JU® No. 11710. Donderdag O November 1011. 50e Jaargang. I Verschijiit dagelijks behalve Zon en Sixitexi lazxd.. JnSKKKK Buitenlandsch Nieuws. <1 iH I FEUILLETON. Lsvsxissprookj e. Bijna Bezweken. f einde. ÏHMKIJ. be daas. □DE, A BE I H, KBAMM, ie van Beeldende Ider, Architect en van Bouwkunde i. ‘den advleesch xdvet ISTle-CL-ws- ezx u^cl^^rtexx.tïe'blsud. voor O-o-uLda. exx Oxxxstxelteenx. •Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Bïxxxxexxlaxxca.. f 1.25 0.10 (Naar het Duitach.) 87) (Wordt vervolgd.) m 4 3n., Qoada. en 36, Ons Oen Ijart- en den s l. Juskerk, der fkeoi ngen enz. RICHT DER CENT. lilievers. fiamln OLONELCOM- Bataljon van terie te GOUDA loreutbrr iirtitilf ure te b Varkenmarkt i aar reer umenages alhier Ifjaar 1912. orwaarden van ring zijn tegen per exemplaar firma de GE- uEEF te ’s Gra- Door de verlaten straten der stad, liep in den ochtend-schemering een eenzame man. De hooge gestalte was GOUDSCHE COURANT. Dat zou wel eens een mooie boel kunnen worden, daar het rapport scherpe kritieken bevat tegen de par lementaire bemoeiing met do buskruit- quaestie. inie“, 8 u. Ver- geraadu. Open- H. Schutjes. 8 uur, Openb. ith.-vereeniging. Liefdadigheids- even door het Ensemble. is Genoegen” 8 ftostand, Cyrano PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1 .50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.5Ö Idem franco per post I 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren t moet door de r den Bataljons- len uur franco i de kazerne. te bekomen bij kwartiermeester door Fransche agenten. Een geheel nieuw juridisch stelsel zal worden in gevoerd. In het algemeen zal de exploitatie van groote ondernemingen gereserveerd worden voor den Marok- kaanschen staat. In ruil daarvoor ontvangt Duitsch- lartd een deel van Fransch Kongo, met een smallen toegang aan den Atlantischen Oceaan. Het gebied tot aan den Oebangi waarop Duitschland eerst h-id aangedrongen, heeft het niet gekregen. Frankrijk behoudt recht van door tocht door de streek die gedeeltelijk aan de Oekangi grenst. De beide landen zullen de concessies eerbiedigen die door één van beide in de afge stane gebieden zijn verleend. Op 68-jarigon leeftijd is te Haarlem overleden de heer J. van Blauwson- nevelt van den Bergh. Vroeger iRren was de overledene op heraldiek ge bied een bekend persoonhij was o.a. medewerker VanRietstap, Armorial GénóralVan der Dussen on Smissaert, Nederlandaehn kwartierstaten; Vor- (sterman van Oyen, Stam- en Wapen boek van Nederlandsche familiën enz. In Tweede Kamer-iringen verluidt, dat als do debatten ovor de Militiewet deze week niet afloopen, een voorstol te verwachten is om, wel is waar in gevolge het vroeger genomen besluit a.s. Dinsdag het kiesrechtdebat aan to vangen, doch met do behandeling der Militiewet ook de volgende week voort te gaan in avondzittingen. Bouw- en Wo le Spieringstraat lur Vergadering van Armenzorg. Réunie”, 2-5 Bazaar van de Adelt”. 8 uur Propa- n Jhr E. von ksweerbaarheid” PROS DER A D V ER TEN TI ÉN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze legen t wee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames t 0 25 per regel Groote letters en' randen naar plaatsruimte. Morgen avond geeft de vorst oen bal, murmelde de jonge student, on zij die ik liefheb zal op het bal zijn. Als ik haar oen ronde roos breng, zal ze met mij dansen tot den morgen stond. Als ik haar een mode roos breng zal mijn arm haar middel omvatten, haar hoofd zal op mijn schouder rusten en haar hand in de mnne. Maar in mijn tuin bloeit geen enkele roode roos, ■en daarom zal ik verlaten zijn. Ze zal mij voorbijgaan, ze zal mij niet aan zien en dat zal me het hart broken I Dat is iemand, die waarlyk lief heeft, dacht de nachtegaalhij lijdt om datgene wat ik bezingwat voor mij vreugde is, baart hem smart. Hoe wonderbaarlijk is de liefde I Ze is kost baarder dan smaragden en opalen met paarlen en granaten kan zo niet gekocht worden. Liefde is geen koop waar. Niemand kan er handel in drij ven, en tegen goud kan ze niet worden opgewogen. De muzikanten zullen boven op de galerij zitten, vervolgde de jonge student, en de snaren hunner harpen en violen bespelen. Frankrijk. Alle Parijsehe bladen dringen aan op de onmiddellijke publicatie van het rapport van generaal Gaudin in het buskruit-schandaal. De Echo de Paris zegt, dat Messimy het Vrijdag zal voorlezen, zoo de Kamer blijft aan- dringen. dj geregeld tijdig i ontvangen van ben, vermaEalijk- e dan in onze Naar de N. Crt. verneemt, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer Schaper, dezer dagen een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje- Nassau’s Oord te Renkum. y i’ beroemde erkglazen 1) Als ik haar roode rozen breng, hoeft ze gezegd, dan zal met me dansen riep de jonge student. Maar in mijn tuin bloeit geen roode roos I Dat hoorde de nachtegaal, die op zijn nest in den eikeboom zat, en hij keek verwonderd door het loover. In heel myn tuin geen enkele roode roos I herhaalde de jongeling, en zijn mooie pogen vulden zich met tranen. Ach, wat hangt ons geluk toch dikwijls van nietige dingen af. Alles wat door wijsgeeren geschreven is heb ik gelezen ik ken de geheimen van philosophic en nu zou ik ter wille van een' roode roos ongelukkig worden I —Dat is oprechte, ware liefde, dacht de nachtegaal. Eiken nacht heb ik van hern gezongen, zonder hem .teJ kennen, de sterren heb ik van hem verteld. Zijn haar is donker als hyacin tenbloesem, zijne lippen zijn rood als de roos van zijn verlangenmaar zijn gelaat is bleek als ivoor en de smart heeft haar zegel op zyn voor hoofd gedrukt. Duitschland. De herfststorm, die de laatste dagen de Noordelijke kusten %n Duitschland teistert, is gedurende de laatste jaren slechts in hevigheid overtroffen door het noodweer, dat in Januari 1906 in Duitschland woedde. Te Hamburg kwamen den goheelen dag berichten over gezonken vaartuigen binnen. Bij Schulau strandden 5 schepen en zon ken verscheidene visschersbooten». Bij Scharhorn is een groot stoomschip gestrand. Alle pogingen om de be manning te redden, mislukten. Nog heviger dan in Noord-Duitsch- land woedde de storm in Denemarken en Zuid-Zweden. De stad Ripen werd door een vloedgolf geheel overstroomd. Aan de Westkust van Jutland steeg het water 2 M. hoog. In de haven van Gothenburg richtte de storm groote schade aan. Turken 2000 man sterk. De bewoners van de stad kwamen tegen de Itali anen in opstand, maar het oproer werd dadelijk onderdrukt. De Turken verloren 400 man, de Italianen 3 dooden en 2 gewonden. Rome, 8 November. Volgens een ambtelijko mededoeling, heeft gene raal Canova verklaard, dat afdeelingen onder bevel van officieren den 28sten October bevel ontvingen, om de oase te zuiveren en de Arabieren, die met do wapens in de hand gevat werden, dood te schieten. Geneva zegt, dat de troepen daarbij met groote lankmoe digheid te werk zijn gegaan, maar geeft toe, dat onschuldigen misschien door afgedwaalde projectielen getrof fen zijn. Tal van Arabieren zijn een voudig aangehouden en jiit het land weggevoerd. Züid-Afrika. Een part, telegram uit Berlijn aan de N. Crt. meldtIn een mijn te Johannesburg hoeft een instorting plaats gehad waarbij ongeveer 200 mijn workers, moest Afrikaners, zijn bedolven. Redding is onmogelijk, daar men verdere instortingen vreest. terwijl twee groote bruinö, met tranen gevulde oogen tot hem opzagen, fluis terde'een teedere kinderstem: „Is u eindelijk weer t’huis, mijn lieve papa? Ach, ik heb zoo naar u verlangd mama is weg, Mina is weg, ik ben geheel alleen geweest. Ga nu nooit weer heen, mijn lieve papa, en laat mij nooit weer alleen, want o, ik ben zoo bang 1” Als kwam hij langzaam tot bewust zijn, zoo keek de professor geruimen tijd naar zijn kind. Toen nam hij het in zyne armen, drukte het aan zijn zwoegende borst, en over het blonde hoofdjo heen, in de eerste zonnestaai die door de wolken drong, starend, zeide hij: „Jij hebt me ter juister tijd gewaar schuwd. Jaik wil voortleven, wor stelen en strijden ik wil leven voor u, mijn zoon I” gebogen, de oogen ingevallen, en slechts waggelend sleepte hij zich voort. De stadswerklieden, die de straten reinigden, keken hem spottend na, hoe hij daar wankelend voortschreed, maar wat zijn lippen pfevelden, ver stond niemand buiten hem. „O, gij vrouw mijner liefde, gij, mijne liefde zelve, zoo zijt ge nu van mij heengegaan, en hebt mij ge heel eenzaam achtergelaten. Hoe zal ik het verduren Waarom niet liever u volgen, ten minste in den dood met u vereenigd zijn I” En hetzelfde grauwe licht omhulde hem ook, toen hij aan ’t venster van zijn {studeervertrek stond, en tot den helderen hemel omhoog staarde, twis tend met het Noodlot, dat hem pla gend nu ook het laatste waaraan zijn hart gehecht was, ontroofd had Mot jammerlijk droeven blik zag de* Ariadne op hem neêr, en hij wrong de handen en snikte: „Moet ik dan voortleven zonder hoop, zonder troost, alleen omdat ik leef Plotseling kwam een klein wezen, met naakte voetjes en in den sl^ap doorwoelde krullen, over het tapijt ge huppeld. Het sloeg zijn beide kleine handjes om de knie van den treurenden man, drukte het hoofdje ertegen, en ’tEenig geluk, dat het leven mij geschonken heeft, droeg uwe trekken, en zoo ik korten tijd kleinzielig aan je kon twijfelen, thans is alles in mij weêr klaar en helder. Gij hebt sterke schouders en een moedige ziel. Zulke menschen belaadt het Noodlot met lasten, die anderen doen bezwijken. Dat is óók een heldenras, maar een zóódanig, dat zijne wonden verbergt en zoolang wij leven, moeten wij het zonder klagen verduren. Ver geet mij niet, ik smeek u er omlaat myn aandenken echter een zachten toon in uw hart opwekken en wees zoo gelukkig, als u dit mogelijk is, mijn eeuwig en eenig geliefde.” Het Fransch-Duitsche verdrag. Dinsdag is het Fransche parlement heropend. Deze heropening was bij zonder laat. De regeering heeft het zoolang mogelijk uitgesteld om geen hinderlijke interpellaties of vragen te moeten beantwoorden over de onder- handelingen betreffende de Fransch- Duitsche kwestie. Onmiddellijk fia de openingsrede van den voorzitter Brisson kwam de minister van buitenlandsche zaken, de hoer de Selves, aan het woord. Hij zei dat hij de eer had het ontwerp houdende goedkeuring van de conven tie van 4 November 1911 gesloten tusschen Duitschland cn Frankrijk tot afbakening van hun respectievelijke bezittingen in Mid den-Afrika, bij de Kamer te deponeeren. Hij vroeg ver der verzending naar de commissie van buitenlandsche en koloniale zaken. Daarop ging hij heen. De afgevaar digde Beauregard vroeg nog of de commissie ook kennis zou krijgen van het geheim verdrag met Spanje. De minister-president Caillaux antwoord de, dat de commissie zou kennis krij gen van alle bescheiden, die zij van pas oordeelt. In den Duitschen Rijks dag is iets geheel anders gebeurd. Daar heeft men enkel den tekst der overeenkomst overgolegd, geen over wegingen, geen toelichting, geen om schrijving, geen kaarten. Bebel zei „In Frankrijk is de toestemming der Fransche Kamer noodig, maar in den Rijksdag zijn we nog niet zoo ver.” Het lijkt ons niet ondienstig van het verdrag een overzicht te geven. Duitschland verbindt zich niet in te grijpen in den hervormingsarbeid van Frankrijk op juridisch, admini stratief, financieel, economisch en mili tair gebied en keurt goed dat de Fransche regeering toezicht op het Shoriffijnsch bestuur van Marokko uit oefent. Ouder voorbehoud der economische vrijheid en volkomen handelsgelijkheid van alle volken, mag Frankrijk alle punten, die het noodig acht door troepen bezetten om de orde en rust te handhaven en de politie te kunnen oefenen te land en ter zee. De Sultan zal aan Frankrijk de bescherming kunnen toevertrouwen der Marokkaansche onderdanen en zich kunnen doen vertegenwoordigen bij de buitenlandsche agenten in Marokko Zuid-Amerika. Uit Rio de Janeiro wordt aan de „New York Herald*4 geseind, dat tijdena «e verkiezingen te Pernambuco een bom word geworpen, waardoor 33 menschen werden gedood. Een groot aantal personen werden in hechtenis genomen. China. De opstand. Sjanghai, 6 November. Vanochtend om half tien is te Nanking het vuren begonnen. De Mantsjoes hebben zich verschanst op den Purperen Borg, die de stad beheerscht. Er is in de stad typhus uitgebroken. Peking, 8 November. De stad Nan king is naar de opstandelingen over gegaan, daar do regeering den onder koning last had gegeven, om togen de rebellen geen verzot te bieden. De Tartaarsche generaal Toean-fang had er geen vrede mee, maar aangezion de beschikbare strijdmacht van 4000 Mantsjoe-soldaten onvoldoende was om de stad te verdedigen, gaf hij, nadat hij verdero lastgevingen nit Peking ontvangen had, toe. Noord-Afrika. Tunis, 8 November. Hedenoch tend hadden hier on daar nog botsingen plaats. Drie Italianen worden gedood in een gevecht tusschen 200 Italianen en Arabieren. Een groot aantal Ara bieren werden mishandeld. Cavalerie- en de infanteriepatrouüles doorkruisen do stad. Wegens de groote uitgestrektheid van de plaats is er weinig kans, dat de orde nog heden geheel en al hersteld zal kunnen worden. In andere streken is hot rustig. Een groot aantal inlanders, die zich gewapend hadden, werden op staanden voet veroordeeld. De Inlandsche bladon slaan oen zeer hegtigen toon aan. Onder de Italianen hoerscht grooto opgewondenheid. Zij hebben vergaderd ten einde maatregelen to beramen ter verdediging hunner gezinnen. Het Eerste Kamerlid, W. O. Th. van Deventer is voornemens, vergezeld van zijn echtgenoote in den loop van 1912 een bezoek te brengen aan Ne- derlandsch-Indië. De Gouverneur van Suriname. Een der West-Indisoho bladon wist mede te doelen, dat de nieuwe Gou verneur van Suriname, baron Van Asbeck, voor vijf jaren benoemd zou zyn. Bij informatie is aan het „Vad.” het volgende gebleken De benoeming tot Gouverneur van Suriname geschiedt niet voor een te voren vastgesteldon termijn maar de tyd van verblijf aldaar wordt ©enigs zins bepaald door het tydstip, waarop recht op pensioen wordt verkregen. De normale regeling nu is, dat na zes jaren het geval is. Ten opzichte van de drie laatste Gouverneurs van Suriname, do heeren Lely, Idenburg en Fock is echter ten gunste van hen daarvan af geweken, doordat het Kon. Besluit der benoeming de bepaling bevatte dat zij na drie jaren recht op pensioen zouden hebben. Een dergelijke afwijking van don bestaanden regel nu heeft ten aanzien van 'Jjaron van Asbeck niet plaats Italië—Turkije. Berlijn, 8 November. De corres pondent van do Secolo seint uit Tripoli aan zijn blad, dat hot onjuist zou zijn, om de botsing van eergisteren als een overwinning te vieren Men kon het optreden der Italianen geen slag noe men. Slechts 300 vijanden hebben tegenstand geboden. Hot dool van den aanval was geweest, om de bevolking van Tripoli tegen Turkscho granaten te vrijwaren. Nog verdere aanvallen zouden volgen, om de omsingeling van de stad door de vijanden te door breken. Berlijn, 8 November. Uit Konstan- tinopel wordt aan de Berliner Tage- blatt geseind Een telegram van do Agence Ottomane uit Tripoli luidt aldus De Turksche troepen zijn op Soekel el Dsjoema samengetrokken. De artillerie en cavalerie van de Ita lianen bevinden zich in zeer slechten toestand. De cholera woedt in de rijen der Italianen zoodanig, dat er geen tijd overblijft, om de lijken, die de lucht verpesten, van de straten op te rapeti. De houding der Italiaanse he troepen, die de inwoners van Tripoli hebben geterroriseerd, geeft aanleiding tot de grootste bezwaren Tripoli, 8 November. Bij den aan val van gisteren z&n ongeveer zestig Turken gesneuvefd en vijftien Itali anen gewond. Tripoli, 8 November. Bij een aan val op Homs op 28 October waren de

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1