Rechtzaken. Groote Expositie Bi23.n.eaa.l©,XLca., Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 16 Nov. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden. SPOET. KERKNIEUWS. GROENTEN-VEILING. I .aatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Wintel-mantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoffen D. SAMSOM. Offieieele Prijscourant EflectenbandelteAinstnrdam - - - - - - - nismannen is zoo goed als afgeloopen, en hot eind is oen nederlaag geweest voor de stakers. De stadsreiniging werkt met ca. 2500 stakingsbrekers. De stakers komen zich bij troepen aanmelden om woderindienststelling te vragen. Dozo vragers beweren, dat zij aan do staking hadden deolgenomon omdat zij daartoe door bedreigingen gód won gen waren. Abesstnië Ras Michiol, de vador van den A- bogsinischen troonopvolger Lidsji Jas- soo, is mot een groot leger Addis A- beba binnengetrokken. Ook de gouver neur van Wollaga kwam mot eon aanzienlijk leger, en nog andere stam hoofden worden met troepen in Addis Abeba verwacht. Er schijnen orpstige gebeurtenissen aanstaande te zijn. Do Officier van Justitie te 's Graven- hage heeft oen belooning van vijf honderd guldon uitgeloofd voor den genen die de noodige aanwijzingen geeft of geven, welke leiden tot ver oordeeling van de daders van den op 17 October in den avond omstreeks negen uur gepleegden diefstal van een postzak, inhoudende f4412.05Va aan contanten en andere stukken van wnarde aan het bijkantoor der poste rijen aan het Stadhoudersplein alhier. Hot damescomité, dat te Groningen handteokonihgon verzamelt voor de adrosbeweging van Nederlandsche huisvrouwen tegen het aanhangig tariefontwerp, had gistermiddag in de Harmonie oen bijeenkomst belegd van belangstellenden, in welke bijeenkomst prof. dr. C. A. Verrijn Stuart de be- teokonis dezer adrosbeweging uiteen zette. (Vervolg). Het Kiesrechtvoorstel. De heer Troelstra kan niet inzien waarom oen samengaan van linksche en rechtscke domokraten, om tot alge meen kiesrecht te geraken, niet mo gelijk zou zijn. Iets anders is of er veol van verwacht zou kunnen worden. Toch doet spreker oen beroep op het sterke Roomsch-katholieke arbeiders korps, om naar algemeen kiesrecht te helpen drijven. En een dergelijke samenwerking tusschen rechtsche en linksche demokraten, waaraan spreker inderdaad niet wanhoopt, zou door een motie, als de heer Borgesius wil, in den weg worden gestaan. Spreker hoopt nog dat de voor stellen der Staatscommissie tijdig voor 1913 zullen ingediend worden hij verwacht ze vóór het a.s. voorjaar opdat het volk er tijdig vóór de ver kiezingen over kunne oordeelen. Naar aanleiding van het gezegde van den heer Lohman, dat bij aan neming van het voorstel-Troelstra de consequentie zou medebrengen dat de hoer Troelstra zou kunnen worden aangewezen om het adres mede per soonlijk aan de Koningin te overhan digen, verklaart spreker dat hij, als hot 't belang van het volk geldt, er volstrekt niet tegen zou opzien naar de Koningin te gaan. Niet voor feestjoB, dinertjes, oranjeliefde en der gelijke, maar in het waarachtige be lang van het volk zou spreker er ge rust toe overgaan. En hij belooft bij voorbaat dat hij zich netjes zal ge dragen op „'tLoo" (luid gelach). Als siotbalans van deze debatten constateert spreker uitdrukkelijk, dat zij meer licht hebben gebracht over de kwestie van het algemeen kiesrecht. Do heer Borgesius, repliceerde, weer legt Troelstra's bezwaren dat de motie, die sproker heeft aanbevolen, allo kern zou missen. Spreker zet uiteen dat die motie meer kern bezit, dan het voorstel-Troelstra zelf. Spreker heeft den indruk, d^t do sociaal-demokrati6che fractie in de Kamer in deze kiesrechtkwestie liever alleen wil blijven staan, en daarom dient thans spreker de gister geredi geerde motie, ook namens leden der Liberale Unie en vier leden der vrijz.- demokratische partij, zelfstandig in. De Voorzitter meent, dat tot dade lijke behandeling van deze motie moot worden besloten. De heer Lohman ontkent tegenover den heer Troelstra dat hij, spreker, hier optreedt als beperker der min- derhedon bij het uiteenzetten hunner beginselen. Maar als de Kamer haar taak behoorlyk wil uitvoeren, moet zij zich niet mengen in of meester maken van de regeling van werkzaamheden. Wat nu de zoo even ingediende motie-Borgesius betreft, deze geeft een geheel andere wending aan de zaak. Nu is 't niet meer een adres aan de Koningin, maar een wepsch der Kamer tot invoering van alge meen kiesrecht en evenredige verte genwoordiging, Dit zal ook weer een onzuivere stemming veroorzaken, om dat algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging weer twee zoo verschillende zaken zijn. Spreker wil dat er in den nationalcn tijd iets tot stand kome, opdat de linkerzijde de rechterzijde niet steeds verwijten ga er wordt niets tot stand gebracht. De heer Nolens steunt hiertegen over ton zeerste hot dadelijk in be handeling nemen dor motie-Borgesius. Hot is slechts een omzetting of 'i een gelukkige is laat hij daar van het voorstel-Troelstra. Zonder veel discussie kan thans over de, motie- Borgesius gestemd worden. 't Voorstel des voorzitters, om de motie in dadelijke behandeling te ne men, wordt hierop aangenomen met 62 tegen 12 stemmen. Do minister van Binnonlandsehe Zaken wenscht alleen op te helderen waarom hij bij deze debatten tegen woordig is. Dit geschiedde niet uit sluitend uit hoffelijkheid, maar omdat bij deze kwestie hot Regeeringsbeleid betrokken is. De minister wenscht evenwel enkel te verklaren dat de Regeering natuur lijk hoopt, dat de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening spoedig ge reed komt, maar zij kan onmogelijk zeggen wanneer. De Regeering kan ook geen bepefkte Grondwetsherzie ning laten gaan vóór de algemeene. Evenmin kan over speciale punten als het kiesrecht, afzonderlijk oen rapport der Staatscommissie vooraf verschijnen. Het voorstel-Troelstra zou aan de zaak niets veranderen, aan wat in de motie-Borgesius gevraagd wordt, valt niet te denken. De heer Tydeman houdt nadere be schouwingen over zijn standpunt ten aanzien van het kiesrecht. De motie-Borgesius is voor spreker even onaannemelijk als het voorstel- Troelstra. De heer Limburg verdedigt nader de motie, door hem en den hoer Bor gesius ingediend. De heer de Geer geeft den heer Borgesius in overweging zijn motie te wijzigen in dien zin, dal zij niet kiest voor voorstellen tot beperkte Grondswetsherzioning, doch ongerept late de generale Grondwetsherziening, welke de Regeering beoogt. De heer Goeman Borgesius splitst zijn motie zóó, dat €n het eerste deel de wenschelijkheid van invoering van algemeen kiesrecht en evenredige ver tegenwoordiging, in het tweede deel die van beperkte Grondwetsherziening voor 1913 wordt uitgesproken. Het voorstel-Troelstra c. s. adres aan de Koningin komt in stemming. Het wordt verworpen met 72 tegen 7 stem men. (Vóór alleen de socialisten.) Het eerste deel der motie-Borgesius komt nu in stomming en wordt ver worpen met 42 tegen 37 stommen (Vóór de Unie-liberalen, de vrijzinnig- demokraton, do sociaal-democraten en van de rechterzijde de heer de Geer, christ.-hist.) Het tweede deol der motie-Borge sius komt in stemming en wordt ver worpen met 50 tegen 29 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Gistermorgen geraakte aan boord van het Rijnschip „Goedvertrouwon", liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, de schippersvrouw M. v. D., bekneld in een staaldraad, sloeg over boord, doch werd gered door den machinist van de sleepboot „Jansje". Haar linkervoet was door het staal draad geheel afgeknepen. Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Te Venlo is door de politie aange houden zekere F. M., uit Colberg (Duitschland), die zich in hotel D. en bij den winkelier R., meerdere zaken had toegeëigend. Bij den hotelhouder o. m. een kistje sigaren en een porte feuille. Geld had hij niet govonden. Bij R. trachtte hij de sigaren te ver- koopon en stal hij 10 mark uit de winkellade. Meerdere goederen, ver moedelijk van diefstal afkomstig, wer den in zijn bezit govonden. Hy werd gearresteerd op het moment dat hij wilde vertrekken. Mr. H. P. G. Quack. Naar wij meldden, heeft mr. H. P. G. Quack, directeur der Ned. Bank te Amsterdam, het voornemen te kennen gegeven zijn ontslag als zoodanig te nemen. De heer Quack deelde aan een verslaggever van de „Tol." mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij na het oxpireeren van de vijf jaar, waarvoor een directeur benoemd wordt en die op 1 April 1912 eindigen, nog zal aanblijven, indien zekere omstan digheden zulks mogelijk makqn. Nader verneemt het blad nog, dat mr. Quack ook van plan is zijn functie als commissaris der Koningin van de Nederlandsche Handelmaatschappij, te vens voorzitter van den Raad van commissarissen, neer te leggen. Voorts is de waarschijnlijkheid groot, dat Amsterdam mr. Quack als mede burger zal verliezen, aangozien het in bijn voornemen zou liggen, zich in den a.s. zomer metterwoon te Hilver sum te vestigen. Behalve directeur der Nederland sche Bank en commissaris dor Neder landsche Handelsmaatschappij is mr. Quack ook commissaris dor Surinaam- sche Bank. Gisternamiddag brak brand uit in de workplaats van den schoen- en lederhandelaar H. G- Dijkmans te Eindhoven. De brandweer was snel ter plaatse en bestrijdt het vuur van twee zijden. De nieuwe Magarins- ladder is in werking gesteld om van omhoog het water te kunnen geven. Tot nog toe is de winkel bohouden, magazijnen en werkplaats zijn aange tast. (Hbld.) De Antwerpsche Mótropole meldt, dat do ontrouwe bedionde K., die ton nadeele van zijn patroon te Breda een aanzienlijk bedrag aan geld heeft vfrduisterd, gepakt is en naar Nedor- land zal worden overgebracht. Door de firma P. v. d. K. en Z. te Weesp, is Woensdagavond een aange- teekende brief mot geldswaarde ver zonden aan do Incassobank te Amster dam. Gisteren kwam men tot de o'nt- dekking, dat de brief werd1* vermist. Een melkleverancier te Barneveld heeft de boterfabriek aldaar voor een aanzienlijk bedrag opgelicht. Geregeld eiken morgen toch leverde deze land bouwer, die tevens melkrijder was, eenige, zoo 't heette, geheel met melk gevulde bussen, terwijl deze in wer kelijkheid slechts voor do helft of nog minder gevuld waren. Deze bedriegery loopt over eenige jaren en de schade, die de fabriek hierdoor lijdt, is dan ook aanzienlijk. Aan wal. Voor de Haagsche rechtbank stond heden terecht K. S. L. van H. S., een grijsaard van oerbiedwaardige gestalte en uiterlijk, van beroep translateur. Hij .was in den avond van 19 Oct. jl. gekomen bij dr. Van Paasschen aan de Prinsegracht met de yraag, of de dokter ook eenig vertaalwerk voor hem had. Hij was door mevr. v. P. in een kamer gelaten en had toen hij daar een oogenblik alleen was, een zilveren taartschep weggenomen en in zijn zak gestoken. De dokter had hem daarop boven geroepen, waarna men hem eenig geld had gegeven, alsmede eenig voedsel. Bekl. was daarop heen gegaan, had ook eenige hulp gehad van dr. Bredius en was nog denzelf den avond gearresteerd. Op zachten toon en langzaam spre- kona vertelde de oude man, hoe hon ger en de diepste ellencle hem tot zijn daad hadden gebracht. Hij had den geheelen zomer des nachts in de Scheveningsche Boschjes doorgebracht en liep den bewusten avond hongerig en met het vooruitzicht van weder den nacht onder den blooten hemel te moeten doorbrengen rond. „Had ik geweten, dat de dokter1 mij helpen zou, dan had ik het zeker niet gedaan. Maar toen men mij zoo vriendelijk hielp, durfde ik het gestolene - niet terug te geven. Ik had de schep den volgenden ochtend willen inpakken en terugzenden, maar kon dat niet, omdat ik denzelfden avond werd ge arresteerd." Do president meende, dat bekl. wol oj> do een of andere wijze terstond zich van het gestolene had! kunnen ontdoen en aldus zijn daad ongedaan maken, „Ja, dat had ik moeten doen, maar ik dacht daar niet aan." Na afloop van het getuigenverhoor gevraagd, of hij nog'iets te vertellen lad, deelde bekl. nog mede, dat hij langen tijd ziek was geweest en daar door moeilijk werk kon vinden, óók door zijn hoogen leeftijd. „'kHad 't niet moeten doon, maar oen dief ben ik niet!" riep bekl. snikkende uit. Sdbst. officier van justitie mr. Brant- jes er op wyzende, dat door hande- lingen van bekl. menschlievende per- sonon er toe gebracht kunnen worden, hulpbehoevenden voorl aan van de deur te zendèn, eischte bekl.'s veroordeeling tot dyji maanden gevangenisstraf. Bekl.'s verdediger, mr. Tjarda van Starkenborch, schotste bekl.'s levens loop. Te Bergen, in België, geboren, was hij naar Amerika gegaan, om een eervol loeraarsambt te bekleeden aan een onderwijsinrichting. Deze inrich ting moest echter ten slotte liquideeren en ig verband met een droevige fa miliegebeurtenis vertrok pl.'s cliënt naar Nederland. Daar zocht bekl. die doctor in do letteren is, een man van goede opvoeding en beschaving en die vertaalt van het Nederlandsch in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Itali- aansch, met translateurswerk in zijn onderhoud te voorzien. Hij werd ech ter door een zware ziekte overvallen en onderging in een ziekenhuis te Amsterdam twee zware operaties. Daarna ontslagen, had bekl. nu en dan wat translateurswerk gehad, maar het bleek heel moeilijk op deze wijze in zijn onderhoud te voorzien. Zoo stond boklaagde op den avond van den 19den October hongerig en ontmo^igd, toen hij in de woning van dr. Van Paasschen kwam en daar op den welvoorzionen disch oen taart- schep zag liggen. Betwijfelende of hij werk zou vinden, werd de verleiding hem te sterk. PI. meende dan ook, dat er voor de rechtbank alle reden is, om de uiterste clementie ten opzichte van zijn cliënt te betrachten. Uitspraak over 8 dagen. J. v. d. W., bloemenhandclaar te Boskoop was beti-apt op het afsnijden van pioenrozen, die aan een ander toebehoorden. Do veldwachter ver klaarde, dat dit"feit meermalen wordt gepleegd te Boskoop. Bekl. zei, dat het do eerste keer was en,dat hij de rozen den volgenden dag had willen betalen. Het O. M. deelde mede, dat de bur gemeester van Boskoop had verzocht tegen bekl., die reeds vroeger tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld een gestrenge straf te eischen. Daarom vroeg mr. Brantjes opleg ging van éón maand gevangenisstraf. Bekl. vroeg oplegging van een geld boete. GOUDA, 17 November 1911. Het Sportterrein. De sport staat in het teeken van dezen tijd. Onder olken stand, van den jongen tot den volwassenen man, en zelfs ouderen onder hen beoefenen de sport in hare verschillende vertakkin gen. De openluchtspelen zijn in de latere jaren steeds meer populair geworden en voor het voetbalspel speciaal is de belangstelling geklommen tot een qn-^ gekende hoogte. De wedstrijden die gespeeld worden door clubs van goeden naam doen duizenden naar de terreinen stroomen, waar de spelers met vlugheid en be hendigheid elkander bekampen om een gunstigen uitslag te verkrijgen. Zoo is het in de groote steden en in verhouding daarvan is het hier in Gouda evenzoo. Wanneer op het ter rein aan den Rotterdamschen Dijk een wedstrijd gespeeld wordt, dan komen er telkenmale een groot aantal belang stellenden, welk aantal nog oneindig veel grooter zou zijn, indien daar niet zulk oen ongewone gelegenheid be stond om „Kantleden" te formeeren. Er is daar gespeeld jaren achtereen op dat terrein, dat niet voldoet aan de eischen, die aan een behoorlijk voetbalveld mogen worden gesteld. Maar ja er was niet beter, men deed het er dus mee. Maar algemeen was de klacht over het ongeschikt terrein. Er zijn toen plannen gerijpt om Gouda een goed sportveld te geven, ma&r die plannen waren moeilijk te verwezenlijken, want waar moest een geschikt terrein worden gevonden vlak bij de stad Alle weilanden in de directe omgeving zijn veelal door meer dere slooten doorsneden, en de kosten van de gereedmaking en inrichting van zulk een veld zijn werkelijk niet gering te achten. Maar zooals het steeds is: waar een wil is, is een weg. Dank zij de energie van eenige heeren, die het plan had den opgevat is er van verschillende zijden medewerking en financieelen steun verleend en is het daardoor mo gelijk geworden een terrein aan te koopen met één sloot slechts doorsne den, gelegen direct in de nabijheid aan den Graaf Florisweg, langs de spoor baan der S.S., waarvan de grond in gelukkige tegenstelling met andere terreinen ook een kleilaag heeft, waar door meerdere vastheid verkregen wordt, te doenbewerken tot een ge lijken bodem, en daarop datgene te doen aanbrerigen wat voor de ver schillende sportdoeleinden noodig is. De langdurige droogte van dezen zomer hebben de werkzaamheden op het terrein zeer vertraagd, waardoor de ingebruikneming eerst veel later moet geschieden, dan aanvankelijk het plan was. Hoewel nog niot alles ge heel gereed is, zal het voetbalterroin toch reeds Zondag a.s. in gebruik worden genomen om daarop een wed strijd te doen houden tusschen Olym- pia van hier en Hermes van Schiedam. De offieieele opening zal op een later vast te stellen datum geschieden. Zooals reeds gisteren door ons is vermeld zijn wij door den Raad vnn Beheer van do N. V. „Sportterrein Gouda", die het geheel in oigen behoor zal exploiteeren, in de gelegenheid ge steld het terrein en al wat daartoe behoort te bezichtigen. Een sierlijk ijzeren hek aan den Graaf Florisweg geeft toegang tot het ruim 2_ H.A. groote terrein waarop zijn ingedeeld voor het winterseizoen twee voetbalvelden, een klein en oen groot, dit laatste op internationale afmeting 101 X 64 Meter, omgeven aan één zijde met een houten hek, aan de andere zijdo met een omraste ring van ijzeren palen met staaldraad om het publiek te beletten zooals dit tot heden veelal geschiedt in den rusttijd op het veld te loopen, daar dit den bodem ongelijk maakt. In het midden van het houten hek is een schuifbaar gedeelte aangebracht dat toegang geeft tot de ruimte voor, de tribune, waar door de spelers zich in 't veld begeven. De trbunie, een massief stuk, dat in frissche kleuren is geschilderd, be vat vier rijen zitplaatsen en biedt ruimte aan 318 personen. Elke rij is afzonderlijk genummerd. De onderste rij van rechts naar links van 101 176 de tweede in dezelfde richting van 201276 enz. Dit is aldus gedaan opdat iedereen daardoor zeer eenvou dig kan zien op welke rij hij zit. De nummers in do één honderd zitten op de eerste rij, in de twee honderd in de tweede rij enz. Onder de tribune bevinden zich de goed geventileerde kleedkamers, hot waschvertrok en het magazijn. De kleedkamers zijn eenvoudig maar prac- tisch mot zitplaatsen rondom en kap stokken zij bieden, ruimte genoeg voor een twaalftal personen. Het waschvertrek bevat oen drietal waschbekkens met waterspoeling, waarboven de waterkranen zijn aan gebracht hot heeft een steenon vloer, die gemakkelijk afwatert. In den hoek aan de zijdo van de Derde Kade en de S. S. lijn is een lawn-tennisbaan aangelegd in gewa pend beton, welke omgeven is door een hoog netwerk van ijzergaas, ter voorkoming van het er over heen slaan der ballen. Verschillende gedeelten van hot terrein zijn dan nog beschikbaar voor korfbal of crocquet of andore spelen andere gedeelten zijn aangewend voor de oprichting van een ruime rijwiel- bergplaats en onmisbare gelegenheden. Het gehecle terrein is aan de zijde van den Graaf Florisweg, zoowel als aan de Derde Kade omgeven door een houten schutting, die dienstbaar wordt gemaakt om er reclame-schilderingen op aan te brengen. Hoewel het terrein geheel voor de sport is ingericht \can het ook worden gebruikt voor wedstrijden van zang- vereenigingen, fanfarecorpsen, con cours hippique, tentoonstelling enz. De indruk die het geheele terrein maakt is buitengewoon gunstig. Bij de inrichting is met alle mogelijke dingen van practisch nut rekening gehouden, de draineering van het terrein is met den meesten zorg ge schied, waardoor een prachtig vlak speelveld is verkregen en de mate rialen van de nieuwste constructie zijn aangeschaft. Het geheel is een model, waarvoor alle sport-beoefenaren en belangstellenden aan de N. V., die hot op zoo energieke wijze heeft durven ondernemen grooten dank zijn ver schuldigd. "Waar de N. V. „Sportterrein Gouda" ter beoefening der sport en meer in het bijzonder van het openluchtspel door jongelieden van eiken stand en beiderlei geslacht zulk een onderne ming vestigde, daar wenschen wij gaarne dat dit zeer te waardeeren streven zal worden beloond door een succesvolle exploitatie De volgende bepalingen zijn vast- Er worden abonnementen uitgege ven, die toegang geven tot alle wed strijden en feestelijkheden, welke in een jaar worden gegeven en waarvoor door den Raad van Beheer abonne menten niet zijn uitgesloten, tot den prijs van f2.— voor het terrein en f 5.— voor het tribune-terrein. Wie toegang heeft tot het tribune terrein heeft recht op een plaats op de tribune, indien hij daar een plaats heeft besproken pf er een onbespro ken plaats beschikbaar is. Als maatregel van orde is bepaald, dat rijwielen in de daarvoor bestemde bergplaats moeten worden gebracht en er vijf cent voor elk rijwiel wordt geheven. Evenwel neemt de naamlooze ven nootschap, die dit terrein exploiteert, nu de commissie, die de totstandko ming er van heeft bevorderd ontbon den is, geene aansprakelijkheid voor beschadiging, diefstal of verlies van een rijwiel op zich. De abonnementskaarten waarvan hierboven sprake is, zijn te verkrijgen in de sigarenwinkel van de firma C. G. van der Post Hoogstraat 15. Die welko thans worden uitgegeven zijn geldig over 1911 en het geheele jaar 1912. De Raad van Behoor bestaat uit de heeren I. IJssel' de Schepper, Mr. M. M. Schim van der Loeff, J. L. van Eijk en H. Eijssen. Wij lezen in „Caecilia", Maandblad voor Muziek Voor de leden der Maatschappij tot Nut van 'fc- Algemeen werd onlangs te Amsterdam oen- zeer gewaardeerde voordracht gehouden door Mevr. A. G. Douwes Dekker-Post van Leggeloo uit Gouda. Spreekster schetste ons het Italiaanscho volk in zijn liedjes op hoogst interessante wijze en dat zij niet beter had kunnen doen dan zich do modewerking te verzekeren van do talentvolle zangeres Mej. Meta Reidel uit Amsterdam, bewees de bijzonder schoone vertolking van dip liedjes, die door den heer M. J. Spaan derman aan de piano verdienstelijk werden begeleid. Bij het talrijk opge komen publiek ontbrak het niet aan toejuichingen. Gisteren was de eerste Nutsavond in dit seizoen. Het departement Gouda van de Maatschappij tot-Nut van 't Algemeen bood haar leden een mu ziekavond aan, die zeker bij de mees ten zeer welkom zal zijn geweest. Ten eerste omdat een muziekavond altijd nogal gewild is en ten tweede omdat we het genoegen hadden een paar oude bekenden nog eens weer te ontmoeten. Hun medewerking hadden verleend mej. Jeannette G. Molsbergen, so praan, de heeren Martin Wolters, viool en J. F. Tierie Jr., piano, zooals men ziet goede bekenden. Het programma werd geopend mot „Pur dieesti" van Antonio Lotti voor zang en piano. Mej. Molsbergen beschikt over een aardig mezzo-sopraangeluid dat o. i. echter nog heel wat dienLontwikkeld. De borsttonen gaan wel; maar h$t kopstemregister moet nog wat geoe fend, terwijl ook wat technische vaar digheid haar niet ten onpas zal komen. Toch kan zij in een kleine zaal, als hier van de Réunie wel voldoen. Wanneer zij geen te moeilijke stuk ken neemt, kan zij een lied werkelijk aardig vertolken. „Pur dieesti" leek ons niet haar gelukkigste nummer. „Dolorosa" van Adolf Jensen" en de liederen van Tremisot, R. Hahn en Bizet waren dan ook beter. Het best beviel de zangeres wel in de liedjes van J. F. Tierie Jr. uit het bundeltje „Voor klein en groot" die dan ook oen luid applaus verwierven. D< lieve liedjes liggen bijzonder goed voor mej. Molsbergen. Geen enkel gaat hooger dan g. Veel hooger moet zij ook niet gaan. Met de opvatting van Mej. Mols bergen om van het liedje „'s Avonds", de melodie aan het slot niet met zoem tonen te zingen, zooals was aange geven, kunnen wij ons niet vereenigen. Het publiek werd door de lieve voor dracht en de pakkende wijsjes zoo be koord dat het de zangeres tot een toetje dwong. De zangeres belooft by flinke studie, onder degelijke leiding, werkelijk tot iets goeds te groeien. Van den heer Tierie behoeven we niet veel te zeggen. Zijn begeleiding is steeds zeer bescheiden, soms wel eens al te bescheiden vinden we. Enfin beter dan dat we het omgekeerd, zijn „zich op den voorgrond treden" moes ten laken. Trouwens geen enkele partij gaf daartoe ook maar de minste aan leiding. We kregen nu lief spel, dat zang en viool zooveel te beter deed uit komen, want hoewel we tot nu toe niets over het spel van den heer Wolters hebben gezegd, dit is zéker niet uit geringschatting gebeurd. In tegendeel Hoog boven afien stak de heer Wolters uit. Zijn spel was het glanspunt van den avond. Toch hadden we van den heer Wolters gaarne ook nog andere nummers dan deze ver wacht, het waren te veel technische, te weinig gevoelswerken. Wat do heer Wolters op het gebied der technische vaardigheid presteert is gewoon duizelingwekkend. Zijn Faust-fantasio was hiervan een schitterend bewijs. Dubbelstreek, flage olet, spiccato enz., 't was alles niets voor den heer Wolters en toch bleef zoo'n onbestemd verlangen naar iets anders. We hopen hem dan ook binnen niet te langen tijd nog eens in Gouda te hooren. Het was een mooie avond, die de Nutsbezoekors nog lang aangenaam in het geheugen zal blijven. Tot volontair ter Gemeente-Secre tarie is benoemd de hoer G v. Dort, alhier. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Uit het verslag over het boekjaar 19101911 van de Koninklijke Ver- eeniging van gepensioneerde Onder officieren en Minderen van het Neder landsche Leger (onderstand aan Mili tairen, geponsionneerd vóór de Wet van 1877 en hunne Weduwen), blijkt o.a. het volgende De Vereeniging die zich ten doel stelt, te voorkomen dat oud militairen, die slechts een schamol pensioen ge- nieton (en later hunne weduwen) go- noodzaakt zijn tot de openbare lief dadigheid hun toevlucht nemen wordt ook door een 15-tal ingezetenen onzer gemeente met een jaarlijksche bijdrage gesteund. Van de alhier gevestigde Afdeeling is de WelEdel Gestrenge Heer, L. W. C. G. van der Garde, Eere-Voorzitter, en de Heer C. C. van den Bergh, waar nemend Voorzitter en Secretaris-Pen ningmeester. Hoewel het aantal hulpbehoevende gepensionneerden en Weduwen', als bovenbedoeld, van jaar tot j iar ver mindert, is in het afgeloopen boekjaa'r ondorsteuning verleend aan 103 oud militairen en aan 229 weduwen. De uitkeeringen bedragen per jaar van f 100f 150 aan een gepension- neerde en f 100 aan een weduwe. In het boekjaar 19101911 is er f 21849.50, en sedert de oprichting der Vereeniging in 1879 een bedrag' van f 502568.86 uitgekeerd. Bij den Raad van State is ingeko men een Kon. besluit houdende de volgende beslissing In een geschil tusschen de gemeen tebesturen van Gouda en vanHooge- veen over de verplichting tot betaling van de verpleegkosten ten behoeve eener armlastige krankzinnige, is de gemeente Gouda als de woonplaats van die armlastige voor de betaling aangewezen. Boskoop. Zondagavond vervoegde zich in Hotel Klaassen alhier een per soon om nachtlogies, hetgeen hem werd verschaft. Na eerst maandag morgen te hebben ontbeten is hij ver trokken, zonder zijn hotelrekening te voldoen, terwijl hij achterliet een rij wiel, wat bleek te Alphen ontvreemd te zijn. Deze persoon had ook te Alphen gelogeerd en was daar ook zonder betaling, met medeneming van het rijwiel, vertrokken. Het rijwiel is door de politie in beslag genomen, terwijl naar den dader wordt gezocht. Zondag 19 Nov. a.s. des namiddags- 2 uur zal op het Sportterrein door de vereeniging Amicitia" alhier een korf balwedstrijd worden gehouden. Voetbal. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Olympia-—Hermes, sch r.' L. de Waerd; R.V.C.Zeist V.F.C.—Sportman D.O.S.Voorwaarts. Voor den G.V.B. B.V.V.—Excelsior, B. Larssen W.F.C.K.F.C., van Kasteel TOP—Voorwaarts, J. M. Hardeman; Voprwaarts IITOP II, A. Huibregtse; Excelsior IIVolksw. G., Hoogendijk. Op het Sportterrein ontvangt dan Zondag Olympia het Schiedamsche Hermes, in den Winterdijk speelt TOP tegen Voorwaarts uit Schoon hoven, terwyi Excelsior El aan de IJaseilaan Volksweerbaarheid Gouda ontvangt. Indien de terreinen nu maar goed zyn De heer W. H. Cremer heeft we- genB vertrek naar het buitenland be dankt als voorzitter en bestuurslid van den Goudschen Voetbal Bond, Vlaardingen, 14 Nov. 1911. Mijnheer de Redaktcnr Gaarne zag ik onderstaand inge zonden geplaatst in uw blad. Reeds bij voorbaat mijn dank. In het verslag van de vergadering belegd door het drankweercomité te Gouda, in verband met het bekende „Drankwet"-adres aan den Raad voor komende in uw blad van 10 Novem ber, komt de, volgende zinsnedo voor „De heer Vorrink gaf verschillende uitspraken van geleerden, als prof. Winkler, die onder de krankzinnigen 70 gevallen constateerde door alcoholgebruik veroorzaakt." Door een abuis van uw verslag gever zijn hier twee door mij gebruikte aanhalingen verward. De aanhaling van prof. Winkler was de volgende „Wij staan op de schouders van voorgeslachten, die ons met do be schaving ook doodende vergiften brachten. Alcohol en opium en wel licht nog andere vergiften droegen het hunne bij tot vergiftiging der kiemen- en bevorderden de ontaarding van het nageslacht." Met betrekking tot de krankzinnig heid wees ik op de uitspraken van deskundigen, die vaststelden, dat 56 °/o der mannen, en 14,,% der vrouwen, welke aan krankzinnigheid loden, hun ziekte hadden te wijten, direct of indirect, aan alcoholgebruik. Uw cijfer 70 berust op een ver gissing, het is 35 Deze rectificatie leek mij wensche- lijk met het oog op de mogelijkheid, dat de heeren vergunninghouders aan do hand van uw verslag zouden komen tot dezelfde conclusie waartoe wij, drankbestrijders, ton opzichte van het drankkapitaal zijn gekomen, nl. zij verdraaien uitspraken en vervalschen cijfers, om hun meening te verdedigen. Nogmaals dankend voor de plaatsing, KOOS VORRINK. Wij rectificeeren gaarne het door ons genoemde percentage, dat door ons door de menigte cijfers blijkbaar onjuist is verstaan. Red. Men meldt aan de N. Crt. uit Almelo: Bij de heden gehouden stemming, ter verkiezing van 8 gemachtigden in het kiescollege der Ned. hervormde gemeente te Almelo Werden de candi- daten der vrijzinnige partij, de heeren A. G. Nijhoff, H. Eshuis Ezn., J. Knoop J. Hzn., H. van Loohom, F. Peddemors, J. H. Scholten Azn., H. J. Smits en J. van den Toren, ieder met 626 stemmen gekozen. De can- didaten der rechtzinnige partij ver kregen 301 stemmen. In verband met deze stemming hield ds. G. W. Melchers jl. Maandagavond voor een eivolle zaal oen lezing over „Hot goed rechts der vrijzinnigen in •de Ned. Herv. Kerk." Vrijdag 17 November. Bloemkool 1° soort van f 12 tot f 16 p. 100Idem 2® Boort van f 7 tot f9 p. 100. Wortelen f5.00 tot f6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Postelein f 0.60 p. mand. Prinsesseboonen f 2.50 p. 1000. Snijboonen f 6.50 per duizend. Djen f 5.50 per H.L. Sav. kool 13 ets. per stuk. Roodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 3 72 ets. per stuk. Kroten f4.00 per 100 bos. Andijvie f2.50 tot f 3.00 per 100 bos. TWEEDE KAMER. Zitting van heden, 17 Nov. Militiewet. Besloten werd de eindstemming over de Militiewet te doen plaats hebben op Donderdag a.s. na de pauze. Indische begrooting. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting werden ge opend door dén heer De Kanter (u. 1.). Hij wees er op dat de minister van Koloniën het doet voorkomen alsof de financieele toestand van Indië zoo rooskleurig is. Hij komt daartoe door een splitsing van de uitgaven in ge wone en buitengewone waardoor ech ter de gewone rekening wordt geflat teerd. Italië en Turkije. Tripolis 16 Nov. Italiaanscho be richten geven hoog op over de ge zondheid en den toestand der Itali- aansche troepen. De cholera onder de Arabieren neemt zeer toe. Een berichtgever zag op één plaats wel vijftig lijkon die nog niet begraven waren. Te Tobruck worden voorpostge vechten geleverd, evenals te Derna. Het Chineesche Kabinet. Poking 16 Nov. Yuan-tzji-kai hoeft eindelijk geaccepteerd. Het merk waardige van het door hom gevormde ministerie is -fiat er geen Mandsjoors in zitten en ook geen edelen. Yuan- tzji-ka wordt minister van buitenland- sche zaken. In den archipel. Athene, 16 Nov. Hol Mytilene wordt geseind, dat do bevolking zeer onge rust is. De commandant van do gon- darmerie en andere autoriteiten soheep- ton hun families in naar Constanti- nopel. Petersburg 16 Nov. De Russische regeering heeft besloten voor het geval niet voldaan wordt aan alle eischen in do nota aan Perzië gestold, een detachoment troepen naar Kaswin te zonden. Tot morgen zal do rogeering wachten of het antwoord op het ulti matum van Perzë komt. Zoo niot dan schepen do Russische troepen zich in. Aardbeving. Berlijn. 17 Nov. Hedennacht zijn te München, Mainz, Straatsburg en Er furt aardschokken waargenomen, ter wijl zo te Augsburg zeer hevig waren. De schokken waren kort maar krach tig. Te Frankfurt gaf het een gewel dige paniek. Menschen in nachtgewaad snolden de straat op. Reddingsstations verleenden hulp. De telefoon en tele graaf hadden voel te lijden. Persoon lijke ongelukken kwamon, voorzoover bekend, niet voor. Nader seint men ons dat de aard schokken ook zijn waargenomen te Basol, Zürich en Bern. Scheepvaartrechten in den Rijksdag. Berlijn, 16 Nov. Artikel 1 van de wet op do scheepvaartrechten is aan genomen. Artikel 3a, bevattende de omschrijving van wat er onder het begrip „kanalen" is te verstaan, werd verworpen. Domela Niouwenhuis is van een orn- stige ziekte hersteld, doch mag nog niotinopenbare vergaderingen spreken;. Naar wij vernemen is door het be stuur van het Multatuli-museum te Amsterdam aangokocht een hoogst merkwaardige Multatuli-voTzameling van den heer Hartkamp, waarvan een gedeelte op de in 1910'gehouden Mul- tatulie-tontoonstolling aanwezig was en daar zeer de aandicht trok. De kerkbrand te Vlissingen. De rechtbank te Middelburg heeft heden den 62-jarigen. loodgieter A. J. V. te Vlissingen, door wiens on voorzichtigheid do kerk te VlisSingen in brand geraakte, veroordeeld tot 14 dagen hechtenis;. Het O. M. had op 3 Nov. jl. f 200 boete of 50 dagen hechtenis geeischt. Tripoli, 16 Nov. Het wordt beves tigd, dat de laatste gevechten moord dadig waren voor do Turken. Opstand in China. Berlijn 17 Nov. Yuan-Sji-Kai heeft in zijn Kabinet oen rebel opgenomen. De andere leden zijn ook niet bepaald royalistisch géJind. Berlijn, 17 Nov. De Italiaansche vlootactie in de Aegeïsche Zee wordt thans officieel tegengesproken. De Regeering heeft medegedeeld dat dit plan voorloopig niet door haar in werking zal worden gesteld. De Smeroe in werking. Uit Amsterdam wordt geseind dat daar bericht is ingekomen dat de Smeroe weer werkt. Voorloop is door dezen vulcaan nog weinig schade aangericht. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.3 to Horta, laagste stand 732.2 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige tot stormachtige zuidelijke tot zuid-westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regen buien met kans op onweer, zelfde temperatuur. der nieuwste modellen alsmede eene groote keuze PILTKIIIIKN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreorende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. VAN DEN 17 NOV. 1911. StfMtsleeuingen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte *4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Ooi, (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- wog) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland C/bi. 5 pet. Brazilio. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en €reülct-f nstcl- linjren. Ned. Bankaandeolon Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. liul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleum-Ondcru. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart W(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij„Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. rabak-Oiidernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Niouwe Asahan Tabak My. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. IMverseu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arachau- Woepen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. 1 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniiigen. Amsterdam Aftnd3 pet Hongarye. Thei s-Re- gulirung8-Goai 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%4 pCt. Amerikanen vast, Spoorwegen iets beter, Steels levendig, Petroleums flauw, Tabakken kalm, Culturen prijs- 1 hóudend, Rubbers iets minder, Nat. Staatsfondsen vast, Buitonlandsche onveranderd, Mijnen pryshoudend, Redjangs flauw. Vorige koers. voera van heden 81 Va 81% 92'/. 92'/» 84'/. 100% 92 92 94 94% 89'/,. 89 /,6 88% 48'/,, 104% 88% 88 t»"/„ 57% 202 52% 51%. 70%. 86 25%. 26 61% 62% 224 295 186% 224 294 186 09% 70 57-2 46% 570 46 159'/, 157 459 454 438 176 115 15% 15% 118 112% 18% 42 4'/» 11% U"/,. 82% 92% 64% 64 188'/ 188 f120.- 83'/, 170'/t U'/» 101"/.. 156 f 107"/,. 154%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2