Groote Ezpositie m Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Heizichten. D. SAMSÖM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - eenige woorden van dank en erkente lijkheid jegens dr. Berns, die zijn beate jaren aan het Burgerziokonhuis, waar van apr. thans directeur is heeft gewijd. De instelling ia onder leiding van den ontslapene de nuttige inrichting ge worden, welke zij thans is. Mr R. Van Roos uit Amsterdam, een neof van don overledeno dankte voor de be toonde belangstelling Grens- en Kustwacht. Do heer A. E. Dudok van Heel te Amsterdam heeft zich/met een adres tot de loden der Tweede Kamer ge wond, waarin hij uitvoerig betoogt, dat de toestand onzer militaire orga nisatie, zooals die thans is, geen waar borgen geeft „dat Nederland bij een oorlog tuschen zijn machtigo buren, in staat zal zijn, zijn neutraliteit te doen eerbiedigen, wanneer één of beide oorlogvoerende partijen om strategi sche of andere redenen zouden beslui ten tot een tijdelijke occupatie van ons land bij overrompeling." Spr. betoogt voorts, dat het thans in behandeling zijnde ontwerp militie- wet bij de overigens velo voorgestelde verbeteringen wat het legor zelf be treft, don door schr. geschetaten ha- chelijkon toestand geheel ongowijzigd laat. „Hot lijkt ondergeteokende zeer wel mogelijk om, zonder eenigon afbreuk te doetl aan de hangondo voorstellon en zonder eonigeprincipioele wijziging in het tegenwoordig stolstol, een grens- on kustwacht in het loven te roepon, die aan do te stellen oischen zal voldoen. „Wannneer men hot aantal thans voorgestelde lichtingen van leger en landweer, ieder mot oen vermeerdert, dan zou dit oono vormoerdoring van hot aantal dienstplichtigen betookonen met by na 40.0(X) man. „Zonder dus iets to veranderen aan de thans voorgestelde sterkte en orga- nisatio van het legor en de landweer, zouden er ongoveer 40.000 man vrij komen voor oen grens- en kustwacht. „Op zichzelf brengt do verlenging van den dionsttijd, met twee lichtin gen natuurlijk, geen meerdere geldelijke noch persoonlijke lasten mede. Wel zullen er echter eenigo oprichtingskos ten aan grens- en kustwacht verbon den zijn. Deze zijn och tor goring, vooral in verhouding tot de grooto waarborg, die wij er door zullen vor- krijgon, dat wij onzo mobilisatie, ook bij ovorrompoling, zullen kunnen dok ken." „In deze richting, zegt schr. ten slotte, ligt ook de oplossing van hot vraagstuk van hot blijvend gedeelte, want in de plaats van do onkelo dui zenden mannen, die thans "het blijvend gedeelte vormen en die ons geheel ton onrechte in den waan moeton bren- gon, dat do mobilisatie van ons veld leger gedekt wordt, kunnen nu de 40.000 man kust- on grenswacht ko men, waaraan men tevens zou kun nen geven, ten gobruike by rivier overgangen, in stellingen enz.het kleine 3.7 c.M. snelvuurgeschnt der Marine, dat toch ongebruikt staat ook kunnen hier en daar op de ge vaarlijkste punten, enkele mitrailleurs gebruikt worden. „Zoo boroikt men zonder vorhooging van persoonlijke lasten on zonder ver- lioogmg van beteekonis van gelde lijke lasten, dat wii tegen aanranding onzor neutraliteit, ook bij overrompe ling, goed gewaarborgd zijn. Neil. Protestantenbond. Gisterochtend is do algemeene ver- gatlering voortgezot. Na opening werd meegedeeld, dat van hot, pas versche nen geschrift „Het work van den Nod Protestantenbond" reeds 4800 ex. zijn verkocht. Besproken werden deze vraagpunten: le. Wolko verschillen in levensbe schouwing en riohting tusschen modor- nismo en orthodoxie mooten worden in 'toog gehouden nevens do ovor- oonkomst in wereldbeschouwing en loer, door prof. Eerdmans in zijn boekje tusschen beide groepen aangewezen Dit punt word ingeleid door dr. H. P. Schim van der Looff G.Lzn., van Boskoop, Spr. wonschte zicli te plaatsen aan do uiterste linkerzijdo der modernen en deed uitkomen, dat het in dezou t ijd uiterst lastig is om te vinden het criterium van hen, die zich scharen onder linkscho en onder rechtsche vaan. Noch de quaestio van het wonder, noch die der sohriftcritiek, noch die dor christologie, maken een volledige scheiding. Toch zullen aangaande éène vraag de modernen en de orthodoxen oen verschillond antwoord geven en wel aangaande dezeGelooft gy aan een bijzondere openbaring Dienaangaande weidde spr. in bij zonderheden uit, doende daarby op merken, dat de links-orthodoxen als prof. Van Nes en anderen, feitelijk wat aangaat hun levensbeschouwing in velerlei opzicht aan do zijde der modernen staan, maar hoe zij noch tans meer naar rechts-orthodox af drijven. Bij do modernen gaat het meer om de vrachten van hol Evangelie, dan om de Belijdenis, betoogde spreker weder. Zij willen zich niet in één richting laten drijven, maar zichzelf blijven. Met allerlei mannen kunnen zij samen werken. De Christus der orthodoxon is een andore dan de Christus-figuur der modernen. Met nader over de beséhou- wingen van het modernisme uit te weiden, eindigde spr. Zeven der aanwezigen namen aan hot debat deel. Do hoer Eldoring, van Rotterdam, deed naar aanleiding van hot referaat van dr. Schim van der Looff opmer ken, d$t het z.i. den modornon niet te doen moot zijn om de macht in Kerk en Staat, maar dat zy moot vor men oen strijdende partij. Ds. Huizinga voerde oen pleidooi voor do zg. „eenheidsbeweging" en voor oen trachten naar opneming van de links-orthodoxon onder de moder nen. Prof. Eerdmans deed opmerken, dat men als modernen do leer en hot leven moot onderscheiden eu dat z. i. van de z.g. Eenheidsbeweging niet voel practisch resultaat is te vorwachten. Ds. Moltzor ging niet met don inlei der mode wat aangaat diens criterium van het al dan niet gelooven aan de bijzondere openbaring. Dr. H. T. do Graaff, van Veenhui- zon, verzocht don inleider eenige op helderingen. Ds. D. Boers merkte op, dat het eigenaardig is, dat moderne voorgan- fers veelal moer steun vinden bij lio- en, die oigonlyk orthodox zijn. Menigmaal heeft men vim hen wel stoun in de kerk en van de modernen niet. Spr. zag verder gaarne nog iets op gehelderd aangaande het verschil tus schen modornon en orthodoxen. Ds. Bax, van Santpoort, vond, dat de modernen niet zoo zeer strijdende moeton zijn. Dan zullon de orthodoxen nimmor geneigd zijn hun in eenig collogo oen plaatsje te geven en zal men de orthodoxie afstuiten. Spr. voor zich vond meermalen troost en steun in preokenbundel van iemand als prof. Jonker on kracht in Hem, van Wien in Johannes 3lö sprako is. Daarna diende do inleider van ant woord. Te 12l/a uur word gepauzeerd. De middagvergadering begon mot een woord van dank en afscheid van don voorzitter aan don hoer B. P. Plantenen, die is afgetreden als be stuurslid on in wiens plaats in de och- tendvorgadoring nog is aangewezen de heer A. II. van Droogo. Aan de ordo kwam vervolgens „De waarde en do beteekonis van do kerk voor het persoonlijk godsdienstig leven met hot oog op Noderlandscho toestanden", ingeleid door ds. H. G. Brink, Herv. predik, te Ruinerwold. Inleider begint met do opmerking, dat hij meent naar do bodoeling van het hoofdbestuur te handelen, indien hij zich beperkt door met zijne be sprekingen niet slechts binnen do gren zen van ons land te blijven, maar ook buiten beschouwing te laten het tegonwoordig Roomsch-Katholieke en hot Goreformoerdo kerkelijk leven in Nederland. Hij zal het alleen hebben over wat het kerkverband voor in vloed heeft in kringen van die Pro testanten, onder wie de Protestanten bond wol bijna al zyn loden telt. Zijn ondorwerp voert hem niet tot herhaling van wat op voorgaande jaar vergaderingen werd besproken met botrokking tot het werk van don Pro testantenbond en d?n arbeid van de liefdo voor den vrijzinnigon godsdienst, en betoogt, dat men met het oog op de invloedssfeer der vrijz. godsd. be ginselen by ons volk diende belang te stellen in don strijd der Vrijz. Her- vormdon in hun grooto kerkgenoot schap. Het uitgangspunt was toon niet de ingenomenheid met do kerk als aanbevelonswaardigon gemeen schapsvorm voor godsdionstigen, noch liefde vqor een bepaald kerkgenoot schap. Nu zal wel zeer bepaald een en ander worden gezegd dat bedoelt op te wekken tot gehechtheid aan de kerk waartoe men door geboorte en opvoeding behoort. En dit wel hierom, omdat het recht-opgevatte kerkelijk leven veel goeds werken zal voor ons pereoonlyk godsdienstig leven. Dit laatste is en blyft hoofdzaakVoor onze oudere moderne voorgangers zoo goed ais voor ons jongeren. Doch velen van de jongeren wijken af van de opvatting, die door menigeen in do eerste periode der Moderne Richting werd gekoesterd ten opzichte van kerk en traditie. In den heeten strijd van vroeger werd geijverd tegen de traditie als een gevaarlijke macht en tegen do kerk als een versloten instelling, die ton doode stond opgeschreven. Spreker herinnert aan wat in dezen werd voorgestaan door prof. Rouwon- hof en dr. Ph. R. Hugenholtz, e.a. Zij vonden veler instemming, hoewel niet van allen." Volkomen terecht acht hij door van Bell aangewezen oen fout in de be schouwing over het Protestantsche kerkbegrip bij mennen als Rouwonhoff en Hugenholtz, die meenden dat de geschiedenis leerde, hoe de kerk alleen bestaanbaar was met supranaturalis- tischo dogmatiek. I)at wij nu in de bestaande gemeen schapsvormen van godsdienstig leven iets anders zien nl. zedelijke licha men tot verzorging en aankwoeking van het religieuso leven zonder pre tentie van goddelijkheid on het ver meende bezit van onontbeerlijke gena demiddelen dat feit is mede een resultaat van geschiedenis on goeu willekeur. De stroom der gedachten bewoog ons alzoo ons kerkbegrip te zuiveren naar rrotesfcantsch beginsel. Doch wij willen do voordeelen van het kerkverband, die zijn geledon in sta stabiliteit en wen steun der traditio, welke geloofswaarheden overdraagt van geslacht op gcslpcht, niet ruilen tegon „vrije gemeenten", losse krin getjes. die altijd kanB geven op ver vloeiing. De modornelt hebben zich bezonnen en zijn in zich gewaar geworden méér liefdo voor de kerk en grooto gehecht heid aan de traditio, dan zc vroeger ooit gemeend haddon te bezitten. Dit komt uit bij alle kerken en broeder schappen, waartoe vrijzinnige Pro testanten maar bohooron. Mon voelt, dat wat het meeste stoun on kracht on bezieling bijbrengt, niet is datgene wat pas gegrépen werd, maar wat wij geërfd hebben van onze vaderen en mede gekregen hebben aan vroomheid van de voorgeslachten. Wij zeggen de dingen wat anders, en kregen beter inzicht en meer waarheidsbesef in som mige opzichten, maar in de grondbe wegingen van ons zieloleven blijven wij verwant mui wie ons voorgingen. Sproker betoogdewij, modernen, zullen moeten blijven wakon, dat uit do traditie worde uitgezuiverd al wat gestorven is, en wij hebben te arbeiden aan de verdere ontwikkeling onzer kerken. In de lijn dezer ontwikkeling ligt. het, dat do kerk zich al moer bepale op wat uitsluitend haar taak is. Haar work ligt op het terrein van den godsdienst en daar alleen. Zij wekke en vevaterke bij do monschon het besef van leven in God en des Geostes werkingen in ons. Do kerk worde nooit vereenzelvigd met het Godsrijk, maar zij heeft wel degelijk nog tot taak, om mede te werken tot den groei van Gods Ko ninkrijk in de menschonwereld. Ds. van Loenen Martinet, stelde de vraag of men ton slotte toch niet tot vrije gomoenten wol zal moeten komen, waar het ideaal van een kerk, dat de inleider zich stelde, door velen in do Ned. Herv. Kerk niet zal worden aan vaard. Prof. Eerdmans nam hot op voor het blijven in de kerk, achtende de kerk van veel nut voor des menschen godsdienstig leven. Mr. W. de Kanter, van Den Haag, betoogde, dat mon ton slotte toch zijn eigen kerkgenootschap blijft liefhebben al vindt men dan in de plaats zijnor inwoning in de kerk geen bevrediging voor het gemoed. Spr. wil in de kerk gesticht en ge sterkt in het geloof worden. Daar heeft hij behoefte aan. Opgewekt wil hij worden naar omhoog en verder dat mon hem opwekt tot liefde voor de kerk, waartoo hij in zijn jeugd be hoorde. Ds. Boers meende, dat het christen dom aan de kerk hot meest is ver schuldigd daar door haar het christen dom is bewaard. Het conservoerend karakter van do kerk dient mon z.i. op den voorgrond te stellen. De kerk dient men te eeren als bewaarster van het evangelio. Prof. Lake deed uitkomen veel waarde te hechten aan persoonlijke hulp aan hen, die verzorging hunner ziel van noode hebben en niet aan hulp en bloc. De inleider, de sprekers van ant woord dienende, hield vast aan zijn in eersten termijn geleverd betoog. Evenals aan den inleider van het oerete vraagpunt bracht de voorzitter ook dank aan dien van het twee Ie. Aangewezen werd als plaats der volgende alg. verg. Leeuwarden. Daarna bracht den heer Planten ga nog dank aan den voorzitter voor het tot hem gericht woord van afscheid en voor diens leiding der vergadering, waarna .de vergadering werd gesloten. Vad. 8 taten-Genera al TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 25 Oct. De behandeling der M i l i t i e w e t wordt voortgezet. De heer Hugenholtz licht een amen dement toe om het contingent zeemi litie niet op 1000 per lichting, doch op 600 'te- stellen. Sproker meent dat door het voorstel om het contingent op 1000 te brengen, voornitgoloopen wordt op het ontwerp betreffende de kustdefensie, gelijk reeds ook door eenige andore door de Rogoering voorgestelde maatregelen is geschied. De heer Helsdingen licht een amen - dement toe om het instituut der mili taire werkers, thans genoemd „admini stratietroepen" uit de wet te lichten. Nog betoogde spreker dat de dienst tijd van 14 '/2 maand dezer werkers veel te lang is in vergelijking met de andere miliciens. Alsnu zou het woord zijn aan den heer Thomson tot toelichting van oen amendement, dat precies dezelfde strekking hoeft als dat van den heer Helsdingen. Na een verward en eenigszins scherp debat, naar aanleiding van oen wenk des voorzitters aan den heoi Thomson om zijn amendement in te trekken, waartegen do hoer Thomson o. a. be zwaar maakte uit vrees voor sluiting der debatten, welke blijkons persbe richten in de lucht schoen te zitten, verklaarde de heer van Veon, namens de Öhr.-Hist. partij, dat deze nooit het voornemen hhd, noch heeft, sluiting van debatten voor te stellen. Hetgeon in „do Nederlander" daaromtrent voor kwam, betrof buitendien alleen 't alge meen debat. Na verdere gedachten wisseling hier over .vorklaardo de hoor Thomson tenslotte toch zijn amendement in to trekken en wel naar aanleiding eenor mededeeiing, welke hij zoooven van den minister van Oorlog had ontvangen. De minister van Marino den heer Hugenholtz boantwoordende, zoide dat de principioelo beslissing omtrent de bezetting der kustforten aan de Kamer blijft, zoowel bij de marinebegrooting als bij het kustdefensie-ontwerp. Do heer van Veen gevoelt veel voor het amendement-ter Laan om, bij vrij stelling van den dienst van studenten, geen andere personen in hun plaats in te lijven,' doch hij heeft bezwaar tegen den vorm, en om dat weg te nemen, stelde hij sub-amendement hierop voor. Voorts bestrijdt spreker de militaire werkers. Hij stelt voor in do wet te lezen dat uit elke lichting ten-hoogste 1500 man voor speciale diensten buiten de militaire oofeningen kunnen worden aangowezen. De heer Thomson verdedigt het amendement-ter Laan omtrent de zee militie. Spreker sloot zich verder aan bij hot sociaal-demokratische amendo- ment, beoogende de verdwijning van de militaire werkers. Spreker zal zich geen oordeel aan matigen of de portefeuille-kwestie hier noodzakelijk door don minister had moeten gesteld worden, maar hy zou 't volk wel eens een oordeel hebben willen zien vellen over dit instituut der militaire werkers, waardoor do arbeidersgezinnen zoo zwaar zullen worden getroffen, waar jongens uit de arbeidende klassen verplicht zullen worden niet twee a vier maanden, zooals thans bij het blijvend gedeelte, maar 6 maanden langer een verblijf in de kazerne te ondergaan teneinde de oefening van de gewone militie mogelijk te maken. Spreker zal zijn stem geven aan het sociaal-demokratische amendement om geen contingents-verhooging toe te staan. Spr. bestrijdt het amendement van Veen, dat heden-ochtend werd ingediend. De minister van Marine verklaart het amendement der sociaal-domo kraton betreffende de zeemilitie over te nemen, daar het geen hoofdbeginsel dec wet raakt. De heer van Vlymen stemt in met contingentsverhooging tot 23.000 man. De heer Duymaer van Twist betreurt dat door het institnnt der militaire werkers weder zoovelen onttrokken sollen worden aan de legersterkte. Als equivalent beveelt spreker aan bij de militaire werkers in te deelen lote- lingen niet 141/, maand, doch Slj2 maand te laten dienen. Hierdoor wordt bespaard f 131.430, en voor dat geld kunnen 300 burgers corveeërs in dienst worden genomen. De heer Eland verklaart, dat hij vóór de militaire werkers is. Spreker verklaarde voorts te zullen stemmen tegen het amendement der sociaal-demokraten, beoogende con- •tigents vermindering. De heer van Nispen (Rheden) ver klaart zich tegen contingentsverhoo ging. Spreker becijfert dat den minis ter bij een contingent van 18.600 man, bij een diensttijd van lO'/'j maand, hetzelfde bereikt dat hij thans wil bereiken. De heer Ti oelstra voelt een pressie, uitgeoefend door den voorzitter en door don minister van Oorlog. De voorzitter wil meordoro amendementen keoren, waarvan de indiening naar spr's meening moet worden bevorderd. Aan do zijde der Regooring tracht men op oen deel dor Kamer politieken invloed uit to oefenon, door de ver klaring dat dit ontwerp staat of valt met het instituut der militaire werkers. Spr. acht het Bodenkel ijk dat do Minister daartoe zijn toevlucht moet nemen. Krachtig komt spr. or tegen op dat men loOO man wil bestemmen voor minderwaardig werk en voor langeren dienst. De militaire specialiteiten ach ten dit ook niet noodig en er zijn ook bezwaren van socialen, militairen en tochniachon aard. Tot den lieer Arts zegt spr. dat deze zoo gaarnb anders mocht doen indachtig het vroegere Katholieke program, maar nu de Minister zich zoo heeft uitgesproken, zegt spr. mag do hoer Arts straks stemmen tegen zijn geweton, togen zijn overtuiging in. I)o voorzitter komt hier tegen op, waarop de heer Troolstra onder hila riteit verklaart niet te hebben gezegd dnt do hoor Arts hot z a 1 doen, doch wel dat hij het in a g doen. Spr. verklaart dat de volle verant woordelijkheid van dit debat blijft aan do rechterzijde. De heer van Doorn geeft zijn stem niet aan hot amendement beoogende vermindering van het contingent. Spr. betoogt dat tegonovor de plicht om dienst to doen, het rocht staat om geoefend te worden en dat zooveel mogelijk geoefend moeten worden. De heer Tydeman beschouwt het na do verklaring des Ministers nufc- teloo over do militaire werkers nog te spreken, or kan thans alleen sprako zijn van de toepassing van dit insti tuut Nauwkeurig moet worden afge bakend wat tut de militie hoort en wat do taak zal zijn dor militaire werkers. Do heer ter Laan zot zijn bezwaren uiteen en noemt wat do Regeering doet, oneerlijke politiek. De vergado- ring wordt verdaagd tot Donderdag half elf. Zitting van Donderdag 26 October. Minister Colijn betoogt dat de por tefeuille-quaestie niet gesteld is om oen zaak van weinig gewicht. De 1500 man administratietroopen houden verband met de oofeningen dor ge- hoole infanterie. De Minister handhaaft zijn eiseh van 1500 man gedurende 14V2 maand, doch herhaalt zyn too- zegging dat zooveel mogelijk naar verhelping van het euvel van langeren dienst zal worden gestreefd. Het amen dement-van Veen om de Administratie- troepen een anderen naam te geven wordt ingetrokken. De zittifig duurt voort. Brandstichting. Hedenmorgen werd ter beschikking der Justitie te Almelo gestold J. Geu- vers uit Hengelo, verdacht van brand stichting op Zondagavond jl. te Hen gelo. Gisternacht is er ingebroken bij de familie Van Heutsz te Heelsum. Al het zilverwerk is gestolen. Papieren zijn verscheurd, kasten opengebroken enz. Het testament van mevrouw lag geopend. De inbrekers zijn door de serre binnengekomen. Vrij zeker door het gebruik van be- smette melk is het 2-jarig dochtertje van ds. Reijer, predikant te Rottevalle (Fr.) door tongblaar aangétast. Omstreeks 3 uur brak gisternacht te Rotterdam brand uit in de woning van den stoker der gemeentegasfabriek J. Blij. De man was afwezig. De vrouw ontwaakte door den rook en slaagde er in met haar vijf kinderen te vluch ten. Een voorkamer en alcoof zijn uit gebrand. De achterkamer bleef ge spaard. De brand werd in een nor tijds met 2 stralen gebluscht. Assurantie dekt de schade. Krachtens bevelschrift van deRot- terdamsche rechtbank is door de re cherche in zijn woning in de Tollen- straat aldaar aangehouden de commis sionair J. B., lid van de firma S. en B., in staat van faillissement. B. wordt verdacht van frauduleus bankroet en is in het Huis van bewaring in pre ventieve hechtenis gesteld. Naar aanleiding van het bezoek, door twee vertegenwoordigers van de Zuid-Hollandsche Redding-Maat schappij aan Westkapel le en Domburg gebracht, zal vanwege genoemde Mij. op den Zeedijk te Westkapelle een vuurpijltoestel worden geplaatst. Gisternacht is te Utrecht aan de Jutfaasche weg de machinekamer be nevens een schuur waarin een panoven van de pannenbakkerij „De Zonne bloem" door onbekende oorzaak afge brand. Naar uit 's-Gravendeel aan de „Dordr. Ct." wordt gemeld, is Maan dag met de hooge getijden de Krab- Inpolder wederom volgeloopen. Aan de werkzaamheden aan don biet-oogst is nu voor goed een einde gomaakt. Op de Beogdensche heide kwam Dinsdag een wachtmeester der cava lerie met zijn paard to vallen, zoodat het dier op hem terecht kwam. In zeer ernstigon toestand werd hij naar Roermond gebracht en in het gesticht der Paters Camilianen opgenomen. Op het strand te Westor-Schouwen is aangespoeld het lijk van een onbe kend manspersoon, vermoedelijk Van eon stoker van een stoomschip. Op het Stationsplein te Rotterdam, geraakte Dinsdagnamiddag een beugel defect van een eloctrische tram. De electricien M. H., die dezen wilde ropareoren, kwam daarbij in aanra king met den stroomdraad. Door den schok werd hij van den wagen op straat geslingerd, waardoor hy ernstig aan het linkerbeen werd verwond. Hij is eerst naar hot zie kenhuis en later per brancard naar zijn woning vervoerd. „Do Liefde" in Duitschland ver boden. De strijd tegen de onzedo» lijkhoid of liever tegen datgene, wat de magistraatspersonen daaronder verstaan, wordt in Duitschland met do grootst mogelijke energie gevoerd. Zoo heeft men er nu weer voor een tijdvak van twee jaar „de Liefdo" verboden. Gelukkig niet do liefde in het algemeen, maar hot in Frankrijk uitgegeven tijdschrift „l'Aniour"schrijft het „Berliner Tageblatt". GOUDA, 26 October 1911. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukkon toegezonden Gouda, don 24 October 1911 De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken heeft het in verband met haar eventueel voor nemen voorstellen te doen tot verbete ring dor brandbluschmiddelen, wen- schelijk geacht met den Opper-Brand- meester een bezoek to brengen aan de gemeenten Gorinchem, Schiedam en Zaandam, ten einde de aldaar in ge bruik zijnde door mechanische beweeg kracht gedreven brandspuiten te be zichtigen. De voor dit doel gedane uitgaven aan reiskosten enz. hebben bedragen f 64.10. Aangezien deze uitgaaf niet ten laste van eenigen anderen begrootings- post gebracht kan worden hebben wij de eer uwe Vergadering in overwe- ging te geven te bepalen, dat zij zal worden gekweten nit den post voor „Onvoorziene Uitgaven", volgnummer 208, der Begrooting voor het dienst jaar 1911. Gouda, 24 October 1911. Zooals aan de leden Uwer Vergade ring uit dagblad berichten bekend zal zyn hebben verschillende Gemeente raden het besluit genomen of zullen zij eene beslissing hebben te nemen over vooratellen om aan gemeente werklieden, wier loon beneden zeker bedrag blyft, voor den aanstaanden winter een toeslag te geven boven dat loon met het oog op de door den drogen zomer veroorzaakte aanzien lijke verhooging der prijzen van de noodzakelijkste levensmiddelen. "WH hebben de vraag overwogen of aan de lager bezoldigde werklieden en beambten ook van onze gemeente onder de te verwachten omstandig heden eenige tegemoetkoming behoort te worden verleend. Die vraag bevestigend beantwoor dende meenen wij dat voor dien steun in aanmerking moeten komen de werk lieden bij de fabricage, de brugwach ters, (d. w. z. zy die eene brug niet als bijbetrekking bedienen), de sluis- knechten, de politie-agenten, de be diende ter Stads-Apotheek en de werk lieden bij de gemeente-lichtfabrieken, die gehuwd of kostwinner voor een gezin zijn, minder dan f 12.50's weeks verdienen en hetzij vast zijn aange steld hetzij als los werkman reeds larig of op proef in dienst zijn. In dit geval verkeoren: brugwachters en sluisknechts werklieden bij de fabricage en tuinlieden diende ter Stads-Apotheek 12 totaal uit de gemeente-kas bezoldigden48 werklieden bij de gemeente- lichtfabrieken 26 Boven een tijdolijke wokelijksche verhooging van het loon gedurende bijvoorbeeld drie maanden, zooals elders is toegekend, zouden wij de voorkeur geven aan eene tegemoetkoming in eens, bij hot begin van den winter uit te betalen, waardoor de belangheb benden in de gelegenheid worden gesteld eenigen voorraad van enkele levensmiddelen op het gunstige oogen- blik aan te koopon. Het komt ons voor dat het bedrag van den te ver- leenen stenn mag gesteld worden op f 15.voor ieder, gelijkstaande met f 1.— per week gedurendo ruim drie maanden. Wij hebben mitsdien de eer den Raad voor te stollen te besluiten dat, mits zij gehuwd of kostwinner en voor vast of reeds langdurig in gemeente dienst zijn en minder dan f 12.50 verdienon volgens don voor do winter maanden vastgostelden werktijd, aan de worklieden bij de fabricage ^n de plantsoenen, aan de wyphtora der Kleiwogs-, Jan Katten- on Gouwo- bruggen on de sluisknochten, aan don bediende ter Stads-Apotheek en aan de politieagenten uit de gemeentekas, en aan de werklieden der gomoento- lichtfabrieken uit de kas dier bodrij ven, als tegemoetkoming in do thans geldendo hooge prijzen van levens middelen zal worden toegokond oen bodrag in eens van f 15.voor ieder. In verband hiermede govon wij de volgende wijziging der gemeento-be- grooting voor 1911 in overweging: in Hoofdstuk XII dor Uitgaven wordt een nieuw artikel 3a gebracht (Volgnummer 198a). „Tegemoetkoming aan werklieden onz. der gemeente in verband met den hoogen prijs dor levensmiddelen" f 720. van Volgnummer 208, „Onvoorziene Uitgaven" wordt afgoschroven gelijk bedrag van f 720. Soiree Musicale Duo-Rotowsky. Wij herinneren onze lezers en lozo- rossen er nog even aan dat de Soiree Musicale van het Duo-Rotowsky in do Sociëteit de Róunie hedenavond te 8 uur precies aanvangt, waarom wij de bezoekers en bezoeksters ver zoeken tijdig aanwezig te zyn. Ter aanvulling van ons bericht in het nummer van gisteren diene, dat hot aantal te verkiezen gemachtigden in het Kies-college der Ned. Herv. Gemeente 40 bedraagt. Gisteren slaagde te Rotterdam Mej. A. II. G. Gabry alhier voor het examen vrije- en orde oefeningen gymnastiek. De heer P. J. den Breeje, toeken- leeraar aan de Ambachtsschool alhier komt voor als No. 1 op de voordracht voor teekenleeraar aan de Burger avondschool te Utrecht. In verband met een Kon. beslnit van 11 dezer heeft de minister van oorlog bepaald, dat de militaire hos pitalen te Middelburg en te Gouda met ingang van 31 dezer worden op geheven. Te Leiden en te Middelburg wordt oen ziekenzaal gevestigd, en te Gonda een ziekenkamer. De zieke militairen, voor zoover hnn toestand vervoer toelaat, zullen, van 31 dezer af, uit Leiden en Delft naar het mil. hospitaal te 's-Graven- hage, nit Schoonhovem en Gonda naar het mil. hospitaal te Bergen op Zoom worden geëvacueerd. Oud-Gouda. In de October aflevering van het Hnis Ond en Nienw is een opstel gewijd aan Oud-Gouda. De schrijver hiervan, die zich D. teekent geeft hierin een historisch over zicht van de ontwikkeling der oude stad, aanvankelijk genaamd „tot der Gouwe", later „ter Gouwe" en ten laatste dragende den tegenwoordlgen naam Gonda. Na eeu kort overzicht van handel en industrie van de 14° tot de 18e eeuw is dit opstel hoofdzakelijk gewijd aan do monumentale gebouwen, ge sticht in de 14* en 15" eeuw en wordt een groot gedeelte in beslag genomen door de Groote of St.-Janskerk en hare beroemde kerkglazen van de Gebrs. C'rabeth, welke elk afzonderlijk worden genoemd. Ook van de restauratie van het pas herplaatste zevende glas wordt melding gemaakt. Het opstel besluit met de in 1898 aangevangen restauratie der Groote Kerk en de vermelding dat het zooge naamde „Lazaruspoortje" waarschijn lijk door uitbreiding van de Gemeen telijke Lichtfabrieken eerlang zal ver dwijnen. Mooie foto's van het Stadhuis, het Waaggebouw, het Lazaruspoortje, een kyk op de Groote Kerk, interieurs dier kerk, en een drietal kerkglazen vereieren dit opstel. Deze aflevering bovat verder een beschrijving van het merkwaardige kerkgebouw te Loon-op-Zand met mooie foto's on eon toelichting bo- hoorende bij do platen betreffende het in do Maart afl. van dit maandblad behandoldo R. K. Sanatorium te Groesboek. De heer Ohr. van Abkoude hoeft gisterenavond voor hot „Dagblad van Gouda" oon vertelavond voor do jeugd gehouden in do Sociëteit „Ons Ge noegen". De zaal Kunstmin was door de kleinen geheel gevuld. Zoowel do vertellingen als do vor- tooning van do Poppenkast vonden do kinderen aardig, maar mot do Pop penkast vormaakten zy zich toch hot moest. Bij do gistoron op, Woudenstoijn te Rotterdam gehouden najaare-rijks- hongstonkouringen werden goedge keurd van do warmbloedhengslcn o.a. „Claus" 4l/j jmw, ©igonaar J. H. van dor Torren Kzn., alhier„Xerxes" 19 jaar, eigenaar C. J. J'laizior te Ze venhuizen „Modus" 1 jaar, oigo- naaf, D. van der Spektemoorcapelle; „Admiraal" 7Va jaar, eigenares Wed. Jb. van der Spek te Moorcapollo van do Koudbloodhongsten, o,a. „Pompon" 13 jaar, oigonaars W. Verbui g en C. J. Plaizier to Zevenhuizen. AMERIKA AN80H E STOOMVAARTLIJNEN.' Het stoomschip Rotterdam, van Now- York naar Rotterdam, passeerdo 25 Oct. nam. 12 u. 25 min. Prawlepoint. Hot stoomschip Rotterdamvan New- York naar Rotterdam, passeordo 25 Oct. v.m. Lizard. MARKTBERICHTE Ai. Gouda, 36 October 1911. GRANENKalm gestemd. TarweZeeuwsche 10. k 10.35, mindere dito ƒ9,35 A ƒ9 75. Afwijkende 8.75 A 9. -. Polder 8.35 A g.35. Rogge Zeeuwsche ƒ7 35 kf 7.50. Polder 6.75 7 ~"- Buitenlandsche |>cr 70 kilo 6.25 a 6.50 GeritWinter 635 a 6 50. Zomer A/6.— A 6.35, Che valier 7.35 A 7.50, Bttitenl. voergerit per 65 kilo 5 35 A 5.50. Haver per H.L. 4 50 k 4.75 Per 100 kilo 9.— A 9 50. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8 50 k 8.75. Kanarie zaad ia.k f 13.—. Kar wijzaad per 50 Kilo k 13.50. Koolzaad ia 50!* 13.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 17.50 A 18.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 A 7.75 Boonenbruine boonen 19.— A 30.—. witte boonen 35.— A 37, Paarden boonen 8.— 8.50. Duiven boonen 10 75 A 11.-—. Mais per 100 KiloAmorikaansche Mixed /8.3s A 8.50. Kleine ronde 8.50 A 8.75. Vkkmarkt. Melkvee, goede aanvoer handel en prijzen hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrgwel, 33 A a6 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, red!, aanvoer, handel vryweL, 30 A 31 ct. per half K.Gr Magere Biggen, goede aanroer, handel matig, f 1.45 A 1.65 per week. Vette Schapen,aanvoer, handel /_.-*/ Lammeren goede aanvoer, handel vlag, 16.— A to. Nuchtere Kalveren,goede aanvoer, han del vrnwel, 9.— A la. Graskalveren goede aanvoer, handel vrijw. 50.— A f 80.—. Pokkalveren 8— k f 17.—. Kaas, aangevoerd 73 partijen, handel stug ie kwal. 44.— kf 47.-—. ade kwal. 40.— k f 43 Zwaardere 4$.— k '48.— Noordho llandsche a Boter 748 stukken van K.G. Handel vlag. Goeboter 1.65 A 1 75. Weiboter 1.45 k 1.55» Moordaanslag op don Czaar. Berlijn, 26 Oct. (Part Hbld.) Uit Woenen wordt aan de Berliner Lokal Anzeiger geseind De geheele stad is vol van hetgo- rncht dat op den Czaar van Rus land een aanslag zou zyn gepleegd. De Czaar zou door oen revolverschot ernstig gewond, zelfs gedood zijn. De aanslag zou hebben plaats ge had tijdens een auto-rit. Of dezegoruchton waarheid bevatten kon men te Berlijn niot te weten komen. In goed ingelichte kringen is geen tijding ontvangen, die dit ge rucht bevestigen. Men vermoedt met een beursma- noeuvre te doen te hebben. Konstantinopel 25 Oct. Bevestigd wordt dat met Rusland onderhande lingen worden govoord over het vor men van oen Bal kan federatie Rusland heeft daarbij do quaestie van de vrye doorvaart door de Dardanellen gesteld. Parijs 25 Oct. In een brief uit Londen aan do Figaro wordt medogedeeld, dat er onderhandelingen worden gevoerd, die wellicht binnen zeer korten tijd zullen leiden tot hot sluiten van oon Engelsch-Turksche overeenkomst. Mocht deze overeenkomst tot stand komen, dan zal Turkije daarby afstand doon van zijn nominale rechten op Egypte. Gisefravond ontstond te 's-Graven- land brand in do bleekerij van Van Doorn op de Kade. Aangewakkerd door een tellon wind lagon droogschuur on machinogobouw spoedig togen den grond. Van do aanwezige wasschon werd oon dool gerod. Hot woonhuis bloof behoudon. Vermoodolijko oorzaak hot aanglooien van in do nabijheid der mochino opgestapelde turf. Verzeke ring dokt do schade. Hot Oranje-kruis. Amsterdam, E. K. H. de Prins dor Nederlanden leidde hedenmiddag in hot Koninklijk pnlois Iiot Loo als voor zitter oono vergadering, van den raad van bestuur van don Koninklijken Bond voor Redding wezen en Eerste Hulp hij Ongelukken „Het Oranje Kruis." De beraadslagingen waron voorna melijk gowijd aan do stormramp van 30 Hopt. j.l. mot name nog te nomen maatregelen om in samenwerking met do ook bij den Bond aangosloten cor- poratiën: „De Algemoeno Voroenigdo Commissie tot loniging van ramnon door watersnood" on „het Provinciaal Watersnood-Comité in Zooiand" het lyden van do slachtoffers dier ramp in do provincie Zeeland, Noord-Bra bant on Zuid-Holland zoovool moge lijk to verzachten. De Tilburgsche Industrioële Han delsbank is hedenmorgen om 9 uur fesloten. De directeur Bidez is ver wonen. Ook is de boekhouder Bertons afwezig. Deskundigen zijn bozig met onderzoek der administratie. Nadore byzonderheden ontbroken. Beloediging van een kapitein. Do 4o Kamer dor Amsterd. recht bank hoeft tot f 25.-— booto, subs. 25 dagen hechtenis veroordeeld (geeischt was een maand gevangenisstraf), den opzichter der Gemeente Stoomponton C. Broereo wegons beleediging van den kapitein P. J. Bleeker. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Robes en Japonstofïen alsmede eone groote keuze PBLTKRIIE1I van do goedkoopste tot do beste soorten en scherp concurreernndo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, OOUDA. van het Koninklijk Metoriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.3 te Horta, laagste stand 728.1 te Her- nösand. Verwachting tot den volgondon dag: Moost matige tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelykc wind zwaarbewolkt tot betrokken, woarechijnlyk regen buien, zachter. BURGERLIJKE STAND. OOUDA. GEBOREN25 October. Johannes ouders F. v. d. Kemp en J. Gundel. 25. Aaltje, ouders H. Boerin a en G. Geukes. Christianas Joannes Pe trus, ouders P. J. C. Dessing on G. R. M. de Bie. 26. Maria Hophia, oudere C. J. van Straaten en J. L. v. d. Valk. OVERLEDEN25 October. J. C. Muller, 85 j. GEHUWD25 October. C. Verhart en C. E. van der Kaa. J. Verwaal en M. G. van Esseveldt. VAN DRN El reet«Bli«M del te A mstnrdani SUaliIcMiiaccp Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oc8tenr. Belast ingvrijo Kronen rente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NieohiiSpoor- wog) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 5pct. I Brazilië. Funding Loo ning 6 pet. d. 01)1. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUnk- en ('redlef IhsIcl- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Oadcrnf mingeii American Car A Foun dry Comp. O. v. A. Id.Hmelting& Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. v. Oew. Aand. Kol ('rrdici limtell. en Cultuur Ondcrnc minfrii Handelsvor. „Amster dam" Aand. I Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-My. C.v.A Mijnbouw Myeu Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gow, Aand. I Redjang Ijohong, Mijn bouw Mij. Aand. [Great Cobar Aand. Pctrolrum-Ondcrn. Dorische Petroleum In-1 dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart I yen. Nod.-Am. Stoomvaart- HMij. Aand. Htoomvaart-"My. „Zoo- land" Proferente A. Int. Mercantile Marine ^Cy. afgest. 'Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A. Niouwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 01 verten Maxwel I^and Gpant □Cert. v. Aand. Peruvian Corporation □Lira. Cert. v. Aand. Mponrwegen. Holl. IJzeren Spoor- □wegray. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atehiaon Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Qow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlnfen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gmirangs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/» pCt. Holl. fondsen ook heden in flauwe stemming, met aanbod en totaal geen kooplust. Vreemde fondsen vast èn zonder handel, speculatiefondsen w. o. Peruanen andermaal hooger op Lon den, met geanimeerde zaken. Amer. beter op N.-York met iets meer handeL Vorig* Koer» Koer* vs* bed» 82>/i 82'/,. 91'/, oi'/T. 65 *04'/, 100'/, 100"/,. 91'/, 91'/, 92'/, 89 90 88'/, 48J/, 48 101'/, 88'/, 5B'/„ 58% 203 908 48'/, 48»/, 07", 20 26'/,, «O1/, 00'/, 228 389 185',, 228 186'/, 81'/, ■81»/, u82 00»/, 582 00'/, lGB'/j 157»/, 462'/, 449", 418 IflÖ»/, 170'/, 116 16 15%. 113 113% 18'/, 18 42 10"/,. 11 80'/, 80'/, 93';, 06»/, 05»/, 190»/. 1186.50 195 f 120.-- 99'/, 99»/,. 80'/, 31%. 103 163», 12% 101'/» 101% 162'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2