Rechtzaken. Groote Expositie SIza.n.ora.larxd.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 30Brto Sta.ats-loterij Laatste Berichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant rcc(ei4*ndel(e Aastnrdii - - - - - de visschersbooten in de haven moeten blijven. Te Brest leed de Fran<?ois Albert schipbreuk op de kust. De bemanning werd gered. Verder heeft een hevige orkaan ge woed bij La Roche-sur-Yon en daar groote Bchrfe aangericht. Zaterdagavond waren er in het ge- geheel in het marine-hospitaal to Toulon acht-en-vijftig zieke schepelin gen ter verpleging opgenomen van do meesten hunner is de toestand niet langer onrustbarend en nieuwe sterf gevallen zijn niet voorgekomen. Wat den aard der ziekteverschijnselen be* treft, aan cholera, wordt niet langer gedacht. Men zoekt de oorzaak nu in bedorven vleesch. België. Het gebeurt vaak dat personen die ernstig ziek zijn en die onder den invloed van hunne omgeving zijn ge raakt, hunne reeds te boek gestelde laatste wilsbeschikking wijzigen in het voordeel der personen die hen bijstaan in hunne ziekte, soms tot groot nadeel van nabestaanden en magen. Ten einde dezo misbruiken te keer te gaan, wordt au voorgesteld dat de artikelen van het Burgerlijk Wetboek, die betrekking hebben op het opma ken van testamenten, zouden aange vuld worden in dezen zin dat een wilsbeschikking, waar de erflater ver andering wil aanbrengen tijdens zijne ziekte die den dood voorafgaat, slechts mag gewijzigd worden door tusschen- komst van een notaris of den Vrede rechter van het kanton. De aanwezigheid en de tusschen- komst van een dier heeren wordt beschouwd als oen waarborg dat de erflater uit vrijen wil handelde, toen hij 't verlangen uitdrukte zijn testa ment te wyzigen. Duitschland. Het Duitsche stoomschip Ilse heeft aan de Zuid-Ohineesche kust schip breuk geleden 18 menschen verdron ken, onder wie de kinderen van den kapitein. De aan land gespoelde lijken werden geheel naakt gevonden. De bevolking had de kleeren gestolen. Omtrent den brand in de Martini kerk te München meldt de Munster- Bohe Anzeiger: In de kerk was om 8 uur avonddienst. Toen de klokke nist om 8 uur met drie begeleiders den toren verliet, had hij nog niets gezien van den brand, maar men ge looft, dat deze is veroorzaakt door de onvoorzichtigheid van een van deze lieden, die met een ongedekte kaars den toren had beklommen. Ook toen om halfnegen de laatste bezoekers de kerk verlieten merkte niemand den brand in den toren. Kort daarna zag men vlammen en tegen 9 uur stond do geheele toren in lichtelaaie. Een vonkenregen wierp brandende stuk ken hout ver in de rondte en bedreigde oen geheele wijk. De regen zorgde echter dat het vuur zich niet verder kon verspreiden. Slechts de daken van twee huizen in den omtrek vat ten vlam. Tegen 10 uur stortte de toren van de kerk in en de brandweer en militairen beproefden nu het bin- nengedeelte ervah te redden. Tegen 12 uur was het gevaar geweken. De kerk was de laatste vijf jaren geheel gerestaureerd en de laatste week was aan deze vernieuwing juist de laatste hand gelegd. De Duitsche Kroonprins. Naar aanleiding van het bericht van do Börsen Courier, dat hier veel op zien heeft gewekt en volgens hetwelk een telegraafboambte te Dantzig de schuld zou dragen van een bekend wording van de houding van den kroon prins tegenover de Marokko-politiek der regoering, verklaart de directie van het telegraafkantoor te Dantzig, dat dit bericht, voor zoover er sprake in is van plichtsverzuim van een tele graaf beambte, onjuist is. De Dantziger correspondent van het Berl. Tag. teekent hierbij aan Hier gelooft men in ingewijde kringen ook niet aan de schuld van een telegraaf- beambte. Veeleer wordt er aan her innerd, dat een paar dagen vóór de Marokko-debatten von Oldenburg- Januschau des avonds de gast van tden kroonprins is geweest, terwijl eenige dagep voordien de kroonprins op Januschau gejaagd had. Tweede Intornationaal Congres voor Zedelijko Opvoeding. Het Nederlandsch Uitvoerend Comité van het Tweede Internationaal Con gres voor Zedelijke Opvoeding dat in Augustus 1912 te 's-Öravenhage zal bijoonkomen heeft aan de leden der 'teide Kamers der Staten-Generaal eene circulaire gericht om de beteekenis van dit Congres, zooals het den ont werper voor oogen staat, in te lichten. Het is een Congres voor karakter vorming en wilsversterking, waarbij voor iedereen de gelegenheid open staat deel te nemen aan-de schriftelijko voorbereiding reeds nu, aan de mon delinge beraadslaging te harer tijd. Hoewel het initiatief tot het eerste Congres van dien naam werd geno men door ethici van verschillende nationaliteiten, werd het karakter van deze reeks congressen reeds lang vóór de eerste samenkomst te Londen in 1900 vastgesteld in dien zin, dat sa menwerking van alle richtingen en gedachtenwisseling van vertegenwoor digers der meest uiteenloopende denk wijzen en geloofsovertuigingen in de allereerste plaats noodzakelijk zouden zijn, en dat bijgevolg deze congressen zouden openstaan voor en worden voorbereid door personen van allerlei belijdenis, gezindte en denkwijze. Het is dan ook om deze reden, dat bij de keuze van de plaats, waar het tweede congres in 1912 zou worden gehouden, door het Permanente Internationale Comité vooropgesteld werd de voor waarde dat het Comité van voorbe reiding voor het tweede congres repre- sentarief zou zijn. De pogingen om een krachtig vertegenwoordigend na tionaal comité te vormen zijn geslaagd. Over de beginselen van zedelijke opvoeding zal worden gesproken door personen van dp meest uiteenloopende levensopvatting. Het congres zal voorts de gelegenheid bieden voorde bespreking van de zedelijke vorming van onderwijzers over de opvoeding van adolescenten van allerlei bestem ming en ook van abnormaal en cri mineel aangelegde kinderen. Een on derwerp minder dan de genoemde aan leiding gevende tot verschillen op prin cipieel gebied, is dat der lichamelijke opvoeding, waaraan eveneens een zit ting zal worden gewijd. Het Uitvoerend Comité vraagt ten slotte de belangstelling en den steun van de Volksvertegenwoordigers, op dat dit congres van internationale verdraagzaamheid op het gebied der zedelijke opvoeding waardig kunne worden gehouden in de stad des vredes. Over een argument vóór de Tariefwet. In een openbare vergadering der vrijzinnige Kies vereen iging te Kampen sprak Zaterdagavond dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, over de Tariefwet. Nadat spr. eerst het streven dor pro- tectionisten hier te lande sedert het ontwerp Harte van Tecklenburg had besproken en er op gewezen had, dat de groote opbloei van landbouV en industrie sinds '95 een aterk pleidooi tegen protectie genoemd kan worden, vervolgde hij aldus „De Regeering kan voor haar Ta- riefwetten belangrijk argument laten gelden. Zij kan aldus redeneerenIk wensch de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering in te voeren. Waar moet dat geld vandaan komen, als het niet gehaald mag worden uit het tarief? Voor die verzekering heb ik 8 millioen per jaar noodig. Wel zullen«arbeiders en patroons jaarlijks gezamelijk 181/» milüoen opbrengen. Maar daarmede komen we er niet, want de invoering brengt aanvankelijk een grooten scha depost. Tal van arbeiders, die nu reeds oud zijn, zullen slechts weinige jaren bijdragen en vallen spoedig in het pensioen, terwijl alle arbeiders boven 70 jaar in het pensioen vallen, zonder dat zij ooit hebben betaald. Zoodoende kom ik te kort en moest er een fonds gevormd worden van niet minder dan 223 millioen gulden. Volgens wiskun dige berekeningen kloppen de zaken over75 jaar, als elk jaar in dat fonds 7.3 millioen gestort wordt. Daar nu het tarief 8 millioen opbrengt, waarborgt het de invoering van de zoo begeerde invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Dr. Bos voerde tegen deze rede neering het volgende aan Laat ik eerst eenige cijfers geven. Van 1891—1900 stegen 's lands in komsten met 45 millioen. De inkom sten nemen dus zeer snel toe en er is alle reden om te veronderstellen, dat die toename zich ook in de ko mende 10 jaren zal voortzetten. Zou de Regeering met die cijfers voor oogen, nu niet verstandig doen, zoo zij voor de invoering van de in validiteits- en ouderdomsverzekering het le jaar één millioen afzonderde, het tweede jaar twee millioen, enz. tot 8 millioen toe Dan kwam de vormeerdering van uitgaven niet zoo plotseling en dan zou de stijging der uitgaven misschien vrijwel parallel loopen met die der inkomsten. Belas- tingverhooging was dan niet noodig. Daar is een voorbeeld, dat bewijst, hoezeer een dergelijke wijze van han delen in de practijk opgaat Van 1904'12 zijn de netto uitga ven voor onderwijs uit de staatskas gestegen met 11 millioen. In 1906 eischte het bijzonder onderwijs jaarlijks f 2.375.000, in 1912 wordt dat f 7.325.000. Ziehier een vrij snelle, ge leidelijke stijging, die toch geen afzon derlijke belastingvorhooging noodig maakte. Aldus vervalt het eenige argument, dat minister Kolkman voor zijn tarief wet zou kunnen aanvoeren, zoodat er ten slotte slechts deze veronderstelling overblijftHet doel is niet stijving van de schatkjst maar het bevoor- deelen van een bepaalde groep van fabrikantefa. Nederland en Frankrijk. Deschanel, de rapporteur over bui- tenlandsche zaken, heeft ook melding gemaakt van de reis van president Fallièros naar Nederland, welke de goede betrekkingen, die tusschen Nederland, en Frankrijk bestonden, nog had verbeterd. Vrijzinnig-Democratische Bond. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft: Van betrouwbare zijde word ons medegedeeld, dat eenige afdeelingen van don Vrijzi n n ig-Democratischen Bond, niet tevreden over de op de jongste algemeene vergadering geval len 4 beslissing, inzake het vraagstuk der ouderdomsverzorging, zullen trach ten zoo spoedig mogelijk nog eens een stemming óver het principestaats pensioen, of geen staatspensioen, te Verkrijgen. Zij meenen, dat de stem ming op de bedoelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is geweest. Onze zegsman, die ook tot de afge vaardigden, en niet tot de minste onder hen, behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een buitengewone vergadering aan te vragen. Velen schijnen stellig van meering, dat de bond zich nog geenszins tegen het staatspensioen uitgesproken heeft. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 20 Nov. (Vervolg). Het algemeen debat over do Indi sche begrooting wordt voortgezet. De heer Voegen zet uiteen dat de optimistische stemming, welke uit de openingsrede sprak, nl. dat de voor* spoed en welvaart in belangrijke mate vooruitgaan, Sterk overdreven is, al thans stellig ten opzichte van den inlander. Principieel betuigt spreker instem ming met de voorgenomen instelling van een lichaam van vertegenwoor digend karakter dat verschillende volkskringen en volksbelangen om vatten zal. Maar tegen de samenstel ling ontwikkelt spreker bezwaren, o. a. dat dit lichaam niet alleen moet zijn samengesteld uit Europeanen of ver tegenwoordigers van Europeanen. Ook inlanderskringen moeten daarin ver tegenwoordigd zijn. Ook moet de finan- cieele decentralisatie er mede gepaard gaan. Vérder betoogt de heer Vliegen dat de belastingregeling niet in het belang van den inlander is, en dringt aan op krachtige ter hand neming door de Regeering van de Indische gouverne- ments-bedrijfsontwikkeling en ook de ontwikkeling van de inlandsche be drijven. In dat verband kwam spreker op tegen het geven van groote land- concessies, waardoor kapitalistische invloed geschapen wordt ten nadeele van den inlander. Hoogere belasting heffing vari^de ondernemingen acht spreker geboden. De heer van Vlijmen bespreekt kort de Timor-zaak en meent dat onze Regeering aan de Portugeesche moet duidelijk maken dat de Gouverneur- generaal geen verontschuldigingen heeft aangeboden, doch slechts leed wezen heeft uitgesproken dat er ge sneuvelden zijn gevallen, en dat, als er van verontschuldigingen sprake is, de Portugeesche regeering die aan de onze had moeten aanbieden, waar het ongelijk aan Portugal's zijde was. De heer Lohman bepreekt eveneens Timor. Spreker acht het optreden der Por- tugeezen onrechtmatig en keurt 't goed dat de Gouverneur-generaal troepen zond. Noch den Gouverneur-generaal, noch onze Regeering treft eenig verwijt. Döbeer Kuyper bestrijdt het'jongste boek van dr. Snouck Hurgronje, dat een spaak in het wiel steekt ten aanzien van het vaststaande goede oordeel over de zending. Yolgens dien schrijver moet de In dische volksopvoeding dus worden gesloten buiten elke confessioneele richting. De uitkomst zal zijn dat de Javaan zal losweeken van den Islam. Slechts enkelen zullen tot de vrijdenkerij over gaan, maar het grootste deel zal terug vallen tot het {Hindoeïsme, en aldus zou de regeering er toe meewerken om do Javanen naar het Heidendom terug te brengen. Laat ze dan liever bij den Islam bleven. Beteren weg om tot aansluiting van de Oostersche bij de Westersche be schaving te komen, acht spreker betere regeling van )iet bijzonder onderwijs, met gouvernements-onderwijs als aan vullend onderwijs. De heer Bos (v.-d.) betreurt dat de heer van Hoogstraten zijn verwijt aan de C. v. R. niet heeft teruggenomen. Al heeft spr. sympathie voor den landvoogd, toch is het noodig zoo nu on dan critiek te laten hooren op diens financieel boleid. Thans, nu in Azië groote beroering is door koloniale quaesties, waarvan de gevolgen ook in onze Oost zich wellicht kunnen doen gevoelen, geeft deze begrooting niets, dat de belangstelling wekken kan. Er moet in het Oosten een vrij zinnige politiek worden gevoerd. Hoe meer er komt uitbreiding van het rechtstreeks gezag der regeering hoe' meer er noodig is beleid, dat gepaard gaat met krachtige decentralisatie. En dat gaat te langzaam. In verband met het landbouw-beheer critiseert spr. het voorgestelde Bureau voor de Land- schapskassen dat geheel overbodig is. Bij het landbouwcrediet moet evenals bij de bedrijven meer naar decentra lisatie worden gestreefd. Als Indië tot ontwikkeling moet vworden gebracht zijn honderden millioe- nen noodig. Maar dan moet er gewerkt worden naar een systematisch plan voor een 20 jaar. De regeering moet de begrooting éénvoudiger inrichten, opdat er een vergelijking kan worden gemaakt met vorige jaren. De finan- cieele toestand is niet zoo gunstig als de minister het voorstelt. Spr. gaat volkomen mee met wat de heer Vliegen hierover heeft gezegd. De optimistische voorstellingis ge vaarlijk. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagmorgen half elf. Bilom-bara. De militaire arts Robert heeft oen ziekte beschreven, die onder de inboor lingen v. Madagascar tijdens den rijst oogst dikwijls groote uitbreiding ver krijgt, zich kenmerkt door choreatische bewegingen en herinnert aan de dans ziekte der Middeleeuwen. De inboorlingen hebben getracht, deze ziekte, die zij Ramanenjana, Aretin-bila, Maramy-lromba of Bilom- bara noemen, voor de Europeanen geheim te houden. Toen zij ontdekt was, werd een geneeskundig onder zoek ingesteld. Bij tijden is het aantal lijders zóó groot, dat er gebrek aan werklieden ontstaat. Behalve de zieken zijn er ook lieden, die zich daarvoor uitgeven, om de dansers in beweging te houden of ook toeschouwers over halen om mede te dansen, door met ^311 geheimzinnig gebaar tot hen te zeggen „Gij behoort ook tot de onzen, de demon heeft het mij gezegd". Iedere dansersgroep heeft een leider die meestal een voorgewende zieke is. De Europeesche geneeskundigen heb ben de dansvertooningen nog nooit gezien, de inlansche geneeskundigen wel. De aanval begint des morgens en des avonds met een schrikwekken de hallucinatie, gevolgd door hevige hoofdpijn, buikpijn, rilling en bevingen. Dan begint de dans, en de familie begeleidt dezen met handgeklap, ge zang en muziek. Soms zijn de be wegingen langzaam, soms heftig. Op het einde van den aanval is de danser bedekt met zweet, en gaat hij in droom toestand naar de bosschen of de be graafplaats ook treedt wel eens een hysterisch toeval op enkelen werpen zich in een beek. De lijders zijn óf jongens en meisjes öf vrouwen bene den den dertigjarigen leeftijd. Het schijnt dat de oogsttijd het optreden der ziekte alleen begunstigt doordat dan de inboorlingen bij menigte te zamen komen. Chinine helpt niet. Druk op de ovaria, klappen op de wangen, het ruiken aan ammonia kunnen den aanval doen eindigen. En het verbod van luidruchtige samen komsten, onder bedreiging met ge vangenisstraf, blijkt het beste middel te zijn tegen de epidemische versprei ding der bilom-bara. (T. v. G.) De gearresteerde Hendrika Kors, ewezen houdster van een berucht anshuis aan den Zeedijk, en haar „beschermer" Van Asselt, die aan verschillende bijkantoren der Disoonto- en Effectenbank te Amsterdam cou pons van dezen diefstal afkomstige effecten ter verzilvering hebben aan geboden, zullen door de politie naar Rotterdam worden overgebracht. De coupons zijn van- deposito-obli gaties van het Ontvang- Betaalkantoor van Drooglever Fortuyn te Rotterdam. In 1907 heeft diefstal van een aantal dezer obligaties plaats gehad. Beide arrestanten beweren van dezen diefstal niets* te weten. Zondagmorgen zijn de openbare school en de daar naast staande hui- zinge van Posthumus te Tjerkwerd (Fr.) afgebrand. Zaterdagavond geraakte J. Lauten- slager, 61 jaar en wonende teVught, onder de paardentram 's Hertogen bosch-Vught. Beide beenen werden verpletterd. In het gasthuis te 's Her- 9 togenbosch opgenomen, moesten hem de beide beenen worden afgezet. Gis- teren overleed de ongelukkige. Beruchte in- en uitbreker gearresteerd. Men meldt uit Rotterdam Toen Zondagavond de bakker A. T. van Gooi in de Sionsdwarsstraat met zijn gezin thuis kwam, ontdekte hij sporen van braak, en eensklaps storm den drie inbrekers het huis uit, in verschillende richtingen de vlucht ne mende. Hij zette een hunner na. In zijn vlucht loste, de inbreker vier re volverschoten. De bakker kreeg een schampschot in het been. Een ander schot was gericht op den politieagent Meijer. Op dat oogenblik werd hij echter door een anderen agent neer geslagen en gearresteerd. Hij bleek toen te zijn de beruchte Kees Donker, die in den nacht van 15 op 16 Juli uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch met drie andere was uitgebroken en naar wien sedert overal werd gezocht. Hij had zijn haar roodgeverfd, droeg een blauwen bril, en was daardoor onkenbaar. Hij verklaarde reeds 3 maanden te Rotterdam vertoefd te hebben. Hij, bleek ip het bezit te zijn van een horloge en geld uit den woonka mer van v. G. gestolen en ook was hij in het bezit van eenige andere voorwerpen welke afkomstig van een anderen diefstal, oveneens Zondag avond door het drietal in een woning in de Taborstraat gepleegd. Donker heeft nog 10 jaar gevange nisstraf te goed. De beide anderen zijn met de rest van den buit gevlucht. De drooglegging der Zuiderzee. In een aanteekening op de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee zegt de „Westminister Gazette" dat, daar de Zuiderzee bezig is te veran- den, *de drooglegging langs natuurlij ken weg bevorderd kan worden door een oordeelkundig leiden van ge- tijstroomingen zooals te Mont Sprochel (Calvados)) met slechts al te groot succes geschiedde. Maar het blad hoopt, dat om aesthe- tische redenen Marken en Urk als ei landen zullen behouden blijven, evenals de Fransche regeering ten aanzien van de Normadische sterkte gedaan heeft. Het bestuur der Haagsche IJsclub heeft besloten tot electrische verlich ting van de baan, dit ter voldoening aan een door vele leden te kennen t gegeven verzoek.-Op den middendijk worden een groot aantal.booglampen aangebracht, ook do muziektent zal electrisch vèrlicht worden. Men hoopt met de werkzaamheden vóór 1 December gereed te zijn. Papendrechtsche zaak. De Hooge Raad deed gisteren uit spraak op het revisieverzoek van Cor- nelis Wiggers, werkman te Papen- drecht, bij vonnis van de rechtbank teDordrecht van 13 Mei 1904 veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf ter zake van lo. eenvoudige beleediging, aangedaan aan ambtenaren in de recht matige uitoefening hunner bediening 2o. wederspan nigheid, te Papendrecht gepleegd in den nacht van 3 op 4 April 1904. Verzoeker had aangevoerd, ten on rechte te zijn veroordeeld. Volgens zijn voorstelling, bevestigd door de getui genissen van den toenmaligen nacht wachter J. D. van der Esch te Pa- pendrecht, Adrianus Kraal, schipper aldaar, en Peternella Wiggers, huis- N hondster bij zijn vader, waar hij in woonde, was hij in den avond van 3 op 4 April 1904 ter hoogte van het Raadhuis door den veldwachter Alex ander Bouterse binnengeroepen die hem op de secretarie, in tegenwoor digheid van de veldwachters Van den Berg en Van Loon en den gemeente veldwachter De Mey een dagvaarding beteekende terzake van het breken van een glasruit, waarna hij door de veldwachters Van den Bergh en Van Loon op ergerlijke wijze zou zijn mis handeld. Door de ruwe bejegening was zijn pet weggeraakt, die in de donkere gang van het Raadhuis, welke daartoe verlicht werd, teruggevonden werd, waarna hij zich verder naar zijn 50 Meter van het Raadhuis gelegen wo ning had begeven. Op den dyk had hij den veldwachter niet meer ontmoet, hij had hem niet gescholden en was ook niet voor hem gevlucht. Hij was ook niet gevallen en heeft zich niet verzet doch was regelrecht naar huis gegaan en had zich te bed begeven. Van alles wat in het procesverbaal der veldwachters Van den Berg en Van Loon stond, was volgens hem niets waar. Een aantal nova wkren tot sta ving hiervan aangevoerd. De Hooge Raad overwoog hierom trent in hoofdzaak, dat de verzoeker op 8 Mei 1904 bij de behandeling zij ner «tók te Dordrecht heeft opgegeven niet gescholden te hebben en niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, doch dat niet blijkt, dat hij zich daarbij beroepen heeft op de ge tuigenis van v. d. Esch en Kraal. In dien deze getuigen echter daarbij ge weest zijn moet de verzoeker reeds in April 1904 geweten hebben dat zij te zijnen gunste konden getuigen. Het blijkt echter niet dat hij zich toen op hem heeft beroepen. Aan den Hoogen Raad is nader gebleken dat in 1908 een klacht van verzoeker tegen de veldwachters, wegens mishandeling, op last van den minister van Justitie nauwkeurig onderzocht, dat dit onder zoek de juistheid dier klacht niet heeft bevestigd. Het lange tijdsverloop, dat verzoeker heeft laten verstrijken zon der zich op de thans genoemde getui gen te beroepen, neemt ook elk ver trouwen weg in werkelijkheid, het waar gebeurd zijn, van hetgeen die getuigen hebben waargenomen. De verklaring van getuige Petronella Wig gers had ten deze geen waarde, daar deze eerst na het gebeurde op den dijk den verzoeker gezien heeft. Ook de verdere aangevoerde nova konden geen ernstigen twijfel dóen rijzen aan de juistheid van het in 1904 gewezen vonnis. Mitsdien word de aanvrage afgewe zen. (Het O. M waargenomen bij den Hoogen Raad had gorequireerd dat de Hooge Raad een nader ónderzoek zoif bevelen, alvorens ten principale te beslissen). Behalve door den raadsman van den verzoeker, mr. Dicke, werd deze uitspraak ook bijgewoond door prof. mr. J. A. van Hamel, die met mr. W. Dicke, de verdediging voerde in de Papendrechtsche strafzaak. GOUDA, 21 November 1911. Liefdadigheids-Concert. Naar uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Mannen-Zangvereeni- ging „Door Oefening Kunst" in ver- eeniging met de Geheelonth. Gemeng de Zangvereeniging „Streven naar Hooger", van welke beide vereeni- gingen de heer M. Egberts Jr. direc teur is op Zondag 26 dezer een Lief dadigheids-Concert geven, waarvan de baten zullen strekken tot steun van de getroffenen in dojongste stormramp te Bruinisse. Tot dit doel wordt belangeloos medewerking ver leend dopr Mej. C. M. de Bruin, piano- leerares te Rotterdam, Mej. E. van den Bergh (sopraan) te Rotterdam en de heeren N. F. van Rooyen (Viool) Directeur der Rotterdamsche Muziek school, J. M. Spoor (solist-bariton) alhier en L. A. van Ruth, 1ste tenor te Rotterdam. De firma Gabry en Zonen zaA vooi dit concert welwillend, een vlei afstaan. i Waar de ramp te Bruinisse in)v is dezer uitvoering, daar wekken wi_ gaarne des te meer op tot bijwoning van dit concert. Een streven tot het brengen van menschlievend hulpbe toon aan de in Zeeland zoo zwaar getroffenen, verdient onze volle sym pathie. Das Puppenmadel. Binnenkort kómt het Nederl. Ope rette-Ensemble Directie Alph. Jan maat Jr. hier te Gouda een voorstel- ling geven van Das Puppenmadel in Hollandsche vertaling „Het Poppen- meisje". Deze operette van het ge zelschap dat hier eenige maanden ge leden „de Kuische Suzanna" gaf, werd met overgroot succes opgevoerd in den Haag, Utrecht, Haarlem, Leeuwar den, Apeldoorn, den Bosch en Til burg, hetwelk bleek uit de talrijke ons toegezonden persbeoordeelingeu. Een practisch verwarmingstoestel. Doorjde N. V. Maatschappij „Calo- riator", te Haarlem wordt een verwar mingstoestel in den jiandel gebracht, dat op elke kachel aangebracht kan worden en het brandstofverlies, ten gevolge van de warmte in de ver brandingsgassen opgehoopt volgens wetenschappelijke proefneming met 75°/q vermindert. Dit toestel van zeer eenvoudige con structie bezichtigden wij heden in het Hotel de Zalm, Waar het heden en ook morgen in een der kamers in werking wordt getoond. Niet alleen dat de „Caloriator" zoo als het toestel is genoemd een bezui- niging aan brandstoffen geeft, maar tevens wordt daarmede bereikt het reinhouden der atmospheer in het ver trek, het verkrijgen van een gelijk matige temperatuur en wanneer het toestel met de buitenlucht in gemeen schap staat een voor éen goede ge zondheid noodzakelijke aanvoer van frissche lucht, zonder de minste tocht. Voor huis- slaap- en ziekenkamer is de Caloriator dus een aangewezen verwarmingstoestel Proefnemingen hebben echter ook bewezen dat hot ook" uitnemend te gebruiken is voor grootere localiteiten als werkplaatsen on magazijnen enz. Attesten van Medici, handelaren |en particulieren toonen dit aan. Zooals gezegd ook morgen is het toestel in werking te bezichtigen in het Hotel de Zalm, waar de vertegen woordiger der Maatschappij alle in lichtingen gaarne verschaft. De Caloriator is voor Gouda ver krijgbaar bij den heer P. Rond Pzn., Zeugestraat. Een opstootje. Gisteravond heeft zekere K. met een paar kameraden hier heel wat opschudding veroorzaakt. Deze K/ had een groot papieren masker op het hoofd gezet, waarmede hij winkeliers en voorbijgangers aan het schrikken trachtte te maken. Een oude vrouw, voor wien de bal dadige zich eensklaps vertoonde, viel van schrik omver en een sigarenwin kelier, wiens magazijn de brooddron ken kerel tot aan de woonkamer was binnengestapt, schrok bij het zien van den monsterachtigen kop zoodanig, dat hij hals over kop aan den haal ging, waarop de gemaskerde .K. den winkelier achterna zette. De politie, die van dit baldadig op treden in kennis werd gesteld mocht er ten slotte in slagen den man in een café aan den Kleiweg te arres teeren. Er had hierbij nog al verzet plaats', zoodat do assistentie van oen burger moest worden ingeroepen, waarna de overbrenging naar het commissariaat kon geschieden. Deze ongepaste aardigheid zal K. wel een paar maanden gevange nisstraf bezorgen. Boskoop. De Haagsche rechtbank veroordeelde W. B. alhier wegens diefstal van een rijwiel tot f 10 of 10 plagen hechtenis. Zevenhuizen. Gisteravond trad voor de onderaf deeling van V. P. N. op de heer B. H. Beaufort, pluimvee teelt consulent. Zijn onderwerp is ver betering van den hoenderstapel, alsme de voeding en huisvesting der hoenders. Op Hemels vaartdag zal de fanfare vereeniging „De kleine Trompetter" alhier een festival organiseereö. Op de magere markt was de han del stug, prijzen hoog. KI. Trekking van Dinsdag 21 Nov. No. 15576 f 5000. 17996 f 1500. 9868 en 14755 ieder f 400. 2923, 6932,10455,10560,14657 en 20943 ieder f 100. Prijzen jran f 20. lö87 1OÜ36:*489i 337 4Ö554?8««7U»«aM54Ö0 S3 m 10UJ Tt Ti 1131 10D6 S3 1330 Tb MIS 76 1533 1631 81 lïtB 91 ltw: 18 -35 8* 90 3019 50 66 2173 83 2S0 «8 2B0R 08 87 2505 35 85 96 XBU 63 2716 26 52 92 *£0 2905 82 36 44 60 3919 48 3143 69 3204 333B 55 57 62 99 AU2 55 95 3505 66 3823 32 7U 87 98 3781 9804 18 25 90 92 88 9947 48 62 4088 4128 51 9B 94 4228 4964 446# 51 84 4661 78 4738 98 61 81 4900 57 94 5032 5102 37 52067586983357 5493 5500 5624 3249 5726 33 67 MUS M "Mil 67 88 6002 28 27 43 6104 85 53 74 88 600818836878644880 97 6504 79 6616 88 87 0714 25 36 44 51 6802 21 50 59 61 6008 14 26 78 7083 68 98 7227 35 60 84 7319 44 91 7536 38 7606 II 19 7708 10 20 7927 49 57 8009 91 8170 8219 55 8315 33 SB 8412 38 71 8505 8717 48 50 91 8826 42 56 9018 28 69 9290 9823 44 9433 9624 59 62 «02 61 87 9784 9949 86 95 1184 85 10856 65 10442 46 10613 29 56 68 10792 19**1 27 64 10989 11076 93 11169 74 IMK 87 11326 87 11473 115U 52 O680 47 90 11738 11892 73 11964 75 93 12010 20 40 44 12165 98 94 12848 99 13561 12701 78 80 82 90 12808 27 49 73 98 13011 84 13147 78 13219 81 97 98 13303 89 65 79 13438 13576 19016 46 50 60 13742 57 74 13841 13904 6 54 lUUO 9 52 87 14131 49 99^14388 80 1440» 67 14542 61 93 14621 27 29 37 85 72 14708 8 61 98 14896 14923 67 87 15U07 16 64 89 16147 16206 40 51 80 89 97 15335 16409 29 88 15516 80 46 15621 31 60 16772 15810 11 48 76 15908 23 86 68 16041 69 87 1610| 48 78 16201 8 17 53 70 90 16328 35 16482 90 16802 20 87 16738 40 59 V, 16855 189U6 10 50 75 96 17046 70 17108 39 70 78 17261 17308 5 19 17472 17548 98 17638 59 68 78 17767 17903 6 78 «85 41 W 73 74 IfOSj 18211 74 18907 17 1» 45 77 1844» 18562 19808 00 93 99 18759 80 18818 45 91 18852 47 90 19004 13 18 42 19104 45 81 19205 11 48 59 69 63 UflBO 59 19517 29 44 8319812 45 58 19719 40 83 11W25 62 19901 32 98 XJ82 20ajl 7 9 88 70 2O0O7 82 98 1O0Q1 94 2tfOT 49 64 20921) 3* 96 Iste Klasse 1ste Lijst No. 11461 m. z. 14451. GROENTEN-VEILING. Dinsdag 21 November. Bloemkool 1® soort van f 12 tot f 16 p. 100Idem 2® soort van f 7 tot f 9 p. 100. Wortelen f 5.00 tot f 6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Postelein 4J)«60 p. mand. Prinsesseboonen f 2.50 p. 1000. Snyboonen f 6.50 per duizend. Uien f 5.50 per H.L. Sav. kool 13 ets. per stuk. Roodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 3!/a cts- per stuk. Kroten f 4.00 per 100 bos. Andijvie f 2.50 tot f4.00 per 100 bos. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 38 en 3e 33 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoead. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 30, 2e 27 3e 24 cent per half kilo. Stieren redelijke aanvoer lste kw. 33, 2e kw. 29 3e kw. 26 cent per half kilo. GraBkalveren goed aangevoerd. Handel in le kw. vet vee, goed, mindere Boorten traag en moeilijk te verkoopen, Stieren traag, vette Kal veren eveneens traag, Graakalveren duur. TWEEDE KAMER. Zitting van heden, 21 Nov. Indische begrooting. De vergadering werd te half 12 geopend, nadat te 10*A uur gebleken was dat het vereischte aantal leden niet aanwezig was. De heer Bos (v.-d.) zette zijn rede voort. Met belangstelling heeft spr. gezien wat in Indië gedaan wordt voor de economische pntwikkeling. In een land waar belastingheffing moeilijkheden oplevert is men meer dan elders aangewezen op Staatsex ploitatie van bedrijven. Dat dit kan heeft Banka bewezen. Deskundige ambtenaren zijn daarvoor noodig. Met genoegen had spr. vernomen dat tal van ondernemingen in bloeien- den toestand verkeereoDit kan die nen om het Europeesph kapitaal naar Indië te trekken. De regeering diene echter het oog gericht te honden op de arbeidsvoor waarden. De overplaatsing van bewoners van Java naar Sumatra heeft op vrij groote schaal plaats gehad. Of de proef gélukt is weet Spr. nietdat zij duur is gewèest wel. Ten aanzien van het uitgeven van concessies wist Spr. niet of groote uitgiften altijd een gevaar zijn. Voor de verzameling van boschproducten is een groote uitgifte wel goed, maar Spi*. waarschuwde toen tegen het uit geven van concessies aan 'groote machten, die reeds op ander gebied groot werkterrein hebben. De samen-, weging van groote bestuurscolleges vormt een groote economische macht die gevaarlijk kan worden. Voor een goede ontwikkeling van Indië zijn twee zaken noodig: men schen en geld. Wat de menschen betreft gaf Spr. in overweging van regeeringswege de uitzending van goed onderleg» jon gelui door een goed beurzenstelsel. Zoo kunnen jongens met een eind diploma H. B. S. 5-jarige cursus een bestemming vinden, die hier niet ver der kunnen studeeren. Het geld moet aangetrokken worden door ook buitenlandsche ondernemin gen toe te laten mits zij voldoen aan te stellen eischen. Ten slotte het onderwijs. Voorloopig kan men het staaf sondefwijs in Indië niet missen. Voor de zending heeft spr. zeer groote waardeering en eerbied. Hun opofferingen zijn byzonder groot en de resultaten van hun werk zyn lof waardig. Zij brengen door de christe lijke zedeleer een betere toestand. Toch is er één bezwaardat de zendelingen met hun krachtig geloof vervallen tot fanatisme of zelotisme. En dan wordt dit een gevaar voor den Staat. De heeren Scheurer en Van Vlij men stelden in dit opzicht de kerk boven den staat. Bombardement van Akaba. Konstantinopel, 20 Nov. Volgens Italiaansche berichten zonden twee Italiaansche schepen Akaba (op het schiereiland Sinaï) gebombardeerd heb ben en eenige wijken van de stad vernield hebben. Turksche berichten melden, dat alleen de Kazerne en het militair hospitaal beschadigd zijn. De Tanim weet mee te deelen, dat Engeland te Rome voorstellen deed met het doel oorlogs' operaties in de Roode Zee te voorkomen. Italic en Turkije. Tripoli, 20 Nov. De Arabieren uit Tripoli zeggen dat de Turken bevel uit Konstantinopel hebben ontvangen om zeer spoedig de beslissende aan val op Tripoli te doen en in geval van mislukking, zich naar het binnen land terug te trekken. De Sultan zoa dan den algemeenen oorlog van de Muselmannen tegen de christenen uit vaardigen. De vrede Washington, 20 Nov. Het congres zal verzocht worden te besluiten tot den bouw van twee pantserschepen, elk van 30,000 ton bewapend met 14-duims kanonnen. Zeeramp. Berlijn, 20 Nov. Men seint uit Flens- bourg, dat het stoomschip „Ilse" in het verre Oosten vergaan is. Achttien personen zijn omgekomen. De Stromboli. Catanië 20 Nov. Het observatorium van Catanië deelt mede dat de Strom boli weer heftig aan 't werk is. Twee hevige uitbarstingen hidden reeds plaats. De krater van den vulcaan spuwt heete lava uit en rookt ver schrikkelijk. Florence 21 Nov. In den afgeloo- pen nacht hebben dieven een kost bare schilderij voorstellende Madonna Bella Stella gestolen uit het St. Mar kus-Museum. De waarde dezer schilderij bedraagt 2 ton. Groot schandaal te Parijs. Groot opzien wekt de ontdekking van een groot misdadig complot, waar door 300 kinderen van 712 jaar door vrouwen zijn verkocht. Een aantal personen zijn in hech tenis genomen. Londen, 21 Nov. Dr. Soen-jatsen, de aanvoerder dor revolutionairen in China heeft 10 dagen incognito hier vertoefd voor een conferentie met bankiers, teneinde oen geldleening voor de revolutionairen te plaatsen. Hij is via Marseille naar China terug gekeerd. Berlijn, 21 Nov. Een nieuwe belas ting is ingevoerd, waarbij vrijgezellen 25 pCt. meer modten betalen van de gewone lasten. Ernstig ongeluk. Berlyn, 21 Nov. Heden heeft te Northausen bij een in aanbouw zijnde schacht voor een Trausvaalscho kali mijn een ernstig ongeluk plaats gehad. Door instorting werden 16 man onder de steenen bedolven 11 werden gedood en 1 zwaar gewond. De spoorweg-arbeiders in Engeland. Londen 21 Nov. Meer dan 90 pro cent van de spoorweg-exployós Sn de Taff-vallei (Zuid-Wales heeft gestemd vóór de staking. GeëiBcht drie shillings per week loonsverhooging. Een algemeene vergadering van spoorwegarbeider» in New-CasÜe be sloot gisteravond de arbeiders te advi- seeren vóór staking te stemmen. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Jajxmstoffen alsmede eene groote keuze PILTfcRIIKIV van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurteerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GKrtJDA. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN 18 Nov. TeuntjJ ouders P. van Leeuwen en 8. Hofman 19. Aalbert, ouders W. Goedhart en G. BergPieter, ouders H. Verhart en W. J. Sjardyn Johanna, ouders W. J. Zeldlü- ryck en T. Koppendraaier; 20. Adn- anus, ouders C. van der Kaa en W. Spruit; 21. Clasina, ouders P. Oer kerk en C. Janssen. OVERLEDEN 20 November. D Kelder 22 jaar. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 760.7 te Horta, laagste stand 735.6 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk matige tot krachtige wind uit westelyke richtingen met regen of hagelbuien, later tijdelijk op klarend, ten slotte zuidoostélijke tot zuidelijke wind met toenemende be wolking en kans op regen, mogelyk nachtvorst, iets zachter overdag. VAN DEN 21 NOV 1911. üUuiislecatBgM Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. ld. Obl. (ijjicolai Spoor weg) 4867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis- sid 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- ei Croditt-Ustel- 11 uren Ned. Bankaandeelen Industr Onderuriniugeu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. I<1.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Hal. Crediet Instell. ea Cultuur Ouderueminfett Handelsver. „Amster dam" Aand. Ja v. Cultuur Mn. Aand. Ned. Handel-Mrj.O.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebon^ Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mytot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. ^and. ,Silau" Asah&n Tabal^ Mij. Aand. Mveraeu Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. I Spoarwegea. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats-1 spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. I Serie A-II Obl. 3 pet. Warechau-Weenen Spoorwegmij. Aand. i dito 4ito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Aïg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific -Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeaiugen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thpi s-Re- gtüirungs-Ges'. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 33/%4 pCt. Amer. vast, Steels vast en levendig, Spoorwegen iets beter dan gisteren. Amalgamated hooger. Petroleum» weer lager. Tabakken kalm. Culturen iets minder. Rubben iets beter. Vorige Koon. Kom na bode» 81»/» 81'/, 92"„ 927. 64»/, 101 91 917, 94'/, 88»/, 89'/,, 88»/,, 48';,, 04",,, 88"/,, 105 87'/, 59"/,, 60 202 202 56 54"/,, 71'/, 72»/, 25'?, 26'/, 63 «37,. 224'/, 289 186 224»/, 187 78 77% 568 49 566 54 159 158 457 450 438 176 115 16'/, 10'/, 111'/, 111 18»/, 18'/, 42 f 4'/, *7. 11'/, 11 82 93 65 «57,. 188 1120- 185 1107,10 99'/, 32'/, 32'/, 172'/, 10»/, 172'/, 10»/» 101'/, 101'/, 154' 154',

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2