Groote Expositie Ein^nLerLla-rxd.- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - - - - - - - mie in de stad is zoo goed" alabeteu- g»l8. Do Italianen zijn begonnen ver schillende openbare takken van dienst in te richten. Do moskees zijn op 24 dezer reeds heropend. Düitchland. Het motu proprio. Als een bewijs hoezeer het nieuwe motu* proprio van dën paus in Dnitsch- land ontstemming heeft gewekt, moge dienen wat verschillende Duitsche bladen er over schrijven. De Kreuzzeitung zegtHet zal noo- dig zijn dat de Regeering zich met dit decreet bemoeit. De Paus had er rekening mede behooren te houden, dat in de meeste Staten de jurisdictio, waaraan ook de geestelijken, civiel rechtelijk zoowel als strafrechtelijk onderworpen zijn, aan den Staat is, on de bij de Constitutio fApostolicae Sedis van 1886 uitgesproken excom municatie over wetgevers en Staats beambten, die een geestelijke onder werpen aan het oordeel van den lee- kenrechter, heeft in de praktijk dan ook geen effect gehad, daar zich noch onze Katholieke officieren van justitie en rechters, noch onze Katholieke wet gevers zich er door hebben laten ver leiden om de geestelijken aan de staats- rechtspraak te onttrekken. Maar de vraag moet onder de oogen gezien worden of dit motu proprio niet het inzicht van geloovige leeken zal ver troebelen in de vraag welke hun rech top en plichten zijn tegenover do priesters. De verplichting tot het doen van aangifte maakt geen uitzondering ten gunstè van misdadigers uit den pries-, terland die uitzondering wordt alleen gemaakt voor bloedverwanten, niet voor priesters. Zij dus, die zich aan het motu proprio onderwerpen, kunnen in zware conflicten met den straf rechter komen. Van de civielrechtelijke gevolgen wilden wjj niet spreken. Het komt eiken dag voor, dat particulieren in gemeen overleg hun zaken afdoen zonder tusschenkomst van den rechter. Én zoo is er ook geen bezwaar tegen dat oen lid van de Katholieke Kerk J~ dit lidmaatschap is vrijwillig toch met zijn aanspraken op een pries ter, bijv. in eere- en geldzaken, uit sluitend tot den bisschop wendt. Dat is een huishoudelijk-kerkelijke aange legenheid. Maar de Paus legt den geloovigen nadrukkelijk den plicht op ook in strafzaken eerst verlof aan de kerkelijke autoriteiten te vragen alvorens een aangifte te doen. En daarom moet vastgesteld worden, dat dit decreet indruischt tegen de wel. Aan de Fr. Ztg. wordt uit Beieren geschreven, dat het motu proprio in de berechting een voor-instantie in schuift waarvoor in de Beiersche wet geon plaats isi Do» grondslag van de wet is vrijheid [van geweten, en schei ding van wat tot het gebied van den Staat van dat van do Kerk behoort, gelijkheid voor de wet, en in de wet staat woordelijk „De Staat waarborgt iederen burger veiligheid voor zijn persoon, voor zijn eigendom en zijn recht." Er bestaan geen afzonderlijke 'voorschriften voor geestelijken. In het 7 tusschen den Boierschen Staat en Pius f VII gesloten concordaat over de positie I van de Katholieke Kerk is uitdruk kelijk gestipuleerd, dat in zuiver bur gerlijke aangelegenheden als overeen komst^, schuld- en erfeniszaken, enz. de behandeling en beslissing bij den wereldlijken rechter berust. Een „vliegonde politiemacht". Toen dezer dagen in een vergadering to Breslau dr. Breitscheid wilde spre ken over „Die wahren Patriotten" deelde de politieagent, die in de zaal was, mede, dat hij opdrqpht had om 11 uur do politie-siuiting aan te kon digen en dat hij zoo noodig de zaal met geweld zou doen ontruimen, waar toe in oen naburig huis een „vliegende wacht" was geposteerd. Do vergadering kon dientengevolge slechts do agenda afhandelen tot de aangekondigde voor dracht en sloot toen onder aanneming van een gepeperde motie tegen de ergerlijke inbreuk der politie op hel recht van veroeniging on vergadering. Een ongewoon proces is dezer dagen voor den Berlijnschen rechter voor geweest en in tweede instantie beslist. Het onderwerp van den oisch was de asch van een vrouw, waarop om be taling te verkrijgen, door een in dood kisten handelendo firma beslag gfelegd was. Deze laatste had namelijk de op dracht gekregen, de bij de lijkverbran ding benoodigdo doodkist te leveren, doch de bestelling was zoo slecht uit gevoerd, dat do houten kist niet in do zinken kist paste, die daaromheen -moest sluiten. De echtgenoot van de overledene weigerde daarop aanne ming en betaling, en de firma in dood kisten wreekte zich, door op de asch beslag te laten leggen. Zonderling genoeg, wordt aan de „Köln. Ztg." geschreven, heeft de rechter in eerste instantie zich "toen op het standpunt gesteld, dat voor den eischer en weduwnaar uit het bewaren van de asch bij de firma „geen wezen lijk nadeel" ontstond, om welke reden de eisch werd afgewezen. Eerst het Landgericht kwam tot den voor een normaal mensch eigenlijk vanzelf sprekende opvatting, dat een beslag op de asch van een overledene met dp goede zeden in strijd en niet toe laatbaar is. r Frankrijk. Gedurende den op Dinsdag hepr- schenden dichten nevel, hoeft do snel trein ParijsLyonMarseille bij Pa rijs twee met herstel van de lijn be laste arbeiders overreden, die beiden gedood werden Tweede Kamer. Naar do Nederl. verneemt, moet bij het Bureau van de Kamer het voor nemen bestaan, voor te stellen, bij de behandeling van de begrooting van waterstaat o. a. de besprekingen over het spoorwegpersoneel tot nader te bepalen tijd uit toestellen. Verkiezing Prov. Staten Bij de gisteren te 's-Grayenhago gehouden stemming voor oen lid der Prov. Staten (vacature dr. Krans) zijn uitgebracht 13.325 geldige stemmen. (Volstrekte meerderheid 6663) Hiervan verkregen de heeren mr. dy. A. van Gijn (Lib.) 5458, K. ter Laan (S.D.A.P.) 3380 en C. D. wesseling (R.-K.) 4487. Zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Van Gijn en Wesseling. Vogelwet. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Vegetariërsbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een kort adres, waarin gezegd wordt, dat het met instemming konnis ge nomen heeft van het wetsontwerp houdende bepalingen met opzicht tot de in Nederland in het wild levende vogels, hoofdzakelijk strekkende in het belang van den landbouw waar om het hoofdbestuur de Kamer met aandrang verzoekt dit wetsontwerp onbësnoeid aan te nemen. Debietrecht en Tariefwet. In de Dinsdagavond bij de Kamer stukken verschenen „klapper" op de Handelingen der Staten-Generaal van het zittingjaar 19101911 heeft de N. Crt. eens nagegaan, hooveol adres sen er wel ir%ekomen zijn, naar aan leiding van het Debietrecht op tabak en de Tariefwet. Het eerstgenoemde wetsontwerp kwam op 1 Maart 1911 bij de Tweede Kamer inhet tweede op 4 April 1911de zittingperiode sloot op 16 Septomber 1911. De op gave treffende ingekomen adresson loopt dus voor het Debietrecht over 6Vj maand en voor de Tariefwet over 5V2 maand. Nu zijn er gedurende eerst* genoemd tijdvak ingekomen 124 ver zoekschriften betreffende het Debiet recht op tabak, die allen naar de com missie van rapporteurs werden ge zonden en bovendien 4 verzoekschrif ten. die als ongéteekend, ongezegeld of ingediend door niet wettig erkende lichamen, terzijde werden gelegd in totaal dus reeds 123 verzoekschriften Het viertal dat. ter zij.de werd gelegd van vereenigingen afkomstig van die 124 verzoekschriften zijn er 26 van Kamers van Koophandel, 8 van' Kamers van Arbeid, een twaalftal van vereenigingen, de overigen van par ticulieren, fabrikanten, winkeliers of andere belanghebbenden. Wat de Tariefwet betreft, in het bovengonoomde tijdvak van572 maand kwamen bij de Tweede Kamer in 132 verzoekschriften, die naar de Com- missio van voorbereiding gezonden werden, en nog 33 die als ongetee- kend, ongezegeld of ingediend door niet wettig erkende lichaam ter zijde werden gelegd; in totaal dus 165 ver zoekschriften. Bij die 132 adressen waren er 12 van Kamers van Koop handel en 22 van vereenigingen, de overigen van industrieelen en andere belanghebbenden. De ingekomen adressen over de Tariefwet betreffen voornamelijk de volgende artikelen koek, honing en en sucade, suikerwerken, beschuit en chocolade, zeep en zeeppoeder, was en kaarsen, papier, karton enz., pel terijen, wijn, zout, ijzer, staal enz., hout, manufacturen, jute-goederen enz. voorts adresseerden o. m. vereenigin gen van tabaksfabrikanten, steenhou wers, lederfabrikanten, brouwerijen, fotografie, boekhandelaren, grafische vakken, kleisteenf abrikan ten, bloem bollenhandelaren enz óén adres is er van een politieke vereeniging, nl. van de Liberale Vereeniging te Weesp. Sedert de sluiting van gte vorige zittingperiode op 16 Sep. 1911 is het aantal ingekomen adressen natuurlijk nog belangrijk toegenomen. Blijkens de raededeelingen door den voorzitter omtrent ingekomen stukken bij den aanvang van elke vergadering gedaan kwamen tot eq met 24 Nov. 1.1. 8 adressen inzake het Debietrecht in en 148 adressen omtrent de Tariefwet, waarbij 16 van Kamers van Koop handel bovendien werd een viertal Tarief-adressen als zijnde ongezegeld of om eenige andere reden ter zijde gelegd. Sedert het indienen van meerge noemde wetsontwerpen werden dus Ontvangen 132 adressen betreffende het Debietrecht en 280 betreffende het Tarief, terwijl 4 Debietrecht-adressen en 37 Tarief-adressen om eenigerlei reden van formeelen aard ter zijde werden gelegd. Deze adressen "mee tellend komt men reeds tot een totaal- generaal van 136 debietrechtadressen en 317 tariefwetadressen. Deze cijfers zijn zeker wel in staat omlpenig idee te geven van de actie welRe in den lande tegen beide wets ontwerpen ontstaan is, te meer, wan neer men hierbij or rekening mede hondt, dat deze adressen niet slechts Uitgaan van enkele personen, maar veelal van belan grijke groepo n van groot- en klein-industrieelen, of win keliers, handelaren of andere belang hebbenden, en van vakvereenigingen en dergelijke organisaties, terwijl er ook verscheidene Kamers van Koop handel en Kamers van Arbeid onder zijn. i Ten slotte nog een enkele opmer king betreffende de ter zij do gelegdé adressen die zijn vrijwel allen af komstig van winkeliers e. a. midden- standsvereenigingen de informalitei ten waardoor deze adressen ter zijde werden gelegd zijn hoogstwaarschijnlijk door onbekendheid met de geldende voorschriften te verklaren. Maar daar om hebben deze belanghebbenden er voor te zorgen, dat hun adressen nog maals, thans aan de formeélë eischen voldoende, worden ingezonden mis schien is dat reeds door enkelen ge schied. Ook deze reclamanten toch zullen willen meetellen wanneer de commissies, ten aanzien van deze wetsontwerpen benoemd, dèingekomen verzoekschriften van belanghebbenden in %verweging nemen. Oproep aan de Nederl. vrouwen. Zooals velen uwer bekend zal zijn, vormen ondergeteekenden een Comité, dat zich ten doel stelt, tegen het aan hangige Ontwerp-Tariefwet een groote adresbeweging van Ned. vrouwen op touw te zetten. Het Comité besloot hotbot de Tweede Kamer te richten adres zoo sober mogelijk te houden en het als volgt te doen luiden „Ondergeteekenden, allen vrou wen en voor het meerendeel huis vrouwen, overtuigd, dat de aanne ming van het aanhangige Ontwerp- Tariefwet do kosten van het levens onderhoud aanmerkelijk zal doen stygen, verzoeken uwe hooge Ver gadering bedoeld Ontwerp-Tariefwet te verwerpen." Voor haar, die nog een nadere uit eenzetting mochten wenschen van de beweegredenen, die leiden tot het voeren eéner adresbeweging uitsluitend van vrouwen, zij er hier even op ge wezen, dat het de vrouwen zijn, die in de eerste plaats de nadeelige gevol gen van eene verhooging'Van invoer rechten ondervinden, daar zij immers te zorgen hebben voor den inkoop der dagelijksche levensbehoeften. Men vergete niet, dat als het aanhangige Ontwerp-Tariefwet wordt aangeno men 1°. vele artikelen, die uit het bui tenland worden ingevoerd, door de verhooging der invoerrechten duur der zullen worden en dat bovendien soortgelijke artikelen van binnen- landsch fabrikaat in prijs zullen stijgen, omdat de fabrikant de bui tenlandsche concurrentie niet be hoeft te vreezen 2°. dat, al moge men beweren, dat in sommige industrieën de loonen der arbeiders zullen stijgen, daar dan toch tegenover staat, dat die- zielfde arbeiders door het duurder worden van bijna alle artikelen van dagelijksch gebruik, meer zullen ver liezen dan winnenterwijl alle an dere categorieën van werkers (en daaronder vallen o.a. de arbeiders in de industrieën, die niet van de tariefwet profiteeren, alsmede allen, die van een vast loon of tractement moeten leven) alleen de hoogere kosten van het levensonderhoud te dragen zullen krijgen zonder eonig tegenwicht in den vorm vanloons- verhooging te mogen verwachten. Bovendien is te voorzien, dat het land tegen een verhooging vin ons tarief maatregelen zal nemen, die den uitvoer van Ned. artikelen zui len belemmeren, wat werkloosheid in de voor export werkende indus trieën met zich zal brengen,.; 3°. dat een verhooging van in voerrechten beteekent het scheppen van een indirecte belasting, indi recte belastingen zijn steeds onrecht vaardig, daar zij geen rekening houden met de draagkracht en dus hen hèt zwaarst drukken, die het geringste inkomen hebben. Al deze „overwegingen worden in het adres aah de Tweede Kamer kor- telijks samengevat door de woorden „overtuigd dat de aanneming van het aanhangige Ontwerp-Tariefwet de kos ten van het levensonderhoud aanmer kelijk zal doen stijgen. De bedoeling nu is, op ons adres zooveel mogelijk handteekeningen, doch uitsluitend van vrouwen, té ver zamelen. Daartoe ligt het van af hedert gedurende 8 dagen op ons Bureau Lange .Tiendeweg 64 en in onder staande magazijnen ter teekening Mej. Wed. Bitter, Crabethstraat 17, T. Crebas, Wijdstraat 17, Firma Edauw, Dubbele Buurt 3, Albert Hein, Markt 52, Firma A. Hillen, Kleiweg 4, Mej. Kromhout, Oosthaven 5, Firma C. G. v. d. Post, Hoogstraat 15, Firma Th. Schmidt-Boelsuitis, Hoogstraat 13, <J. T. Swarlsenburg, Kleiweg 39, J. de Ven, Wijdstraat 4, Simon de Wit, Markt 21, H. P. van Wijngaarden, Kleiweg 77. Het Vrouwen-Comité van Actie tegen het Ontwerp-Tariefwet H. VAN DE MOER, Hugo de Groot straat 59, 's-Gravenhage, Presidente, MARIE HEINEN, Prins Hendrikstraat 23, 's-Gravenhage, 1° Secretaresse. v Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 29 November. Indische begrooting. (Vervolg). De minister van Koloniën verklaart, dat het in de bedoeling ligt zoo spoe dig mogelijk een pegeling te ontwer pen om aan jongelui, die aan de Tech nische Hoogeschool studeeren, en het voornemen om naar Indië te gaan hebben, te kennen (gegeven, als zij jfiun propadeutisch examen hebben af gelegd, een toelage voor verdere stu die te geven. Bij de behandeling van de afdeeling Post, Telegrafie en Telefoon, betoogt de heer Hubrecht, dat uit de rappor ten, uitgebracht door de heeren Colette en Leur, die in Indië een onderzoek naar de toestanden hebben ingesteld, overtuigen^ blijkt dat de telegraaf dienst in Indië niet opgewassen is tegen de eischen, welke de krachtig zich ontwikkelende economische toe standen stellen, en die mogen gesteld worden. De heer Bogaardt dringt aan op verbetering van het Indische postwe zen, welke voornamelijk moet gezocht worden in verbetering van de organi satie van 't personeel. De minister heeft geen bezwaar te gen publicatie van de rapporten der commissie Leur-Colette. De regeering kan echter nog niet zeggen, wat ge daan moet worden om de toestanden te verbeteren. Maar wat noodig is zal worden verricht. Bij de afdeeling Spoor- en-Tram wegen betoogt de heer Helsdingen o. m. de wenschelijkheid van aanleg van een spoorweg CheribonKroja. De minister zet de redenen uiteen, waarom tot aanleg van die lijn niet kan worden overgegaan, o. a. gebrek aan voldoend personeel. Bij de onderafdeeling Oorlog vraagt de heer Duymaer van Twist befcere maatregelen tegen de bestrijding wan het concubinaat in het Indische leger. De heer Scheurer betoogt dat als het concubinaat niet af te schaffen is, men het althans moet verbeteren. In de avondzitting voortzetting Jus- titie-begrooting. Avondvergadering. Justitie. De avondvergadering van gisteren was vrij rumoerig. Bij de bespreking van de bezoldigde en onbezoldigde rijksveldwacht gaf de heer Smeenge te kennen dat het on- noodig was 5 rijksveldwachters aan den dienst te onttrekken ter bewaking van de toegangen der Kamer. De minister oordeelt dat de rijks veldwacht is aangewezen dienst te doén overal waar rijkspolitie noodig is en zulks is zeker het geval bij de bewaking der parlements-gebouwen. De heer Smeenge oordeelt dat eigen politiedienaren zeker vojdoende waren, waardoor de rijksveldwacht zijn dienst ten plattelande kan verrichten. De heer Schaper vindt het noodig hierbij in herinnering te brengen de molestatie, den heer Lohman in Octo ber door eenig socialistisch straatpu bliek aangedaan. Hoewel afkeurend den vorm waarin door dat publiek»» het bewys was geleverd van instem ming met de door de sociaal-demo- cratei* gevoerde debatten inzake het kiesrecht-adres, had spr. zich toch over het medeleven zijner partijgenoo- ten verheugd. De heer van Wijnbergen kwam nu de feiten opblazen en betoogen dat de bewaking der Kamer dringend noo dig is om gevrijwaard te worden tegen zulk optreden van de zijde van oen straatpubliek. - De heer Troelstra is van meening dat Voor een op zich zelf staand in cident geen veldwachters als regel behoeven te worden gebezigd. Het Nederlandsche Parlement is zoo goed als geïsoleerd. Spr. heeft de Haag- scfae arbeiders er op attent gemaakt dat de Parlementen in lyden van gpoote beWegiAg moeten voelen dat het zich bemoéit met hetgeen er voor valt. Na een „Foei" van den heer de Stuers gaat de heer TroeLtra verder dat dit foei behoort te worden gezegd tot de geestelijken in Limburg die zijn partijgenooten met hun goedvinden met vuil hebben doen werpen of hen hebben mishandeld. De heer van Wijnbergen gaat voort die bewakings-quaestie op te blazen waarop de heer Troelstra dien spreker in harstocht in 't gezicht slingert Gijlieden vintjen de molestaties der sociaal-democraten wol aardig, gij,-die de vrijheid belaagt, gij mot uw schijn heilig gezicht. Door den heer Smeenge wordt aan gedrongen op lotsverbetering der rijks veldwachter door den heer Ooster- A baan op Zondagsrust. ff De minister antwoordt dat Zondag/ rust zooveel mogelijk zal worden be^ vorderd; voor kerkgang bestaat gele genheid, het politievak vordert echter dat er ook dienst wordt verricht. Wat de lotsverbetering ""betreft, de briga diers-titulair krijgen een extra-verhoo gd' De heer Hugenholtz betreurt het dat een algemeene wetsvoordracht van het le boek van het Strafwetboek niet kan worden ingediend spr. behandelt, uitvoerig het strafstelsel en het gevan geniswezen. De Minister belooft te zijner tijd -een wetsontwerp tot reorganisatie van het gevangeniswezen in te dienen. Dan zal ook worden ingediend een wetsontwerp tot bestrijding van bede larij en landlooperij. Bg de 8e atdeeling (kosten van het Rijkstucht- en opvoedingswezen) be handelt de heer Troelstra het geval van den onderwijzer Schriel aan het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort die, na eerst ontslagen te zijn, later gestraft is met inhouding van 14 dagen loon, omdat Schriel bij het spelen van het Wilhelmus het hoofd niet ont blootte. Spr. zet het geval uitvoerig uiteen eit noemt die straf onrecht vaardig. De Minister verdedigt in den breede zijn houding en meent in deze zaak volkomen correct te hebben gehandeld. Straf heeft hij verdiend en die straf wordt dus gehandhaafd. Maar de Mi nister heeft genade voor recht laten gelden en heni geenszins gestraft om dat hg Christen socialist was. De hper Troelstra repliceert. De Minister dupliceert. Bij artikel 87bis wordt te 12.40 de verdere behandeling verdaagd tot Maandagavond 8 uur. Onaangename bejegening van Prins Hendrik. Men meldt uit Apeldoorii aan de Tel.: Het optreden van den groot-grond bezitter te Vaassen, den heer J. Mulder ten Cate, tqdens de jachtpartij van Z. K. H. Prins Hendrik, te Beemte- Broekland, waarvan wij in ons num mer van321 dezer melding maakten, moet, volgens verklaring van den heer Mulder ten Cate, liggen in de minder aangename behandeling door hem on dervonden van de zijde van het jacht- departement Het Loo, chef de heerK G. E. H. Tutein Nolthenius. Zijn op treden gold dan ook dezen en niet Prins Hendrik. Het nafluiten en na zingen van het jachtgezelschap neemt hij dan ook niet voor zijn rekening, doch schuift dit geheel op de schou ders van de arbeiders. Verontschuldigingen zijn door hetn aan Z. K. H. aangeboden. 1 Nederland op z'n best. Bij den brand te Dongen, dezer dagen door ons vermeldt, was het eenige dat van de behuizinge overbleef een brandkast uit de bekende tabriek van N. V. Lips. Schip gestrahd. Te Wèstkapelle is Dinsdagmiddag '4 uur op 400 meter van af den Dijk, een schip gestrand, nl. het ss. Nervier. In de distilleerderij van de firma Hasekamp en Co. te Schiedam werd de 39 jarige knecht B. door een riem gegrepen en eenige malen rondgeslin gerd. Zijn toestand is bedenkelijk. De gistergehouden' veiling van hoo rnen, in het Haagsche Bosch, omge waaid door den storm van 30 Sept. —1 Octohpr jl., wijst een totaal-op brengst aan van f 17.040.55, waarvan f 16.836 aan werkhout en f 204.55 aan hak- en brandhout. Twee villa's verbrand. Dinsdagavond om halfzeven brak brand uit in een villa aan den straat weg Haarlem—Zamd voort, gelegen op den hoek van den Doodweg erf deel uitmakende van een complex van twee groote villa's, Duinholt en Rose GIo- rano. 't Eerstgenoemde huis werd be woond door den heer P. II. De Crane met zijn vrouw en zes kinderen, het tweede diende tot vóór korten tijd als pension. In dat huis, waarin het vuur op de eerste verdiep iqg 't eerst ontdekt ufcerd door den juist passeerenden veld wachter Smits, woonde de lieer P. Klabou met zijn vrouw en dochter. Dit laatste gezin was afwezig toen de brand werd ontdekt. Spoedig waren de burgemeester yan Bloemendaal, jhr. Bas Backer, dö in specteur Lokerse en het beschikbare politiepersoneel present. Ook do brand weer verscheen. Maar het materieel waarover zij in Aerdenhout kan be schikken bestaat uit een zeer ouder- wetsche brandspuit, en de watervoor raad in Naaldenveld is niet groot. Er was geen denken aan de beide aan- eengebouwde villa's te redden. In korten tijd nam de brand groote af metingen aan, on nog slechts weinige meubels konden uit de woning van den heer De Grauw (wiens inboedel naar men ons mededeelde niet verze kerd was) worden gered. Do familie De Grauw was onmiddellijk na de ont dekking van het vuur gewaarschuwd, en had meteen do woning verlaten. Beide villa's brandden goheel uit de brandweer kon alleen de daken der belendende gebouwen tegen het vuur beschermen, door die nat te houden. Tot laat in den avond woedde "bet vuur in de woningen, die geheel wer den vernietigd. Alleen een paar ge blakerde muren restten nog. De in boedel van den heer Klabou was verzekerd. Des huizen waren het eigen dom van den heer Koen te Overvoenr Vad. genoot, de heer I. H. van Nort als no. 1 op de voordracht staat, is aan gehouden op verzoek van curatoren van dat gymnasium. Doorgraving van een dijk. Men meldt ons uit Groningen Van de 37 landbouwers, die terecht sionden wegens het doorgraven van den dijk van het .Reitdiep te Padde- poel, werden 25 veroordeeld tot een dag gevangenisstraf, 4 tot f3 boete, subsidiair een week tuchtschool, 4 vrij gesproken en 4 ontslagen van rechts vervolging. De 18 boeren die te Platvoet een zelfde feit pleegden, kregen één of twéé dagen gevangenisstraf. GOUDA, 29 November 1911. In de gisteravond gehouden leden vergadering der Vrijzinnige Propa ganda Vereeniging „Vooruitgang" werd besloten tot ontbinding der vereeniging en overgang'tot de hier op 22 Nov. jl. opgerichte Vrijzinnige Studieclub, aangezien deze een verdere strekking heeft dan d< Prop.-Vereen, en een gescheiden arbeiden niet in het belang der vrijzinnige zaak wordt geoordeeld. Vrqdag 15 December zal het vrije Tooneel, directie Speenhoff en Nap 'de la Mar in de zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" opvoeren „De Hazenpoot", blijspel in een bedrijf, „Henkie op manoeuvre", Soldaten- klucht in een bedrijf en verder voor drachten van de heer en mevrouw Speenhoff. De hedenmiddag in den Rotterdai schen Gemeenteraad aan de orde zijnde behoeming van een leeraar in de wis kunde aan het Erasmiaansche gym nasium aldaar, waarvoor ónze stad- Boskoop. Gisteren had alhier een alage-wedstrijd plaats, uitgeschreven door de Boskoopèche Winkeliers-ver- eeniging. Hieraan werd door 16 winkeliers deelgenomen. De volgende prijzen werden uitge loofd 1° Afdeeling. W\ L. van Wijngaarden 1° prijs. C. Liinnemann 2° D. van der Geur 3° b 2° Afdeeling. J. Spruit 1° prijs. G. Bouter 2° J. Kok 3° Een extra prijs werd nog toegekend aan W. L van Wijngaarden. Het zag er bij allen keurig uit en het veroorzaakte heel wat drukte in de gemeente. - Hedennacht werd uit den schuur aan de Zuidkade van A. M. de Haan, slager alhier, een partij rookworst ontvreemd ter waarde van f 45. De politie is hiermede in kennis ge steld. MARKTBERICHTE I». Gouda, 30 November 1911. GRANENIets vaster. Tarwe: Zeeuwsche 10. k 10.25, mindere dito ƒ9,25 A 9 75- Afwijkende 8.50 A 9.—. Polder 7.75 A 8.50. Rogge Zeeuwsche 7 25 A 7.50. Polder 7,— a 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 a 6.75 GerstWinter 625 a 650. Zomer - A -.— Che valier 7.25 a 7.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 25 A 5.50. Haver per H.L. 4 75 5 Per 100 k,lü 9-35 975 Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 875 A - Kanarie- zaad 13.-— A 14—. KarwijzafUl per 50 Kilo JA Köolzaad 13 5° 4 H-— per Hectoliter Erwten Kookerwten 19.— A /jfiAA Buiten- andsche voererwten per Wgfo 7 75 A 8.— Boonen bruine booten y 9.— A 20.50. witte boonen 26.— a 27,— Paarden boonen 8.50 a 9 Duiven boonen 11.— A 11 50. Mais per loo Kilo: Amurikaansche Mixed 850 A 8.75. Kleine ronde 8.75 A 9.—. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer prijzen blijven zeer hoog, handel vlug. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, *4 36Vj ct. per half K G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel stroef, 20 a 22 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aapvoer, handel latig, f 1.35 A 1.60 per week. Vette Schapen, aanvoer, handel van geen beteekeDis, A Lammeren goede aanvoer, handel flauw I5--W l8-—,1 Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han- lel vrijwel 9.— A 12. Graskalveren .geen aanvoer, handel f-^*f -•# Fokkalveren -Jio 4 20 Kaas, aangevoerd 30 partijen, handel stug ie kwal. 41.— A 44.50 2de kwal. 37^- A 40.-. Zwaardere 44.— A —.-7-. Noordhollandsche a Boter 1102 stukken van '/jKG. Handel vlug. 4 Goeboter 1.60 A 1.70. Weiboter 1.40 A 1.50, TWEEDE KAMbR. Zitting van heden, 30 November, Indische begrooting. De beraadslaging over de afdeeling „oorlog" wordt voortgezet. De heer Ter Laan wees op de enorme stijging van de militaire uitgaven, welke sterk afsteekt tegen de schrielheid ten aan zien van de salarissen van de inland- Whe onderwijzers. Spr. kwam daarna tot de klachten van het personeel over machtsmisbruik van de zijde der Indische officieren die soms zeer ruw optreden. Een ka pitein, die een man, welke niet meer meè kon, tegen het hoofd had ge schopt en hem bovendien nog had toegevoegd„val dood Een mpöie Vrensch. Klagen over ruw optreden van meerderen helpt niets. Men zegt onder officieren, dat de lui er toch geen paar maanden kwartierarrest voor over hebben„Is 't niet God ge klaagd!" riep spr. op 'heftigen toon. Spr. deelde nog meer stukjes van onbillijke behandeling mee. Ook de verpleging laat veel te wenschen over, wat uit mededeelingen over gehouden anoeuvres in de Indische bladen is gebleken. Verder vroeg spr. of in de, hospi talen wel alles is, zooals het wezen moet en of daar streng toegezien wordt op eventueele misbruiken. Het optreden van de bonden om minder personeel strekt tot verbete ring van de toestanden. Een goed«^ behandeling van de Hollandsche sol daten is in het belang der bevolking, voor wie zij een voorbeeld zgn. Want door de Europeanen wirdt de Hol landsche soldaat met den nek aange zien. Sleohts zeer weinigen zetten hun huiè voor de soldaten open. De ver eeniging Weduwenzorg willen desoc. democraten ook steunen, indien zij haar bemoeiingen uitstrekt tot alle oudgedienden. De heer Roodhuijzen (u. 1.) herin nerde aan zijn indertijd verworpen motie in zake steun aan de vereeni ging Weduwenzorg, merkte op, dat het adat in de Kamer *Is, dat men geen goed mag doen zonder dat er een irecedent is maar dat is onvereenig- mar met het gebruik dat men geen precedent mag stellen. Dat is een )uzzle, die zelfs prof. Bolland niet zal cunnep oplossen. Maar er is een precedentde Bond van Oud-Onder officieren krijgt subsidie. Laat de minister aan „Weduwenzorg" nu ook eens een gelukkig Kerstfeest bereiden. Do minister van koloniën wees erop dat de heer Ter Laan klaagt over de stijging der militaire uitgaven, terwijl hij tegelijk aandringt op verbetering van de positie van het personeel. Mishandelingen van soldaten worden streng tegengegaan. Do regeering wenscht een goede behandeling van liet personeel. Het concubinaat is een kwaad in hot leger, dat tegengegaan moet worden. Dit kan geschieden door den soldaten meer in de gelegenheid te stellen om buiten de kazerne gepa/e ontspanning te vinden en het zodelijk peil te verhoogon. Ten aanzien van de subsidieering van „Weduwenzorg" staat de regee ring nog op hetzelfde afwijzende hou ding. Intusschen zal de minister nagaan of de toestand gewijzigd is en er misschien nu aanleiding is om van standpunt te veramtoren. De opmerkingen wn den heer Ter Laan over de verpleging zullen nauw keurig worden nagegaan, hoewel Spr. gelooft dat de heer Ter Laan wol wat al te goed geloovig is. De heer Ter Laan repliceerde en de minister dupliceerde. De heer van Karnebeek (v. 1.) be streed de kosten van de detacheering van een officier als militair attaché te Tokio. Dat mogo oen aardige betrek zijn voor dien officier, maar het heeft geen nut voor het Indische leger. Het grootste bezwaar is dat men uit lokt dat de Japansche regeering ook gaarne op de hoogte wil worden ge steld van het defensiewezen in Indië. En dat zou hoogst ongewenscht zijn, Reeds nu zijn naar men zegt over heel Indie geheime agenten van Ja pan aan het werk. Men moet wrijving met Japan voor komen. Een attaché in Indie zou men om formeele redenen kunnen afwijzen maar dan plaatst Japan een attaché in den Haag, die niet geweigerd zon kunnen worden en die dan studierei zen zou kunnen maken naar Indië. Veel beter is het stelsel van gewone dienst- en studiereizen te laten maken. De heer Thomson (u.l.) bracht hulde aan den topografischen dienst. Het pet soneel daarvan zijn de pioniers der beschaving en culturen. Met recht drong Spr. daarom aan op verbetering der positie van het personeel ook voor Eet laagste. Er schijnt vrees te bestaan voor verloop van dat dienstvak. Tegenover den heer Van Karnebeek meende Spr. dat een militaire attaché in Tokio wel nuttig is. Wij kunnen veel leeren van de ervaring door Japan opgedaan in den laatsten oorlog tegen geregelde troepen. Z. i. heeft de heer Van Karnebeek te veel de kee der medaille laten zien. Japan heeft voor zijn oorlogsvoorbereidingen geen attaché in Indië of in don Haag noodig, Dat is toch wel op de hoogte. Spr beschouwt het stellen van een m# taireh attaché als een nette wijze v^n spionneeren aan zekere grenzen ge bonden. In ieder geval moet een officier worden gezonden van wien vaststaat dat hij alle wrijving zal weten te ver mijden. En daarnaast moet men stre ven naar afwisseling» (De zitting dnurt voort. Delft. Het Bestuur der Tooneel- vereeniging „Multatuli", die onder den titel „Naastenliefde" het door den burgemeester verboden stuk van Heyermans „Allerzielen" deed opvoe ren, zal gerechtelijk vervolgd worden Tq£en 13 December is het bestuur voor den Kantonrechter gedaagd. Spanje en Marokko. Madrid 29 Nov. In goed-ingelichte kringen is men verbaasd is men ver baasd over het gerucht dat gehecht wordt aan het zenden van het stoom schip „Cataluna" naar Tanger. Spanje hoeft alty'd een of meer schepen al daar gestationneerd gehad. Geen en kele daad is van het vooruitzicht buiten de normale handhaving van de politie zooals dat tusschen Spanje en Frank rijk met betrekking tot Marokko is overeengekomen. De zaak-Vjegus. Weenen 29 Nov. Heden is het proces begonnen tegen Nicolaas Vjegus die vier schoten lostte op de bank der ministers gedurende de Kamerzitting op 5 October j.l, met de bedoeling den heer Kochenburger minister van justitie te treffen. Drama .ter Zee. New-York 29 Nov. Het stoomschip Santa-Anna uit Napels rapporteert dat een groote golf over boord sloeg en vier matrozen wegsloeg '.waarvan er aanstonds drie verdronken. De vierde werd aan boord van een ander schip geworpen en bleef behouden. Vier andere matrozen werden gewond, en Óen van hen is aan de bekomen ver wondingen inmiddels overleden. Straatroof. Parijs, 29 Nov. Twee personen vie len hedenmorgen een loopjongen die van de Fransche bank te Sant-Onen kwam aan en beroofden hem van de portefeuille met 7Q.000 fr. Do straatroovers werden echter ge grepen en gearresteerd, na een lang- durigen en hardnekkige drijfjacht, bij gelogefiheid waarna zij vele revolver schoten op hun achtervolgers lostten. m De Fransche Kamer. Plrijs, 29 Nov. Do Kamer nam he- de^y'de oorlogsbegrooting aan. ^D'o Senaat nam in eerste lezing aan oen wetsontwerp tegen zedenmisdrij ven. Voorts nam de Senaat aan een ont w^yp bedoelende dat de Senaats en Kamerleden voor zes jaar in plaats van vier jaar gekozen zullen zijn, daarbij bepalende dat de Senaatsleden die in 1912 gekozen zullen worden voor vijf jaar zullen zitting hebben, waardoor de Kamerverkiezingen en Senaatsverkiezingen van af het jaar 1917 tegelijkertijd vallen. ContraRevolutie in Portugal. Lissabon, 29 Nov. Heden begon de vervolging van een groot aantal por- sonen, voor het meerendeol uit Oporto, wegens samenzweering tegen de Re publiek. De eerste beschuldigde werd ver oordeeld tot 6 jaar cellulaire gevan- 5enisstraf gevolgd door 10 jaar ver- janning. Lissabon, 29 Nov. De straatge vechten van Zondag waren zeer hevig en de dooden talrijk. De carbonari werken nmt bommen en voeren een waar schr?||fewind. Men gelooft wel dat /éfejitepubliek zal kunnen worden gehfa^|ifafd doch dat het veel bloed zal R u s 1 a n d- P Teheran, 29 Nov. Het nieuwe Per- zischo kabinet is bevestigd. Als ge volg daarvan is ontvarigon een nieuw ultimatum van Rusland, waarbij het ontslag van Shuster ^rordt gevraagd. Yoor het antwoor^f zijn, 48 uur go- geven. Wanneer dan geen antwoord is ingekomen, zullen de Russische troepen voorwaarts trekken der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Kobes en J aponstofïen alsmede eene groote keuze PELTKII1JEM van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbeyelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.3 te Munchen, laagste stand 733.4 te Seij- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, meest nevelig of betrokken, weinig of geen neer lag, zelfde temperaturfr. VAJï JPEN Effectenhandel te Amsterdam BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN28 Nov. Anna Maria Cornelia, ouders A. Roodbol en C. M. Knoops. 29. Xaverius Francis- cus Johannes, ouders F. T. Daudten J. M. van Lindert. Cornelis, ouders W. van I^eest en M. J. Boot. Wil helmus Antonius en Antonia Maria, ouders A. S. de Jong en A. E. de Heij. 30. Maria Pieternella, ouders G. J. Vermeulen en W. de Jong. GEHUWD 29: C. F. Schouten en B. Hol. OVERLEDEN27 Nov. W. K. Schneijders, 72 j. -1- 28. M. C. Koo- men, 76 j. Nieuwenhuizen, 6 w. 30. E.^ gehuwd mèt J. Kerper, wed. D, - 29. G. Mudde, Franken, 41 j 'oove. 30 NOV. 1911. Stiuttsleeniu;eii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie^ Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl.5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Haak- en Credlet-lnsteI- llnicen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. liol. Credlet lnstell. en Cultuur Onderuemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mq.C.v.A Mijnbouw Mtyeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Myn- bouw Mij. Aand. •Great Cobar Aand. 1'etroleumOndern. Dorische Petroleum In* dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen, Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand, Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. fliversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act.»de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleieeningeu. Vorige Koers. 82 Koers van beden 92 92 64 103 90*/s 90% 93% 93% 88% 89% 88»/,» 48%, 105»% 87% 104% 54'/,, 59 204 55»/,, 54% 7#/, 73% 25'%, 64% 64 224 288% 188'/,» 224 67 68 501 49'/, 43% A 160 162'/, 449 468 438 176% 177 115 16'/, 17% 111% ui'/» 18% 42 i'lu 11 81% 82% 93 65»/ 65% 18ö3' f106.- 183 -f 98'/ 99% 31»/, 31%» 176'/ 10 175 10»/, 101'/ 154» J 154'/, Hongarije. Thei gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 44l/k pOt. Amerikanen lager, Marinewaarden levendig, Petroleums vast, Tabakken geen omzet, Culturen zwakker, Rub bers vast, Nat. Staatsfondsen minder, Buitenl. onveranderd, Mijnen prijshou dend, Culturen flauw.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2