L»*/ Stadsnieuws. G-roote Expositie TT it de Pers. Gemengde Berichten. Rechtzaken. 39Ss,e Staats-loterij, Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant D. SAMSOM m 77 Vt n% geholpen werden. Deze machines n.\. worden den schoenfabrikanten in huur verstrekt tegen een premie van enkelo centen por paar, en het is inderdaad voor oen over weinig of geen kapitaal beschikkenden, maar intelligenten ar beider of meesterknecht eener fabriek zoodoende verlokkend zich als fabri kant te vestigen. De naweeën van dit verderfelijke huursysteem, geschapen door de onderneming United Shoe Company, waarvan de Deutsche Ver- einigte Sehuhmaschinen öesellschaft een filiaal is, blijven niet nit. De pro ductie van schoenwerk is aóó opge voerd, dat de fabrikanten elkander dood concurrecren voor hetgeen er aan schoenwerk in Holland nog te plaatsen is, en blijft oorzaak, dat de meeste Schoenfabrieken met onver kocht schoeisel, tot aan het dak der fabriek opgepropt, zullen blijven zit ten. Onze voornaamste fabrikanten zijn do vaste meening toegedaan, dat deze wantoestand in onze nijverheid niet zal eindigen, zoolang de United Shoe Company voort blijft gaan met haar huursysteem. Intusschen hopen zij, dat de Maatschappij, waartegen in Amerika een vervolging is inge steld wegens overtreding der Trust- wetten veroordeeld zal worden. Dit toch zou een groote reactie ten goede ten gevolge kunnen hebben voor de in de malaise betrokken schoenenin dustrie. Een verschijnsel, dat ook verlam mend op den Jreëelen handel in schoei sel werkt, is te wijten aan de fabri kanten, die het door leveranciers ge schonken krediet misbruiken die met h u urm ach i nes er maar op los fabricee- ron en hunne .productie tout prix aan de grossiers-opkoopers tegen con tanten omzetten om hunne onoordeel kundig op touw gezette zaak drijvende to kunnen houden, en zinkt het schip met enkele duizenden guldens schuld beladen, terwyl bijna geen cent activa overblijft de handel heeft er echter weer verbazend onder geleden, en het aldus geproduceerde schoenwerk blijft nog lang na het verdwenen van zulke fabrikanten de reëeie marktwaarde drukken. Enkelo weken geleden failleerde een schoenfabrikant uit onze naastp.om* gpving, die nog geen half jaar gefa briceerd had, met een passief van circa 33 mille, terwijl er geen 2 mille actief moer aanwezig was. Is het dus te verwonderen, dat er lieerenscHoeixel van f 2.50 of minder per paar in den handel is Minister Malefijt en do zending. Wij drukken hier nog eens af de passage uit minister Malefijt's Mom. van Antw. op de Indische Begrooting voor 1910, die destijds aan 'a ministers politieke geestverwanten aanstoot gaf en ook nog Maandag door dr. Kuy- per als „minder gelukkig" werd ge kenschetst. De minister slaagde er in aan te toonen, dat hij met die woorden geheel in de lyn was gebleven, door zijn voor gangers (ook den hoer Idenburg) als bewindslieden ten aanzien van do zen ding gevolgd een lyn die hij ook in zijn rede van heden, naar men ver wachten mag, niet zal loslaten. De heer De Waal Malefijt schreef: De ondergeteokende is zich niet bo- wtlst door zijn houding als lid der Kamer aanleiding gegeven te hebbon voor bezorgdheid ten aanzien van hot door hem te voeren beleid. Ongetwij feld hebben godsdienstige beginsolen immer voor oen belangrijk deel zyn houding bepaald en hoeft hij in zijn redevoering niet geschroomd daarvan to doen blijken inaar er bestaat ze ker geen grond voor de verwachting, dat die beginselen op zijn gedragslijn mot betrekking tot Indische aangele genheden een zoodanigon invloed zou den hebben, dat zij hem zouden bren gen tot het voeren van^fcn politiek, die, met miskenning wn het goed recht van afwijkende overtuiging, de bereiking zou nastreven van specifiek godsdienstige doeleinden. Integendeel, do ondergeteokende heoft zich steeds gesteld op het standpunt van eerbie diging van consciëntie- en godsdienst vrijheid, en hij stelt er prijs op te ver klaren, dat ook naar zijn moening van overheidswege in Indie geen propa ganda voor oenigo geloofsovertuiging gedreven mag wordon. Ten opzichte van de zending komt zijn standpunt daarop neer, dat haar zegenrijke werking door hem dankbaar wordt erkend en dat hij haar waar deert als een zedelijk goed, waarvan de beteokenis voor do ontwikkeling van IndiÖ op don weg naar hoogere cultuur van groote beteekenis is. Moet deze opvatting er toe leiden de be letselen weg te nemen, die aan de verkondiging van het Evangelie in den weg staande zending te steunen en te bevorderen om haar werkzaam heid als zoodanig ligt daarentegen niet op den weg der Regeering. Slechts daar waar zij zich op sociaal terrein beweegt en deelneemt aan de taak, welke anders in Indië de overheid op haar schouders zou moeten nemen, bijv. met betrekking tot onderwijs, zorg voor zieken, verwaarloosden en weezen, heeft zij recht op tegemoet koming, op dezelfde wijze als elk ander initiatief, dat zich met maatschappe lijke werkzaamheid wil belasten. Ten opzichte van den Islam brengt deze overtuiging mede, dat, hoe gaarne door den ondergeteekende ook een kerstening van Indië zou worden ge zien, nochtans de vrijheid van geweten ook voor de belijders van den Moham- medaanschen godsdienst stipt moet worden geëerbiedigd, en van het aan nemen van een meer of min agressieve houding door de Regeering geen sprake mag of kan zijn. Een inconstitutioneel antwoord. De Regeering heeft in het Voor- loopig Verslag (Algemeene Beschou wingen) dit antwoord gogeven op de vraag, waarom H. M. de Koningin dit jaar de zitting der Staten*Gene- raal niet persoonlijk heeft geopend „Het zoude, gelijk immer, het ka binet hebben verheugd, indien de Zit ting der Staten-Generaal door de Ko ningin in persoon ware geopend. Er zijn aan het Kabinet geen redenon bekend, waarin het aanleiding zoude hebben kunnen vinden, aan Hare Majesteit in tegenovergestelden zin te adviseeren. Zoodanig advies is dan ook niet gegeven Met andere woorden wordt hier dus gezegd, voegt de „N. Rott. Crt.u er aan toe„Wij ministers, hebben het zoo niet gewenscht', wij hebben er niet toe geraden. Houdt er ons bui ten". Hier schuift de regeering dus direct de materieele verantwoordelijk heid van zich af, en plaatst haar bij de Koningin. Deze opening van za ken omtrent het overleg tusschen de Koningin en Hare verantwoordelijke raadslieden is in flagranten strijd met het eerste beginsel van ons staatsrecht en lijkt ons daarom een zeer beden kelijk verschijnsel. Voor de Kamer is, na doze minis- terieele onthullingen, discussie over de wijze van opening van de zitting der Staten-üenoraal nu wel haast uitgesloten. Wie er zijn afkeuring over zou willen uitspreken, zou immors het Kabinet aan zijne zijde vinden, en zich plaatsen met het Kabinet tegen over de Koningin. Maar een streng woord van afkeuring aan het adres van den minister, aie het overleg tusschen de Kroon en de ministers i n de volksvertegenwoordiging heeft ge bracht, die de oenheid van do regoe- ringshandoling heeft verbroken, om er eene handeling voor in do plaats te stellen van de Koningin, die wèl redenen vond, en de ministers, die géén redenen vonden, doch zich naar do Koningin hebben geschikt een streng woord van afkeuring, meenen wij, daarover zal niet achterwege mogen blijven. Het geldt hier een van de voornaamste beginselen van do constitutioneole monarchie, dat op gevaarlijke wijze geschonden is. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 21 Nov. Indische begrooting. (Vervolg). Ook do heer Hugenholtz bestrijdt de richting door dr. Kuyper gister aangegeven. Het hoofdbezwaar echter tegen Kuyper's onderwijs-politiok is de overbrenging van het byzonder on derwijs naar Indië, dus het opdringen aan do inlanders van den christelijken godsdienst, en zulks van overheids wege. Spreker is 't volkomen eens •dat dit ons bestaan als koloniale mo gendheid kan gaan bedreigen. Na de pauze werd nader besloten de Justitie-begrooting to behandelen Donderdagavond a.s. Daarna zal de begrooting van Buitenlandsche Zaken behandeld worden. Aan de agenda is nog toegevoegd de motio-Dolk betref fende de gebouwen aan het Binnenhof. Bij de voortzetting van het algemeen debat over de Indische Begrooting, betoogt de heer Thomson, dat als men werkelijk gaat doen aan de actieve christelijke politiek, waartoe geadvi seerd wordt van Kuyper tot Bogaardt, reactie niet zal kunnen uitblijven. Uitvoerig kritiseert spreker de rede van dr. Kuyper. De hoer de Visser neemt geheel voor zijn rekening de stelling, dat Neder land als moederland en christelijk land ten opzichte van Indië behoort te staan. Alleen moet de Regeering de taak der Kerk geenszins overnemen, en mag geen dwang uitoefenen met betrekking tot de religie der onderdanen. De heer de Stuers betoogt dat het moeilijk is na te gaan of de toestand op Atjeh normaal is geworden, en zulks omdat van Atjeh zoo weinig betrouw baars vernömen wordt. Overigens be weert spreker dat onze pacificatie methode nog steeds gepaard gaat met dezelfde drama's als vroeger herhaal delijk door hem geschilderd. De Kamer gaat over tot het trekken van de afdeelingen, waarna de verga dering verdaagd wordt tot Woensdag 10% uur. In het grensplaatsje Heiden is gis teren een roovérbende, welke sedert langen tijd de omstreken onveilig maakte, na hevig gevecht met de politie, gevangen genomen. Daarbij werden drie der bende door kogels gewond. De politieman Tigner kreeg een kogel in de borst en zonk bewus teloos neer. Zijn collega kreeg een schot in het been. De rooverhoofd- man, bekende behalve de vele dief stallen, ook den politiesorgcant'Eller- mann te Heizebpook te hebben ver moord. Een premie was uitgeloofd voor de aanhouding van diens moor denaar. Branden. Gistermorgen brandde te Wildervank door onbekende oor zaak het huis van B. Bos af, bewoond door den eigenaar en drie andere ge zinnen. Alles was verzekerd. Hot huis zou desavonds verkocht worden. Te Zeist is liet al ombekende hotel „Boschlust" gisternacht afgebrand. Alleen de muren zijn blijven staan. Door het omvallen van een petro leumlamp is gisteravond te Nienwer- schans het kof fiehuis van J. Denekamp gedeeltelijk afgebrand. De brandweer wist het voorgebouw te behouden. Verzekering dekt de schade. Het twintigjarige meisje uit Havelte, dat de vorige week in verband met de ernstige vorwonding van haar stief vader A. van L gevankelijk naar Assen werd vervoerd, 'is, na aldaar door den rechtercommissaris te zijn gehoord, weer in vrijheid gesteld en naar Havelte teruggekeerd. (Tel.) In een coupé 2de klasse van den H. IJ. S., dio gisterenochtend 10 uur 5 te Haarlem aankwam, werd dood gevonden de heer Van M., geneesheer te Voorburg. Waarschijnlijk had een beroerte* een einde ean zijn leven ge maakt. (N. Crt.) Gisternacht is door onbekende oor zaak totaal afgebrand de boorderij, bewoond door en toebehoorende aan Goovert, gelegen te Hooge Bothof, gemeente Lonnekor. Van den inboedol en de landbouwproducten is niets fered twee koeien en drie varkens wamen in de vlammen om. Hbld. Te Hoornsterzwaag (Fr.) beviel Maandag een arbeidersvrouw van 3 welgeschapen kinderen, 2 meisjes en 1 jongen. De ouders zijn 16 jaar ge trouwd en hun echt werd gezegend met 16 spruiten. Ds. Boers en het „besmette" groen. Naar aanleiding van het eerste be richt over de zaak, waarin het werd voorgesteld alsof ds. Boers' weigering berustte op het feit, dat het feestgroen van een „niet-geest ver want" was, ver zoekt de heer Boers ons, onderstaande motie over te nemen, aangenomen door de afd. Roordahuizum der Ned. Ver- eoniging tot afschaffing van alc. dran ken „De afd. Roordahuizum enz. bijeen in huish. vergadering op 14 Nov. 1911 gehoord ao feiten betreffende de weigering van ds. Boers om bij ge legenheid van het 10-jarig bestaan der afd. als feestredenaar op te treden. verklaart de motieven dier weige ring als van geheel onpersoonlijken aard, en volkomen eerbiedwaardig, zonder het minste voorbehoud. De ex-directeur der Tilbnrgsche bank. Blijkens berichten in de Belgisohe bladen is te Borgorhout gearresteerd de heer B., de voortvluchtige direc teur der Handels* en Industriebank te Tilburg. De heer B. begaf zich met een Ant- werpsch advocaat naar 't politiebureau om eenige inlichtingen te vragen zon der te weten, dat een bevel tot in hechtenisneming tegen hem was uit gevaardigd. Hij werd onmiddellijk ge arresteerd en bekende, met medeplich tigheid van den boekhouder B. vaisch- heid in geschrifte te hebben gepleegd tot een bedrag van 30 a 40,000 gulden, terwijl in het geheel f 120,000 door speculatie werd verduisterd. Hij zal door België worden uitge leverd. Maatschappij voor Luchtvaart. Dezer dagen verscheen in de ver schillende bladen de volgenden oproep: „Oproep van aandeelhouders in de Maatschappij voor Luchtvaart, direc teur Jacob Frederik Verwey. Daar in de laatste tijden zeer ern stige geruchten de rondo doen omtrent financieele moeilijkheden in de Maat schappij voor Luchtvaart te 's-Graven- hage (opgericht Maart 1911) en de aandeelhouders hiervan geheel onkun dig zijn gehouden gloor directie en commissarissen, worden de aandeel houders, die een vergadering inge volge art. 22 der statuten wenschen, hierbij verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij mr. Bernard M. Cohen, advocaat en procureur, Keizers gracht 373, Amsterdam." Naar aanleiding van dezen oproep is de Amsterdamsche correspondent van de N. Crt. bij mr. Cohen geweest, dio hem oen en ander mededeelde over eenigszins zonderling lijkende voor stellen, aan enkele zijner cliënten, aandeelhouders „van de Mij. voor de Luchtv. gedaan door den heer Van Huiges, reiziger van de firma Verwey en Lugard, die bereid was 3e aandeel houders schadeloos te stellen voor de geleden verliezen zoo zij een aandeel a f 1000 wilden aanvaarden in de Automobielen Maatschappij (de Indi sche zou mot de Nedorlandsche ge consolideerd zijn) voor elk aandeel van f 500 in de Mij. voor Luchtv., waarbij zij dan f750 zouden hebben te suppleeren. Mr. Cohen stelde zich in verbin ding met den heer Verwey, die toegaf,' dat de Maatschappij voor luchtvaart zeer. zware klappen had gekregen. Hij vond evenwel geen termon ondanks het aandringen van mr. Cohen om reeds een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders uit te schrijven. Hij wilde daarmee wachten tot Februari of Maart a.s. Toen na een tweede conferentie de heer Verwey weigerachtig bleef, besloot mr. Cohen in overleg met zijn cliënten, boven- staanden oproep, te plaatsen. Het blad herinnert er aan, dat de Maatschappij voor Luchtvaart den 17n Maart van dit jaar werd opgoricht met een kapitaal van f 500.000, waar van 500 aandeelen a f 500 nog niet zijn geplaatst. Moord. Volgens een bericht in de Köln. Zeit. hebben twee Nedorlandsche ar beiders te Mülhoim aan de Ruhr den schoonvader van een der werklieden eveneens uit Nederland afkomstig, vermoord. Een staking van schoolkinderen. Te Wassum (L.) is naar de L. K. meldt, eene eigenaardige staking uit gebroken. De vorige woek word daar de nieuwe openbare, school in gebruik genomen, ook voor de kinderen uit de parochie Geisteren (gem. Wassum.) Sedert jaren heeft de bevolking van Geisteren verlangd en gehoopt op eene school, doch wegens het tamelijk ge ring getal leerlingen uit Geisteren (gemiddeld plm. 20 a 25) is hiervan niets gekomen. Nu bij de opening der nieuwe school, drie lokalen heeft de sohoolbevolking van Geisteren een parig gestaakt. Men is benieuwd naar den afloop. Omtrent den diefstal van een schilde rijtje uit het Stedelijk Museum te Am sterdam, meldt de Tel. nog Een veertien dagen geleden werd er uit de zaal van het Stedelijk Muse um, waarin o. a. de collectie Bilder- dijk-portretten wordt bewaard, een klein schilderijtje gestolen, voorstellen de Bilderdyk, reeds op gevordenden leeftijd in zijn bibliotheek, met op den achtergrond een boekenkast. Het stukje is van een onbekend sohilder, waar schijnlijk een vriend van Bilderdijk, en heeft geen groote kunstwaarde, maar kan voor het bijeenbrengen van een Bilderdijk-collectie toch groote waarde hebben. De dief ging met het stukje naar de antiquairs, Gebroeders Bierenbrood spot, Spiegelgracht 17; en geheel ter goeder trouw gaven deze heeren een bedrag er voor. Daar zy natuurlijk het stukje weer gaarne van de hand wilden doen, werd het in de uitstal kast gezet, te midden van andere schilderijen, teekeningen en antiqui teiten. De diefstal was in het Stedelijk Museum spoedig ontdekt en doordat het schilderijtje zoo voor ieder zicht- baar in de étalage op de Spiegelgracht stond, was het weldra gevonden door hen, die er naar zochten. Door «de directie van het Museum werd algw- heele stilzwijgendheid opgelegd en de politie, in kennis gesteld met den dief stal, stelde terstond een uitgebreid onderzoek in, dat tot heden nog geen resultaat opleverde. Intusschen had men van do anti quairs het schilderijtje teruggekocht voor het bedrag, dat zij er voor besteed hadden en het stukje werd- weer op zyn oude plaats in het museum ge hangen. Bovendien werd de controle verscherpt, omdat men hoopte, dat de dief, aangemoedigd door zijn succes, wel weer terug zou komen en zou pro- beeren, nog iets weg te nemen. Maar het wachten was te vergeefsde dief liet zich niet zien. "Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een gelegenheids- dief, die oen schilderijtje, niet al te secuur bevestigd, zag hangen en het zich toen toeeigende. Want was het een kënner geweest, allicht had die zyn oog gericht op een meer kostbaar doekje. Naar wij van verschillende antiquairs vernamen, is er wel eens meer iets gestolen uit het Stedelijk Museum en moet bij scherper toezicht de mogelijkheid toch niet zijn uitge sloten, dat zich dit geval herhaalt, omdat de bevestiging van enkele schil derijen aan den wand nog wel iets te wenschen overlaat. Hoe het ook zij, in het algemeen belang en ter waarschuwing van hen die over onze kunstschatten moeten waken, hebben wij gemeend dezen diefstal niet te mogen verzwijgen. Men schrijft uit Tiel aan hot N. v. d. D. Toen de groote manoeuvres waren afgeloopen, werden hier reeds spoedig door jongens uit verschillende straten of bepaalde „buurten" tegen elkander „gevechten" gehouden, waarbij het „militair karakter" zooveel mo'gelijk werd nagevolgd, en o. a. sabels enz., van hout vervaardigd, dienst deden, ja zelfs de „wielrijders" niet ontbra ken. Door de vele stegen en andere „omloopen" aldaar, waren de „stellin gen" soms niet onaardig genomen, om den vijand te verrassen of te over rompelen. Aanvankelijk was dit „spelletje'] vry onschuldig. Men hoorde ten minste niet van geleverde „slagen", waarbij „harde klappen" vielen-of bloed, vloeide. In den laatsten tijd echter is dit veranderd in straatgevechten tusschen leerlingen van verschillende scholen. Gewapend met groote, dikke stokken gaan zij nu elkaar te lijf, waarbij het nu meermalen gebeurt, dat vrij ernstige verwondingen worden opgeloopen, zooals o. a. dezer dagen met vier jon gens het geval was. „Manoeuvres" zijn het niet meer. Men verwacht thans dat er „een stokje" voor gestoken zal worden, om erger te voorkomen. Hedennacht luidden te Ryswijk de brandklokkon tusschen halfeen en een uur, doordat op Leeuwendaal de vlam men uitsloegen bij een nog in aanbouw zijnd pand. Het brandde zoo goed als uit en de belendende woning van den heer Van Doorn bekwam eenige schade door vuur en water. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De rechtbank heeft gisteren ver oordeeld A. D., 21 joaf, wever te Moordrecht, wegens mishandeling, tot f2.50 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. N. K. te Gouda, wegens ver nieling, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De scheepmaker W. Verkaik ta Ca- pelle a/d IJsel verklaarde op 27 Slept, op het het hoofd en in het gelaat te zijn geslagen door den niot verschenen beklaagde D. van den H. Eisch ter zake van mishandeling f 5 boete subs. 10 dagen hechtenis. Na de behandeling van een aantal desertiezaken en een zaak betreffende overtreding der hondenbelasting, kwam de 33-jarige C. R., hulsvrouw van J. van E. te Reeuwyk, in verzet van een vonnis dezer rechtbank dd 7 Nov., waarbij zij bij verstek werd veroordeeld tot f 10 boete, subs. 15 dagen hechtenis, wegens mishandeling. Zij was in verzet gekomen, omdat zij de boete niet kon betalen en ten einde te kunnen- mededeelen, dat zij zelf eveneens was mishandeld. Zij had drie getuigen k décharge medege bracht. De landbouwer P. M. de Groot had een meisje, dat met een stok een ander kind sloeg, weggejaagd. Bekl. was ge komen, had den stok van haar doch tertje overgenomen en get. op den rug en een der schouders geslagen. Toen zy hem bovendien met den stok achter volgde, had hij zich moeten verweren. Twee getuigen a décharge vertelden precies hetzelfde de derde had alleen gezien dat bekl. na het gevecht eenige wondjes had. Bevestiging van het vonnis werd geëischt. ÖOUDA, 22 November 1911. Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Van de op 20 dezer gehouden her stemming voor 35 Gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Ge meente alhier is de uitslag aldus Uitgebracht 778 stemmen. Van onwaarde 21 st. Geldig 757 st. Hiervan verkregen de heeren Bcszelzen 404, J C de Beun 351, J W Binnendijk 349, P Blazer 426, W B Blommendaal 426, I J Bonneur 355, S D Boon 32?, H Braat 300, D Bijlsma 421, J H Crebas 313, Jac. Dogterom 370, W van Dort 412, A van Reedt Dortland 336, W G van Driesten 373, J Dijksman 348, H C Edauw 391, W van Elk 432, J L van Eijk 328, J Ph. Gobel 344, A Goedewaagqn 333, N F do Haan 325, C P Heij 320, G D Heij 321,1) Hoo- gendoorn 437, D Hoogendijk 370, R U Jongenburger 417, C G A Kooij 394, J C do Koster 334, C van Krim pen 386, W Kromhoqt 323, G N Kruis- neor 321, D B Laiikhorst 392, R L Martens 414, A Mighout 330, W de Mol 393, JAP Mpntijn 394, K Mul 326, H J Nederhorst Sr. 396, H J Nederhorst Jr. 319, A Nieuw veld 333, E J Nijkarap 395, R W H Pitlo 333, J L W van der Pool 338, G. Prince 314, C J Revet 337, M v d Rotte 389, G van Schenderen 377, W Snel 31, P J Spee 397, A. Steonsma 317, J H Teeling 365, J J Teouwon 350, B van Toogerloo 423, 0 van Tonger- loo 424, C van Veen Az. 330, Joh. v d Velden 334, Jan v d Velden 332, J do Ven 373, K Vennik 328, P Vink 41, II van Vlaardingen 376, D van Vliet 339, D van Vliet Az. 54, M van Vliet 326, II J de Voogt 320, G T Wagenaar 35, K Wessels 394, 0. Weijden 311, Dr. A van IJsendijk 377 en T Zaal 364 stemmen. Bij eerste stemming werden direct gekozen de heeren A. Dortland, J. do Jong Ilzn., dr. A. Montagno, N. F. Cambier van Nooten on G. Moleman, allen candidaat gesteld door de kies- vereeniging „Kerkelijk Beheer Kiescollege". De einduitslag is dus dat totaal gekozen zijn B. Beszelzen*, J. C. de Beun, J W. Binnendijk, P. Blazer, W. B. Blom mendaal, I. J. Bonneur, D. Bijlsma, Jac. Dogterom*, W. van Dort, W. G. v. Driesten*, H. C. Edauw*, W. van Elk, D. Hoogendoorn, D. Hoogendijk*, R. U, Jongenburger, 0. G. A. Kooij, 0. van Krimpen* D. B. Lankhorst, R. L. Martens*, W. do Mol* J. A. P. Montijn*, H. J. Nederhorst Sr.*, E. J. Nijkamp, M. van de Rotte, G. van Schenderen*, P. J. Spee, J. H. Teeling*, J. J. Teeuwen, B. van Tongerloo, C van Tongerloo, J. de Ven*, H. van Vlaardingen*, K. "Wessels, Dr. A. van IJsendijk* en T. Zaal. De met geteekende namen waren candidaten van de kieevereeniging „Kerkelijk Beheer en Kiescollege", Het Kiescollege dat thans bij een e.v. predikantsvacature geroepen een beroep uit te brengen voor een nieuwen predikant, staat thans door dezen uitslag op het doode punt, 20 modernen tegen 20 confessioneelen. Van welke richting de predikant zal zijn, die in de eerstkomende vaca ture de plaats zal innemen, is thans niet te zeggen, nu er geen meerder heid in het Kiescollege is verkregen door geen der twee tegen over elkan der staande uiterste groepen. We zullen maar afwachten, doch deze stemming wijst thans nog eens op het recht en de billijkheid van een moderne predikant in deze gemeente GASOQNTROLE. 22 Nov. 1911, 3 uur namiddag. Druk 44 m.M. Lichtkraoht 14.60 Kaarsen. Warmtegevend 53,5 Caloriën Vermogen bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 124,313,72, de uitgaven f 111,644,85®, zoodat er een voordele' saldo is van 12,668,86®. De goederenvoorraad en het onverdeeld saldo van het vorig jaar medegerekend is or een totale winst gemaakt van f 13,721,62, waar van f 13583,83 of 11 pCt. van het gebruik ten goede der leden komt. Na de rondvraag, waarbij nog al het een en ander werd besproken, werd de vergadering gesloten. Door de politie is hedenmorgen alhier zwervende aangetroffen een minderjarige, uit Helmond afkomstig. Onder politiegeleide is de jonge man naar zijn woonplaats terugge bracht. Gisteravond had een vergadering glaats van de Goudsche Coöperatieve roodbakkerij en verbruiksveroeniging "Ons Voordeel" (afd. Kruidenierswa ren), in hoofdzaak tot het uitbrengen van de rekening en verantwoording door den penningmeester. Uit die rekening en verantwoording Gelyk gezegd, varliepen echter de courses zonder incidenten. KERKNIEUWS. Van den Paus is een motuproprio verschenen, waarin ieder geloovige die een geestelijke voor een weroldlyke rechtbank daagt of aanklaagt, zonder toestemming van de geestelijke over heid, met excommunicatie wordt be dreigd. l»to KI Trekking v. Woensdag 22 Nov No. 19795 f 2000. 10251, 11655 en 14856 ieder f 1000. 5775, 7467, 7635, 9805 en 17500 ieder f 200. 7350, 8948, 9698, 12575,17644 en 18943 ieder f 100. Prijzen van f 20. 107 48 2951 30Ö 8 54 424 41 58 SIS 86 0BO 715 86 8RB J5 947 1009 '20 SO 81 40 43 1100 8 07 12B6 1897 06 87 1030 45 1770 77 08 1814 43 1920 30 80 2081 2179 2200 87 79 96 8382 2449 70 82 2514 80 78 9881 98 2700 04 8b 2801 7 02 08 88 2925 46 47 52 3072 3115 26 8218 41 3321 25 49 52 80 85 3418 85 82 8648 72 8800 3009 28 94 95 88UÜ 44 3011 57 08 82 .JOB 17 88 4183 4212 4847 4445 61 4711 48N0 90 5027 59 07 98 5129 88 50 5388 68 70 5888 5614 27 77 95 5065 6714 19 48 5887 5919 41 45 82 94 0091 0100 18 42 67 75 78 87 8215 40 96 0828 8107 58 7881 7804 78 80 89 7915 97 90 8007 79 80 8105 9 12 40 8208 8838 8541 60 50 73 8839 77 8780 82 8805 78 8901 88 9000 52 56 80 98 9185 - 9403 88 72 9671 90 ÖflOl 8 88 80 85 68 88 1061 10191 20224 81 80 85 10828 48 00 79 10403 16 10605 12 67 76 10880 10708 10882 88 10011 58 82 11044 06 11188 94 11208 90 08 114(0 2B 24 88 11665 58 11860 08 11737 39 45 57 11817 41 11908 38 8« 92 12106 88 97 12210 <U 12888 12420 12588 88 12802 22 41 88 12750 88 12802 83 98 12926 18086 13182 85 56 13348 13403 48 13502 4 28 34 18608 77 13701 34 98 13816 27 81 1088 14171 78 75 14212 20 82 78 14314 14400 81 10 62 96 14515 48 85 14875 14704 24 8» 1» 14808 14928 H 15117 71 77 15200 25 1D897 16008 157(0 85 60 16817 49 62 16949 55 91 1068 72 18128 18289 60 74 78 10342 78 16407 86 1< 49 74 86 16817 81 42 84 99 18729 54 81 74 10812 17 40 B 77 17019 88 39 47 54 17110 18 20 28 17202 8 20 88 17310 82 37 38 17404 17541 17600 14 82 17706 18000 1 18141 45 67 18216 28 75 92 85 18341 18401 92 18685 18625 (12 (19 18770 18803 77 18908 55 07 mg 19084 19140 19208 9 19818 34 75 95 96 19500 19 88 II 10717 88 68 84 89 98 19017 20089 20115 80 87 20202 0 89 42 90010 20 34 50 88 99 20412 49 20670 91 98 20088 70 20706 27 47 71 20834 40 51 68 81 91 20988 09 De Courses van Zpndag, op Duindigt, De belangstelling van de zijde van het publiek, voor de paardenraces op Duindigt by den Haag, was grootor dan het zeer slechte weer deed ver wachten. Vermoedelijk was do belangstelling in sterke mate geprikkeld door do aan kondiging in de dagbladen dat bij deze courses, de nieuwe bank tot uitgifte van obligaties op paardenrennen, in werking zou treden. Intusschen de bank heeft niet gewerkt en er is geen enkele obligatie verkocht. Inderdaad Bchijnt vanwege de justite aan het bestuur van Dhindigt en aan den directeur der bank mededeeling te zijn gedaan, dat, werd het voor nemen tot uitgifte der obligaties vol voerd, door de justitie met krachtige hand zou worden ingegrepen. Te ruim half één de courses vin gen een uur later aan verschenen op de renbaan do officier van justitie nu. Carsten en de substituut-officier mr. van Geuns, terwijl zich later bij deze justitieele autoriteiten voegde de burgemeester van Wassenaar, jhr, Storm van 's-Gravensande. De beide officieren van justitie onderhielden zich geiuimen tijd vóór den aanvang der wedstrijden, met den heer Hoboken, bestuurder van Duindigt, en met den directeur der bank. Zy volgden met den voornoemden burgemeester het ver loop van de eerste harddraverij, in het bestuurspaviljoen, waarna alle autori teiten, te ruim 2 uur. nadat o vertui gend gebleken was, dat van uitgifte van obligaties geen sprake zou zijn per auto de renbaan verlieten. De rijksveldwacht en de gemeente politie van Wassenaar, in dubbele sterkte dan gewoonlijk, bleven op het terrein, na ontvangen instructies achter. Die instructies schenen niet in te houden het toezien op onderlinge wed denschappen tusschen de toeschouwers Er werd althans geen enkel proces verbaal opgemaakt. Ware inderdaad tot uitgüte der obli gatjes overgegaan dan zou verna men wy door de justitie handelend zyn opgetreden tegen den bestuurder van Duindigt, die geacht had kunnen wordei^ tot de uitgifte zijn toestem ming te hebben verleend f tegen den directeur van de bank en tegen de eerste koopers der obligaties, terwijl ook het voornemen schijnt te zyn ge weest eventueel de obligaties in beslag te nemen. t\VKEDE KAMER. Zitting van heden, 22 Nov. Indische begrooting. Hedenmorgen was de Minister van Koloniën de heer De Waal Malefijt aan het woord. Hij begon met zijn dank te betui gen voor de welwillende wijze waarop zijn begrooting was ontvangen en be vorderd. Hij sloot zich aan bij de hulde gebracht aan den Gouverneur- Generaal en beantwoordde vervolgens de eerste plaats eenigo kleinere vragen. Den heer Vliegen antwoordde bij dat wel dogelyk het aantal buitge maakte geweren in het Kol. verslag meegedeeld. Vervolgens gaf hij moderne inlich tingen over de controle op do land- schapskassen. De wensch van den heer Vliegen om subsidie toe te kennen aan jongens uit de Volksklasso om deze op te leiden voor ambtenaar is niet zoo ge makkelijk te vervullen. Voor bestuursambtenaren moet men personen hebben die van hun jeugd af opgevoed zijn in kringen, waar men zyn blik kan verzuimen on wier op voeding waarborgt dat zij zich in ao beschaafde kringen op Java kunnon bewegen. Iets anders is liet denkbeeld van den heer Bos. Dat zou te overwo gen zijn. Wat de Timor-kwestie betreft sloot zich do minister geheel aan bij het geen de heer Lohman daarover had gezegd. Het telegram vandeGouver- neur-Generaal was enkel een spontane betuiging van leedwezen over het doo- den van eonigo menochon. Hot verkoopen van hot Portugoosche gedeelte van Timor aan oen andere mogendheid is niet, mogelijk zonder dat Nederland daarin wordt gekend, Dat is bij tractaat gekegeld. Wat de politiek tegenover de Ohi- neezen betreft staat do minister dia metraal tegenover do opvatting van den heer Van Hoogstraten om allo misverstand te voorkomen verklaarde spr. dat hij de onderdanen van Chi- tleesche afkomst voortreffelijke onder danen durft noemen, op wie de re geering prijs stelt en die bun gehecht heid aan het Ned. gouvernement bij herhaling hebben betuigd. Het ligt in de bedoeling der regeering do onder danen van Chineosche afkomst te as simileeren met de overige bevolking omdat zij een element vormen waarvan de bloei van Indië afhankelijk is. Komende tot de gewone jaarlijk- scho Atjeh-rede van den hoer D. Stuers wees de minister erop dat aan merkelijke verbetering valt to consta- teeren. Spr. betreurt het met den heer Dr. Stuers, dat er in het afge loopen jaar een aantal Atjehers gedood zijn maar dit aantal ia niet zoo groot als vroeger en is sterk afnemend en daartegenover staan de verliezen en gekwetsten aan onze zijde. Spr. hoopte dat spoedig de tijd zou aanbreken dat verklaard zal kunnen worden dat er in Atjeh geen menschenlevens meer te betreuren zyn, tengevolge van het verzet. Het verantwoordelijk stellen van een ^ansche kampong voor de daden van enkele leden, is volgens Atjehers ook zelf zeer goed te verdedigen. Over de proclamatie van den kapi tein Muurling wachtte Spr. nog nadere bijzonderheden uit Atjeh. Het aantal officieren dat belast is met het civiel-gezag is steeds afne mend. De gepensionneerde officieren mag men daarbij niet meetellen. De heer De Stuers. Jawel. De minister. Zij hebben geen troe pen onder hun gezag. De heer De Stuers. Zij hebben den militairen geest. De heer Duys. Zij verliezen wel hun haren maar niet hun streken. De minister. Er wordt over gedacht om aan het civiele bestuur meer uit breiding te geven en b. v. naast den gouverneur van Atjeh een afzonder lijke commandant over de troepen aan te stellen. Spr. kwam nu tot den financioelen toestand dien hy op gi'ond van de uit komsten van vroegere dienstjaren gun stig bleef noemen. Ten aanzien van de splitsing in ge wone en buitengewone uitgaven, merkt Spr. op dat in den regel alleen geleend mag worden voor productieve uitgaven. De uitgaven voor de economische ont wikkeling geheel uit leening te be strijden, zon niet geoorloofd zijn. Doch er is alle aanleiding van dit jaar oen deel van die uitgaven uit leening te bestrijden. Wat de inkomsten aangaat wees Spr. erop, dat de hooggeprezen pro gressieve Inkomstenbelasting* niet ten volle hoeft voldaan, doch het is niet gewenscht om te spoedig wijzigingen in belasting verwijderingen aan te brengen. Do zaak wordt echter over wogen evenals de verlaging van de landrenten. Over de inrichting der begrooting meende de minister dit daarin alleen moet worden opgenomen datgene ten aanzien waarvan de minister en de Gouverneur Generaal tot overeenstem ming zijn gekomen. Met de publicee ring in Indie zal men het volgende jaar wel weer succes hebben. Een hoogst bolangryk onderwerp is de zelfstandigheid der staatsbedrij ven. De heer Bos heeft daarbij spe ciaal do spoorwegen genoemd. Maar die zelfstandigheid is thans reeds zeer groot. In hoeverre het gewenscht kan zijn om voor de spoorwegen aparte leeningen te sluiten kan nader worden overwogen. De cholera to Toulon. Toulon 21 Nov. Op het oogenblik zijn 120 personen door de epidemie aangetast. Heden werden weer 20 matrozen in de marine-hospitalen op genomen. Onderzook hoeft uitgemaakt dat geen bedorvon vleosch maar slecht water de bron is van de ziekte. Er komt eenige verbetering in den algo- moenen toestand van de ziokte. Do Portugoesche Kamer. Lissabon 21 Nov. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan do opheffing van het ambt van hoogen commis saris in Mozambique en hot horstel de vroegere wettelijko regeling omtrent het bestuur van Lourenyo Marquez. Lissabon 22 Nov. De bakkerssta- king is afgoloopon, dank zij'hot krach tige en snolle ingrijpen der regeeripg. Suffrngettos in Londen. Ijonden 21 Nov. I)e suffragettes hebben oen aantal ruiten ingeworpen van winkels en restaurants. Zij droegen do steonen in kleine linnon zakken, die aan touwen bevestigd waren en slingerden daarmedo do steonen wo^. De winkels worden door do politie bewaakt. Reeds zijn 220 arrestatie» gedaan. Tripoli, 21 Nov. Men meldt, dat> do Turken 0 K.M. zijn terug geslagen. Zij lieten tenten en amunitie achter. Nijmegen. Gisteravond stak de korporaal Jansen bij een twist over oen meisje do soldaat van Ilees in een danshuis een dolk in do borst. Van Hees werd levensgevaarlijk go- wond, ^de dader werd gearresteerd. Amsterdam. 22 Nov. De Rechtbank veroordeelde heden eon machinist, dio in een civiel goding een valsche ood aflegde tot óen jaar gevangenisstraf. Den Haag. 22 Nov. Hedenmorgen is een dienstbode, die op een balron van eon bovenwoning in de Piot Hein- straat aan het kleedjes kloppen was, door zich te ver over do leuning te buigen, op straat gevallen. De dienstbode werd ernstig ver wond en moest naar het Ziekenhuis worden vervoerd. van het. Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.1 te Horta, laagste stand 741.3 te Biarritz. Verwachting tot den volgendon dag: Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen, dos ochtends nevelig, later toenemende bewolking weinig of geen regen, nachtvorst, zolfde tempo ratuur overdag. VAN DEN KI fee te n ba n del te A m s tor dam 21 NOV. 1911. VsT Staatsleningen Koer». Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1838 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Einis- Bie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uuuk- en Crediet-instel- llngoa. Ned. Bankaandoolen Een theatcrschandaal te Munchen. Tydens een matinóe in het Lust- spielhaus, waarop de naakt-danseron Villany voor genoodigden (letterkun digen en artisten) optrad, werd plot seling het scherm op bevel der politie neergelaten, en de danseres, alleen gokleed met een haastig omgeworpen mantel, per auto naar het politie bureau overgebracht. Men is te Mün chen zeer ontstemd over deze wijzo van optreden temeer, daar reeds twee voorstollingen zonder ingrijpen van do politie hadden plaats gehad. der nieuwste modellen Wintermantel», - Costume» Blousen,.J upes, J upon», Robes en JajM)n»t«flfen alsmede eene groote keuze PKLThll IIKli van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreorendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. 81% 64% 101 91*/% 94 "A 89 48'/, 105 87'/, CO 202 Industr. Oudernciiiingeii American Car Foun dry Corap, C. v. A. Id.Smolting A. Refining □Co. Cert. v. Anno. Anglo American Tele graph Or. Cort. v. A. U. 8. Hteel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kul. (Jrediet lusleil. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Arastor- dara" Aand. i Tav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-My.C.v.A Htyiihouw Htytu. Kotahoon" Mijnbouw ^Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. 1'etréleuiuOndern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon.Ned.Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A iShell" The Transp. ]Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hyen. [Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- Hand" Preferente A. Int. Mercantile Marino |Cy< afgest. Pref. A. Taltak-Ondernemingen Rind joy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak □Mij. Aand. feilau" Asahan Tabak ^Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand.^^H Peruvian Corporation! Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- □wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aaad. Zuid-Italiaan. Bpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Premieleeniuffeu. Amsterdam A and. 3 pet 224% 289 187 hodtm 81'/, 92'/» 91 93'/, 48",» 87 «0 64% 56'/, 72 '46'/, 25'/, 68»/,, 64'/, 506 54 158 450 438 176 116 IB1/, 111 18'/, 43 11 82 93 655/, 185 290 187 70 565 65 158 452 IB'/» 111'/, IN'"/,. 4'/, 11 82 65'/, f 107,10 1106.— 90'/, 987, 32'/, 32 172'/, 10'fl 173»/» 101'/, 101»/,. GELDKOERS. Prolongatie 3—3'/, pCt. Amerikanen vast, Steels veel omzet, Wabaah flink, Erie» liepen op, Petrol, iet» beter, Perlak ieta nooger, Tabak kalm, Cnlt. iet» minder, Rubber prü»- houdend, Ketahoen zeer flauw, Cofar va»t, Redjang »til, Nat. Staatsf. prijah. Bnitenl. weinig varieering.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2