Groote Ezpositie Biaaneaa.la.ia.ca.. WADDING VAN DINGEbWeRAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. I .natste Heizichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Do Kamer van Koophandel on Fa brieken to Heerenvoen heeft besloten enn commissie uit de ingezeten to benoemen, ten einde te komen tot do oprichting van een vereeniging voor de totstandkoming van een zelfstan- dige gemeente Heerenveen. Men meldt uit den Helder aan de N. R. Crt. Toon do vorigo( week de behande ling van do gemeontebogrooting dienst 1012 aan de orde werd gesteld, hoeft do gemeenterend een motie aangeno men. waarin do wonscholijkheid word uitgesproken, dat do behandeling van do begrooting zou worden geleid door don burgemeester, die toen afwezig was en ook thans nog afwezig is. Togen Maandagavond was er voordo behandeling van de begrooting op nieuw een raadsvergadering uitge schreven, maar wegens onvoldoende opkomst van de loden kon de zaak geen voortgang hebben. Do bedoeling is nu, don .raad tegen hedenavond andermaal -voor bohandeling van de bogrooting bijoen te roepen. DINSDAG 31 OCTOBER. (Slot). Do Voorzitter: Tegen het2e hot voorstel van den zou ik administratieve het midden kunnen gedoolto van hoor Kolyn bezwaren ii brengen. Hot komt B. en W. wenschelijker voor dat deze uitgaaf wordt gebracht ton dan. Jaste van de begrooting 1911 en zou hot bezwaarlijk gaan om don toeslag in drieën te betalen B. en W. teven den voorkeur xaan betaling van et bedrag in eens. ik meen in het middon te mogen brongen dat hot voorstel van den heer Kolijn om den gemeentewerklieden don toeslag in eens niet toe te ver trouwen blijk geeft van eon soort van kleinaohting, welk# meening ik niet doel. Wy^ mogen den laatsten tijd aannemen dat de werklieden in dienst dor gemeente oeno dorgelijko klein achting niet verdienen on zulk een bedrag in hunne handen niet volko men raag worden toevertrouwd. Men mag toch aannemen dat mensehen mot een gezin wanneer die nu zouden boschikkon over die som in eens dat zij dio toch (en goede van hun gezin zullen aanwonden en er niot roekeloos mede zullen omgaan. Dit deel van het voorstel des heeron Kolijn acht ik niot aanbevelenswaardig en geoft blijk van een minder juist idee van den gemeente-werkman. De heer K o 1 ij n M. de V. Ik wensch niet ondor te doen in de waardeering van de werklieden dienst van Gouda. Ik heb gezegd dat wij de werkelijkheid onder de oogen hebben te zien. Wij kunnen wol zeggen f 16.— zijn in eens ge geven toevertrouwd doch voor mij is dit geen principe kwestie, en daarom houd ik aan de practische beschou wing van mij vast. Het is misscnien wel wat platvloersoh, maar wanneer men onder de gewone arbeiders afdaalt dan vindt men het maar al te veel, dat menschen denken f 20.in handen te krijgen wanneer zij er maar f 10. - ontvangen en wan neer zij op een oogonblik f 10.— be stoden, zouden zij zeggen, als ik Jiet nog eens over mvost doen, zou ik het op oen andere wipte doen. Daarom heb ik niets onaangenaams willen zeggen aan het adres van de gemeente-werklieden, ik heb er slechts op gewezen dat hot zoo dikwijls ge beurt voornamelijk ondor de arbeiders. De hoer v a n der Torren: M. «Ie V. naar aanleiding van het voorstel van den heer Kolijn. Ik.wil gaarne medegaan met toekenning van oen bedrag uit de gemeentekas aan den gemeente-werkman mof het oog op do dure tijden, dooh M. de V. het hoofdvoodsel van ons volk bestaat toch in hoofdzaak uit brood, aardappelen en varkensvloosch en spek of vet. Het brood of de tarwe is op het oogonblik niet duur Do wereldmarkt heeft een voldoende hooveelhoid tarwe, de oogsten die in andere landen voor do deur staan zijn voldoende, wij be hoeven voor do naaste toekomst dus niet te vreezen voor dure tarwe, dus ook niot voor duur brood. Wat do aardappelen betreft, Nod er- land hooft dit jaar een buitengewoon boste oogst. Ruitschland daarentegen heeft eon minder dan middelmatige oogst. Toon Duitsehland door politieke verwikkelingen in September en Oc tober zich geplaatst zag voor oen te kort in zijn volksvoedsol, heeft het in ons land aardappelen gekocht van mindere soorten tegen hoogoro prijzon. Er is op het oogenblik eene groo- tere hoeveelheid aardappelen voorhan den dan verleden jaar terwijl de prijs minder is dan het vorige jaar. Het derde hoofdvoodsel van het volk is spek én vet. Nederland hooft volo varkens en d© prijzen konden zeker lager geworden zijn dan andere jaren, als Frankrijk dat een te kort aan var kens heeft zijne grenzen niet open had gezet. De prijs van varkens is op het oogen blik veel lagor dan in andere jaren het geval is. Ik wilde dit in het mid don brengen, niot om aan uw voorstel afbreuk te doen M. de V. maar om hen die het in den a.s. winter noodig heb ben op deze punten te wijzen. De hoer van d o r R o o Ik wensch ook gaarne een woord in het midden te brengen M. de V. In de eerste plaats zeg ik een woor van dank aan het adres van B. en W. dat zij zelfstandig hof initiatief geno men hebben met dit voorstel to komen Het bewijst wel dat het cojlege van B. en W. zelf ingezien hebben, dat verschillende levensmiddelen duurder geworden zijn. M. de V. Ik zog u daarvoor dank De heer Kolijn heeft er in zijne be schouwing reeds op gewezen dat de verschillende loonen in onze genfoento zeer laag zijn. Het speet mij" echter toen ik het voorstel van B. en W. las dat ik de lantaarn-opstekers daarin miste. Er zijn er 10 in dienst der gemeente en ik zou gaarne zion dat deze menschen niet uitgeschakeld wer den, doch den toeslag eveneens zouden krijgen. Het voorstel van don heer van der Ree, wordt ondersteund en maakt der halve een punt van beraadslaging uit. De heer IJ s s o 1 s Dij n Hot was mij aanj onaam van don lieer Kolijn te hooren M. de V. dat het voorstel van B. en W. voor hom niet ver ge- noeg ging. Toon ik dit van hem hoorde dacht ik dadelijk aan onze po litieagenten. Hot is toch nog slechts kort geleden M. do V. dat wij in deze vergadering van don heer de Jong een voorstel kregen, hetwelk inhield om hot salaris van do politieagenten te verhoogen. Tijdons de beraadslaging over dat voorstel kroeg'ik de volle overtuiging, dat hoowol er een groote minderheid, ik meen van 7 tegen 9 stemmen, voor dit voorstel was er zeer zeker eene groote meerderheid voor gevonden 'zou zijn bijaldien onze ge meentelijke finantieelo toestand boter ware geweest. Ik twijfel er dan ook niet aan, dat mocht hot volgende jaar de toestand boter zijn, deze menschen zeer zeker aan de bomt zullen komen, m. a. w. do overtuiging hoeft zich hier gezet dat de agenten te weinig ver dienen en waar nu ook het college van B. en W. er van doordrongen is dat de duurte op den toestand een grooten invloed heeft, daar twijfel ik er geen oogenblik aan of ook de agen ten zullen in hot voorstel van den heer Kolijn bedoeld zijn en ik hoop dat de geneele raad zich met dat voor stel zal voreenigen. De Voorzitter: Ik wensch op te merken dat do lantaarnopstekers evenzeer als verschillende andere be ambten van de gemeente slechts een gedeelte van hunnen tijd aan de ge raeento besteden. Van de lantaarnopstekers bekleedt de meerderheid eene andere betrek king; het opsteken der lantaarns is voor hen slechts eene bij-betrekking. Nu komt het mij voor dat het op den weg ligt van de werkgevers bij wie zij hun hoofdbetrekking hebben, dat zij dien toeslag op het loon geven, dien de heer van der Ree hen gaarne uit de gemeentekas zag toebedeeld. Verder zou ik er op willen wijzen dat wanneer men nagaat wat in an dere gemeenten gebourt, dat ook overal een grens is gesteld waar beneden geacht wordt dat do gemeente-werk lieden moeten worden geholpen. B. en W. waren van oordeel dat de werk lieden die raeor dan f 12.60 per week verdienen geacht mogen worden zioh zei ven te kunnen verdedigen tegen de duurte. Ik vind hier een verschijnsel dat wel ondor het oog mag worden gezien. B. on W. zijn overtuigd dat zij hier een billijk voorstel gedaan hebben en daarom doet het mij lood dat dit voorstel van B. en W. wederom wordt uitgebreid, hetwelk weder grootere uitgaven mot zich zal slepen. Ik geef dit in overweging om niet moer uitgaven aan de gemeente te borokkenen. Ik hoop dus dat het voorstel van B. en W. ongewijzigd zal worden aangenomen. De heer van der Roe. M. de V. als ik nog even terug mag komen op hetgeen II in den boginno zoide dan is dit nl. over de lantaarnopstekers. tT beweerde M. de V. dat hot lan- taarnopsteken voor velen goon hoofd bedrijf vis on is dit betrekkelijk waar, maar mij is bekend dat van de 10 Noemt lantaarnopstekers er 6 zyn, voor wie het het hoofdbedrijf is. Do menschen mogen er iets bij verdienen en ik vind dat. het niet te pas komt, om, wanneer de gemeente zelve voorstelt oenigo werklieden een toeslag op het loon te geven deze lantaarnopstekers er dan buiten te laten. De hoor van Eijk: M. de V. Ik heb het voorstel van den heer Kolijn ondersteund omdat ik in het voorstel van B. en W. oenige onbil lijkheid vond omdat do werklieden die meer dan f 12.50 verdienen wer den uitgesloten. Ik ben niet tegen verhooging of toeslag maar ik bon wol tegen hetgeen no heer van der Ree voorstelt, De lantaarnopstekers zijn tijdelijk i dienst der gemeente en hebben e andore betrekkingen bij en ik ben hot met U eens M. do V., dat de patroons bij wie zii hun hoofdbetrekking heb ben zorgen moeten voor oen bijslag op het loon. Ik ken lantaarnopste kers die te zemen f 20.— of f 25. per week verdienen en ik zou kunnen noemen. Do heer van dor Roe u dan namen Re heer v/n E ij k Ik zou het onbillijk vindon den toeslag aan allen en bloc te geven. De beraadslaging wordt gosloten. Het amendement-van dor Roe wordt verworpen met 15 tegen 2 stemmon Tegen de hoerenIJsselstijn, Jon gen burger, van dor Volde, van doi^i Torren, Nederhorst, Herman, van Iter- son, Muijlwijk, van Galen, Broekhui zen, Dessing, de Jong, Bokhoven, van Eijk en' Knuttel. Voor do heeren Kolijn en van der Ree. Het amendement van don hoer Ko lijn wordt in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 6 stommen. V o o r: de hoeren Broekhuizen, Des sing, de Jong, van dor Reo, Bokho ven, van Eijk, IJsselstijn, Jongen bur ger, Kolijn, Knuttel en Horman. Tegen do heeren van Galen, van de Velde, van der Torron, Muijlwijk, Nederhorst en van Iterson. Het. amendement van den hoor Ko lijn om de uitbetaling in drieën te doen plaats hebben wordt verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Togen de heeronvan Galen, Broekhuizon, Dessing, do Jong, Bok hoven, van Eijk, Jongenburger, van de Velde, Muijlwijk, Knuttel, Neder horst, van Iterson en Horman. Voor do heeronvan der Roe, IJsselstijn, Kolijn en van der Torren. De Voorzitter: Ik stol voor het. bonoodigjdo bedrag van f 945. beschikbaar tq stellen uit den post voor onvoorzieno uitgaven nadat hetzelfde bedrag is afgoschroven van post 119 van de begrooting. Aldus wordt besloten. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging dor bo grooting over 1911. Dit voorstel wordt zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Aan de orde: De benoeming van a. een leeraar in de natuurkunde, b. een leeraar in de wis- en natuur kundige aardrijkskunde, beiden aan het gymnasium. De Voorzitter: Mag ik do hee ren Bokhoven, Nederhorst en van de Velde uitnoodigen het stembureau uit te maken De uitslag van de stemming is dat benoemd worden voor leeraar in de natuurkunde de heer S. J. VROMAN en voor leeraar in de wis- en natuur kundige aardrijkskunde de heer J. H. NORT. Beidon met algemeene stemmen. De V o o r z i 11 e r Ik dank do heU- ren van het stembureau voor den- ver leenden byatand Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. middellijke nabijheid van de zooge naamde Indische Buurt, Water en land zouden een gezamen lijke oppervlakte hebben van ruim 100 hectaren. In het park zijn oenige vijvers ge projecteerd, terwijl in ede ruimte is gereserveerd voor eonige kleine ge bouwen. Tevens zon hot in het voornemen van B. on W. liggen don verbindings- dam van Zeeburg naar Schelling»won de, - in dezen dam liggen de Oran jesluizen, to doen beplanten, zoo- dat er een uitgestrekte en aangename wandeling zou ontstaan van het nieu we park naar hot bosch aan do over-* zydo van hot IJ. Het is te hopen, zegt de N. R. Ct., jjat B. en W. hot goraoentelijk plan niot naar een verre toekomst zullen verwyzen, in verband mot de vorste lijke aanbieding, welke, naar vorlyidt, dezer dagon van particuliere zijde bij hen ingekomen is. Eenige vermogende ingezetonon zou den namelijk aan hot gemeentebestuur hebben meegedeeld, dat het in hun voornemen ligt nan de gemeente een ;>ark ton geschenke te geven, ter ge- ogenheid van do viering van het eeuwfeest vau Noerland's onafhanke lijkheid in 19J.3. Stranding. Men raoldt uit Hoek van Holland Do vorlnton Fransche brik „Aimoé' uit Duinkerken is gisternacht op den Banjaard gestrand. In Friesland zijn in den laatsten tijd buitengewoon veel houtsnippen. Dagelijks worden oen paar honderd stuks te Leeuwarden aangevoerd en voor f 1.50 tot f 1.60 per stuk aan de hand godman. Vele vogelvangers maken mot dio jacht oen goed daggeld. Het grootste godeelte dier vogels wordt verzonden naar Frankrijk en België. J Een scheepsramp. Roods hebben wij gemeld, dat van don gezagvoerder van het stoomschip Grotius draadloos bericht ontvangen was, dat hot Grieksche stoomschip Lordon Sirro Zondagavond door storm weer was gezonken op 49° 22' M. en 3° 16' W. en dat 3 man gered en de overig 22 man verdronkon waren. De Grotius is gistermiddag met de drie goredden te IJmuiden binnenge komen. De naam van het gezonken schip blijkt te zijn Lordos Byron. Hot schip was geladen met graan en be stemd voor Antwerpen. vrij- De echtgenoot© van een aannemer Haarlem dacht aan een schïppor 104 te betalen voor een vracht stee- nen, doch gaf hom bij vergissing f 1004. Toen haar man thuis kwam, word do vergissing ontdekt, do man ging naar Amsterdam, ontmoette daar den schipper, dio zelf de vergissing nog niet. had ontdekt on kreeg zijn eigendom terug. Een nieuw park. In don Inatsten tijd doken af !en toe berichten op omtrent hot voorko men der gemeente Amsterdam <^m een nieuw park te stichtendit pairk is geprojecteerd om het zoogenaamde Nieuwe Diep, een uitgestrekt bin nenmeer by Zeeburg, dus iu de on- Mon meldt uit Wij-k-bij-Duurstede Tijdens een kort doch hevig onweder sloeg gisteravond ongeveer half 6 de bliksem in de boerderij van den heer G. Bolderik te Rijswijk (gem. Maurik). In een oogwenk stond het woonhuis met achterhuis in lichte laaie en brand de tot den grond af. Ue hooibergen bleven gespaard. Een klein gedeelte van den inboedel en het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. De staking te IJmuiden weer opgeheven. Do zeoliedenvergadering te IJmui den en te Egmond hebben besloten de staking op te heffen. Vele stoom trawlers vertrokken reeds, terwijl andere tot vertrek worden gemaakt. Bij het giertij dat heden, door den hevigen Zuidwester opgestuwd, vrij hoog was, is de Prins-Hendrikpolder, alias de Slaakpolder bij St.-Philipsland, waar men befcig is opnieuw te bever- schen, voor de tweede maal na den stormvloed van 30 Sept. 1.1. bevloeid, Voor de betrokken ingelanden en aan nemers brengt dit natuurlijk weer fi- nancieele kosten mee. Staten-f ieneraal. TWEEDE KAMER. Avondzitting van Dinsdag 7 Novem ber, halfacht. De Militietfet. Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over de Militie wet en wel over art. 68 (toewijzing der mili ciens voor keuze wapens) en de daarop voorgestelde araendementen 1°. van den heer Duymaer van Twist, om den lotelin^en gelegenheid te geven zich vrijwillig te laten op nemen by de administratietroepen 2°. van den heer March ant om van de toewijzing in beroep te komen bij Gedop. Staten, welk beroep binnen vijf dagen moet worden ingesteld. De heer Ter Laan viijdt het amen dement van den heef Duymaer van Twist van weinig beteekenis, maar van meer belang is hqt amendement van den heer Marohant. Wy moeten vasthouden aan het begrip hooger be roep en het komt spr. voor dat het college van Gedep. Staten daarvoor nog niot zoo slecht gekozen is. De heer Hugenholtz vindt de op merking door den heer Verliey, heden middag gemaakt omtrent dn aanwij zing der zeemiliciens zeer juist en ook hij ziet geen reden om daarin veran dering te brengen nu het aantal zee- miliciens bepaald is op 600. Spr. stelt een amendemöfyt voor strekkende om alleen voor zeemiliciens aan to wijzen die zich daartoe willig aanmelden. Do Minister van Oorlog (de Ivoor Colijn) meont dat de heer Duymaer van Twist goed zou doen om zijn amendemont terug te nemen teneinde misverstand te voorkomen. De Minis ter is bereid om bij don uitvoerings maatregel tegemoet te komen aan don wensch van den hoer Duymaer v,un Twist en do mogelijkheid" te openen, om zich reeds bij den provinemhpn adjudant aan te melden voor den admiiystratioven dienst. Hetamondemont-Marchant ontraadt do Minister als onuitvoerbaar. Do Minister van Marine (de heer Wentholt) horhaalt ten aanzien van het amendemont ifugenholtz hetgeen hij reeds dozen midÖag tegen den heer Verhey (die verhinderd is aanwozig te zijn) heeft aangevoerd. Nogoons er bestaat geen vrees voor een tekort aan zeeinilicione en do Minister zal das nemen degenen die zich vrywillig hebbon aangemeld. De beer Marchant zegt, dat wan neer het amendement Duymaer van Twist wordt aangonomen, er ook voor schriften zullen gegeven worden voor de toewijzing van de adnjinastratie- troepen vóór de inlijving, ter nisters stelsel de aanwijzing zal plaats hebben na de inlijving. Een provinciaal adjudant is in don regel een hoofdofficier dien men nog niet wil pensioneeren, maar is dat nu een man aan wien een zoo gewich tig© beslissing moet worden overge laten Spr. groote bezwivar is en blijft dat de beslissing aan één man, don pro vincialen adjudant zal worden over gelaten. De Minister van Marine, do heer Wentholt, wil gaarne nog oen achtor- denr openhouden wanneer zich eens niet genoeg vrijwilligers voor do zee militie mochten aanmelden. Daarom ontraadt de minister het amendement- Hugenholtz. De Minister van Oorlog, de heer Colijn, herhaalt zijn bezwaren togen •ernaar blij. dat hij blijft achten, handhaaft zijn het amendement-; practisch onuitvoerl De hoer Hugenholt: amendemont. De heer Thomsom steunt het araen dement Marchant omdat hij het zou betreuren als dit viel. Men kan de rechten des volks mot niet genoeg waarborgen omringen. De Minister van Oorlog, do hoer Colijn, adviseert nogmaals den hper Duymaer van Twist om zijn amonde- ment in te trekken. De Minister van Marine, de heer Wentholt, herhaalt dat in de eerste plaats voor de zeemilitie genomen wor den die zich vrijwillig' aanmelden. Aan den heer Hugenholtz doet de mi nister nog opmerken, dat er bij de zee- 1Üfj| 1 herhalingsoefeningen zijn. archannt wijzigt zijn amen dement en verandert het woord Gede puteerde Staten in Militieraden. De Minister van Oorlog, de heer Colijn, zegt dat de regeerjng de gevol gen van deze wijziging op dit oogenblik niet kan overzien mot het oog op de kosten. De heer Marchant begrijpt niet hoe de minister het kosten-argument kan doen gelden waar het} de rechten des volks geldt. De heer Ter Laan sluit zich hierbij n. De minister geeft een valsche voorstelling van de gevolgen van hot amendement De VoorzitterU moogt niet spre ken van een valsche voorstelling. On juiste voorstelling is wat anders. De beraadslaging wordt gesloten. De amendementen Duymaer van Twist, Hugenholtz en Marchant wor den verworpen. Art 68 wordt hierna zonder stem- ming^ goedgekeurd. Op* art. 69 (bepalingen omtrent de nlijving) licht de heer Van Veen een amendement toe, strekkende om de regeling der tijdstippen van de inlij ving niet in de wet op te nemen, maar bij koninklijk besluit vast te stellen. De heer Ter Laan licht een amen dement toe, strekkende om den dienst tijd van de voorgeoefenden van 6'/j maand tot 6'/j maand terug te brengen. Waar men het met vier maanden heeft kunnen doen daar is een eisch van 6Va maand, na vooroefening, zeer bescheiden en spr. meent .dus zijn amendement te mogen aanbevelen. De heer Duymaer van Twist oppert verschillende bezwaren van practisehen aard tegen het amendement Van Veen, dat bovendien niet compleet is. Spr. acht het niet gewenscht raet het amendement Van Veen mede te De heer Thomspn steunt het amen dement der aoc.-dem. fractie om den oefentijd voor voorgeoefenden van 6"j maand op maand te brengen. De argumenten welke de regoering heeft aangevoerd voor afschafninan het instituut der „viermaanders™ komen spr. uiterst zwak voor. Kon de minister er toe besluiten den oefentijd van fif/2 op ö'/j maand te brengen dan zon spr. dit een groote verbetering achten. Do Minister van Oorlog, de heer Colijn,, kan zich zeer goed mot het geval denken van zulk een schadeloos stelling behoort niet niet thuis bij dit artikel maar zou. eventueel overwogen kunnen worden. Waar d$ minister reeds herhaalde lijk heeft gezegd dat 6'/a maand hot minimum is voor oefentijd by voor oefening daar sluit dit reeds in zich oat de minister niet lager kan gaan. De heeron van Vah Veen en Duy maer Van Twist replieeeren. De heer Ter Laan repliceert en kon digt een motie aan mot betrekking tot do afschaffing dor viermaanders. Deze motie luidt. Do Kamer van oordeel dat do be zwaren omtrent de viermaanders aan do Kamer volledig bekend moeten zijn eer oen beslissing over art. 69 kan worden genomen, gaat over tot de orde van den dag." Oezo motie zal dadelijk worden be handeld, maar wegens het vergevor derd uur wordt do vergadering ver daagd tot Woensdagochtend half elf Zftting van Woensdag 8 November. In de eerBte plaats kwam aan de orde de motie van den heer Ter Laan gisterenavond ingediend. De minister van, oorlog verklaarde dat na al hetgeen de achtereenvol gende ministers van oorlog over de viermaanders hadden gezogd, ergeeu réden bestond om do rapporten over té leggen. De heer Ter Laan meende dat de regeering daardoor het bewijs gaf van hopeloozo zwakheid. De heer Lobman had den minister toegeroepen „ant woord daar maar niet op." Dat was ongehoord. De voorzitter hamert en zegt dat hij dat niet heeft gehoord. Do heer Tor Laan zei dat hij niet meer weet w;at hij hier zeggen moet, en mag. Do rechterzijde staat gereod het instituut dei' viermaanders te ver moorden. V De heer Thomson zeide dat reeds in de stukken was gevraagd naar de resultaten van het instituut der vier maanders, Als dat gevraagd wordt door de Kamer, moet de regeering die inlichtingen geven. Spr. weet stellig te zeggen dat geen „eerlijke" proef is genomen met de viermaan ders. Daarom juist heeft men vaak' aangedrongen op overlegging van ge gevens en rapporten. De motie Ter Laan brengt dezen wensch ter berde en heeft dus niet zooals gemeend wordt, den schijn van obstructie. De minister van oorlog las het inspectie rapport der 2e divisie over 1907 voor toen generaal Staal aan het bewind was, waaruit bleek dat bij geen enkele compagnie goede resul taten waren verkregen. Geen enkele kapitein kon verklaren dat bij het gaan met groot verlof geen goed ge oefende soldaten waren afgeleverd. De heer Ter Laan vroeg nogmaals overlegging der rapporten. De heer Marchant zette uiteen, waarom hij tegen de motie zou stem men. Hij ach te het oogenblik niet juist gekozen. Het had vroeger moeten worden uitgemaakt. Do motie werd ten slotte verwor pen met 51 tegen 14 stemmen. Vóór de heerenDolk, Duys, Hu genholtz, Vliegen, de Klerk, van Fo- reest, Roodhunzen, Teenstra, Helsdin- gen, Roessingn, Thomson, Ter Laan, Schaper en van Doorn. Hierna kwam het amendement-Ter Laan aan de orde strekkende om den eersten oefentijd van voorgeoefenden te bepalen op 6!/i maand. Het amendement-Verhef inhoudende dat zeemiliciens niet langer dan 12 maanden zonder hun toestemming buiten Europa mogen verblijven, werd aangenomen. GOUDA, 8 November 1911. Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Gisterenavond laat, het was midder nacht is de uitslag bekend geworden van de Maandag j.l. gehouden stem ming voor 40 Gemachtigden in, het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier. De uitslag daarvan is al)* volgt Uitgebrach£'zijn 632 stemmen, Waar van 21 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 306. Hiervan verkregen E. van Ackooij 147, B. Beszelzen 225, J. C. de Beun 244,. I. Bik Jr. 158, J. W. Binnendijk 235, L. Bin- nendijkj 166, M. Binnendijk 135, P. Blazer [274, 1). Blommendaal 181, W. B. Blopimondaal 265, W. den Boer 198, I.l J. Bonneur 248, S. I). Boon 205, FJ J. J. Boon van Ostado 152, IT. Bra^t 201, F. J. W. v. d, Burcht van Lichtenbergh 154, D. Bijlsma 253, J. ill. Crebas 209, Jac. Dogterom 205, Wj. van Dort 240, A. Dortland 457, A. van Reedt Dortland 217, G. W. van Driesten 165, W. G. van Driesten 210, Th. J. Droste 138, .T. Dijksmafi 227, II, C. Edauw 301, W. van Elk 266, J. L. van Eijk 214, G. J. Garrjtsen 138, Tf van Gent 137, H. C. German 146, J. Ph. Göbel 240, A. Goedéwaagen Sr. 216, C. van der Groef 144, C J. de Groot 148, N. F. de Haan 218, H. de Heide 155, C. P. Heij 200,' G. D. Hen 213, J. G. van Hofwegen 154, 1). Hoogendoorn 258, D. Hoogendijk 212, W. M. G. Hornis 139, J. G. liupkos Cz. 149, J. de Jong H343, K do Jong Jz. 142, R. U. Jongenburgor 261, P. H. Jonker 132, J. G. C. Kamnhuizen 177, C. G. A. Kooij 239, J. C. de Koster 219, C. van Krimpen 218, C. C. Krom 194, W. Kromhout 206, G. N. Kruisheer 218, L. C. Lafeber 141, 1). B Lank- horst 238, T. Lens 143, G. J. van der Linden 141, J. Lugthart 145, J. B. van der Maden 126, R. L. Martens 256, A. Mighout 226, J. de Mol 152, W. de Mol 208, G. Moleman 310,1)r. A. Montagno 338, J. A. P. Montijn 248, K. Mul 227, H. J. Nederhorst Sr. 234, H. J. Nederhorst Jr. 214, A. Niouwveld 224, N. F. Cambior van Nooten 333, E. J. Nijkamp 230, R. W. II. Pitlo 214, J. L. W. van dor Pool 229, G. Prince 208, J Remijn 130, C. J. Revet 231, F. Riet veld, M. van den Rotte 226, J. Gf. van Sandijk 141, G. van Schenderen 201^ W. Snel 216, P. J. Spee 226, Al Steensma 205, J. II. Teeling 201, J. Teen wen 227, B- van Tongerloo 260, C. van Tongerloo 265, C. van Tongerloo Bz. 133, C. van Veen Az. 208, Joh. van do Veldon 220, Jan van do Velden 222, J. de Ven #01, K. Ven nik 220, J. A. Verhoef f 191, C. J. Verschoor 195, W. P. Verveen 141, P. Vink 214, C. J. Visser 131, H. van Vlaardingen 207, D. van Vliet 226, D. van Vliet Az. 214, M. van Vliet 218, H. J. de Voogt 206, G. J. Wagenaar 203, F. A. de Weger 163, K. Wossels 244, C. van der Weijden 218, IX A. van IJsendijk 213, T. Zaal 248. Zoodat gekozen zijn A. Dortland met 457 st. J. de Jong Ilzn. 343 Dr. A. Montagno 338 N. F. Cambier v. Nooten 333 G. Moleman 310 Allen candidaat- gesteld door twee groepen. HERSTEMMING moet plaats heb ben tusschen 70 oandidaten. Hiervoor komen in aanmerking van de Kiesvereeniging „Korkelijk Beheer en Kiescollege" B. Beszelsen, S. D. Boon, II. Braat, J. H. Crebas, Jac. Dogterom, A. van Reedt Dortland, W. G. van Driesten, H. C. Edauw, J: L. van Eyk, A. Goe- dewaagen Sr., C. P. Heij, G. D. Heij, D. Hoogendijk, C. van Krimpen, W. Kromhout, G. N. Kruisheer, R. L. Martens, W. de Mol, J. A. P. Mon tijn, H. J. Nederhorst Sr., H. J. Ne derhorst Jr., R. W. H. Pitlo, G. Prince, 'G. van Schenderen, A. Steensma, J. H. Teeling, C. van Veen Azn., J. de Ven, H. van Vlaardingen. H. J. de Voogt en Dr. A. van IJsendijk. Van de Kiesvereeniging „De Vader- landsche Kerk" J. C. de Beun, J. W. Binnendijk, P. Blazer, W. B. Blommendaal, I. J. Bonneur, Bylsma, W. van Dort, J. Dijksman, W. van Elk, J. Ph. Göbel, N. F. de Haan, D. Hoogendoorn, R. U. Jongenburger, C. G. A. Kooij, J. C. de Koster, D. B. Lankhorst. A. Mighont, K. Mul, A. Nieuwveld, E. J. Nijkamp, J. L. W. v. d. Pool, C. J. Revet, M. v. d. Rotte, W. Snel, P. J. Spee, J. J. Teeuwen, B. van Tongerloo, C. van Tongerloo, Joh. v. d. Velden, Jan v. d. Velden, K. Ven- mik, P. Vink, D. van Vliet, 6. van Vliet Az., M. van Vliet, G. J. Wage naar, K. Wessels, 0. van der Weijden en T. Zaal. Deze stemming geeft een merk- waardigen kijk op de verhoudingen iu de Ned. Hervormde Gemeente alhier. Sterk sprekend is naar voren ge komen do confessioneels richting, tegenover die der ethisch-orthodoxen. Waar van deeerste groep 39 candi dates in herstemming komen, daar heeft de laatste slechtó één enkele herstemming te noteeren en deze nog in combinatie met de modernen. Daar tegenover zullen 31 candidaten der modernen opnieuw den strijd voeren. Het zal dus afhangen aan welke zijde de othisehen zich zullen scharen, daar deze den uitslag kunnen bepalen. Van de thans gekozen leden word de heer A. Dortland gestold door do Kiosveroeniging „do Vaderlandsche Kerk" en door „Kerkelijk Beheer eA Kiescollege", tweo uitersten dus, waar uit wel mag worden geconcludeerd, dat óón dezer candidaatstelïingen is geschied uit persoonlijke sympathie of althans om redenen, buiten de kerk staande. De andere gekozen leden zijn gesteld door de kiesvereenigingen „do Hervormde Kerk" en „Kerkelijk Be heer en Kiescollege". Hoe de uitslag ook zij, de stemming van Maandag 'heeft aangetoond, dat zich in fie Ned, Hervormde Gemeente alhier een ,groot aantal modernen be vindt die blijkens do cijfers van thans, meerrreoht, doch laten wij het noemen, minstens evenveel recht behooren te kunnen 'doen gelden op een predikantsplaats dan de ethisch-orthodoxen en zuljcs even zoo als groote minderheid tegenover het aantal confessionoelon. Dat buiten het recht ook de plicht spreke van hen, die ,van hot Kioseol- loge deel zullen uitmakon. 0 Bij deze verkiezing is aan hot licht gekomen dat de kerkelijke kiezerslijst, zooals die thans is samengesteld, op zijn zachtst genomen niot in orde is. Op dezo kiezerslijst toch komen tal van namen voor honderden zelfs van kiesgerechtigden, die niet meer hier woonachtig zijn, dio zijn over leden of althans niot meer te ont dekken zijn. Daartegenover ontbreken er vele namen van personen, dio krachtons hup lidmaatschap en hun financieelen steun op die lijst moesten 'voorkomen. Van do?o personen zijn er ter stembus gegaan, doch deelname aan de stem ming werd hun geweigerd op grond van hot niot-voorkomen op do lijst. Een grondige herziening dier kie zerslijst zij daarom aanbevolen I Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben gohandhaafd het besluit van den Raad der gomeonte Gouda waarbij de aan de wed*. Verbeij toe- behoorende woning Boelekade 63, aldaar onbewoonbaar wordt verklaard. Gisterenavond hield da Dames- zangvereoniging „Arnold Spoel" een buitengewone vergadering in het Hotel „de Zalm", ter behandeling van de vraag of de dames-zangvereeniging zou worden omgezet in oen gemengde znngvereeniging, waarbij dan de hoe- ren-zangers, die tot heden als invite's aan do repetities en uitvoeringen deel namen, als lid zonden toetreden. Hoewel dezelfde vraag reeds vroe ger in behandeling is geweost, kon deze eerst nu, door opgaaf van een voldoend aantal heeren-leden, beves tigend jvorden beantwoord. Besloten werd daarom voorloopig mot ingang van 1 Jan. 1912 do dames-zangvereeniging tot een ge mengde te maken. Het Bestuur, dat hare functies bo- schikbaar had gesteld, werd bij accla matie herkozen, terwijl 2 heeren-leden daaraan worden toegevoegd. Het Bestuur is thans samengesteld als volgtMej. N. Brouwer, Presi dente, Mevr. van Heuveln, Vice-Pro- sidente, Mej. A. Slop, Secretaresse, Mej. C. van Reedt Dortland, Biblio thecaresse en do hoeren S. de Jongh en G. van Spengen. Door do politie is alhier aangehou den zekere D. S., die wegens verduis tering van golden in het Alg. Politie blad stond gesignaleerd en wiens aan houding door de Commissarissen van Politie in beide afdeeling°n te Rotter dam was gevraagd. Bedoelde S. is hoden naar Rotter dam overgebracht. Boskoop. Bij kon. Besluit is aan den heer P. II. G. Montenberg op zijn verzoek met ingang van 1 December 1911 eervol ontslag verleend als bnr- gemeester dezer gemeente. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting). De 54-jarige losse werkman F. v, H. te Gouda, was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter aldaar dd. 20 Sept., waarbij hij ter *ake van openbare dronkenschap werd veroordeeld. Hij achtte do hem op gelegde straf te zwaar. Bekrachtiging van het vonnis werd geëischt. A. v. P., 29 jaar, lampenkoopman, on zijn huisvrouw A. Th. II., 30 jaar zonder beroep, beiden te Schoonhovon, wegens wederspannigheid, gepleegd met vereenigdo krachten, olk tot zeven dagen gevangenisstraf. M. C. de B., te Oapollo a d IJsol, wegwis beleediging vah een ambtenaar tot f 5 boete, subs, 6 dagen hechtenis. D. v. D., 63 jaar, tuiinüian te Moor drecht, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot ze»ven dagen gevan genisstraf. P. I. N., 29 jaar, pakhuisbediendo te Gouda, wegens mishandeling tot f 10 boete, subs. 20 dagen hechtenis CXtharina R., te Reo uw ijk, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs 14 dagen hechtenis. L. v. V., 38 jaar, bodiendo te Gouda, wegens mishandeling, tot f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. D. P., 44 jaar K. P., 40 jaar, land- bouwers en E. K., huisvrouw tfan D. P., £7 jaar, zonder beroep, allen te Gouderak, beklaagd geweotft van mis handeling wérden vrijgesproken. De ItaliaansohTurksche oorlog. Saloniki 7 November. Het centraal comité „Eendracht ert' Vooruitgang" bereidt naar Tripolis voor, via Egypte, een zonding van het Roodo Kruis, dio uit twee doktoren, tweo chirurgen en twee ziekenverplegers zal bestaan. Honderd Turksche officieren zijn Zaterdag, en Zondag langs dienzelfdon weg naar Tripolis vertrokken. Do autoriteiten van het eiland Chlo melden, dat het Italiaunsche eskader in zicht is en zich voor een landing voor te bereiden. Hongkong 7 Nov. Geheel het Chi- neesche volk viert foost ter gelegen heid van de inneming van Sjanghai door de revolutionairen. De stad is versierd mot revolutionaire vlaggen en vaandels. Onder groote geestdrift w >rdt oa. vuurwerk afgestoken. Zes Engelsche infantorie-compagniën en twee hindoe-regimenten mot bergge- schut staan gereod te Tien-tsin hulp te bieden. Berlijn 7 Nov. Naar heden uit het Duitsch-beschermd gebied Kiautschou wordt gemold is het daar alles rustig. Het gerucht dat van daar uit troepen waren gezonden, is niet juist. De Fransch-Duitsche overeenkomst. Parijs, 7 Nov. Isvolsky heeft Maan dag reeds aando Selvès do adhaosie van de Russische regeoring mot de Fransch-Duitsche ovoreenkomst be tuigd. De sultan van Marokko heeft mee gedeeld, dat hij aan deze ovoroon- korast zijn goodkeuring hecht. Tunis. Het conflict is ontaard in een Italianenmoord. Vijftig personen Werden gedood. De Kabinetscrisis in Portugal. Berlyn, 8 Nov. Een part. telegram aan de „N. Crt." meldt dat het Por- tugee8che Kabinet is afgetreden. De minister van Waterstaat, Mr. L. H. W. Regout vergezeld van spoor wegautoriteiten bracht heden een be zoek aan den Staatsspoorweg zuid waarts van Borgen-op-Zoom en het oostelijk deel van Znid-Boveiand in verband met don stormvloed van 30 Sept. j.l. Per extra-trein word van Roozendaal uit een bezoek gebracht aan de baan vakken, ten aanzien waarvan het ne men van voorzorgsmaatregelen als gevolg van den storm wenschelijk is gebleken, terwijl de gelegenheid werd benut om sommige naburige water- keeringon te bezichtigen. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, UlousenJ upes, J u]x>ns, Ro l>es en Japonstoflfen alsmede eene groote keuze PBLl'fclI IJKli van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Möteriolrtgisch- Instituul te DE BILDT. Hoogsto barometerstand 768.4 te Müpchen, laagste stand 734.3 te Stoi- noway en Lorwlck. Verwachting tot den volgonden dag: Meest krachtige tót stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, bo- trokken tot zwatpjbewolkt, regenbuien met kans op ofiweersVerpchijnselen, zelfde temperatuur. VAN DRN Effectenhandel te Amsterdam 8 NOV. 1911. Staatsleeulugeii ^'r** Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl, 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. 01)1. (Gr. Russische Spw.niij.) 1898 4 pet. hl. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Loe- ning 6 pot, d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en C'reUlet-luslel- II u gr li. Nod. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kei. Credlet lustell. eu Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A M(Jnbeuw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleom-Ouderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v. A Shell" Tho Transp. k Trad Oy. O. v. G. A .Scheepvaart H(jeii. Nod.^Am. Stoomvuart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabnk Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwol Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation Lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen. wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Sorio A-H Obl. 3 pet. War schau- Weenc n Spoorwegmij. Aand. j 196 dito dito Art. do Jotriss. f 120. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 9Ö3 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 33' Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 169J Wabash Gew. Aand. 12J Preuiielecuingcu Hongarije. Tliei gmirungs-Ges. 4 pet. 154 Amsterdam Aand. 3 pet j 101"*/i1011*/« «-Re- j es. 4 pel GELDKOERS. Prolongatie B3'| pCt. Amerikanen vast, Steels en Amn- gainated beter, Petroleums liepen te rug, Perlak beter, Tabakkon kalm, Culturen zwak, Rubbers prijshoudend, Mijnen geen affaires, Nat' Staatsfond sen vast, Buitenlandsche dito stil.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2