;en. No. 11716. Donderdag 16 November 1911. 50e Jaargang. «Verschynt dagelijks behalve Zon en GEN. KENNISGEVING. Sixiteon land.. Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. D^_. éMeeo-Worfiscfi JJevan. isia w ZLTïoufws- en ^.«d.-v-ertezxtïelolgLd. voor 3-ou_d.su en Oascxstr o Zboezx. Feestdagen. zing! Telefoon Interc. 83. Telsfoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f 1.25 levering. een (Wordt vervolgd). souper. Vreemde uitdrukkingen en treffende bekentenissen bereikte zijn 4» Zn., Gouda. nethode. ierCaoriek aregeld tijdig itvangenvan vermakelijk- an in onze dermeel joderkosten en 5 kilo l.*JRICHTING EN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. )d> trappels f 0,75. ■k Hoeders. (lOIhSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN:' Van 15 gewone regels met bewyshummer anaries en */i liter unie”, 25 aar van de It”. rdu, 8 uur, van Brand- LUfiMKUP- ig wordt na il van andere te brengen, ode doozen, mning. doch oord »Kina- i fabriek af- inkhuizen. bij HH.: jdstraat. Veer stal. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verkend aan de Coöperatieve melkinrichting Ons Ideaal” aldaar en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten eener Karninrichting gedreven dpor ii electroinotoren n 1. i van 2, 6 van i en 4 van P. K. >n het perceel aan de Karnemelksloot No. 50 kadastraal bekend Sectie A No. 3257. Gouda, den ión November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. e Sigaren gen“, 7 uur, lartconcours. Genoegen u, stelling. éunieu, 8 u. Rev. I. Irwin rseelvoet) en kilo rd“, 8 .uur, jzinnigen. 2 uur, Alge- Goudsche enees-, Heel- ulp. egen“, 8 uur, k d. Frascati- DANTZIG, farkt 43. OOGEN. 3SH0VEN. ST. Fbankbijk. De Curie-zaak. Het wekt te Parijs verbazing, dat mevr. Langevin toch, overgegaan is tot het indienen val een aanklacht wegens echtbreuk tegen haar echtge noot en mevr. Curie. Men dacht de zaak reeds bijgelegd. Om ontvankelijk te worden verklaard in haar eisch heeft mevr. Langevin alle verhalen, die haar over de beweerde „schaking” zijn gedaan, aén de politie overgelegd. Dat kan verkwikkelijke lectuur worden. Van 15 gewone regels met bewyshummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing vaïi 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De Turken schijneii nieuw geschut uit Egypte gekregen te hebbenook schietvoorraad, geld en officieren zijn vandaar gekomen. De vijand heeft Bengazi gebombardeerd, zonder schade aan te richten. De voorwaartsehe beweging van den vijand, die zich in het binnenland vereenigd heeft, wordt op Bengazi gericht. Berlijn, 15 November. Van diplo matieke zijde wordt geschrevenDe belofte, die Italië indertijd heeft ge geven, dat het tooneel van den oorlog niet tot de Europeeesche wateren zal uitbreiden, sloeg alleen op de Adriafti- sche en niet op de Aegeïsche Zee. In weerwil daarvan zou een onderneming van Italië, waarmede de krijgsver richtingen. tot de Aegeïsche Zee zouden worden uitgebreid, aan geen enkele mogendheid aangenaam zijn. In het bijzonder zou Engeland zeer ongaarne zien dat Italië tegen Smyrna optrad, en Oostenrijk, dat het iets tegen Sa- loniki ondernatn. bericht van een Parijsch blad, dat Duitschland en Oos tenrijk tegen de nieuwe, actie ter zee protest hadden aangeteekend is niet juist. Men moet daarentegen wel aan nemen, dat de gezanten van alle groote mogendheden te Rome op vriendschap pelijke wijze in dien geest tot de Ita- liaansche regeering hebben gesproken en dat Italië de voorgenomen krijgs verrichtingen, wanneer zij niet door dringende omstandigheden mochten worden geëischt, niet zal ten uitvoer brengen. Oostenrijk'-Hongarije. Het vleeschschandaal in Oostenrijk. De minister-president van Oosten rijk, graaf Stürghk heeft een allerge weldigst protest doen ontstaan, zooals men Zelfs in het Oostenrijksch parle ment niet gewend is, toen hij mede deelde, dat de tegenwoordige regeering zich op het standpunt der vorige re geering plaatst en volhoudt, dat geen invoer in Oostenrijk van Argentijnsch vleesch, zonder toestemming van Hon garije, mogelijk is en dat in geval het Huis van Afgevaardigden besluiten mocht nemen in tegenovergestelden zin de regeering deze besluiten niet zou kunnen uitvoeren. De Duitsch-radicalen en de sociaal democraten maakten een helsch kabaal dat minuten lang aanhield. Men schreeuwde graaf Stürghk tqe „Wij zijn geen heloten van Hongarije” en dergelijke uitroepen meer. den steun zou pogen te zooveel provincies als was. Den overigen zou hij haar onafhankeUj^dieid voor Joch hij Mn^.ïlWand tot tap^erug te K Rusland contra Perzië. Perzië komt nog niet gauw de j moeilijkheden te boven. Eerst heeft het den aanval van den ex-sjah te verduren gehad en thans is het Rus land, dat het bedreigt. Dit is dan eigénlijk de tweede maal, want het was een publiek geheim, dat Rusland de onderneming van den vroegeren sjah op in het oog loopende wijze begunstigde. Toen die poging mislukt is, heeft Rusland het over een anderen boeg gegooid en thans heeft het een mid deltje gevonden, dat het waarschijnlijk een gelukkigen afloop van den aanval tegen Perzië verzekert. Zooals we indertijd hebben meegedeeld, is tot reorganisator van de Perzische finan ciën benoemd Morgan Shusterdeze heeft zich op dit in elk constitutioneel als juist geacht standpunt geplaatst dat behalve de landzaken zelf ook de vreemde onderdanen naar de lands wetten hebben te gedragen. Hij gaf dan ook aan zijn beambten last het huis en het landgoed van Schua-es- S'altaneh in beslag te nemen, hoewel dit landgoed aan een Russisch onder- daan verpacht was. Hierin vond de Russische consul-generaal aanleiding tot een protest. De heer Morgan Shuster gaf echter niet toe en zond een afdeeling Perzische gendarmen naar de woning van den Rus en de Russische consul-generaal zond om gekeerd een gedeelte zijner consulaire Zij was gevallen door uitputting. Terwijl de detective haar oprichtte, herkreeg zij genoeg adem om uit te roepen „O God weet, dat ik haar niet ver moordde. Hij zweert valsch als hij zegt dat ik het deed. Niemand hoorde deze woorden dan de detective. Het wareit noodlottige woorden om te uiten voor een on schuldig persoon. Het is een feit dat honderden mis dadigers jaarlijks zichzelf verraden door van te voren reeds te ont kennen. Hebt ge u bbzeerd vroeg de detec tive. „Neen, neen,” antwoordde het meisje, „maar iemand heeft de arme, goede oude mevrouw Baldiwin vermoord Het geheugen van den detective voerde hem terug eon maand of zes geleden naar Broadway, toen hij een mooi meisje met gebalde vuist en vurige oogen had hooren uitroepen „Ik zal die oude tang den een of an deren dag vermoorden.” Zulk een 1 de minister blijkbaar niet verwacht. jt:: j.i zag van het woord af en verliet de vergadering. De Weensche Duitsch-radicale afge vaardigden hebben terstond vergaderd. Bij de beraadslaging bleek men van meening dat de regeering, door zulk een houding de grondslagen van het const/tutioneele stelsel ondermijnt. ft Portugal. Ij Een Portugeesche vloot. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de rdgeering het parlement voorstelt over gaan tot den aankoop van een vloot, bestaande uit 3 slagschepen, 3 kruisers, 8 torpedovernielers, 4 ondor- zeebóoten en 1 dok. ^De levering zou aan een Engelsche firma worden opgedragen. China- De opstand. Peking, 15 November. Het staats blad bevat de mededeeling, dat Joean sjikai de Kroon dank zegt voor zijn benoeming tot eerste minister, swat feitelijk gelijkstaat mot de aanvaar ding van het ambt. Peking, 15 November. Joeansjikai heeft zijn voornemen doen kennen een ministerie te vormen. Peking, 15 November. Joeansjikai heeft in een intervieuw met een vreem deling verklaard, dat, ofschoon hij de noodzakelijkheid aldus te moeten han delen betreurde, hij een ministerie zou vormen en verwerven van mogelijk itoestaan ,het oogenblik te behou< zou trachten haar langzi .getrouwheid aan de Ki| •winnen. 4) Harry stak de hand in zijn zak en haalde een bijzondere soort van bril voor den dag, die bijna denzelfden dienst kon bewijzen als een' telescoop van twintig voet lengte. Het was een zeer nuttig instrument, daar de drager met zijn rug naar eenig voorwerp gekeerd kon zitten en de din gen tot vlak bij zich kon halen. Het kon zóó gericht worden dat de drager de bewegingen van iedereen kon gadeslaan die naast hem zat, ter- wijl zijne eigen houding zou doen ver- njoeden dat hij niets zien kon. Harry bestelde een souper waarvan hij wist dat het eenigen tijd kostte om het gereed te maken, en een courant opnemende, veinsde hij zeer verdiept te zijn in den inhoud. Echter had de dective zijn bril zoo gericht dat hij de weerkaatsing -- van het paar in den spiegel kon gade-( xyS&rry bleef zitten en voltooide zijn slaan. Hij vond door zijn onderzoek inivirnVi/inrrnn an spoedig zijne vermoedens bevestigd1-- - beambte was voor een oogenblik weg gegaan, terwijl de portier juist be rieden het een en ander in orde pracht. j De detective was alleen in de wacht kamer en was over een avondblad in felaap gevallen toen de deur openging fen eene vrouw, die een kleed droeg Over een elegant avond-toilet gewor pen, het station binnenstormde. Terwijl zij binnentrad keek zij tondom zich, terwijl zij wild mom pelde „bloed, bloed 1 O, hemel, hemel 1” en bewusteloos voorover viel op de vloer. De defectieve sprong op en sprong op haar toe om haar van den grond op te beuren. Zijn eerste indruk was, (e beoordeelen naar haar elegante kleeding, dat zij thuis behoorde in een of ander huis van de demi-monde en door den een of anderen jaloerschen bezoeker getroffen was geworden. Hij beurde haar op in zijne armen terwijl zij hare oogen opende en een kreet van ontzetting onsnapte de lip pen van den detective. Het gelaat was er een dat hij moer gezien had en niettegenstaande haar schrik en angst was zij nog oven schoon als toen hij haar voor 'teerst gezien had. i A Het meisje wasHaiet bewusteloos. heftigen tegenstand had I Echter is iedereen overtuigd, dat do -.-_x I on8Chuld der beide geleerden schitte- Hij kon zich niet verstaanbaar maken, I rend blijken zal. Duitschland. De Mecklenburgsche kiesrecht- quaestie. De regeering van Mecklenburg- Schwerin heeft bij den Landdag een nieuw voorstel ingediend tot wijziging van de aanhangige grondwetsontwer pen. Deze wijziging is noodig gewor den, daar de ridderschap zich tegen algemeen kiesrecht had verklaard. Thans wil de regeering het vraagstuk pogen op te lossen door inplaats van de geheele bevolking, de landgemeen ten en de stedelijke burgerijen kies mannen te laten benoemen, die bij openbare stemming de afgevaardigden kiezen. Naast vertegenwoordigers der ridderschap, rechtsgeleerdheid en ver schillende beroepen in stad op land. De tocht van het luchtschip „Schwa- ben”, met den rijkskanselier en zijne gemalin en 15 andere passagiers, is goed afgeloopen. De luchtreis ging eerst naar Postdam, vervolgens naar Spandau en eindelijk naar de noor delijke voorsteden van Berlijn. Zeodra bekend was, dat de rijkskanselier aan boord was, ging op straat de grap van mond tot mond, dat „Bethman boven de partijen zweefde.” 's Middags deed de Schwaben een tweede luchtreis, nu met den hofmaar schalk van den Kroonprins aan boord. Ook de Parseval 6 vertoonde zich gisteren boven Berlijn in de lucht. Minder fortuinlijk was de M. I., het Jegerluchtschip van het stelsel Gross, dat Maandag aan luchtvaartoefeningen te Longerich bij Keulen deplnam. Zij moest, omdat de motoren plotseling niet meer werkten, landen. Het hoog testuur, het schuitje en de motoren werden bij den schok van de landing deerlijk gehavend. Engeland. De rede van Lloyd George. „De Zeit” meent te weten, wat de Engelsche regeering er toe geleid heeft, minister George op te dragen, in zijn vermaard geworden rede die hij den 22en Juli aan een feestmaal in de City van Londen heeft gehou den, Duitschland een waarschuwing te geven. Het Weensche blad vertelt dan in een telegram uit Berlijn dat de Engelsche regeering zich door de Duitsche over de beteekenis van Perzië zal natuurlijk wel moeten toe geven, want van wie\ kunnen verwachten? J menten, die Rusland ^^fi\üikt, een sterk leger, heeft Perzië ''niet. Het zal dus wel moeten toegeven. In de eerste dagen is daar echter nog geen kans op, want het Kabinet is afge treden en de regent heeft ontslag ge- Ivraagd. Een ander eigenaardig feit lis, dat de Russische gezant het optre- iden van don consul afkeurde. Deze riep echter den steun van de Russi sche regeering in, die hem natuurlijk ;in het gelijk stelde. Vermoedelijk zal Perzië wel inederiaag hebben te boeken. wacht om de gendarmen te verdrij ven. Bijna was het tot een bloedig gevecht gekomen, wanneer niet toe vallig een Perzisch officier tusschen- beide was getreden. De Perzische regeering was echter met de houding van den consul-gene- raal allesbehalve ingenomen en zond twee nota’s aan de Russische regee ring, waarin de terugroeping van den consul-generaal en zijn ambtenaren werd geëischt. De Russische regeering was wel zoo vriendelijk haar gezant op te dragen, de nota’s terug te geven en de zaak maar mondeling te bespreken. Begrij pelijkerwijze weigerde dit de Perzische regeering en eischte een onderzoek naar het gebeurde. Zooveel brutali teit van een machtelooze was Rus land te kras en het zond aan Perzië een ultimatum, waarin het onmiddel lijke, d. i. binnen 48 uren voldoening eischte van zyn verlangens. Natuurlijk werd het gebeurde om gedraaid om den schijn te redden, sou het hulp jtatölfdo argu- amiikt, oor. Dat mooie meisje had blijkbaar een hart van steen. Eene opmerking hoorde onze held die hij zich, eenigen tijd herinnerde onder de meest ontzettend tragische omstandigheden. De detective kon iedere beweging, die het meisje maakte, zien in de spiegel tegenover de toonbank. Terwijl hij oplette zag hij haar kleine hand oplichten, haar teere vin gertjes samenknijpen, en terwijl lichtstaal uit hare oogen boorde, hoorde hij haar uitroepen „Ik heb genoeg van dat wachten 1 Als die oudetang niet uitstapt, ver moord ik haar Harry had dikwijls meisjes van zekere klasse woeste bedreigingen hoo ren uiten, die even weinig beteekenis hadden als het geraaskal van een idioot. De tijd zou echter komen, dat hij zich de bovenvermelde woorden zou herinneren. Genoeg voor ’t oogenblik gehoord hebbende maakte Harry zijne aantee- keningen en verliet het café. Zes maanden gingen voorbij. Op zekeren nacht zat de detective in ’t wachthuis van een district der bovenstad. De met de wacht belaste PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post „1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLai?ge Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Italië—Turkije. Djerba (Tunis), 15 Nov. Dd. 14 November wordt uit Tripoli gemeld Het aantal sterfgevallen aan cholera onder de bevolking bedraagt per dag een honderdtal. Daar het water van de meeste putten besmet is, brengen de Italiaansche schepen water uit Italië aan. Rome, November. De Arabieren en Turken te Bengazi bereiden, even als die te Tripoli, een grooten aanval voor. De bevolking verbergt er ook pveral wapenen, schietvoorraad en levensmiddelen. de gezellin van den schurk was het beminnelijke meisje jegens wie hij feenige uren geleden zoo grootmoedig geweest was. Het was hetzelfde mooie gezichtje. I ’s Morgens had ’t zacht, mooi en deugdzaam geschenen, nu was de uit drukking veranderd. I De trekken waren nog even klassiek jtehoon, de oogen even verrukkelijk glanzend, en de gelaatskleur even be- tooverend fraai, maar de uitdrukking, helaas I op dat schitterend mooi ge laat waren slechts lage hartstochten en voorbestemming tot ondeugd ge- teekepd. Harry had een gevoel als of hij een angstkreet had kunnen uitstooten, ter wijl de noodlottige waarheid zich toe gang verschafte tot zijn geest dat zijne goedgelovigheid misplaatst was ge weest en dat hij ten slotte waarschijn lijk bedrogen was geworden dooreen yan de meest .geroutineerde en knapste ladelichters uit de city. Eén ding maakte den edelmoedige detective woedend: het boosaardige Schepsel verteerde de twintig dollars die hij haar gegeven had met haar tehurkachtigen metgezel.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1