SEL i i LASEN, TS, 3.nd el. Woensdag 33 November 1911. No. 11731. 50e Jaargang. behalve Zon en Buitenlandse!! Nieuws. SïxxxxexxlaxxcS.. A^SKEHK DE, Sxxxtexn laxxd.. 1US FEUILLETON. c)L<i-j)-^orRscli Saven. D^-. 8 beroemde rkglazen gevers, Gouda lanskerk, der eningen eni. lBETH, tri SCHOUW. Slooten, Wateren en Iliolen. Stok, tr. 222, XsTïe-cfWS- ezx u^d-’v-extexxtïe’bla.cH. voor Q-o-CL.cL.eu ezx Ozxxstrelfceix. Gouda r in Heeren Verschijnt Jagelijks Telefoon Interc. 82. HERK te lettel. LYZONEN EJT. TE. NHEM. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. RA1IX, f 1.25 Engeland f i KU1U1, lUUttl één, die nog (Wordt vervolgd). 4 Zn., Gouda. SST. bleven om Engeland te verdedigen. Het tekort dat thans nog bij het terri toriale leger is, hoopte de minister spoedig te zullen zien verdwijnen. waarbij de daden door het Italiaansohe leger gedreven, schandelijk genoemd worden. JUT DIB {eregeld tijdig intvangenvan vermakelijk- dan in onze BIJL, AART Lz. OVER IG, □aeth. spreken eschikbaar om sn. Nadere in- and adres. (10I1MIIE COURANT. ‘V Harry. „Neen.” „Evenmin een -Ik ui» Harry ging - in de buurt gezien was, terwijl hij zijl Het was uitgemaakt dat de oude dame een neef had, een jonge man, van wien verteld werd, dat hij een zeer glecht karakter had. lóunie“, 8 u. Rev. I. Irwin Rusland. In verschillende streken van Rus land hebben do studenten getracht botoogingen te houden op den sterf dag van Tolstoï. Vooral te St.-Petors- burg trad de politie daartegen zeer krachtig op. Roode vaandels worden ontplooid. In allo kerkgebouwen is het verboden missen te lozen. Italië. Een correspondent te Stromboli seint, dat Zondagmorgen oen luid ge rommel word gehoord en na vijf mi nuten twee uitbarstingen in den krater van den vulkaan plaats hadden. De huizen in het dorp schudden. Toen kwamen uit den krater groote hoe veelheden lava, en rook en vlammen bleven omhoog stijgen. straal de gemoederen wist to bedaren keerde do rust weder en trokken de mmoormakers zich terug. Tal van de studenten werden gearresteerd. Engeland. Te Manchester zijn een duizendtal dokters uit Lancashire en Cheshire bijeengekomen om te protostoeren te gen de verzekeringswet. Zij eischen wijziging te hunnen bate, en zoo neen, dan zuljon zij weigeren tot de uitvoe ring van do wet meo te werken. Zij doen tevens oen beroep op allo colle ga’s in den lande, om evenzeer to wei geren. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLangf. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren BURGEMEESTER en WETH0U- DERS van GOUDA, gelet op de artt. 179188 der Algemoeno Politie-ver- ordening voor doze Gemeente, Brengen ter kennis van de eige naren en bruikers van do niet aan do Gemeente toebehoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Zaterdag don 2n December 1911, eene Schouw over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne slooten of wateren Voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 184 der bovenbedoelde verordening en behoorlijk zijn opgesloot, zoodat geono boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Sloo ten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke door- strooming van het water kunnen be lemmeren of stank of stankverwek- kende uitdampingen kunnen veroor zaken. Onverminderd de straf op de over treding gesteld, zijn de eigenaren of bruikers verplicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen, De Naschouw zal plaats heb ben op Zaterdag den 9n December 1911. Gouda, den 22 November 1911. Burgemeester en Weth. van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. den. Waren zijn beweringen van te weinig waarde of is die stilzwijgend heid van hooger hand opgelegd Mis schien zal hiervan het een en ander bekend worden, wanneer in het La gerhuis het debat wordt gevoerd over buitenlandsche aangelegenheden. Dit zal worden gehouden op Maandag 27 November en dan zal het dus van minister Grey afhangen, of men vol ledig wordt ingelicht over wat er in de derde week van Juli zoo ongeveer in Engeland heeft plaats gehad. Thans iets uit wat de verschillende kranten schrijven. In „The Standard” bespreekt Sidney Low, de bekende medewerker van die courant, de rode van kapitein Faber. Hij dringt er op aan, dat het volk precies zal weten, wat de entente tusschen Engeland en Frankrijk inhoudt. Het blad wijst er op, dat toch feitelijk Duitschland even veel recht op Marokko had, of beter gezegd, even weinig, als Frankrijk. Op welken grond, vraagt Sidney Low, kan Engeland directen steun verlee- nen aan Frankrijk. Berust dit op een geheim verdrag dan dient het volk daarover volledig te worden inge richt. Wat de „Daily Chronicle” er over schrijft, hebben we gisteren reeds eenigszins weergegeven. Dit blad weet nog precies mee te deelen, den stand van de vloot ten tijde van de crisis. Omtrent die kwestie van de forten bescherming zegt de militaire mede werker niets, hij vindt de beschuldi ging slechts belachelijk. Dat de admiraliteit geen troepen vervoer kon toestaan, is duidelijk, zegt het blad. „In de eerste plaats toch behoort de vloot volkomen met de vijandelijke marine te hebben af gerekend, voor men er toe overgaat, transportschepen te doen begeleiden. De kwestie is reeds in het Hooger- huis in bespreking geweest. Daar vroeg lord Portsmouth of er in Juni kans op geweest is, dat van het staande leger troepen naar Frankrijk zouden worden gezonden. Hij voegde daar de opmerking bij, of het overblijvende leger een inval van 70.000 man grooter troepenmacht denkt Engeland niet buiten verrassing te zullen zien landen zouden kunnen afslaan. Haldane, de minister van oorlog, antwoordde, dat wanneer troepen waren uitgezonden, direct het terri toriale leger zou zijn opgeroepen. Meteen deelde Haldane mee, dat er in dat geval een 400.000 man over- Een nieuwe Studenten-organisatie. Te Utrecht ia na een lezing van Dr. Wicherink uit Alkmaar besloten tot oprichting 'van een nieuwe stu- denten-organisatie, onder den naam Unitas Studiorum Rheno Trajoctina waarvoor zich direct studenten opgaven. Hot ligt in de bedoeling een socioteitslokaal te stichten, ge meenschappelijke besprekingen te ho den enz. ordu, 8 uur, •rjzinnigen. >/2 uur, Alge- d. Goudscne lenees-, Heel- [ulp. en Woning- Onderstands- orgu. /a uur, Verg, n Oud-Onder- la. oegen“, 8 uur, r. d. Frascati- oogenblik. Het scheen dat do schurk erkende dat hij in lichaamskracht zijn meerdere gevonden had en hij poogde zich lo? te maken, met welk doeleinde hij het wapen dat hij in de hand hield, liet vallen. De detective probeerde hem te boeien toen er stappen gehoord wer den, die de trap af kwamen. n Een vreemde gebeurtenis had plaats de man schoot plotseling uit zijn jas en vluchtte weg, terwijl de detective achterover met groote kracht tegen den scherpen kant van eene sofa viel. Een oogenblik was hij onthutst, maar toen hij zich herstelde en weer •jp zijne beenen stond, was de man verdwenen. Voor een oogenblik verloor de detec tive zijn zelfbeheersching. Een politie-agent trad de kamer binnen. „Zaagt ge een man in hemds mouwen door de gang hollen vroeg irry. „Neen.” en de Marokkaansche kwestie. Verschillende bladen in Engeland houden thans beschouwingen over de rede van kapitein Faber. Voor we hier echter het een en an der uit meedeelen, moeten we de aan dacht vestigen op een bizonder feit. Kapitein Faber hield zijn rede op 9 November, en pas Zaterdag jl. is die rede althans in hoofdtrekken in enkele bladen verschenen. Het zou belangrijk kunnen zijn, te weten waarom die uit latingen 10 dagen zijn geheim gehou- jong meisje?” „Ik zag niemand.” Harry ging naar den politie-dienaar die de voordeur bewaakte de man had niemand gezien. Er werd een scherp onderzoek inget een keten van si uw-overlegde en be raamde moord-plannen. Men meende dat het meisje, Mary, meer inlichtingen zou kunnen geven, maar dat ze, zoo ze opgeroepen werd, niet zou verschijnen. Harry Booth achtte het’t best geen nieuw element in het onderzoek te brengen. Hij was verbijsterd onder de massa aanwijzingen. Slechts één feit kon de zaken ver klaren dat was het feit dat (le neef en de metgezel van het meisje, Mary Baldwin, dezelfde gemeeno schurk was die in ’tcafé in haar gezelschap geweest was, dien >avond op Broad way toen die vreemde bedreiging gouit werd. Het onderzoek werd uitgesteld in de eerste plaats om de aanhouding en arrestatie van den neef te verzekeren, in de tweede plaats, om het meisje, Mary Baldwin, te zoeken. De laatste was de naam waarbij het meisje die de juffrouw van gezelschap van de vermoorde dame geweest was, bekend stond, daar de oude dame haar het eerst onder dien naam in huis ge ïntroduceerd had. IN VAN EEËN worden in verzegelde t vijf, twee en i een Ned. one ling van Nom- 3, voorzien van d Merk, vol- t gedeponeerd, de uitvoering le orders aan- DE MINK, Felefoon 274. Oostenbijk-Honoahije. Het huwelijk van aartshertog Ferdinand Karl. In hot Oosten rij ksohe Huis van Af gevaardigden zullen de sociaal-demo- craten de regeering interpelleoron over den rechtstoestand der gemalin van aartshertog Ferdinand Karl. Zij bewe ren, dat de tegenwoordige regeling in strijd is met de wet. Frankrijk. Do vermindering der bevolking. Do Fransche bevolkingsstatistiek wijst uit, dat over het eerste halfjaar van 1911 getrouw aan den over ’t al gemeen bestaandon gang van zaken, de sterfgevallen het aantal geboorten hebben overtroffen en wol met 18279, hetgeen des te meer treft, daar het eerste halfjaar van 1910 oen geboorten- overschot groot 21189, had gegeven. Alleen in de departementen Belfort, Corsica, Finistère, Nord, Pas de Calais, Seine inférieure- ei) Vendée is in ver houding het overschot van -het aantal geboorten boven dat der sterfgevallen van eenige beteekenis. Amerika. In Amerika gaat alles in den over- treffenden trap, zelfs de studentenrel letjes. Zaterdag bezochten 300 studen ten van de Yale-universiteit na afloop van een voetbalwedstrijd den schouw burg te Newhavon, waar miss Gaby Deslys en andere „London attractions” optraden. De jongelieden waren zeer rumoerig, zoodat de schouwburgdi rectie besloot de voorstelling vroeg te eindigen. Dat was echter niet naar den zin van de studenten; zij eischten dat de voorstelling zou doorgaan en toen aan dezen eisch niet werd voldaan bestormden ze het tooneel. Een ver woed gevecht tusschen de schouw- burggeëmployeordon en de studenten volgde, waarvan velen van de laatsten duchtig klop kregen Onder de actrices heerschte een paniek, velen van haar namen slechts half gekleed de vlucht. Op het tooneel werden groote ver woestingen aangericht, en eerst toen de brandweer met een sterken water- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 7) „Houd, op, schurkWou je een moord begaan Terwijl de detéctive sprak, viel zijn oog op het gelaat van den man. Met één oogopslag herkendé hij den- zelfden onbeschaamden schurk die dien avond in het,Broadway café geweest was, toen door zijne gezellin de woor den geuit werden„ik zal die oude tang nog vermoorden.” Op ’t oogenblik dat de vuist van den man beetgepakt werd, uitte hij een vreeselijken vloek en sloeg rond met de hand die hij nog vrij had. Zijn bedoeling was ijdel. „Niets daarvan I” schreeuwde de gewikste détective, terwijl hij de an dere hand van den kerel trachtte te grijpen. Een strijd volgde. De schurk tiras een sterke kerel, maar hij was in de macht van één, die nog sterker was dan hij. De worsteling duurde slechts een van Beeldende r, Architect en in Bouwkunde Uit de schoennijverheid. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan het Hbld. Het jaar 1911 heeft zich gekenmerkt door een ongekende malaise in de schoenenindustrie deze laatste weken k is beslist geen verbetering moer te r_ verwachten. Volgons de meoning onzer 1 leder- en schoenfabrikanten spruit deze aanhoudende slapte voort lo uit den langdurigen drogen zomer, waar door het schoeisel aan minder slütage onderhevig was 2o door de stijging dor prijzen van do noodzakelijke lovonsbehootton, waardoor do koop kracht van het schoendragond publiek ontogenzeggelijk verminderd isöe uit de overproductie, ontstaan door do als paddenstoelen uit den grond ge rezen schoenfabrieken, die door do Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Gesellschaft aan benoodigde machines China. De opstand. Peking, 21 Nov. Zweedsche zende lingen die gisteravond to Tientsin zijn aangekomen hebben bevestiging ge bracht van het bericht over vermoor den van buitenlanders te Sianfoe. Zij verklaarden dat oon schooljuffrouw, Boekman, en vijf schoolkinderen ge dood werden evenals eon Duitscher die in dienst was bij do Chineesche posterijen en tal van Öhinooscho meis jes. Op raad van de buitenlandsche con suls te Tsjoouking verlaten vele bui tenlanders die stad. ÖERVlft. De openbare meening begint zich ernstig ongerust te maken over de vele moorden die er in den laatsten tijd plaats hebben. In Gornia Toplica is de nationalis tische burgemeester Stojanowits ver moord. In regeeringskringon wordt moeite gedaan dozen moord als een daad van persoonlijke wraakneming voor te stellen, maar men is algemeen van oordeel dat het hier weer oen po- litieken moord geldt. Men weet, dat er in de vorige week een moord is gepleegd op den jong- radicaal Gogjewits. Ook deze moord wordt voor een politieken m‘oord ge houden. De dader is nu, volgons een bericht uit Belgrado, gepakt (zyn naam wordt er niet bij vermeld), maar hij wil zijn beweegredenen niet noemen. Tijdens een voordracht gisteren te London door* Mac. Cullagh, correspon dent van de New York Herald gehou den over de gruwelen van Tripoli, worden eon aantal incidenten uitgelokt door Italianen. De vergadering nam een motiu aan, Het was ook bekend dat deze jonge man de gewoonte had zijne tante groote sommen gelds door bedreiging af te persen. Het was verder bewezen dat vroeg in den avond waarop de moord gebeurd was, hij met zijne tante in de kamor gezien was. De dienstbode verklaarde dat zij luid en heftig had hooren spreken, en dat zij, daardoor aangetrokken, aan de deur der kamer had staan luisteren, waarbij zij den jongen man had hooren uitroepen „Je hebt lang genoeg geleefd, lee- lijk oud wijfHet wordt tijd dat je uitstapt en iemand anders je geld krijgt Een oogenblik later had ze geluiden gehoord als van eene worsteling, ge volgd door een zacht kermen. Op nieuw naar de kamer loopend, liep zij :den neef tegen het lijf, en iedere lijn van zijn gelaat toekende ont zetting. Een ander getuigenis werd inge leverd, aantoonende dat de jonge man, Walter Frasin, omstreeks middernacht - Jne schreden richtte naar het huis van zijne tante. Nog later kwam uit dat de dolk, die naast het béd gevonden werd, het eigendom was van den neef. Het geheel der aanwijzingen toonde steld, maar niemand had den man, of de vrouw gezien. De detective liet het geheele huis doorzoeken, zonder resultaat. Hij kon zelfs niet nagaan hoe het hun mogelijk geweest was te ontsnappen. Den volgenden morgen begon op nieuw het onderzoek en openbaarde een tal van feiten die duidelijk wezen op een persoon, die'aan de daad schul dig was. Andere detectives waren opgeroe pen en zij hadden zekere punten van aanwijzing gevonden, die al degene die onze held tot nog toe verzameld had, in de schaduw stelden. Één feit was bovenal duidelijk. De oude dame was vermoord gewor den in haaTslaap. De oogen van het lijk toonden bij de schouwing, dat de dood onmiddellijk geweest was en dat zij niet geopend waren geweest sedert zij gesloten waren in dien natuurlijken slaap die bestemd was de doodslaap te wor den. Harry Booth alleen kon op ’t oogen blik het vermoeden richten op het ge heimzinnige meisje, Mary. jonge man,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1