dbank DING. Blad. I 1 No. 11719. &Oe Jaargang. Maandag 20 November 1911. m. Verscliynt dagelijks o.io Sr Buitenhndsch, Nieuws. I 1 ER I D-A-. or fused £even. G’S APE niluren, in Celluloid. ologne en irs, mislijn» XTïe-vfws- ezx -^d.'rrextezxtie'bleuca. voox O-oixcL®. en. Oxrxstr@3s:eix_ behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ‘den Telefoon Interc. 82. Uitgeyers A. BRINKMAN EN ZOON. CURSUS .B-xxxten Isixxcl- FEUILLETON. (Wordt Vervolgd), t Zn., Gouda. cone, flacon». Vlh. 1S»I. f 1.25 I 50 houder, den Heer ANB is Genoegen", rs telling. i“, 8 unr, Alg. F. 0. „Olym- 1 erediet aan •k van niet- (illllMIlE COURANT. PRIJS D~ËR A D V E R T e¥tTE(0 Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte van den moord to en WETHOU- A, zullen op 3ER 1911, des jving het Papier sn dienste loodigd ge- 1912-1917. gan ter lezing i-èwie (boven in. 10 tot des PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De plotselinge uitroep van het meisje had nog een ander vfeeselijk feit verraden de herkenning tusschen den .detective en het meisje was weder- zijdsch - „de man dfo mij aanzette om te stelen Broadway.” Het meisje zou op dat feit niet ge zinspeeld hebben indien ze niet den man herkend had, die haar gearresteerd had. Er lag maar één weg voor de detec tive open die was om onmiddellijk te >rdu. 8 uur, ijzinnigen. /a uur, Alge- I. Goudsche lenees-, Heel- ulp. en Woning- Onderstands- irgu. iegen“, 8 uur, d. Frascati- b) O! wel past op misdadigers het woord „De misdadiger weet nit de voeten te komen als niemand hem vervolgt.” De detective kon steeds slechts tot ééne conclusie komen. Hij wandelde met eene moordenares. Op dat oogen- blik raakte het met bloed bevlekte kleed zijn borst aan. HOOFDSTUK V. eregeld tijdig atvangenvan vermakelgk- hm in onze in Eerste Hulp bij Bedrijfs ongevallen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, brengen ter alge- meene kennis, dat alhier zal worden gehouden „een kotftelooze Cursus in eerste hulp bij Bedrijfsongevallen,” en wel op eiken Woensdag en Vrijdag gedurende een zeven- of achttal weken, des avonds van 7*/j—9 uur, aanvan- gende in de eerste helft der maand December. Dat tot deelneming aan den Cursus in het bijzonder in aanmerking komen arbeiders of beambten, werkzaam in bedrijven, welke krachtens de Onge vallenwet 1901 verzekeringsplichtig zijn en noodigon bij deze de belangheb benden uit die van dezen Cursus wenschen gebruik te maken, om zich daartoe aan te melden ter Secretarie (bovenlokaal) vóór of op den 27n November 1911. Gouda, den 18 November 1911. Burgemeester en Weth. voornoomd, R. L. MARTENS. De Secretaris. BROUWER. stadje Stavelot is men oen diefstal op het spoor gekomen. Toen do koster Maandagmorgen vroeg verschillende vreemdelingen den relequienkast wilde vertoonen van den heiligen Remaclius constateerde hij, dat het traliewerk, waarachter de kast werd bewaard, was opengebroken en dat twee beel den waren verdwenen. Het kastje zelf, dat uit de 13e eeuw is en met kunstig goudsmidswerk en edelsteenen is ver sierd is niet gestolen. Blijkbaar heb ben de dieven de waarde er van niet begrepen. Kenners schatten het op een inillioen francs. De opsporing van de dieven hoeft tot nu toe geen succes gehad. De kast was sedert 17 October niet bezichtigd zoo dat men den dag van den diefstal moeilijk kan bepalen. Frankrijk. Treindiefstal. zoogenaamde „Conciliation Bill.” Bij deze wet waarvan de regeering had beloofd, gelegenheid te zullen geven tot behandeling, wordt voorgesteld aan de vrouw het stemrecht te ver- leenen op gelijke voorwaarden waarop het thans aan den man is gegeven. Dat komt dus hierop neereen be perkt vrouwenkiesrecht. Te verwach ten is dat hiervoor verschillende af- i gevaardigden wel zullen stemmen, die voor een mogelijke consequentie abge- mcen kiesrecht vopr de vrouwen^bij amendement in de wet vastgelegd zouden terugdeinzen. Wie ons vorig overzicht betreffende ’het Engelsche kiesrecht hebben ge volgd, zal hebben bemerkt, dat hot ’kiesrecht voor de mannen grooten- i deels is gebonden aan eenig bezit. Een gelijk vrouwenstemrecht zou Mus geven een dameskiesrecht on be- ’grijpelijk is het, dat een echt demo craat als minister Lloyd George zich togen een dergelijke wet uit alle macht verzette. Hoewel in het algemeen dus de regeering zich noch als voor noch als tegenstandster openbaart, heeft toch Asquith het goedgevonden eenige leidsters der suffragettes, te ontvan gen om met hen over de wet eons te praten. De woordvoerdster, miss Pankhurst, noemde in hoofdzaak het zelfde bezwaar dat wij zoo even heb ben weergegeven. Zij verkoos eerst een behandeling der „Conciliation Bill”, desnoods met weglating van een nieuwe kieswet en de dames gaven heel duidelijk te kennen, dat een nieuwe strijd stond te wachten, wan neer zij niet voldaan straks huiswaarts zouden gaan. Minister Asquith antwoordde dat hij het bijna als een beleediging op vatte dat de dames hadden kunnen veronderstellen, dat hij de behandeling der Conciliation Bill nu zou tegen werken. Wat de dames hadden moeten be grijpen was, dat waar het kabinet omtrent vrouwenkiesrecht niet homo geen was, toch niet te veronderstellen was, dat het ontwerp algemeen vrou wenkiesrecht zou voorstellen. Wel wilde het kabinet de gelegen heid openlaten dat het parlement dit jn de wet brachten mocht dit hét geval zijn, dan was een behandeling der „Conciliation Bill” verder onnoo- dig. Minister Lloyd George, die de conferentie bijwoonde, merkte nog op, dat de dames zeer onverstandig zouden doen, tegen het ontwerp oppositie te Italië— Turkije. Uit Athene wordt aan de National Zeit. geseind „Uier zijn berichten ontvangen, dat geen enkel Italiaansch oorlogsschip in de Aegeische Zee gezien is. Schepen, die uit Egypte of uit de Dardanellon te Saloniki aankwamen, berichtten, dat zij geen spoor van do Italiaansche vloot hebben ontdblnJï* De stoomboot „Osmanin”, die gisteren indenPireus is. aangekomen, verklaarde dat zij Woensdag door de Dardanellon ge varen is on te Mytilene en Smyrna aanlegde, zonder een Italiaansch oor logsschip te hebben gezien. Hetzelfde werd verklaard door een ander schip, dat regelmatig tusschen Mytilene en Dikeli vaart. Hot garnizoen van Mytilene bedraagt reeds 3000 man, en is voorzien van 10 machine-geweren en zwaar geschut. Dê verdedigingswerken van Smyrna worden met koortsachfcigo haast in ge reedheid gebracht. Tripoli, 19 November. De Turken en de Italianen hebben eenige geweer- en kanonschoten gewisseld bij Abd- el-Salam. De sjeich der Senoossi is aan een ziekte overleden. De levens middelen, die de Turken ontvangen, zouden gesmokkeld worden door Syrië. De Arabische afgevaardigde Foerhoel- bei zou een manifest tot de Arabieren gericht hebben, waarin hij dezen op roept hun veld-arbeid in den steek te laten en te strijden. Hij dreigt hen, voor het geval, dat ze niet willen gehoorzamen, dat hun vee zal sterven en hun graan hun zal worden afge nomen. Te Tripoli regent het nog slechts weinig. De door de overstrooming aangerichte schade is niet bizonder groot. Men brengt acetyleenlampen aan, die daartoe moeten bijdragen, de openbare veiligheid beter te bescher men. Levensmiddelen en waren, die de bevolking noodig heeft, ziin heden aangekomen, doch de woelige zeê maakt het onmogelijk ze aan land te Het vrouwenkiesrecht in Engeland. We hebben eenige dagen geleden in ons overzicht kunnen wijzen op de verrassende mededeeling van Asquith aan een commissie van parlementsle den, dat een regeeringsontwerp hou dende invoering van algemeen kies recht voor mannen bij het parlement zou worden ingediend. We konden er toen bij vermelden, dat de regee ring het parlement gelegenheid zou geven een bepaling voor algemeen vrouwenkiesrecht bij wijze van amen dement in de wet in te lasschen. Ech ter met die mededeeling konden we niet volstaan. We moesten er eveneens bij vermelden, dat er een danige op positie tegen het ontwerp was verre zen. In de eerste plaats van unionis tische zijde, alleszins begrijpelijk dus. Maar totaal onbegrijpelijk was het, dat ook van de zijde der vrouwen een zeer sterke oppositie tegen het ontwerp rees. Die ontstemming onder de vrou wen werd als volgt verklaard. Aan hangig in het parlement is reeds de voeren, want mocht later blijken, dat het Lagerhuis van algemeen vrouwen kiesrecht niet afkeerig was geweest, dan zou een oppositie die een mis lukking van het ontwerp ten gevolge had gehad, de dames zeker berouwen. brengen. Op ’t ©ogenblik bouwt men 1 barakken, om de daklooze inboorlingen te helpen. De algemeene gezondheids toestand der troepen en der bevolking is voortdurend goed. Een kondschaper hoeft de reeds bekende berichten over den vijand in de oase bevestigd, en voegt daaraan toe, dat de Turken ongeveer 2000 aan hun zaak toegewijde Arabieren aan houdend bij ziph hebben en hun soldij on levensmiddelen verstrekken. Uit Homs zijn bevredigende berich ten betreffende den politieken en mi litairen toestand ontvangen. Wegens gebrek aan levensmiddelen en desertie, moot er oneenighoid tusschen de Ara bieren en Turken heerschen. Uit Bengazi en Tobroek wordt niets nieuws gemeld. Uit Derna is bericht van een nieuw gevecht met de Italiaansche voorpos ten. De Italianen loden geen verliezen; de vijand had eenige gewonden. Aan do Milaneosche Avanti wordt uit Venetië gemold, dat daar de mi- ni||erieelo beschikking was ontvangen om het lazaret op het eiland Proviglia in orde te brengen, omdat er 500 Arabische gevangenen zouden worden heengebracht. Ook wordt aan de Köln. Ztg. uit Milaan het twijfelachtigo belicht ge seind, dat Giolitti gezegd heeft, dat hij Zondag den vrede zal kunnen verkondigen. Do clericale Unione maakt bekend, dat aan alle vereonigingen van het bisdom Milaan zal worden medege deeld, do geldinzamelingen voor de gezinnen der in Afrika gevallenen in overeenstemming met do kerkelijke overheden te regelen. Duitsohland. Van de vennootschap Moutfabriek „Sangerhausen” te Sangerhausen zijn drie groote hoofdgebouwen van vijf verdiepingen en verscheidene bijge bouwen door brand geheel in de asch gelegd. Twee hoofdmannen van de brandweer zijn bij het blusschen om gekomen een schoorsteenveger heett doodelijke brandwonden opgedaan. Tal van menschen zijn zijn zwaar gekwetst. Er zijn ongeveer 100.000 last mout en gerst verbrand. Het „Amtsgericht” te Berlijn heeft tot den regeeringspresident het ver zoek gericht te bevelen, dat een zekere 16-jarige Louise T. van nu af Lodewijk In den gang ontmoette de detective een politie-beambte. Deze man had den gewonen pa- trouilledienst in den wijk waarin het huis gelegen was. Hij was door een be diende geroepen geworden. „O I Mijnheer Booth,” riep de be ambte uit, „binnen is er iets vreeselijks te zien 1” „Blijf bij de deur, laat niemand binnenkomen of weggaan, behalve politie-dienaars,” beval Booth. tive. Op ’t ©ogenblik was elke ge dachte aan het meisje en haar vreemde wijze van handelen uit zijn geest ver dwenen. Hij was tegenover de feiten komen te staan. Binnen in de kamer, op het bed, lag de gedaante van eene oude vrouw Haar oogen waren gesloten. Plotseling concludeerde de detective dat zij niet geopend waren geweest, daar zij gesloten waren terwijl z( leefde, nadat zij zich ter ruste hac gelegd. f Men had haar getroffen terwijl zij pliep, want, op de vloer, naast het bed, lag Jiet wapen waarmee de nood lottige slag was toegebracht een dolk met een glanzend lemmet juist zulk eep wapen ah een gevaar lijke vrouw gebigd zou zijn tot een enroodu, 8 u. 3. D. A. P. léunie“, 8 u. Rev. I. Irwin on artil ■mo handelen opdat geen verdere toebereid selen eene verandering van taktiek mogelijk zouden maken. „Kom, kom,” zeide hij bemoedigend, „wij zullen naar huis gaan.” „Maar hij zal dtór zijn, hij zal mij van den moord beschuldigen.” „Gij zult beschermd worden.” Het meisje drukte de arm van den detective en diens hart bonsde toen hij eene uitdrukking die het gelaat van een engel versierd zou hebben de trekken van het meisje zag ver lichten, terwijl zij uitriep „O, wilt ge mij dit beloven? Ik weet dat ge eerlijk zijt, grootmoedig en oprechtwilt ge mij dat be- loven „Mijn lieve kind, de hemel zij mijn getuige, dat uw onschuld vastgesteld zal worden, iMJ^i wat gij mij vertelt, waar is.” „Zoowaar God mijn getuige is, wat ik u zeg is de waarheid Ik ben zoo pnschuldig als een pasgeboren kind.” „Ohwat was zij een tooneelspeelster, of, indien zij onschuldig was, welke ontzettende, toevallige omstandigheid maakte het mogelijk en waarschijnlijk dat zij onschuldig was De verzekering van den detective bezittende, trok, zij hem flink met zich Voort alsof zij er nu verlangend naar doodolijk doeleinde te bezigen. De detective had heel wat hialen juist zulk een moorddadig wapen ont nomen aan vrouwen van zekere klasse. Terwijl hij de kamer stond rond te kijken, de situatie' opnemendo van ieder voorwerp dat onder zijn scherpen blik viel, hoorde hij een lichten stap naast ziqh. Zich omdraaiend, verwachtte hij het bleeke, schoono gelaat van het meisje Hij was thans geheel en af de detec- te ontmoeten, dat hem vergezeld had inplaats daarvan ontmoette hij don blik van eene vrouw, blijkbaar eene dienstbode. Dit was een lorsch meisje, friet een open en eerl jk gelaat. „Behoort gij tot dit huis?” vroeg Harry. „Ik heb met mevrouw Baldiwin do twaalf laatste jaron samongewoond.” - Hoe had dit plaats Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer, behalve dat er oen inbreker het huis binnensloop en do oude dame ver moordde toen zij trachtte hem te ver hinderen hare diamanten te ont stelen. was om de plaats bereiken. Harry kende het huis goedhet was gelegen in een fatsoenlijke buurt en mevrouw Baldiwin, de vermoorde dame, was bekend als eene rijke en bijzondere excentrieke oude vrouw, en schijnbaar de laatste op wie men een dergelïjken moordaanslag verwacht zou hebben. De vermelde feiten omtrent de dame waren algemeen bekend maar Harry Booth was bekend met andere feiten, die de vrienden en bekenden van de oude dame nooit vermoeden. Baldiwin was niet de ware naam van het slachtoffer van den moord. Verscheidene jaren te voren had zij haar groot fortuin verdiend in eene zekere zaak die altijd onder strikte be waking van de politie, zoowel in Europa als in Amerka, gedreven wordt. Bij het huis gekomen, trad Harry Booth, gevolgd door het meisje het nieuws van het drama aan het wachthuis gebracht had, binnen. Het geheele tusschenverloop van den tijd vanaf haar eerste verschijning in het politie-bureau tot haar terugkeer naar het tooneel van het drama kon niet meer dan dertig minuten geweest T, en haar zuster, de 15-jarige Ger trude T., van nu af aan Gerard T. zullen hecten. Beiden meenden sedert geruimen tijd bij zich waar te nemen, dat de vrouwelijko kleeding en opvoe ding niet geheel in,overeenstemming was met hun ware gevoelens. Eerst door een toe val kwamen de ouders op de gedachte oen medicus tp raad- jlegen, waarna de geslachtsvergissing ileek. Na bekomen bevel van den regeeringspresident, zullen dan ook de ambtenaar van het geboorte-register, de kapper en de kleermaker het hunne doen, om van beide zusters onverwyld twee broeders te helpen maken. Portugal. De Portugeesche contra-revolutie. Uit Portugal is, volgens het Berl. Tagebl., bericht ontvangen, dat. de Portugeesche monarchisten twee oor logsschepen aangekocht hebben, dio van Duitsche havens onder Chileensche vlag naar Portugal zullen vertrokken. De bemanning zal hoofdzakolijk be staan uit Noord-Amerikanen en Bra zilianen, speciaal voor dit doel aan gemonsterd. De royalisten hebben verzekerd, dat zij vast besloten zijn bij deze poging' tot herstel van do mo narchie te overwinnen of te sterven. Zij bezitten behalve wapens lerie ook dynamietbommen. Belgis Kerkdiefstal. In do kerk van hot Belgische grons- oon diefstal op Uit Lyon werd Zaterdag geseind Twee bagage-wagens van den snol-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1