Crrooto Expositie Buitenlandsch. Nieuws. BirLin.©n.la,ri.a.. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Öemen-de Berichten Stadsnieuws. SPORT. PTTTlSrST Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM. - - Officieele Prijscourant nieuwe Cmneesche republiek den ge neraal Li-IJoean-IIeng. Van dat on derhoud hangt het aanblijven van de dynastie voor een deel af. Van den generaal Li heeft zij niets te verwach ten. Slechts IJoean-Sji-Kai kan haar redden. Wanneer deze het ooit in het hoofd krijgt, zich met generaal Li te verstaan, over de verdere onderlinge besturing van China, dan kan dq Mantsjoo-dynastie wel heengaan. Het keizerlijk huis hoeft een edict uitge vaardigd, waarin zij de schuld van alles op zich neemt en aan het eind zegt de keizerIk wordt dag en nacht door onrust gekweld. Mijn eenige hoop is, dat mijn onderdanen don toestand goed zullen begrijpen. Hot moot treurig met zoo'n dynastie gesteld zijn. Italië—Turkije. Konstantinopel, 5 November. De af gevaardigde Eahrni hooft uit Tripoli aan de Kamer geseind, dat de Turken Tripoli hadden aangevallen en zich van de stellingen buiten het versterkte ommuurde gedeelte hadden meester gemaakt. Konstantinopel, 5 November. Aan het ministerie van oorlog zijn van den bevelhebber der Turkscho troepen in Tripoli telegrammen ontvangen, welke beholzen dat een kolonne Turkscho troopen en vrijwilligers in den nacht van den 28sten October de Italiaansche troepen te Homs hoeft aangevallen, en nun vrij ornstige verliezen heeft gebracht. De Turken hebben den aanval niet kunnen doorzetten wegens het vuur der Italiaansche oorlogsschepen. Do Turken hadden 7 dooden en oen veertigtal gewonden. Konstantinopel, 5 November. De Senaat heeft een voorstel aangenomen, om een protest tegen de Italiaansche buitensporigheden te Tripoli aan de Senaten in het buitenland te doen toe komen. Tripoli, 5 November. Gisteren wer den door de TurkBche artillorie eenige schoten gelost op het oostelijke front dor Italiaansche linie, waarna op die zijde een kleine aanval werd gedaan. Deze stormloop der Turken werd met groote verliezen aan hun kant afge slagen. De Italianen hadden één doode. Men acht een opmarsch tegen de Turken mogelijk, wier ongunstige toe stand niet toelaat te gelooven, dat zij op afdoende wijze tegenstand zullen bieden. Londen, B November. Reuter's cor respondent seint nader uit Malta Ik verneem bij mijn aankomst te Malta, dat Europa hevig geschokt is over het bericht van de door de Ita lianen gepleegde slachting op de Ara bieren te Tripoli en dat de Italiaansche minister-president een verklaring heeft afgelegd, waarin ontkend is dat on- schuldige mannen, vrouwen of kinde ren na het oproer van den 23sten Oct. waren doodgeschoten. Vóór den 23sten October hebben de Italianen zich met voorbeeldige vrien delijkheid jegens de Arabieren ge dragen, hen van voedsel voorzien, goede loonen betaald, hun toegestaan jn de huizen en tuinen in de oase te blijven, doch de geleidelijke uitbreiding van de linies, zonder steun van eeni- gon aard, hebben do Arabieren, die alleen voor een overmacht gebukt haddon, vanzelf op het denkbeeld ge bracht, aan den aanval hunner vrien den buiten deel te nemen. Het is onmogelijk te zeggen, hoe velen in het complot betrokken waren, doch hot vuren in den rug der Italianen, dat tot de slachting heeft gevoerd, had plaats in de oase op de zuid oostelijke zijde van het Italiaansche front. De vijand werd achtervolgden geheel naar recht werden allen, aie in deze wijk door de Italianen gevonden werden, doodgeschoten. Dit optreden richtte zich naar de algemeene order, om alle Arabieren dood te schieten, die met de wapenen in de hand zou- don wordend, aangetroffen, en het is niet meer dan billijk, ten opzichte van Genoraal Caneva te erkennen, dat be volen word om geen Arabieren dood to schieten, tenzij zij door de troepen onder leiding van officieren gevangen worden genomen. Doch de bevelen werden op don 24sten, den 25sten, den 26ston en den 27sten niet Opge volgd. De troepen gingen voort de oase schoon te vegen. Bijna alle man nen, zelfs jongens boven een zekeren leeftijd, "werden doodgeschoten, terwijl ongetwijfeld vele vrouwen in de ver warring zijn omgekomen. Gedurende <jr, vier dagen doorzochten afdeelingen soldaten elk gedeelte van de oase en schoten zü zonder onderscheid iederen Arabier neer, dien zij aantroffen. De daarbij betrokken troepen klaag den bij het hoofdkwartier dat de be velen, die alleen verlof gaven om mannen dood te schieten die in het bezit van wapenen werden aangetrof fen, geen voldoende uitwerking kon den hebben, omdat vele Arabieren do wapens verborgen en hun werk in de tuinen weer opnamen als onschuldige huisvaders. Daarop heeft generaal Caneva de order gewijzigd en oen andere uitge vaardigd, waarin de troepen verlof kregen alle Arabieren dood te schieten, die redelijk konden worden verdacht de wapenen tegen do Italianen te hebben opgevat. Dit is een ongelukkige' wijziging t. Zij .leidde tofc,?de ergste mis- i, orffdat er geen raiddel be stond om vast te stellen wie schuldig was en wie niet. Het bloed der man schappen was over het kookpunt heen en dat was niet meer dan natuurlijk, want zij hadden hun kameraden van achteren zien doodschieten en zolfs zien verminken. Zij verdachten iedero levqnde ziel schuldig te zijn en be sloten dienovereenkomstig allen te strhffen. Zoo hebben vier dagen lang troepen soldaten, dikwijls zonder offi cieren, iedereen doodgeschoten. De correspondent voegt daar dari nog een verklaring aan too, die een, tot in ijselijke bijzonderheden afdalend verhaal behelst van het teugelloos neerschieten van vele niet-weerbare Arabieren. Op" oen wog zag hij ten minste 100 lijkon liggen en een hoop doöden met vijftien yard in de lengte en was vijf yard hoog. Zolfs Arabische bedienden werden zonder genade dood geschoten. Tripolis en Oyrenaika ingelijfd. Ronle, 5 Nov. Hot agentschap Stéfani maakt, bekend, dat de koning een decreet geteekepd heeft, waarbij Tripolis en Oyrenaika volledig onder souvereiniteit van het koninkrijk Italië worden geplaatst. Blijkens bij het. departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdeksehip „Holland", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee J. J. Oudermans, 4 dezer te Shang hai aangekomen. Voor onzen uitvoerhandel. De voornaamste artikelen welke de handel van Italië op Turkije omvat zijn druk- en pakpapier, botpr en margarine, gezouten haring, aardap pelen, vischconserven, lucifers, töuw- werk en cement. Nu de boycot in het Qttomaansche rijk is doorgevoerd, staat de leverantie dier artikelen (voor omstreeks 30 mil- lioen gulden) vrijwel stil. Is dit niet 'een geschikte gelegenheid voor onze exporteurs om hun relatiën met Tur kije uit te breiden Coöperatieve Veiling vereen, voor den Groentenhandel. Op uitnoodiging van den heer M. v. d. Berg Jzn., warmoezier te Rot terdam is Zaterdag aldaar oen bijeen komst gehouden van tuinders met het doel een coöperatieve veilingver- eeniging op te richten. Door de ongunstige ligging aer vei lingslokalen, welke door de Gemeente zijn beschikbaar gesteld, kan de groen tenhandel zich niet voldoende ont wikkelen. De bezwaren daaraan ver bonden en 't belang van't coöperatief optreden werden door deri heer van den Berg in den breede uiteengezet, waarna werd overgegaan tot de oprich ting eener Coöperatieve Voilingsver- eeniging. Ruim 80 personen traden direct toe. Door een voorloopig co mité zullen statuten en reglement worden ontworpen. Vrijzinnig-Democr. Bond. Zaterdag en Zondag heeft in do Buitensocieteit te Zutphen de alge meene vergadering plaats gehad van don Vrijzinnig-Democr. Bond. De voorzitter, de heer Herm. Snij ders, opende de vergadering meteen rode, waarin hij een overzicht gaf van hot ontstaan van den Bond in 1901 en zijn geschiedenis. Spr. deed als zijn meening kennen dat verzame ling van alle vrijzinnige democraten onder één vaan moet komen, al zal dit niet zijn oen terugkeer tot de Liberale Unie, zooals door „de Va derlander" is geopperd. Bij de stem bus van 1913 moet er samenwerking zijn tusschen liberalen en vrijzinnig- democraten. De basis daartoe moet zijn grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht en tot even redige vertegenwoordiging. Spr. ein digde met er op te wyzen dat de V. D. Bond steeds groeit en wekte op tot medewerking, opdat die groei blijvende zou zijn. Uit het jaarverslag blijkt o.a., dat 5 nieuwe vereenigingen zich aansloten, waardoor het totaal thans bedraagt 56 afdeelingen faxet 4514 leden en 464 personeelo leden. Do Bond ver zette zich krachtig tegen de Friesche concentratie, zoddat niet éen afd. zich daarbij aansloot. Daarna had de huis houdelijke vergadering plaats. Gisterenmorgen werd de vergade ring -voortgezet en kwam aan de orde het puntbesprekingen* van de con clusies van het hoofdbestuur inzake Invaliditeits-'en Ouderdomsverzorging, in verband met het rapport der com missie. De voorzitttr leidde do besprekingen in. De heer prof. Kohnstamm stolde voor allerèerst uit te maken of inva- liditeits- en ouderdomsverzekering têgelijk inoeten komen, on zoo niet welke van dö twee dan moot voor gaan. Dit in verband met de motie van de afdeelingen Arasterdam van den bond, luidende De V.D. bond spreekt als zijn moo ning uit ,lo. Ouderdomsverzorging en inva liditeitsverzekering behoeven niot ge lijktijdig geregeld te worden. 2o. Bij de regeling der ouderdoms verzorging behoort er echter tegen gewaakt te worden, dat zij niet de invaliditeitsverzekering en do andere takken der sociale verzekering in ge vaar brenge, door voor zich alle gelden op te eischen,' die do Staat in af zien beren tijd voor deze doeleinden uit directe belastingen zal kunnen vinden. 3o. In overeenstemming met de heorschende volksovertuiging behoort de ouderdomsverzorging allereerst te worden geregold. 4o. Die regeling zij een Staatspeij- sioneering in don geest van het Deen- sche stelsel, ook wat den financieelen grondslag ^aangaat, evenwel met een (voorloopige) leeftijdsgrens van 65 jaren. Spr. bepaalde zich tot de bespreking van de eerste drie punten dezer motie. Na discussies, waaraan door de heeren Mr. van Drooge (Dordrecht), Kater (Appingedam), de Vries (Rotterdam) en Prof. Drucker, personeol-lid, werd deel genomen, werd op voorstel van den heer Zijpels (den Haag), punt I in stemming gebracht, hetwelk zonder hoofdelijke stemming word aangeno men, Ook punt 2 werd zonder hoofd, stemming aangenomen, nadat op voor- Btel van den heer Treub het laatste gedeelte word gewijzigd in fdio de staat daarvoor zal kunnen vinden", daar in de Redactie-Amsterdam de financieels quaestie niet is uitgescha keld. De besprekingen over punt 3 werden ingeleid door den heer Nijpels (den Haag) die voorstelde dit punt aldus te lezen; „Indien de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering niet gelijk tijdig worden geregeld behoort in over eenstemming met de volksovertuiging de ouderdomsverzorging het eerst te worden geregeld. Met 42 tegen 31 st. werd dit amen dement aanvaard, waarna ook dit punt z. h. st. werd aangenomen. Na de pauze werd een korte huis houdelijke vergadering gehouden, waarna de uitslag van de gehouden hoofdbestuursverkiezing werd bekend gemaakt. In de plaats van de hh. A. Kelderman, P. Nolting, Jac. Welleman en P. Visser, waarvan de drie eersten niet herkiesbaar zijn en de laatste overleden, worden gekozen de hh. F. Bartelink te Maastricht, J. H. Bregonjo te Haarlem, mr. J van Drooge te Dordrecht on J. Mussert te Amster dam. Aan de orde is punt 4 van de motie- Amsterdam, dat werd ingeleid door den heer Kohnstamm, die mededeelde dat Amsterdam in overleg met de afd. Arnhem dit punt zoodanig heeft veranderd, dat 't aldus gelezen wordt: die regeling zij een stelsel van Staats- pensioneering, waarbij voor alle ouden van dagen op een door de wet te be palen leeftijd het wekelijksch inkomen worde aangevuld tot zoodanig bedrag, dat aan de noodzakelijkste eischen van stoffelijk bestaan kunne worden vol daan. Na een breedvoerige discussie wordt in stemming gebracht de vraag of van belanghebbenden boven een be paald bestaansminimum een bijdrage zal worden geheven, onafhankelijk van de wijze waarop deze bijdrage zal worden geheven. Deze vraag werd bevestigend be antwoord met 48 tegen 16 stemmen. Na verdere discussies wordt be sloten dat het H.B. zal overwegen of het mogelijk is de nog niet beant woorde vragen van punt 4 en de quaestie der invaliditeitsverzekering op de Mei-vergadering te behandelen. De vergadering werd daarop ge sloten. De groenschandalen. Het „N. v. d. D." voegt nog eenige bijzonderheden toe aan hetgeen onze lezers reeds bekend is. Wij stippen de volgende aan Op de officieele receptie van het Collegium op Maandag 9 Oct, waar het zoo liederlijk toeging, zouden alle groenen aan het Collegium worden voorgesteld. Aan de groenen Jan Groenewegen en Pijper, zoons van prof. Groenewegen en den rector- magnificus Pijper, was gezegd, dat zij niet behoefden te komen. Het thema der schunnigheid was persiflage op de Utrechtssche studen ten-maskerade, waar eene in de stu dentenwereld gangbare opvatting van het begrip „Utrechtenaar" op de moest aanstootolijko wijze werd weergegeven. Er werd ook „Kuypertje" gespeeld, met naaktheid enz. Beide aardigheden waren van dien aard, dat de redactie er bij schrijftWij durven de lieder lijkheid die onze berichtgever ons ten deze meldt, niet laten drukken. Op de door eenige verontwaardigde corpsleden aangevraagde speciale corpsvergadering bekende hot Collegi um volledig schuld, maar wierp de hoofdschuld op de commissie die met de organisatie van dien bewusten a- vond was belast geweest. De studenten Cohen Tervaert en Stam stonden op om openlijk hun leedwezen te betuigen, dat zij, als ge- ïnviteerden ter „receptie" aanwezig zijnde, uit zwakheid niet hadden ge protesteerd, noch heengegaan waren. Ten slotte werd do vergadering ern stig door den -voorzitter op het hart gedrukt tegenover de buitenwereld over het gebeurde te zwijgen. Sedert heeft do rector-plaatsvervan ger, prof. Van der Vlugt, daar de rector, prof. Pijper, afwezig is, het collegium vóór zich gedaagd. Volledig heeft dit alles bekend. Protestmeeting tegen den oorlog. In de hoofdsteden van verschillende landen was gisteren, op initiatief van het Internationaal Socialistisch Bureau, een protestmeeting belegd tegen don oorlog. Ook to Amsterdam werd een derge lijke meeting gehouden en wel in het „Paleis voor Volksvlijt", waar als sprekers optraden mr. P. J. Troelstra en Eduard Anseole, uit Gont. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „De meeting protesteert ten krach tigste tegen de rooverdaad, jegens Turkije door de Italiaansche regeering bedreven mot medeplichtigheid van de andere mogendheden en ten ver volge op dergelijke handelingen door deze begaan „zij spreekt de hoop uit, dat Turkije geen weerwraak zal nemen jegens de Italiaansche arbeiders die in het Otto- maaneche Rijk werken en begroet de hartelijke verstandhouding tusschen de Italiaansche en Ottomaansche prole tariërs „zij verwerpt het militarisme in al zijn vormen, den voortdurenden aanvoer van krijgstoerustingen, zooJ wel als de pogingen om den haat tusschen volkeren onderling aan te wakkeren „eindelijk vraagt zij, als voorstand ster van algemeene ontwapening, dat alle internationale conflicten zonder uitzondering zullen worden onder worpen aan scheidsrechterlijke beslis singen „en rekent op het klassebewustzijn der arbeidersorganisaties om hotsoci' alisme en den vrede te doen zege vieren". VRIJDAG 27 OCTOBER. (Slot.) De heer Nederhorst: Het spijt mij dat ik met de vorige sprekers van gevoelen verschil. De heer Jongenburger is begonnen te zeggen dat er in de commissie niet over geldelijke zaken gesproken is. Dit is ook zeer juist, maar ik geloof ook dat het niet op den weg der commissie lag. Ik moet U zeggen M. de V. dat het mijne vaste overtuiging is dat het niet meer dan billijk is dat de huis eigenaren in de Korte Akkeren de kosten betalen. De heer Jongenburger: Ik zie niet in M. de V. dat door de be maling van de Korte Akkeren de waarde van de panden omhoog moet gaan. In het nieuwe gedeelte van de Korte Akkeren is de toestand houd baar. Ik vind het onbillijk dat men de Korte Akkeren van de gemeen schap afzondert, dit heb ik aangetoond in eene vergelijking met de Groeneweg. Waarom wil men de Korte Akkeren van de gemeenschap uitzonderen? De Voorzitter: De heer Jon genburger vraagt op welke gronden het beweren van B. en W. rust. Hij beweert dat de Groeheweg en andere slooten gedempt zrjn en dat daar nooit iets bijzonders voor betaald is. Daaraan waren ook geen blijvende uitgaven verbonden. Hier bij de be maling van de Korte Akkeren zijn wel blijvende uitgaven, o.a. kosten van bediening, kosten van electrische stroom enz. Deze kosten zijn niet verbonden geweest aan vroegere wer ken. De heer Jongenburger vraagt ook of wanneer deze verordening tot stand komt of men later dan weer op dezelfde wijze te werk zal gaan, doch mij dunkt dat indien de Raad heden besluit dat in zake de Korte Akkeren eene af zonderlijke belasting wordt ingesteld dat hij dan ook in dergelijken zin zal handelen met Bloemendaal. De bouwers blijven volkomen vrij, zij behoeven: niet te betalen maar dan moeten zij zorgen dat de beerpntten op tijd geledigd worden of zij moeten gebruik maken van het tonnenstelsel. De heer D e s s i n gM. de V., ik neem aan wat u daar gezegd heeft, dat er misbruik gemaakt is met het plaatsen van beerputten mot overstor- ting, zoodat de slooten aldaar vervui len, ik geloof, dat dit zoo is, zelfs bij velen, maar dan mag do schuld toch niet op allen geschoven worden.Mij dunkt, als u ziet de Lothmaetstraat, de Snoystraat of andere straten, dan moet ik zeggen, even als de heer Jon- genburgor gezegd heeft, dat die sloo ten er zoodanig uitzien, dat men wer kelijk niet behoeft te zeggen, dat er een stoomgemaal noodig is. Het zou meer affn den anderen hoek noodig zijn, en wel aan de Jan Philipslaan. Daarom komt het mij voor, dat het niet direct een behoefte zou zijn. Het is in elk géval goed, omdat het een verbetering is op hygiënisch gebied. Maar er komt nog meer bij en wel bij die berekening, die er gemaakt is. Er ^ijn 674 huizen bij elkaar, maar in den loop van het jaar of in een paar jaar komen er 50 of 100 bij. Dan zou de belasting voor de gemeente een winstje kunnen worden en ik geloof toch niet, dat het de bedoeling is van de gemeente, om het dezen weg hoen te leiden. Ik heb het eerst niet willen aanroeren, maar de mogelijkheid be staat. Ik geloof, M. de V., dat u een klein beetje te kras en te scherp is geweest. Ik meen er op te moeten wijzen, dat u niet er om denkt de kleine bouwers, maar ook niet het minst den werkman, die in dat stadsgedeolto zit te helpen. De Voorzitter: Do heer Dos sing 'heeft zooeven gezegd, dat (loze ontpoldering en bemaling in de nieuwe straten niet noodig is. Ik zou den heer Dessing wel deze vraag willen doenkan hij met de hand op het hart zeggen hoeveel wo ningen er zijn met beerputten zonder overstortingGeen enkele! Ze hebben allemaal overstorting. En wat aangaat hetgeen zal gebeu ren wanneer «het aantal woningen in de Korte Akkeren vermeerdert, -dat is eenvoudig. Wanneer nl. blijkt dat de opbrengst meer is dan de uitgaven, dan schrijft de wet herziening voor en dan zal de belasting moeten wor den verminderd. De heer Nederhorst: M. de V., ik heb van de heeren Jongenburger en Dessing gehoord, dat zij niet be grijpen hoe het mogelijk was dat in de toestand in de Korte Akkdten bemaling noodig was, omdat die toe stand zeer goed was. Maar als men de toestand gezion heeft in de Korte Akkeren, dan begrijp ik niet hoe het mogelijk is dat men dat durft zeggen. Hoe dikwijle is niet in den Raad of in de commissie ge klaagd, dat daar een onhoudbare toe stand heerscht. En wat hebben wij dikwijls in de commissie van riolee- ring geredeneerd, hoe het mogelijk was dat de meüschen daar bleven wonen. Dan nog dit: Er liggen nog 11 H.A. onbebouwd land. Als het voorstel van B. en W. wordt afgestemd, hoe moet het dan daarmede? Moeten de eige naars daarvan vrij blijvèn, dat 20 of 30 pet. meer waarde krijgt? Dus is het niet anders dan in 't belang van de grootere eigenaars dat dit besluit genomen wordt? M. de V., ik meen, dat wat de ont poldering betreft en wat wij moeten restitueeren, dit vroeger door de eige naars betaald werd. De heer Jongenburger :M. de V. ik geloof, dat de heer Nederhorst mij niet goed begrepen heeft. Ik heb gezegd, dat het nieuwe deel van de Korte Akkeren zeer goed is en dat in het oude deel een zeer onhoudbare toestand heerscht, maar in 't nieuwe deel is *t houdbaar. Ik zeg niet dat het uitmuntend is, maar het is houd baar. Ik geloof, dat die enkele woor den voldoende zijn. De heer Nederhorst heeft het daar gehad over die 11 H.A. die niet be bouwd zijn en heeft gevraagd of die heeren vrij zouden zijn. Ik wil niet vooruitloopen, maar als het voorstel wordt aangenomen, dan had ik voor gesteld om die niet te belasten met 6.maar met f 20.per hectare. Die grond wordt hooger in waarde dus er bestaat absoluut geen bezwaar, dat die menschen meer betalen dan de belasting van het polderbestuur alleen. En wat aangaat, wat zooeven door U M. de V. gezegd is, hebt U in de eerste plaats aangetoond, dat wat de Groenewog betreft er geen blijvende uitgaven zijn, maar ik wil uw aan dacht er op vestigen, dat het werk van de stadsreiniging dan toch wel is toegenomen. Houdt dat geen verband met dë rioleering Wat kost dat niet aanmerkelijk meer dan 10 jaar terug. Houdt dat ook goen verband daarmee? Dat zijn immers elk jaar terugkeerende uitgaven. De slotsom van uw redeneering is ten Slotte, dat U het billijk vindt in f verband met de ontduiking. Dus om dat die menschen gezondigd hebben zullen zij betalen. Die kwaad doet, M. de V.j moet gestraft worden. Dat ben ik met U eens. Maar dan moet U ze allemaal straffen. En wanneer U er over sprookt, dat U dikwijls ontduikingen hebt ontdekt en wanneer l! het standpunt inneemt, dat men niet genoeg toezicht gehou den heeft en men niet genoeg er op gelet heeft en omdat ze dat niet ge daan hebben, die menschen nu belas ting op te leggen, dan is dat een stand- - punt, waarmede ik niet kan moegaan. De heer van Iterson: M. de V., ik wilde nog een kleinigheid op merken. De heer Jongenburger trekt een parallel tusschen het oude en het nieuwe deel. Maar de toestand in de Korte Akkeren was eerst goed. Toen echter die ongelukkige bouwers daar zijn begonnen is het slecht geworden. Daarom is hot er om te doen een „goeden toestand in het leven to roepen, want -het is thans in handen van menschen in wier handen het niet moest zijn, van menschen, die den toestand bedorven hebben. Er wordt, op het oogenblik nog in denzelfden1 geest gebouwd. Wat de Voorz. zoo- evon heeft gezegd met betrekking tot de beerputten is volkomen warfr. Maar' hij hoeft er niet bij gezegd dat die beerputten dikwijls met opzet door de bouwers stukgeslagen worden, opdat het vuil don grond in zal trekken. En ik onderschrijf gaarne wat do voorzitter vroeg, nl. of de heer Des sing of anderen met de hand op het. hart kunnen zeggen of er eigenlijk één beerput in goeden toestand is in de Korte Akkeren. Er is aan allo kanten geprobeerd te overtreden. Maai de bouw is daar in handen van men schen in wier handen het niet moest zijn. Dat zijn menschen, die in alle opzichten tot last van de gemeente zijn. En hetzelfde zal gebeuren als' de stad zich aan den anderen kant: uitbreidt, tenmiaste wanneer er geen goed toezicht wordt gehouden. Ik vind het oen treurig iets, dat die men schen, die zoo gefraudeerd hebben, ten alle tijde steun in den Gemeenteraad ondervinden. De heer Dessing: M. de V., ik wil er niet meer op afdingen of die slooten minder of heeiemaal vervuild zijn, maar in elk geval moeten de slooten die bestaan een uitweg hebben en die uitweg mondt uit in den Oost polder. En waarom wil de Oostpolder die bemaling niet ontvangen M. de V., u schudt van neen, maar dat is feitelijk de weg. Die slooten zijn wel langs dien weg ook te ver beteren, maar de Oostpolder ontvangt dat lievpr niet en vandaar de ontpol dering. M. de V., dan zouden dus, omdat het een wijk is, die buiten het centrum van de stad ligt, de bewoners of de eigenaars het moeten betalen Maar hoe is het gesteld in de stad Daar mondt alles uit in de groote vaart, op de Gouwe en op de Singels en men heeft daar niet den minsten last, terwijl die uitmonding door de stad moet worden onderhouden. Dat is de reden waarom ik het zeer onbillijk vind. De voorzitter: Ik acht de zaak thans voldoende toegelicht en sluit de beraadslaging. De beraadslaging wordt gesloten. Volgn. 17 komt in stemming. De uitslag is dat zich 8 stemmen voor en 8 tegen Volgn. 17 verklaren. V o o r de heeren Knuttel, van Eijk, van der Torren, Nederhorst, van de Velde, Broekhuizen, van Iterson en van Galen. Tegen de heerenMuijlwijk, de Jong, IJsselstijn, van der Ree, Kolijn, Bokhoven, Dessing en Jongenburger. De Voorzitter: Aangezien de stemmen staken zal eene nieuwe stem ming moeten plaats hebben in de vol gende vergadering. De Volgnrs. 18 tot en met 65 wor den zonder beraadslaging en zohder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt daarop ge sloten. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Het Museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand October bezocht door 600 belangstellenden, uit de aan het Museum verbonden boekorij werden 252 boek- en plaatwerken naar verschillonde plaatsen van ons land in bruikleen verzonden, terwijl de lessen aan hot Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 197 vrouwelijke en mannelijke leerlingen werden gevolgd. De boekerij zal van af November gedurende de wintermaanden Dinsdag en Vrijdagsavond van 79 uur voor belangstellenden geopend zijn. In den afgeloopen zomer, die voor de badplaats Egmond aan Zee bijzon der gunstig is geweest, is het aan de propaganda commisslo gebleken, dat een groot tekort bettaat aan hotels, pensions, voornamelijk eerste rang zaken, en aan kleine, courante op trekjes en villatjes. Met het oog op die dringende behoefte heeft de com missie besloten oen krachtige actie te voeren tot het vestigen van nieuwe ondernemingen en om allen, die hun werkkracht en kapitaal in Egmond productief willen makon, met raad en daad bij te staan. Tot leden der propaganda-commis- sie zijn herkozen de hoeren Burgemeester C. J. Eijma, A. O. Bss, P. Brands, S. Pluim graaf f on \V. G. Noorman v. d. Dus^'en, (secretaris). Een drijvend politiebureau. Zaterdag is te Rotterdam in gebruik genomen het in de Parkhavon liggende drijvende politiebureau, volgens do aanwijzing van den hoofdcommissaris van politie gebouwd ten dienste der rivierpolitie. Het is speciaal ingericht voor het aanbrengen van gekwetsten bij ongevallen in het havenbedrijf. liet bureau is voorzien van draad- looze telegrafie evenals de politie- stoomboot, zoodat het bureau steeds in verbinding staat met den dienst op de rivier. Men meldt uit Groningen Door het comité, gevormd met het doel een gedenkteeken op te richten voor Jozef Israëls in zijn geboorteplaats Groningen, is een circulaire verzonden om hiervoor bijdragen te verkrijgen. Te Enter (Overijsel), van waar jaar lijks duizenden ganzen naar het bniten- land worden verzonden, vonden dezer dagen op een morgen verscheidene ganzenfokkers op hun erf een aantal ganzen gedood, of zoodanig verwond, dat zij afgemaakt moesten worden. De schade voor hen beloopt meer dan honderd gulden. Spoedig kwam men tot de "ontdek king, dat twee vossen, welke den vo- rigen dag in het veld waren opgemerkt, iiier hadden huisgehouden. Men hoeft op dit tweetal reeds jacht gemaakt, doch tot dusver zonder gevolg. Gisternacht heeft de 30-jarige A. L. O. W. in een woning aan de Zand straat te Rotterdam twist gek met vrouw J. C., met wie hij buiten echt leeft. Ten laatste werden zij hand gemeen. Hij sloeg haar met een bord op het hoofd, waardoor een ernstige verwonding is veroorzaakt, en beet haar zoo ernstig in den neus, dat deze er bij hing^-ïte vrouw is naar het Ziekenhuis^overgebracht en de dader gearresteerd^ Ben uitbrander. Men meldt aan de Asser Ct. Een sergeant wordt belast met het in ontvangst nemen van een bedrag van ongeveer f2800 ten bureelo van een militaire autoriteit. Hij ontvangt papieren geld en wis selt een en ander bij een kassier. Bij aankomst in de kazerne telt hij het geld aan zijn lastgever voor en komt tot de conclusie, dat hij f 1000 te veel heeft Eerst naar den kassier, of deze ook een vergissing heeft begaan. Ee ser geant wordt welwillend ontvangen hem werd een stoel aangeboden en hij verhaalt de zaak, zoodat wordt be sloten tot het opmaken van de kas, waarvan de uitslag zal worden ge meld. De sergeant begeeft zich daarna naar het bureel van de militaire auto riteit, die de betaling heeft gedaan, 't Kantoor is echter gesloten. Van den kassier komt geen bericht, zoodat de sergeant den volgenden morgen nogmaals besluit de reis te aanvaarden naar het hierboven be doelde militaire kantoor. Hier doet hij mededeeling van het gebeurde en ontvangt van hem, die de foutieve uitbetaling had gedaan, een terechtwijzing of beter gezegd een uitbrander van je welste, omdat hij niet had gezien, dat hem te veel was uitbetaald, waarna hij donrast ontving onverwijld de te voel ontvan gen f 1000 terug to bezorgen. De man was beduusd, zoo'n gruwe- lijken uitbrander had hij nog nimmer ontvangen. Zoo belooiMe men in het 1911 be toonde oerlijkheid. GOUDA, 6 November 1911. Gisteravond trad in de Sociëteit „Ons Genoegen" op het Voordracht en Operette-Gezelschap onder directie van Jean van Laar uit Amsterdam. Er was vrij voel publiek opgekomen, dat zich good vermaakt heeft. Voor het programma vermelden wij de klucht in één bedrijf „Voor zijn gezondheid naar Brussel of Bram, Bram daar komt wat van," een klucht die minder door don inhoud, dan door de aardigo vertolking veel succes had. Evenéens succes behaalde do heer Pasteurs met zijn verschillende voor drachten, vooral die van don militair viel in den smaak. De heer William als musicale exoentriqne toonde groote vaardigheid op zijn vorschillende mu ziekinstrumenten. Het Duo van Laar word luide toe- gejuigd voor hun voordracht „do blijde thuiskomst van Jaap de Visschor. Verder word nog opgovoord de revue-operette „Pas op de Verf," waar in vooral de coupletten Óp do zode looswot succes haddon. Het Haagscho Mandolino-gezelsehap zal naar ons wordt medegodoeld, op Maandag 30 Nov a.s, oen uitvoering gevon in de Soeieteij; de Reünie voor het Bouwfonds dor Chr. Jongolings- Voreeniging „Daniël." Zaterdag werd door oen loopjongen van den heer K. een bedrag van f 300.dat in een gonje-zakje was geborgen, verloren. Een paar werkliedon, die dat zakje op de Wosthavon vonden,' vermoedden dat hot een boterhammenzakje was en keken daarom niet haar den inhoud. Het zakje werd in !de metselaars- emmer van één hunner gedaar». Zaderdagavond kwkmen zij pas tot do ontdekking dat het zakjo gelds waarde diovatto, waarop het direct door hen naar het Politiebureau werd gebracht, waar door 'den jongen des morgens reeds aangifte was gedaan De eerlijke vinders waren J. Over- kamp, Nieuwehaven 197 on T. H. J van Dijk, Nieuwehavën 340. Door het schichtig worden van een voor oen boerenwagen gespannen paard, 'twelk de besturende landbou wer niet houdpn kon, kwam heden op de Karnemelksloot deze wagen op, onzachte wijze in aanraking met de daar staande lantaarnpaal, waarvan de lantaarn dermate werd beschadigd, dat deze, om ongelukken te voorko men, moest worden verwijderd. Naar Do Tel. verneemt, heeft Johan Braakensiok ontslag genomen «als tee- kenanr van „De Groene". Als oorzaak noemt het blad hoo^loopendo oneenig- heid met de redactie. Uit Amsterdam meldt men aan do N. R. Ot., dat Braakensiek hot bericht omtrent zijn ontslag als (eekenaar van De Groene" zeer voorbarig noemt. Intusschen deelt men aan De Maas bode mede, dat Braakensiek alle ver bintenissen met hot woekblad heeft verbroken, omdat do bepalingen van een onlangs gesloten nieuw contract op een financieel zoo ongunstige wyze voor don teekenaar worden uitgelegd, als door hem onmogolijk kon worden voorzien. Braakensiek zou, volgens het blad, liover nooit meer zijn teekenstift ge- bruikon, dan nog eenmaal voor „De Groene" te werken. Afloop der Openbarf/Verkoopino van ONROERENDE GOEDEREN, Maandag 6 November 1911, gehouden ten overstaan van Notaris J. Koeman, te Haastrecht. Perceelen 1 en 2. Woop- en Win keihuis met Pakhnis aan de Nieuwe Haven en Korte Dwarsstraat f 3900. J k. Mej. de Wed. 0. D. van Willigen te Gouda. Perceel 3. Woonhuis aan de Derde Kade f 600.—, k. Mej. L. van Gent te Gouda. Voetbal. Door het ongunste weder gingen eenige wedstrijden niet door. Van de gespeelden zijn de uitslagen T.O.P.—D.V.S. te Alfen 2—2; K.F.O.—W.F.C. te Woerden 2—1 Excel sior II—Haastrecht 91 D.O.S. (Utrecht) sloeg Zeist met 31, terwijl Voorwaarts met 5—0 van Sportman won. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de protestcommissie van den G.V.B. werd het protest van Olympia II tegen den wedètrijd Olym piaExcelsior toegewezen en heeft dezen wedstrijd daardoor gewonnen met 2—1. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.7 te lïorta, laagste stand 717.9 te Her- nosand. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk krachtige tot storm- .chtige zuidwestelijke tot westelijke wind, later wellicht afnemende en ruimende wind, veranderlflke bowol- king, regen- of hagelbuien, zelfde tem peratuur De opstand in China- Poking 5 Nov. Een aantal edikteu is hedon uitgevaardigd. Het oone dringt aan op eendracht tusschen de Chinoezon en de Mandsjoes en billijkt het besluit van IJuanschikas om een einde te maken aan de vijandelijkhe den. Eer. ander edikt verklaart zich niet tevreden met do weigering van IJuanschikas om het presidentschap in het Kabinet te aanvaarden. Wij kunnen hier nog aan toovoogen dat ook het Parloraent aan IJanschi- kas heeft geseind om hon to verzoe ken het presidentschap te aanvuarden. l)o kruitkwestie in Frankrijk. Parijs. Gomeld wordt dat het rap port van generaal Gaudin, namens do commissie van onderzoek uitgebracht, tot besluit komt dat de ontploffingen van het kruid B. te wijten zijn aan onvoldoende controle bij do marine, men behoort terug te koeron tot do volstrekt wetenschappelijke methoden van fabricage on men moet orde brongen en tucht in de kruitfabrieken. Na vijf weken van ingespannen ar beid mocht het gistermiddag gelukken do twoedo Zeeuwsche Spoorboot die by Wolphaartsdijk aan den grond vastzat ten gevolge van don hevigen storm op 30 Sept., los te krijgen Sleopbooton waren niet in staat geweest de boot, los te krijgen. Door middel van ankers en zware kettingen is hot thans gelukt. De boot is naar Middelburg gesleept. Een 17-jarig meisjo uit Amsterdam door een bejaard heer geschaakt, is door do politie te Philippinie opgo- spoord en aan de ouders teruggo- geven. Do Rechtbank te "s-Gravenhage ver oordeelde heden J. Esderts, die tijdens een godsdienstoefening in hot lokaaal van het Leger des hoils den heilsol daat Walraven doodstak wegens mis handeling den dood ten gevolge heb bende, tot 4 jaar gevangenisstraf. Berlijn, 6 Nov. Do „Vossische Zei- tung" vermeldt het bericht dat de Italianen by Benghasi een ernstige nederlaag hebben geleden. Opstand in Chiija. De brand, die de stad Ilankon teisterde, is gebluscht. Ruim 2/3 der stad is verwoest. Berlijn, 6 Nov. Te Alburn in Cali- forniö is de grootste brug der wereld ingestort. Zestien personen kwamon daarbij om het loven. MAI v RKTBEUICHTEN Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redelijke aanvoer, prijzen waren voor lsto kw 44, 2e 40 en 3e 34 cent pot-half kilo Vette Kalveren redelijko aanvoer, lste kw. 29, 2e 27 3e 24 cent por half kilo. Vette Varkens groote aanvoer, lste kw. 26, 2e 25, 3e 22 cent por half kilo. Schapen en Lammeren groote aanv. Handel in vet vee vlug, Varkens en schapen traag, prijzen iets lager Vette kalveren traag. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes Blousen, J upes, Jupons, Robes en Japonstoften alsmede eene groote keuze PBLTKII14 EN van de goedkoopste tot de beste soorten erf' scherp concurreerondo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Vorige Koer», koer* van heden 83 827, 91'7.S 647,. 64",, 101"/,, 1007» 917 927, 94 7, 927,, 897, 89 48'/,, 104'/, VAN DEN Ef leden hand el le A nis ter dam 6 NOV. 1911. Staiitsleeiiiiiceii Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvryo Krononronto 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pfet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning - o pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Mank- en edict-iustel- liugeu. Nod. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting& Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul. Predict Iiisiell en ('uituur Ondernemingen Ilandelaver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A M(jiibouw Mijeii. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A ,Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart dijen. Nod.-Am.'Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. riibuk-Oudernein Iniren. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. lliversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Jloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Sorio A-II Obl. 3 pet. "Warschau-Weeneji Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. 1 Amerika. Atchison A lg. Ilypb. Obl. 4 pet. ÖH'/i 587, 203 507, I«7. ex div. 28 59 224 280 lHü'/j 81 571 48 164 465 420 173 1X5 167. 167, 1147, .1147, 187, 18'/, 42 4 11 82 93 05 195 f120.- 99 aa'/i Erier Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Paci^pRailroad Cv. Cert. w. gew. A. 167 Wabash Gew. Aand. 12'/2[ Premleleeniiifen Amsterdam Aand. 3 pet 101^ Hongarye.VThei s-Re- j gulirungsXles. 4 pet. I 165','2 GELDKOERS. Prolongatie 33/k pCt. Amerikanen vast, vooral Steels, Amalgamater, Rocks en Unions. Erics minder vast. Petroleum kalm. tabak ken lager in prys. Culturen beter. Rubbers prijshoudend. Ned. Staats fondsen beter. Buitenl. fondsen stil.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2