Albert Vogel DASSEN NovaCacao. Sanatogen. Salon-, llois- en Slaapkamer Ameublementen. PROPAGANDA-LEZING S. S. VAN DANTZIG, HERSTEMMING Vulpenhouder, j SCHOOLKOUSEN. (■AREN - - - QBOOTENDQUSTC en IVAN!) I w«,l8traa'- Openbare Vrijwillige Verkooping 4. QUA NT, BRAND eii INBRAAK Anton Coops. Buitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Advertentie». bereiding en uitdeeling van SOEP iNnftBira aan te bieden OISGENOEGEr Byratto ia cdargarao (Vertaling voor Albert Voobl door Dr. de Jong). Volksweerbaarheid, Jlir.l VO\ ItOSi;. te GOUDA Notaris J. J. L ÏÜNT1JN te Gouda De Kapitale Hofstede Wei-, Hooi- eu Bouwland, Schroef diep iu uw hoofd „Panlls" Vergift, Markt 43. GOUDA. G-roote zend-Ing* andsdioenerL van LAIMIIÜCK, Tyrol. Prima droog en frisoh machiuaal geperst Geratst roo llaverslroo Tarwestroo Hftggestroo Id Fob rages te Uithuizen. B. HOK 11 KMA NIGHTCAP ECHTE OUDE GCNEVER BOOK-WOEST. 35 Gemachtigden in het Kiescollege Haandag 20 Nov, e.k. (Soepketel Keizerstraat) 8VEPLI48TEN. Wie prijs stelt op een volmaakten Vulpenhouder, koopt een Waterman IJZCH§TCRIiE GHOOTHNDOKST en Co. Fabrikanten KOIIFF CD Co., A'ilam L. van der Heek. Heefl U geen brandkast? Prima adres het afstaan van Duitschen grond. Slechts wanneer Frankrijk onder geen andere voorwaarden een verdrag wilde aanvaarden, wilde toestemmen. Toen het ontwerp-verdrag bij de regeering was ingekomen, achtte de minister van koloniën hot noodig, op te merken, dat volgens hom hot verkregen gebied van veel minder belang was, dan de belangen, die mon er voor zal afstaan, Hij was zelfs niet te bewegen, het ontwerp, voorzoover het zijn afdeeling betrof in den Rijksdag te verdedigen. Toen de rijkskanselier had opgemerk dat de verantwoording voor hom alleen bleef, weigerde hij nog van standpunt te veranderen en diende daarop zijn ontslag in. Vervolgens behandelde von Betbmann Hollwog het nieuwe gebied in Afrika. IIij gaf too, dat daarbij stukkon waren, die minder waardig, misschien zelfs slecht te noe men zijn. Daartegenover stelde hij de aanwinst van stukken van voel waarde. Ook hom had het gespeten, dat een stuk koloniaal "gebied moest worden afgestaan, maar eenzelfde ge val heeft ook do Fransche diplomaten getroffen. Daarna inaakt. de rijkskan selier front naar de zijde waar inon voor gewapend optreden had gespro ken en geschreven. Zoo noodig zou zeker do regeering het zwaard hebben opgevat, maar geen enkele maal be stond daartoe aanleiding. Toen kwam von Betbmann Hollweg aan de rede van den Engelschen minister Lloyd George. Toon de Duitsohe regeering de overtuiging had gekregen, dat deze rode tegen, haar bedoeld was, heeft zij do Engelschen gevraagd, wanneer zij meenden, dat hare belangen in liet spel waren, dan don diplomatieken weg te volgen. De Engelsche regeering heeft dit echter niet noodig gevopden. Eon voornaam feit achtte hot de rijkskan- solier, dat een kwestie zoo moeilijk en zoo vol gevaren als do Marokko- affaire tusschen Frankrijk en Duitsch- lund tot een goed oindo was gebracht. Het verdrag zal or toe meewerken, dat de verhouding tusschen heidelan den en tusschen Duitschland en Enge land beter wordt. Wij hebben in Ma rokko zei spreker, niets opgegoven, wat we niet reeds opgageven hadden. Daarvoor hebben we eeonomiseho waarborgen gekregen 011 bovendien oen zeer betrouwbaar koloniaal bezit verworven, dat fdch ouder Duitsch be stuur gunstig ontwikkelen zal. We hebben dit bereikt door 0011 vreed- zumo overeenkomst met Frankrijk. Hot is voor de eerste maal gelukt, over oen ernstige en moeilijke politioko kwestie, die do kiem van groot onheil in zich dragon kon, mot onze westo- lijko naburen door oen verdrag tot overeenkomst te geraken. Dat is het facit. Nu is het aan u, het voor en togen van dezo politiek te overwogon. Wij verwachton geen lof on wij vree zen geen blaam. Maandag over dé ontvangst, die aan do redevoering is ten deel gevallen. Aambeien en aandoening-en der huid. Vele menschen zijn aangedaan mot aambeion on wanneer zij van tijd tot tyd verschrikkelijk daardoor fyden, komt dit doordat zij twee vergissingen maken1". omdat zij hun kwaal niet als ernstig boschouwen en 2°. omdat zij denkon, dat er voor hen geen ge nezing mogelijk is. Hun kwaal ia ernstig, omdat zij een zoor slechten invloed uitoefent op het humeur van don lijder, hem soms krankzinnig maakt door do onbedaar lijke jeuking on pijn, en bij vorwaar- loozing zich steeds kan uitbreiden en mettertijd een' operatie noodzakelijk maakt. Genezing is mogolijk door toepassing van Foster's. Zalf, her geneesmiddel by uitnemendheid. Roods do eerste aanwending brengt verzachting en doet weldadig aan. Foster's Zalf is een speciaal genees middel voor aambeien en alle jeukende huidziekton, alseczeem, gordoluitslag, roos, winterhanden en voeten, huid uitslag, enz. Zij is te Gouda verkrijg baar bij de heeron Wolff Co., West haven 11Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Londen, 10 November. Do Stan daard meldt hedenavond, dat zich in der» omtrek van Tobrook thans 12.000 Arabieren bevinden. De Turken en Arabieren zouden met gunstig resultaat Derna hebben aan getast. Parijs, 10 Nov. Do „Tomps" ont vangt yan zijn correspon lent uit Tripoli het boricht, dat hedenmiddag over het goheele front gevochten wordt. De Turken zouden reeds terug gedreven zijn. De wreedheden van den oorlog. Do te Triest verschijnende „Picolo* geeft (le volgende zinsnede weer uit het dagboek van Prins Prospero Co- lonna, vroeger burgemeester van Rome die zich thans met het Roode Kruis te Tripoli bevindt „De Turksche soldaten en de Ara bieren zijn onverschrokken en dapper, maar minderwaardig door de lage wreedheden door bon tegen onze sol daten bedreven. Die ❖an onze ge wonden, die in banden van den vijand vielen, werden aan do stammen van palrnboomon gebonden en gegeeseld. Ilun wonden werden met zond gevuld en hun nagels en oogon uitgesneden mot messen." Hotzelfde blad drukt een» brief af van oen koopman te Weenen, Bühler genaamd, die 23 October te Tripolis was. Hy acht het zijn plicht te vor klaren, dat de Italianen niet zonder onrechtvaardigheid kunnen worden beschuldigd, aat zij wreedheden heb ben bedreven. Zij moesten liever wor den gelaakt om hun naieveteit dat zij de Arabieren in staat hebben geacht vriendelijke behandeling te waardeeren. Hij schrijft De Italianen gaven den hongerigen te eten en worden op lage wijzo ver raden. De Tifrkon maakten misbruik van de witte vlag, toonden geon eer bied voor het Roode Kruis en schoten op genoesheeron, liefdezusters en ver pleegsters. Het ia waar, dat do Itali anen ook op «enige vrouwen schoten, maar men moet weten, dat dit do vrouwen waren, die onder het kleetl van haar sekse wapenen en ammuni tie droegen naar de mannen, die de troepen belegerden. Hieruit schijnt het wel dat niet allo correspondenten als protest Tripolis hebben verlaten. Do „Daily-tMail" bevatte thans ook oor» langen brief waarin gezegd wordt dat zelfs de Arabische vrouwen en kinderen, diet door de Italianen wor den gedood, hun lot dubbel on dwars hadden verdiend. Een andotf telegram uit Tripolis meldt dat mon bij oen achtervolging van Arabieren onthoofde Italiaansche lijken heeft gevonden. Volgons de officieren van het 11e bersaglieri werd don soldaten, die in handen violen der Arabieren, met messen de buik opengereten. Een werd er in een Arabische woning ge kruisigd een ander werd door een vrouw om liet leven gebracht. In een telegram dat de Italiaansche regeering van Caneva ontving con stateert deze dat do verkenners wreed heden hebben zien bedrijven op de Italiaansche soldaten en dat lijken werden verminkt. Reeds liepen er ge ruchten over aanvallen op ambulances maar deze werden niet bevestigd en men wist niet of de Turken verant woordelijk waren voor deze gruwelen. Thans is geen twijfel meer mogelijk, daar is bowezen dat in het kamp van Ainsar de Turksche bevelhebber met schending van art. 30 van do laatste conventie de spionnen liet ophangen zonder voorafgaand verhoor. Wij vormoldon een en ander onder voorbehoud, omdat do bronrfen waar uit de berichten komen ook niet alle tot de meest betrouwbare behooren, maar hot schijnt toch. dat waar over de Italianen wordt geklaagd ook deze recht hebben te klagen. Enokland. Balfour's opvolger. Bonar Law, 'een der bij de tarief- hervorming op den voorgrond tredende advocaten, is officieus als opvolger van Balfour gekozen. Alle partijge- nooten hebbén do verzekering gegeven, dat zij hem loyaal zullen steunen. Deze voorloopige schikkingen zullen de vergadering der unionistische partij, op- Maandag a. s. in staat stellen, Bonar Law, met algomeene stepimen te kiezen. Zijn eigen landgenooten bestookten hem steeds feller en hot gevolg ervan was, dat hij zich steeds meer tot vfeemden om hulp wendde. In de allereerste plaats groeide do invloed van Frankrijk, voornamelijk omdat dit het eenige land was, dat do militaire missie aan hot hof van den Sultan had onderhouden. Als belangrijkste factor is evenwel te noemen het kapi- taalbelang van Frankrijk. Sedert en kele jaren was dit land de geldschieter van Marokko. Toon dan ook Frankrijk aan do mogendheden meedeelde, dat het zijn onderdanen ten gevolge van do opstanden in Marokko niet langor veilig achtte en dientengevolge meende een troopenafdeoling naar Fez te moe ten zenden, oordeelde de Duitsche regeering naar haar eigen berichten don toestand wel niet zoo ernstig, doch bezwaren tegen een expeditie werden van Duitsche zijde niet geopperd. Wel behield Duitschland zich vrij heid van handelen voor wanneer Frankrijk het aangegeven deel over schreed. Dit gebeurde werkelijk en daarmeo was de acte van Algeciras, die sprak vaj» oen zelfstandigen sultan, feitelijk opgeheven. Toen net zoover was gekomen, heeft Duitschland voor- gosteld met Frankrijk een overeen komst te sluiten, ton einde tot een nauwkeuriger bepaling' van den toe stand te komen. Ondortusschen ging Frankrijk voort, steeds grooter troe penmacht naar 'Marokko te zendon en aldaar to handelen alsof van geen be langen van andere mogendheden sprake was. Toon achtte Duitschland den tijd gekomen voor zijn belangen op te komen en zond oen oorlogsschip naar Agadir. Deze zending had in de eorste plaats ton dool het eigendom van Duitsche onderdanen te bescher men en in de tweede plaats was het een demonstratie van hot recht om voor do Duitsche belangen in Marokko op te komen. Toen het zoovor was gekomen, achtte Duitschland het tijd om mot Frankrijk te onderhandelen. Van som mige zijdon is beweerd, dat men oi op had mooton aandringen, dat de toestand van 11)06 was hersteld. Prac- tisch was dit echter niet mogelijk. Frankrijk bezat éénmaal zijn invloed in Marokko en doarraoe was do toe stand van 1900 voorgoou afgesloten. Dat met het zendon van den „Panter" naar Agadir bedoeld was, .daar land te veroveren, weersprak do rijkskan selier ton sterkste. Daar hot noodig was gebleken, dat Marokko onder sterk toozioht van oen Europeesche mogendheid kwam en waar daarvoor in de eerste plaats was aangewezen Frankrjjk zou het van Duitschland vorkoord geweest zijn, als het daar op verovering van grondgebied had .aangestuurd. Bij het verdrag, dat thans is gesloten, heeft Frankrijk den grootsten invloed in Marokko gekre gen daar tegenover staat dat Duitsch land thans do zekerheid heeft van gelijko behandeling van Fransche on niot-Fransche handel on industrie. Dan bespreekt de rijkskanselier do schadeloosstelling die Duitschland heeft verworven. Daarby kwam ter sprake do houding, die de afgetreden minister van koloniën von Lindequist tegenover do onderhandelingen had aangenomen. Van den beginne af luid deze aange drongen op een klein goed ontgonnen en daardoor gemakkelijk en goedkoop te besturen gebied of gebieden, torwijl do regeering in het algemeen was voor oen uitgebreid koloniaal bezit, daar zij dit nood zakelijk, ^achtte voor haar workzanmheid. Eveneens had de heer liefde, peinsde do student, terwijl hij heenging. Ze is niet half zoo nuttig als de logika, want zo bewijst niots zo belooft altijd dingen die toch niet gebeuren on doet goloovon aan dat, wat niet bestaat. Zo ia werkelijk zeer onpraktisch, en daar, in don tegen- woordigon tijd, alléén hot praktische waarde heeft, zal ik weer tot mijn philosophic terugkoeren en metaphy- sica gaan studeeren En hij keerde terug naai zijn kamer, haalde oen groot, bestoven boek te voorschijn en begon er in to lozen. EINDE. ItaliëTurkije. Tripoli, 10 November. Gisterenavond heeft, bij oen aanval op het fort Hamidié en Sjara Sjat, het 2e regiment bersaglieri zware verliezen geleden. Do ber^aglierie werden in de flank aangevallen door talrijke Arabieren^ die zich verscholen hadden achter d0 palmen en de olijf hoornen. Het 840 infanterie heeft het fort Mesri bezet Portugal. Augusto Vasconcellos heeft de op dracht tot het vormen van een minis terie aanvaard. China. De opstand in China. Do DeutscherTageszeitung ontvangt uit Londen de mededeeling, dat over den toestand te Peking de berichten. zoo dreigend luiden, dat de Britache gezant aldaar het reeds voor noodza kelijk hield, de Britschê onderdanen te Peking aan te zeggen zich op het eerste teeken naar het gezantschaps gebouw te begeven. De heer Dr. Mayer, te Antwerpen, meldtIk schrijf bij hardnekkige ver stoppingen steeds het natuurlijke Era nzJosef-bittvrmttor voor, omdat dit een zoo ruimen stoelgang geeft, dat als men het gebruik staakt, nieuwe constipatie zich niet meer voordoet. BVIII. Een eigenaardig verschijnsel doet zich hier voor. Bij het drukker worden van hot vorkoor heeft het Gemeente bestuur do eene straat na de andere in de binnenstad voor wielrijders af gesloten. In den Gemeenteraad deed dan een of ander Raadslid-fietser nog wel eens oen K goed woordje voor de poddolaars, maar op den duur was hot niet tegen te houdenhet grootste deel van do oude binnenstad mag op enkele stille uren na niet befietst worden. Do vroede vaderen zagen echtér één ding over het hoofd, n.l. dat mon niet voor*zijn genoegen door die drukte heenreedwielrijders voor genoegen komen niot in do binnenstad. Zoo bleef niet anders over, dan dat do fietóers andere straten opzochten om hun doel te bereiken en vanzelf warden daarvoor do wegen het dichtst bij en parallel aan de verboden straten uitgekozen. Ongelukkigerwijze zijn dit meost zeer nauwe staatjes, eigenlijk steogen, die zich nog veel minder loenen voor fietsverkeer dan do drukste maar toch breedere hoofdwegen. En nu is het dan ook zoo ver gekomen, dat bewoners van bedoelde straatjes gaan mopperen over de al te groote belangstelling wadrin hun straten zich bij het wielrijdonde publiek verheugen. Een mooilijk geval I Te moeilijker, omdat men hier tegenover elkaar vindt rijwielenthousiasten die van geen be perkende bepalingen willen weten en rij wiel vijanden (ouderen van dagen, bijzionden, hardhoorenden), die al dat „moderne" goedje gaarne voorgoed zagen verdwijnen. De giriden midden weg dunkt mij eon regoling, die wan delaars én wielrijders bevredigd. En dan dient allereerst het „rechts houden" meor algemeen verplicht te zijn; alles krioelt bij ons nog door elkaar. Alleen in de drukste straten wordt officieel rechts gehouden, hetgeen niet ver hindert, dat een dame die niet aan de aandacht wenscht te ontsnappen (er zijn dezulkenkalmpjes togen don stroom oproeit. Hier kan het publiek dat goed wil veel aan doen die dwarsdrijvers zijn wel in de rails te schuiven, vooral en liefst raet een gepast woord. De politie kon hierin ook wel wat doortastender optreden men krijgt echter den indruk, of zij 't niet zoo erg belangrijk vindt. Dit is jammerhij een consequent door gedreven algemeen rechts houden zijn allen gebaat, wandelaars zoowel als wielrijders, auto- en rijtuigbestuur ders. Hier geldt vooral dat or veel makke schapen gaan in één kooi holt echter alles schots en scheef door elkaar, dan is het verkeer niet te regelen, zelfs niet bij verbreede ver keerswegen, iets waarvan ik nog altijd de noodzakelijkheid betwijfel. En wat de fietsers betreft, ik zou overal waar het maar eepigszins kan, een zoo proctisch en algemeen vervoermiddel willen toelaten met ruime bevoegdheid aan de politie, om wie de groote orde verstoort, terstond te bekeuren. Men kan dit niet in een verordening pre- cisoeren, snelheden voorschrijven e. d, Een ieder gevoelt echter wanneer een slagersslungel per fiets levensgevaarlijk voor anderen (want zelf komen die halve-acrobaten er altijd goed af) op treedt. Wanneer publiek en politie maar wat meer eensgezind optraden, dan was dit euvel gauw genoog uit de wereld. Men neme daarbij uit b.uitenland- sche groote steden de goede gewoonte over, om do politieagenten niet op een trottoir langs de huizen, maapj midden in een kruispunt te plaatsen/ waar dan zoo mogelijk een klein vlucht- heuveltje dient té "zijn. Vanuit zulk een standplaats kan men het verkeer werkelijk regelen en de baas blijven over al te vrijmoedige chaffeurs, koet siers, wielrijders en wat er meer de straten onveilig maakt, fn het buiten land heeft iedereen respect vpor de opgeheven hand van den politieman; hier te lande is de agent, die „op treedt" meestal het voorwerp van spot. Gelukkig wordt meer en meer inge zien, dat zulke opvattingen niet thuis behooren in een ontwikkeld stadsleven; wat helpen politie-agonten met aller lei diploma's en goeden wil, als het publiek niet meewerkt? Van de politie gesproken, deze heeft tegenwoordig de handen vol met de chantage, die in onze goede stad nog welig tiert. Het is nu een ondernemer, die brieven van compromitteerden aard tracht in handen te krijgen en die dan tegen goeden prijs aan den schrijver te koop aanbiedt. Bijzonder nieuw is deze „methode" nu juist niet, maar haar aandeelen staan thans op de markt der chanteurs hoog genoteerd. De hoeren, die dit vak beoefenen, zijn de politie over 't algemeen to slim af oen heel enkele loopt eens tegen de lamp, het gros weet echter buiten schot te blijven en dit niettegenstaande de meesten hunner zeer wel bij de politie bekend zijn. Deze bekendheid is helaas wederzijds en zoo ontkomen de gladde meestal op het oogenblik dat de politie hen in den knip denkt te krijgen. Jammer, dat men de chanteurs niet zwaarder treffen kan dan de strafwet toelaatmet een jaar, twee -jaar zijn zij al zwaar gestraft en toch, zoo voor één categorie misdadigers een 900 lang mogelijk onsehad olijk maken gewenscht was, dan voor dit soort boeven met pelsjassen en lakschoenen. O zeker, het is uit de mode, onchristelijk zelfs volgens onze tegenwoordige opvat tingen, maar wat zouden lichamelijke straffen afschrikwekkend werken op dit gilde. Lieden, ,die zelf een lui leventje leidend, anderen soms jaren achtereen in angst en ellende doen leven door hun stelselmatige bedrei gingen en afpersingen verdienen dezulken niet oen andere straf dan hij, die de kans schoon zionde, zich ver grijpt aan andermans goed Gevoelt men niet in veel grootere mate lust tot wraak op zulk uitschot der samen leving dan op een man, die in dron kenschap een mes trekt en een steek toebrengt aan wien hem toevallig in den weg stond Men kan met mij alles gevoelen voor een humanere behandeling dan in den „goeden ouden tijd" van den misdadiger, in hem zelfs veelal meer een slachtoffer zien van do omstandigheden waarin hij ver keerde dan een opzettolijken boos wicht en tegelijk van meening zijn, dat tegenover chanteurs en dergelijke, parasieten op oen uiterlijk verfijnde samenleving, levend en genietend van een misstap van hun slachtoffers, scherper moest worden opgetreden. Dit te oer, nu het terrein waarop dezo heereh opereeren, weer uitgebreid is geworden door nieuwe bepalingen tot bestrijdingder zedeloosheid, hetgeen voïhfcjjon nieuwe slachtoffers, nieuwe broodwinning beteekent. 'Tegenover zulk gespuis moet men een leniger strafwet bezitten met enkel overtui gend bewijs voor veroordeelingwat zouden de heeren allen gauw opge borgen zijn Het feit dat een Tweede Kamerlid de benoeming tot wethouder van Rot terdam aanvaard heeft en niet voor nemens is als Kamerlid te bedanken heeft wederom in politioko kringen de quaestio van de al-of-niet vereenig- baarhoid opgeworpen. De wet laat al- geheele vrijheidijnmers, deze heeft niet voorzien, dat het wethouderschap, eertijds een eereambt voor hooggeachte burgers, althans in de grootere ge meenten den geheelen mensch zou gaan opeischen. Een verbéd zou ook mooilijk vast te stellen zijnwaar diende men de grens stellen? Bij 20.000 of 50.000 inwoners Wie zal 't uit maken Ik heb Wethouder Heemskerk (thans Premier) tusschen Amsterdam en het Binnenhof zien heen en weer vliegen, in den trein stukken lezende in de Kamer na even door "vrienden ingelicht te zijn uitnemende redevoerin gen hooren houden. En een collega wethouder van mr. Heemskerk zei mij eens ach, als Heeihskerk er niets van w^et, dan luistert-ie naar de debatten en togen dat hij antwoorden moet weet-ie er dan genoeg vanGeniale koppen als Theodoor Heemskerk kun nen dit er op wagen, maar dit is slechts weinigen gegeven, anderen gaan heelemaal op hun ambtenaren leven, onderzoeken zelf haast niets en hunne opinie in den Raad en in het college van B. en W. is die van hun directeuren en andere hooge ambte naren. Iedereen weet dit en niemand 'denkt er aan, deze scheeve verhoudin gen te wijzigen. De kiezers hebben hier vaak schuld, of liever gezegd de leiders der kiesvereeniging, die te veel dezelfde personen op den voorgrond schuiven voor de vertegenwoordigende baantjes. Dit heeft allerlei verkeerde gevol gen. De gelukkigen gaan zich hier door. onmisbaar achten, nemen hunne functies vaak aUerslordigst waar en krygen door hnnne vele ambten een macht, die dikwijls in één hand onge- wenscht is. Anderen, zeer geschikte medeburgers, die minder neiging heb ben om zich in de kiezersorganisaties op den voorgrond te stellen, worden daardoor niet „opgemerkt" en ont trekken zich meer en meer aan het publieke leven, dat in handen van be trekkelijk kleine kliekjes blijft In de residence ziet men 't al heel sterkmenschen, die een blauwen Maandag in Den Haag wonen om meor van hunne „schadevergoeding" als Tweede-Kamerlid over te houden, per sonen dus die, hoe groot politicus ook, allerminst Hagenaar zijn, worden plots op don voorgrond gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. omdat zij toch eenmaal in Den Haag wonen en daardoor wordt de raadzaal al meer een tweede Binnenhof met al de verkeerde gewoonten van het Par lement. Ruimer genomen, geloof ik dat het hoog tijd wordt ten deze precies het omgekeerde standpunt te gaan inne men als iemand reeds zoo vele „baantjes" in het openbare leven heeft, dient men bij oponkomende plaatsen juist naar anderen om to zien. Een uitzondering zou men kunnen maken met enkele groote figuren, maar is het juist niet typisch, dat de leiders der politieke partijen die hier in de stad wonen, mannen als Kuyper, Lohman, Nolens (van rechts) Borgesius, Drucker en Troelstra (van links) nimmer een raadszetel ambieerden En zouden zij op de Groenmarkt niet een heel wat beter figuur maken dan neen, nomina sunt odiosa HAGENAAR. Aanvragen van werknemers op 10 November. 1 kantoorbediende, 1 opzichter-teokonaar, 1 timmerman, 3 opperlieden, 1 wasch vrouw, 1 bakker, 1 voerman, 3 grondwerkers, 8 pakhuisknechten,! 1 loopknecht, 13 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 3 pakhuisknechten. 2 loopknechten, Leerlingen en jongens; 3 klerken, 1 loodgieter. Aanvragen van werkgevers. 1 timmerman, 2 plaatwerkers. Halfwas of aankomende. 1 1 schilder, 1 loopknecht, Leerlingen en jongens. 1 loodgieter, V De Heer E. J, HOEKSTRA zal 1 Januari a.s. voor den vorm den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren werd benoemd en aangesteld tot stadsgiftmenger. Zijne waardberkndk Kabklgenooten De COMMISSIE tot (lokaal Proveniershuis) heeft de eer hare weldadige Stadgenooten mode te deelen dat zij v voornemens is eerst daags rond te gaan om hare Met hot oog op de duurte der levensmiddelen en daardoor te ver wachten meerdere behoefte der minder bedeelden neemt zij de vryheid op ruime inteekening aan te dringen om daardoor zooveel mogelijk het leed der armen te verzachten en de instand houding van eene der oudste instel lingen mogelijk te maken. De Commissie voornoemd G. PRINCE, Voorzitter. Dr. P. J. A. LEVEDAG, vice-Voorzitter. A. H. SPRULJT, Penningmeester. F. VAN DER STRAATEN. TH. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. O. S. M. KROON. W. HOYNG. H. EIJSSEN. R. W. H. PITIiO. F. P. WETHMAR. Dr. K. BÜCHLI. H. J. DE VOOOT, Secretaris. SOCIËTEIT - Zaal „KUNSTMIN". - ZONDAG 12 NOVEMBER Vertolking van do Heldencoroedie van EDMOND ROSTAND. Aanvang H uur. PRIJZEN: Voor leden f Of 3 Niet-Leden f 1leerlingen H. B. S. en Gymnasium f O.&O. Plaatsen van af heden te bespreken. - Afo. GOUDA. OP Dinsdag* 14 November 11)11, des avonds O uur, in de bovenzaal van Café „IIET SCHAAKBORD", Kleiweg, door den WelEcl. Gob. How te Nijmegen. Introductie. te bekomen b(j het Bestuur der Afd. IIW BESTVl'R. (wegens sterfgeval.) is voornemens om op DONDERDAG 23 NO VEMBER 1911 bij in zet, en DONDERDAG 30 NOVEMBER 1911 bij afslag, beide dagen des voormiddags ten 11 ure, in het Héte! „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek te veilen en te verkoopen A no. 33, bestaande in nieuwe BOUW MANSWONING c.a. met diverse per- ceelen uitmuntend BOOMGAARD, WEG en WATER, gelegen in den polder Roozendaal, gemeente HAA9TIIECHT, nabij Oudöwator, aan den IJsoldijk (binnen- en buitendyks), ier gezamen lijke grqotte van 23.94.41 Hectaren, in 6 percoelen, combinatiën en massa. AanvaardingLanderijen met Kerst mis 1911, de Woning c.a. met 1 Mei 1912. Betaling der Kooppenn. 1 Fe bruari 1912. Voor bezichtiging zich vervoegen bij den bewoner, don Heer J. HÖO- GENBOOM. Tegen 10 kan alle werkdagen van 10—6 uur worden gehoogd ten kantore van den Notaris v.nd., znlks tot en met Maandag 27 Nov 1911, n.m. 4 uur. Nadere inlichtingen en notities ver krijgbaar ten kantore van Notaris ÏIONTIJN voornoemd. dat ik 17 Muizen en Ratten heb dood gevonden in mijn pak huis door het gebruik van schrijft ons de heer J. v. B. uit Purmerend. „Paulis" Muizen Vergift is verkrijgbaar bij don Hoer ANTON COOPS, Drogisterij, op tie Markt Gouda. Generaal depot voor Ne derland en KoloniënChemische Werken Paul»", P. ZURIK Co. te Amsterdam. EN Tot concurroerondo prijzen franco iodor station aangeboden door Interc. Telefoon No. 7. HALF OMHALF. CHERRY BRANDY, CRÈME DE MENTHEMARASQUIN, ENZ ENZ- Van af heden verkrijgbaar de van ouds bekondo BOOHWOHST, Deze soort ROOKWORST is alleen by ondorgote^ende in Gonda te verfcrygen. VERDER STEEDS VOORHANDEN: Jonge en Oude Goudsche en Leidsehe Kaas, Edammer-, Room- en Kruidkaasjes, Rookvleeseh, Ham, Saueise de Boulogne, Blokworst, Tongenworst, Saksische Leverworst, Parijzer Boterhammenworst, Frankfurter K nakworsten. WMTq Noemt proef mot onze zuiver gesmolten RLADREVZEL. Hygiënisch verpakt in pakjes van '/a on V» K.G. Aanbevelend, W. DEN!BOEH, Telef. ÜSH. GROENENDAAI, 11. De KERKERAAD der XED. RERV. OEM. te OOTDA maakt bekend, dat de zal plaats hebben op van 10 uur v.m. tot 3 uur nam. I des avonds van 3uur CONSISTORIE- en in de KKIjf VOOGDENKAMER dor GROOVE KERK. Namens den Kerkerend voornoomd, J. G. DEUR, Ptooses. JOH. E. BIJL, Scriba. Voor de namen dor candidate» en verdere bizondorheden wordt verwezen naar de annplakbiljetten. Do kosten aan hot stommen ver bonden, bedragen 10 cents. DE COMMISSIE tot UITDEELING van ERWTENSOEP hoeft de eer te berichten, dat zy binnen eonige dogen zal rondgaan tot het aanbieden barer Met het oog op de groote behoeften en tot instandhouding dezer nuttige instelling hoopt zij, dat. in ruime mate zal worden doolgonomon. Do LIJSTEN zijn ook bij ondor- gotookenden aan hnis verkrijgbaar. Het Bestuur, C. A. B. BANTZINGER, Hoer C. VAN BERKEL Voorzitter.' Hoofd vertegenwoordiging I to GOUDA by alwaar de verschillende «oor ton voorradig zijn. WIJD8TRAAT 22. EN GROS. EN DETAIL Gegarandeerd zuiver. 1 K.G. bus 1 B 10 1 bua - O.»* 1 '/i bna - 0 3» 1 ons bus - 0 15 Hoeren winkoliors do volle korting. Aanbovolond, blijven geduchte vyanden. Schaft U er dan direct een aan. Aanbevelend, yan (|er ya[k GOUDA, Thinstraat 61/3. Fabrikant. Drogist, Wijclstrnat 2!>. Beleefd aanbevelend, FKANS BIK. Jr., Tiendeweg en Achter de Kerk.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2