NEN IS bussen, is, enz. :even tijd door :UI2EU. 'TERS, per oes. No. 11725. 50e Jaargang. Maandag 27 November 1911. ■Bwitexi larxcS.. erU Paradijs Buitenlandsch Nieuws. FEULLETOX orfiscfi <£even. S- éX s, üsia” Co. ^Tie-ux-ws- ®xx ^.d-v-ertexxtie’bleud- voor Groxxclsu en. OxxxstreZsezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Verschijnt Jagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f I.i5 jnerika) Za- de Kon- HOOFDSTUK VIII. ui .Bij plan mij in te I L rerseelvoer) 3 en */i kilo len tijd, fabriek Ien.str.64 Kleiweg Veerstr. jtraat ijkersl. jn ons bui lde Stan- ndermeel voederkosten 10 en 5 kilo Kanarie» I, en liter erk ecvocdcrs. geregeld tijdig ontvangen van n, vermak-elijk- dan in onze G01IISCIIE COURANT ware hopeh, blik is dreiging vrede. 1 erkend. FrUS~DËR ADVERTENflËF: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekent). Dienstaanbiedingen per plaatsing Van 15 regels 10 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. methode. iderfaüriek HA. Enkhuizen. ir bij HH.: Vijdstraat. ming aan Ruslanda bezwaren, voorge- ’2, zou hebben, stoombootea* niet ladingen bestemd voor andere dan >r to laten, maar jr Turkije bostom- an. g over de blokka- Songarije was in ld, dat de opmer- ibeden 2 iltaliaansche Italië—Turkije. Tripolis, 26 November. Bij de aan vallen die de Arabieren gisteren tegen de verschansingen der Italianen on- PRIJS VAN HET AHONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post1 .00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLan'ge Tienoeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De internationale spanning. Nog altijd is de gespannen toestand tusschen Duitschland en Engeland niet verbeterd. Men wacht met spanning de rede van Sir Edward Grey af. Mogen we afgaan op een verklaring van den Engelschen minister Seely, dan zal de rede van minister Grey in hooge mate bevorderlijk zijn voor den vrede. Het zal opnieuw blijken, zoo zei minister Seely, dat de liberalen onder aanvoering van Sir Edward Grey de i vredesmannen zijn. Het is te want zooals het op het oogen- is, is het een voortdurende be- 4van den internationalen Dit wordt van beide zijden De liberalen in Engeland hebben natuurlijk nog geen reden tot critiek op hun minister, maar wel blijven ze het afkeuren, dat de bui- tenlandsche aangelegenheden zoo ge heimzinnig worden behandeld en de conservatieven juichen natuurlijk. Wanneer het toch waar was, wat kapitein Faber in zijn rede Jieeft ge zegd, dan zouden ze daarmee de libe rale regeering op een ongeloofelijke manier dwarszitten. Sterk als zij overtuigd zijn van de chauvinistische gevoelens van het Engelsche volk, leeft in hen de innige overtuiging, dat het zou leiden tot een val van het liberale kabinet. Maar niet alleen hun politieke tegenstanders willen ze er m^4reffen, maar zij vinden het shoone gelegenheid om de ie gezindheid in Engeland m toenemen^ Duitschland Dat kan men een levens neer terwijl hij zichzelf schudde als een New-Foundlander. Terwijl hij zich aldus uitwrong, had de zeeman het licht van zijn lan taarn op het gelaat van ’t meisje laten vallen. Onmiddellijk ontsnapte een veelbe- teekenende uitdrukking aan zijne lip pen, gevolgd door den uitroep Bij God I vreemdeling, gij hebt een kouden sprong gedaan vooreen koud voorwerp.” „Hoe meent ge dat vroeg Harry, terwijl hij naar de plaats snelde. „Zie daar!” zei de zeeman; terwijl hij ’t licht liet vallen op het gelaat van de doode inderdaad het gelaat van een doode. Harry keek toe, en zijn hart kromp samen. Hij had een vreemde en ijzige ver gissing begaan. Het lijk dat hy uit de rivier opge haald had, was gedeeltelijk in ont binding overgegaan en had reeds dagen lang in ’t water gelegen, zooals met een oogopslag te zien was. „Vervloekt zij mijn ongelukkig ge sternte?” riep hij ruw uit.” „He laat mij hangen, riep de zeeman uit, „als dat niet de ergste vergissing is die ik ooit zagik laat my hangen als ’t niet zoo is/’ is Genoegen”, lering. l*/a uur, Alge- ad. Goudscho Genees-, Heel- Hulp. r- en Woning- r. Onderstands- zorgu. ll/2 uur, Verg, an Oud-Onder- ida. joegenu, 8 uur, v. d. Frascati- Een oogenblik later had hij het in zijne armen gesloten en was hij er mee naar ’t dok gezwommen. De nacht was donker en hij kon niet duidelijk onderscheiden, en hij wist niet of het arme schepsel levend of dood was. Een schipper die bij een schip hoorde dat in de nabijheid lag was juist ge tuige geweest van de beide plonsen, en toen Harry de spiilers bereikte met den geredde, stond daar een man om hem te helpen met een touw en een. lantaarn. „Hallo vriend,” riep de zeeman uit, „kijk naar de lijn. Een touw viel naar beneden en de detective greep ’t. Hij was ©en sterk man en slaagde er in het om zijn lijf te binden toen hij den zeeman toe- scheeuwde het op te halen. Binnen enkele seconden was Harry met zijn last op het dok. Hij legde de laatste een oogenblik in de buurt van ’t vreemde opstootje verscheen. Den man, die er als een jongeling uitzag en die er in toegestomd had hem te ontmoeten, aansprekende, zei de detective. „Zijt go bereid „Jagij zijt laat.” „Ben ik te laat „Neen. Volg mij.” „Waar zijt gij van kwartieren „In het hol der valscho munsters.” „Waarvoor „Qm mijne belofte te vervullen.” „Één enkele oogenblik. Gij zijt voor mij een vreemdeling en dit kan een van te voren beraamde hinderlaag zijn. Denk er aan dat, indien ge verraad wilt plegen, ge een spel speelt dat met je dood zal eindigen.” „Ik heb alle kansen voorzien.” „Ik heb je spelletje doorzien, denk daar aan.” „Welk spelletje?” „Je vermomming. „O! die was niet voor u bestemd.” „Welk belang hebt ge er bij Walter Fraai n te redden on den waren moor denaar te verraden „Dat is mijn geheim.” (Wordt vervolgd.) dernamen, lieten zij 40 dooden en 100 gewonden achter. Do Italianen deden een marsch voor waarts om de verdedigingslinie vooruit te brengen en bezetten van h.ilftion tot 10 u. 50 het fort Mesri. De in fanterie geraakte in een hevig gevecht met Turksche geregelde troepen. De Italianen bezetten vervolgens een nieuw front. Een blokkade van de” Dardanollen. Het nieuwste der nogal afwisselende berichten ovor oen Italiaansehe blok kade dor Darnadellen is een ambtelijk te St.-Petersburg uitgegeven commu niqué, dat Italië het voornemen daartoo op dit oogenblik ontkent. Dat stemt eonigermate overeen met de mededeo-' tegenstaande hot ling van den Petit Parisian^.Pariis vriiwel iro Russische en Oostenryksche vortbogen het plan zou zijn opgegeven. Een te legram uit Konstentinopel van Zater dag meldt, dat Italië ter tegemoetko ming aan Rusland» bezwaren, W'— stold zou hebben, stoombootei ’n Wingon bestemd 4. Turksche havens d( de doorvaart van vc de schepen te beleti Italie’s mededeelii de aan Rusland en zulk een vorm gest kingen der mogonlhoden daarvoor niet noodzakeltjk een Italiaansehe we derantwoord vereischten. Hot is daar om onzeker zoo zegt een bericht uit Konstantinopel van 25 dezer of Italië ondanks de verwijzing naar het Londensche protokol van 1871 hot besluit zal uitvoeren. Turkije hooft dank aan den raad der betrokken vreemde diplomaten, kans gezien, de mogendheden, die gewichtige Ooster- sche handelsbelangen hebben, op zijn hand te krijgen door de contrabande- bepalingen [matig te houden en don handel in de voornaamste exportarti kelen niet te verzwaren. De gedreigde maatregelen van Italië zijn van tegen- ovorgestelden aard, ofschoon Rusland» graancampagno van dit jaar afgeloo- pen is. Intusschon wordt beweerd dat mon te Weenen nog steeds geen offi cieel bericht heeft van het blokkade- plan. Er is misschien iets waars in al deze berichten. Dat men zich te Konstan- tinopol op een blokkade voorbereid, is onloochenbaar. Zaterdag hebben do ministers van Oorlog en Marine zich naar do Dardanollen begeven om de forten te inspecteerenen de Kon- stantinopelsche correspondent van de „Frankf. Ztg.” méldt dat Turkije ter elfder ure zijn verdedigingsmaatregelen in de Dardanollen mot koortsige» ijver voortzet, hoewel men overtuigd is, dat de Italiaansehe vloot den door tocht niet kan foreoeren, noch een landing ondernomen zonder de zwaarste verliezen te lijden. Het hout dat do „Martha Washing ton” van do Austro-Americanulijn, eon der Ocedan-reuzen, bescheten zou zijn door Italiaansehe oorlogsschepen ter hoogte van Kephalonia en Zanta. Het blijkt moeilijk over dezo beschie ting bijzonderheden te krijgen. Amb- tolijk wordt zij tegengesproken niet- t bericht uit Triest en Parijs vrijwel gelijkluidend was ont vangen. Door losse en scherpe schoten was hot schip aangehouden on op contrabande onderzocht. Het werd daarna, doorgelaten on passeerde Vrij dag GH bral ter. Te Weenen vermoed men dat het dementi geschied is op verlangen van het Oestent^ksehe ministerie van bui- •tonlandsche zaken; dat zich niet gaarne in de noodzakelijkheid zou zien te moeten conatateeron, dat oen Itali- aansoh eskader in strijd met do besliste verzekeringen van Italië zich in do Ionische zee zou ophouden. Verzending van oorlogsmateriaal. Op Mytilene zijn eonige dagen ge leden, gelijk gemeld, machinegeweren aangekomen. Bij de douane was dit oorlogsmateriaal aangogeven als aarde werk, drukkerij-materiaal, enz. Als afzender word eon Armeniër genoemd, als ontvanger figureerde de ontvanger der tollen to Mytiieno. Op deze wijze waren 20 kisten oorlogsmet oraal ver zonden door eon Amorikaansche maat schappij, welker schepen Mytilene aandoon. Eon en aider bewijst in middels dat do Turken besloten zijn zich tegen Italiaansehe pogingen tot landing terdege te verzetten. Spanje. Studenten- opstootjes. De medische studenten hebben terdag te Barcelona voor de kliniek van het hospitaal gemanifesteerd, naar aanleiding van een voor hen belee- digend artikel in de „Progresso”. Zij wierpen de ruiten in en vuurden re volverschoten af op de politie en de burgerwacht, welke zich insgelijks met revolvers te weer «telde. Een viertal studenten, een kapitein en tien luite nant zijn gewond. De universiteit is gesloten. Tijdens dezo opstootjes hoeft do politie talrijke personen gearresteerd. Engeland. Een telegram uit Londen van 25 November meldt, dat in de laatste 48 uur in geheel Engeland de tempera tuur belangrijk is gedaald In de noor delijke gmafachappen'lieerschen vorst en sneeuwstormen, in Yorkshire wees de thermometer 6 graden onder nnl. De heuvels in Noord-Wales zijn met sneeuw bedekt. Rvslawd. Knoeierijen van Russische douanebeambten. Een nieuw douanoschandaid is aan do Kaukasisch-Perzische grens ontdekt. In de kleine grensplaats Agros steeg de omzet do laatste jaren buitenge woon. Een onderzoek toverde in den aan vang gpen resultaat, tot thans is gebleken, dat Russische douanebeamb ten in vereeniging mot oenigo Per zische koopliodon den Russischen fis cus beetnomen met betrekking tot de uit voer premie van suiker. Geheele ka ravanen, waarvan de lastdieren met zakken zand waren beladen, werden als suikertransporten gedeclareerd on op grond van do bewijzen van de douanebeambten werd de uitvoerpro- mie geheven. De Kroon werd in den loop van dit jaartalleen voor600,000 gulden afgozet. Naarpmt Petorsburgschn'Telograftf- agentschap meldt, hooft do Russische gezant te Tehéran mot betrekking tot het standpunt door zijn Regeering in hot bekende incident mot Morgan Shuster ingenomen, aan don Perzisohen Minister van Buitenlandsche Zaken, op diens verontschuldigingen, het vol gende geantwoord. De Russische Re- georing was ten gevolge van de ver traging bij de inwilliging van zyn eischen, tot hot nemen van buitenge wone maatregelen, bestaande in hot zonden van troepen naar Perzië, ge noodzaakt. Inmiddels gaf Shuster toestemming, dat de vertaling van ziin onjuisten brief aan do „Times” in Perziö verspreid word en zulks blik baar met liet oogmerk, om hot Per zische volk togen Rusland op te zetten. Do gezant geloofde daarom niet, dat het inwilligon van zijn beide eischon, do Russische Regeering thans moer Harry was een man van de daad. Er was geen tweede hulpkreet ge hoord en er was nog een kans dat het meisje aan de spiilers vastzat, daar de stroom haar mrect meegevoord moest hebben naar het naastbijzynde dok. „Hebt ge een boot?” „Er is er één, mijnheer.” In een oogwenk was Harry over den kant van de pier en in do boot. Hy gebruikte ruim vijftien minuten en stelde een nauwkeurig onderzoek in naar alle richtingen. Het was vruchteloos - do wateren hadden zich over hun vrijwilligon buit gesloten.' Harry kwam opnieuw op de pier, wisselde enkele woorden met den goed- hartigen schipper en daarna, het ijzige voorwerp verlatende, dat hij uit ’t water gehaald had, zocht hij ergens waar hij van kleeren kon ver wisselen. Onze held had thans een doel. ü.én persoon, een getuige of een misdadiger was van dit treurspel ver dwenen maar één bleef or over, do man, die klaarblijkelijk de obscure sluipmoordenaar geweest was in het mco*4ref ook een scl anti-Duitsoie nog te ddei te treffen. 1 doel noemen van de Engelsche con servatieven. Dat heeft ook blijkbaar de Engelsche légeering heel goed begrepen en daarom heeft zij den dag van heden niet alleen aangewezen ter bespreking van hetgeen in den afge- loopen zomer is voorgevallen, en in het bijzonder Engeland’s houding tegen Duitschland, maar zij wil de bespre kingen leiden over de geheele buiten- landsche politiek van'Engeland. Dat belet echter niet dat de conservatieven met kracht hun aanvallen op de regee ring blijven richten, in het bijzonder over het doof hun slordig genoemde beheer van oorlog en marine. Als woordvoerder van de clerical© pers treedt de reeds meA jn tenlandsch overzicht genpètni groote mysterie dat hier had plaats gevonden. Hij herinnerde zich dat hij een af spraak had gehad mot iemnncl, die hem den waren moordenaar mevrouw Bald win zou aanwijzen. Op zijn horloge ziende, zag hij dat het uur waarop hii deze persoon ont moeten zou, vertroken was hij haastte zich nog naar do afgesprokon plaats, vertrouwende don persoon nog wel wachtende te zullen vinden. Dit kwam ook zoo uit. Hij vond den vreemden afgezant op hem wachten. Intusschon had hij gemerkt dat do twee agenten die in de kelder getui meld waren, een eigenaardig avontuur hadden gehad. Het scheen dat de kelderdeur de in gang was van éen dier onderaardsche woningen, waar, in eene kleine ruimte, somtijds meer dan honderd mannen en vrouwen tezamen zijn, er*n vtiilo massa van op elkaar gepakte men- schen. Het gebeurde met de agenten was gehouden voor een politie-opstootjo en in weinige seconden was de straat met mannen en vrouwen gevuld, die half naakt schreeuwden en scholden. Nog was men niet tot bedaren ge komen, toen onze held ten tweede male dard op. Déze stelde de regeering dezer dagen verschillende zeer belang- rnke vragen. Het blad vroegwas Engeland in Juli, toen men zooals wordt beweerd aan den rand van een oorlog met Duitschland stond, geheel onvoorbereid voor zulk een oorlog? Het blad brengt dit in verband mot de binnenlandsche politiek der regee ring en vraagt dan Heeft de regeering met het oog op haar revolutionaire binnenlandsche politiek het nemen van voorzichtigheidsmaatrogelen bij eon internationale crisis vergeten? En dan stelt het blad een paar vra gen, nog scherper dan de rede van kapitein Faber. Is het waar, vraagt hot, dat in Juli, toen de internationale toestand zeer hachelijk was, de munitie voorrad on der vloot zoo gering waren, dat bij oen mogelijken oorlog slechts één eskader in zee had kunnen gaan Verder vraagt de Standard, of de bewering waar is, dat Lord Haldane toon er sprake was van de uitzending van 150.000 man heeft verklaard, zoo’r expeditie niet op touw te kunnen zet ten. Het blad vraagt ook inlichtio- gen over het terughalen van munitie, tot zelfs van Malta. En de slotvb^ag, is, of het werkelijk waar is, dat zoowel de admiraliteit als het legerbestuur onvoorbereid voor een ernstig conflict waren. Intusschon tracht men van liberale zijde de overtuiging te wek ker!, dat er van hun zijde geen kwestie van is, om Duitschland dwars te zit ten. Zoo stelde een liberale inleider op een vergadering voor, namens de Engelsche democratie eon boodschap aan de democratie in Duitschland te richten, waarin zou worden verklaard, dat de tijd was gekomen, dat de be trekkingen tusschen groote mogend heden in do eerste plaats afhankelijk zouden zijn van de meening van het eene volk in zijn geheel tegenover die van de geheele bevolking van den anderen staat. Hoewel we het denk beeld zeer goed vinden, verwachten we toch meer resultaat van de rede van den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1