ST. \IC0L\AS- Groote Expositie 3Binn.eia.laxi.ca.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Nuttig en fraai CU^E-A/CT. SINGER Maatschappij, Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant kon hobbon op de kracht van zijn leger. Amerika. Uit New-York wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat. Roosevelt een verklaring gepubliceerd heeft, dat hij goen candidatuur wenseht to aanvaar den en ook voor goen andoren ean- didaat zal opkomen. Hij heeft Taft nooit steun beloofd. De Lafolette- groep begint in Ohio met de agitatie. Daar zou ook Roosevelt's intieme vriend Pinchot sproken. Do moge lijkhoid, dat er oen nieuwe republi- keinscho candidaat opduikt, is niet buitengesloten. Pinchot heeft in New- York reeds verklaard, dat J^afolette na Roosevelt's bodanken de aange wezen candidaat is. China. De opstand. Peking, 28 Nov. Volgens consulaire berichten uit ilankou wonsehen de opstandelingen oen wapenstilstand van 3 dagen te sluiten, ten einde zich de instemming van do andere provincies te verzekeren by do aanneming der regeorings voorwaard en, vooral mot be trekking tot het behoud van do tegen woordige dynastie.' l)e overgavo van Woetsiang was slechts voorloopig en geschioddo om de stad voor verwoesting te vrijwaren. Nederlanders te Peking. Rij het departement van Marino is telegrafisch bericht ontvangen, dat van Hr. Ms. Holland, te Shanghai liggend, oen detachement ter sterkte van 3 officieren en 45 man naar Poking ge zonden' is ter beschorming van do Ne- derlandscho belangen. Een kalonderquaestio. Do Nieuwe Ort. meldt Dp Kamer was gisterochtend haar tijd vooruit 1 Wat zij te danken had aan den Kamerbewaarder Byleveld, dio ondanks zijn jaren on zijn grijze haren dus toch nog vooruitstrevend blyft. Of hierin eonigerloi uitwerking van de Kamer-atmosfeer te bespeuren is, 'of wol eenigo rogeoringsinvloed Terwijl toch nog by velen deze regeering con servatief heetwat dan ten onrechte geschiedt. Hoe 't zij, (lo Kamer was haar tijd vooruit,één dag. Want, en zie hier dan do quintessence van de zaak, de beide scheurkalenders waarvan er één aan elko zijde van den Troonhe mel hangt, waaronder de voorzitter gezeten is wezen beido29 No vember, een eenstemmigheid welke dus oenigorlei vergissing ten oonon- raalo uitsloot. Men onderschatte do be teekenis van het geval toch nietWat is de Kamer zonder kalender Vooral by den woor denstroom, welken in dozen bogroo- tingsdagen zoo menig Kamerlid los laat? Dan niet te weten van dag nooh tyd. Maar dat kon tengevolge hebben dat men ten laatste oen avondverga dering voor een dagvergadering ging houden we zitten iminors ook over dag mot 't elootrische licht op. Wacht oonH, daarin zal de oorzaak zitten van Rylevalds vergissing. Vooral echter dient men te weten hoe nauwgezet en plichtgetrouw deze in den dienstver- grijsde Kaïnerbewaarder zijn dan ook inderdaad gewichtige functie vervult, van telken dag den kalender af to scheuren. Geen minuut*langer dan noodig is laat hy andera den dag du ren ids op oen avondvergadering de klokkonwijzors naar middernacht loo- pon, posteert Byleveld zich by een der kalenders de bevoorrechte dien avond, wat elk van het twoetal om beurten 'is. En klinkt dan de eerste slag van twaalf uur, dan scheurt hij 't kalenderblaadje er af en nog vóór dat oen tweede slag geklonken hoeft, verdwijnt ook van "den tweedon ka- londor hot blaadje. Zoo moot Byleveld gisternacht woei' gedaan hebben doch als je met lieht- op do Kamer verlaat on met licht-op er terugkomt, dan raak je don tel kwijten zijn ook niet alle begroo- tingsvergaderingen elkaar gelijk En zoo moet 't dan gebeurd zijn, dat de Kamer-kalender den tijd oeu dag vooruit was Maar 't snood bedrijf kan natuur lijk niet lang onopgemerkt blyven. Reeds begon men hot geval als een ernstig precedent te bespreken. Kon 't niet opn listig-oveijegd plan zijn om do Kamer een dag te ontnomen van haar bogrootingsroes en om hot Land óón dag Kamerigelsprekendheid to onthouden? Byleveld zou dan 't slachtoffer geworden zyn van niots minder dan oen complot! f yorwijl men aldus, naar wy verna men, discussieerde, verdwenen de beide kalenders van den wand Byleveld, had zo eigenhandig weggenomen. En tien minuten later kwam hij er triomfantelijk mede terugde blaad jes van 28 November zaten er weder op. Toen constateerden we met vol doening dat de inwendige dienst van de Kamer zóó uitnemend in orde is, dat zelfs de kalenderblaadjes niet de prullemand ingaan, maar als stukken van overtuiging dat de dag om is nog eenigen tijd bewaard worden. Intusschen we» het kalenderlooze tijdperk voor de Kamer hiermede ge ëindigd en was onze Volksvertegen woordiging weder in staat met haar tijd mee te leven. 8 ta ten-G eneraal TWEEf>i KAMER. Zitting van Dinsdag 28 November. Indische begrooting. (Vervolg). Bij de voortgezette behandeling van de afdeeling Onderwijs dor Indische begrooting, wijst do hoor do Vissor, tegenover den heer Iiugenholtz, op do groote beteekonis van het werk der Rij nucha zonding in Indië. Ten aanzien der onderwijskwestie in do Minahassa zet spreker uiteen, dat hot hom verwon dorde dat ook hier do antitheseopenbare school of bijzondere school zoo op den voor grond gebracht wordt ten nadoele van ue zending, waar immers de geheele zaak, waar 't hier om gaat, wel door do Regoering, maar nooit door eenig zendinggenootschap is opgeworpen. Spreker heeft dan ook die conversie nooit anders bepleit, en doet dat thans weer uitvoerig op deze zakelijke gron den 1°. dat do Minahassa-scholen, zooals zij thans zijn, zich niet aan passen aan do behoeften der inlanders; 2". om financioele redenen. Sprekor wijst er op dat er zich in derdaad moeilijkheden kunnen voor doen ten aanzien van de instelling van een bijzondere school-inspectour, en Spr. aarzelt niet te vorklaren, dat als mocht blijken dat door dio bijzon dere inspectie nadeel wordt toegebracht aan de gouvornoments-lnspectie, hij de eerste zal zijn om in het belang van goed onderwijs in de Minahassa, het welk hij van harte voorstaat, zich er tegen te verklaren. De heer Scheurpr beveelt verbete ring aan in de opleiding van inland- scho artsen, in verband met betere organisatie van de dokter-djawah ■Qttooi. De hoer Polloma sluit zich niet aan bij den aandrang naar uitbreiding van het aantal Hoogore Burger Scholen in Indië, en bevoelt daarentegen meer m. u. I. o. scholen daar te lande aan. De heer Bogaard t weerspreekt dat naar Indië onderwijzers wordon uit gezonden van niet voreiachte be kwaamheid. De Minister van Koloniën de heer do Waal Maletijt) protesteert tegon do eritiek op de Rynsche.zending in de Bataklandon. liet oordeel van don hoer van Kol kan do minister geens zins onderschrijven. Do gechristiani- soorde Batakkers verschillen zeer van hun andere Undgenooten. Inderdaad mankeert er wat «an het zondingson- derwijs, doch ook aan het' gouverne- mentsonderwiis. Inderdaad is het Europeosch ondor- wijs zeer dor. De minister zal den G G. om verandoriftg Verzoeken. De wenseh van den hoer Scheuror betref- fendo een universiteit stuit nog af op hot ontbreken van een basis, n.l. de ontwikkeling van do maatschappij. Wat hot gehalte betreft van de uit gezonden onderwijskrachten, de mi nister kan verzekeren, dat nauwlettend de keuze wordt gedaan. Steeds wordt hot schooltoezicht gehoord en gevraagd om een gemotiveerde buoordceling van do Bchoolautoritoiten. Er is ook aangodrongen op salaris- verbotering van do onderwijzers. De minister moet daarop antwoorden dat hot niet kan- De gelijkstelling van de salarissen van onderwijzers en onderwijzeressen goeft do minister aanleiding op te morkpn, dat een onderwijzer moor uit gaven in Indië heeft. Intusschen is en stap in de richting van de gelijk stelling reeds gedaan. Daarvan moe ten de resultaten worden afgewacht, alvorens een tweede stap kan worden gedaan. Het gezamenlijk aantal leerlingen op do 3 H. B. Scholen steeg van 1902—1906 maar zeer weinig. In 1806 werd de toelating verruimd en sedert trad er een sneue stijging in; in den cursus 1910/11 waren er 811 jongens en 27$ meisjes. Na de ope ning van de M. U. L. S.-scholen daal den die getallen resp. tot 704 en 227. Daaruit blykt, dat die M. U. L. O.- scholen voldoen. De minister kan das op dit oogenblik niet denken aan de oprichting van een H. B. 8. te Ban doeng. De minister acht het ook onbillijk, dat men aan inland|efae kinderen wél, aan Eurogpoiche kinderen niet den eiscb stelt van Nedérlandsch te ken nen om te worden toegelaten tot de gewone latere school. Maar nu* dringt de heer Ketelaar aan op oprichting van Staatsfröbel- scholen. Dat moet men ecKter aan het particulier initiatief overlaten. Do heer Ketelaar (v.-d.): Er zijn er slechts 68 op geheel Java. De MinisterDe fröbelscholen zijn slechts noodig voor zinderen, die later naar Hollandsche scholen gaan. Zóó komt dit cijfer in een ander licht Het afschaffen van het onderwijs in do Franscbe taal op de gewone scholen zou nog zoo Biecht niet zijn. Maar de zaak houdt verband met den overgang van jongens van de Indische naar de Hollandsche II. B.-scholen. Don heer Scheurer antwoordt de minister, dat het bezoek van inlandsche meisjes aan de scholen op Java en Madoera zeer gering is. Als er be hoefte blijkt aan M. IT. L. O.-scholen voor meisjes on het particulier initia tief sticht zo, dan zal de minister deze steunen. De Minister: Wij hebben thans een intensief bestuur op de Buitenbezit tingen. Daarvoor was noodig, dat er ovenwicht zou komen tusschen de ont vangsten en uitgaven in de verschil lende streken- Do hoor Colijn werd met een onder zoek belast en bezocht ook de Mina hassa en bevond, dat do gewestelijk^* uitgaven dë inkomsten met 3 ton over troffen, terwijl nog niets werd bijgo- dragen in de algemeens kosten. Dat tekort werd veroorzaakt door de bui ten verhouding opgevoerde onderwijs kosten. Het is beslist en absoluut onjuist, dat de heer Colijn een rapport uit bracht, dat niet steunde op do toiten. Die beschuldiging wijst spr. mot kracht af. Toen, na dit rapport, heeft men gezegd het onderwijs moet gegeven worden aan de zending. Dat was geen gedachte van den hoer Colijn, doch een gedachte, die reeds vrooger was opgekomen en die d« heer Colijn heeft uitgewerkt. Toen dit plan bekend werd, kwam de agitatie, geleid door den hoer Vierssen. Er is toen oen ambtenaar heengezonden, die een volksbeweging tegen do conversie coÜÉit eerde, oen volksbeweging, deels kunstmatig, doels spontaan. Nadat dit gebleken wai, is de G. G. gekomen met het thanti verdedigde voorstel om de neutrale school te laten bestaan on de zendingsscholen daarnaast te behouden. Steeds heeft men hiei in Nederland gewenscht, dat de bijzondere school met de openbare school zou kunnen concurreeren. I)at beoogt men ook voor Indië. Nu is er beweerd, dat het aantal vakken zal worden ver minderd en daardoor het onderwijspeil zal dalen. Maar het komt niet aan op hot aantal vakken doch op de uit komsten. En wat is liet resultaat ge weest l)at -in 1909 5361 leerlingen de gouv.-scholen verlieten zonder en 458 met certificaat. Daarom moet men zyn kraéhten concentreeren op: lézen, rekenen en schrijven. De mi nister wil mot de'Indische regeering overleggen om de kinderen, die van de eenvoudige scholen komen, gratis toe te laten tot de 2d# klasse-scholen. De districtshoofden hebben voor niets meer te zorgen dan bij den be- staanden toestand. I)e regoering blijft de onderwijzers en de sohoolbehoeften betalen. De gou vernemen ts-school blyft met volle kracht gehandhaafd. Do regeering beoógt met de uitzen-. ding van een commissie niet een nader onderzoek. Als de Kamer de f 10.000 toestaat, dsn is dit voor een commissie voor de uitvoering van do plannen. De zending heeft toezicht op haar eigen scholen noodig; speciaal contröle over de onderwijzers. liet is eigenlijk een ambulant hoofd. Het gouverne ment handhaaft echter zyn toezicht, en de .adjunct-inspecteur zal in do Minahassa blijven. Het amendement- Ter Laan is dus ongowenscht. Do heeron Hugennoltz ,(s. d. a'. p.), Roessingh (u. 1.), Ketelaar (v. d.) en Terlaan (s. d. a. p.) repliceeren. Na dupliek van den Minister wordt het algemeen debat over de G*1" af- deeling gesloten, en de vergadering verdaagd tot Woensdagochtend 10% Maandagavond omstreoks 6 uur is op de 2e verdieping van perceel no. 147 in de Niquwe Kerkstraat te Am sterdam, bewoond dóór den makelaar Roodenburg, een felle bryd uitge broken. Hot vuur sloeg door de ramen naar buiten en tastte ook de derde verdieping aan, waar een naaisters- atelier gevestigd wa? Alle bewoners, ook de meisjes, werkzaam op het ate lier, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De twee verdiepingen brand den geheel uit. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het onzekere. De echt- gen oote van den heer Roodenburg schrijft het ontstaan van den branc hieraan toe, dat de slang van de gas lamp is losgeraakt. Hijzelf meent echter dat hii de lamp heeft uitgedraaid toen hij de kumer verliet. I)o politie stelt een onderzoek in. De werkman G. Stremmelaar, die op de fabriek van de firma Krol en Co. te Zwolle dezer dagen door een ontploffing van een vat met loog zoo deerlijk word getroffen, is in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overleden. Hy laat oen vrouw met 7 kinderen na, Gisterenmiddag is op den Parallel weg te Rotterdam aangehouden een bekenden landlooper, te Charlois thuis- behoorende. In zijn bezit zijn in ver schillende zakken gevonden 127 rijks daalders. De man wilde de herkomst daarvan niet opgeven, zoodat ver moed wordt, dat het geld door mis drijf is verkregen. Hij is voorloopig in bewaring gesteld. Te Purmer, bij Edam, is o verloden ds. J. J. Bange, sinds 1891 predikant bij do Ned. Herv. gemeente aldaar. De overledene stond voordien te Ilooge Zwaluwe, Klaaswaal, Zevenhuizen en Drachten. De Winkelsluiting te Amsterdam. Vanaf 29 Nov., mogen de winkels tot en mot 6 Dec. a.s. tot 's avonds 11 uur geopend blyven. Men weet, dat deze regeling met het oog op het St. Nicolaasfoest in de verordening is opgenomen. Een andere afwijking van de negen-uursluiting is bepaald voor het Kerstfeerst. Met het oog daarop mag van 17 tot en met 24 Dec. tot J.1 u. 's avonds opengehouden worden. Zaterdagnamiddag geraakte H. do Jong te Zuidlaren door instorting van een nieuwen zandput bekneld tegen don steilen rand van eon put, waar door hij inwendig zware knouzingen bekwam, waaraan hij spoedig daarop overleden is. Bij den verkoop van olmen in Zeeuwsch-Vlaanderen werden hooge •rijzen besteed, van f.90 tot f 130. ielfs werd voor een boom f 160 be taald. De boomen werden vooral door Belgen gekocht. Te Eeclo, bij de Belgisch-Zeouw- sche grens, vierde Zondag J. A. Van Doorsselaar onder groote belangstel ling zyn lOOsten geboortedag. Do ja rige werd officieel ten stadhuize ont vangen en toegesproken; hem word een soren#Bo gebracht 'en des avonds werd eén vuurwerk Ontstoken. Onder de gemeente Diver (Z.-W. Drente) is, zoo vertelt de Tel., eenigo weken geleden een jongeling spoorloos verdwenen, dat was na de Diever markt. De familie, radeloos van smart, ging naar een waarzegster, die de ver zekering gaf, dat de verdwenene in Holland op een flinke boerderij werkte, en na pen paar dagen bericht zou zen den. Nu. was de familie gerust en bleef wachten op een brief. Doch deze week werd haar vertrouwon in de orakelspreuk "van de waarzegster op droeve wijze beschaamd, daar een schipper het lyk van den vermiste bij de Witselterbi ug uit het kanaal visohte. Diefstal van gobelins. Men schrijft ons: In den nacht van 24 op 25 Nov. i.l. zyn door inbraak uit ijen Dom te Xanten twee geweven wandtapijten t»-g- gobeling) gestolen en waarschijn lijk over de Nederlandsehe grens ge bracht: De tapijten zyn ieder 2.60 X 1.75 M.het eene stelt voorAhas- verus en Esther, het andere: l)avid en Abigaël. In de randen zijn bij ieder 8 wapens aangebracht en het opschrift -Dit tappita gheeft heer Adolf van Wielick. 1574. Nu de diefstallen van kunstvoor werpen in kerken en musea dagelijks toenemen, wordt het van een waarfyk dringend belang, dat eindelijk eens een der dieven gegrepen wordt. Mocht ietnand de gestolen stokken onder de oogen krijgen, dan wende hij zich onverwijld tot het naastbij- zijnde politiebureau. Kennisgeving aan prof. Renard zal natuurlijk op hoo ge n prys worden gesteld, doen vóór alles waarschuwe men de politie. Gisternacht te halfeen ontstond er te Leiden een vrij hevig uitslaande brand in het perkeel Lange Mare no. 22 waarin een handel in papier en kantoorbehoeften wordt uitgeoefend. Door de spoedige hulp van de brand weer kon men de vlammen tamelijk spoedig bedwingen, zoodat alleen de benedenverdieping het moest ontgel den, die dan ook bijna geheel werd vernield. De bovenverdieping bleef gespaard maar bekwam veel water schade. De oorzaak van den brand is tot dusver nog onbekend. Het per ceel was tegen brandschade verzekerd evenals de inboedel enz. Geheimschrift der kellners. Kellners en hotelbedienden in het algemjen, zijn gewoonlijk een uitge slapen volkje. Zij hebben oen buiten gewone handigheid in bet juist beoor- deelen van «le gasten en weten in een minimum van tijd wat voor de vloesch ze in de kuip hebben. Toch bedienen ze zich om elkaar en zoodoende weer zich zelf hierbij nog een beetje te hel pen, van hulpmiddelen. Zij hebben n.l. oen geheimschrift uitgevonden. Mag men oen Amerikaansch blad de „World gelooven, dan bestaat het niuwe geheimschrift der hotelbedien den daarin dat zij mot krijt of met een scherp voorwerp, toekenb maken op verschillende plaatsen op de koffers. Eén cirkelkwartier aan den linker- bovenkant van den koffer duidt den onervaren nieuweling aan, die gemak kelijk geplukt kan worden, terwijl oen loodrechte streep rechts boven in den hoek den slechten gast en krenterigen fooigever branmerkt. Een loodrechte streep vlak naast het slot duidt den vrijgovigen, een kruis in den rechter benedenhoek den vrijgevigen maar zoor voel eischen stellenden gast aan. De brompot, die overal wat vindt aan to merken, wordt door een dwarsloo- ponde streep in de opmerkzaamheid aanbevolen. Mot deze vijf teekens wordt alles uitgedrukt wat voor de hotelbedienden van belang is en de hotelkootaier kan bij aankomst van den reiziger, nog vóór deze den voet over den drem pel van het hotel gezet heeft, door een handbeweging don ijverig toe schietenden portier reeds te verstaan geven, met wat voor soort gast men te doen heeft. Naar aanleiding van dit Ameri- kaansche bericht deelt de „Köln. Zfcg." mee dat ook al in vroeger tijd de hotelbedienden een geheimschrift had den, doch van anderen aard. Toen plakten zij tot reclame dienende hotel plakkaten op verschillende, voor do ingewijden bekende wijzen op de kof fers der gasten. Er kwam echter oen tijd dat een slimme zakenman op het idee kwam zulke hotelmerken in den handel te brengen en menigeen die nooit in het buitenland was geweest, liet op zijn koffers dergelijke papier tjes plakken. Zyn argelooze medebur gers dachten dan dat hij minstens den winter in Egypte, de lento aan het meer van Genève en den zomer deels in een voorname zeebadplaats deels in een schitterend hotel in Zwit-5 seriand had doorgebracht. Op die manier ging de boteekenis van de hotelmerken voor de hotelbedienden verloren. Te Grave heeft Maandag een hevige brand gewoed in de Ned. Herv. Kerk. Vooral het orgel heeft veel geleden. De kerk wordt des Zondags verwarmd, en men vermoedt, dat het vuur is ontstaan door een uit de schoorsteen pijp ontsnapte vonk. Gistermorgen is te Utrecht de dienst bode van den concierge aan 's Rijks- munt uit het zolderraam op straat ge vallen, terwyl zij kleedjes uitklopte. Zij was onmiddellijk dood. Een goederentrein heeft gisteren tusschen Coevorden en Stadskanaal een 82-jarige vrouw overreden. Zij was terstond dood. In het Westelijk stadsdeel van Rot terdam loopt in de laatste dagen een juffrouw met rood haar rond, die zich voor modiste uitgeeft. Bij gegoede in gezetenen tracht zy van de dienstboden kleeding in handqn te krijgen, die die versteld moet worden. Dit is haar, zooals bekend is geworden, gelukt in de Henegouwerlaan en op den Heem raadssingel. De personen, die haar kleeding hebben meegegeven, hebben haar tót nog toe niet terug gezien. Te Venlo is Maandagavond afge brand de bergruimte met stalling van den heer Hulzen, gelegen Achter-de- Kazerne. Oorzaak onbekend. In „De Waard" (N.-H.) is gisteren het huis van Korver afgebrand. Eenig huisraad werd gered. De bewoners waren afwezig. Te Koog aan de Zaan brak gister avond ongeveer 6 uur door onbekende oorzaak brand uit in de timmerschnur van de wed. Jacob de Vries aan de Htatiousstraat. Met drie slangen >p de waterleiding kon hpt vnur bedwongen worden. Do werkplaats brandde groo- tendeelB uit. Roodvonk. De Roomsch-Katholieke scholen voor jongens en meisjes te Purraerend zijn, wegens 't heerschen van roodvonk gesloten. Een onderwijzeres, mej. Mirck werkzaam op de jongensschool is in zoo hevige mate aangetast, dat ze binnen eenige dagen is o verloden. Ook een onderwijzer van dezelfde school heeft roodvonk. Dinsdagavond is te Koog aan de Zaan brand uitgebroken in de timmer werkplaats van de firma Wed. Jb. de Vries. De brandweer wist niet alleen het vuur tot dit perceel te beperken, maar slaagde er ook in nog een deel daarvan te sparen. Do orzaak is on bekend. Donderdag 30 November zal de Nederlandsehe Glas vei zekering-Maat schappij, do oudste van dien aard in Nederland, directeur do heer W. P. van der Held, gevestigd te Rotterdam, den dag hordenken waarop zij vóór 50 jaren werd opgericht. Gisterenavond reed oen 12-iarige jongen op de Leuvehaven te Rotterdam mot zijn fiets te dicht langs don water kant. Hij viel van den kant en kwam terecht op het dek van een daar liggend schip. Do fiets viel in hat water. In bewustoloozon toestand is hij por brancard van de verooniging E. II. B. O. naar het ziekenhuis gebracht. De kerkbrand te Vlissingen. Men schrijft ons uit Vlissingon Naar wij vernemen, zal de 62-jarige loodgieter A. J. V. alhior in hoogei beroep gaan van het vonnis van do rechtbank te Middelburg van 17 No vember jl., waarby hij wegens het veroorzaken van brand dooi' schuld, waardoor gemoed gevaar door schuld ontstond, veroordeeld werd tot-L4 da gen hechtenis. Evenals in eorste instantie zal ook voor hot gerechtshot mr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, voor V. als verdediger optreden. GOUDA, 29 November 1911. VSBOADEBINO VAN DEN RaaD DKft GEM RENTE GOUDA. Op Vrijdag 1 December 1911, des avonds 7®/| uur. Aan de orde 1De benoeming van a. een Gemeente-arts, ter voorzie ning in de periodieke aftreding van den heer P. de Boer. b. een Onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 4. c. een tweede Leerares voor de afdeeling A der Stads-Muziek- school. d. een lid en een plaatsvervangend lid van het Scheidsgerecht. 2. De voorziening in periodieke vaca turen in Commission en Besturen van plaatselijke instellingen. 3. De voorstellen tot onbewoonbaar verklaring van de woningen aan de Lombardsteeg No. 4 en aan de Nieuwe Haven No. 188. 4. Het voorstel tot wyziging derGe- meente-begrooting voor 1911. 5. Het voorstel tot onderhandsche verpachting van het overzetveer in de Kattensingelgracht. 6. Het voorstel tot intrektóng van artikel 4 der Verordening als be doeld in de Artt. 6, 7 en 11 der Drankwet. 7. De motie van den heer A. J. IJs- selstijn om de benoeming van tijde- lyke opzichters bij buitengewone werken te doen geschieden door den Raad.- Bij Kon. besluit-van 22 Nov. 1911 ia met ingang van dien datum herbe noemd tot Voorzitter der plaatselijke Commissie voor de Ongevallenverze- ring te Gouda, de heer Dr. A. C. A. Hoffman, alhier. De a. 8. uitvoering van de dames- zangvereeniging „Arnold Spoel", is naar wij vernemen, Vastgesteld op Maandag 18 December a.s. Uitgevoerd zal worden, het oratorium „Paulus" van Mendelssohn. Als solisten zullen optreden de damee, Mevr. J. E. Fruyt van Hertog—Pasveer (sopraan), Mej. C. van Reedt Dortland (mezzo-sopraan Mej. A. Scholten (alt), allen alhier en de heeren Chabot (tenor), en C. Bac kers Jr. (bas), beiden van Rotterdam. Do afd. Gouda van den Bond van „Vrouwenkiesrecht" zal Maandag 11 Dec. a.s. 's avonds 8'^ uur een open bare vergadering houden in de Soc. „de Réunie." Als spreekster zal op treden Mej. Mr. E. C. van Dorp, met het onderwerpOver den arbeid der gehuwde vrouw. G ASCONTROLE. 29 Nov. 1911, 2 uur namiddag. Druk 44 m.M. Lichtkracht 13.76 Kaarsen. Warmtegevend Vermogen 52o° (-aJor,ën- Maandagavond hield do heer L. Hoejenbos, lid van don Haagschen Gemeenteraad voor de leden der Goud- sche Coöperatieve Voreeniging voor genees- heel- en verloskundige hulp een voordracht over het onderworp Is de oprichting van een begrafenis fonds gewenscht? In den breede zette de spreker de be zwaren uiteen, die aan do oprichting en instandhouding van een dergelijk fonds zijn vei bonden en concludeordo dat het voor een verooniging als die voor welko hij optrad, niet wonsche- lijk zou zijn ora een begrafenisfonds in eigen beheer te stichten. De penningmeester der voreeniging bracht in deze vergadering verslag uit van zijn gevoerd geldelijk beheer, waar uit bleok dat het ziekenfonds een na- deeiig saldo had te boeken van f369.64, do apotheek daarentegen een voordoolig saldo van f380.42, zoodat or totaal gedurende het eerste halfjaar 1911 een winst is gemaakt van f 110.78. Rkruwijk. Donderdagavond om streeks 11 uur brak er een uitslaande brand uit in een schuur by het stoom gemaal van den polder „Middelburg". De Bchuur brandde tot don grond af. Toegeschoten hulp wist met emmers water het belendende stoomgemaalgo- bouw te behouden. Oorzaak onbekend. Assurantio dekt dé schade. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting. De 19-jarige boomkwoeker N. S. te Boskoop, gedotineord bekende op 29 Oct. uit een café te Gouda oen rijwiel te hebben 'ontvreemd. Eisch wegens diefstal twee maanden gevangenisstraf; bekl. is nog nooit veroordeeld. Mr. v. Kossem sloot zich bij het oor deel der rechtbank "aan. I)e rechtbank heeft gisteren ver oordeeld T. D., 48 jaar, bode te Bergambacht, wegens bedriogelijke bankbreuk, tot drie maanden gevangenisstraf. D. van den H. te Capelle a'd IJsel, wegens mishandeling, tot f5.— boete subs. 10 dagen hechtenis. Vliegen. De aviateur Heinrich van der Burg behaalde gistermorgen op het vlieg terrein „De Molenheide" nabij Breda op een Sommertweedekker op schitte rende wijze zyn brevet als vlieger. Te 9 uur 20 min. steeg hii op voor de eerste vlucht en beschreef de vijf achten in 13 minutente 9 uur 47 min. steeg hij voor de tweede vlucht op en volbracht deze in 11 minuten. Beide keeren vloog hij op een hoogte 'van ruim 30 meter en landde hij keurig. Te 10 uur 10 min. volbracht hjj een hoogtevlucht, waarbij hij een hoogte wn ongeveer 100 meter bereikte. TWEEDE KMtR. Zilttiug van heden 29 November. Indische begrooting. In de eerste plaats werd hedenmor gen gestemd over het amendement- Ter Laan om de begrooting met f 1. te verminderen. Het werd verworpen met 36 tegen 21 stemmen. Daarna kwam het artikel betref fende de reorganisatie van het onder wijs in de Minahassa en op de Sangir- en Talaud-eilanden in stemming welk artikel werd aangenomen met 35 tegen 23 «temmen (rechts tegen links.) De heer Middelberg verkl&rde by vergi&ing twen gestemd (e hebben. De heer Ter Laan besprak het dessa-onderwys, waarin vooruitgang valt te constateeren. De ambtenaren, die met de regeling daarvan belast zyn, hebben een damebare taak. De positie der onderwijzers moet men zoo goed mogelijk maken. Hot landbouw onderwijs moet niet vergeten worden. Spr. kwam vervolgens tot de in landsche scholen. De bezoldiging van het personeel bij die scholen is be neden peil. Spr. kwam er tegen op dat het gouvernement subsidies geeft voor onderwijzers aan particuliere kweek scholen, die in het geheel geen be voegdheid hebben zelfs niet de een voudige huipact e. Met name zijn dat katholieke missionarissen. Wat voor ondorwijzors worden op die manier opgeleid Men kweekt eenvoudig propagandisten, die op de bevolking worden losgelaten. Maar daardoor lokt men het optreden van andere propa gandisten uit. Spr. kwam vervolgens tot de gere organiseerde scholen 1ste klassedie opleverde voor het klein-ambtenaars examen en voor de hoofdenschool. I» men daarmee wel op den goeden weg Is het niet heter de inlanders die daar voor in aanmorking komen toelaat tot de Europeesche school dan deze half slachtige school te bezigen Spr. gaf dat ter ernstige bestndeering ter over- woging. De heer Verhoy (u.l.) besprak het huisvlijtonderwys waarvoor z. i. meer gedaan moet worden. De minister van Koloniën antwoord de dat de oprichting van de dessa- scholen niet afhankelijk is van do meerdere of mindere sympathie dor ambtenaren maar dat 'hot do vaste wil is der regoering om do oprichting van dio scholen to bevorderen. Het landbonw-ondorwijs op die scholen moet heel eenvoudig zijn en hoofdzakelijk bestaan in het goede voorbeeld. Met tractementsverhoogingen moet men voorzichtig z(jn. Spreker kwam op tegen do wijze, waarop de heer Ter laan sprak over do inlandsche kweekscholen. Van „los laten van propagandisten" is goen sprake. Het ligt niet in de bedoe ling om de kweekschool te Ambon aan de zending over te dragon. De regeering wil zooveel mogelijk bevorderen dat ook op do inlands, hu scholen het Hollandsen als oertaal te bezigen. Het aantal loerlingen op de huis- vlytschool te Ngawi gaat gestadig achteruit. De Voorzitter deelde mode dat do chefs van allo politieke fracties in stemming hebbem betuigd mot zijn voorstel om voor de replieken mot langer dan 10 minuten het woord te geven. De heer Ter Laan repliceerde en de Minister dupliceerde. BK onderaf cl. 106 (armwezen) be sprak de heer Bogaardt (r. k.) het katholieke weeshuis te Samarang. Hij wil de subsidie daarvan verhoogd zien. De minister zal overwegen. Bijvolgn. 107 (Geneeskundige dienst) merkte de heer Schreurer (a.r.) op dat men met de reorganisatie van den burgerl. geneesk. dienst op den goeden weg is. Men leidt na ook verpleeger» en ver pleegsters op maar neemt geen leer* lingon aan die ouder zyn dan 18iaar. De leeftijdsgrens is te laag. Spr. heeft zelf ook opgeleid zyn eerste leerling was een weduwvrouw van 26 jaar, en die werd een uitstekende verpleegsters De Javanep zijn»voor deze taak zeer geschikt. Spr. vroeg salarieering der leerlingen gedurende hun studietijd. De heer Ter Laan (s.d.) bepleit een betere regeling van de opleiding der dokter-dyawa's De minister zei weigering toe. Bij de afd. VI (Landbouw, Nijver heid en Handel) hesprak de hoor Bo- gaardt den boschbouw en de djeloe- loeng (rubber) concessios. Groote con- cesssies zyn niet in het belang der inl. bevolking'. Concessie. Konstantinopel, 28 Nov. De Benaat had zijn goedkeuring gehecht aan de concessie, verleend aan de Bagdad- spoorwegmaatschappij, voor den aan leg van een spoorweg van Adabasar naar Boaion en de verlenging van die lyn. Konstantinopel, 28 Nov. Volgens de meeningen in al de officieele kringen in de Porte kan de blokkade van do Dardanellen voorgoed van hot pro gram geschrapt geacht worden naar alle vrees voor een optreden van Italë ter zee of een aanval op de forte bij de Dardanellen is nog niet geheel ver dwenen. De zelfde kringen meenen dat Tur- kijo zich tot het uiterste zal verzetten. Aardbeving. Lissabon 28 Nov. Een aardschok deed IJssabon opschrikken. Onheil werd niet verwekt. Taxi-chaffeurs-staking. Parijs 29 Nov. Bij wyze van pro test tegen de verhoogde rechten op benzine zouden de taxi-chauffeurs staken. Het ziin er echter slechts 210 van de 2300 die aan de staking deel nemen. Een zware straf. Het hof van gezworenen te Bamberg heeft een journalist die oen portomon- naie met 45 Centimes stol, veroordeeld tot zes jaar dwangarbeid. De staf muziekkorpsen. Van welingelichte ande vernemen wij dat het voornemen bestaat mot de hervorming vau do stnfinuziokkorpsen der regimenten infanterie in-fanfare korpsen vooralsnog niot voort te gaan. Prov. Staten van Utreoht. De Provincial Staten van Utrecht benoemden heden tot griffier dier Staten do heer Mr. Dr. A. van Door- ninck, Hoofdcommies ter Secretarie t« Utrecht, die als No. 1 op de voor dracht was geplaatst. Studentenstaking in 8panje. Madrid, 28 Nov. I)e Studenten, die over de houding welke de regoering na de gelnmrtenissen te Barcelona in neemt, ontevreden zyn, hehben de algemeeno staking in Spanje uitge sproken. (Dé jongelui willen, als zoo vaak, onder dit voorwendsel don aan vang der kerstvacantie vervroegen). Azië. Teheran, 28 November. Do Russische gezant blijft voorloopig Teheran. Het is echter niot zekor of do Russche troepen teruggeroepen zullen worden. Het nieuwe Kabinet zal pas konnis maken met het parlement, als de on derhandelingen met. Rusland zoover gevorderd zijn, dat zo aan het Porie- ment tor goedkeuring én ter neming van oeu besluit kunnen worden voor- gelogd. Italiaanseh—Tnrksche oorlog. Tripoli, 29 Nov. De Italianen lo- don in het gevecht van 26 Nov. do volgende verliezen 2 officieren gedoód, 3 gewond14 soldaten gedood en 105 gewond. Opstand in China. Nanking, 29 Nov. De revoluti onairen zyn hedenmorgen door de vier poorten binnengekomen. Vechtpartijen in don Oostonrijkschon llyksraad. Ween cm 29 Nov. In do Rijksraad- zitting van hodon is het tot Hevige vechtpartijen gekomen, waardoor de «itting moest worden opgeheven. De Duitschers beginnon ergerlijke handtastelijkheden tegoftwer deTsje- ohen tenoindo hen te verjagèh. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Holies en Japonstoffen alsmede eene groote keuze PRLTI.RIIKII van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 96, OOÜDA. GOUDA, Kleiweg li. Onderricht gratis niet slechts in het machinenaaien, maar ook in het borduren en atoppen op de naaimaohine. ▼an het Koninklyk Metefriologiach- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.9 te Riga, laagste stand 748.1 te Seij- diafjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke wind, uit zuidelijke richtin gen, meest bewolkt, weinig of goen regen, zelfde temperatuur. VAK DKK Kirrclf iktnürI te Anstitrdim 99 NOV. 1911. ÜIUlAlMSlwn lZÏ£ Ned. Gert. Werkelijke Schuld 3 pet. 82l/| 82 Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 92 92 Port. Obl. 8de Serie Araort. Schuld 3 pot. 0éV| 64 Russische Obl. 1906 6 pet. 106'/, ld. Obl. (Gr. Russische .Spw.mn.) 1888 4 pet. 907/» 90s/, ld. Obl. (NieolaiSpoor- reg) 1867-09 4 pet. 6Js/s ld Obligatie 6e Emis sie 4 pot SÖ'/t. Japan. Obl. 1899 4 pet. ®M/u 89% Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. /ti Brazilië. Funding Lee- ning 5 pejt. Obl. 1889 4 pet. #7% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. M«/i Baak- en freélet iMtal- liiffen. Nod. Bankoandcelen '-204 laduitr OnéernenilMcen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 56% 66 Id.Smelting A Retining Co. Cert. v. Aand. 73% 73% Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. H6,a/iJ 25'%, U. 8. Steel Corp. Cert, v. Gow. Aand.' 94% 64% Kal. ('redlef Insfrll. en Cnltnnr Ondernemingen Handels ver. .Amster dam" A ami. 224 224 Jav. Cultuur Mij. Aand. 289 288»/, Ned. Handol-Mij. C.v.A 186% 186*/W - l|)nbN« l(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. 67'/, 07% Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 567 561 Great Cobar Aand. 50% 49% Pelrolenm Ondern Dorische Petroleum In dustrie My. Oew. A. 158180 Kon. Ned. My.tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 447 449 „Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. O. A 438 Mekeepvaart Myen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 170% Stoom vaart-My. „Zoo- land" Preferente A. 116 Int. Mercantile Marino Oy. afgost. Prof. A. 16% 16»/, Tabak -Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. 112% 111% Nieuwe Asahnn Tabak Mij! Aand. 18% iSilau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Mrersen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4%, Peruvian Corporation Ltm. Cert. v. Aand. 11 %J 11 ftpoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. 81% My. t. Expl. Staats spoorwegen Aand. 93 Zuid-Italiaan. Hpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 66% 66% Warschau-Weenen Hpoorwogmij. Aand. 182% 186% dito dito Act. de Jouias. f 105.|f A merika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98% Fine Spoorweg- My. Gew. Aand. 82% 3l"/w Union Pacific Railroad Cy. Cert v. gelr! A. 176% 176% Wi&uh Gew. Aand. 11%, 10% Premielecnlngen Amsterdam Aand.3pct 101% Hongarije. Thai *-Re- gulirungs-Ges. 4pct. 156% 154% GELDKOERS. Prolongatie 44% pCt. Amerikanen kalm en prijshoudend, Amalgamated iets minder, Petroleum vast, Tabakken kalm, Culturen weinig verandering, Rubber iets vaster, Nat. Staatsfondsen zeer weinig omzet, Bui? tenlandsche kalm, Mijnen kalm.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2