Groote Expositie Gemengde Berichten, Stadsnieuws. Ingezonden. I .a a l ste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - m, - - - - - - trein van Parijs, waarvan óón gelds waardige papieren voor Engelsch-Indië en het Verre Oosten bevatte, zijn opengebroken, waarna do zakken zijn opengesneden. Men schat den diefstal op verscheidene millioenen. Nader vernemen wij In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een diefstal, waarvan de omvang nog niet vast te stellen is, plaats gehad in den sneltrein van Parijs, welke te Lyon om 3 u. 55 in don morgen aankomt. In dezen trein bevonden zich verschillende goedere 1- wagens, waarin een groot aantal ver zegelde postzakken, -kisten waren ge laden, bestemd voor Indië on hot Verre Oosten. Te Maqon ontdekten de stationsbe ambten dat de ruit van een der wa gons was verbrijzeld, dat zakken waren geopend en de inhoud over den grond verspreid lag. Men verzekert, dat de zakken groote sommen inhiel den. De dieven moeten in den trein zijn gekomen te Parijs-Courbevoie en hebben hun slag waarschijnlijk gesla gen voor het station Laroche. Het bleek, dat ze een bezoek haddon ge bracht aan twee wagons, waarin zich postzakken bevonden voor Indië en het Verre Oosten. Alles lag in grenze- loozo verwarring dooreen. Van de 115 zakken waren er 18 geledigd. Aangezien juist in deze dagen groote bezendingen vertrekken naar het Verre Oosten in verband met het Kerstfeest en de a.s. feesten in Britsch-Iudië, is de kans groot, dat de dieven een goeden buit hebben gehad. Het valies met Fransche diploma tieke stukkon met bestemming voor Konstantinopel hebben de misdadigers onaangeroerd gelaten. Wel zijn vol gens de Temps" Engelsche, Duitsche en Belgische postzendingen, besterad voor China, Cochin-China en Tonkin, goplunderd. Zelfs moeten de dieven in deze zakken het diepst getast heb ben. Brieven met laag aangegeven waarden hebben ze laten liggen. Het heet, dat er voor millioenen gestolen is. Reorganisatie der Kamers van Arbeid. Do Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland benoemde in 1907 een commissie, ten einde haar een rapport uit te brengen over de werking dor wet op de Kamers van Arbeid en de daarin wenschelijk gebleken wijzigin gen. De commissie, waarvan de tegen woordige minister van landbouw, nij verheid en handel aanvaukelijk ook deel uitmaakte, behoud na eenige mutaties uit de volgende heerenmr. H. L. Draoker, voorzitterprof. mr. E. M. Meyers, lid-secretaris, mr. Ph Falkenburg, W. Havers, J H. van Heek, D. de Klerk, jhr mr. O. F A M. van Nispen tot Sevenaer, J. H. Schaper en ds. J. C. Sikkel, en de leden der Vereeniging Jos. de Sterke, J. van Waardhuizen en mr. dr. J. H. van Zanten. De commissie heeft kort geleden haar rapport aan de Vereeniging in gediend. Deze heeft het laten drukken en het bestuur si Zaterdag door den mi nister van landbouw, nijverheid en handel in particuliere audiëntie ont vangen om hem het eerste exemplaar daarvan aan te bieden. Het rapport bevat, na een overzicht van de werking der bestaande wet op de Kamers van Arbeid en een uit voerig overzicht van de buitenlandsche wetgeving op het gebied, waarover do workzaamheid dier colleges zich uitstrekken, een volledig ontwerp voor een geheel nieuwe „Wet op de Kamers van Arbeid en de Arbeidsraden" (vol gens dit ontwerp zullen nl. de Kamers van Arbeid, die voor alle vakken moeten worden opgericht., in elk der ongeveer twintig te vormen districten, samen een „arbeidsraad" vormen) en een ontwerp van wet op een Oppersten Arbeidsraad voor het geheele land, beide met uitvoerige toelichting; voorts de grondslagen voor oen wettelijke regeling omtrent het bindend verkla ren van de collectieve arbeidsovereen komst ook voor hen, die buiten de partijon staan, welke haar hebben ge sloten en eindelijk eenige nota's van minderheden, waarin de afwijkende meeningon zijn neergelegd. Het donkere Afrika. (Ingezonden) Ooen werelddeel is in do laatste halve eeuw zoo veranderd als het don kere Afrika. Sprak men vijftig iaar geleden nog van de onbekende bin nenlanden, zag men op de kaart een uitgestrekte vlakte, grootendeels nog onbekende streken, thans ziet men overal grenslijnon, die de bezittingen der Europeesche mogendheden van elkander scheiden. De mogendheden hebben gewedijverd om beschaving en christendom te brengen onder de be woners van die duizenden KM. prachtig land. Engeland, Frankrijk, België, Duitschland, vSpanje hebben het voor beeld gegeven, dat nu door Italië ge volgd wordt. Frankrijk veroverde in 1830 Algerie, om paal en perk te stellen aan de zeerooverijen, die de Middellandsche Zee onveilig maakten. Duizende Franschen en vreemdelingen hebben hun dood gevonden, voor men slaagde om het land in bezit te nemen Abd-el-Kader heeft moedig gestreden om zijn geboorteland uit de klauwen der ongeloovigen te redden, maar hij bezweek on Frankrijk kon het werk der beschaving beginnen. Al etende werd de eetlust aangewak kerd en Tunis deelde het lot van Algiers. Maar de invloedsfeer schijnt nog niet uitgestrekt genoeg te zijn. Ook Marokko moet zijn deel krijgen van de Fransche beschaving. Met verlof en onder goedkeuring van Duitschland zal Frankrijk ook daar heerschappij voeren. Engeland, niet tevreden met hejj zuidelijk gedeelte van Afrika, hééft zijn beschermende en beschavende hand uitgestrekt over het oude Egypte. Hoewel dit land feitelijk van den Turk- schen sultan js, meende Engeland dat Europeesch toezicht zeer noodig was en langzamerhand zal daar de Brit heerschappij voeren, en het Suez-ka- naal in veilige handen zijn. Leopold van Belgiq heeft groote dingen gedaan ter beschaving van de onbekende binnenlanden. Hij heeft daar aan Belgie uil gestrekte bezit tingen verzekerd met het edele doel om die woeste horden, die dat land bewonen, de Europeesche beschaving en het Christendom deelachtig te doen worden. Wel hebben nijdige Engel- schen soms aanmerking gemaakt op de wijze, waarop men het doel trachtte te bereiken, maar men kan het helaas niet ieder naar den zin maken In den edelen wedstrijd om licht te brengen in de donkere gewesten kon Duitschland niet achterblijven, ook daar wilde men deel hebben aan het groote beschavingswerk en spoe dig werd een arbeidsveld gevonden, waar men nuttig werkzaam zou zijn tot glorie van het Duitscbe rijk! Mocht nu Italië achterblijven Het land, dat beschaafd was, toen geheel het overige Europa nog in het duister lag, moest ook zijn deel aan bescha vingswerk. Wel had het reeds met veel moeite een klein stukje van het groote geheel ais werkkring uitgeko zen, maar dat was niet voldoende, men wilde grooten werkkring en nu de gelegenheid zich opdeed, om het overschietende gedeelte van de Mid dellandsche Zeekust in bezit te nemen, mocht men niet aarzelen. Wel was Turkije daar heer en meester, maar wat kon de zieke man doen Heeft hij niet genoeg aan zijn eigen land Moest hij niet dankbaar zijn, dat Italië de taak der beschaving van hem wilde overnemen Gelukte het niet goed schiks, dan zouden andere middelen gebruikt worden, die onze beschaving in voorraad heeft. Leger en vloot waren gereed om het beschavingswerk te beginnen. Het moge offers kosten, het doel is zulke offers waard. De wil van Spanje om iets meer te krijgen, dan het heeft, zal wel afstuiten op de overmacht van Frankrijk, die gaarne alleen de eer zal hebben, om Marokko „tot een beschaafd land te maken. Zoo is men in het noorden en zuiden, in het oosten en westen ernstig bezig aan de beschaving der negers. Men leert ze werken in de bosschen, op de velden en in de mij nen. Men leert ze genotmiddelen kennen, die in Europa veroordeeld worden, men brengt er tot nu onbe kende ziekten, en heeft geweren en kanonnen gereed, indien ze zich niet dankbaar toonen voor al het goede, dat hun blanke broeders hun van ver over zee brengen. En dat velen ondankbaar zijn, blijkt uit de gevechten, die dan hier, dan daar, geleverd moeten worden. Een ondank baar volkje Laten wij hen niet te hard veroor- deelen Wat heeft dat beschavings werk uitgerichtDe Indianen van Noord-Amerika zijn bijna uitgeroeid, inboorlingen bestaan in Nieuw-Holland bijna niet meer, uitgeroeid ter wille der beschaving. Oude koloniale mo gendheden kunnen niet roemen op hun'beschavingswerk. Bijna 300 jaar zijn wij Nederlanders in Indie aan het beschaven en kerstenon. Hoeveel hebben wij verbeterd Is Engeland in Indie gelukkiger geweest? Do kolo nisatie was niet zelden een vloek voor de landen, die daaraan zijn onder worpen, en met angst en vreeze zag men de beschavers komen. Zou dit misschien een der oorzaken van die ondankbaarheid zijn! Kan men zich Rusland met zijn optreden in Finland, met zijn tallooze ongelukkige verbannenen in Siberie als een vriend en helper in Perzieof in China voorstellen Kolonisatie gaat gewoonlijk van moord on doodslag vergezeld. Tripoli geeft daarvan weer oen treurig voorbeeld-, als nog voor beelden noodig waren. Maar de kolonisatie is niet zelden zeer treurig voor de beschavers zeiven zoowel op stoffelijk als zedelijk ge bied. Hoevele moeders zullen nu reeds treuren in Italië om het verlies van beminde zonen, hoeveel slachtoffers heeft Atjeh hier gemaakt En op zedelijk gebied is de schade zeker nog grooter. Men mag door zedelijkheids- wetten het peil der beschaving trach ten te verhoogen, men vorlaagt het door de koloniën. Of is het niet hoogst schadelijk voor hel^zedelijk bewustzijn van het volk, al» het de schoonschijnende redenen mpet slikken waarmede mon het in bfezet nemen van uitgestrekte land streken hoort vergoelijken. Kwam men rond voor de zaak uit, dat men aan landhonger leed, het zou niet zoo schadelijk zijn dan nu het geval is. Men wil land, mynen, bosschen, rub ber, ivoor, goud en veel meer en daarvoor worden duizenden menschen- levens blanken, gelen en zwarten op geofferd. Maakt men op die wijze geen hui chelaars van velen, die tegen beter weten in van beschaving en christen dom spreken en zou dit geen grooter schade doen aan de zedelijkhoid der overheerschers. En hoe dit alles te rijmen met de leer, dat men zijn naaste lief moet hebben Wat zullen heidenen en Mahomedanen wel denken van een godsdienst, wier belijders handelen geheel in strijd met de leeringen der priesters Geen wonder, dat het werk den zendelingen zoo weinig resultaat heeft. Mocht het komen tot een strijd tus- schen het kruis en de halve maan, dan zou zeker de beschaving in plaats van bevorderd, jaren achteruit gezet worden. Mogen we voor zqo iets be waard blijven Zaterdagnacht hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen in het gerceel hoek van Baerlestraat en P. Hooftstraat te Amsterdam. Daar is gevestigd de boekhandel van de firma J. Muller. Een bedrag van ruim f 60 aan geld werd modegenomen. Het kasregister werd opengebroken. Men bericht uit Zaandamf dat in het Oostzaansche gat gisteren een aan varing plaats had tusschen de motor boot Hannie III en de stoomboot Trio. Do voorsteven van de motorboot werd zwaar beschadigd, terwijl ook de Trio eenige averij opliep. Op hol geslagen. Donderdagmiddag is de 17-jarige knecht vaa den landbouwer Burgers, te Angeren (Geld.), door het op hol slaan van de paarden onder een wagen geraakt, met het noodlottig gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt. Eenige uren daarna is overleden. J Spoorlijnen Haarlemmermeer. De O. H. Crt. verneemt, dat de opening der spoorlijnen door de Haar lemmermeer (Amsterdam -Aalsmeer HoofddorpHaarlem en Hoofddorp Leiden) niet voor Juli 1912 kan verwacht worden. De aardbeving en de Koningin- Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, die tijdens de aardbeving van Donderdag avond op het Koninklijk kasteel te König Vertoefde, heeft daar, aldus schrijft men aan de Tel., nog eenige spannende oogenblikken beleefd. Ooggetuigen toch verklaarden ons, dat dit natuurverschijnsel een zeer on- gewonen en vreemden indruk op de vorstelijke personen en de andere aan wezigen had gemaakt, wat zeker niet te verwonderen is. Ongeveer zes sec. duurde de aardbeving, die met onder- aardscb gerommel gepaard ging. Kalk viel van muren en plafond, terwijl hangende voorwerpen aan den wand heen en weer slingerden en lichte voorwerpen in kasten en op schoor steenmantels ömver vielen.' Iedereen vluchtte naar buiten, waar al spoedig de gemoederen kalmeerden. Ongeluk ken hadden niet plaats. Te Wouw werd Zaterdagnacht de veldwachter Gommeren door twee dronken fabrieksarbeiders aangerand. Ter Zelfverdediging trok de veldwach. ter zijn revolver en loste twee schoten, waardoor de arbeider Adr. Moerkens twee schotwonden aan het hoofd kreeg. De aanrander werd gearresteerd ten Raadhuize werd hij verbonden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd op den Zeedijk nabij de "Wijde Kapelsteeg te Amsterdam een persoon, die tijdens de staking was blijven doorwerken, achtervolgd door drie mannen, die indertijd tot de stakers behoorden. Het kwam al spoedig tot handtastelijkheden, waarbij de achter volgde gevoelige klappen opliep. Ter zelfverdediging trok hij ten slotte zijn revolver, waarmede hij eenige schoten loste. Twee van de kogels doorboorden de winkelramen van een aardappel handelaar en van een kruidenier, maar richtten verder geen Bchade aan. Door een derden kogel werd een der mannen licht aan de wang gekwetst. Het viertal werd door op het geluid der schoten toegesnelde politieagenten naar het politiebureau Warmoestraat overgebracht. Toen schipper J. F. gisterennacht na een afwezigheid van enkele uren, aan boord van zijn rijnschip Johan en Anna, liggende in de Maashaven te Rotterdam, terugkeerde, vond hij de kajuii en een paar zich daarin bevin dende kasten opengebroken. Uit een van do kasten is een bedrag van f 25 gestolen. De personentrein no. 946 van Stads kanaal naar Zwolle, reed door een ver keerden wisselstand te Weerding op een een aldaar btaanden goederen trein. Enkele personen, waaronder de machinist, werden licht gekwetst. De materiocle schade is aanzienlijk. Zeldzaam brutaal. Dezer dagen hooft een inlander te Batavia inbraak met geweld gepleegd. Wij verzwijgen naam en plaats, daar het geval voor de betrokkene minder aangenaam is. Het gebeurde des nachts omstreeks één uur. Een inlander was binnen gedrongen in de slaapkamer van oen Europeesche jongedame, en wel zoo behoedzaam, dat zij was blijven door slapen. Toen haalde hij naast het kussen der slapende een bos sleutels weg en met een daarvan opende hij de kast. Het knarsend geluid maakte de jongedame bijna wakker en half slapend meende zij, dat er een muis in de kamer was en riep: Kssst Even was het stil, doch het geluid herhaaldo zich weer, en wederom, riep de in haar slaap gestoorde jongedame: Kssst!, Het geluid hield op, maar plotseling ging het nachtlicht uit. De jongedame stond op, tastte rond om lucifers te zoeken, doch toen haar dit niet gelukte en het geluid zich herhaalde, kreeg zij de overtuiging dat er iemand in de kamer was en bevreesd legde zij zich weder te bed, in de hoop, dat dit den inbreker vol doende zou hebben verschrikt. Even later werd haar hand gegre pen en hoorde zij de stem van een inlander, die haar mot den dood be dreigde, wanneer zij liet waagde te schreeuwen. Bevend van angst vroeg zij, wat hij wilde en toen bleek het boosaardig opzet van den schurk. Hoewel doodelijk beangst voor de bedreiging, waagde het meisje toch om hulp te roepen. De heer des hui zes schoot te, hulp, duwde met kracht de verbindingsdeur open van zijn ka mer naar de hare, verschoof zoodoende met een ruk het bed. en vroeg wat er was. De inlander was intusschen op de vlucht gegaan en hoewel de redder trachtte hém nog te vatten, was de schurk reeds verdwenen. Geen wonder dat de jonge dame geweldig overstuur was en eerst tot bèdaren moest wor den gebracht, alvorens zij kon vertellen wat er was gebeurd. Er bleken zes sarongs te zijn gestolen. Den volgenden morgen ging de be wuste jongedame als gewoonlijk naar haar werk. Even buiten de woning zag zij een inlander, die haar sterk opnam. Hij liet haar voorbijgaan, maar passeerde haar even later en schuurde daarbij met zijn arm langs haar heen. Tot driemaal toe herhaalde hij deze manoeuvre, tot het meisje hem staande hield en vroeg, wat hij wilde. Daarop maakte hij zich uit de voeten. Des avonds bracht de politie den door haar opgevallen inlander naar de bewuste woning ter confrontatie. Het bleek de inlander van dien ochtend te wezen. Intusschen kon de jonge dame niet zeggen, of hij ook de inbre ker was, daar ze dien in het donker geheel niet had kunnen zien. Het bleek nochtans, dat de man met zyn mageren arm tusschen de vaste jaloeziën door kon,' zoodat hij in staat was de deur te openen. Ook toen hem gelast werd te fluisteren het kostte heel wat moeite hem daartoe te dwingen meende de jongedame zijn stem te herkennen. De vermiste sarongs waren niet bij hem gevonden maar de politie onderzoekt nog. Hot gevaarlijke heerschap is intusschen in verzekerde bewaring en zal daarin voorloopig wel blijven, naar wij hopen. Had het meisje in quaestie niet den moed gehad per slot van rekening toch nog om hulp te roepen, de schurk zou zijn boosaardig plan ongetwijfeld hebben volvoerd. Het gebeurde zij een waarschuwing (Java Bode.) Van subsidie en nog wat. Van Hilversum begint de victorie! Der Openbare Leeszaal daar een der oerstopgerichte in ons land gaat hot wolzij kreeg pas f 1200 subsidie toegestaan door den Raad. Dat's een. Dezer dagen deelden wij mede, dat men plan heeft, te Hilversum een open bare Chr. leeszaal op te richten. Dat is twee. En zie, nu wordt bericht, dat er nog eon R. K. openb. leeszaal zal komen. Dat 's drie. Is dat niot heerlijk, spot „De Nederlander": een van Dordt en oen van Rome En is er ook niet een Lutherscho leeszaal mogelijk, en een Doopsgezinde en een Remonstrantsche?Kom, waarom zoo schroomvallig Ook een Straus-kenner. Vraag van oen goedig heertje aan den muziek handelaar „Mijnheer heeft u ook een duidelijk Holl. tekstboekje van de Rozenvaleria- rusticana van Strauss" Volgens een bericht in de „Borg. Cour." is de veehandelaar F. te Au- gustinusga op de veemarkt te Leeu warden op zeer sluwe manier door een oplichter bedrogen. F. had aan een deftig gekleed heer een koe voor f 175 verkocht, Welke man onder voorwend sel, dat er geen drijver was, het dier zelf naar de boot bracht. Bij z'n terugkomst zou hij betalen. Daar de kooper solide scheen te zijn, werd hij door den verkooper volkomen ver trouwd. Doch ondanks alle nasporin gen hoeft F. niets meer van den kooper of van de koe vernomen. De directeur van hot Zeemanshuis te Rotterdam zag zich gisterenochtend genoodzaakt do hulp der politie in te roepen daar een 25-tal Ch'inoezon, toe- belioerende tot de bemannning van oen tweetal benzinebooten, drukte maakte, daar zij niet tevreden waren met het eten. Om ongeregeldheden te voorkomen werden zij uit het Zeemanshuis ver wijderd en ter beschikking van den consul steld. GOUDA, 20 November 1911. Bioscoop Sociëteit „Ons Genoegen". Gisteravond heeft in de Sociëteit „Ons Genoegen" de eerste bioscoop voorstelling in dit seizoen plaats gehad. De zaal was geheel uitverkocht, zoodat deze eerste voorstelling een waar financieel succes is geworden. Het programma bevatte verschillen de films, waarvan die van de natuur opnamen van Stamboul zeer mooi was en de komische films Cupido op manoeuvre, Bébó als groentever- kooper, Een dubbel misverstand het publiek danig aau het lachen heeft gebracht. Over het algemeen mogen de beelden wel wat scherper zijn, waarschijnlijk was alles nog niet geheel geprepareerd. Er was een goede piano-begeleiding. Een goed denkbeeld. De heer G. S. de Clerq bespreekt in het door hem geredigeerde Tijd schrift van Nijverheidlde vraag: wat Nederland kan doen bij de opening van het Vredespaleis in 1913. Natuur lijk is de opening reeds een belangrijk feit op zich zelf, maar er moet meer gedaan om in den zomer van 1913 een toevloed van vreemdelingen naar ons land te verzweren. De groote landbouwtentoonstelling is ook al iets en zelfs een belangrijk iets. Maar de heer De Clerq zou gaarne zien dat het heele land meedeed en meê voor deel trok van het vreemdelingenbezoek. Daarom geeft hij overweging dat verschillende gemeenten iets bijzon- zonders op touw gingen zetten. Naast Den Haag zouden ogk Delft of G o u- da kunnen lokken met een tentoon stelling van aardewerk en gesohilderd glas, Haarlem met een tentoonstelling van oude kunst (Frans Hals) en bloe men Amsterdam met een expositie van moderne kunst (en kunstnijver heid) Leiden zoo iets op wetenschap pelijk gebied moeten bodenkenRot terdam een tentoonstelling van ver keersmiddelen (met dagelijksclie toch ten in de haven) kunnen maken, Utrecht en Middelburg kunnen wel licht een tentoonstelling van retros pectieve kunst organiseeren, Leeuwar den van volkskunst, Zaandam van Zaansohe nijverheid, Arnhem, Deventer of Nijmegen van sport. Een ieder late daarover zijn gedach ten eens gaan. Steden, die het voorrecht hebben belangrijke instellingen van onderwijs te herbergen, kunnen deze aan het doel dienstbaar maken. De school voor kunstnijverheid te Haarlem bijv. zou haar lokalen, in de vacantie, kunnen benutten voor het geven van een beeld van dien tak van onderwijs in ons landhet ge bouwencomplex der Technische Hoo- geschool te Delft ware te gebruiken voor een uitstalling van teekeningen van waterbouwkundige werken en voor het exposeeren van modellen, foto grafieën en teekeningen van allerlei daarvoor in aanmerking komende tak ken van Nederlandsche nijverheid. Op wereldtentoonstellingen komen deze soort van afdeelingen dikwijls niet tot haar recht. Hier zouden zij het juiste milliou vinden eft de vakman zal dit weten te apprecieeron. En de school voor nijverheid en handel te Enschede? Zou ook deze niet iets dergelijks kunnen doen voor Twente, of door het organiseeren van een aantal excursies naar fabrieken een indruk kunnen geven van den vooruitgang onzer textiel- en metaal industrie in dat bij uitstek nijvere deel van ons land Voer een vreemdeling liggen de steden van ons land naast elkaar. Dé" afstanden tellen niet mede. De gemeen schappelijke reclame moet er dan ook op worden gericht, dat elke vreem deling een rondreisje langs de ton- toonstellingssteden zal willen maken. De plaatselijke tentoonstellingen kannen op eenvoudige wijze worden ingericht. De stad zelve zal den ach tergrond vormen, zoo mooi als geen tijdelijke opzet dit vermag. Bewonderde men te Brlissel in 1910 het Hollandsche Huis, hoe zuilelf de vreemdelingen dan genieten als zij in elk der bovengenoemde steden tien tallen yan gevels vinden het Holland sche Huis evenarend jn schoonheid, overtreffend door echtheid. Gezorgd moet worden, dat dage- lijksch uitstapjes per auto, stoom- en motorboot of zeiljacht naar typische plekje van ons land kunnen worden gemaakt. En tevens moet zorg gedragen wor den, dat naast het schilderachtige ook het handels- en nijverheidBleven van ons land onder de aandacht der vreem delingen worde gebracht. Fabrikanten op allerlei gebied moe ten worden opgewekt hun fabrieken op geregelde tijden voor bezoekers open te stellen. En de winkeliers zou den in 1913 kunnen herhalen wat door eenigen hunner dit jaar met zoo veel succes is gedaan gedurende een of meer weken in hun winkelramen uitsluitend Nederlandsohe waren uit stallen. Zulk een „Nederlandsche win- kelmaand"* kan aan menige stad die voor een tentoonstelling niet in aan merking wil komen, nog bijzonder cachet verleenen. Aan het slot van zijn lezenswaardig opstel stelt de heer De Clerq dan voor, aan een centraal lichaam op te dagen organisatie in die plannen te brengen, de congressen té regelen, zorgen dat twee nabijgelegen steden niet precies hetzelfde doen, voor doelmatige en niet al te kostbare reclame zorgen enz. Het geheele complex kan dan wer kelijk iets nieuws te zien geven en een aangename afwisseling vormen in de lange rij van uniforme wereldten toonstellingen, die ten slotte niemand voikomen bevredigen. Oudewater. Donderdagavond gaf •„Oudewater's Mannenkoor", directeur de heer J. Posthumus, zijn tweede uitvoering in de concertzaal van|j't Jf hotel „Doelen" alhier, die uitstekend Buiten verantwoordelijkheid der Red. 'a-Gravenhage, 17 Nov. 1911. Oproep aan de Ned. Vrouwen. Zooals velen uwer bekend zal zijn, vormen ondergeteekenden een Comité, dat zich ten doel stelt, tegen het aan- hangige Ontwerp-Tarief een groote „adresbeweging van Ned. vrouwen" touw te zetten. Het Comité be- 'ot het tot de Tweede Kamer te •lichten adres zoo sober mogelijk te houden en het als volgt te doen luiden: „Ondergeteekenden, allen vrouwen en voor het meerendeel huisvrouwen, overtuigd, dat de aanneming van hot aanhangige Ontworp-Tariefwet de kos ten van het levensonderhoud aanmer kelijk zal doen stijgen, verzoeken Uwe hooge Vergadering bedoeld Ontwerp- Tariefwet te verwerpen." Voor haar, die nog een nadere uit eenzetting mochten wonsclien van de beweegredenen, die leidden tot hot voeren eener adresbeweging „uitslui tend van vrouwen", zij' er hier even op gewezen, dat het de vrouwen zjjn, die in de eerste plaats de nadeelige gevolgen van eene verhooging van invoerrechten ondervinden, daar zij immers te zorgen hebben voor den inkoop der dagolijksche levensbehoef ten. Men vergete niet, dat als het aanhangige Ontwerp-Taxiefwet wordt aangenomen 1°. vele artikelen, die uit het bui tenland worden ingevoerd, door de verhooging der invoerrechten duurder zullen worden en dat bovendien soort gelijke artikelen van binnenlandsch fabrikaat in prijs zullen stijgen, omdat de fabrikant de buitenlandsche con currentie niet behoeft te vreezen 2°. dat, al] moge men "beweren, dat in sommige industrieën do lóonen der arbeiders zullen stijgen, daar dan toch tegenover staat, dat diezelfde arbeiders door het duurder worden van bijna alle artikelen van dagelijksch gebruik, meer zullen verliezen dan winnen terwijl alle andere categorieën van werkers (en daaronder vallen o.a. de arbeiders in do industrieën, die niet van de tariefwet profiteeren, alsmede allen, die van een vast Joon of trac- tement moeten leven) alleen de hoogeve kosten van het levensonderhoud te dragen zullen krijgen zonder eenig tegenwicht in den vorm van loons- verhooging te mogen verwachten. Bovendien is te voorzien, dat het bui tonland tegen oen verhooging van ons tarief maatregelen zal nomen, die don uitvoer van Ned. artikelen zullen be lommeren, wat werkeloosheid in do voor export werkende industrieën met zich zal brengen 3°. dat, een verhooging van invoer rechten beteekent het schoppen van een indirecte belasting. Indirecto be lastingen zijn steeds onrechtvaardig, daar zij geen rekening houden met de draagkracht en dus hen het zwaarst drukken, die het geringste inkomen 1 tobben. Al deze overwegingen worden in het adres aan de Tweede Kamer kor- telijks samengevat door de woorden „overtuigd dat de aanneming van het aanhangige Ontwerp-Tanofwot de kos ten van het levensonderhoud aanmer kelijk zal doen stijgen." De bedoeling nu is, op ons adres „zooveel mogelijk handteekeningen," doch „uitsluitend van vrouwen", te verzamelen. Daartoe ligt het reeds op vele plaatsen ter teekening. Evenwel, wil het vrouwen-petition- nementj tegen het Ontwerp-Tarief wet slagen, dan is de medeworking van velen gewenscht. Wie zich beschik baar wil stellen voor het verzamelen van handteekeningen hetzij door het huis aan huis aanbieden der lijsten in bepaalde plaatsen of wijken, hetzij door het werken uitsluitend in eigeh kring, wendëP zich tot de le Secr. Mej. Marie Heinen, Prins Hendrikstr. 23, '8-Gravenhage. De ingevulde lijsten worden, liefst vóór 15 Dec. a.s. inge wacht bij de 2e Secr^: Mevr. Ch. Carno-Barlon, Haarlemschestr. 2 Sche- veningen. Zij die het petitionnement geldelijk wenschen te steunen, zenden hare (hunne) gaven aan dei Penning meesteresMevr. S. v. Rees-Broese v. Groenou, Parkweg 9a, 's-Graven- hage. „Geen enkele vrouw en vooral geen huisvrouw verzuime het volkspetition nement te teekenen en er voor te wer ken, opdat de Regeering zie, dat tien duizenden Nederlandsche vrouwen zich verzetten tegen de aaneming van een Tariefwet, die het voor tallooze vrou wen onmogelijk zal maken, met het huishoudgeld behoorljjk rond te komen. Het Vrouwen-Comité van Actie tegen het Ontwerp-Tariefwet H. van de Moer, Hugo de Groot straat 59, 's-Gravenhage Presidente. E. Roest van LimburgNeuhans, v. Speijkstr. 7, 's-Gravenhage, Vice-presi- dente. Marie Heinen, Prins Hendrik str. 23, 's-Gravenhage, le Secretaresse. Ch. Carno—Barlen, IJaarlemschestraat 2, Scheveningen, 2e Secretares. S. van Rees—Broese v. Groenou, Parkweg 9a, 's-Gravenhage, Penningmeesteresse. M. v. Haaften, Bankastraat 85a, 's-Gra venhage. A. v. d. Lee—v. Oppen, Swee- linckstraat 151, 's-Gravenhage. A. Schlo8ser—Tam, Mariastraat36, 's-Gra venhage. 39H,,e Staats-lotnrij. KI. Trekking van Maandag 20 Nov- No. 14495 f 20.000. 17606 en 17744 ieder f 1000. 2349, 11140 en 17943 ieder f 400. 4380, 5809 en 19195 ieder f 100. Prijzen van f 20. S S3 S3 37 78 187 2!*) 82 71 00 840 SS 97 401 27 540 45 47 48 007 11 68 73 77 748 78 «37 flft 9CH R» TO JüSM 60 1128 44 72 iai)7 1886 53 1415 58 66 87 1585 1680 43 88 01 1760 87 1825 37 1922 82 67 2041 67 2130 02 2243 70 2357 2427 2552 74 2619 85 47 99 2714 84 68 3810 88 42 51 86 85 2964 «7 28 49 89 96 8182 78 3208 3803 91 8415 8516 53 80 3619 57 68 8730 57 07 3875 00 "8 3906 4108 28 42 76 4200 70 4343 4408 36 87 4530 28 68 4648 4778 4881 4910 14 6006 75 88 6106 6201 29 77 89 6324 39 74 98 97 6411 48 5569 5631 37 50 99 5711 13 40 66 6818 19 33 77 5018 84 69 6032 35 8126 6320 50 59 64 82 85 6433 40 54 92 84 87 92 6531 40 67 0601 39 61 78 05 6760 ÖH28 35 6054 60 7009 7365 78 7304 58 7464 7531 22 67 74 H8 7674 7746 88 7912 75 8022 8181 61 8230 64 8880 8401 20 8607 28 8604 87Ö8 S3 6 57 3 74 0 9012 86 91«7 43 47 76 92fi 9921 25 10001 18 10169 96 10295 10670 96 10434 01 10586 40 HO 10711 10844 10003 52 78 11104 82 70 90 11249 57 76 90 11841 58 11415 11500 *1 79 11621 50 74 77 11786 11837 111 11914 21 12019 48 12100 28 82 47 12261 12812 60 12140 12540 70 95 12837 42 84 13774 04 12816 80 69 13900 82 38 56 18000 13186 44 77 13225 48 63 76 87 92 98 18815 27 13408 10 45 54 68 71 18517 18 41 68 75 13650 13710 72 13872 74 18926 38 14143 44 02 65 14862 09 14488 61 14511 14604 46 81 96 14751 14806 65 68 14006 17 84 04 15001 75 15101 13 00 83 16321 70 15826 58 64 80 15481 70 16502 20 80 15604 18 84 88 15718 21 29 07 15854 87 15900 32 28 57 10045 75 16107 48 91 10200 46 16888 16405 16561 81 16088 90 10746 61 16847 10903 43 51 67 17060 17109 86 93 17248 17814 64 68 17584 37 42 50 68 94 17801 0 50 17804 34 81 89 08 17988 18136 18313 511 86 18428 18534 42 51 68 82 18689 90 18701 91 18883 18917 33 49 19037 28 43 19187 10212 60 19611 17 41 82 19431 44 68 05 19605 16 18 19642 53 76 10710 50 1B814 56 19909 79 20040 20100 83 20208 20311 36 70 20421 48 61 30628 26 42 82 90 20008 50 20803 -23 28 42 58 58 79 Voetbal. Slecht weer begunstigde wederom de voetballers onbespeelbaarheid der terreinen was natuurlijk het gevolg. Toch gingen nog enkele wedstrijden. KFC versloeg te Woorden WFC met 2—1. Excelsior gaf Volksweer baarheid Gouda met 7— 0 verdiend klop. Exc. heeft een goed '2e olftal, dat een flinke kans dit seizoon heeft; bij de VW-spelers mocht de achter back wol oen» een terechtwijzing ont vangen. Van den TOP—Voorwaarts- wedstrijd vernamen wjj, dat bij een beslissing van scheidsrechter Harde man, den stand op 5—4 brengend, de Schoon hoven aars als pretest hot ter rein verlieten. RVC—Zeist eindigde in 2-0. In de Zaterdfigavóhtf gehouden huish. vergadering van „Olympia" werd als voorzitter gokozon de lieer M. C. Samsom, in de plaats van den heer Cremer, wegens diens vertrek naar het buitenland. Korfbal. AmicitiaVelox (16). Te Boskoop ontving Amicitia het Rotterdamsche Velox. Beide twaalf tallen hadden tot heden eik drie wed strijden gespeeld en alle flrie verloren. In deze ontmoeting zou blijken wie als hekkensluiter der Zuidelijke lste klas zou fungeeren. Zooals we ver wachten hebben de Rotterdammers de overwinning behaald. De uitslag 6—1 voor Velox is wel wat geflat teerd 6—2 of 6—3 waroh betere eind cijfers geweest. Velox speelt met slechts 4 dames Amicitia stelt met hetzelfde getal speelsters op, voor de rust met den wind in het voordeel. Hot Sport terrein (koolaschveld) hoewel nat, is vrij» goed bespeelbaar. Beide partijen wegen tegen elkander op. Amicitia, dat over uitstekende vrouwelijke krach ten beschikt, is door het geringe aarttal speelsters meer in het nadeol dan Velox. Do Rotterdamsche damesechtor doen zich van hun beste zijde kennen, overvleugelen vaak hun tegenstansters vooral na de pauze. De stand, die bij de rust 1—1 was, ondergaat dan zeer Bpoedig verandering ten gunste van Velox. De gasten, met wind meespe lende, ontplooien hun beste spel. In 't doel veld vooral zijn ze de sterksten. Toch geven de Boskoopers niet op en spelen moedig door. Hun aanval echter weet geen doelpunten meer te forceeren. Het eiftde kwam met 6—1 voor Velox. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien w aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 40 en 3e 34 cent per half kilo. Vette Kalveren red. aanvoer, lste kw. 28, 2e 26 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lste kw. 26V2» 2e 25y2, 3° 22 cent per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet Vee prijshoudend goede soorten duur. Vette Kalveren traag, Schapen en Lammeren lager in prijs, handel jtug De vette Varkens werden tot lagere prijzen langzaam opgeruimd, handel stug. Italië en Turkije. Konstantinopel 19 Nov. De Porte heeft de Turksche ambassadeurs op gedragen, de mogendheden mee te deelen, dat de Turken, in verband met de geruchten over een voorgenomen Italiaansche vlootactie, alle mogelijke militaire voorzorgsmaatregelen hebben genomen om een mogelijken aanval af te slaan, en dat deze toebereidse len zoo noodig op bedreigde punten zullen worden verdubbeld, waardoor wellicht moeilijkheden kunnen ontstaan voor het internationale scheepvaart verkeer. Tunis, 19 Nov. Hedenmorgen is hier de Roodo-Kruis-zonding aangekomen. Twintig leden telt ze. Óver zee zullen ze naar Sax gaan, vanwaar ze tot aan Ben-Gavd&ne zullen gaan en vervol gens op kameelon naar de grens. Bosnië—Herzegowina. Weenen, 19 Nov. Deboriohten over mobilisatie in Bosnië Horzegowina, lie dezer dagen de rondte doden, wor den Van bevoegde zijde beslist tegen gesproken. Het gold komt. Mexico. De rogeerino heoft er in toegostemd om China oen schatting van 1,550,000 dollars te betalon voor de slachting van 350 Chineezen in Mexico gedurende de revolutie. Voor China, dat op den bodem van zijn schatkist zag, een buitenkansje. Een vrouwen-daad. Petersburg. De keizerin-wed uwe Maria Foodorovna heeft een onvor- vreombaar fonds gesticht van 100.000 roebel (133000 gld.) waarvan de op brengst bestemd is voor prijzen aan uitvinders van de boste methode om gewonden op het slagveld naar do hospitalen te vervoeren. Een wedstrijd voor dit .doel is uitgeschreven tegen den Ion Mei 1912, te Washington te houden, waar de eorstvolgendo inter nationale Roode-Kruis conventie wordt gehouden. Kanton, 19 Nov. Er zijn 8000 re volutionaire rocruten op de 'been ge bracht, die zich goreod maken naar Nanking te vertrekken, toneindo doel te nomen aan het beleg dier stad. Londen, 20 Nov. Naar de Times uit Hofkringen te Peking verneemt, is er mogelijkheid van 0011 verplaat sing van hot Hof naar Jehol, waar door men meent dat de bevolking hierin een blijk vnn tegenwicht zal zien. De Daily Mirror meldt, dat Rus land zijn strijdkrachten in de ooste lijke provinciën vgn Oost-Siberie zal mobiliseeren, daar de anarchie dage lijks grooter wordt en tot ingrijpen der mogendheden zou kunnen leiden. Het zoldzamo geval heeft zich voor gedaan, dat in eenzelfde zaak door de politie niet minder dan negen ver dachten moesten gehoord worden, 't Betrof een geval huisvredebreuk. Een man, die met zijn vrouw, proce deert over echtscheiding, had hun acht jarig zoontje bij een familie te Am sterdam uitbesteed. Dit was niet naar den zin van de moeder. Met acht anderen, wier mede lijden zij had opgewekt, trok zij Vrij dagavond laat naar de woning, waar het kind was uitbesteed. De vrouw des huizes was alleen aanwezig met het kind, dat ondanks haar protest door het negental mee genomen werd. De politie maakte proces-verbaal wegens huisvredebreuk. (Hbld.) der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Robes en Japonstoffen alsmede eene groote keuze PËLTfcltlllHI van de goedkoopste tot de boste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTJDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.8 te Seydisfjord, laagste stand 733.9 te Meinel. Verwachting tot don volgenden dag: Matige tot krachtige westelijke tot noordwestelijke later kruiponde wind, zwaarbewolkt en bniïg, later tijdelijk opklarend en zelfde temperatuur. VAN DEN ;f fecteniiaiiriel (e Afusterdam 20 NOV. 1911. Sliutslprnineen Ned. Cert. «Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Ohl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1807-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. &Pct- Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Sqhuld 1905 3 pet. Hauk- en Creiiiet-iuslel- lingren. Ned. Bankaandoelen ludustr Ondernemingen American Car ft Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ft Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. K Credlet lnsteli. eii Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handol-Mij.C.V.A Wijnbouw W(jeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Brónn.C.v A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A .Scheepvaart Mij en Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Dhersen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. spoorwegeu. Holl. IJzeron Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeiiiiigeii Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thoi s-Re- Prolongatie 33/%4 pCt. Amerikanen flauw, vooral Steels le vendig; WabaBh eveneens levendig Petroleums lager, Perlaks allen prijs houdend, Tabakken kalm, Rubber» mts beter, Ketahoen en Cobars vast. Red- ja ngs prijshoudend, Staatsfondsen Nat. iets minder, Buitenland'stil. Vorige Koers van Koers. beden 81% 81% 92'% 64% 101 94'/, 88 89%, 88% 48'/,, 104% 88'%6 104",,, 59'%, 59'%, 202 202 54% 65 72% 71% 25% 25% 64% 63 224 291 186% 224 289 186 72% 78 570 47 668' 49% 159 159 465 457 468 176 115 16% .16% L12 111% 18% 42 4% U% 11% 82% 82 92% 93, «4% 85 188 f 120.-J f - 99 99'/, 32% 32% 171'%, 11% 172% 10% 10 Vj 101% 154'/ "1T1 Cl

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2