Grroote Expositie Buitenli-dsch Kieu^s. VERGlIWfi m MHEMÏÏfim Gemengde Berichten Stadsnienwii. F ,aat(=ste ReCichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ■iet. gelokt. Thans is hij in naam de leider, wait direct nadat de gematigden waren heengegaan, is een nieuw Directorium gekozen, bestaande uit 9 radicalen. Toch zal het Costa moeilijk vallen op het oogenblik reeds in Kamer en Senaat zijn zin door te drijven. In boide vertegenwoordigende lichamen toch beschikt hij over een minderheid maar aan den anderen kant staat daartegenover, dat do bloc-meerder- heid wol over een meerderheid van Kamerzetels, maar niet over een zoo gedisciplineerd leger van kiezors be schikt. Oosta Reeft dan ook verteld, dat hij bij de opening van het Parle ment, den lödon van deze mqjind, een veldtocht zonder genade togen het kabinet zal boginnon. In verband daarmee is de publieke meening nu reeds, dat het kabinet hot niet tot 1912 zal uithouden. Costa zal dan niet zelf hot bewind in handen nomen, maar opnieuw zou oen bloc-ministerie in het leven worden geroepon. Dit zou dan voor oen groot deel afhan kelijk zijn van de^ radicalen. Wanneer het Oosta lang gonoeg heeft geduurd, zal hij dan ook dit nieuwe kabinet opruimen, ora zelf do leiding in han den to nomen. Italië—Turkije. Berlijn, 0 Nov. De Turken hebben tie Italianen bij een poging tot landen in Haddftdi toruggoslngon, wordt uit Konstantinopel aan t hot Borl. Tag. ge seind. Do Italianen hebben naar gezegd wordt 150 man, 400 geweren, 2 ka nonnon en 1 machinegeweer verloren. Ook Soear is door de Italianen be schoten. Konstantinopel, 6 Nov/ Do minister van oorlog zou oen telegram ontvan gen hebben, waarin molding gemaakt wordt van de vermeestering" van Derna door de Turken. 500 Italianen zouden gedood, velen gevangenen gemaakt zijn. De Turken veroverdon 18 ka nonnen. Berlijn, 0 Nov. Uit Konstantinopel wordt aan het Berl. Tag. geseind Als gerucht verluidt hier, dat Chios door do Italianen wordt gebombardeerd. Berlijn, (5 Nov. Bij Akaba in de Roode Zoo is door een Italiaansch es kader een Turksehe kanonneerboot in don grond geboord. De storm. Oohool Denemarken is door een or kaan beproefd. In hot bijzonder op hitland is grooto schade aangericht. Aan de Westkust hadden ovorstroo- mingen plaats. -Do voerdionst van Gjedser naar Warneinünde is gestoord. Voel schoepsongelukken worden ge meld. De* storm duurt voort. Uit Malta wordt geseind dat de Ita- liaansche oorlogsschepen die bij Tripoli voor de kust lagen naar do Aogeïsche 5jee zijn gestoomd. Van den geheelon zuidkant van de Noord- on Oostzeekusten komen bo- richten binnen van hevige stormen en seheepsongelukken. Op de benodon-Elbe zijn verschil lende vaartuigen gestrand en gezonken. Van do Maandag uit Engeland te Hamburg verwachte stoombooten is geen enkele gearriveerd. Te Helgoland is het voorland over stroomd en hebben de duinen zwaar geloden. Te Husum steog de vloed 3 M. boven normaal en werden de dyken bescha digd. To Wosterland zijn door don storm en de zware branding het Kurhaus, de strandbal en do muziektent vernield. Do dijk bij Bredstedt, aan de west kust van Sleeswijk-Holstein is zoo ge havend, dat men het ergste vreest, als de vloed weder opkomt. Een gedeelte van hot land is roods onder- goloopen. Hot vee staat diep in het wator. Wagens en booten zijn onder- wog om de ingesloten inenschen te redden, Het roddingsstation van de Duitscho roddingmaatsehappij te Wangeroog seinde heden naar Bremen, dat negen man van een schip met steenon uit Groningen, gezagvoerder kapitein Do Boer, gered zijn. Ilbld. RomkhiE. Echtelijk drama. De burgemeester van de Rumeenscbe badplaats Moldo- vor. is door zijn ecbtgenoote met be hulp van haar minnaar, een hoogloe- ranr >an de universiteit, te Bucarest vormt; iid. Het lijk werd in stukken gesneden en in een koffer gepakt en vervolgens naar een gefingeerd adres te Constanza gezonden. Inmiddels go- lukte het de justitie de beido schuldi gen in hechtenis te doen nomen. Toen de professor in verhoor zou genomen woj-den, sprong hij uit do «lorde ver dieping van hot gerechtsgebouw op straat, oq overleed kort daarop. Frankrijk. Te Troyes zijn zeventig soldaton ziek tengevolge van het gebruik van 'vergiftigd vleesch. Beloië. De a.s. Verkiezingen. De voornaamste cloricale leiders, met don heer Schollaert aan het hoofd do heer Wooste heeft echter gewei gerd zich bij hen aan te sluiten hebben een partij-manifest met 't oog op do verkiezingen van Mei a.s. ge publiceerd. Daarin wordt aangekon digd, dat do verkiezingsstrijd zal wor den gevoerd met de schoolwpt-politiek der regeering^ als voornaamsto pro grampunt. Het manifest besluit„Het land zal voortaan zijn vertrouwen te „schonken aan eone regeoriug gospro- „ten uit den schoot der rechterzijde, „die haar vastbesloten inzicht bokond „maakt getrouw te blijven aan dat „programma." De vrijzinnige partijen zul Ion, schrijft de Vlaamscho Gazet, den handschoen opnemen, die hon op schoolgebied wordt toegeworpen. Zwitserland. Een nieuwe tunnel. De raad van' bestuur van de Com pagnie du chemin de for des Alnes bernoises heeft het contract goedge keurd voor den aanleg der lijn Moutier Lonjeau. Do werken waarmede he den oon aanvang zal worden gemaakt, zijn opgedragen aan de Loetsohberg- maatschappij. Zij zullen drie en oen half jaar in beslag nemen en eeno uitgave vorderen, naar schatting, van 25 millioen francs. America. Te Chicago zijn schandalen ontdekt in het armbestuur. Het heet, dat grooto sommen voor de arrabedeeling be stemd, uitgekeerd zijn aan lieden, die volstrekt geen ondersteuning behoef den, maar integendeel in zeer goeden doen verkeerden. Duizenderf zouden door knoeierijen of onachtzaamheid onrechtmatig uitkeeringen uit de arm- menkas Irebben ontvangen. Er zullon gerechtelijke vervolgingen tegen de beambten van hot armbestuur on togen de onrechtmatig bedeeldon worden ingesteld. China. De opstand. Sjanghai, 6 Nov. Tsjinkiang on Tjongtsjou zijn aan do opstandelingen overgegeven de overgave van Koein- san wordt bevestigd. De orde is nergens verstoord, be halve te Woessiehï' Alle belangrijke plaatson aan den spoorweg naar Tsjinkiang hebben zich voor de opstandelingen verklaard. Nanking is oogensehijnlijk nog steeds loyaal. Kasjing heeft zich gisterenavond zonder slag of stoot overgegeven. Het is rustig in de stad. Volgons te Washington ontvangen berichten is de verdragshaven Amoy in handen der opstandelingen gevallen en heerscht er anarchie in de stad. Onder de Chinoezen te Sjanghai loopt het gerucht, dat Peking is inge nomen en dat de keizer gevlucht is. Een particulier telegram uit Peking ochter vermeldt niets dienaangaande. De Commissaris der Koningin in Zui'd-Holland, Baron Swoerts, is na ruim oen maand verblijf in Zwitser land in de residentie teruggekeerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebbon aan de gemeentebesturen medogedeeld, dat hun meermalen bleek dat de datum van ingang der benoe ming van oen onderwijzer vroeger was dan die van het benoemingsbesluit. Na ingewonnen informatie bleek, dan somtijds, dat het tijdstip van ingang der benoeming niet door den Raad was bepaald, doch aan het college van burgomeester en wethouders was over gelaten. Ged. Staten vinden hierin aanleiding aan de gemeentebesturen op te merken, dat de minister van Binnenlandsche Zaken indertyd onder de aandacht van Ged. Staten hoeft gebracht, dat in hot algemeen als regel behoort te gelden, dat geen be noeming met terugwerkende kracht mag plaats vinden en dat ingeval zulk een benoeming heeft plaats gehad, het tijdstip van ingang door den raad moet worden bepaald en niet aan burgemeester en wethouders mag worden overgelaten. Het Groenonschandaal te Leiden. Naar het Vad. verneemt hdeft de officier van justitie te Den Haag geen termen gevonden, om tot vervolging in de ontgroeningszaak over te gaan. Gmtrenfc hot jnstitieel onderhoek in zake de ontgrooningsschandelen te Leiden schrijft het N. v. d. D: nog Wel is het nog de vraag, of wan neer straks het tekstboekje in handen van de politie komt bij den druk ker is geen exemplaar meer te be komen en het Collegium verklaarde eveneons niet meer in het bezit van dezo bookjes te zrjn er geen aan leiding is om op te treden togen don drukker of de verspreiders versprei ders van deze schandaal-literatuur. H. H. Van Kol. Do heer Van Kol wordt, naar Het Volk verneemt in Januari weer van zijn koloniale reis in hel moederland terug verwacht DINSDAG 81 OCTOBER. Voorzitter de Burgeinooster R. L. Martens. Aanwezig de heoren van Galen, Broekhuizen, Dossing, do Jong, van der Roe, Bokhoven, van Eyk, IJssel- stijn, Jongenburgor, van do Velde, Kolijn, van derTorren, Muijlwijk, Knuttel, Nederhorst, van Iterson en Herman. Afwezig de heeren Vergeer en Prince met kennisgeving. Do notulen van de vorige vergade ring worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. De Voorzitter: Ik heb de eer mede te doelen dat door B. en W. tot kommies 2° klasse is benoemd de klerk L. Boer en tot klerk de volontair C. de Graaff. Ingekomen 1. Een dankbetuiging van den heer M. Golijns voor zijne benoeming tot bezoldigd ambtenaar van don burger lijken stand. Van den volgenden in houd Gouda, 30 Gctober 1911. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Voor mijne benoeming tot Ambte naar van don Burgerlijken Stand bo- tuig ik uwe vergadering door dezen mijnen welgoraoenden dank. Mot verschuldigde hoogachting, Uw dienstw. dienaar M. GELIJNS. 2. Een dankbetuiging van de ver- ooniging „Hercules" voor het afstaan aan hare vereeniging van een gym nastieklokaal tot het houden van oefe ningen. Van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Gouda. Edelachtbare Heeren. Namens de vereeniging „Hercules" heeft ondergeteekende de eer U geacht College haar dank te betuigen voor de goedgunstige beschikking op de aanvrage, vooreen Gymnastiek-Lokaal, aan een der openbare scholen. Tevens deelt zij U mede, dat zij gaarne op de door UEds. voorgestelde voorwaarden, de zaal hen aangewezen, wil aanvaarden. Hoogachtend, UEds. dw. dienaar, A. DE GROGT, Secretaris, Gymnastiek Vereeniging „Hercules". Gouda, October 1911. Ik stel voor deze mededeelingon voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 3. Een brief van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 31 October 1911. De aanlegkosten van het tweede ge deelte van het van Bergen IJzondoorn- pftrk bedragen in totaal f 12157.655, zoodat do raming van f 11500.wordt overschreden met f 657.655. Wij hebben de eer uwe vergadering voor te stellen deze hoogere uitgaaf goed te keuren en in verband daar mede de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1911 te wijzigen als volgt: 1. het onderdeel b van Artikel 10 van Hoofdstuk XV der buitengewone uitgaven „Aanleg van het tweede ge- deolte van het van Bergen IJzendoorn- park" (Volgnummer 218) wordt ver hoogd metf 057.656 2. tot dekking van dit bedrag wordt Artikel 2 van Hoofdstuk VII der buiten gewone inkomsten «Op- „brengat van den verkoop „van gemeente-eigendom- „men" (Volgnummer 53), nu uitgetrokken voor me morie, met het oog op den verkoop van bouwterreinen in voormeld park nader geraamd op f 057.Ö65 Aan don Raad der gemoenfë Gouda. Ik stel voor dit nog heden te be handelen na punt 7 der agenda. Aldus wordt besloten. 4. Een brief van B. en W. van den volgenden inhoud Gouda, 31 Gctober 1911. In verhand met het besluit uwer vergadoring d.d. 27 October j.l., waarbij is bepaald dat met ingang van 1 Januari 1912 voor de Afdeeliug A der Stads-Muziekschool een tweede leeraar of leerares zal worden benoemd, die gedu ende 16 uren per week les zal hebben te geven en eene jaarwedde zal genieten van f 600.—, hebben wij de eer in overleg met de Commissie van Toezicht voor eene bonoeming als zoodanig bij U aan te bevelen Mej. C. VAN GUDHEUSDEN, alhier. De aanbevolene is sedert goruimen tijd aan de school werkzaam als assis tente van den Directeur tevens Leeraar den heer J. H. B. Spaanderman. Aan dpn Raad der gemeente Gouda. Ik stel voor dit schrijven tor visie te leggen. Aldus wordt besloten. Aan de orde: Herstemming over de voorstellen van den heer II. Knuttel tot verhoo ging van Volgnummer 140 van de Ontwerp-begrooting dor gemeente voor ,1912 en tot wijziging der Verordening regelende de bezoldiging van het on derwijzend personeel aan de lagere scholen, on c. q. stemming over de voorstellen van den heor R. U. Jon genburgor van gelijke strekking. Uitgebracht 17 stemmen. Hot amendement van den heer Knuttel wordt aangenomen mot 9 tegen 8 stemmen. Voor de heeren de Jong, v. d. Ree, Bokhoven, v. Eijk, IJsselstijn, v. d. Velde, Kolijn, Knuttel en Herman. Tegen de heeren Jongenburger, v. d. Torren, Nederhorst, van Iterson, Muijlwijk, v. Galen, Broekhuizen en Dessing. Aan de orde Herstemming over Volgnummer 17 dier Gntwerp-begrooting on c. q. be-" handeling der Gntwerp-Vorordoning op de heffing van rechten wegens den afvoer van water en vuil door het electrisch gemaal in de Korte Akkeren. De Voorzitter: Verlangt een dor leden dat de discussie heropend wordt De heer van dej Torren: M. do V. uit de in de vorige vergadering plaats gehad hebbende discussie meen ik te moeten afleiden, dat er enkele leden tegen het voorstel van B. en W. hebben gestemd, op grond dat zy vreezen dat wanneer den eigenaren van huizen in de Korte Akkeren extra belasting wordt opgelegd dat zij die belasting dan op de huurders zullen verhalen, zoodat de huurders de dupe zouden worden van het voorstel van B. en W. Ik ben in die meening later gesterkt M. de V. door uitdruk kingen van enkele leden na afloop dér vergadering. De kwestie van huur wordt toch in den regel bepaald door de wet van vraag en aanbod. Is er .yeel vraag naar hifizen dan zal do prijs der wo ningen stijgen, is er weinig vraag dan zal hij dalen. Nu staan wij voor het feit dat door eene belasting die den verhuurders opgelegd zou worden, dezen in staat zouden doen zijn daar door willekeurig den huurprijs te ver- hoogen. Dit vind ik een bedenkelijk teoken want wanneer de eigenaren in stnat zijn op grond hiervan den huur prijs te verhoTgen, kunnen zij dien altijd verhoogen. Zij zullen kunnen zeggen, wij moeten meer betalen, laten wij de huurders daarom ook meer laten betalen. Wanneer deze stelling waar is, dan geloof ik M. de V. dat wij daartegenovor mogen stellen de gelegenheid die de rogeering der ge meente geeft. Wanneer waar is dat hier meer vraag is dan aanbod dan is de gemeenschap in de gelegenheid ge steld daartegen op te komen, om van wege de gemeente over te gaan tot den bouw van arbeiderswoningen. Dit voorstel is vroeger reeds dooi den heer IJsselstijn in de vergadering ter sprake gebracht. Mocht echter het voorstel dat nu in behandeling is M. de V. de goedkeu ring wegdragen van den raad en moch ten de eigenaren den treurigen moed hebben om de belasting die hen even tueel opgelegd wordt te gaan verha len op de huurders, dan moeten uit den raad stemmen opgaan die de ge meente of andere instellingen zullen doon overgaan tot den bouw van ar beiderswoningen om zoodoende aan de schaarschheid van woningen perk te stellen. De heer Jongenburger: M. d. V. Ik heb geen stemming gevraagd toen de heer van der Torren voor stelde om de discussie te heropenen, omdat ik vermoedde dat deze heer iets nieuws in het midden zou bren gen, hy heeft ochter iets gezegd dat ons niet verder brengt. Alleen kan ik l den heer van der Torren zeggen M. de V. dat de vraag naar huizen wer kelijk groot is, juist in de K. Akkeren en dat het eigenaardige geval daarin ligt, dat de huren niet hooger zijn geworden, na de vraag groot is. -Ik zou het onblillijk vinden wanneer het voorstel van B. en W. zou worden aangenomen. De Voorzitter: Ik acht de zaak thans voldoende toegelicht en sluit de beraadslaging. Het amondement komt in stemming en wordt verworpen mot 9 tegen 8 stemmen. Voor de heeren van Galon, van Eijk, v. d. Velde, v. d. Tonen, Knuttel, Nederhorst, van Iterson en Herman. T e 4 e n de heeren IJssolstijn, Jongenburgor, Kolijn, Muijlwijk, Bioo- huizen, Dessing, de Jong, v. d. Ree en Bokhoven. De Voorzitter: Ten gevolge van de beslissing die do Raad in de vorige en deze vergadering heeft ge nomen, zijn do uitgaven verhoogd met f 5696.en stel ik voor dozen post by de inkomsten-belasting te stollen. Aangezien het wenschelijk is een rond cijfer te vormen, geef ik den raad in overweging de post voor on voorziene uitgaven met f 304.te verhoogen en te brengen op f 4305.4,/2 en volgnummer 30 van de begrooting met f 6000.te vermeerderen en te brengen op f 115.000. Dit volgnummer wordt zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. De begrooting in fiaar geheel die sluit in ontvangsten en uitgaven met f 593263.42 wordt hierna zonder hoof delijke stemming'aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot wijziging van hot Reglement voor de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. Ann de orde Het voorstel tot betaalbaarstelling van eeno uitgaaf uit den post voor Onvoorzione Uitgaven der begrooting voor J911. De heep K o 1 ij n M. de V. Ik vermeen dat met betrekking tot deze zaak allereerst een woord van dank moet gebracht worden aan B. en'W. voor de wijze waarop zij de vraag hebben overwogen De Voorzitter: Mag ik den hoer Kolijn opmerken, dat hij waar schijnlijk in de war is aangezien wij bozig zijn aan punt 5 der agenda. Dit voorstel worftt zondor beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot nadere regeling der "jaarwedden van de leeraren in de natuurkundo en do wis- en natuurkun dige aardrijkskunde aan het gymna sium. Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Voorzitter: Do pensioens grondslag voor de titularissen wordt vastgesteld op reap. f700.en f 100. Aan de orde Het voorstel tot het verloenen eener tegemoetkoming aan werklieden der gemeente. De V oorzittor: Het woord is aan den heer Kolijn. De heer K o 1 ij nDank u, ik wensch er gebruik van te maken. Ik ben straks te vlug geweest M. de V. aan gezien ik niet voldoende had gelet op het nummer van het stuk. Ik moet beginnen, zooais ik zoo even heb gezegd, met een woord van dank aan B. en W. die het initiatief genomen hebben om den bezoldigden werklieden en beambten der gemeente in de te verwachten omstandigheden eenige tegemoetkoming te vorleenen. In algemeenen zin juich ik dit toe. In beginsel ga ik er mede mee, doch voor mij is de moeilykheid gerezen met betrekking tot de vraag, w*ar moet de grens gesteld worden. Het wordt bij de beantwoording van die vraag naar mijne méening een kwestie van min of meer en nu hebben B. en W. bij dezo grens bepaald dat het ddar zal gelden voor hen die minder dan f 12.50 per week verdienen. Daar onder zijn dan begrepen 48 werklie den die deze tegemoetkoming zouden krygen uit de gemeentekas en 26 uit die der gemeente-lichtfabrieken. De kwestie van min of meer doet hier opgeld. Met betrekking tot deze zaak heb ik nagegaan in hoeverre de begrooting mij duidelijkheid gaf om te kunnen zien welke werklieden kort bij de f 12.50 komen, raaar ik kan niet komen tot een juist cijfer, ook niet uit het gemeenteverslag over 1910. Allicht zijn er bijgekomen in dit jaar. Wanneer ik nu de begrooting van de gasfabriek en de eiectrische cen trale naga dan kom ik tot deze slot som «Jat wanneer f 12.50 uitgewischt wordt en de tegemoetkoming aan alle arbeiders wordt toegekend, dan kom ik tot een elftal. Het is mogelijk dat dit te veel of te weinig is, de begrooting heeft mij daarover niet voldoende ingelicht. Met betrekking tot de fabricage zon het niet veel schelen. Wat mij ook getroffen heeft is dat er onder die velen slechts 4 politieagenten zijn. Direct ïk bij mij de gedachte opgekomen dat daarin onbillijkheid schuilt. Ik zou er veel voor voelen om alle gehuwde arbeiders die in dienst dor gemeente zijn een toeslag te geven van f 15.doch deze om practische redenen niet in eens uit te betalen maar in drie malen want er zijn tal „van mensohon die wanneer zij f 15. in de hand krijgen niet genoeg overleg zouden bezigen om te bereiken wat in het stuk van B. en W. is omschreven. De Voorzitter: Hot voorstel van den heer Kolijn zou bedragen 15 personen in dienst der gomoenton en 15 in dienst der beide lichtfabrieken. De uitgaaf zou worden ten laste van de gemeenten f 225.en ten laste van de kas der gemeente-bedrijven f 225.meer dan door B. en W. is voorgesteld. Het voorstel van den heor Kolijn wordt ondersteund en maakt derhalve een punt van beraadslaging uit. (Slot volgt). Diepenveen naar Enschedé getuft om een politiehond te halen. De pqgingon om daarmede eenig spoor te ontdekken zijn vergeefs ge weest, daar het regenacht ige weer zulks voor den hond bemoeilijkte. Ijverig worden door marechaussee politie de pogingen om eenige aanwijzingen té verkrijgen, voortgezet. Zeeramp. Kapitein Stobbe, gezagvoerder van hot s.s. „Grotius" seint draadloos via Bolthead, dat het Grieksehe stoom- chip „London Sirro" gisteravond te 8 uur door'het stormweer is gezonken op 49° 22' Westor-lengte 3° 16' Noor- der-breedte. Drie man zijn hedenmor gen door de „Grotius geredde overige 22 man zijn verdronken. Staten-Oeneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van 7 November. Do behandeling van de Militiewet wordt voortgezet. Besloten wordt om in verhand met 'de discussies van Vrijdagmiddag in bespreking te brengen het program van eiBchen van bekwaamheid van voor-geoefendheid. De amendementen van den heer March aqt daarop be trekking hebbende, zijn nog niet bij de Kamer ingekomen. De heer Ter Laan betreurt dit en kondigt zynerzijds een voorste1 aan om als er geen amendementen komen, het programma te vervangen door dat 't welk nu geldt voor de eisehen waar aan de viermaandors moeten voldoen. Voorts bespreekt hij naar aanleiding van zijn amendement op art. 67 (het in alle gemeente van rijkswege openen van cursussen voor vooroefeningen) en de daarop gemaakte opmerkingen, Spr. houdt vol, dat de eisehen van hot programma voorhals te zwaar zijn. Met kleine wijzigingen kan de Kamer zich niet bezighouden. Daarom behoort dat program niet in de wet opgenomen, dan kan de regeering het wijzigen naar behoefte, desnoods ook de eisehen verzwaren naar dat mogelijk blijkt. De heer Lohman komt er tegen op dat sprekers door telkens te herhalen wat reeds gezegd is den gang van zaken belemmeren en dat gelijk de heer Marohant deed, leden a!s spr. zelf die aan het debat geen deelnamen wel in het debat worden betrokken alsof men kan raden wat iemand zou hebben gezegd' indien hij had gespro- kon. Dat is toch al te vrijpostig. Spr. wijst op hot verschil tusschen de viermaanders van thans en hetgeen in art. 67 wordt voorgesteld van de ö^j-maanders. Bij deze laatste wilde regeering de lichamelijke geoefendheid buiten de kazernes doen aanleeren De eisehen daarvoor behooren z. in de wet te worden opgenomen omdat hei hier niet geldt de wijze van uit voering voor de inschrijving van een wettel ij k recht. De motie-Nolens om het programma in de wet vast te leggen wordt aan genomen met 39 tegen 26 stemmen Alle amendementen worden ver worpen behalve het amendement- Thomson om gelegenheid te geven tot een na-examen tot 15 Dec. werd aangenomen. )De zitting duurt voort) Omtrent den gepleegden diefstal bij den heer Jhr. Stratenius op den huize „Nieuw Ronde" onder de gemeente Diepenveen, meldt men nader Behalve een belangrijke hoeveelheid zilveren voorwerpen, zijn ook nog verschillende gouden sieraden, waar aan de familie bijzondere waarde hechtte, ontvreemd. Zeker door het onstuimige en regenachtige weer heeft geen der buisgenooten eenig verdacht geruis gehoord. Er is geen braak ge pleegd, zoodat het vrij wel zeker dat de dieven zich hebben laten in de sluiten. Door een klein raampje in keuken in het sous-terrein is men met de belangrijke waarde gevlucht. De commandant der marechaussée uit Deventer, ia, zoodra deze van den diefstal kennis kreeg, per auto van aan zijn zorg toevertrouwde leer lingen. De politie te 's-Gravenhage heeft in den laatste» tijd drie souteneurs ge arresteerd en 'ter beschikking van do justitie gesteld, ingevolge de bepaling der nieuwe zodelijkswet betrekkelijk het loven van de ontucht eener vrouw. Gister is een vrouw op haar door reis van Drachten naar do Lemmer, in het tramstation alhier ontijdig be vallen. De vrouw is naar het zieken huis vervoerd. Het kindje is over leden. N. Crt. -I Bij Elburg is in den nacht van* Zondag op Maandag op de Zuiderzee een motorboot gostraml. Het bleek te zijn do schelpvissehor Elisabeth, schip per N. G. Klein, van Zaandam. Daar men niemand op do boot vond, werd naar Zaandam geseind, waarop bericht inkwam, dat zich twee mensehen op do boot moesten bevinden. Men vreest het ergste. De reddingsboot van Vlissingon isl Maandagmiddag van hier vertrokken op het bericht dat een schip, met suikerbieten goladen, van den schipper Heeuwse uit Terneuzen, bij do Zuid kraaiert is gezonken. De vier opvarenden zitten in den mast. (N.Crt.) In den afgeloopen nacht is in de nieuwe Willomshaven te Harlingon oen hijschmachine op drift geraakt en omgestort op het aaksohip „Helena" chipper Bayens, dat aldaar geankerd lag. De Helena werd aan het achter schip belangrijk beschadigd. Naar men aan de „Alk. Ot." mede deelt is D. Brommer, do milicien, dio zoo noodlottig door een schot werd verwond, zeer vooruitgaande. Over ongeveer drie weken zal hij h«?t hos pitaal te Utrecht kunnen verlaten, Daarna zal hij vóór rekening van Hare Majesteit een blinden-instituut bezoeken, om zich daar to bekwamen in het machineschrijven. Aan het strand te Egmond is een kastje aangespoeld, waarin een waarde van ongeveer 90 gulden aan bank papier en specie van verschillende landen en eenige papieren zondor waarde. Vermoodolijk heeft het toobe hoord aan een Spaanschen kapitein uit den omtrek van Bilbao. Men schrijft uit Vlissingen Van don Belgischen loodssehooner no. 2, welke in den storm van 30 Sept. op 1 October met man en muis iB vergaan, zijn thans van do 12 op varenden in het geheel 4 lijken ge vonden, nl. van den schipper Maor- tens, de loodsen Timmerman en Lau wereins en den loodsleerling Dasseville, Het einde van een dronkaard. Op het politiebureau aan de Katten burgergracht te Amsterdam, was Za terdagavond, wegens verregaande dronkenschap, een volijverig lid van de natte gemeente opgesloten. De „wachtman", d.i. de politieagent die dergelyke gasten in het oog houdt en nu en dan gaat kijken of er ook iets byzonders aan hen te bespeuren is, had enkele malen in den nacht naar den gast gekeken en niets bui tengewoons aan hem bemerkt. Het laatst was dat gebeurd omstreeks halfdrie. Toen scheen de dronkaard in vasten roes. Ora drie uur Zondag morgen wilde de politie hem ontslaan. Het bleek echter, dat de aan den drank verslaafde, die een vreeselijko lucht afgaf, op de krib was gestorven, Dr. Brouwer, onmiddelijk gerequi- reerd, kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. GOUDA, 7 November 1911. Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Gisteren heeft do stemming plaats gehad voor de verkiezing van 40 ge machtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier. Door het groot aantal candidaten was het niet mogelijk den uitslag thans vast te stellen Voorloopig kan worden meld dat er zijn uitgebracht 632 stem men, waarvan 22 van onwaarde. De uitslag der verkiezing wordt eerst hedenavond laat bekend. In de gisteravond gehouden be stuursvergadering d»r Sociëteit „Om Genoegen" werd de hoer Mr. F. H. Kranenburg, onder-voorzitter, met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. De heer Kranenborg wenschto echter als zoodanig niet in aanmerking te komen, waarna tot voorzitter werd gekozen de heer H. Knuttel, die de benoeming aannam. Door onvoorziene omstandigheden lal de voorstelling van Kelly en Lage- man, van den Frascati-Schouwburg te Amsterdam, die aanvankelijk op 15 was bepaald, thans 30 Nov. plaats bobben in de Sociëteit „Ons* Ge noogen." Het O. M. bij de Rechtbank - Assen eischte gisteren tegen R. v. d. L. hoofd der school te Donderen (Dr.) 3 jaar gevangenisstraf wegens 't ple gen van ontuchtige handelingen met De 1 o-luit. II. Zeeman, van hot 4e •eg. inf., is werkzaam gesteld ten bureele van den commandant van het voldlegor te 's-Gravenhago. strijd V.O.O.-Sparta. Vorder portretten de heeren J. M. de Kor ver en B. O. v. Koetsveld. Groepen van da- I mes-hockey en afbeoldingen van do Nederlandsche officieren, die aan het concours-hippique te Now-York gaan I deelnemen. Het blad stelt zijn lezers verder de I innerlijke vraag Wien houdt gij voor den bosten voet bal-doel verdediger in Nederland V Paarden. II o r o p e n i n g van I> u i n d i g t. Zondag 19 November a.s. zullen op de renbaan Duindigt bij den Haag wederom rennen en draverijen go- houden worden, dit staat thans abso luut vast. Er zal geen totalisalor aanwezig zijn, doch een gelegenheid tot uitgeven van obligaties waaraan premies verbondon zijn. fmcht vaart. Een ernstig ongeluk geschiedde Donderdag te Bouy. Doragniski had m tweetal rondon gevlogen met een Canard Voisin, on daalde daarna. Nog rolde het toestel oenige meters voortt toon hot plotseling in aanraking kwam mot een grooto kluit aarde, zoodanig dat het toestel omsloeg. Doragniski geraakte onder do vorbrijzelde machine en werd daar deerlijk verwond onder vandaan gehaald De rechterschouder gebroken en hij had bovondien verschillende kneuzingen opgedaan. Gelukkig was de vliegenier niet in brand gevlogenu een wonder, want' alle benzine wns uit hot rosorvoir over hom uitgestort. Oplitthtorijen. Ongeveer een jaar geledon vervoegde zich te''s-Gravenhage ten huize van eon vrouw, wiens man in verzekerde bewaring bevond, iemand, die bowêerl do Rijksadvocaat te zijn en te zullen zorgen, dat de man uit de hechtenis werd ontslagen, indien de vrouw hem de to maken kost,on eqz. wildo ver goeden. Op deze wijze wisl hij f25 los te krijgen. Toen hpt bedrog uit kwam, werden pogingen in het werk gesteld, om met behulp van een door do vrouw gegeven signalement, den oplichter te vinden, dooh men mocht daarin niet slagen. I Verleden week vervoegde zich weder een persoon bij een vrouw, die inl dezeldo omstandigheden vorkeerde, doch deze vertrouwde de zaak niet, vroeg hem den volgendert dag terug to komen en waarschuwde inmiddels de politie. Toen de quasi-tRijksadvocaat inderdaad terugkwam, werd het tus-| schen hem en de vrouw gevoerde gesprek afgeluisterd door een recher cheur, die daarop den man vorzocht, mee te gaan naar het politie-bureau, waar bleek, dat hij en de vroeger gezochte één en dezelfde persoon ren. Het vermoeden dat deze T. de dader is van de oplichtingen hier ter stede vorig jaar gepleegd blijkt juist te zijn, Na overbrenging naar het com missariaat van politie alhier is do gearresteerde geconfronteerd met den heer van Dijk van Waddinxveen, die den man herkende, die hem vorig jaar hier voorstellen had gedaan in ver band met een begane ontduiking dor accijnzen waarvoor den heer v.D. hooge boete was opgelegd. De heer van Dijk was toen echter niet op de voorstellen van T. ingegaan, en herkende don man onmiddelijk. De bij die zaak betrokken getuigen herkenden Teven eens. Daarop werd door T. eene vol ledige bekentenis afgelegd. De politie bracht T. heden over naar Rotterdam, om hem voor deq officier van Justitie te geleiden. Bij K. B. is H. H. H. van de Venne I benoemd tot burgemeester der ge- meen te Montfooit. GROENTEN- VEILING. Dinsdag 7 November. Bloemkool 1® soort van f 12 tot f 16 p. 100 Idem 2° soort van f 7 tot f9 p. 100. Wortelen f5.00 tot f6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Postelein f 0.60 p. mand. Prinsossoboonon f 2.50 &1000. Snijboonen f 6.50 per duizend, ien f 5.50 per H.L Hav. kool 13 ets. per stuk. Roodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 31/» ets. per stuk. Kroten f4.00 per 100 bos. Andijvie f2.00 tot f 3.00 per 100 bos. In het Sportbulletin van Pak me mee komen foto's voor uit den wed- Cholera in het Italiaansehe logor. Via Malta wordt uit Tripolis goseiml: De cholera breidt zich in het Ita liaansehe leger zoor uit. Op één dag worden reeds 40 a 50 govallen gocon- Istateerd. Dezer dagon werden van de wacht- plaats waar do uitgeweken inboorlingen bivakkooren, 40 lijken weggevoerd. Dezo slachtoffers waren gestorven van den hongér of aan de Cholera. Mitilene (Griökoniand), 7 Nov. Do militaire autoriteiten besloten alle verdedigingsmaatregelen te nomen voor een Jftaliaanschon aanval. De Franscho-Duitsohe overeenkomst. Parijs 7 Nov. Hot ministerie heeft in haar hyeenkomst van gisteren het wetsontwerp behandeld, dat betrokking hoeft op de onderteekening van del Fransch-Duitscho ovnreenkomst. Het ontworp zal heden den president der republiek ter teokoning worden voor gelegd en ook heden nog op do griffie van de Kamer worden gedeponeerd. Curaqao. Half Gctobor liep het En- gelsche oorlogschip Acolus de haven van Curaeao binnen en vertrok reeds weer in den middag. Door den Gouverneur werd don commandant en de officieren een lunch ingebodon en in den namiddag werd aan boord een after- noon-tea go- [geven. De heer L. R. C. Kulohe to Rotter-1 dam is bestemd voor den dienst in Ned.-Indiö om te worden benoemd tot onderwijzer der dorde klasse bij het lager onderwijs aldaar. Gpstand in China. J Londen 7 Nov. In de pmvineifl Yoenan zijn de troepen slaags ge weest met de opstandelingen. Generaal Laang on andore officieren worden gedood. De vrouwen uit de harem werden een bron geworpen. I)e schatkist werd geplunderd. 'der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, Blousen.Jupes, .Inpons, Robes en Japonstotten alsmede eene grooto keuze PKI,TI. II IJ V) 1 van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 28, GOUDA. BURGERLIJKE STANI) GOUDA. GEBOREN: 4 Nov. Magcheltjo, ouders W. A. Sluiter en J. Veiburg. 6. Geraldus Jacobus, ouders G. J de Mol en N. de Gruijl. GEHUWD 7 Nov. J. Verwoolde en J. M. C. van Rooselaar. Koert. 82'/, 91"/,. HC/„ 100'/, 91V, B9'/„ «95/„ 8!) IS'/,. 104'/, 87'/, 58'/, 208 50 7. US'/,, 28 r,ii 224 270 1ST,';, van het Koninklijk Meteriologiseh- In8tituuf te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.3 te Glerraont, laagste stand 731.5lte Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest miftige tot krachtige zuide lijke tot zuidwestelijke wind. Toene mende bewolking, later waarschijnlijk regen, mogelijk nachtvorst, later zach ter. VAN DIN Kf Iei'tsi,1'»n<1 el Ir 4 mstrriUii, 7 NOV. 1911. Vorige StaxtHlCflliltCffl Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. OW. 3<le Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 Id. Ol)l. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4- pet. Mexico Afl. Binnenland lObl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee rling 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet Venezuela Dipl. Schuld i905 3 pet. lUiik- en Credlet-I listri liutrrii. Ned. Bankaandoolen Imlustr OiHleriiemiiiircii American Car A Foun dry Coinp. C. v. A Id.Smelting A Refining ]Co. Cert. v. Anna. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, v. Gow. Aand. liol Predict Instell en tiiltuur Oudrriirmliirrii Handelsver. „Amster dam" Aand. Ja v. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A Mijnlmiiw Mijrn. [Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Red jan g Lobong, Mijn- ^bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Prtrolram-Onderii. Dortsohe Pet roloum I n* ^dustrio Mij. Gew. A. 164 Kon. Nod. Mij. tot Expl. v.Petr. Bronn. C.v.A 408l/a 467"7* Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A 420 Nehee|»v«!irt Mljeii. Ned.-Am. Stoomvaart-1 Mij. Aand. 174 Stoom vaart-Mij. „Zee- -land"1 Preferente A. 116 Int. Mercantile Marino ;Cy. afgest. Pref. A. 15'/ rnlmk-OiidemeiiiliiKen. Bindjey Tabak Mij. A. I14'/j Nieuwo Asahan Tabak My. Aund. 18'fi Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Diversen Maxwel Land Gpunt Oort. v. Aand. lO'/j Peruvian Corporation I ^tim. Gort. v. Aand. j 11 Npoorwetreu. Iioil. IJzeren Spoor- ^wegmij. Aand. 82 Mrj. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 93 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 64 W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. 195 dito dito Act. de Jouiss. jf 120.- Amorika.AtchisonAlg. Ilypb. Obl. 4 net. 99 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 93Vt«. 88 /2 Union Pacific Railroad I Cy. Cort. v. gew. A. 168'/, 1693/H Wabash Gow. Aand. J 12'V*| P23/* Premieleenlugeu Amsterdam Aand. 3 pet j 101%; 101 S/(H Hongarije. The; s-Re- j gulirungs-Ges. 4 pet. i 155% 151 GELDKOERS. Prolongatie 1 pOt. Amerikanen vast, vooral Steels, Wa bash gevraagd, Petroleum liep terug doch werd later heter. Tabakken In-ter Culturen vast, Rubbers prijshoudend Nat. Staatsfondsen vast, Mijnen prijs houdend, Redjang Leboug zeer stil. 81 584 48', bok-» 82'/, 94'/» 4SV,« 104'/, 88'/, 59'/, 202 61'/, 285 81 582 48'/. 15'/, 113'/, 18'/ 10'/, 93 üi'l jt

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2