Crroote Ezpositio Biniien.larLd. '"CJIt d.e Pexs. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 39ÖS,S Staats-loterij, KANTONGERECHT GOUDA. ïl*- k 4°-— D. S AMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant m zaken veroordeelde twee gevangenon tot boeten van 10 tot 40 shillings, de andere tot deze boete en schadever goeding voor de gebroken ruiten, en bij gebreke daarvan tot gevangenis straf. West-Indië. De moord op president Caceres. Men schijnt nu toch niet meer te mogen twijfelen aan de vermoording van den president van San Domingo. Volgens nadere berichten uit "Was hington word president Caceres Zon dag, toen hij zijn woning verliet, door twèo mannen aangevallen. De presi dent vluchtte in het naburige legatie- gebouw der Vereenigde Staten, maar do aanranders vólgden hom en schoten hom daar fleer. Een half uur na den aanslag oyerleoti de president. De moordenaars, die'overigens bij de po litie bekend zij% slaagden er in te ontkomen. In de hoofdstad kwamen geen ongeregeldheden voor. Amerika. In de Sing-Sing-govangenis in New York zijn Maandag drie personen te rechtgesteld. Zij stierven in den elec- trischon stool. Dezp drievoudige oxe- eutio duurde slechts 23 minuten. Het is de eerste maal, sinds in den staat New York wordt geëlectrocuteerd, dat er drie personen samen terechtgesteld werden. Hot waren Pietro Faletto, Frank Schermerhorn en Bert Brown. Frankrijk. Ildt zedenschandaal te Parijs. De beschuldiging, tegen Flachon, den directeur dor Lanterne, ingebracht, berust op oen brief, dien de rechter van onderzoek in beslag genomen heeft ten huize van een der vrouwen, die kinderen, ook haar eigen kind, aan haar klanten leverde. Dat rampzalige kind, een meisje van negen jaar, was aanx Flachon bezorgd op zijn villa Boulouris in hot zuiden en vandaar schreef het schepseltje uitvoerig aan haar moeder over Jiet loven, dat het er had. Dezo brief dient als bewijs stuk tegon Flachon. Treuriger schrif-' tuur dan van dit kleine meisje aan ha»r ontmonschte moeder kan men zich wel niet donken. Do tweode beschuldigde, Allard go- heeton, is directeur van oen asbest- fabriek. Hij hoeft zich ter beschik king van den rechter van instructief gostold en is voorloopig op vrije voeten gelaten. De derde beschuldigde,oen schatrijke jonge Pool van vijfen twintig jaar, Karajofski, die in oen dor duurste hotels van de Chahips- Elysóes woonde, is mot de noorderzon vordwenon. Voorts zijn or nogvrou- won in hechtenis genomen, wior be drijf uit den schaamteloozon kinder handel bestond. Meldde onze correspondent te Parijs vannacht op gezag van de Temps, dat Flachon uit Parijs verdwonon was, gisteren is hij er teruggekeerd en heeft zich bij den rechter van instructie aangemeld. Hij is onmiddellijk in hechtenis genomen, ovonals de juffrouw mot wie hij uit Bolgië terugkeerde. (N. R. Ct.) China. De Chineesohe revolutie. Peking 21 Nov. De meoningsver- schillen tusschen de Natiojiale Verga dering en Yuansjihai ne,men toe. De laatste heeft do vergadering nog niet bezocht. Zijn trouw aan den keizer is huiten twijfel. Hij schynt zich alleen tegenover den troon verantwoordelijk to govoelen. Niettegenstaande het Par- \lement besliste, dat de vijandelijkheden niet verder zouden' worden voortge zet, rukte de eerste brigade den Mantsjoos heden naar het Zuiden op. Do nationale vergadering keurde goed, dat oen conferentie zal gehouden wor- don met do provincie-vertegenwoordi gers ovor do vraag van Monarchie of republiek garantie voor de veiligheid van het hof word vorloend, maar pen sioenen kunnen niet gegeven worden. London 21 Nov. Het zendingsge nootschap van de Baptisten ontving oen kabelbericht uit Sjanghai, waarin moogodoeld word, dat de verbinding inot Siangfu, waar de vreemdelingen gehuisvest zijn, verbroken is. Tayuenfu do hoofdstad van Schansi, ligt in puin, do zendelingen zijn ongodeord. De revolutie neemt toe. Do duurty. Hot door de Regooring aangekon- di<rdo wetsontwerp, houdende aanvrage vim gelden tot toekonning van een hijslag van f20 aan een bepaalde categorie van rijksambtenaren, beamb ten en militairen, is by den Raad van State ingekomen. Vakschool voor de typografie. In de Dinsdagavond te 's Graven- hage gehouden algoryoono vergadoring van de vereeniging tot bevordering der kennis in de grafische vakken doed de voorzitter eenige medodee- lingen over de vakschool voor de typografie. Met de installatie van het gebouw, dat geheel naar de eischen des tijds is ingericht, zal binnenkort een aan vang worden gemaakt. Benoden wor den drukkerij en stereotypie onder gebracht, terwijl de volgende ver dieping de zetterij zal huisvesten de binderij-afdeeling vindt daarboven een plaats. Huldeblijk mr. G. van Tienhoven. Aan het Hbl. wordt gemeld, dat Dinsdagmiddag aan den afgetreden commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr. G. van Tienhoven, door het bestuur der Ver eeniging van Burgemeesters en secre tarissen in de provincie Noord-Holland, namens die vereeniging een huldeblijk is aangeboden. Dit huldeblijk, hetwelk is samenge steld onder deskundige leiding van den heer C. J. Gonnet, rijks-archivaris, bestaat uit reproducties van merk waardigheden i^it alle 134 gemeenten van Noord-Holland en wol uit iodere gerpeento een. Ze zijn zooveel moge lijk genomen naar bestaande afbeel- dingon (prenten, teokeningen enz.). De reproducties, welke vorvaardigd zyn door den heer B. Zweers, foto graaf to Haarlem, mogen zeer goed geslaagd genoemd worden. Ze zijn mot een oorkonde, welke van de hand is van den heer G. A. Ltüïtingb, calli- graaf te Haarlem, vervat in een olijf groenen loeren portefeuille, werk van de firma G. van ten Broek Mz., mede te Haarlem. By de aanbieding word het woord gevoerd door den voorzitter der ver eeniging, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Een inconstitutioneel antwoord. Ook het „Vader]andu (U.-L.) eriti- seert het antwoord der regeering be treffende de opening van do zitting dor Staton-Generaal. „Het Vaderland" citeert Buijs en concludeert dan De bewindsman der Kroon, die in constitutioneel opzicht zijne positie begrijpt, gaat of fieon indien zijn ad vies 'door de Kroon niet wordt opge volgd, óf legt zich om redenen die voor zijne eigen verantwoording staan, bij de afwijkende meening der Kroon neer, maar aanvaardt niet door zijn contrasign de volle verantwoordelijk heid voor een regeeringsdaad om zich vervolgens door de medodeeling, dat de Kroon zijn advies niet gevolgd hooft, tegenover de Staten-Genóraal aan die verantwoordelijkheid te ont trekken. Aan oen derde mogelykheid, nl. dat de zaak niet van voldoende gewicht werd geacht, iets wat overigens wel in den gedachtengang van dit kabinet ?ou liggen, mag niet wor den gedacht Zij wordt door het hier boven aangestipte alternatief, dat onze Grondwet stelt, te eenenmale uitgesloten. Maar gesteld zij kon worden aan vaard, dan zou, gegeven de omstan digheden waaronder het Kon. besluit genomen word, ook dio opvatting de krachtigste afkeuring verdienen. Er was in d,ie dagen - het behoeft niet verheeld te worden teleurstelling in den lande over te weinig persoon lijke aanraking tusschen do Koningin en haar volk. Aan die teleurstelling is door 's ministers houding nieuw voedsel gegeven, want het ongrond wettig beroep van Z.Exc. op het an dersluidend advies dor regeering is niet anders uit to leggen, dan als: do oorzaak ligt niet by ons, maar bij de Koningin. Wij concludeeren, dat deze houding der regeering nóch is geweest in het belang dor Kroon tot de verhooging van welker gezag de regooring heeft mede te werken, nóch in het belang van don eerbied voor de onafhanke- kelijkhoid en den tact der regeering en betreuren beide. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 Nov. Indisohe begrooting. (Vervolg). De Minister van Koloniën de heer de Waal Malefijt zet zyn rede voort. Omtrent de verhouding tussche Gouvernement en zending, dat geen onzekerheid blijve bestaan, verklaart de minister dat hij zich blijft aanslui ten bij het staydpunt tot dusver steeds ingenomen: geen directe Regeerings- steun aan de zending, maar wel krach tige hulp. Dat is de beste wijze om de verhouding tusschen Regeeringen zonding blijvend te' versterken. Dit sluit echter niet uit steun aan geves tigde christengemeenten. Do minister acht het zijn plicht er voor te waken dat de politieke partij strijd van Nederland naar Indië worde overgebracht. Het is moeilijk den Mahomedanen de bedevaarten naar Mokka te ver bieden. Wat het onderwijs betreft is de leuze: de bijzondere school regel en de open bare uitzondering, ook voor Indië niet uitvoerbaar. De Gouvernementsscho- len mogen niet worden anti-christelijk noch anti-Islamietisch. Voor fanatisme van den Mohamme daan zei de minister ten-slotte, behoeft niet gevreesd te worden, als wij het christendom niet opdringen. Van agressief optreden tegen den Islam kan en" mag geen sprake zijn. Hierna vingen de replieken aan. De heer Schehreè houdt een nader pleidooi ten gunste Vn verheffing der rechtspositie en zelfstandigheid van den inlander. De heer van yiijmen betoogt ver keerd te zijn begrepen, en nooit te hebben - bedoeld directe propaganda voor het christendom door de amb tenaren. i De heer Kuypor, replkperende, klaagt evenzeer op verschilrende punten te zijn misverstaan, waardoor hij bloot is komen te staan aan allerlei vergis singen. Spreker heeft maar de stelling ver dedigd dat de bijzondere school regel, de Gouvernemontsschool aanvulling moet zijn. Wat spreker gezegd heeft omtrent het brengen van het religieuse in het openbaar onderwijs,' heeft spreker be doeld niet togen links, maar juist tegen rechts. De heer de Meester blijft opkomen tegen de neiging tot centralisatie in Indië. De heer Boogaardt bestrijdt assimi latie der Chineozen met de inlanders, uit vrees dat daardoor de Chineezen ten slotte boven den inlander bevoor recht zullen worden. De Mekka-bodevaart blijft spreker een gevaar achten. De heer Bos prijst o. a. do zeer sympathieke houding, welke de mi nister hedenochtend als de zijne heeft kenbaar gemaakt ton opzichte van het zendingsvraagstuk. Ook de liberalen zijn de zending gunstig gestemd, waar zij dient om de christelijke moraal te helpen verbreiden. Maar geheel anders staat het als die zending dienstbaar gemaakt wordt aan propaganda voor het christelijk geloof tegenover het geloof van don inlander. Nader verdedigt spreker het vooral door dr. Kuyper aangovalloi streven van den heer Snouck Hurgronje, waar van dr. Kuyper gebruik hoeft gemaakt voor oen aanval tegen het onderwijs van Staatswege. Spr. zet uiteen, dat de stelregel, dat het bijzonder onder wijs den voorrang moet hebben en het overheidsonderwijs als aanvullend onderwijs moet beschouwd worden, noodwendig zal moeten leiden tot terugkeer van het Gouvernement op den goeden weg van de ontwikkeling van Indiè. De heer Vliegen (s.-d.) repliceert. Evonzoo de heer Hugenholtz (s.-d.), die meent," dat de voorstanders van geloofsvrijheid alleszins tevreden kun nen zijn over het antwoord van den Minister. Het excuus „verkeerd be grepen" moet.hier eigenlijk de retraite verbergen van verschillende heeren der rechterzijde. Spr. ontkent fiat hij en de zijnen bang zijn voor het Christendommaar men trede niet op als fanatiek bestrij der van den Islam en vrage daarvoor geen Regeeringsgeld. De heer de Stuers (r.-k.) beklaagt zich er over, dat de Minister hem zoo weinig op zijn vragen antwoordde. De Regeering wil blijkbaar geen inlich tingen geven'en dan krabt spr. zich achter 't oor en denkt: dat is niet zuiver! (Geldch). Spr. houdt vol, dat het bestuur in Atjeh nog te veel bij militairen be rust burgers zijn kalmer en gedul diger. Do heer de Visser (c.-h.)De heer Kuyper heeft dus zijn aanval bedoeld tegen sommigen ter rechterzijde, welke hij meende te moeten corrigeeren. Het gaat hier niet om sectarisch onderwijs, maar om de roeping van den Staat en dan ontkent spr., dat de Staat het openbaar onderwijs niet religieus zou kunnen doen zijn, evenals de opvoe ring in Rijksopvoedingsgestichten, die ook Staatsinstellingen zijn en waar het onderwijs toch niet vry van religie is. Van dwang is hierbij geen sprake niemand worde gedwongen godsdienst onderwijs tegen zijn wil bij te wonen, zoo min de Mahomed aan als de mo derne Christen, wanneer het gods dienstonderwijs in orthodoxen zin wordt gegeven. Spr. stelt zich op het standpunt van den Christelijken Staat; men make geen revolutie in den geest van de inlandsche kinderen, zonder er iets anders voor in de plaats te stellen. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, beantwoordt nog eenige de£ gemaakte opmerkingen. De inrichting van een geologischen dienst en een verschijning van de Bui tenbezittingen hebben 's Ministers aan dacht. Met afschaffing van belastingen zij men voorzichtigintusschen zal de Regeering een belasting die verkeerd blijkt, afschaffen. Een termijn voor algeheelo gelijk stelling voor de Chineezen kan de Min. niet toezeggen. De repliek van den heer De Stuers heeft den Minister het meest teleur gesteld. Hij verdedigt het beleid van generaal Swart (gisteren generaal ge worden) als noodzakelijk om tot een duurzame pacificatie te komen. I)o Algemeene Beraadslagingen wor den gesloten. Donderdagochtend halfelf de arti kelen. Ongeval „Hertog Hendrik". In het vertrouwen dat de leden der Tweede Kamor dor Staten-Generaal prijs stellen op de kennisneming van hot rapport, dat is uitgebracht door de commissie, die door den comman dant van het Nederlandsch eskader in Oost-Indië is benoemd om een onder zoek in te stellen naar het ongeval gedurende het gevechtsschioten aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" hebben de ministers van Marine en van Koloniën aan do Kamer doen toekomen twee afschriften van dit rapport, elk vergezeld van de noodige bijlagen. Uit Kaal sheuvel wordt gemeld De vergaderingen van onzen Ge meenteraad werden tot nu toe-steeds op den voormiddag gehotiden. Sinds geruimen tijd echter hebben enkele ledon van den Raad getracht die ver gaderingen in den namiddag te doen plaats hebben, wijl dio uren voor ver schillende hunner beter geschikt uit komen. In de morgenuren kunnen zij ook vaak minder goed uit hun zaak of bedrijf gemist worden. Toen nu vóór oen paar dagen één der Raadsleden den voorzitter ver zocht om de vergadering op een uur van den namiddig te stellen, wyl hij des morgeiis onmogelijk kon tegen woordig zijn, werd op dit verzoek af wijzend beschikt. Een zevental leden hield daarop een bijeenkomst, waarin besloten werd de eerstvolgende ver gadering niet bij te wonen. Toen op gisteren deze vergadering uitgeschre ven werd, kon deze niet doorgaan, wijl de Raad niet voltallig was. Naar de Eindh. Crt. meldt, heeft de landbouwer v. V., uit Uden, gede tineerd onder vermoeden van moord, gepleegd op zijn 17-jarige dienstbode, in de gevangenis te 's-Hertogenbosch een volledig bekentenis afgelegd. Ver der meldt het blad zijn dood. In drie weken tijd zijn te Melissant twee gevallen van hersenvliesruggen- merg-ontsteking voorgekomen, beide met doodelijken afloop. De slachtoffers zijn jongedochters van 20 jaar. De Belgische regeering heeft uitge leverd den kantoorbediende A. den H. die wordt verdacht zich ten nadeele van de firma A. L., in den Oppert te Rotterdam, aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. De man is naar het huis van bewaring overgebracht. Brand te Middelburg. Nadat in twee jaar tijd hier geen brand van eenige beteekenis plaats had, is in den afgeloopen nacht te ruim twee uur brand ontdekt in de meubelmakerswerkplaats en pakhuis van G., in de Nieuwstraat. Even later stond het geheele pand in lichtelaaie. De brandweer, spoedig ter plaatse, moestzich bepalen tot het sparen der belendende gebouwen, Het brandende perceel ging verloren. De oorzaak van den brand is niet bekend. Alles was verzekerd. De politie te Utrecht "heeft gisteren twee landbouwers aangehouden die aan een dame, woonachtig aan de Maliebaan aldaar, een brandbrief ge schreven hadden, klaarblijkelijk met het oogmerk, wegens dat feit door de politie opgeborgen te worden. Beide zwervers zijn kort daarna in arrest gesteld. (U. D.) Prins Hendrik bemoeilijkt op jacht. Men schrijft aan de Tel. Bij de Donderdag te Beemte-Broek- land gehouden drijfjacht zijn Prins Hendrik en zijne genoodigden op zeer onheusche en zeer laakbare wijze belemmerd. Aan het jachtterrein van het kroondomein grenst in het Noorden een terrein, waarvan het jachtrecht berust bij een groot-grondbezitter te Vaarsen. Een tijd voor de Prins met zijne jachtgezellen deze grens had bereikt, waren hier een twintigtal ar beiders, met spaden gewapend, op post gezet, om als de tijd daar was, met hun werk te beginnen. Dit bestond in het doelloos gooien met plaggen, aarde, enz. tusschen de jagers door. De grondbezitter plaatste zich in eigen persoon met geladen geweer, achter verschillende heeren van het jachtge zelschap, natuurlijk op zyn terrein, om elken^ haas, die daarop aangeschoten tereolft kwam, in te palmen. Nadat dit incident was afgeloopen, begaven de Prins en gevolg zich naar de veld tent, waar het dejeuner wachtte. Op dezen weg werden zij nog een eind- weegs uitgeleide gedaan door de ar beiders, die het jachtgezelschap flui tende en zingende op den voet volgde. Het behoeft zeker geen betoog, dat Z. K. H. en zijne genoodigden ten hobgste verontwaardigd waren over dergelijke behandeling. Naar aanleiding van dit bericht meldt de Apeldoornsche corrosp. van het Hbld. dat de groot-grondbezitter uit Vaassen, de heer Mulder ten Kate, waarschijnlijk zoo is opgetreden bij de drijfjacht, verleden Donderdag gehou den, omdat hem door het jacht-depar- toment een akte om schadelijk wild te schieten was geweigerd. Een boerin te Kollum (Fr.) had als meisje een kalfje ten geschenke ge kregen. Dat kalfje is ruim 25 jaar oud gewonden. Dezer dagen is de koe gestorven. De vrouw had er eerst nog een portret van laten maken. Schip gezonken. Int 't Kruiswater, onmiddellijk bij 't Sneekermeer, zonk Maandagmiddag do met steenkolen geladen schuit van B. Drenth, thuisbehoorende te De Leek. De vracht kwam van Groningen en was bestemd voor een firma te Bols- ward. Vrouw, man en 10 kinderen konden nog juist bij tijds gered wor den door een voorbijvarenden mod- derschipper. De ongelukkigen zijn letterlijk van alles bóroofd en te Sneek onder dak gebracht. Gisterennacht ontstohd brand ten huize van J. H. Jongepier, aan de Alexandrinelaan te Apeldoorn. De man en de vrouw waren om 10 uur ter rust» 'gegaan, toen ze om 12 gewekt werden doordat de hond op hun bed sprong. Daar dit geen gewoonte was, meende de man, dat er iets buitenge woons moest zijn, ging kijken en vond de benedenkamer in brand. Van de oorzaak waardoor de brand ontstond, is nog niets bekend. Alles was ver zekerd. De brand bleef, dank zij de spoedige hulp, tot die kamer beperkt. Te Heeze (N.-B.) kwam een vreemde vrouw een winkel binnen, en ,vroog guldens met beeldenaar .Willem lij waarvoor zij f 1.04 per stuk bood. Toen eenige guldens op de toonbank lagen, waren zij eensklaps spoorloos verdwenen, zonder dat de verbaasde winkelier gezien had, hoe of zulks in zyn werk was gegaan. De bezoekster maakte nog de opmerking dat zij hoopte niet voor dievegge te worden aangezien, en zulks trouwens ook niet kon worden bewezen. Een noodlottig schot. Men meldt uit Amsterdam De procureur-generaal van het hof te Amsterdam eischte bevestiging van het vonnis, waarbij een landbouwer tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het door schuld veroorzaken van den dood van een ander. Hij had voor de aardigheid met een geweer aangelegd op een zijner kameraden zonder te weten dat het wapen was geladen. Het scoht ging tf en trof het slachtoffo in het hoofdhy overleed aan de gevolgen. Aan de Haarl. Crt. wordt medege deeld, dat bij de firma'JJ. J. Beynes te Haarlem een staking dreigt, door dat de firmanten weigeren geld voor overwerk uit te betalen, wijl zij voor eenige maanden toen er werkslapte was een byslag op het loon heeft ge geven. 183 arbeiders zouden geld voor over werk eischen, 9 zouden de opvatting der firmanten deelen. Bij niet toestaan van het overgeld schynt staking niet uitgesloten. GOUDA, 23 November 1911. Vrijzinnige Propaganda. In een druk bezochte bijeenkomst van vrijzinnigen, gisterenavond in de bovenzaal van „Het Schaakbord" ge houden is opgericht een vereeniging, met het doel meer belangstelling te wekken in het vrijzinnig staatkundig leven, dat te bevorderen door het hoyden van lezingen, debatavondon, verspreiding van vrijzinnige lectuur en wat verder gewenscht mocht worden Staande de vergadering traden reeds een 40-tal leden toe. Deze vereeniging staat geheel buiten de bestaande kiesvereenigingen. Het voorloopig bestuur is samengesteld als volgt I. van der Want, voorzitter; P. Bokhoven Wzn., vice-voorzitter F. Tieter, le secretaris; A. Mogendorff, 2e secretarisL. van der Beek, pen ningmeester P. Schoonderwoerd en E. J. Vonk. English Lecture. Gisterenavond hield Rev. J. Irwin Brown, dio onder het pseudoniem Cuey-na-Gael zijn overbekende boekjes schreef, voor een volle zaal in do So ciëteit „de Róunie" een lezing over het onderwerp: „An Irishman's Dif ficulties and Adventures in trying to talk Dutch". Op een waarlijk geestige manier verhaalde de heer Irwin Brown van de moeilijkheden en avonturen wolk© een Ier beleefde»op een reis in ons land, toen hij Nederlandsch wilde spreken. Wij zullen slechts enkele daarvan aanstippen. Bij het opmaken van een wasch- lnsfc, schreef hij o.a.handboeien inj plaats van manchetten, halsbanden voor boorden etc. Dit wekte natuur lijk de verbazing op van do wasch- vrouw, die hem vroeg „Moet meneer naar de gevangenis?" Ook do vreem de manier van aanspreken en het geven van verkeerde namen aan ver- schilllende personen zooals het vragen aan een politieagent waar iemand woondo met „Openbare macht mag ik U beleefdelijk verzoeken mij mede te deelen en te verwittigen waar meneer hiernaast woont", het bestellen van een rijtuig aan den eigenaar van een uitspanning op deze manier „Meneer Uitspanning heeft U een paard om mij naar Leiden te trek ken", en het vertalen van lightning conductor in bliksemsconducteur in plaats van bliksemafleider wekten in •hoo^o mate de lachlust op der aan wezigen. Een welgemeend applaus dankte den spreker aan het eind van zijn aardige voordracht. Wij durven dan ook wel zeggen, dat de heer J. Irwin Brown den personen, die zijn lezing bijwoonden oen amusante avond heeft geschon ken en wij hopen dat zijn wensch van een tot weerzien weldra werke lijkheid moge worden. Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Onze mededeeling dat door de stem bus van Maandag de samenstelling van het Kiescollege in verband met een e. v. uit te brengen beroep voor een nieuwen predikant, thans op het doode punt is gekomen, is niet geheel juist, daar ook de Kerkeraad daarvoor stemgerechtigd is. Waddingsveen. Wegens het on gunstige weder waren op de algemeene vergadering der Vereeniging Zieken zorg, weinig leden present. Een verslag werd gegeven van den toestand, waarin 't materiaal zich be vindt. Aan den magazijnhouder werd een woord van dank gebracht voor zijn flink beheer. Als bestuurslid werd herkozen de heer VandeWeerdt. Na eenige benoemingen van commissiön tot inspectie van, 't materiaal 't nazien der rekening en verantwoording over 1911, werd overgegaan tot het uitloten van een aandeel in de 4 0/o ^eldleening groot f 4000. De Vereeniging Zieken zorg telt 464 leden, die samen f 614.50 opbrengen. Volgens de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar in 1912 bedraagt de rekening in ontvangst en uitgaaf f896.32. Elk jaar geeft de gemeente een subsidie van f 150. Boskoop. Gisteravond ontstond er brand in de loods van M. Booy in Laag Boskoop Door de aanwezigheid van brandhout woedde de brand zeer fel. Behalve de loods brandde een daarby staande kweekkas af. Do oorzaak moet gezocht worden in het te hard branden van het vuur der machine. Assurantie dekt de schade. l8t0 KI. Trekking v. Donderdag 23 Nov. No. 1438 f 1500. Prijzen van f 20. 517 25 704 80 1424 50 1510 1708 9052 2271 2405 2908 2880 8440 3508 10 4078 4107 4721 01 4808 5083 5128 5448 6821 0411 05 6918 7001 7320 7870 7960 78 8184 8TB 8514 8006 0010 9260 9028 78 10008 10647 00 10761 72 11086 11122 11282 11563 11792 12007 12126 51 68 12025 12832 13490 13515 13648 13877 14054 14118 14333 14660 14088 15158 15230 15310 20 15443 45 15805 16125 16287 16577 10006 80 17071 17525 30 58 17700 17830 18804 21 18120 18787 18015 19165 19321 10605 19761 20027 20513 41 20625 20738 20678 le Klasse 3e Lijst No. 9922 ra. z- 9923. Uitspraken van 22 November 1911. De volgende vonnissen zijn gewezen wegens Visch vervoeren van te kleine af meting en visschen zonder vergunning. A. V. te Oudewater f 7.50 subs. 15 d. en f 5 subs 10 d. mot verbeurdverkla ring van de niet inbeslaggenomen hen- il ot te betalen f 1 subs 1 d. Zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken._M. do W. weduwe G. C. te Gouda en M. P. T. te Waddinx- veen ieder f 1 subs ld. H. M. S. huis vrouw W. L. te Gouda f.1 subs. 2d. C. J. huisvrouw van J. V. to Gouda f 2.50 subs. 3 d. II. E. en M. M. v. d. S. huisvrouw van II. II. boiden to Gouda f 3 subs 3 d. on D. V. to Waddinxvoen f 5 subs 3 d. Als werkgever van een verzokering- plichtig bedrijf daarvan geen kennis geven. M. J. V. te Gouda f 2.50 bs. 3 d. Niet voldoen aan oeftig bóvol van den brugwachter van de spoorwegbrug over de Gouwe. G. v. d. H. en J S. beiden woonplaats onbekend, ieder f 10 subs. 10 d. De spoorwegbrug over de Gouwo binnen de 100 Meter nadoren. P. S. en C. H. B. te Oudshoorn ieder f 3 subs. 2 d. Hondenkar gebruiken waarvan het nummer niet goed leesbaar is. W. P, v. W. te Haastrecht f 0.50 subs. 1 d. Hondenkar gebruiken zonder voor zien te zijn van een nummerbewijs. N. de V. te Rotterdam en W. Z. te Waddinxveen ieder f 1 subs. 1 d. Hondenkar gebruiken zonder voor zien te zijn van een drinkbak en nummerbewijs. L. N. P. te Gouda f 0.50 -f- f 1 subs. 2 X 1 d. Honderkar gebruiken zonder voor zien te zijn van een drinkbak. J. de W. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Hondenkar doen geleiden door een jongen beneden de 14 jaar, terwijl de naam der gemeente niet op de kar voorkomt. J. L. te Gouda 2 X f2 subs. 2 X 2 d. 's Nachts fietsen zonder licht. W. S, te Nieuwerkerk a/d IJsel f 0,50 subs. 1 week tuchtschoolG, v. d. D. te Zevenhuizen f 1 subs. 1 dag A. K. te Moordrecht idem A. K. de J. te Gouderak idemP. G. en M. C. S. beide te Reeuwijk f 2 subs. 2 dagen J. G. en J. M. beide te Gouda idem H. C. v. Z. en S. H. beide te Boskoop idem: Een voetpad in 2 H. met een trek dier berijden. A. H. te Waddinxveen f 2 subs. 1 d. Te Gouda ongekeurd vleesch in voeren. G. V. huisvrouw van D. d. G. te Gouderak f 25 subs. 5 d. Te Gouda zonder vergunning ven ten. D. v. d. G. te 's Hertogenbosch f 1,50 subs. 2 d. Te Gouda op den openbaren weg met een voetbal spelen. K. S., J. H., C. B., N. G. en A. d. W. allen te Gouda ieder f 0,50 subs. 1 week tucht school. Verontreiniging van den openbaren weg. B. P. en A. H. beide te Gouda f 1,50 subs. 1 d. Te Gouda fietsen in plantsoen. N. H. v. S. te Gouda f 1 subs. 1 d. Te Gouda loopen in een grasperk. W. L. te Gouda, vrijgesproken. In staat van dronkenschap de orde overtreden. P. R. te Boskoop f 3 subs. 2 dagenW. 8. te Gouda f 5 subs. 5 d. Op den openbaren weg trekdieren onbeheerd laten staan. T. v. F. te Reeuwijk f 15 Subs. 3 d. Nachtelijk burengerucht. H. E. en J. M. H. beide te Gouda ieder f 3 subs. 2 d. Vee laten loopen op bezaaiden grond. M. B. te Zevenhuizen f 6 subs. 4 d. Openbare dronkenschap. H. E. te Gouda f 1 subs. 1 dagH. A. P. M. W. woonplaats onbekend, M. v. d. W. te Boskoop, ieder f 2 subs. 2 dagen W. N. K., H. B. L. en W. J. O. allen te Gouda, G. v. L. te Schoonhoven, ieder f3 subs. 2 dagen. Openbare dronkenschap bij 2de her haling. F. J. N. te Gouda, 2 weken hechtenis. 1ILAR&T BERICHTEN. GOUda, 23 November 1911. GRANENOnveranderd. Tarwe Zeeuwsche 10. - A 10.25, mindere dito ƒ9,25 A ƒ9 75- Afwijkende 8.50 A 9.-. Polder 8.— A 8.75. Rogge Zeeuwsche 7 25 A 7.50. Polder y 7.— A 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 a 6.75 Gerst 1 Winter 6 25 a 6 50. Zomer -A Che valier 7.25 A 7.50, Buiten!, voergerst per 65 kilo 5 *5 k 5-5°- Haver Per ill: 4 75 k 5— Per 100 küo f 9-a5 A 975. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8 50 A 8.75. Kanarie- z.tad 12.75 k f '3 Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad ƒ13.—A 13.50 per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 19 A 19.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo ƒ7 50 a 8.— Boonen -. bruine boonen 19.— A 20.50. vsitte boonen aj6-— A 27,— Paarden boonen 8.50 a 9 Duiven boonen 11.— A n 25- Mais Per 100 KiloAmorikaansche Mixed ƒ8 A 8.25. Kleine ronde 8.50 A 8 75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer il jor do hooge prijzen handel traag. Vette varkens, red. aanvoer, haudel rijwel, 24 A 26 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel aanvoer, hindel matig, 20 A 21 ct. per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel redl., 1.35 A 1.60 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel iets beter 20.A 25. Lammeren goede aanvoer, handel iets beter, 16.— A 20.—. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, hon- d 1 matig, 9.— A 12.—. Graskalveren weinig aanvoer, handel vlug 5°* f 75-— [«'okkalveren 10— A 18 Kaas, aangevoerd 66 partijen, handel lug ie kwal. 41.A 44.— ade kwal. Zwaardere ƒ41-— 4 44-— Noordhollandsche a Boter 1129 stukken van '/jKG. Handel vlug. Goeboter 1.60 A I 70. Weiboter x.40 A i.-Jo. POSTERIJEN. Postpakketten. De directeur-generaal der posterijon en telegrafie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaando Sint-Nicolaaasfeest wordt de vergun ning, om meerdere pakketten aan het zelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter ver zending aangeboden pakket een adres kaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen vóór een doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen brekon en beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar op plakking of aanhechting v^n een adres onvermijdelijk is, dit zoodknig vast te hechten, dat voor het verloren gaan 'daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot asjngifte van waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten mot kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waar van, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waar de van het pakket wordt vergped. (St.rCt.) Van de hofopera te Weenen. In welingelichte muzikale kiringen te Weenen wordt een engagement van Mascagni als hofoperakapelmeester on waarschijnlijk geacht. Zelfs beweert inen dat van ernstige onderhahdelin- gen in dien zin nooit sprake is ge weest, en dat men alleen geconfereerd heeft ovor een aantal voorstellingen onder leiding van Mascagni als gast. Daarentegen schijnt Gregor den eer sten kapelmeester van het Scala-thea- ther te Milaan, Serafino, aan de hof opera te willen verbinden. Voorts luidt het gerucht dat, indien Bruno Walter naai* Mnncben gaat, Oscar Nedbal als diens opvolger in aanmerking komt. La grande Sarah verloofd De correspondent van do „Standard" te Parijs komt met hot treffende be richt, dat Sarah Bernhardt, do be roemde actrice, die nog dozer dagen het geluk had oyergrootmooder te mogen worden, binnenkort wederom in het huwelijk zal treden met een ong Belgisch acteur, zekeren Tellegen, 26 jaar oud. Deze, geëngageerd bij het gezelschap waarmede de beroemde actrice, die niet zoo lieel ver moer van de 70 af is, onlangs to Londen optrad, was in het Odóon meer door zyn schoon uiter lijk dan door zijn kunst opgevallen en vervulde tot dusver slechts onderge schikte rolletjes. Een paar weken geleden echtor speelde hij in „La i)amo aux Camelias" den Armand en het schijnt, als de correspondent ten minste blijkt juist ingelicht te [zijn, dat, boiden dit spel op het grooto tooneel willen voortzetten. Laatste Berichten TWEEDE KAMER. Hedenmiddag is de Militiowet in de Tweode Kamer aangenomen met 53 tegen 34 stemmen. Van rechts stemde tegen do Stuers (R. K.); van links stemde voor: de oud-liberalen Beaufort, Tydeman en van, Karnoboek. Nijmegen, 23 Nov. De gistoron door oen korporaal dor Kol. reserve zwaar verwonde soldaat van Hees is overleden. Parijs,. 23 Nov. Do minister presi dent heoft in do Fransche Kamor aan de Commissie van Buitenlandsche Zakon verklaard dat Tanger voor in ternationaal verkeer zal worden ge opend. Vreetielljke Ramp. Uit Saunur (Frankrijk) wordt dd. 23 Nov. geseind Toen de trein van Angers naar Poit- tiers hedenochtend te half acht op do spoorbrug ovor de rivier reed, is aoze door het water weggeslagen. Do locomotief en alle wagons op drie na stortten in het water. Do reizigers trachten zich uit de raampjes te redden doch de sterk go- zwollen stroom had allo daar liggondo schuiten medogeslourd. De trein bestond uit voel wagon». Het aantal dooden, dat naar mei) ver moedt zeer groot is, kon niot worden vastgesteld. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Hlousen,Jupes, Jupons, Robes en Japonstofien alsmede eene groote keuze PELTfeill IJl Kfl van de goedkoopste tot do beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.5 te Horta, laagste stand 741.6 te Hedaux. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tot krachtige ooste lijke tot noord-oostelijke wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde tem peratuur. VAN DEN El l'eoteiiliandel te A insturdaui 23 NOV. 1911. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN22 Nov. Willem Pc- trus Antonius, ouders A. denjöudon en P. van Klaveren. Neeltje, ouders A. de "Wit en J. J. H. W. Verbluauw. Anna Kaatje, ouders J. van dor Laan en A. K. de Mol. 23. Cor- nelis Johannes, ouders J. Boor en C. Koops. GEHUWD 22 Nov. C. A. A. van Rhijn en J. C. Kasbergon. C. J. Bakker en J. C. Zwambach. A. C. Heins en T. Scberpenzeeel. D. Nuvelstijn en L. van Eijk. C. Snoeij en M. B. de Waal. A. J. IJsselstijn en 9. Zorg. H. G. Mathot en A. H. B. Faan. A. Versluis en J. van 'den Heuvel. OVERLEDEN21 Nov. E. H. S. Spijkerman, 66 jaar, gehuwd met J. Straver. P. J. Revet, 35 jaar. REEUWIJK. GEBORENPetronella Cornelia Maria, ouders L. Hoogenelst en A. Belt. GEHUWD: H. van der Zonce, wed. van J. van der Lecq met J. P. Heineman. StiMtsleeiiiiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrye Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mn.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilio. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilaiik- en Credlet-Iuatel- ilngeu. Ned. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refi n ing Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. frediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aand. Jav. CultuurMij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Wijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleuniOiidern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoom Vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Ta bak -Oudernem ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak My. Aand. IMversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor- wegray. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Waoash Gew. Aand Vorig# Koers. 81'/, 92'/, 64'/, 101 91 93'/, 88»/,, 89'/,, 48'/,, 105 87 00 202 55'/, 25'/, 04'/, 224'/, 290 187 70 565 55 158 452 438 176 115 15'/ Hl'/, 18"/,, 42 4 11 82 93 65'/, 185 1106.-- 98'/ 32»/, 173»/, 11 Koert vs» heden Premleleeningeu. Amsterdam Aand.3 pet 101s, Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1541/» GELDKOERS. Prolongatie 3!/%—4 pCt. Amerik., Amalgamated verlaagd Petroleums iets lager alleen Dorische en Perlak vasterTabakken kalm, licht verhoogdCulturen prijshoudend Rubbers iets minderNat. Staatsf. iets minder Buitenl. kalm Mynen vast Redjang stil, Cobar vast.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2