Stadsnieuws. Qroote Expositie EinrLerxletrLd.. Öemeagde Bericlvtes. SMOEST. F .aatste Berichten D. SANSON. Telegrafisch Weerbericht Offieieele Prijscourant - na'/, - *v. Agadir naar DuLtschland terug, daar j amendement-de Meester, om geen gel- te Agadir alles rustig ia. De „Eber" I den toe te staan om de controle op vergezelt do „Berlin" tot Tanger en de landschapskassen te brengen bij het keert dan naar hrt station in West- Af ri ka terug. Het snelste oorlogsschip. Het snelste oorlogsvaartuig ter we reld is de Duitsche turbino-liniekruiser Moltke, welk schip gisteren bij de proefnemingen, met 50.000 H. P., een snelheid bereikte van 29.7 mijl. Dat is 4.2 mijl moer dan bij den bouw was voorgeschreven. Nimmer hoeft dan ook êen oorlogsschip zulk een snelheid bereikt. Tot dusver was de kruiser „Von dor Tann" de snelste oorlogs bodem met 28.124 mijl on 43.800 HT. De „Moltke" bezit tevens van alle gepantserde kruisers ter wereld de grootste machines. Frankrijk. Paul Lafargue t- Paul Lafargue, do bekondo socialis tische leider, heeft zich Zondag met zijn vrouw, do jongste dochter van Karl Marx, in zijn klein landhuis te Draveil bij Parijs van het leven be roofd. In een nagelaten schrijven zet hij uiteen, dat zijn toenemende ouderdom (hii was 69 jaar oud) die hem zijn lichaamskracht en zyn intellectueele vermogens ontroofde, hem tot het besluit had gedreven, te verdwijnen voordat hjj zichzelf en anderen tot lost werd. Dit besluit was reeds voor eenige jaren genomen. Do echtelieden zyn overleden ten gevolge oener onderhuidsche inspuiting met een cyaankali-oplossing. Latargue was, evenals zijn vriend Guesde, oen der meest besliste Marxis ten. Hij schroef vele socialistische ge schriften, was medoworker aan de „Humanitó" en andere periodiekon, op was van 1891 tot 1893 lid der Fransche Kamer. De spoorwegramp by Montreuil- Bollay. Wat is de oorzaak van deze ramp, die aan veertig menschen het loven heeft gekost? Wie is do schul dige Want de openbare moening had al stilzwijgend aangenomen, dat er wel weer eon nalatige ambtenaar zou zyn, aan wien het ongeluk te wyten was. De voorzitter van do vereeniging voor wetenschappelijke studie to An gers, Préanbert, een goleerde van naam, werpt alle schuld op Aon gevaarlijken, onbetrouwbaron bodem, waarop do brug in de spoorlijn Montreuil—Angers gebouwd is, het slechtste terrein ter wereld om een brug op te bouwen. Uit wetenschappelijk oogpunt be schouwd, zeido hy, is de ramp niet verbazingwekkend, maar wel het feit, dat deze niet vroeger voorgekomen is. Turkiji. Uit Konstantinopel wordt aan de „Berliner Lokal Anzeigor" goseind, dat uit de schatkist in net ministerie van financiën fr. 1,800,000 gestolen is. Men is den dief nog niet op het spoor. Encjzland. Sir Edward Grey, minister van bui- tenlandsche zaken, legde gistermiddag een uitvoerige verklaring af omtrent do jongste diplomatieke "©«P»"0k»j^Rk|1 tusschen Engeland en DuitscHHMB" Hy bepaalde zich daarby bijna uit^Pf tend tot de Marokkaanse!»^ auaostie en maakt geen melding van Tripoli. Bureau voor de Buitenbezittingen. De stemmen staken. De minister verklaart bij 1t verdere debat o. m. dat de voorgenomen her vormingen in de Vorstenlanden wel degelijk de instemming der vorsten hebben. Het streven der regeering zal gericht zjjn op zoo aangenaam mogelijke samenwerking met de land huurders. De minister verklaart, bij het verder debat, voornemens te zijn, *biettertijd aan het hoofd van het geheelo Indi sche credietwezen iemand te stollen, die zijn sporen verdiend h'yoft ophot gebied van het bankwezen. Bij do afdeeling Onderwijs en Eere- dienst bespreekt do heer Iloessiugh de reorganisatie van het onderwijs in de Minahassa en op de Sartgi- ?n Ta land eilanden. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur ter voortzetting d«r Justitiebogrooting. J u s t i t ie. In de galoriien zaten een aantal le den van het Iloogerhuis en ambassa deurs. De rede werd in grootc stilte aan gehoord. T<^n de minister de rede van Lloyd George op 21 Juli had verdedigd en ton slotte zeido JWpnneer ooit de tjjd komt, dat dit met meer dooreen minister als de kanselier van de schat kist kan wordtfn gezegd, zullen wij hebben opgehouden te bestaan, althans als groote mogendheid", woerklonken luide toejuichingen. Ook toen Grey zijn rede had beëin digd, werd hy langdurig toegejuicht. De Koningin in de Residentie. H. M. do Koningin zal a.a. Vrijdag 1 Dec. mot den Sfcaatsspoortrein van 4 uur 26 min. in do Residentie terug- koeren, ten einde er haar winterver blijf te houden. Prins Hendrik Iich* f 40 geschonken voor een vergaderlokaal der Christe- lijko Jongeling»vereeniging Paulus te Drachten. Staten-* Jeneraal. TWEED*; KAMER. Zitting vnn Maandag 27 November. Indische begrooting. Opnieuw' komt in stemming het Bij de dos avonds voortgezette be handeling der JuHtitie-begrooiing, Donderdagavond begonnen, was de rechterlijke maeht aan de beurt van beschimping. De heer Duys begon om halfnegen en zeido dat hij niet kort zou kunnen zyn, omdat een paar uur spreken niet te lang was voor het luchten van ge durende 365 dagen opgedane ergenis over onze „klassoiustitie". Wie don baldadigen Zaanschen jongeling wel eens heeft gehoord, kan uit doze bui tensporige inleiding opmaken, hoe het deinavond geweest is. Hij heeft een luid orgaan en hij gebruikte het om veie uren lang over de justitie, haar uitspraken en met name genoemde leden, een taal uit te slaan, die zich bewoog tusschen het niveau van do volksmoeting en dat van do kroeg. Voorafgegaan was de heer Rood- huyzen met een critiek op de benoe ming van mr. Van Rhede van der Kloot, tot rechtor in do arr.-rechtbank te 'a Gravenhage. De benoemde is, zooals men zich herinnert; als rechter te Dordrecht belast geweest met een speciaal onderzoek te Papendrecht, in verband met de bekende strafzaak tegen Garsthagen en is, als getuige gehoord, van de onjuistheid van eenige noor hem neergogchroven bevindingen overtuigd geworden, waaruit bleek dat de nauwkeurigheid van zijn waarne mingsvermogen, althans van zijn waar nemingen in en naby het Papondrecht- sche raadhuis, te wenBchen had over gelaten. De Haagsche rechtbank heeft hierin geen reden gezien om, nadat pjj hem reeds tweemalen tevoren op haar aanbeveling had geplaatst, dit niet ook voor de derde maal te doen en de minister van Justitie heeft hem benoemd, hetgeen, zoo kort na de Papendrechtache zaak, en na de krachtige woorden, door minister R«- gout daarover in de Tweede Kamer gesproken, eenige ergernis gewekt en critiek uitgelokt heeft. Do Minister heeft in de Mem. van Antw. gezegd, dat de benoeming, behalve op de her haalde aanbeveling der Haagserie recht bank, gegrond was op do anciënniteit van den benoemde on de gukstige rapporten omtrent hem uitgebracht, maar de hoer Roodhuijzen verklaarde zich daarmede niet tevreden en ver weet don Minister niet gehandeld te hebben naar zyn eigen forsche woor- don van het vorige jaar. Het was reeds na twaalf uur de wandkalender werd afgescheurd toen do Minister aan het woord kwam. De benoeming van mr. Van Rhode was geschiet! na het gewone onderzoek omtrent bekwaamheid,i ntegriteit, ge schiktheid. De Minister kende hem porsoonljjk niet. Wat het te Papen drecht gebeurde botreft, het waren feitelyke vergissingen, geheel ter goe der trouw begaan. Zoo had do heer Duys er in zyn rede van dozen avond wel twee honderd geploegd. Die ver gissingen vorgoelykte do Minister niet; maar, zeido hij, men mag niet vergeten, dat de verplaatsing van een rechter naar een andore stad een promotie niet kan worden genoemd. Eon goed beleid gebood veeleer mr. Van Rhede niet te Dordrecht te laten en naar een andere plaats dan Den Haag was door dien rechter niet gevraagd. Met z|jn woorden, het vorige jaar over de Papendrechtache zaak gespro ken, stond deze benoeming dus zelfs niet in eenig verband. Met groote le vendigheid wees de Minister alle dien aangaande tot hem gerichte beschul digingen terug. En daarna kreeg de heer Duys een goede beurt van den Minister, die geljjk men weet, zijn man staat, als t' noodig is. Heel moeilyk is het trou wens niet een overspannen doordraaier al den heer Duys over zyn eigen onnauwkeurig, half, verkeerd weerge geven voorbeelden van klassejustitie, uit couranten en courantjes van een kwarteeuw saamgelezen, te doen strui kelen. Het is een ondankbare taak, maar de Minister kweet er zich van met opgewektheid. Ten gevolge van het overgaan van do gist- en spiritusfabriek te Sappo- ineer aan de N V. Gist- en Spirius- fabricken te Delft is aan het grootste deel der arbeiders aan eerstgenoemde fabriek werkzaam, ontslag gegeven. Slechts enkele werklieden blijven in dienst bjj het brandewijnbedrijf. Te Enkhnizen wordt sedert een week vermist de ruim 20-jarige B., een op passend jongmensch, dat pas uit den militairen dienst was ontslagen. Ver leden Maandag vertrok hij 's middags per havenboot uit Amsterdam naar Schel li ngwoude, om met oen schipper naar Enkhuizen te varen. Sedert heeft men niets van hem vernomen. Wijl vermoedt wordt dat hem oen ongeluk is overkomen, wordt sedert Zondag in en bij de Oranjesluizen gedregd, maar tot heden allen zonder resultaat. Brand op zee. Op den stoomtrawler „Azalea" uit IJmuiden ontstond op zee brand in eene zich voor hot volkslogies be vindende oliebergplaats, waarbij vier der bemanning ernstig verwond werden. Schilderij-beschadiging in het Rijksmuseum. Zondagmorgen kwam oon suppoost van het Rijksmuseum, het toezicht hebbende in zaa) 262, tot de ontdek king dat de schilderij nummer 1030 voorstellende„Landschap mot baden de figuren", van den schuder Nicolaas Berchen, beschadigd was. Een nador onderzoek leerde, dat met een puntig voorwerp een gelukkig niet groote kras op het doek was toegebracht. Onmiddellijk werd do zaalchef en de directie met het gebeurde in ken nis gesteld. Echter kon op het oogen- blik nog niet vastgesteld worden of men hier te doen hoeft gehad met oen opzettelijke poging van baldadig heid dan wel met oen ongelukkig toeval. Nader vernemen wij, dat de be schadiging van uiterst geringe bo- teekenia is. (Hbld.) In don afgeloopen nacht te ruim 3 uren is de ijzeren lichter Volharding 3, van de firma Tegelaar en Hijnate Rotterdam, in de Parkhaven aldaar gezonken. De zetschipper Th. van Mo lenhoek ontwaakte aoor het instroo- mende water en redde zich. Houtwerk, afkomstig van de roef, en eenige losse planken drijven ter plaatse rond. In een sloot aan den Haag weg naby Delft is Zondag het l|jk van een on bekende vrouw gevonden.. Het lijk is naar Ryswyk overgebracht. Zaterdagavond omstreeks 6 uur heeft op de Merwede ter hoogte van het huis Te Merwede, bjj Papendrecht, een aanvaring plaats gehad tusschen de goederenboot Helvetia, komende van Rotterdam en zwaar geladen met stukgoederen en oen Bremor zeeboot. De Helvetia is midden in het vaar water gezonken. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Zaterdagmiddag ontving een juf frouw aan de Rynkade te Arnhem een dreigbrief zij moest f 25 betalen of haar huis zou in brand worden gostokeh. De politie word verwittigd en toen de schrijver van den brief, |zekere 8. uit Rotterdam, het geld kwam afhalen, werd hy gearresteerd. Naar wjj vernemen, hebben in den laatzten tijd verschillende diefstallen plaats gehad op het rijkstelegraafkan toor te Amsterdam. De dames- on hee- ren telegrafisten misten herhaaldelijk voorworpen en zelfs geld welke zü in de kleedkamers achtergelaten hadden. Het is tot nog toe niet gelukt de(n) dader(s) te vinden. Te riiim halfacht gistermorgen is er brand ontstaan in de catechesatiekamer van de Ned. Herv. Kerk te Doetin- chem. Dan£ zjj het krachtig optreden van de brandweer is men er in ge slaagd den brand tot het catechesatie- lokaal' en de verdieping daarboven te beperken. Het kerkgebouw is verzekerd bij de Utrechtsche Algemeene Brandwaar borg-Mij. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheur kalender van den Volksbond tegen drankmisbruik, om die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, Rijkswerkinrichtingen, Tuchtscholen en Rijksopvoedingsgestichten. Het zal zonder twyfel algemeen bijval vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werk zaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alkohol. Een verschrikkelijk drama. Het „Soer. Hbl." verneemt uit Cheribon dat in desa Pondakasem te Indramajoe Vrijdag 27 October door de bevolking jacht werd gemaakt op zeven wilde varkens. Het grootste en meest woeste -der ongure dieren vluchte een inlandsche woning binnen en viel vier vrouwen aan die zich in het huis bevonden. Deze vrouwen werden door het monster verscheurd, één vrouw zag kans om te ontsnappen. De dieren werden tenslotte doodge knuppeld. Olympia I.—V. V. „Zfcist" 2—2. Olyrapia 1 is naar Zeist geweest. Ondanks het slechte weer waron allen als tón inan om 11,14 aar» den trein vol goeden moed. Op het Zeisterveld aangekomen was men day druk bezig het terrein schoon te vegen hetgeen echter zeer langzaam opschoot. Weldra was 't Olympia elftal in 't veld op de keeper na die wilde wachten op 't oordeel van den scheidsrechter. Ook de Zeis- terschen scHienen er nog niet veel voor te voelen. Eindelijk verscheen scheids rechter de Haan die van oordeel was dat er gespeeld moest worden. Ook onze captain doelde dat gevoelen Over half drie stonden boiden met 10 man in 't veld, een oogenblik daarna met 11 man. Zeist zet flink op en direct heeft de achterhoede volop werk tor- wijl de achterhoede het niet kan bij- loopen, doch weet zelfs oen paar maal het Zeist-doel te bestoken, waarna een kalm góed-gericht schot van den reehtB-binnen de 1" goal aankondigt. Nu komt Zeist opzetten, aange vuurd door oen vrij talrijk publiek dat zich niet altijd naar behooren ge droeg, Zeist verandert van spel. In plaats van voetbal te spelen begint, 't nu ruw op te treden. Verscheidene free-kick's zijn daar dan ook 't gevolg van. Zeist blijft die taktiek volgen ofschoon er herhaalde malen door onze spelers tegen geageerd wordt en 0- lympia wordt dus genoodzaakt van haar gewone spel af te wijken. En ondanks het gladde, sneeuwveld wordt nu aan beide kanten een vurig maar veel te forsch spel gespeeld. Zeist is in die oogenblikken eenigszins sterker en een kwartier voor half time maakt de linksbinnen van Zeist met een prachtig onhoudbaar schot de gelijk maker onder groot enthousiasme van het publiek. Voor rust mist Olympia nu steeds een der beide backs. Een flinke warme kop thee, door Zeist aan de spelers aangeboden bracht ons weer een stuk op dreef. Spoedig wordt het spel hervat en Olympia moet de eerste 20 min. hard zwoegen om het heslist goed spelbnde Zeist te houden. Toch kan men niet vorhinde- ren dat Zeist met een bof de leiding neemt. Dan komt Olympia weer op zetten, het eiyde nadert, doch Olympia Cft den moed nog niet op. De ;er-wing brengt den hal mooi op, alles wordt gepasseerd, de linksbuiten geeft een pracht voorzet en onver» wachts is 't Zeist-doel gevonden en de stand 2—2. Zeist wil de laatste min. nog benutten maar tevergeefs. Tijd komt met 22. De ontvangst na 'tspel in't kleed lokaal was allerkeurigst. Verscheidene van de gasten waren genoodzaakt zich in de openlucht onderveel bekijks van Zeist-menschen te verkleeden. Do backs waren bijzonder goed tegenover het woeste stelletje. De Olympia-keeper, voor het laatst ohder de lat staande, hulde voor diens ver dedigen van de blauw-witte kleuren in en buiten Gouda. GOUDA, 28 November 1911. Societeit^Ons Genoegen." In de gisteravond gehouden alge meene leden-vergadering der Sociëteit „Ons Genoegen" memorreede de voor zitter, de heer H. Knuttel in zyn ope ningswoord den overleden voorzitter der Sociëteit, den heer P. J. Bellaart. Spr wijdde eenige van warme waar deering getuigende woorden aan den man, die gedurende een lange reeks van jaren met de 8oeieteit heeft mee geleefd en zijn beste krachten dairaan had gegeven. Ook de hefer F. Her man Fzn. wijdde een sympathiek woord aan den overleden voorzitter. Na lezing der notulen welke onver anderd werden g^Jgekeurd, werden benoemd tot leden der commissie be- met het nazien der Rekening en Ver antwoording over hot loopende Soeie- teitsjaar, de heeren N. A. van der Ree. U. Berlijn en I. van Dantzig. De Commissie belast met de keuze der in de Sociëteit ter lezing voor handen Tijdschriften en Nieuwspa pieren werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature, oustaan door het overlijden van don heer 8. 01 mali weril vooizien door de verkiezing van den heer R. Moerkerk. In plaats van den overleden heer P. J, Bell aart werd tot bestuurslid ge kozen rie heer A. J. IJsselstijn Azn. Voor deze functie waren nog twee an dere candidaten genoemd. De heer IJsselstijn aanvaardde de benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Daarna had de uitloting plaats van 10 Obligaties der Elect riciteits-promie- leening van 1910. Uitgeloot werden n°. 54 met f 40. n°. 72 met f 32.50n°. 8 met f 32.50 n°. 140 met f 27.50n°. 70 met f 27.50 n°. 82 met f 27.50n®. 95 met f 27.50 n°. 84 met f 27.50; n°. 23 met f 27.80 n°. 141 mot f27.50. Ten slotte werden de Tijdschriften on nieuwspapieren verkocht, waarna do vergadering werd gesloten onder dank aan de talrijk opgekomen leden. De hoer H. van 't Riot, alhier is benoemd tot onderwijzer aan do school met den bijbel te Krimpon a.d. Lek. Hedenmorgen heeft een stadswerk man op do Raam een stuk beton op zijn been gekregen, waardoor dit been zoodanig word verwond, dat hij per politie-raderbaar naar het Van Iterson- ziekenhuis is overgebracht. Ned. Vereeniging voor Koeltechniek. Hedenmorgen te 11 uur word in het Hotel de Zalm de zesde algemeene vergadering gehouden van de Neder- landsche Vereeniging voor Koeltech niek. De Voorz. Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes van Leiden opende de verga dering met een welkom aan de ge- noodigden, het Dagel. Bestuur dei- Gemeente Gouda en de pers. Na mededeoling van ingekomen stukken betreffende het te Washington en Chicago te houden 3de Intern. Code-Congres, van een uitnoodiging voor het 8ste congres voor toegepaste scheikunde te Washington en een schrijven van den Minister van Land bouw Handel en Nijverheid betreffende de subsidie verleoning van f1700.'— voor de te benoemen Commissie voor het conserveeren van visch, waar voor de voorzitter dank bracht, leidde de voorzitter het bestuursvoorstel in inzake De eventueele wenschelijkheid van invoer van gekoeld en bevroren vleesch in ons land aan de Nederl. Rogeering te verzoeken, om een proef op uitgebreiden schaal met zulk vleesch in ons land te importeeren, toe te staan. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen dat thans de tijd is aan- gebrffien om pen proef op uitgebreiden schaal te nemen opdat daaruit dan zouden kunnen blijken de bezwaren en de lichtpunten, die daaraan waren verbonden. De heer Vattier Kroane, Directeur van het Vriessenveen te Amsterdam verkreeg daarop het woord en betoog de in den breede dat waar de econo mische tpestand op dit oogenblik ernstig is geworden het een urgente zaak is het volksdeel tegen geringe pryzen in staat te stellen vleeschsoorten te koopen. Aan de hand van het rap port in de „Lancet" en andere perio dieken verschenen, constateerde spr. dat het buitenlandsche vleesch is van goede kwaliteit. Op gezag van andere deskundigen verklaarde spr. dat hy giënische bezwaren daaromtrent niet bestaan. Er heerscht vleeschnood, daar dooi de groote export de prijzen hier te lande zeer hoog worden opgevoerd. Dat Argentynsch vleesch kan worden ingevoerd en tegen geringe pryzen verkrijgbaar gesteld, blijkt in Oosten rijk, waarvoor de kosten van spoor wegvervoer zeer groot zijn. Spr. meent dat Amsterdam is aan gewezen als de plaats, die de export van Argentynsch vleesch het gemak kelijkst kan regelen, te meer waar nu pas door ondernemende mannen een kapitaal van 7 millioen is gefor meerd tot uitbreiding Van de vaart op Zuid-Amerika. Ook Rotterdam is daarvoor in een gunstige gelegenheid. Ook daar kunnen evenals thans te Amsterdam koelpakhuizen worden ge bouwd, waarin het vleesch direct na aankomst kan worden opgeslagen en waarin het onder controle kan staan van den veterinairen dienst. Spr. zou daarom voorstellen niet alleen de Regeering het verzoek te doen den import als proef toe te staan doch deze ook te bevorderen en dit zelfde verzoek ook te richten tot B. en W. vin Amsterdam, de leden van den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel aldaar. De heer Cohen meende dat er onder den arbeidende stand nogal bezwaren bestaan tegen het bevroren vleesch, en oordeelde het daarom wenschelijk om aansluiting te zoeken bij slagers en vleeschverkoopers. I De voorzitter antwoordde dit als een aanwijzing te zullen beschoüwen. Nadat de heeren Hoefnagel en 8. L. van der Geest, deze laatste Redac teur van het,Slagers-Vakblad hunne bezwaren tegen import hadden ken baar! en er door don heer van der Geest op was gewezen dat het groot aantal schapen dat Nederland bezit thans bij de dure vleeschprijzen uit stekend voor de consumptie konden worden benut kwam de heer van der 81uys, Directeur van het Abattoir te Amsterdam aan het woord. Hoewel spr. niet uit eigen ervaring kon spreken, moest hij zich op grond van gegevens en mededeelingen waarover hij te beschikken had zich als tegen stander uitspreken van den import van bevroren vleesch. Volgens die mededeelingen geschiedt die keuring in Argentio hoewel uit stekend gereglementeerd, uit tijdsge brek in de groote exportslachtorijen zeer oppervlakkig. In 1906 is er in Argentie nog 10"/0 van het vee tuber culeus verklaard. Vleeschnood is er volgens Spr. niet. Dat de invoer van bevroren vleesch de ongewensehte duurte-toestand zal opheffen, kon Spr. zich niet indenken, integendeel de importeurs zullen het artikel niet als werkelijk volksvoedsel beschouwen, doch dio prijzen zoo stellen dat er behoorlijk aan verdiend wordt. Wanneer er werkelijk zulk een be hoefte is aan vleesch, dan kan het vee, al geschiedt dit dan met eenige hoogere kosten levend worden inge voerd, dan is daarmede ook een hy giënische waarborg verkregen door de keuring hijr te lande. Na meer dere bezwaren te hebben gemotivoord, meende spr. ten slotte dat het volk liever verseh paarden vleesch zal ge bruiken, dan bevroren buitenlandsch vleesch. De heer van Meurs, Dir. van de Kon. Holl. Lloyd, die eenige jaren in Zuid-Amerika heeft gewoona en na dien dat land nog bezocht, verklaarde op grond van gegevens van het Con sulaat-Generaal dat de keuring daar uitstekend is geregeld en voortel uren d wordt geïnspecteerd, dat bovendien in geen 2 jaar mond- en klauwzeer is voorgekomen. Achtereenvolgens gaf spr. een over zicht van de vee-prijzen in Argentië en hier te lande, waaruit een zeer groot verschil bleek. De heer Dhont, Directeur van het Slachthuis te Rotterdam wilde er voor waarschuwen niet te veel te rekenen op den steun der groote gemeenten, daar deze verantwoordelijk zijn door hun keuringsdienst en de hygiënische bezwaren niet zijn ondervangen. Dr. O. Kagterlingh Onnes, Directeur van het Bajjreau voor Handels-inlich tingen te Amsterdam vestigde de aan dacht op de door het bureau tot-deze quaestie betrekkelijke in nota gepu bliceerde gegevens. De heer Löhnis oordeelde dat hel hier niet gold een Algemeen Neder- landsch belang, doch uitsluitend een belang voor Amsterdam, daar dit de eenige gemeente thans is die een Koel- pakhuis bezit. Na beantwoording door don heer Vattier Kraane werd het voorstel in stemming gebracht en aan genomen met 24 stemmen vóór en 3 tegen. Daarna hield de heer Dr. A. C. Geitel, technisch directeur der Kon. Stearine-kaarsenfabriek „Gouda" alhier eene voordracht over De toepassing der kunstmatige koude bij de ver vaardiging van stearinekaarsen. De heer Dr. Geitel behandelde de over gang van de vetkaars tot de stearine- kaars, en gaf in grove trekken aan op welke technische gronden en uit welke preparaten de stearine-fabricage geschiedt. Op een vraag van den heer Meurs of de grondstof talk niet gehaald wordt uit petroleum-reaidu, werd door den spr. geantwoord dat daarin para- fine ia, welke stof helaas wel wordt gebruikt. De causerie van Dr. Geitel weit! warm toegejuicht. Na den lunch begaven de deelnemers aan de vergadering zich naar de Kon. Stearine-kaarsenfabriek, waar hun in drie groepen onder geleide van de Directie de fabricage werden getoond van de grondstof-preparaten tot het afgewerkt product in de sierlijke ver pakkingen toe. Prof. H. Kamerlingh Onnes bracht namens de deelnemers aan de Directie een hartelijk woord van dank, toen allen te ruim halfvier de fabrieken verlieten. De vereeniging „Centraal Israëlio- tisch Oude-Mannen en Vrouwenhnis voor Nederland en Koloniën'besloot in haar Zondag te Gouda gehouden vergadering tot het houden eener extra loting tot gratis-plaatsing van een ver pleegde in haar te Gouda gevestigde inrichting. Moohökecht. Woensdagavond zal in cafó „Posthuis" alhier, een voor drachtavond met lichtbeelden worden gehouden, waarin als spreker zal op treden dr. P. W. Mari, alhier. Boskoop. Op Woensdag 29 Nov. a.8. des f vonds te 8 uur zal de Bos- koopache Dames-Zang vereeniging een openbare uitvoering geven in 't Hotel Kiaassen. Hedenmorgen is de oudste inwoner dezer gemeente, de Wed. L. Janzweort, in den oudordom van 98 jaar over leden. TWEEDE KAMuR. Zitting van Dinsdag 28 November. Indische bogrooting. De Kamer zette hedenmorgen de behandeling der Indische begrooting (afd. Onderwijs) voort. De lieer Ketelaar (v. d.) besprak de positie van het personeel. Uitgezon den behoorden te worden onderwijs krachten- die aan de hoogste eischon voldoen. Maar dat geschiedt niet. Een van de redenen dat zich geen ervaren krachten voor uitzending naar ïhdië aanmelden is dat het verschil in positie tusschen Nederland en In die is niet zoo groot meer, terwijl vooral de onderwijzeressen zeer zyn achter- uitgesteld bij vroeger. De huishuur-idemniteit is verlaagd (in het salaris begrepen) en nu is wel het pensioen iets verbeterd maar dat weegt tegen den achteruitgang in salaris niet op. Spr. wees vorder op de wensche lijkheid om inlanders tot onderwijzer op te leiden, waartoe onder dezen de drang levendig wordt. Ook wees Spr. op do noodzakelijkheid van good voorbereidend of fröbel-onderwys. HoF gebrek daaraan is een groote belem mering voor het onderwys. 8pr. zetto dat nader uiteen, de moeilijkheid schetsende om aan de Indische kin dertjes oen eenvoudig zinnetje als „Kees eet Kaas" duidelijk verstaan baar te maken. I»aat mer. toch beginnen met het begin. Het particulier initiatief voor ziet hierin niet op afdoende wijze.. Daarom stichtte de Regeering toch overal scholen voor voorbereidend on derwijs, waar de kindoren al spelende Nederlandsch leeron spreken.. De kwestie van do MinahasKa en de Sangi- en Talouteilanden is al heel vreemd. In het rapport van den tóen- maligen ambtenaar Coiijn ovor het on derwijs werd gezegd dat de bevolking daar zoo verlangend was naar de zen dingsscholen. Maar uit hetgeen uit de Minahassa gehoord werd bleek dat daar niets van aan was. Do regeering erkent zelf dat het rapport-Colijn niet overeenkwam met de wenschen der bevolking. Spr. zou wel eens willen weten wat de heer Colyn daarvan thans zegt. Maar nu wil de regeering toch "in plaats van de zaak te laten zooals zij is, een geheele reorganisatie van het onderwijs, die tevens het peil daarvan zal verlagen. Zij wil nu „vrye keuzeu. Maar is de minister er heusch zoo zeker van, dat er geen pressie zal worden geoefend op de ouders om de kinderen naar de zendingsscholen te zenden? Dat het peil ontzaglyk wordt ver laagd, werd door spreker nader uit eengezet. Het zal mogelijk zyn dat op een school van 130 leerlingen zal zijp een hoofd bijgestaan door een kwee- keling Waarom moeten die goed ingerichte scholen zoo in' alle opzich ten) verlaagd worden Gebeurt het om de bjjzondere schólen te bevorderen? Het nieuwste snufje is de bysondere schoolopziener. Gouvernementstoe- zicht is noodig om na te gaan of de subsidie goed besteed wordt. Willen de bijzondere scholen een eigen toe zicht op de hoedanigheid van het onderwys, dan moeten zij dat zelf betalen. Nu wil de minister, die zijn heele stelsel al compleet heeft, toch een na der onderzoek. JNiir. wil dat niet be strijden, m\UJÊÊÊ onderzoek minder eenzijdig zal ipPals dat van den heer Colyn. De heer Hugenhoitz (s.-d.) keurde dó bevoorrechting van de Riinsche zending in de Bataklanden af. De zendelingen beschouwen zich daar dan ab boven de wet te staan. Zij ver zwijgen gevallen van cholera en ree- pest, en de ambtenaren vinden in Bnitenzorg niet voldoende steun als zij zich daarmee bezwaren. Het on derwijs ia slecht omdat de zendelingen zelf niet erg ontwikkeld zijn. Het ondorwijs is vrijwel goheel godsdienst onderwijs. En er is in de Bataklan den juist een drang naar gouverne- mentsonderwiis. De heer Verheij (u. 1.) drong aan op uitbreiding van het aantal Hoogere Burgerscholen in Indië. Verder be handelde Spr. de onderwijsverslagen, die z. i. beter behoorde te zijn inge richt en meer moesten geven dan een dorre opsomming van cjjfers. Ook deze hpreker wjjdde eenige woorden aan het onderwijs in de Minahassa. Hij acht de uitgave van f 10.(XX) voor nieuw onderzoek niet noodig. Men moet daar hot gouver nement» onderwijs behouden, zooals het tot nog toe is geregeld. De heer Ter Laan (s.d.) zal zoo kort mogelijk oen aantal zaken be handelen. Ware er tüd om rustig de zaken te behandelen aan zou hij het geheele onderwijs wel ©ens kalm wil len bespreken. Spr. wees ook zijnerzijds op het groote nut van het voorbereidend onderwijs. Voor alle scholen wilde spr. als eisch gesteld zien geen toelating zonder kennis van de JSodorlar^ische taal. Do inlandsche kinderen worden geweigerd, als z'j het aiot kennen, er is geen gelegenheid om hot te loeren. Verder drong spr. aan pp golyk- stellinc van de onderwijzeressen met de onderwijzers. Het is wel opmerke lijk, dat dezelfde rogeering die hier de gehuwde onderwijzeressen uit de scho len wil verbannen, in Indio haar uiterste best doet voor gehuwde on derwijzeressen, zelfs al zyn die al jaren gehuwd, weer voor de school terug te krijgen. (De zitting duurt voort.) Hedenmiddag werd door do Tweede Kamer de nominatie opgemaakt voor een nieuw lid der Algemeene Reken kamer. Uit de sollicitanten zyn gekozen 1 C. F. Rechlien Morra, secretaris der Alg. Rekenkamer, te 's Gravenhage. 2 Mr. J. B. Breukolman, doctor in de rechts- en staatswetenschap, referen daris by den Raad van State, '«Gra venhage. 3 Jhr. J. 0. de Jong van Beek en Donk, oud-gouverneur van Curasao, to 's Gravenhage. Indische begrooting. Ovar het amendement—de Meester staakten heden de stemmen opnieuw, 39—39, zoodat dit is verworpen. De opstand in China. Peking, 27 Nov. Volgens consulaire berichten uit Hankou hebben de kei zerlijke troepen op 26 dozer na oon heftig gevecht de stad Hanjaig inge nomen. De revolutionnairen die zware verliezen hebben geleden, vluchtten naar Woetsjang. Het terugroepen van do Berlin. Berlyn, 27 Nov. Daar de rust geheel is weergekeerd te Agadir en leven en have van de Duitsche onderdanen geen gevaar meer loopen, zal de kruiser „Berlin" morgen naar Duitschland te- rugkeeren via Casa Blanca en Tanger. De kanonneerboot Eber, zal de Berlin in deze twee havens vergezellen, daar na trekt doze boot terug naar het station van Oost-Duitsch Afrika. Italiaansch-Turksche oorlog, Berlyn, 28 Nov. Een telegram uit Tripoli meldt dat de overwinning van Zondag jl. niet geweldig is geweest. Aan beide zijden waren de verliepen groot. Men zegt dat het moeilyk is fla te gaan wie nu eigenlijk overwinnaar is gebleven. Tusschenkomst der Vereenigdê Staten. Londen, 27 Nov, Uit Berlijn wordt aan de Standard geseindMen beves tigd 'het gerucht dat de Verëenigdo Staten aanstonds zullen tusschenbeide komen om te verhi ideren dat Duitsch land in de Atlantische Oceaan een vlootbasis zou krygen. De Kamer van Ekas-Lotharingen. St raas burg, 27 Nov. Men zegt, dat de plechtige opening van de nieuwe Kamer van Elzas-Lotharingen od 6 December zal plaats hebben in net paleis van den keizer te Straasburg. Sneeuw. Parijs, 27 Nov. Het beeft hier heden geducht gesneeuwd, vocfral in de mor genuren. Instorting in een mijn. Catania. 27 Nov. Te Acireale heeft een instorting van een mijn plaats ge had, vyf werklieden zijn gedood. Anti-Duitsche betooging. Gisteren hebben te Parijs Ronapar- tischo studenten een anti-Duitsche betooging gehouden. Een telegram aan Delourède werd voorgelezen en besloten werd een ver zoekschrift te richten tot do Regeering dat deze de Fransch-Duitsche overeen komst inzake Marokko niet teekent voor de Frrtnsch-.Spaansche. Spoorwegongeluk. Hedenmorgen 8 uur ia juist voor het station Kruiningen lerseke een per sonentrein zonder vaart op een ran- georende goederentrein geloopen. De dikke mist en een omgevallen signaal moeten hiervan de oorzaak z|in. De locomotief is links van den weg terechtgekomen terwjjl eenige vee wagens rechts van den weg zijn ge vallen. Een Antworpach eieren koopman moet ernstig gewond zyn. Er is eenig vee gedood. De schade ia vr|j aan zienlijk. Men is druk bezig de lyn vry te maken. GROENTEN-VEILING. Dinsdag 28 November. Bloemkool 1® soort van f 12 tot f 16 p. 100Idem 2* soort van f 7 tot f 0 p. 100. Wortelen f 5.00 tot f 6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Postelein f 0.60 p. mand. Prinaesseboonen f 2.50 p, 1000. Snijboonen f 0.50 per duizend. Uien f 5.50 per HJL. Hav. kool 18 ctz. per styk. Roodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 3'/» ots. pc»' «tuk. Kroten f 4.00 per 100 bos. Andjjvie f2.50 tot f 4.00 iier 100 bos. MARKTBERICHTEN. Veemarkt. Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzon waren voor 1ste kw. 44, 2e 39 en 3e 32 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee on Vaar- koeien goed aangevoead. Vette Kalveren goede aanvoer, 1ste kw. 32, 2e 28 3o 24 cent per half kilo. Htieren redelijke aanvoer 1ste kw. 33, 2e kw. 29 3e kw. 26 cent per half kilo. Graskalveron redelijk aangevoerd, Handel in 1ste kwaliteit spoeling- vee goed, mindere soorten stug, vette Btieron en vette Kalveren mot rede lijke omzet, Graskalveren duur. Op do magere markt z|jn de prijzen hoog. der nieuwste modellen Wintermantel», - Continue», Blottgen, J u pes, J upons, Robes en Jtt pons f often alsmede eene groote keuze PILTKHIIRl van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurroerende pryzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BCRGERLIJKÉ STAND. GOUDA. GEBOREN26 Nov. Abraham Arie, ouders D. van der Tuin en J. de Fran krijker. Aart Adriaan Johan^ ouders A. de Gruijl eh A. J. van Nifterik. Hubertus Marinus, ouders M. van Hof wegen en E. Snel. 26. Maria, ouders J. van Vliet en M. van Eyk. Geer- trui'da, ouders P. de Jong en J. van der Speld. 27. Wilhalmina Adriana ouders A. van4 Hof en J. Schouten.,-— Cornells, ouders E. Lafeber era Slootjes. WUhelmina Jacoba, ouders J. van Bovene en W. C. van DtrareiV Elisabeth, ouders A. de Groot en J. P. van der Starre. 28. Theodorus Jacobus, ouders G. T. van Rhljn en J. J. Olsthoorn. OVERLEDEN 27 Nov. M. Klein, 50 j. geh. met J. Rietveld. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.7 to Riga, laagste stand 748.9 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelyke wind, nevelachtig, tot half bewolkt, weinig of geen regen. Over dag iets zachter. TAS DSS KlfoeUtktKlelUABStftrStit •28, NOV 1011. »Mfl Maatslrraiaem Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet, öostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3d«> Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1900 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische ASpw.m\i) 1898 4 pot, ld. Ubl. (Nieolai Si >oor- weg) 1807-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pat Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AH. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lea rning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. 'Venezuela Dipl. Schuld 1906 8 pot. Bank- en Fredlet-lzstel- 224 V, 289 1 *P/k 09»/, 557 öl 167'/, 447 438 Ned. Bankaandelen luduNtr (Muterucniiuftru A meriran Car A Foun- dry Oomp. G. v. A. 1<I.Smelt ing A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aaud. Kul Crediet lasted, «a Cultuur Oudrrnemincfu Handelsver. „Amster dam" Aand. lav.Cultuur My. Aand. Ned. Handel-My.C.y.A NUnbouw HUeu. Ketahoen" Mijnbouw *ji- Gew. Aand. Redjang ijobmig, Mijn- I bouw My. Aand. Groat Co bar Aand. Petroleum Oudrrz. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpi. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. O. A HcbeejHraart BUew. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. rabak-Ouderaemlnfea Bind joy Tabak Mij. A. Nieuwe A>ahan Tabak I Mij. Aand. LSilau" A sahiui Tabak Mij. Aand. diversen Max wel Land O pant Gort. v. Aand. Peruvian Corporation 12m. Cert. v. Aand. ftpoorweceu. Holl. IJzeren Spoor- wogmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aarid. i Zuid-Italiaan. Spwm|j. Serie A-H Obl. 3 pet. j Warschau-Wee nen j Spoorwagmij. Aand 182'/i l82'/5 dito dito Act. do Jouiss. ;f 105. - f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie SpoorwogsMij. Gew. Aand. Union Pacific Rlilroad Cv, Cert. v. ghw. A. Wabash Gew.\Aand. Preuiieic Amsterdam Aand\p pet, Hongarije. Thet gmirungs-Ges. 4 pet. I 160'/V GELDKOERS. Prolongatie 4—4pCt. Staatsfondsen Nat. vast. Bnitenl. kalm. Mijnen vast, Generaal Trading kalm, Tramwaarden stil, Steels en Amalgamated vaster, Unions minder, Petroleum* kalm, Culturen prijshou dend. Vwif» 81'/,! M 64'/, 91 8H"/.J 89'/,, 106»/,. 'ii 87'. M'/tl '209 65'/, 747, '267. 04'/, 1777, 176'/, 116 167, io7, 118", 18"/,. 187, 42 11 "Vu 81*/, 93 667, 067. 987, 3'2'/, 027, 170 1767, 11 "Vu 102 v ioi7,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2