KZTjnsrsT Groote Ezpositie Gemengde Berichten. KANTONGERECHT GOUDA. Stadsnieuws. Rechtzaken. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. D. SAMSOM. - - Officieele Prijscourant - gehad, zoodat mag worden aangeno men dat do nieuwe Gouverneur in normale omstandigheden zes jaren in de West zal blijven en niet vijf jaren, zooals de „West" meldde. Ds. E. Bourlier. Een zoor bekend figuur, de heer E. Bourlier, predikant bij de Waalsche ge meente te 's Hago is gisternacht plotse ling overleden. l)o overledene was een zoor gezien predikant, een zeer hu maan en welwillend raensch en oon vriend van velen. Nader meldt men nog, dat ds. Bour lier den 28n Nov. 1878 tot Hofpre diker word benoemd. Hij bekleedde dit ambt dus reeds tijdens hot leven van Koning Willem III en ging latei- als Hofpredik int over bij den dienst van H. M. do Koningin. Hare Majes teit verleende hem het commandeurs kruis van de Huisorde van Oranje. Do begrafenis zal Zaterdag a.s. plaats hebben op Oud-Eid-en Duinen. Tentoonstelling van drukwerk. De tentoonstelling van drukwerk, enz., georganiseerd vanwege don Ne- dorl. Bond van Boekdrukkerijen in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, gisteren door minister Talma geopend, wordt heden voor het publiek opengesteld. In twee zalen is drukwerk van de meest ver schillende soort, vorvaardigd in de werkplaatsen van de leden, tentoon gesteld. De grootsite inzending buiten mededinging is die van de firma Gom. Immig en Zoon te Rot terdam-Amsterdam. Hierbij zijn tal van mooie voorbeelden te zien van driokleurendruk en chromolithografio, en voorts van velourdruk en iraraigra- fiedruk dezer firma. Do gemeente Amsterdam hoeft een aantal drukwerken ingezonden. Fraai is ook de inzending van de Vakschool voor de Typografie te ITtrocht. Voorts hebben verschillende firma's or inzendingen geplaatst van boek- en handelsdrukwerk en plaatwerk, van oenvoudigen, zoowel als van moor kostbaren aard. Enkele grafische voorstellingen aan gaande den Ned. Bond van Boekdruk kerijen zijn in do zaal opgehangen. De aandacht wordt voorts getrok ken door een toestel, dat aangeeft en opschrijft het juiste aantal exemplaren drukwerk dat dagelijks door eert machine afgeleverd wordt. Do firma G. Thood. Bom on Zoop hooft oen aantal curiositeiten op hot gebied dor boekdrukkunst ingezonden. Zoo vindt men hier oon aantal Kop- ponnaandagkalenders van verschillen de jaren en van bizondero soort, het Wonderboeck van David Joris (1551) het eerste boek in Holland met kopergravuros verder een bookwerk in Plantijnschen druk (1593) met veer tien platen van den Koninklijken Bij- bol, en een aantal zeldzame medaljes, betrekking hebbende op het boek drukkers vak. De firma Oorn. Immig en Zoon hoeft voor haar inzending buiten mo- dedinging eon krans gekregen. De jury zou, wat betreft do toekenning van den uitgeloofden prijs voor de mooiste inzending, geen keus doen tussohen de inzendingen van de firma Ipenbuur en Seldam te Amstordam en van do firma Levisson te Den Haag, en besloot daarom aan beide inzend sters een krans als prijs toe te kennen. Eon christelijk voorganger. Men sehryft aan do N. Crt. Do afdeeling Roordahuizura (Fr.) van do Noderl. Vereeniging tot af schaffing van alcoholische dranken zou haar 10-jarig bestaan feestelijk herdenken. De predikant, ds. Boers aldaar, lid van do S. D. A. P., had zich bereid verklaard do feestrede te houden, het socialistisch zangkoor zou liederen ten hoste go ven. Voor de versiering der zaal was groen te weinig. Op verzoek van don voorzitter on secretaris der afdeeling kreeg men'hot ontbrekende van den hoer Burgy, notaris aldaar, geen geestverwant van ds. B. Do laatste wilde nu niet de feestrede onder hot „besmette" groen uitspre ken, de leider van hot zangkoor toondo zich mot ds B. solidair, ook do kin doren van den predikant mochten niet meedoen aan tablouux. De predikant verliet op den feestavond liet dorp. Van geachte zijde ontving de N. Crt. hot volgende bericht over het ongoluk aan boord van de Kortenner Nadat TIr. Ms. panfcsersehip Korte nner Maandag 6 dezer dos namiddags te 5 uur van IJmuiden was vertrok ken met bestemming naar Nieuwediop, viel een jeugdig matroos v. d. M. ter hoogte van Egmond buiten boord, tengevolge van het losraken van een kist, waarop hij zich een droog plokje, beschut tegen het omspattende zee water, had gezocht. Daar de toestand van de zee niet toeliet oen sloep te strijken, werd met hot schip op de plaats van hot ongeval, konbaor^loor oen dadelijk over boord geworpen red dingboei met roddinglicht, naar den drenkeling gezocht; helaas zonder resultaat. Na een uur moest het zoe ken worden opgegeven wegens het dooven van hot reddinglieht. Mede tengevolge van den stormwind, die in den loop van den avond opstak, brak de voorstang, die naar omlaag kwam zonder persoonlijke ongelukkon te veroorzaken en word door oon hooge zoo oen der sloepen uit de takels go- slagen. In vZweelo hoeft oon pas opgerichte dansclub van do kerkvoogden gedaan weten te krijgen, dat zij de consisto rie van de Nod. Herv. Kerk als dans zaal mag gebruiken Tussohen Midden-steen bank en Ban- jaard is drijvende gevonden oen brik, die al meer en meer de zandbank van den Banjoard nadert Aan do ra's fladderden onkelen stukken zeil en men verondersteld, dat hot schip ver laten is. Gisterennacht halftwee brak aan de Vlietkado te Rotterdam een vrij ern stige brand uit in de stoelen- en mandenmakerij van W. Dimmen—v. Elk. De brand bepaalde zich tot het achterhuis, dat uitbrandde en word in een uur tijds met twee stralen ge- bluscht. Aan het Texelsche strand nabij Dierland zijn gisterennacht verschil lende stukgoederen aangedreven, zoo als een kistje wijn, tafels, stoelen, rozijnen, vijgen onz. Verder nog een drietal booten, waarschijlijk alles af komstig van een stoomboot, die tijdens don laatsten storm vergaan is. Een drietal tafolmakers, werkzaam, bij de firma Do Bus in de Steutel- steog te Rotterdam, zijn gisterenavond onder de geleide der politie huis waarts gaande, door stakende tafel makers gevolg en uitgejouwd. Toon daarbij in de Meermansstraat uit het publiek mot stoenen gegooid werd, heeft de politie do; menigte uitoongo- drovon. Voor zoover bekend is nie mand gekwetst. Het vaartuig van do Wed. Koekoek uit Groningen sprong gistorochtend in de Achtergracht te Weesp lek. Door de weinige diepte der gracht zonk het schip niet geheel en al, zoodat de inboedel voor het grootste deel kon worden gered. Door het breken van een as van een ejectrischen tramwagon Amster damZandvoort in het dorp Halfweg, gistermorgen te ruim 10 uur, moesten den gohoelen voormiddag alle diensten tusschen Halfweg en Sloterdijk één spoor bereiden. (Hbld.) Gratie geweigerd. Door H. M. de koningin is afgowezen hot verzoek om gratie, ingesteld door H. A. van Dal- Bum, notaris en lid der Provinciale Staten te Hulst, die bij arrest van den Hoogon Raad van 29 Mei jl. is ver oordeeld tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis, ter zake van het boloedigen van den burgemeester van Hulst in het door geredigeerde blad „De Volks wil." Men meldt uit Rotterdam Door het s.s. „Addington" zijn gis terenmiddag aangebracht 7 schipbron- kolingen afkomstig van het Grieksche s.s. „Lord Byron Na 18 uren op zee rondgezwalkt te hebben, waren zij door de „Addington", komend van Santander opgepikt. Het zijn de eerste en tweede officier, tweede machinist, bootsman, donkeyman en twee ma trozen. Allen werden door de rivier politie afgehaald en onder gebracht op het drijvend politiebureau. De donkeyman had vorschillende kwetsu ren en is naar hot fiekonhuis over gebracht. (Vad „De Geld." vertelt als historisch Hij zou gaan stemmen. Dat was echter gauwer gezegd dan gedaan en om het fijne van de zaak te weten te komen, zou hij buurman eens even polsen. „Jij ook stómmen vroeg deze. „Natuurlijk op Cranenburgh (de can- didaat der Katholieken voor den Ge meenteraad te Nijmegen) hoor!" Cranenburgh 't Is toch een gehas pel met tlie kiezorij, mompelde onze vrind, maar enfin, je mot wat voor de goeie zaak overhebben, al is 't ook een paar uur ver. En de daad bij 't woord voegend, stapte de ijverige kiozer de deur uit om in het Duitscho stadje Cranenburgh zijn kiesrecht te gaan uitoefenen. Doch daar wachtte hem natuurlijk een nieuwe teleurstelling er viel daar niks te stommen. I)an in 's hemelsnaam maar weer naar Nijmegen, waar de wolmeetiende, maar toch allesbehalve snuggere kiezer nog tijdig genoog arriveerde, om zijn kiesplicht te vervullen. \V at hij ook deed Staten-Generaal. T W E E D E K A M E R. Zitting van "Woensdag 8 November. Do Militie wat. (Vervolg). Hierna komt in behandeling art. 75, bopalondo don duur der eerste oefening en wel a voor de zeemilitie op 8' 2 maand b. voor de Oftlmroden korpsen op 81/2 maand c vo >i hen die oen bewijs van voorgeoefendheid op 6'/* maand d. voor de pantserfort-artii- leiie on de torpodisten op 15 maanden e. voor de milicien-telegrafisten of te lefonisten op 8l j maand f. voor hen die tot do administratie-troepen be- hooren, 8 maanden, welke tijd met ten- hoogste CAj maand kiu worden ver lengd g. voor de bereden korjvten 2 jaren. Voorts bepaalt het artikel dat het blijvend gedoeite zal bestaan uit min stens 3800 en hoogstens 4500 man, met een extra-diensttijd v in^4 a 4 maand. Hierop zijn 13 amendementen voor gesteld, die achtereenvolgens worden verdedigd. Allereerst door den heer Days een amendement der sociaal deinokratische fractie om don eersten oefoningstijd dor onbereden korpsen te bepalen op 61/» maand jn plaats van op 8Vj maand. Spr. acht dit art 75 het gewichtigste van de Militie wet, omdat het hier geldt do vraag of do Kamer, na het contingent nu al to hebben verhoogd tot 23.000 man, nu ook zal toestemmen in een verlenging van den oefentijd. Spr. zet uitvo rig uiteen hetstand- Ïmnt der sociaai-demokraton tegen te angen oefenifigstijd en weerlegt do argumenten daartegen, o. a. geuit door dr. Kuyper, die vroeger voor een volksleger was, maar thans beweert dat wij aan alle kanten open en bloot liggen (luid gelach). (De voorzittjer verzoekt spreker geen aardigheden te debiteeren). De heer Duys ziet niet in dat wat de heer Kuyper zegt eon aardigheid is Als dr. Kuyper beweert dat hij met die zwenking geen politieke irtzichten heeft, dan kan zij slechts door een soort van conservatisme zijn uitgelokt, dat, naar dr. Kuyper en een zijner geschriften zelf beweerd heeft, het ken merk is van het klimmen der jaren bij de menschen. Spreker voert eenige staaltjes aan, waaruit z. i. blijkt dat de rechterzijde op treurige wijze het militaire vraag stuk door de politiek beheerschen wil. Daar het leger is een „onsamen hangende bende", zooals de heer de Stuers zeide, of „weerloos en in staat van verwording", zooals de Raad van Defensie uitsprak, mag men niet aan te korte oefening wijten. Als er slechte toestanden bij het lagere gedeelte van het leger bestaan, dan ligt dit aan de tegonwerking der hoogere autoriteiten, en deze Milifciewet ia niets dan dö rekening, welke de opper- en hoofd officieren aan het land presenteeren voor den onwil om te doen waartoe zij verplicht zijn. Daarvoor moet het volk nu betalen. I)e Voorzitter roept den spreker her haaldelijk tot de orde, omdat hij niet kan toelaten de wijze, waarop de heer Duys het leger tracht te denigreeren. De heer Duys ontkent dit, en citeert woorden van den heer Dnymaer van Twist, die precies hetzelfde gezegd heeft in de Kamer, zonder echter tot de orde te zijn geroepen. Spreker is ten-slotte overtuigd dat de kiezers van de heeren ter rechter zijde alles wel zullen slikken wat men hen voorzet. Ze moeten het maar zelf weten. Bij algemeen kiesrecht zou deze minister reeds bij de algemeene be schouwingen over deze Militiewet naar huis zyn gezonden, in plaats van het te brengen tot artikel 75. De heer Ter Laan licht pp alle overige sociaal-demokratisché amen dementen toe. De Voorzitter zegt dat het tweede amendement-Thomsom vanzelf vervalt vermits het 't zelfde is als één der amendementen-Ter Laan. De heer Thomson trekt ook zijn ander amendement in, na de inge diende wijziging door de regeering betreffende den diensttijd van de ad ministratietroepen. Spr. brengt voorts nog een wijzi ging in het amendement-Marchant sub 13°. I)o heer Helsdingen verdedigt het araendement-Ter Laan om de admini- stratietroopen bij loting aan te wijzen, voor zoover zich geon vrijwilligers aanmelden. Het is billijk dat allo mi liciens, bij de adminiostratietroepen kénnen dienefl Die billijkheid is niet te verkrijgen door aanwijzing, doch door loting. En bij loting valt ook het odium van minderwaardigheid weg. Voorts verdedigt spr. nog breed voerig hot amendement gericht tegen de plaatsvervanging bij het blijvend gedeelte. Wie geld heeft kan afkoo- pondat komt dus neer op bevoor rechting Do regeering schept „soldaten-ar beiders" en „soldaten-heeron". Voor de oefening heeft do minister de plaatsvervanging voor het blijvend gedeelte niet noodig. De Voorzittor: Het woord is aan don heer Marchant. Do heer Hugonholtz vraagt het woord over do orde. De VoorzitterDaar is thans geen sprake van. Hot woord is aan den heer Marchant. De heer Hugonholtz: Dan stel ik een motie van orde voor om de ver gadering te schorsen. De VoorzitterWordt deze motie ondersteund? (Alleen do heer Helsdin gen ondersteunt do motie.) Do VoorzitterDe motie is niet voldoende ondersteund en komt dus niet in behandeling. De heer Hugonholtz Er is vroeger besloter om 5 uur to eindigen. De Voorzitter: Ik verzoek u, u aan myn leiding te onderwerpen. Het woord is aan den heer Marchant. Det heer Marchant verdedigt zijn amendement om de voorgeoefendon on degenen, die in het bezit zijn van een diploma voor schietvaardigheid, vrij te stellen van het blijvend ge deelte. De minister moest blij zijn met dit amendement. Maar dan komt er een gaatje in de grafiek. De heer Van Veen trekt zijn amen dement in. Do Voorzittor Het amemendent van Vlijmen is vervallen als wordendo niet genoeg ondorstound. Do vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmorgen 10'/2 uur. Zitting van Donderdag 9 Nov., half elf uur. De behandeling van art. 75 en de daarop ingediende amendementen werd heden voortgezet. Er waren thans 9 amendementen van de 13 overgebleven. De regeoring had een wijziging aan gebracht in de regeling van den dienst voor do administratie-tr iepen, waar door die wordt voorgesteld als volgt voor hen, die behooren tot de admi nistratie-troepen 8 maanden, welke duur voor degenen die zich vrijwillig voor dozen dienst hebben aangemeld met ten hoogste 6'/2 maand kan wor den verlengd. De heer Marchant opperde bezwaren tegen die wijziging en wenschte aan houding van dit amendement wat ech ter door den voorzitter onnoodig werd geacht. De hoer Duymaer van Twist be tuigt zijn leedwezen dat hij zich gis teren had laten verlokken om in te gaan op interrupties van de socialisten. Hij verklaarde voorts beslist tegen het amendement-Ter Laan in zake de verkorting van den eerste oefenings- tijd tot 6V2 maand te zijn. Tén aanzien van het amendement den eersten oefeningstijd voor de be reden korpsen te verkorten tot 18 maanden behield spr. zich zijn stem voor. Het blijvend gedeelte besprekendo wees hy er op dat dit thans een heel ander karakter krijgt dan het vroeger had. Diende het tot nogtoe om in corvé-diensten te voorzien, thans zou het bestemd zijn voor de oefeningen met name voor de kaderopleiding. Maar dan zou het ook beter zijn het blijvend gedeelte over de twee ploe gen der militie geleidelijk te verdoelen, anders komt de opleiding der verlofs onderofficieren bij den najaarsploeg in gevaar. Spr. vroeg of ruiling mogelijk zal zy» tusschen manschappen van voor- of najaarsploeg. Zoo ja dan is het verkeerd want als dit zou kunnen zou het in het nadeel zijn van de kaderopleiding. Het amendement-Marchant om van het blijvend gedeelte vrij te stellen hen, die in het bezit* zijn van een diploma voor schietvaardigheid kon spr. ofschoon het hem sympathiek was niet aanbevelen, omdat de uit voering niet deugt. (De vergadering duurt voort.^ Uitspraken van 8 November. Visschen zonder vergunning. T. C. Z. te Waddinxveen f2.50 sub, 5 d. met verbeurdverklaring van de niet in beslaggenomen fuik geschat op f 1 subsidiair te vervangen door twee da gen hechtenis. M. v. B. en H. v. d. W. beiden te Gotfda ieder f0,50 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van de in be slag genomen hengels met bevel tot vernietiging daarvan. In een bedrijf waarin oen jongen beneden 16 jaar arbeid verricht geen arbeidskaart en lijst hebben. C. O. te Gouderak 3 X f 1.subs. 3 X 1 d. A. C. H. en J. D. v. d. W. te Wad dinxveen ieder 2 X f 1-subs. 2X1 dag voor ieder. In een bedrijf waarin een jongen benoden de 16 jaar arbeid verricht niet binnen 2 X 24 uur na het ein digen der dienstbetrekking de betrek kelijke kaart bij den Burgemeester indienen. J. v. S. te Waddinxveen f 1.sub. 1 d. Als werkgever zijn loonlijst niet geregeld bijhouden C. v. L. te Gouda f3.subs. 3 d. P. d. II. te Gouda f3.subs. 5 d. In een in beweging zijnde trein stappen. W. W. te Rotterdam f3.— subs. 6 d. Als bestuurder van een fabriek de vloeropening niet voldoende beschut ten on de trap niet van een leuning of touw voorzien. C. B. te Waddinx veen 3 X f 3.— subs. 3X3 d. Zijn kind nietgeregeld de school laten bezoeken. Y. O. en H. B. te Gouderak ieder f 10.subs. 3 d. D. de G. te Gouderak f 5.subs. 2 d. W. A. v. d. B. huisvrouw van P. L. H. te Gouda en T. v. R. huisvrouw van C. de K. te Gouderak ieder f 2.— subs. 2 d. Zijn hond niet voorzien hebben van een muilkorf. A. V. te Reeuwijk. Ont slag van Rechtsvervolging. Als houder van een hondenkar daar mede rijden zonder als houder te zijn ingeschreven. A. v. d. P. te Gouda f2.50 subs. 3 dagen. Een hondenkar gebruiken zonder voorzien te zijn van een nommerbe- wijs en terwijl het tuig niet voldoende is. W. K- te Zevenhuizen 3 X f 2, subs. 3 X 2 d. Een hondenkar gebruiken zonder doze voorzien te hebben van oen drink bak. A. v. d. W. te Gouda f 1,50 subs. 2 dagen. In een bermsloot latigs de Gouwe kaden baggeren. W. O. te Waddinx veen f 3 subs. 2 dagen. Met zijn stoomboot op verboden plaats aanleggen. H. T. te De Leur f 2 subs. 2 dagen. 's Nachts fietsen zonder licht. D. D. P. te Reeuwijk f 5 subs. 5 dagen, W. van G. te Oudowater f2 subs. 2 d., J. v. N. Kzn. te Moorcapolle f 2 subs. 2 dagen, J. F. O. te Gouda f2 subs. 2 dagen, A. B. te Gouda f 1 subs. 2 dagen, J. F. T. B. te Bergschenbroek f 1 subs. 2 dagon, H. T C. te Moord recht f 1 subs. 2 dagen, H. K. te Gouderak f 1 subs. 1 dag. 's Nachts rijden met een voertuig zonder licht. M. v. d. M. te Waddinx veen f2 subs. 2 dagen. Fietsen zonder bel. H. V. te Bode graven f2 subs. 2 dagen. Als bestuurder van een m£> torrijtuig daarmede zoodanig rijden, dat de voi- ligheid en hot verkeer wordt in het gevaar gebracht. N. v. E. te Schiedam 10 dagen hechtenisstraf, met ontzog- ging van de bevoegdheid tot het be sturen van motorrijtuigen voor den tijd van een jaar. Met een motorrijtuig rijden op ver boden weg. N. J. H. te 's Gravenhage vrijgesproken. Verontreiniging van den openbaren weg. F. L. C. W. woonplaats onbe kend f 2 subs. 1 dag, G. M. S. te Gouda f 2 subs. 1 dag, P. J. d. II. te Gouda f2 subs. 1 dag. Te Gouda liggen in een .grasperk. J. B. te Amstordam f 1 Bubs. 1 dag, N. C. te Amsterdam f 1 subs. 1 dag. Te Gouda fietsen op trottoir. G. B. te Gouda f2 subs. 2 dagen. Te Gouda op marktdag de Lange Tiendeweg in draf berijden. J. B. te Molenaarsgraaf f 1 subs. 1 dag. Te Gouda zonder vergunning van B. en W. met een voertuig rijden in een plantsoen. M. H. te Waddinxveen f 3 subs. 2 dagen. Te Gouda een stier leiden die niet voorzien is van een knieband en een ring in den neus. S. Z. te Gouda f 1 subs. 1 week tuchtschool. Vee laten loopen op een anders grond. A. v. A. te Zevenhuizen f 5 subs 3 dagen. Openbare dronkenschap. M. W. V. te Haastrecht f 1 subs. 1 dag, J. H. K. id. P. G. K. id. J. A. K. f3 subs. 2 dagen, A. M. W. id. allen te Gouda, W. V. te Moordrecht 2 X gepleegd 2' X 2 BU^8, 2 X 2 dagen, F. J. M. S. te Rotterdam bij 4P herhaling 2X3 weken hechtenis. Straatschenderij. A. F. IJ te Gouda bekrachtigde het vonnis d.d. 12 Juli 1911, door het Kantongerecht te Gouda bij verstek gewezen en waar tegen beklaagde is in verzet gekomen en waartoe hij was veroordeeld tot een geldboete van f 8 subs. 3 dagen hechtenis. GOUDA. 9 November 1911. Aan do Raadsleden is het volgend ingekomen stuk toegezonden Gouda, den 31 October 1911. Uit een van onzentwege ingesteld onderzoek was ons gebleken dat de woning aan de Lombardsteeg n°. 4 verschillende gebreken had. Vermits wij verbetering van den toestand voor de bewoonbaarheid der woning noodzakelijk achtten, schreven wij met overlegging van een afschrift van het advies der Gezondheids-Com missie den eigenaar bij ons boslnit van den 9 Mei 1911 n°. 77 aan, om vóór Jen 1 Augustus 1911 ingevolge de artt. 76 j° 102, 64 j°. 97, 79 j°. 104, 106, 93, 77 j°. 103, en 49 j°. 95 der Bouw- en Woning verordening, het dak van een houten beschieting te voor zien, de af voorleiding van regen-, schrob- en menagewater te verbeteren, een privaat aan te brengen, den schoor steen te verhoogen en het perceel van goed drinkwater te voorzien. Aan deze aanschrijving heeft de eigenaar geon gevolg gegeven en naar het schijnt heeft hij ook geen plan daaraan gevolg te geven, de gestelde termijn is verstreken zonder dat de gevorderde verbeteringen zijn aange bracht en de woning verkeert nog in denzelfden toestand als toen de aan sehry ving plaats had zij is naar ons oordeel tor bewoning ongeschikt. In overeenstemming mot hot mode hierbij overgelegd advies van do Ge zondheids-Commissie d.d. 28 October 1911 n°. 56 B, hebben wij mitsdien de eer Uwe vergadering voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 31 Oct, 1911 n°. 118; Overwegende dat Burgomooster en Wethouders van Gouda by hun besluit van den 9 Mei 1911 n°. 77 don eigenaar van de woning aan de Lombardsteeg n°. 4, kadastraal bekend gemeente Gouda in soctie B n°. 1377 krachtens de artt. 14 en 16 der Woningwet heb ben aangeschreven daaraan eenige naar hun oordeel noodzakelijke verbeterin gen aan te brengen vóór den 1 Aug. 1911 doch dat na het verstrijkon van den gestelden termijn de geëischte verbeteringen niet zijn aangebracht en de woning dientengevolge onge schikt is ter bewoning Gelezen de adviezen van de Gezond heids-Commissie dd. 28 October 1911 n°. 56 B, en 4 Mei 1911 n°. 20 B. Gelet op art. 18 der Woningwet Heeft besloten de bovenbedoelde woning aan de Lombardsteeg n°. 4 onbewoonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen zes maanden te reke nen van den dag, waarop de tijd tot voorziening zal zijn verstreken of het besluit tot onbewoonbaar verklaring zal zijn gehandhaafd. In ons bericht betreffende de samen stelling van hét Bestunr der Zang- vereeniging „Arnold Spoel" is abusie velijk een naam uitgevallen. Het Bestuur is thans samenges als volgtMej. N. Brouwer, Presi dente, Mevr. van Heuveln, Vice-Pre- sidente, Mej. A. Slop, Secretaresse, Mej. M. de Bruijne, Penningmeeste- rosse, Mej. C. van Reedt Portland Bibliothecaresse en de heeren S. de Jongh en G. van Spengen. Kiescollege de Ned. Herv. Gemeente. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de herstemming voor 35 Gemachtigden in het Kiescollege plaats hebben op Maandag 20 Nov. a.s. van 10 voorm. tot 3 uur nam. en des avonds van 710 uur in de Con sistorie- en in de Kerkvoogdenkamer der Groote Kerk. Zaterdag, 11 November, des avonds 8 uur zal de Gemengde Zangvereeni- ging „Zang en Vriendschap" alhier, directeur de heer E. Egberts, ter ge legenheid van het 3-jarig bestaan een feestavond geven in het gebouw „Concordia" aan de Oosthaven. Het programma bestaat uit een 12-tal num mers, waaronder drie zangstukken zijn o.a. „Woudgedachten", „Nieuw ven", en „Afscheid van 't Woud". Een bal zal den feestavond be sluiten. English Lecture. Een Engelscho lezing, hier in Gouda, is voorwaar iets buitengewoons. Te meer is dit het geval, waar de spreker, die op 22 Nov. a.s. in de Sociëteit de Róunie" een lezing zal houden de lekende predikant is van de Sootoh Church, te Rotterdam, Rev. J. lrwin Brown, die onder het pseudoniem Cuey-na-Gael" die reeds over het ge- heelö land zoo zeer bekende beekjes schreef„Ireland Its humour and pathos," „An Irishman's Difficulties with the Dutch language", enz. Wie het genoegen heeft gehad dezen spreker te hooren in een der vele plaat sen waar hij optrad, weet hoe amusant zulk oen lozing is. De heer lrwin Brown heeft de gave van echten humor te kunnen weergeven op een wijze, die te benijden is, in schoone taal en met een uitspraak zoo duidelijk, dat daar van niets verloren gaat. Land en Volk schreef naar aan leiding van deze lezing „Er is iets eigenaardigs in diespeci- fiek-Engelsche soort humor men zou hom droog-komiek kunnen noemon, noemen, wanneer men hiermede aan do diepte niet to kort deed een „bon mot", een geestigheid adrem doen lachen, doen schateren zelfs, maar do echte de Engelsche humor brengt je in een toestand vari lach-sehudden van je gehoelo wezen tot je verlegon wordt met je zelf". Wij zouden dit kunnen aanvullen met talrijke rocensios van vele bladen die zich in denzelfden ^eost hebben geuit. In dit nummer komt oon adver tentie voor. die bijzondorheden ver meldt aangaande deze lezing. Stolwijk, 8Nov. '11. Vooreen vrij talrijk publiek gaf de Zangvereoniging „Eensgezindheid" alhier gisteren avond in het kerkgebouw der N. II. G, een uitvoering, die, laten wij hot dadelijk mededeolon, zeer goed ge slaagd mag heeten. Het programma vermeldde oen 10-tal koornummers, die getuigden, hoe de vereeniging onder leiding van haren directeur, den heer I). C. de Koning, groote vorde ringen heeft gemaakt. Met genoegen hebben wij naar die eenvoudige liodo- ren geluisterd. Als een paar der best geslaagde nummers noemen wij de „Woudruischen" en „Avondvrede". Het „Hallelujnh"-koor uit „do Messias" hoewel niet onverdienstelijk gezongen, maakte, mot piano-begeleiding, natuur lijk niet dien indruk, dien men zich van een dergelijk werk voorstelt. Een viertal leden gaf ook nog enkele duetten voor Sopraan en Alt en So praan en Bas ten beste, welke getuige het dankbaar applaus, blijkbaar zeer in den smaak van het publiek violen Ook het dubbelkwartet „Met z'n ach ten", bestaande uit leden van Eensge zindheid, dat reeds op een tweetal wedstrijden den ion Prijs verwierf, oogstte met zijn liederen, op keurige wijze voorgedragen, een welverdiend applaus in. De hoer van de Putte, van Gouda, die de begeleiding der duetten en en kele koornummers had op zich ge nomen, vulde met keurig orgelspel de pauzen aan. ^HeUyk lijkt ook aanmatigend van te voren gemeentoraadje te gaan spelenv 3o. Wij wenschen geen rekening en verantwoording aan uw verbui gingen af to leggen, indien wy ons willen verzetten togen wettelijke maat regelen, die door de practijk gebleken zijn zonder eenig nut, maar daar entegen zeer schadelijk te werken in hot algemeetf belang. Wanneer wij bij deze gelegenheid aan uw uitnoo- diging gevolg geven, zullen wij van dit zeer belangrijke principe af- ijken en een wellicht lastig, zelfs gevaarlijk precedent stollen. 4o. Er zijn onder u personen, waarvan we met recht vreezen dat zij de vorgaderiug niet zullen beschouwen als oen gedachtenwisseling en samen- ipreking, waarvan uw uitnoodigende brief spreekt, doch veeleer als oen krachtproef tegen de vergunning houders in dezen geest is ook hot bericht gesteld in „de Nieuwe Zuid- Hollander" van 4 Nov. jl Wetende met welk fanatisme we bij deze per sonen te doen hebben en daardoor te voren al zeker, dat wij hen toch niet van hun vooropgezette mee ning zullen kannen afbrengen, achten wij het bijwonen van uwe vergadering geheel doelloos en niet anders dan als een vertooning, waar dezo peruo- nen gelegenheid zullen hebben te getuigen". Namens hot Bestuur der Vereeniging „Do Drankwet" J. WOUDENBERG, Voorzitter. C, VAN VLIET, Secretaris. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Red. Wij ontvingen het onderstaande schrijven ter plaatsing Aan het Uitvoerend Comité van de vereenigingen Ned. Ver. tot af- sohaffing van alcoholhoudende dranken, Het Kruisvorbond Nat. Chr. Geheelonthouders Ver eeniging. Van uwe uitnoodiging tot bnwoipng van uwe vergadering met debat op heden zullen wij geen gebruik maken En wel om do volgende redenen lo. Hebben wij, hetgeen wij ver zochten, zwart op wit gezet en ge argumenteerd. Zijn de drankbestrij dersvereenigingen do meening toege daan, dat het verzoek piet moet wor den ingewilligd, dan zal o.i. de meest gewenschte weg zyn hun argumenten op schrift brengen en aan den Raad zenden. 2o. Wij hebben ons verzoek ge richt aan den Raad der gemeente. Dit College heeft er over te beslissen De raadsleden vormen als 't ware de rechters. Nu lijkt het ons zeer verkeerd de zaak te gaan vertroebelen en, zooals in uwe vergaderingen vaak voorkomt, haar op een zijweg te leiden voor de Raad over de aangelegenbeic zich uitspreekt. Het is een goede ge woonte in de pers hier te lande om geen oordeel in het openbaar over een rechtsgeding uit te spreken, voor de rechter geoordeeld heeft. We wen schen deze goede gewoonte ook in deze aangelegenheid te handhaven RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting). De landbouwer C. Rijkert te Nieu- werkerk a/d IJssel vermiste den 16den Sept. dos morgens uit een schuur een koperen melkkan, welko hij don vorigen ayond nog daar had gezien. De niet verschenen bekl. J. T., be kende in de instructie deze kan te hebben ontvreemd en verkocht aan den koopman M. G. Barends, alhier, voor f2.60. Gerequireord werd ter zake van diefstal veertien dagen gevangenis straf. MARKT BERICHT EN. Gouda. 9 November 1911. GRANENKalm gestemd. Tarwe: Zeeuwsche 10.- k f 10.25, mindere dito 9,25 A 9 75. Afwijkende f 8.50 A 9 -Pokier 8 A 9. Rogge Zeeuwsche 7 25 4/ 7 5°. Polder f 7.— k 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 a 6.75 GerstWinter 6 25 6 50. Zomer -.a Che valier 7.25 k 7.50, Buiten), voergerst tyer 65 kilo 5 25 A 5.50. Haver per H.L. 4 60 k 4 80 Per 100 kilo 9.— i 9 50. "Henneptaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8 50 k 8.75. Kanarie zaad f 12.— k f 12.50. Kar wij zaad per 50 Kilo k J Koolzaad 12504/ 13 50 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 18 50 k 19.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 1 ƒ8.— Boonen bruine boonen 19.50 i 20.50 witte boonen «5-— k f 27, Paarden boonen 8.— A 8 50 Duiven boonen 10 75 k 11 pr- Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 8 25 8.50. Kleine ronde 8.50 A f 8.75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer handel en prijzen hoog. Vette varkens, goede aanvoer, haudel vlug, 23 A 26'/, ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 20 k 22 ct. per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, f 1.35 4/165 per week. Vette Schapen, geen aanvoer, haudel A f Lammeren goede aanvoer, handel traag 15.- 4 I9.— Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vrywel, 9.— k f 13. Graskalveren redel. aanvoer, handel matig 40.— A f 80.—. Kokkalveren 8 k 18. Kaas, aangevoerd 98 partijen, handel vlugger ie kwal. 4I.—4/ 44.—. »<ie kwal 3'.- ia- Zwaardere 40.— Af 44- Noordhollandsche a Boter 860 stukken van'/j K.G. Handel atloopend. Goeboter 1.60 A L7°- Weiboter 1.45 A f 1.50. Een symphonie van Beethoven Onlangs ging het gerucht, dat er partijen van oen symphonie waren ontdekt, welke waarschijnlijk aan Beet hoven moest worden toegeschreven en uit zjjn jeugd dateorde. Gertiiraen tijd werd er niets moer van vornomon thans hooren we echter, dat het werk inderdaad een jeugdcompositie van Beethoven moet zijn. Door professor Stein werd in het archief van het oude „Collegium musicum" to Jena een stel orkestpartijen van een symphonie in C-dur gevonden. Op de tweede viool partij las hij de aanteekening „Par Louis van Beethoven", op de violon celpartij: „Symphonie van Beethoven Een en ander was geschreven door een copiïst, gelijk met het uitschrijven der partyen. Een nauwkeurig onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat hier sprake is van een jeugdwerk van Beethoventrouwens was het al zon derling, dat men uit diens overigens rijke scheppingsperiode van vóór 18Ö0 zoo weinig orkestwerken kende,ter wijl Beethoven als musicus toch in een orkest is opgegroeid. Bovendien bevat dit werk vele parallellen met het F-dur kwartet en de eerste symphonie. De firma Breitkopf u. Hftrtel zal bin nenkort de symphonie uitgeven. (Toonkunst-Nieuws). van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Horta, laagste stand 745.7 te Holyhead. Verwachting tot den volgenden dag: Veranderlijke lator matige Noorde lijke wind, verauderlijke bewolking, wellicht eenigszins buiig weer, daling van temperatuur met kans op nacht vorst. Italië en Turkije. Rome, 8 Nuv. Hot Stofani-agont- ichap moldt uit KaïroDo Turksche officieren, die op weg naar de grens van Tripolis waren, hebben bevel ge kregen terug te koeren. Cholera. Salonika, 8 Nov. I)e ehoiora breidt zich te Serres steeds moor uit. In vier en twintig uur tijd 32 dooden. To Saloniki zelf is de pest verdwenen en do quarantaine opgeheven. Een aanval. Madrid, 8 Nov. Vijftig republikeinen hebben een aanval gedaan tip den burgemeester Jalaer. Do politie was genoodzaakt op do aanvallers te schio- ton. Nadere bijzonderheden ontbroken voorshand|. Portugal. Lissabon, 8 Nev. In aansluiting mot ons bericht van gisteren, wordt thans gomeld dat president Arriaga het ont slag van hot goheolo Kabinet hoeft aangonomon.1 Hij conforoerdo mot-do voorzitters over den toestand en tracht nu een ministerie uit do meerderheid te vormen, dat dan de steun van het Parlement hooft, 't welk volgens de grondwet niet mag ontboden worden door don president. Het parlement komt den 15n dezor weer bijeen. Hot schandaal van Oudjda. De Matin zegt dat uit een dopooho uit Oudjda blijkt dat do commissie van onderzoek de eerlijkheid van Des- tailleur buiten kijf acht. Men vond wol sporon van wanorde, maar geen enkele vervalsohing. Do fouten waren te wijten aan ondergeschikten. Hongkong, 9 Nov. De stad Kanton heoft zich onafhankelijk verklaard Onder het lossen dor salvo's des middags word do Drakonvlag noergo- haald. Rust woorgekeord. Tunis, 9 Nov. Gisteravond was do rust volkomen. Een groot aantal Arabioron en Italianen werd ontwa pend. 's Gravenhage. Graaf Schimmolpon^ ninck van dor Oyo van Hoevolakon, voorzitter dor Eerste Kamer heoft om gezondheidsredenen bedankt, op te tre den als eerste lid op de hier te houden Nederl. O p i u m-Conferentie. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Hlousen, J upes, J ujKJns, Robes en Japonstoffen alsmede eeno groote kouzo PELTIillllKN van de goedkoopste tot de beste soorton en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN 6 Nov. Klasina Johan na, ouders J. P. de Groot en K. Slie- rendrecht. 7 Lambertns on Johanna, ouder» P. van Hesse en 8.0. Poutsraa. 7. Wilhelmina Johanna, ouders J*P, van Loouwen en W. A. de Vaal. GEHUWD8 Nov. N. C. van der Post en J. C. J. van dor Pouw. J. Hoogendoorn en M. Behinkel. K. M. Burger en M. A. Bannink. B. Janssen en A. F. Lapoutre. OVERLEDEN8 Nov. B. Verweij 83 j. J. van Hesse 1 d. 9. W. van Houten, wed. D van Vleuten 76 j. REEUWIJK. GEBOREN: Ilendrika» Cornells, ouders M. van der Ijaan en H. Hagen. GEHUWD M. van der Wolf en O. Oostrum. Vorige koers. Koer» vs» hoileu 8-2 '7, 88»/» 91"/(. 64'/,, 1007» 91'7|. 917» 88'/, 81) 897» 897,» «7 1047, 88'/»» 697 B97» J 617. 68"/» 00 -22-2 21)4 Hl 570 «7, VAN OEN fff eten hand el to A ui ster dam 9 NOV. 1911. Staatsleeniiigeii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amort,. Sohuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 18984 pet. 1. Obl. (Nicolai Snoor- eg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet.. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUiik- en ('reillet-lnstel- llnfen. Nod. Bankaandeolen Industr. Ondernemingou American Car h Foun dry Comp. C. v. A. Id.SmeltingA Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Oy. Cert., v. A. U. S. Steel Corp. Gort. v. Gew. Aand. Kol. ('redlrt Instelt, en Cnltnur Ondernemingen Ilandelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. llandel-Mij.C.v.A Mijnbouw Myen. Kotahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lobong, M ij n- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Onderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.My.totExpl. v. Potr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. G v. G. A .Scheepvaart IHfeii. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bind joy Tabak Mij. A. Nieuwe A*ahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwegen. Heil. IJssoren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t.. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 p'ct. W arschau-W oenen Spoorwegraij. Aand. dito dito Act.de Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabaah Gew. Aand. Premieleeniiigeii. Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thei »-Ro- gulirun ga-Ge». 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33\4 pCt. Amerikanen vast, Steels vaster, Pe troleum liep terug, doch Koninklijke vaster, Tabakken iets lager, Culturen zwakker, Rubbers iet minder, Nat Staatsfondsen vast, Buitenlandsche stil, Mijnen prijshoudend, Ketahoen iets minder. 202,/1 61V* 6871 26 61 222 288 1857» 82 578 48'/, 164 458 420 174 115 167, 1137, 187» 42 4"/, 1(14 486 487 IB'/» its'/, II'/» 8*2'/» 82'/» 93 98 64'/, «4'/, 1937» 1120.— f - 98'/» 99 33'/, 83 167'/» 127, 168'/» 12 7, 101"/,. 164

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2