Stadsnieuws. Q-roote Expositie Binnenland. VERGADERING VAN DRV GRÏRRNTRRAAD Gemengde Bericht»». TTit d-e Pers. INDISCH NIEUWS. Laatste Berichten. GROENTEN-VEILINO. K-CTfcTST.. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant El fcelc ah* n dellc Amsterdam BURGERLIJKE STAND ine1/, Peking, 30 October. In een heden uitgevaardigd keizerlijk edict, maakt do Kroon verontschuldigingen voor haar in het verleden begane verzuimen, en staat de onmiddellijke invoering van een grondwet toe ook de instel' ling van een (verantwoordelijk) Kabi net, waarin geen vertegenwoordigers van den hoogen adel (krachtens nun adel) zitting zullen hebben. Voorts wordt in het Keizerlijk decreet am nestie toegezegd aan de opstandelingen en aan hen, die zich aan politieke vergrijpen hebben schuldig gemaakt. Fbankbijk. Het buskruitschandaal. De Minister-president Caillaux heeft na oen ondernond mot den Minister van Oorlog besloten, de leiding van hot onderzoek in zake het buskruit schandaal zelf in handen te nomen. Zooals men weet is de enqnéte- eommissio in zako de ramp van de Liberté tot de conclusie gekomen, dat het beruchte kruit B, waartegen de ingenieur Maissin vijf jaar geletien zoo ernstig waarschuwde, inderdaad do ramp heeft veroorzaakt. Tevens is gebleken, dat het Ministerie van Oorlog met geen onkel woord het Ministerie van Marino met dit resul taat van het onderzoek bekend heeft gemaakt. Uit Toulon wordt verder nog ge- meid, dat in do onder water gezette kruitkamer van het pantserschip „Jus tice" een half verbrando patroon is gevonden. Dit wijst er op, dat ook by hot begin van brand, dat op de „Justice" vo >rkwam, aan zelfontbran ding van hot krnit moet worden ge dacht. Pkbziè. Te Boeschir zyn thans de Engelsch- Indische troepen en twee Engolsche kanonneerbooton aangekomen. En Rusland heeft, blykens oen tologram uit Ëngoli naar dezo plaats een logor- mae.ht gezonden, welker sterkte op 8000 man wordt geschat. Dezo troepen zijn blijkbaar bestemd om de conau- laats-macht to Hamad an on Kaswin over te nemen en de veiligheid van den handelsweg Teheran-Ispahan to verzekeren. Het voorbeeld van Tripoli aldus merkt do Tohoranscho correspondent vafi het Berl. Tagoblatt, aan wions telegram wij bovenstaand ontleenon, hierbij op schynt do verdeeling van hot Perzisch® r\jk to verhaasten. Amkbika. Spoorwegongeluk. vTe Rockrovor aan den Union Pacific Spoorweg is oen sneltrein op een goe derentrein geloopon. Er zyn 20 doodon en 30 zwaar gewonden uit de puin- hoopen te voorschyn gehaald. Duitsohland. De Fransch-DuitscHe onderhan delingen. Hot Berliner Tagoblatt bespreekt op scherpen toon het bericht, volgens hetwelk hot ministerie van Justitio hoeft uitgemaakt, dat het verdrag met Frankrjik betreffende Marokko enz. den Ryksdag niet ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Het blad heeft het advies in dezo gevraagd van prof. Anschlitz, hoog leraar in het staatsrecht. Deze be vestigt het forraeele rocht van dero- geering om aldus te handelen. Hot verdrag mot Frankryk behoeft slechts dan aan don Ryksdag voorge legd te worden, als het oen onmiddellyk toestaan van geldmiddelen noodzake lijk maakt. Hot Berliner Tageblatt, dat na dit advies het formeolo recht dor rogeering moot erkennen kan niet nalaten toch to blyven klagen. Te Leipzig is de eerste Duitscho Hoogeschool voor vrouwen geopend. Dit nieuwe instituut is mot zoozeer bestemd voor zuiver wetenschappelijke vorming van de vrouwen, als wel om haaf) te leeron do taak, haar op de KSttmidprs gelegd door de natuur en, door de cultuur. Allereerst, de opvoe ding der kinderen en haar sociale be langen. Den eersten Novemjoor be- ginuon de colleges, waarvoor zich reeds 500 vrouwen hebben doen inschrijven. Degewonden van do „Hertog Hendrik." Van de zeelieden, die hot slacht offer worden van het ongeluk aan boord van do „Hertog Hendrik" zyn er nog v|jf in het Militaire'Hospitaal te Simpang onder behandeling, meldt het 8. H. De adelborst van Doorn, wiens ver wondingen het ernstigst waren, gaat uitstekend vooruit. Met het oog, dat behouden bleef, ziet hy reeds goed. De brandwonden over het geheele lichaam verspreid, zijn alle genezen en zullen waarschijnlijk geen vermin kingen veroorzakende beenwond zal Van Doorn vermoedelijk het langst in het hospitaal houden. Do matrozen zijn weer op de boen, hun brandwonden zijn zoo goed als genezen. Vrijzinnig-democratische Bond. In de huishoudelijke vergadering, welke aan het einde van den eersten dag der algemeene vergadering van den Vryzinnig-democratischen bond, dus Zaterdag 4 November, zal plaats hebben, zullen besproken worden de ad ros-beweging inzake algemeen kies recht, het partij-orgaan en do propa ganda. De winkelsluiting. De 4e kantonrechter te Amsterdam thans mr. Hilterman, deed gisteren uitspraak in een zaak betreffende de overtreding van de winkelslnitings- vorordening. Do kantonrechter ver oordeelde den beklaagde, oen winke lier op den Niouwendijk, sans phrase, dus zonder overweging, tot oen geld boete van 50 ets. Dr. Kuyper heeft zich in den laat ster» tijd wegens het gebrek aan zijn gehoororgaan onder behandeling ge steld van een specialiteit voor oor ziekten. 2cent-stukken. De minister van Financiën maakt bekend, dat, iqet ingang van 1 Nov. 1911, de te Amsterdam ten kantore van den Rijksbetaalmeester, van de ontvangers der directe belastingen en aan alle postkantoren, te 's-Gravenhago en Rotterdam ten kantore van den Rijksbetaalmeester en aan alle post kantoren bestaande golegenheid tot het vorkrqgen togen Nederlandsch be taalmiddel van in rollen van 40 stuks ter waarde van een gulden verpakte 2,/2-contstukken in dier voege wordt beperkt, dat aan een persoon niet moer dan één rol als bovenbedoeld, voor een waarde dus van f 1 tegelijk zal worden afgegeven, terwül do betrok ken ambtenaren bevoegd zijn de ver dere afgifte te weigeren aan personen die zich moerdero malen per dag tot het vorkrijgen van oen rol met 2%- centstukken aanmelden. Voorts zal iedere week slechts zoolang met de verstrekking van in rollen van 40 stuks vorpaktc2%-centstukkon worden voortgegaan als de voor die week be stemde voorraad strekt. Echter wordt er aan herinnerd, dat 2%-centstukken tegen Nederlandsch betaalmiddel kunnen verkregen wor den onverpakt ty>t ieder bedrag by den Rijksbetaalmeester en in zakken van f 25 by den betaalmeester, als mede, voor zooveel Amsterdam be treft, ten kantore van het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. (St.-Ct.) VRIJJ1AG 27 OCTOBER. (Vervolg). Aan de orde: Benoeming Van een (bezoldigd) ambtenaar van don burgerlijkon stand. Do Voorzitter: Mag ik de hee- ron Knuttel, van Ejik en van dor Torren vragen voor deze benoeming het stembureau te willen uitmaken. De uitslag dezer stemming is dat met algemeene (10) stemmen, benoemd is do heer M. GELIJNS. De Voorzitter: Mag iktje hoe ren van het stembureau dankzeggen voor de verleende medewerking.' Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge méén te-begrooting voor 1911. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot verkoop van grond in het Van Bergen IJzendoornpark. De beraadslaging wordt geopend. De heer Jongenburger: Ik kan mij met dit voorstel wel voreenigen M. de V Alleen wensch ik te con- statooron dat het ook na blykt dat B. en W. niet altyd even constant zyn. In een vorige vorgadering is door mij gevraagd of w|j nog een qieuw voorstel zouden krygen en werd te dier gelegenheid door U gezegd M. de V. dat er geen ander voorstel te wachten was. Nn zie ik tot mijne verbazing dat B. en W. met een ander voorstel komen. Do V o o r z i 11 e rIk wil de heer Jongenburger hierop antwoorden dat ik op de vorige vergadering m|jn per soonlijk vermoeden heb medegedeeld, dat vermoeden w|jkt echter af van dat van het collego, dat door haren voorzitter was geuit. De heer Jongenburger. Ik zou bij het voorstel nog toegevoegd willen zien „ten genoege van B. en W." De Voorzitter: B. en W. heb ben geen bezwaar om de aangegeven wijziging over te nemen. De heer Van E |j k. Ik wensch niet te spreken over het voorstel M.d. V. zooals het daar ligt. Ik zal echter buiten stemming blijven omdat de wijze waarop deze ZAak behandeld is mij als koogpan tegen de borst stiet. I>e beer IJ s s e 1 s t ij n Ik ga hierin met den heer Van Eijk mede. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 14 stemmen. Buiten stemming bleven de heeren Van Ejjk, IJsselstrjn en Bok hoven. Aan de orde Het voorstel fcot toekenning van schadevergoeding aan J. de Brujjn te Gouderak. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Hot voorstel tot opheffing der Com missie voor gascontróle, enz. De Heer Van 11 e r s o n. M. de V. Ik heb gisteravond met heel veel be langstelling gelezen hetgeen vermeld staat in het verslag van 1910 hetwelk door de commissie is ingediend. Ilc heb ook gezien dat de commissie buitengewoon consciëntieus te werk is gegaan met de werkzaamheden die zij te Verrichten had en daarvan bljjk heeft gegeven in dat verslag. Ik vermoed dat het voorstel van B. en W. wol zal doorgaan doch ik voor mij, zal er echter tegen stem men, omdat ik het ten hoogste zou waardeeren wanneer dergelijke controle bestendigd was. Ik wil" de hoop uit spreken dat de controle op de gas fabriek bestendigd zal worden, of er evenwel een uitvoerig verslag gegeven zal worden aan den Raad, betwijfel ik zeer. Er iseigonlijk geen weg aan gegeven waarlangs zij dit doen zou. De Raad zal in het 'vervolg in hetzelfde duister verkoeren van vroeger, waarom zii dan ook be sloten heeft om de gas-controle- commissie in het leven te roepen, zeer tegen den zin van hot Dagelijksch Bestuur in. Maar het is dan toch ge- komon en hét doet mij genoegen, dat ik nu uit het schrijven van B. on W. gezien heb, dat zij erkennen dat de Raad vroeger Wel uegelyk het besluit genomen heeft om de commissie in het levon te roepen. Zij is het volkomen eens met de commissie van de licht fabrieken dat vroeger geen middelen bestonden on ook geen krachten aan wezig waren om het gas te onder zoeken en ik vind het royaal dat B. en W. dat gevoelen in dat schrijven hebben weggelegd. Nu het Dag. Bestuur ook de over tuiging heeft dat hot noodig is dat de gas-bereiding en de geheele gang van zaken dit toezicht noodig heeft, nu hoop ik ook dat het er in het vervolg een goed oog op zal houden, dat toch zooveel mogelyk voldaan wordt aan hetgeen gedaan kan worden en dat de fabriek ook mettertijd met den t|jd mede zal gaan ttpdat, aan de gebreken die nog mochten bestaan, verbetering zal, worden aangebracht. De rede waarom de gas-commiasie opgehoven wordt staat m. i. in ver band met andere zaken die met het gas niets te maken hebben en het is daarom dat ik tegen het voorstel zal stemmen. De heer IJsselstün: Ik zou willen vragen M. de V.. ligt het in de bedoeling wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen dat wy ook zullen krygen publikaties van de analyses van" het gas, welke aan de fabriek kunnen worden genomen, by voorbeeld een driemaandelyksche annonceering of in dien geest? De heer van Galon: Ik wil den vorigen spreker hierop antwoor den dat dit punt in de commissie vergadering met besproken isdoehik geef den heer IJsselstijn de verzeke ring dat het onderwerp by ons zal besproken worden en wanneer blykt dat in die richting iets te doen is, zal de publicatie ook plaats hebben Ik gevoel er zelf veel voor dat dit voortaan geschiedt en het publiek op de hoogte wordt gebracht. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel wordt aangenomen met 15 stemmen tegen 1 stem, die van den heer van Iterson. Aan de orde: De ontwerp-begrootingen van de gemeente-lichtfabrieken voor 1912. "Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De begrooting over de gemeente- lichtfabrieken afdeeling electrioiteit. Hierover wordt geen algemeene be raadslaging gevoerd. Uitgaven. De volgnummers 5 tot en met 35 worden achtereenvolgens zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Raming onder inkomsten. De volgnrs. 1 tot en met 3 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Beraadslaging over volgnr. 4, lui dende „Straatverlichting". D» heer van der Ree:#Over de straatverlichting wenschte ik" wol iets in het midden te brengen. Het zal natuurlijk alle heeren zyn opgevallen dat de electrische boog lampen ten zeerste voldoen. Ik zou B. en W. willen vragen of er geen mogelijkheid zon bestaan de entrée van'Göuda de Kleiweg en de Hoog straat ook met booglampen te ver sieren. Indien ik hierop geen afdoend antwoord zou krygen, zal ik na ver loop van tyd, werkelijk een desbe treffend voorstel bij den Raad in dienen. De Voorzitter. Het spijt mij zeer dat de vorige spreker hierover in de afdeelingen niet gesproken heeft, dan zou ik maatregelen hebben kannen nemen. Ik kan den heer Van der Ree echter geen ander antwoord geven, dan dat ik de zaak aanhangig zal maken bij B. en W. De heer Van der Ree: Ik ben het geheel met U eens M. d. V. In de afdeelingsvergadering is mij dit punt, ontgaan ik had er toen gaarne over gesproken. Het is mijn bedoeling niet nu met een voorstel te komen doch het zal mij aangenaam z|jn, indien U zoo welwillend wilt zyn M. d. V. deze zaak in het college van B. en W. aanhangig te maken. De Voorzitter zegt dit toe. De heer M u ij l w ii k. De heer Van der Ree heeft over dit punt nog wel geen voorstel gemaakt, ik wil zij no zienswijze echter bestrijden omdat de winkeliers hunne lichten zullen uit doen, hoe moer men de Btraat verlicht. Dit hebben wij gezien op de Markt. De étalages van de winkeliers komen niet tot hun recht, wanneer de straat verlichting te sterk is. Wy zouden den winkeliers in het geheel geen genoegen doen. Do beraadslaging wordt gesloten. Volgnummer 4 wordt zonder hoof delijke Btemming aangenomen. Deontwerp-begrooting wordt zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Aan de orde De ontwerp-bogrootingdergemeente voor 1912. De algemeene beraadslaging wordt geopend. Do heer Kolyn: M. de V. "Waar wij staan voor do behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1912 een enkel woord.. Laat ik beginnen met mjjn dank uit te spreken voor de indiening daarvan. Bij de door lezing dezer begrooting zijn mij enkele zaken opgevallen en in verband mot deze, veroorloof ik m(j eenigo kant toeken ingon te maken. Maar vóór ik daartoe overga, neem ik de vrijheid er myn spijt over uit te drukken, dat deze zeer belangrijke zaak nl. dé be handeling dezer begrooting niet staat in eene zuivere vernouding tegenover de bevolking onzer gemeente. Ik wensch er op te wijzen, het oog heb bend op de R. K. medeburgers, dat zij door hun zielenaantal een zedelijk recht hebben op meer dan één enkelen vertegenwoordiger in dezen .Raad. Waar de gemeentolyko fiscus over zijne draagkracht besohikt, is het niet recht, minst genomen zeer onbillyk een belangryk deel der burgerij on mondig te verklaren en feitelijk is de toestand niet anders te constateeren het ware verblijdend te noemen als eerlang hierin verandering zou komen. Men kan my toevoegen dat dan ook anderen aanspraak kunnen doen gel don, dit worat door mij dan ook aller minst ontkend, zelfs aanvaard, zijnde het logisch gevolg van myn standpunt aangaande de evenredige vertegen woordiging. De tyd zal ook leeren dat deze toestand met het beheer van Gonda niet te bestendigen is. Thans rest mij persoonlijk niet* an ders dan een protest tegen de samen stelling van dezen Raad. Ten eerste voel ik my gedrongen mijn leedwezen te betuigen over de post Inkomsten Volgnummer 15 waar o.m. voorkomen de geraamde ontvang sten voor de gemeente uit de kennis. Het is my niet mogelyk zonder gewe tensbezwaar deze ontvangst te aan vaarden. Als wy weten onder welke menschonteerende omstandigheden een kermisweek wordt doorgebracht, dan kan op zulk een inkomst nimmer ze gen rusten. Deze post moet dos eerlang van de begrooting verdwynen. Kan de gemeenteraad van Gouda de kermis handhaven en vry uitgaan Kan ook Gouda's raad niet doen wat elders is geschied, ik wijs op Rotter dam en Leiden, waar men de kermis heeft doen ophouden? Vervolgens kan ik mij moeilijk ver eenigen met de posten betrekking hebbende op de loonen, in het alge meen van de categorie werklieden in gemeente-dienst. Men denkt zich niet in de vraag hoe moeten de arbeiders rondkomen. Ik bén zoo vrij te beweren dat de loonen algemeen te laag zijn. Men wensch t wel te doen aan algemeene ontwikkeling, verschillende inrichtin gen van onderwijs leveren daarvan het bewijs. Dit is zeer te prijzen doch het gevolg is meerdere behoefte. De arbeiders welke in algemeene bedrijven werkzaam zijn hebben ge legenheid hunne behoeften te toonen en in overleg te treden met hunne patroons. De gemeente-werklieden staan er niet zoo voor. Zij zijn over gelaten aan het inzicht van het hoofd van den, tak van dienst. Als ik het uurloon nareken dat de gemeente uit betaalt, dan kom ik tot eene te lage uitbetaling. Ik houd mij het recht voor nadere voorstellen dienaangaande mede te deelon of zo in te dienen. Onze gemeente-werklieden zijn niet wat men noemt „arm" maar of zij worden beloond naar den eisch door mij aangehaald, is mij niet twijfelachtig. Bij een on ander spoelt de geld vraag een rol. Wij weten allen dat versterking van financiën dringend noodig is en ik zal mij gaarne bij iedere rechtvaardige poging, strek kende tot versterking onzer financiën aansluiten en medewerken. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De Volgnrs. 66 tot en met 99 wor den achtereenvolgens zonder beraad slaging en zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. (Wordt vervolgd.) Men schrijft uit, Aalten aan de „Zutph. Ct.1 In hot begin dezer maand werd wegens belastingsohuld bij B. H. te H. in de Heurne door de rijksambtenaren een koe verkocht. Na dien verkoop heeft t. H. zijn vier andere beesten den stal uitgejaagd en in het wild laten rondloopen, tot last van de andere landbouwers. H|j wilde do dieren niet woer op stal hebben, ook niet toen dit hem door politie en marechaussee werd aangezegd, daar zij anders zon den gestald en verkocht worden, dus als gevonden voorwerpen zouden be handeld worden. Toen de pogingen om t. H. onder curateele te stellen mislukten, is hem bij deurwaardersexploit gevraagd of hij den eigendom over de dieren prijs wilde geve^taraarop een toestemmend antwoord is^^geven. De vier koeien als eigendom der femeente te Aalten zyn Dinsdag op e veemarkt te Winterswijk tegen gemiddelden prys verkocht. Thans wil men de opbrengst, na aftrek van onkosten, aan den vroegeren eigenaar aanbieden en weigert hy, zoo zal het geld nog een jaar by den gemeente-ontvanger te zyner beschik king blijven. Wordt het niet opgevraagd, zoo vervalt het aan de gemeente, tenzy de Raad er een andere bestemming aan wensoht te geven. Uit een aangeteekenden brief, door een handelskantoor te Arnhem naar Amsterdam verzonden, wordt een be drag van f700 vermist. De politie doet onderzoek. Gisternamiddag is de groote boe renplaats van D. de Jong te Spanbroek geheel afgebrand. Ook 200 wagens hooi verbrandden. Te Boxtel is gisternacht afgebrand de woning van aen heer P. Janssen, kunstschilder. Alles is verzekerd. Een drietal woestelingen hebben in den nacht van 25 op 26 dezer te Foxhol bij de fabriek van den heer Scholten aardig huis gehouden. Uit haat tegen den opzichter, die de in dividuen geen werk verschafte, ver brijzelden ze in de fabriek een dertig tal ruiten, vernielden de' electrische installatie, wierpen met een grooten steen een petroleumlamp stok, waar door nog een begin van brand ont stond en de kasboeken beschadigden, verbryzelden een 24-tal groote ruiten in de woning van den opzichter. De marechaussees van Hoogezand arres teerden twee der belhamels en wel Jan Klunder en Geert Weembof, ter wijl de derde, F. Lambeck, naar Duitsohland is uitgeweken. Klunder en Weenhof zijn geboeid naar Win schoten overgebracht. Zondagavond is de bakkerij van Hirschelmann in de Damstraat te Haar lem uitgebrand. De aangrenzende woonvertrekken bekwamen schade. Oorzaak is het omvallen van een lamp; verzekering dekt de schade. Door het kranig optreden van den adjunct-inspecteur Van Werkom wer den de bakker, zijn vrouw en kinderen door een deur van een aangrenzende woning gered. Op de Zuiderzee is gisteren gestrand het met lijnzaak geladen binnenschip Ambulant, schipper A. v. Wijngaarden, did; op weg was van Rotterdam naar Warringa. De schipper is met zyn vrouw en kind en den knecht van het schip ge haald. Alles is verzekerd. Bij een inval door de zedenpolitie gedaan in een verdacht buis aan de Leuvehaven te Rotterdam is gearre steerd en naar het huis van bewaring overgebracht de 40-jarige weduwe G. S. M., wegens exploitatie van haar 17-jarige dochter. De politie te Delft hoeft zich het lot van vier betrekkelijk jeugdigo kin deren moeten aantrekkon. De ouders hebben hen onverzorgd achtergelaten en men weet niet waar deze zijn. Vrijdag j J. werd het gezin gerechtelijk uit zijn woning gezet, door wanbeta ling van huur. En de man genoot een weekloon van f 12 tot nu toe. Door den sterken stroom en wind drèef het stoomschip „Tellus" gister morgen bij het binnenkomen te Rot terdam van den mond aan de Maas haven naar den Veersteiger. Daardoor kwam het motorbootje „Glückauf" in gevaar. Een 14-jarige dekjongen, het go- vaar ziende, sprong van af het bootje op den Veersteigerde „Tellus" dreef echter juist tegen den Veersteiger aan on verbrijzeldo dezen. De jongen werd platgedrukt en verdronk; de motor boot bleef onbeschadigd. Er wordt naar het lijk gedregd. Gisternacht heeft een ernstige brand gewoed 'bij den bakker G. in de Dam straat te Haarlem, doordat de man met een brandende lamp viel. Hij verwonddezich daarbij tamelijk ernstig. Met groote moeite zijn do bakker en zijn vrouw gered, waarbij ecu inspec teur van politie zich deerlijk aan de hand brandde. Ransels voor het Turksche leger. Naar het Centr. vernoemt was oenige weken voordat de Italiaansch- Turksche oorlog uitbrak, de gezant van de Turksche regeering in ons land belast met de aanbesteding van 20,000 ransels voor het Turksche leger. Eerst had het voornemen bestaan, ze in Engeland te doen vervaardigen, doch daar zou men de levering niet hebben willen uitvoeren. De ransels worden thans te Utrecht gemaakt. beschryft, hoe de machine dom: kolen- gas gedreven wordt De Solo. In de vorige week is de lossing van de lading van het stoomschip Solo over land dag en nacht voortgezet. Lossing in vaartuigen is door ruw weer en veel branding niet mogelyk geweest. De positie van het schip dezelfde gebleven. Onaangename verrassing. Toen Zondagmiddag de familie SM te Haarlem, goed en wel om de tafel geschaard ,haar middagmaal zat te nuttigen, kwam een bal van het na burige voetbalterrein met kracht door de ramen vliegen. Het glas werd over de tafel versplinterd, zoodat men een gedeelte van het eten niet meer kon gebruiken. De leden van de voetbalclub betuigden hun spijt ovpr het gebeurde en S. was toen zoo billijk met vergoeding van de noodzakelijke onkosten vrede te nemen. (O. H. Ut.) Zaterdagnacht had op den West- zeedijk te Rotterdam een ernstige Vechtpartij plaats tusschen bootwer kers. Zekere H. ter W; kreeg een ernstigen messteek in den haJs en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Als dader wordt aangewezen een bootwerkersbaas in dienst van de firma Swarttouw. Blykens een bericht in de Daily News heeft de Zeemeeuw ta Yarmouth, het schip suikerbieten voor ons land heeft geladen, de belangstelling gaande gemaakt. De berichtgever heeft het over het vreemde uiterlyk dit schip zonder sohoorsteen en Troelstra-Arts. Onze lezers weten dat bij de behan deling der Militiewet in de Tweede Kamer de heer Troelstra van den R. K. afgevaardigde, den heer Arts heeft gezegd7 Hij mag stemmenHij mag stem men tegen zijn/geweten, tegen zijn overtuiging desnoods. De „N. Tilb.Hh," het orgaan van den heer Arts, zegt over dezo qnaestio het volgende, wat wel diens zelfver goding teekent Wat moet die man tot in iederon vezel politiek zijn om, zoodra hij met zijn parlementairen flair was gewaar geworden dat de stormloop van de linkerzjjde tegen het kabinet ook dit maal zou mislukken, naar het wapen van spot en sarcasme te grijpen om zoo mogelyk nog een wig te slaan in de eenheid der katholieke parij Eu zoover te'gaan van aan ande- ron te verwijten, wat hij zelf öpenlijk als eigen standpunt proclameert Zeide mr. Troelstra nog niet j.l. Vrijdag, dat de sociaal-democraten in hun strijd tegen de Burgerlyke par tijen en regeeringen „niet alleen wor den gedreven door de zucht om aan het volk lasten te besparen maar daarin ook uiting te geven aan onzen strijd tegen het kapitalistisch stelsel op zich zelf'? De uitval van mr. Troelstra wordt daarom een groote hulde aan den heer Arts, die blijkbaar het belang, dat geheel het volk heeft bij het aanblij ven van het christelijk ministerie, hot- welk zooveel sociale wetten gereed heeft, hooget stelt dan het nadeel, dad een klein gedeelte uit de Militiewet kan ondervinden. Wy weten natuurlijk niet wat de hoer Arts zal doen. Zoolazg mr. Troel stra zn minne woorden niet heeft terug genomen moest de geheele katholieke partij en feitelijk do geheele rech terzijde van Troelstra's uitingen geen notitie meer nomen. En zeker moet de heer Arts het benedon zijn waar digheid achten de insinuaties van don rooden leider op te rapen ook zonder dat mag de afgevaardigde van Tilburg tevreden zijn ovêr do hulde hom over zijn politiek-inzicht en zelfbeheerschen zoo ongewild gebracht." f De resilient sprak het welkom uit, wees op de beteekenis van de komst van den Landvoogd in verband met de havenwerken en de Soerabaja-rivief De Landvooogd antwoordde, dat hij spoedig na aankomst in Indië reeds het voornemen tot een bezoek aan Soerab&ja koesterde. Met voel belang stelling kwam de G.-G. zich dan ook op de hoogte Stellen. Te tien uur hielcl de landvoogd audiëntie, waarvoor zich 20 personen hadden aangemeld. GOUDA. 31 October 1911. Buurtspoorweg Utrecht—de Meorn Gouda. Men schryft ons: Met het oog op de tarieven bij oventueele tot standkoming is de mode- deeling niet van belang ontbloot, dat de lengte van den ontworpen buurt spoorweg (stoomtram mot normale spoorwijdte) Utrecht (Mineurslaan)— do Meern-—Gouda (Station S. 8.) 34 Kilometer bedraagt d.i. één Kilometer meer dan het baanvak Utrecht—Gouda van den Staatsspoorweg. De reis van den gouv.-genoraal. Aan de „Sumatra-Post" van Octo ber ontleenen wij Te Soerabaja kwam gisteren om 10 minuten voor 7 het ss. ^Rumphius" mot den gouverneur-generaal aan boord in zicht, met het ss. „Hol land" achter zich. Klokslag 7 uur werden door het wachtschip 6 saluut schoten gelost; direct daarop werden 3 schoten gelost door het geschut in het Kroesem-park, om de aankomst van den Landvoogd op de reede, te verkondigen. De „Zeven Provinciën," de „Hertog Hendrik" en de „Tromp" pavoiseerden bij de nadering van de „Rumphius", Toen de „Rumphius" bij het eskader was gekomen, losten dit en het wachtschip 21 schoten. Daarop draaide eerstgenoemd in de bassinmon- ding. Spoedig gingen nu de resident en de havenmeester aan boord. Op de landingsplaats werd intus- schen een eerewacht opgesteld vafi het ss. „De Ruyter", bestaande uit 2 secties. Te kwart over 7 had de ontscheping plaats. In de derde sloep, welke de stan daardvlag voerde, zaten de/G.-G, en mevrouw Idenburg, de vioe-admiraal A. H. Hoekwater, de adjudant van den G.-G. luitenant ter zee 2e klasse D. A. de Ronde, de resident en de havenmeester. Bij het aan wal stappen van den G.-G. speelde de eerewacht een vaan- delmarsch. Rytuigen brachten het gezelschap naar het huis van den resident. De tocht door de stad leverde geen byzonderheden op. De versiering was van weinig beteekenis. Hier en daar stond in net Chineesche Kamp oen eerewacht. Voor het huis van den resident was een eerewacht van infanterie en schut terij opgesteld. Mevrouw Einthoven, de echtgenoote vati den resident, en kolonel R. G. Doorman, ontvingen te,kwart voor8 de hooge gasten, doe met kanongebul der werden verwelkomd. Na pauseering in de voorgalery be gaf de gouverneur zich naar de achter galerij, waar allerlei vertegenwoordi gers wachtten. Ook de consuls waren aanwexig. Afloop de» Openbare Vbbkoopikq van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris N. F. CAM- BIER VAN NOOTEN, op Maandag 30 October 1911. Nos. 1 on 2. Twee woonhuizen en erven aan den Raam nos. 115 en 117, kooper dhr. G. G. Bik alhior voor f 1480.— No. 3. Een pakhuis met kantoor en erf aan den Raam, no. 238, kooper dhr. A. F. v. d. Bergh te Stolwij- kersluis voor f 2500.-— No. 4, Een woonhuis on erf Achter de Vischraarkt no. 17, niet verkocht. No. 5. Een woohhuis en orf Achter de Vischmarkt no. 19, kooper dhr. A. -Fokkers te Gouda voor t 610.— No. 6. Een woonhuis en erf Prins Hendrikstraat no. 58, koopster moj. A. M. van dor Wal alhior v. f 1250. I Nos. 7 en 8. Twee woonhuizen met erf en gTond in de Glazen Kast aan de Boelekado nos. 57 en 69, kooper dhr. P. van Vliot alhier voor f 675.—j No. 9. Een woonhuis en erf Jan Kot tensteeg no. 7, als boyen v. f 140.— No. 10. Een woonhuis giot erf in het Klooster aan de Nieowehaven no 117, als boven voor i f 230.—I No. 11. Een wdonhuiü mot orf in do Baanstraat no. 4, als boven v. f225.— No. 12. Een woonhuis en orf in de Baanstraat no. 6, als boven voor f 225. Nos. 13 en 14. Twee woonhuizon en erven in de Baanstraat nos. 36 en 38, kooper dhr. J. L. W. v. d Pool alhier voor f 960.—1 No. 16. Een woonhuis mot erf aan den Grcteneweg no. 36, kooper dhr, v. Vliet genoemd voor t 200. No. 16. Een woonhuis en erf aan de Heeronstraat no. 16, niet verkocht. No. 17. Een pakhuis en erf met oen deel ter breedte van 10 c.M. van de poort daarnaast aan don Raam (Westzijde) no. 364, kooper dhr. J. Slegt alhier voor r 1200. No. 18. Een woonhuis, orf en flinke schuur, aan do Heerenstraat no. 113, kooper dhr. B. D. Grootendorst alhier voor f920. No. 19. Een woonhuis, orf en flinke schuur, aan dc Heerenstraat no. 116, kooper dhr. J. den Hertog 1 alhier voor f925. No. 20. Een woonhui» en erf, aan de Hoerenstraat no. 117, kooper dhr. J. van Noort alhier voor f 906.- En No. 21. Een woonhuis, erf on schuur aan do Heerenstraat no. 116, kooper dezelfdp voor f770. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 31 October. Militiewet. De heer Duys verdedigt een amen dement om do vrijstelling van gees- telrjke studenten te doen vervallen. De hoor Verhoy licht een araende ment toe om het kostwinnerschap niet als reden van vrijstelling te beschouwen. De heer Thomson verdedigt een amendement om de Indische jongelui vrijstelling te verleenen. De heer Sasse van IJsselt wil over de reden van vrijstelling van kost winnerschap niet door de militieraden doch door de Gedep. Staten doen beslissen. De heer ter Laan verdedigt een amendement om by verwerping van het amendement-Duys vry stelling aan goostelijkon niet na 2, doch ehrst na 5 jaar, voor goed te verl«tnen. ,Do heeren de Visser en Eland be strijden het amendement Duys. Parijs. Een telegram uit Marseille aan de „Matin" meldt dat by 87 sol- daton vereohynaaien van vergiftiging zijn geconstateerd. Dertien slachtof fers zijn naar hot hospitaal overgo- bracht. Parijs. De opening der Kamera is officieel vastgesteld op 7 Nov. Delft. Gisteren waren te de Lier twee jagers op jacht Terwül zij mot elkander stonden te praten ging eens klaps een hunner geweren af on werd een dor jagers de heer Dncloux doode- lyk getroffen. Don Haag Prins Hendrik komt heden in de Residentie voor eenigo jacht- fiartijen. Morgen zal worden gejaagd »ij Hoek van Holland en Donderdag zal de jacht plaats hebben op het landgoed van den iagormoostor Baron van Pallandt te Wassenaar. Den Haag. De dirogteufvan Onder wijs on Eeredienst in Ned. indiö do heer Koster is na doorgebracht verlof te Batavia teruggekeerd. IJ muidon. Naar wij vomemen heb ben B. on W. van VeuMB hunne be middeling aangeboden aan dereoders en de stakende zeelieden. Amsterdam. Hodonmiddag is op do Ijeidsohegracht een ongeluk gebeurd dat aan oen jongeman het loven heeft gokost. Een vader was met 2 zoons bozig nit een bovenkamer een piano te laten zakken. Do twee zoons begaven zich daartoe op eon baloon, en bescher menden do piano toon deze langs de balustrado gleed. Plotseling bosweek de balustrade en stortten beide jonge lieden naar omlaag. Een ven hen, de 22-jarigo H. v. H, was onmiddelyk dood terwyl zyn 19-jarige broer in wendig zwaar gewond wer 1 en direct naar net Ziekenhuis moest worden overgebracht. Rotterdam. Hedennacht zijn hier 4 jongelieden uit DuiUchland afkom stig aangehouden, die zich in hun vaderland schuldig hadden gomaakt aan inbraak en diefstal van 10.000 Mark. Do «lieven, dio gewapend waron, hadden bij hun arrestatie nog 4000 Mark in bozit. Op verzoek van de „Kriminal- polizoi" werd hun aanhouding ver zocht. Dinsdag 31 October. Bloemkool 1* soort van f 12 tot f 16 p. 100Idem 2' soort van f 7 tot f9 p. 100. Wortelen f6.00 tot f6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p.JOO. Postelein f 0.60 p. mand. Prinsesseboonen f 2.50 p. 1000. Snyboonen f 6A0 per duizend. Uien f5.25 per H.L. Sav. kool 13 ets. per stok. Roodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 31/» P61 8tuk- Kroten f 4.00 per 100 bos. Andijvie f 2.00 to f3.00 per 100 bos. Te Weenen is een „Gastav Mahler Stiftung" opgericht met het doel een fonds te stichten, waaruit jonge, ern stige componisten ondersteuning kun nen ontvangen. In het curatorium beeft mevr. Mahler permanent zitting op haar uitnoodiging zullen ook Fer- ruccio Busoni, Richard Strauss en Brnno Walter deel uitmaken van het curatorium. AMERIKAANSCHE I STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Niéuw 'Amsterdam arrivoorde 30 Oct. dos v.m. van Rot terdam te Now-York. der nieuwste modellen Wintermantels, - Cost tunes, Ulnuiwn, J tijM'S, J tijmns, Holtes en Japonstofien alsmede eene groote keuze PEbTMIIJtl van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, "MARKT 26, OOTTDA. van het Koninklijk llcteriologisch- Instituut t« DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.8 te Muncben, laagste stand 733.0 te Thora- havn. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige zuidwestelijke later afne mende westelijke tot Noordwestelijke wind, betrokken met regen, later op klarend, koud, mogelyk nachtvorst. VAN DRN 31 OCT. 1911. 82 V„ 1)1% 64% lOO'/i 93% 93% 83 48 104% 88 GOUDA. GEBOREN28 Oct. Dirkje Jostna, ouders J. Botterop en J. Ryweg. Johannes ouders J. Spec en H. Kop. 29. Petrus Hermann® Gerard a* Majelia, ouders B. Lakerveld en J C. A. van Kersbergen. Elizabeth, ouders G. de Keizer en A. KI|jn. 30. "Willem, ouders G. Eerland on M. van Vliqt. Gerardns Johannes, ouders G. J. Lugthart en A. Bel.,, OVERLEDEN: 29Oct. G.Bunnik, echtg. van S. de Korte. 59 j. 30. C. Reuring», 2 m.R. A. Morie, 26j staatsleealBcea Ned. Cert. Werkelyke Schuld 8 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Gbt, 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mü.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan,, Obl. 1899 4 pet. Mexie<|> A fl. Binnenland OblJ 6 pot.. Brazilh». Funding Loa ning 5 pet. d. Obl 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uank- rn I redlct Inztel llofeo. Ned. Bankaandoelen ludustr Underliemiticni American Car A Foun dry Coinp. O. v. A. Id.Smelting A Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. rediet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Anna. Jav. Cultuur Mu. Aand. Nod. Handel-My.C.v.A NUukmuw IIUrn Kotahoon" Mijnbouw HiM(j. Gew. Aand. Red jang I/)bong, Myn- bouw M|j. Aand. Great Collar Aand... Petroleum Ondern. Dortscho Pet roleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.tot Expl. v.Potr.Bronn.C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Nrhrrprasrt «Urn Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart- Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine ^Cy. afgeat. Prof. A. ratNÜt-Otfdrrneiainfen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwo Asahan Tabak My. Aand. Hilau" Asahan Tabak My. Aand. Otrersen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lim. Cert. v. Aand. npodrwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. pet. Warachau-Weenen Hpoorwegmy. Aand. dito dito Act. deJouUs. f190.- A merika. Atchison Alg. Hypb. Obl, 4 ud. Erie Spoorweg-My. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew, Aand. Premieleeilaff® Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thoi s-Re- guUrungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3—3% pCt. Over 't algemeen was de markt beter zoowel voor Hollandsche als vreemde fondsen. Handel zeer beperkt voor loc. fondsen. Petr. aand. hooger,op betere prijzen. Handel zeer levendig. Culturen vast. Amerikanen beter op New-York. Geld ruim. Vorig* kot ra. Koer» vu 08 206 W/u 260, M5/,. 220 S39 18(1 82' 686 68'/, 446 420 171 110 14"/, 116 18 42 *'/l U7/„ f»3/, 93'/, 65'/, 196 99 98'/, 31'/,. 81'/, 161 12'/, lat',, 12'/. ioi V, 162'/

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2