I I r 1 I I F Stok. No. 11708. Dinsdag 7 November 1911. 50e Jaargang. Verschijnt Jugelijks behalve Zon en KENNISGEVING. Sixltexs la.xx<3.. FEUILLETON. Bijna Bezweken. 11 I t| t, LTieruws- u^ci.^extexxtïelolsucL vooi Gr© vlqLsl Oxxxstr 3s=exx_ ■'1 ching. lioeder Feest* lagen Telefoon Interc. 82. str. 222, Telefoon latere. 82.Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ujteveriny. 77, Coiffeur. (Naar het Duitsch.) stak (Wordt vervolgd.) 4 Zn., Goods. geregeld tydig ontvangen van llandia, 8 uur, rl. Vereen, tot Dranken afd. rtdurend schei- i wettig gede- ia bij H. P. v. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. n, vermakel^k- dan in onze I! Ijl I 'I 60UD8CHE (dl IU\T. het haar was- aarvoor bij geregeld oen flink hoofd '5 cent. WG, Coiffeur. 31. 7 DANTZIG, Markt 43. HOOGÏIN. ABSHOVEN. EST. fdroos. ilStRI»” ga lijn er vrienden, larom mij gehoel ge- jos. Ik meende ddel tegen be- ik van een paar it. Ik heb nu a onaangename is glanzend en >eer het maar de uitwerking 'ns Genoegen**, art- en Kaart- PRIJS DER~ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. egenu, 8*/2 uur jart-Club „Ter iie“, 8 u. Ver- eraadu. Open- H. Schutjes. uur, Openb. Ii.-vereeniging. Jefdadigheids- ven door het Ensemble. Genoegen” 8 Jstand, Cyrano AG, meth. spreken beschikbaar om ven. Nadere in- aand adres. zijner ziel loefde in hem het onwankel baar goloof aan hot genie van zijn broer. Gehoel alleen stond hij op ’t per ron, en staarde den trein achterna, zoover hij hom nog met zijne blikken kon bereiken toen echter hief hy het hoofd omhoog, zijn beklemde borst verruimde zich, en zijne oogen ver helderden. Ook hij was thans vrij meester van zijn leven, van zijn wil. Elke zenuw in hem droef hem naar Lona, en hoewel ’t nog vroeg was, zoif de convenience, hem niet ervan terug gehouden hebben, om haar reeds nu te gaan bezoekón. Er was echter nog zoo veel tentoon; ten eerste in’t atelier, en vervolgens moest hij den wissel be talen niets mocht hem meer bezwa ren als hij voor haar verschoon, en lachend verweet hij zich zijn ongeduld, omdat het hem zoo angstig on vreemd te moede was De Ariadne had hare intrede in Werner’s studeerkamer gedaan boven zijn schrijftafel hing zij in ’t gunstigste licht. Hij had haar zelf opgehangen, en toen hij gereed was, deed hij, om zich oen weinig te verstrooien, oen wandeling door het huis dat de verlofganger van de Land weer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de in zijn bezit gestelde wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrustingstukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas, en van de hem eventueel uitgereikte reglementen en dienstvoor schriften dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de üaastbij- gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Land- weerdistricts-Commandant kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. -die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschonen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van do hiorvoren vermelde voorwer pen 3o. wiens wapenen, ledergoed, kleo- ding- of uitrustingstukken, reglemen ten of dienstvoorschriften bij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die wapenen, ledergoed, Wee ding- of uitrustingstukken, reglemen ten of dienstvoorschriften, aan oen ander behoorende, als de zijne ver-t toont' dat, onverminderd de hier voren ge noemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schul dig maakt aan oen der feiten daarbij onder lo. tot 4o. genoemdwordt op geroepen om op oen nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer hot in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis koeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling wapenen en ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander be- hoorende als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daar in gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst TjJLlSJIDWElLïd Jaarlijks hulerzoek BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Land weer wet, bij deze bekend, dat het onderzoek, bedoeld bij artikel 29 dier wet, van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal worden gehou- den in de Kazerne alhier: Op Maandag 27 November 1911 Voor de verlofgangers behoorende tot de Landweer-Infanterielichting 1905 des voormiddags te 9 uur, lich ting 1906 des voormiddags te 10 uur, lichting 1907 des voormiddas te 10*/2 uur, lichting 1908 des namiddags te V/2 uur, lichting 1909 des namiddags te 2x/3 uur. Op Dinsdag 28 November 1911 Voor de verlofgangers behoorende tot de Landweer-Infanterielichting 1910 des voormiddags te 9 uur, lich ting 1911 des voormiddags te 10 uur. Re verve Sergeant-Majoor B. G. J. van Deutekom, des voormiddags te lO1^ uur. Voor de verlofgangers behoorende tot de Land weer-Vesting-Artillerie, Genietroepen, Pontonniers en Hospi taalsoldaten, lichtingen 1905, 1900, 1907 en 1908, des voprmiddags te 11 uur. Idem lichtingen 1909,1910 en 1911, des namiddags te 2 uur. en behoeft ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Indion verlofgangers door ziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woon- plaatsverandoring niet aan het onder zoek deelnemen, kan de Landweer- districts-Oommandant bepalen, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maand December wordt onder gaan. Gouda, den 7 November 1911. Burg, en Weth. voornoomd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. schaken, en jij zult de wereld doelt je werken verbazen. Dat weet ik zeker.” Felix lachte„Welaan. Dus gaat mijn geweten met mij wat wil ik meerI” „Ik loop gauw naar den kunsthandel, en verkoop mijn laatste schilderijdat is genoeg om ermeê te beginnen en ginds aan de overzij, dan maar weer flink aan ’t werk.” ’s Avonds sukkelde Lilmmchen, met eenige roodgelakte flesschen onder den arm, de vier trappen naar het atelier omhoog, en zette zijn vracht op de tafel. I „Een vroolijk vaarwel aan de Oude wereld,” zeide hij, de glazen vullend, „en een roemrijk wederzien I” Zoo zaten deze drie vrienden bijeen, en spraken en dronkenvan tijd tot tijd drukten de broeders elkaar in stilte de hand. Langzamerhand werden ze stiller; Felix, door opgewondenheid en vordriet vermoeid, liet het hoofd op de borst zinken, en sliep inLamm- chen volgde weldra zijn voorbeeld. Alleen Werner bleef wakker. Hij trok de driearmige candelabre naar zich toe, maakte twee kaarsen uit, opdat het licht den slapenden niet zou storen, en vestigde zijne oogen op de voor hem staande Ariadne. 3ouw- en Wo- Spieringstraat r Vergadering an Armenzorg. Réunie”, 2—5 izaar van de lelt”. 8 uur Propa- Jhr E. von weerbaarheid” Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer ge plaatste verlofgangers, van het reser- vepersoneel der landmacht, die bij dat reservepersonool zijn toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de verlof gangers, die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwilligén dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door a. de verlofgangers, die in het loo- pende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn ge weest, dan wel onder de wapenen zijn gekomen vóór of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld b. de verlofgangers, die als geeste lijke, bedienaar van den godsdienst, enz, in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst c. de verlofgangers, door wie, als geestelijke, bedienaar van den gods dienst, enz., een verzooek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist d. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren on bezoldigde beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie, wier werking uitsluitend tot het politiewezen beperkt is, alsmede het personeel van den loodsdienst, betonning, bebakening en verlichting, dat aangesteld is als militaire loods of militaire kustwachter; e. de verlofgangers, die bij de toe stemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot, het bij wonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) f. de verlofgangers, die bij de toe stemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandscho zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van hot onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet). Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Compagnie de Spoor- wegafdeeling van het Regiment Ge nietroepen. Voorts wordt de aandacht geves tigd op de volgende wetsbepalingen De scheuring in de Portugoesche ropublikoinsche partij. Do onoenighoden in de republikein- scjio partij in Portugal hoeft reeds lang gedreigd op oen scheuring uit te loo- pon. Tot nu toe was de aandacht al toos te veel in beslag genomen door de binnenlandsche onlusten, maar 'bij het laatste congres is hot tot ó’on scheuring gekomen. De twist loopt tusschon do ulfcra- radicalen, met Alfons Costa als leider en de gematigden onder leiding van Antonio José trAlmeïda. Volgens Costa on zijn aanhangers wordt do republiek niet ropublikeinsch genoeg bestuurd. Tot nu too was boven do republikein- scho partij gestold hot Directorium. d’AImeida achtte nu do republiek eenmaal was gevestigd, een dergolijk Directorium niet meor noodig. Hier over ontstond oen heftige discussie. d’AImeida was zelf niet verschenen op het congres, maar hij had zijn aan hangers opgedragen zoo mogolrjk het Directorium op te hoffon. Na veel ge kibbel gingen eindelijk do bozadigden onder de republikeinen Koon. Alfonso Costa bleef nu met een 200-tal aan hangers alleen. Daarmede is de breuk volkomen geworden en Alfonso Costa is niet do man om toe to geven. Hij is feitelijk de oorzaak van do verdeeld heid. Hij heeft niet getracht tijdens zijn ministerschap do ropublikoinsche ideeën by do bevolking meor ingang te doen vindon. Zijn scheiding» wet ademde oen zoo on verzoen lij kon geest, dat zelfs in de ropublikoinsche partij er een sterke oppositie tegen kwam. Door zyn fel optreden hoeft hij de monarchistische relletjes eigenlijk uit wordt door den Minister v'an Oorlog bepaald, die tevens het korps van hot leger aan wijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werke lijker! dienst, wordt als deserteur be handeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door don Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat het niet-ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving den verlof ganger niet ontheft van do verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat do verlofganger behoorlijk is geroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deel neming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogplijk ter Gemeente-secretarie moe ten worden oVergelegd eene gelegali seerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden ge steld. Voor zooveel betreft den verlofgan ger die zich buiten het Rijk bevindt, geldt, in het bijzonder dat het genees kundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegovon door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, houdende dat de in die verklaring mot naam en voor namen aan te duiden persoon door hem ongeschikt, wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Land woord istret, waartoe hij behooit te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend em met redenen omkleed verzoek- solirift wenden tot zynen Landweer- districts-Commandant. Het verzoek be hoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld, doch behoort, gefrankeerd to worden verzonden. Wordt hot verzoek ingewilligd, doch maakt de verlof ganger van de vergunning geen ge bruik, dan wordt doze geacht niet te zyn Verleend.. Verlofgangers, voor wie de uitoefe ning van hun beroep of bedrijf of andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met oen verzoek om het onderzoek in December te mogen ondergaan, wen den tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niot gezegeld te zijn BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET: Doen te weten Dat door Heeren Gedeputeerde Staten van Zmd-Holland bij hunne beschikking van 30 October igti G S. No 116 aan het Bestuur van den Polder Willens ver gunning is verleend tot het stellen van 2 electromotoren en wel draaistroonunachines, beide aangesloten aan het electrisch kabelnet der gemeente Gouda, resp. voor een ver mogen van 15 en 1 P. K.. in het perceel gelegen aan de Willens No. 2 kadastraal bekend Sectie K No. 1737. Gouda, /len 7n November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris. BROUWER. smart bespaard zou blijven. Wie kon gissen dat Rosenthal je ermede in ken nis zou stellen. Ga dus nog heden tot haar en zeg, dat haar offer niot meer noodig is breng haar mijn groeien do verzekering, dat ze mij eerst dan zal weërzien, wanneer ik met opgoheven hoofd voor haar en jou kan verschijnen, de schandvlek zal zijn uitgewischt. Meent zij echter tóch nog iets aan het verleden verschuldigd te zijn on te moeten boeten, hoewel zij niets mia- dteven heöft, want alleen mijn angst gaf mij dat wroede woord in, laat zij het jou dan zooveel zij vermag, ver goeden jou liefhebben, jou nooit ver laten, kortom: jou als mijn heiligste vermaking beschouwen. Vaarwel mijn broeder, mijn eenige, mijn dierbare broeder, vaarwel I” Zij hielden elkaar vast omstrengeld, en snikten luid aan elkanders borst, tot eindelijk Friedrich Fischer verscheen, mot een reusachtige reiszak over don schouder, en riep „Mijn bagage is reeds aan 't station, wij hébben geen oogenblik tijd meer. Hou je nu niot langer op, Felix Do trein rolde voort, en voerde do beide emigranten uit hun vaderstad. Hoe sir&rtelijk Werner de scheiding ook viel, was hij toch overtuigd', dat ’t zóó het beste was, en in ’t diepst Door de tocht bewogen, flikkerde nu eens het licht helder op, om dan weder onmerkbaar te verduisteren, In spookachtige kronkellijnen liepen licht en schaduw over de begonnen schil derstukken hier oen studiekop, elders een witte buste beschijnende. De Ari adne scheen levend te worden hare gramstorige trekken schenen zich te bewegen, zij glimlachte. Werner stak zijne armen naar haar uit„Ik kom 1” sprak hij zacht, en allo leed en kommer die hij doorstaan had, losten zich op, in do gelukzalige gedachte aan de toekomst „Wer weisz, ob wir uns wioder- sehen I” zei Felix, en greep in schei- dings-smart do hand zyns broeders. „Mocht dit niet gebeuren, dan zij de Ariadne je een goedo gedachtenis aan mij, en moge de kwade vergeten zijn.” Werner drukte hem zwijgend do hand. „En nogmaals, ’t is misschien het laatste oogenblik, dat wij alleen bij elkander zijn Lammfchen kan ter stond terugkomen, ’t is hoog tijd. Ga naar Lona. In mijn angst en ver twijfeling openbaarde ik 'haar wat ik gedaan had, en stelde haar er gedeel telijk voor verantwoordelijk. Zij be loofde me, mij tot eiken prijs te zullen helpen. Zij wilde dat jou deze laatste FRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per ^wartaal f 1.25 Idem franco per post 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 15(| Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 35) Hij keek hem vragend aan, en Wer ner gevoelde, welk een schat van ge negenheid hij Felix, in de gedaante van dezen vriend, mee op reis gaf. Hij zeide: „’t Zou in elk geval van groote ge ruststelling voor mij zijn, maar „Een geruststelling? Inderdaad Welnu, dè.n is ’t afgehandeld I Ik heb niemand, die mrj missen zal.” Hij trad op Felix toe, en terwijl hij hem behulpmaam was, om het doek met de „nimfen-dans” uit de lijst te nemen, zeide hij als terloops „Ik heb me bedacht, Felixik ga óók naar Amerika.” Jn „Ja zeker. Ik ga met je meê. Ik moet er op letten, dat je je woord houdt, en vlijtig bent. Dan gaan we ergens op een hoeve in de nabijheid van het woud wonen, en ik teeken schapen geen dametje zal je daar meer komen

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1