Zoo heeft Lord Carrington het ministerie van landbouw verlaten en gaat de plaats vervullen van Lord Prioy Seal. Hij wordt vervangen voor het departement landbouw door den heer Runciman, die tot dusver minister van onderwijs was. Deze wijziging doet eenigszins vreemd aan, te meer daar algemeen beweerd wordt, dat deze nieuwe mi nister van landbouwaangelegenheden niet veel verstand heeft. Als minister van onderwijs zal nu in de plaats van den heer Runciman optreden de heer J. A. Pease en deze wordt op zijn beurt weer vervangen door den heer Hobhouse, die als onder-minister van financiën tot dusver niet in het Ka binet was opgenomen, maar wien we gens zijn buitengewone verdiensten een ambt zeer zeker toekomt. Lord Crewe, de minister voor Indië zal binnenkort den Koning op zijn reis naar Indië vergezellen en als zijn plaatsvervanger is thans benoemd de heer Emmolt, thans onder-voorzitter van het Lagerhuis. Deze is nu be noemd als onder-minister van Koloniën en tevens bevorderd tot pair. Deze De toestand in Turkije. Berlijn, 25 October. Do burgemees ter van Jeruzalem hoeft aan het „Ber liner Tageblatt” een protest gezonden tegen hot optredon van Italië, dat do gekozen vertegenwoordigers van de bevolking van Palestina aan do groote mogendheden hebben gericht. Allerlei auroriteiten on de hoofdvortegenwoor- digers van alle godsdiensten hebben hot stuk geteokend. Berlijn 25 Oct. Uit Konstantinopol wordt aan de „National Zoitung” ge seind Do grootvisior hooft verschei dene aanzienlijke comitóledon elke in lichting ovor zijn politiek ten opzichte van do bondgenootschappen geweigerd. Hij verklaarde, dat als hot kabinet hom in doze kwestie niet gohool en al de vrije hand liet, hij zich gedwon gen zou zien zijn ontslag te nomen. Berlijn, 25 October. Ton opzichte van de plannen van de Turksehe ro- georing mot betrekking tot de bond genootschappen heersclit in good ingo- lichto kringen te Konstantinopol de mooning dat Rusland door hot opon- stel Ion van do Dardanellon zal wor den gewonnou. Naar Turksche op vatting zal Engeland, dat met Rus land bevriend is, hieraan zjjn goed keuring niet onthouden. China. In de Chineoscho Nationale Vergadering. Er is heden in do Nationale Ver gadering oen heftig toonool afgespoeld. Do vergadering ëischte dat Sjong- sjooanhocai, vice-president van hot ministerie van het. verkeer, ontslagen on in staat van beschuldiging _£ou worden gesteld naar aanleiding van zijn houding in de quaestio dor Hoekwang-spoorwog, die door oen internationaal syndicaat zal worden aangelegd. De Vergadering liet do rogeoring den tijd tot morgenis het verzoek dan niot ingewilligd, dan gaat de Kamer uiteen. Do opstand. Canton, 25 October. De onderkoning doelde aan het consulaire corps mode, dat de Tataarsche generaal hedenmor gen bij den bomaanslag gedood is. Do stad is rustig. Peking, 25 Oct. Er hoeft bij Han ’t niet verstandiger, hetgeen hem te wachten stond, zoo kalm mogelijk tege moet te zien? Wanneer zij hem zóóver vergeten had, dat zij zijn broeder kon toebe- hooren, wat baatte hem dan de smart om haar verlies. En toch zuchtte hij diep, ’t Was zoo hard, zich zelfs de „wier «jij zen i vxivwueujv v, u<*v herinnering te moeten ontzeggen je Lona bemindt, en je haay hart ont- En ’t duurde heden zoo lang eer v--- Felix thuiskwam, en hem door de ge vreesde zekerheid, de gemoedsrust zou wedergeven I Eindelijk hoorde hij hem £omenijlings opende hij de deur van zijn studeerkamer en riep met gedempte stem in de donkere gang „Kom binnen Felix, ik heb op je ge wacht Het duurde echter een geniimun poos, eer Felix, druipnat door den regen, die thans bij stroomen neêrviel, binnentrad. „Welnu kwam het aarzelend over Werner’s lippen. „Jij waagt het, te vragen?” sprak Felix, hem met saamgetrokken wenk brauwen naderend„Waarom heb je mij niet gezegd, dat je Lona kent?” „Heeft zij je daarvan gespn Ik wou de beslissing aan haar laten.” Een ellendig excuus,” klonk het met [falië-Tur ij<‘. Tripoli, 25 October.De krijgsraad heeft 32 doodvonnissen gevold, die dadelijk voltrokken zijn. liet 8"fc0 regiment b raagliori, dat Homs bezet houdt, heeft eergisteren een aanval ondernomeri op troepjes vijanden, die mot ernstige verliezen tot Magole teruggeslagea worden. In Tripoli zijn ongeve er 2000 men schen in hechtenis genomen. Rome, 25 Oct. Do vo liezen dio de Italianen in het gevecht* van 23 dezer bij Tripoli hebben geleden, zijn nog niet nauwkeurig bekend; In berichten aan do bladen worden heldendaden, dio door de Italianen verricht zijn, beschreven. Verscheidene soldaten en oon officier hadden, terwijl zij vielen, nog de kracht, om hunne kameraden aan te moedigen ofIjovo Italiëte roepen. Doze berichten makoir^Tïër oen‘(Tie pen indruk op do bevolking, wolko in spanning nadere bijzonderheden af wacht. Do vorradorlijko houding van de Arabieren is voor iedereen een ver rassing geweest. Berlijn, 25 Oct. De Turksche mili taire doktoren, dio niet mogen uitgezet worden, op grond van de conventie van Genua, hebben don raad gekregen om Tripoli te verlaten, onder bedrei ging van scherper maatregelen. Men zegt bewijzen te hebben, dat zij spion nendiensten verrichten en aan de Turksche troepen berichten verschaf fen. Voorloopig worden zij in het hospitaal bewaakt. Bij vergissing zijn twee vrouwen door de voorposten doodgeschoten, toen zij op horhaaldelijk sommeeren van de Italianen niet staan bleven. De voorposten zullen in het vervolg de vrouwen noodzaken om hun ge zicht te ontsluieren, omdat pas geleden een Turksch officier moet hebben ge tracht, als vrouw verkleed, met een sluier voor het gezicht door te sluipen. De arrestaties van personen, die van Terwijl hij echter het naderende on- weder tegemoet snelde, was in de donkere woonkamer der verlaten vrouw het lachen allengs in snikken veranderd, en een door tranen over stroomd gelaat, verborg zich in sidde- I rende handen. HOOFpSTUK XVI. De met een groen scherm overdekte lamp, wierp haar licht over Werner’s schrijftafel, op geopende boeken en on beschreven papier, doch de Professor scheen eer naar het verwijderd ratelen van den donder te luisteren, dan aan het onderwerp zijner studie te denken. Hoezeer hij zich ook inspande om zijne gedachten bij zijn onderwerp te be palen, waren zij juist dair, vanwaar “ij ze tot eiken prijs verwijderd wilde Joudenbij zijn broeder en bij Lona. Ten slotte gaf hij den strijd op. Was

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1