BLOOKERS I 4 Vrijdag 17 November 1911. 50e Jaargang. en eau G’S .ADE JBu-ïten laxxcL. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Buitenlandsch, Nieuws. DAALDER CACAO. FEUILLETON. cffsoo-^orRseli JSevan. 'I ffl No. 11717. Ir. iching. poeder Verschij nt dagelij ks i'i! u sd a n ïiTf Tab on n e m e n t Telefoon Interc. 82. Italië—Turkije. I H ezx voor <3-©-ulcLsl ezx OxxxstrellsexL- r behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. de I SODA. UiIHiii. D^l. I HOOFDSTUK IV. (Wordt vervolgd.) Zn., Gouda. f geregeld tijdig ut vangen van vermakelijk- dan in onze vestigd on blijkt de waarde van de vondst de verwachtingen te overtref fen. EER D I WATEJIVW1 ERP BVirjffi ■«■MI :4J I ij d 1.25 1 50 1.50 1110 .ANGF. i fraai LAAS iVCT. tschappij, iweg 5. itis niet slechts en aaien, maar m stoppen op ine. ordu. 8 uur, ,’ijzinnigen. */2 uur, Alge- d. Goudsche Genees-, Heel- lulp. en Woning- Onderstands- org“. oegenu, 8 uur, t. d. Frascati- het haar was- laarvoor i; bij geregeld een flink hoofd IS cent. )NG, Coiffeur. 31. Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLi Tièndeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Berlijn, 16 Noy. B. A. Hbld. Niettegenstaande de Italiaansche pers den waren stand van zaken in Tripolis verzwijgt en de namen der dooden en gewonden sedert de ge vechten van 23 October nog steeds niet bekend gemaakt zijn, zelfs de mededeelingen omtrent de cholera een voudig tegengesproken worden, wordt gen, die niet aangetast zijn door de ;enroodw, 8 u. S. D. A. P. Réunie“, 8 u. Rev. I. Irwin nationale geestdrift, met don dag ernstiger. Te meer daar uit de tele grammen van de Italiaansche oorlogs correspondenten, toch een deel van de waarheid blijkt. Zoo verneemt' de „Avantiu uit een brief uit Tripolis, dat alleen in het voorpostengevecht van 9 November vijftien dooden en drie en dertig gewonden violen!* Ook de toestand in Benghasi moet, volgens dit zelfde blad, verre van gunstig zijn, daar de voorpostenlinio voortdurend bestookt wordt door Ara bieren en Turken, die zich voorbe reiden voor een krachtigen aanvrfl. Door aanvulling van ammunitie en levensmiddelen, dank zij zendingen via Egypte, en door het aankomen van Egyptische Bodoeienenscharen is hun strijdlust zeer geprikkeld. De „Messagero“ vertelt, dat voor de Turken proviand wordt gebracht door groote karavanen, die over do grens van Tunis Tripolis binnenkomen. De Turken hebben uit de Arabieren een soort van nationale garde gevormd. Grijsaards, vrouwen en kinderen zijn naar hot binnenland gezonden. Frankrijk. Rede van Caillaux. In een redé aan oen feestmaal, aan geboden door het republikeinsche co mité voor handel en industrie, waaraan do ministers en onderstaatssecretaris sen, 300 senaatsleden en afgevaardig den, prefecten en hoofdambtenaren deelnamen, constateerde Caillaux de volkomen overeenstemming tusschen de regeering en de republikeinsche partij. Het kabinet wil de hervormin gen welke de democratie eischi voor staan en verdedigen. Wij hebben zon der ophouden gedacht aan de Repu bliek Frankrijk deze laatste maanden, waarin de onderhandelingep met Duitschland zich afspeelden. Wij heb ben voortdurend bij de zaken, waar over het ging do waardigheid en eer van Frankrijk in het oog gehouden, zoo zeide de minister. „Wanneer ik met fierheid Van de tribune van het parlement het werk, dat wij hebben volbracht, zal verde digen, en zal wijzen op de ernstige verantwoordelijkheid, welke wij op ons namen, zal het niet moeilijk zijn vast te stellen, dat de met behoud van den vrede verkregen overeenkomst, een oplossing geoft, welke ik voordee- lig acht voor beide partijen en die, gelijk de jongste gebeurtenissen in het buitenland bewijzen, niet juist on voor- •egenu, 7 uur, Zaartconcours. is Genoegen trstelling. i“, 8 uur, Alg. F. 0. „Olym- terwijl hij aan de vreemde geschiedenis zijne aandacht wijdde. Een oogenblik aarzelde het meisje, en vervolgde toen opgewonden „Ik hield niet van het bal ik bon niet gewoon aan die massa menschon en vroegtijdig keerde ik huiswaarts. Voor ik mij ter ruste begaf wilde ik nog even in de kamer van mevrouw Baldiwin kijken. Toen, ik binnentrad 2ag ik dat het gaslicht geheel uit was. Daar de oude dame het altijd laag liet branden, kwam mij dat verdacht voor, en ik stak het met een lucifer aan. Plotseling zag ik een vreeselijk schouw spel.” „Wat zaagt ge vroeg de beambte. Het gelaat van het mooie meisje onderging eene vreeselijko verande ring. Haar oogen glansden alsof zich oen schrik-aanjagend schouwspel daar aan vertoonde, en haar fijne gestalte trilde. deelig is voor Frankrijk. Ik zal dart het recht hebben het land de driekleur te wijzen die thans aan de oude kusten van den Atlantischén Oceaan wappert en die het op het Afrikaansche grond gebied volkomen veilig zal hijschon in een rijk, dat ons niet wordt betwist." Rusland. In de avondzitting van de Rijks- doema beantwoordde de minister-pre sident Kokowzof do interpellaties over de mislukking van den oogst en de duurte. Hij wees er op dat hot gebied, waarin de oogst mislukt is, zich uit strekt over twintig gouvernementen, waarin onder 12’/2 millioen inwoners 8 millioen hulpbehoevenden zijn. Om die menschon to helpen is 120 millioen Roebels noodigdaarvan is de helft reeds naar die strekon gezonden. De gelden dienen voor don aankoop van graan, voor zaai-graan en voor vee voeder, voor het verrichten van open bare werken, voor do oprichting van spijskeukens en voor het verleenen van geneeskundige hulp. Nergens geeft do gezondheidstoestand der bevolking reden tot bezorgdheid. De regooring helpt verder door vermindering van vrachtprijzen, door vergemakkelijking van het crediet, en door schorsing van directe belastingen. Turkije. Cholera in Konstantinopel. Ten gevolge van het koelere woder was de cholera in Konstantinopel reeds zoo goed als verdwenen, maar onlangs kwamen er weer enkele gevallen voor. De groote moeilijkheid wordt ook hier geschapen door den onwil van de bevolking om de' voorschriften der geneeskundigen te volgen. Men houdt de gevallen geheim en verzet zich op alle manieren, zoodat zelfs de veilig heid dey doctoren gevaar loopt. Men heeft dus strenge maatregelen moeten nemen, en onlangs een inwoner van een besmet huis, die, niettegenstaande herhaald verbod, trachtte te ontsnap pen, dood geschoten. De bevolloing vertrouwt nog geheel op ouderwetsche volksmiddelen, on één daarvan de plaatsing van den zieke in oen heote oven, had onlangs diens spoedigen dood ten gevolge. China. Te Putti bij Conception in Zuid- China heeft men drie weken geleden lagen goudkwarts ontdekt. Thans wordt de juistheid van het bericht be- Geldgebrek. Peking. De revolutionaire hebben de bureaux bezet waar de liken wordt betaald. Daardoor zit de Chinjeescho regeering zeer slecht bij kas, en zal zo niet in staat zijn de 60.000 pond sterling te betalen die ze 5 Dec. noo dig heeft. Do ongerustheid over dit geldgebrek is groot. Enkele bankiers hebben wol rpeds geteekend voor leeningen maar zo wachten eerst do verdere gebeurtenissen af alvorens te storten. Aan iederen soldaat en aan iedoren politieagent word oen taël uitbetaald om ontevredenheid te voorkomen. Do opstand. Alle telegrammen geven uitvoerige bijzonderheden over hot schrikbewind, dat door generaal Tsjang in Nanking gevoerd wordt. Hot heet, dat Tsjang beschikt over twintigduizend volgelin gen, en dat hij voldoende schietvoor raad en genoeg geld heeft. Tsjang hooft gedreigd, dat hij zich tot het uiterste zal verdedigenook heeft hij gedreigd, Tsjinkiang, Sootsjou en Sjanghai te zullen heroveren. Naar uit Sjanghai aan de Times wordt geseind, is een prijs van 5000 dollar gesteld op het hoofd van Tsjang. Rooyersbenden plunderen langs de TiëntsinPoekof-lijn, overal moordend en brandstichtend. Amerika. De staking der New-Yorkscho vuil- De detective hield hetzelfde mooie schepseltje dat deze verschrikkelijke bedreiging geuit had, in zijne armen en toen zich deze feiten herinnerende bemerkte hij bloed aan de onderzijde van den mouw van haar kleed. Deze herinnering en het zien van het bloed was slechts het werk van een oogen blik daarmee in verband stond het feit, dat het meisje begonnen was zoodra ze spreken kon een misdaad te ontkennen waarvan iemand haar be schuldigd had. De beambte trad juist binnen nadat de uitroep geslaakt was. „Hallo!” riep hij uit. „wat is hier te doen De detective bracht zijne lippen aan de ooren van het meisje en fluis terde „Vertel wat er gebeurd is. Tracht niet u zelf vrij te spreken voor men u beschuldigt.” Men had een glas water gebracht. Een oogenblik stilte volgde op de vraag van den beambte. Het meisje scheen te blijven staren op een of ander vreeselijk tooneelen zij vertoonde voor de politiedienaren eene vreemde pantomime, verwarde geluiden uitstootend, die een vreemde Fransch Noord-Afrika. Marokko is thans Fransch gebied. Dat is een voldongen feit. Het is het resultaat van weken en maanden lange ooderhandelingen tusschen Cambon, (len Franschen gezant te Berlijn en von Kiderlen Wachter den Staats secretaris van buitenlandsche zaken in Duitschland. Het waren weken van soms angstige spanning, waarbij men zich telkens afvroeg of het op het laatst nog niet mis zou loopen. Thans is daarvoor geen reden meer. In Duitschland heeft de regeering het eindresultaat aanvaard daarmee is de zaak afgeloopen. De vertegenwoor digende lichamen hebben in de ge sloten overeenkomst geen stem En van Fransche zijde is geen gevaarlijke oppositie waarschijnlijk, omdat Frank rijk met de grootste buit is gaan strij ken. Het heeft thans een groot gebied in Noord-Afrika. Het heeft dunkt ons thans genoeg. Het is begonnen met Algiers. De aanval werd daar ge rechtvaardigd, moest althans gerecht vaardigd worden door de zeeroove- rijen van den Bey van Algiers. Toch is Frankrijk de verovering niet mee gevallen. Na de inneming van hoofdstad begon het eigenlijke verzet pas, gelijk thans in Tripolis. Abd-el- Kader de beroemde Abd-el-Kader wist de bevolking tot een heiligen oorlog te drijven. Zeventien jaar lang bood hij het hoofd aan de legers van Frank rijk. Toen viel hij de Franschen in handen en daarmee was het einde van Algerië gekomen. Die oorlog tusschen Abd-el-Kader en Frankrijk is de eerste stoot ge weest tot de vermeestering van Ma rokko door de Franschen. De Sultan van Marokko beging de brutaliteit althans in de oogen van Frankrijk om Abd-el-Kader bij te staan en het gevolg was dat Frankrijk ook Marokko aanviel. Tanger werd gebombardeerd en slechts de tusschenkomst van En geland verhoedde den ondergang van tyt Marokkaansche rijk. Toen is het rustig geweest tot 1870. Het was de minister-president Jules Ferry, een békend man in de Fransche onder- wijsgeschiedenis, die het eerst den blik op verder Noord-Afrika richtte. Wat Frankrijk aan Elzas-Lotharingen had verspeeld moest het terug zoeken in Noord-Afrika. De tocht naar Tunis' de stemming h de Italiaansche krin- was het gevolg van dit streven en J J oen inneming van dit gebied het be- loonend resultaat. Dit had echter nog een voor Frankrijk minder gewenscht gevolg. Italië voelde zich gekrenkt, want met het bezit van Tunis was Frankrijk evengoed als Engeland be- heerscher der Middellandsche zee ge worden. En wat dit Noord-Afrikaan sche rijk (Tunis-Algiers) voor Frankrijk beteekent laat zich het best teekenen door het volgende getalletje. De in voer van Frankrijk in Algiers bedroeg in 1907 ongeveer 384 millioen francs. Op zijn beurt was Frankrijk de ge troffene toen Engeland zijn invloed in Egypte boven de Transcho wist te verheffen. En het gevolg hiervan was een verkoeling, een zeer merkbare verkoeling tusschen Engeland en Frankrijk. Was toen Duitschland begrijpelijker geweest, het had toen de gelegenheid gehad te deelen in do winsten, die in Afrika nog te behalen waren geweest, maar de wrok van 1870 belette in Duitschland en Frankrijk elkaar de verzoenende hand toe te steken. Mot 1898 is de periode tot het verkrijgen van groote koloniën, van belangrijke gebieden afgesloten. In Engeland had. men beter vooruitziende menschen. Daar was men er zeker van, dat te eeniger tijd een breuk met Duitsch land, waarmee het toen niet in zoo openbare vijandschap leefde als thans, zou moeten volgen en Engeland stak te rechter tijd de verzooningshand uit naar Frankrijk. Het Fransch-Engelsche Marokko-verdrag van 1904 was er het gevolg van. Zijt ge Egypte kwijt, neem er voor in de plaats Marokko, was Engeland’s wijze raad aan Frank rijk. Wat dit verbond voor Duitsch land heeft beteekend, misschien weten de lezers dit wel, anders komen we er later nog wel eens op terdg. Zij worden zoo bekoord dat beiden den waren plicht van ’t oogenblik ver gaten. En daar stond het mooie schep seltje voor hen, geslingerd door emo ties en schrik die haar op dat midder nachtelijk uur voortgedteven hadden. Onwillekeurig had zij do mantel teruggeworpen waarin haar slank, be koorlijk figuurtje gehuld was geweest en ze hing los van haar schouders af, een schril contrast vormend mot do lichtgekleurde klooding die zij droog. Zij zag er prachtig uit, zooals zij daar stond, één van beiden, óf gek óf schuldig, of ton minste oen oogenblik te voren getuige van een verschrikke lijke daad. y Eindelijk sprak de beambte, zich tot den detective wondende „Zij is de eene of andere krankzin nige dio aan haar bewakers ont snapt is.” Deze opmerking scheen den detec tive tot de plichten van zijn ambt terug te brengen. Een ontzettende ontdekking had hij gedaan, tegelijk met een niet minder ontzettende herinnering. boteekenis hadden. De geest van ’t meisje was blijkbaar overspannen, en eene koorts, als gevolg van een plotseling-ontvangen schok tastte hare hersens aan. Zij scheen de vraag van den be ambte niet to hooren hij herhaalde die, en het denkbeeld schoot bij hem wor tel, dat de middernachtelijke bezoek ster eene schoono krankzinnige was die aan haar bewakers had weten te ontsnappen. Zooals hiervoor vermeld is, bleven de oogen van het meisje strak kijken terwijl er een vreemde gloed in straal de. Een oogenblik stond zij aldus stijf en bewegingloos, maar ten slotte strekte zij haar arm uit met de afge metenheid en gratie van een tragedio- koningin, en het denkbeeldige tooneel der misdaad aanwijzond waarop haar overspannen geest gericht was, riep zy uit; „O, hemelik trok het mes uit haar hart, maar ik heb haar niet vermoord. Ik zou niet zoo wreed geweest kunnen zijn I Wie beschuldigt mij Die spreekt onwaarheid O God O God mijn hoofdmijn hoofd Deed ik het Neen, neen, ik deed het niet?" Het was een prachtig stuk tragedie dat gespeeld werd en dat de twee zwij gende dienaren der wet bijwoonden_ Het meisje kwam weer tot bewustzijn nadat zij er iets van gedronken had, en zei plotseling': „Zend politie naar No. 82. Er is een afschuwelijke moord gepleegd,” „Wie is er vermoord vroeg de beambte opgewonden. Het meisje had zich nu geheel her steld snel en in korte woorden ver telde zij de volgende ontzettende feiten. „Terwijl zij één- of tweemaal haar arm ophief om te gesticuleeren, keken de oogen van den detective naar den veelzeggenden bloedvlek op den japon. Het meisje zag er prachtig uit, ver bijsterend mooi, terwijl zij hare ge schiedenis vertelde. „Ik heb gewoond," zoo sprak ze, „ajs juffrouw van gezelschap bij me vrouw Baldiwin, een rijke, oude dame, die No. 82 bewoont. Zij heeft mij veel vriendelijkheid bewezen, en heeft mij in zekeren zin meer behandeld als ©ene dochter dan als eene gehuurde juf frouw. Van avond woonde ik, op haar eigen verzoek, een openbaar bal bij in den Muziek-akademie, en ik werd op haar kosten van bal-kleederen voor zien.” Een vreemde, strakke glimlach «leed over ’t gelaat van den detective GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AD VERTENTIË N: Van 15 gewone regels-met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1