Groote Expositie Binnenland. TTit de B'ers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden Laatste Heriohten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant J>. SamöOiu. K'3 post van het 27ste bataljon bersag- lieri opgesteld was, werden 28 ver schrikkelijk verminkte lijken van sol daten gevonden, die gekruisigd, ge worgd, opgespietst of wier ledematen uit de gewrichten gerukt warenon der hen bevond zich ook het lijk van een officier van gezondheid. Op het naburige Arabische kerkhof, dat door de 4de compagnie van de bersaglieri bezet was geworden, werden de lijken van zeven soldaten gevonden, die le vend ingegraven waren, zoodat alleen hun hoofd uit den grond stak. Van een lijk, dat herkend werd, waren de oogen uitgerukt en op het voorhoofd vastgenaaid. Uit de krampachtige samentrekking van do oogleden kon men opmaken, dat de soldaat nog lovend was, toen hij deze wreedheid onderging. Een ander lijk was ont mand bij weer een ander was van een uit den grond stekenden arm de hand afgehouwen. Andere lijken ver- toonen sporen van andere schandelijke mishandelingen. Do militaire overheid en de genie hebben fotografieën ge nomen. Een korporaal die ur in het gevecht van 26 October in geslaagd was, de hoofdmacht van de troepen te berei ken, had deze wreedheden, die niet alleen door de Arabieren, maar ook door geregeldo Turksche troepen en vrouwèn begaan waren, gemeld; maar de Italiaansche militaire overheid had bewijzen willen afwachten. De identiteit van verscheidene slacht offers is vastgesteld, maar de namen worden, om de familie te sparen, niet bekend gemaakt. In don afgeloopen nacht is op het kerkhof in de binnenstad het inge graven lijk van een artillerist gevon den, die blijkbaar in tegenwoordigheid van een gendarme of misschien wel door dezen zelf vermoord was. De gendarme is in hechtenis genomen." De oorlog is een ruw handwerk, en het is niet verwonderlijk, dat de half beschaafde Arabieren in de oase den 26sten October op hun manier wraak hebben genomen over de gruwelen, die het beschaafde Italiaansche leger drie dagen te voren had bedreven. De feiten, die gemeld worden, zijn diep betreurenswaardig. Maar hei lijkt ons lichtzinnig om op het getuigenis van een Italiaansch korporaal Turk sche officieren ervoor verantwoorde lijk te stellen. De Italianen, die in het Turksóhe kamp gevangen worden gehouden, onder toezicht van Turksche officieren, roemen om strijd hun goede behandeling en ook van andere zijde o. a. uit de berichten van den cor respondent der Temps in het Turk sche kamp is bekend geworden, dat de Turksche officieren alle moge lijke moeite doen, om de Arabieren të leeren, hoe een beschaafde staat oorlog moet voeren. In Barka. Tripoli, 80. Nov. Uit Bengazi wordt een voorwaartsche beweging van een Turksche afdeeling bericht, die echter werd teruggeslagen. In het jongste gevecht bij Bengazi bedroegen de verliezen der Italianen 22 dooden en 44 gekwetsten. De Turken hadden 150 dooden en even veel gekwetsten. Op en aan de Roode Zee.\\ Perim, 30 Nqv. Gistermiddag urni vier uur is de stad Mokka gebom bardeerd. Hedenmorgen werd de be schieting van liet fort Sjeich Said voortgezet. (Mokka ligt aan de Zuidwestkust van Arabië, iets noordelijk van straat Bab-ol-Mandeb.) De Dardanellen. Berlijn, 30 Nov. Uit Konstantinopel wordt aan de „Vossische Zeitung" geseindDe kalmte van do laatste dagen, die door de ovortuiging, dat Italië niets tegen de Dardanellen zou ondernemen, was teweeg gebracht, heeft plaats gemaakt voor de vrees, dat er wel niets van oen blokkade, die tegen het volkenrecht zou indrui- schen, zal komen, maar dat er toch wel een aanval op de Dardanellen zou kunnen plaats hebben. De Turken zijn daarop tenminste volgens Turksche berichten uitstekend voor bereid. In goed ingelichte kringen blyft men echter aan de meening vasthou den, dat Engeland een uitbreiding van hot oorlogstoonoel zou vorhin- deren. China. De opstand. Peking, 30 Nov. Naar luid van consulaire berichten uit de provincie Tsjotsjooan, hebben de regeerings- troepen de opstandelingen in een veldslag verslagen te Ningjoeang op 27 dezer. De zendelingen in genoemde plaats zijn behouden. Londen, 30 Nov. Naar luidt van een lelegram uit Tientsin, dd. heden, neemt in China de volkshaat tegen de buitenlanders toe. De vrees be staat, dat Chineesche rogeeringsper- sonen dien haat koesteren en ver scherpen. Elk oogenblik kan het tot een uit barsting tegen de vreemdolingen komen. Parijs, 30 Nov. De correspondent van de „Temps" te Peking seintTo Mookden hoorscht een ernstige op winding. Men. heeft den indruk, dat Japan in Mantsjoerijo de uitbreiding der revolutie bevordert. Duitschland. Verduistering. Bij de liquidatie van het bekende oude Berlijnsche bankiershuis Hermann Paasch, zijn groote verduisteringen van depositogelden ontdekt. De bankier Paasch heeft ongeveer oen half jaar geleden deze verduisteringen gepleegd, welke door deskundigen op 500,000 tot 600,000 Mark geschat wordt. Hij gebruikte dit bedrag om aan de beurs te Londen te speculeeren. Een geschenk. Vorst Bülow heeft den Rijksdag medegedeeld, dat hij oen copie van zijn portret, door Lenbach geschilderd, den Rijksdag cadeau wil doen, om het in het gebouw op te hangen. In zijn testamentvhej^i hij.-echter het origi neel ook aan eren Rijksdag vermaakt. Na zijn dood zal de copie dus door het origineele vervangen worden. Het portret komt Te hangen in do zaal van den Bondsraad naast dat van Bismark. Post- Telegraaf- en Telephoon- personeel. Zondag 3 Dec. zal in Odëon te Amsterdam een groote openbare ver gadering worden gehouden van het Comité van samenwerkende organi saties van post- telegraaf- eq^telephoon- personeel. Als sprekers zullen da^r optreden de heeren D. de Klerk, Th. M. Ketelaar en W. P. G. llelsdingen. Kerstklokken. H. M. de Koningin heeft aan den heer J. Vincent, carillonneur van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, toe stemming verleend om Zondagavond 24 December, des avonds van 910 uur, het carillon van het Koninklijk Paleis te bespelen. Het programma zal bestaan uit Kerstliederen en reli- gieuse melodieën op het Kerstfeest betrekking hebbende. Fransch en Nederlandsch Guyana. Men seint uit Parijs Bij de behan deling van de begrooting van buiten- landsjhe zaken in de Fransche Kamer vroeg do afgevaardigde Rozet waarom het verdrag met Nederland van 1905 omtrent de grensregeling van Fransch- en Nederlandsch Guyana niet toege past was en daarom de regeering niet r'ormeel nieuwe onderhandelingen over een ander verdrag had aangeknoopt, daar het oude ten deele niet ten uit voer kan worden gelegd. De minister beloofde pogingen te zullen doen om de grensregeling tus- schen Nederlandsch- en Fransch-Guya- na te bewerkstelligen. Buitenl. onderscheidingen. De Koning van Denemarken heeft benoemd in de Dannebrogsorde, be halve den schout-bij-napht G. F. Tyde- man, die gelijk gemeld, het comman deurskruis le kl. ontving, tot ridder in die orde den luit. ter zee lo kl. C. J. Canters en den luit. ter zee 2e kl. K. A. Telders. Vermoedelijk is te 's-Gravenhage verduisterd een brief, gericht aan A. Brouwer, te Alphen a/d Rijn, inhou dende 1 bankbiljet f 100, 3 bank biljetten af 25 een brief geadresseerd aan P. T. Rollandet, te Leiden, in houdende 1 bankbiljet a f 1000, 4 bankbiljetten a f300, 3 bankbiljetten f 200, 1 bankbiljet a f 25, 1 bank biljet a f 10een brief Crediet-ver- eeniging Amsterdam, 44 bankbiljetten f 100, 2 bankbiljetten a f 300 en 5 bankbiljetten a f200. De commissaris van politie der le afdeeling te 's-üravenhage verzoekt de opsporing van de bankbiljetten en bericht, zoomede opsporing en aan houding van den verdachte P. A. Goedewaagen, 17 jaar, lang, zwart, blauwe oogen, smal gezicht, gekleed met bruin costuum en zwarten Gari baldi hoed. 8taten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 30 November. Indische begrooting. (Vervolg). De heer van Idsinga meent dat deze geheele zaak niet thuis behoort bij Koloniën, maar bij Bu\tenlandsche Zaken. De ministor zet do geschiedenis van deze zaak uiteen, welke reeds van 1907 dateeit, toen, nadat de toenmalige Ne- derlandsche minister van Oorlog ge oordeeld had dat hot geen belang had een officier Van het Nederlandsche leger te Tokio te dètacheeren, de minister van Koloniën echter meende, dat voor het Nederlandsche leger veel te leeren viel van het leger in Japan. Toen werd ben officier van het In- discho leger aangewezen als militair attaché, en deze kreeg verlof een jaar te Tokio door te brengen, welk verlof van jaar tot jaar werd verlengd. Thans wil de Regeering den toestand conso- lideeren, en dit verdedigt de minister nader. Spreker gelooft, dat juist een militair attaché zich omzichtig zal gedragen. De minister verklaart echter den post terug te nemen, bij het juiste verschil van opinie, dat thans ge bleken is, en om een onzuivere stem ming te voorkomen. De afdeeling Oorlog wordt goedge keurd. Na de pauze komt do afdeeling Marine aan de orde, waarbij de heer Verhey sterk aandringt op overlegging der adviezen van de Indische autori teiten in zake den nieuwen vlootbouw voor Indië, en naar aanleiding van het ongeval aan boord van de „Hertog Hendrik" vraagt, of jhet toezicht houdend personeel niet heeft bemerkt dat de wigman (de persoon, die de wig bedient van het stuk geschut, waarmee het ongeluk gebeurde), ver keerde manipulaties verrichtte, en of er maatregelen zullen worden genomen om herhaling van een dergelijk onge val te voorkomen. De heer van Wassenaor van Cat- wijck vraagt óók overlegging van de adviezen voor den vlootbouw, en treedt voorts in uitvoerige beschouwingen over de verdeeling van de marine- kosten over de begrootingen van Indië en Nederland. De minister van Koloniën zegt dat in bewerking is een rapport, waarin de Regeering haar standpunt uiteenzet ten aanzien van de adviezen, door den kommandaiit der- zeemacht en door den Gouverneur-generaal uitgebracht over het rapport der marinecommissie. Wat beperking der geslachtsziekten betreft, overwogen wordt een bordeel sluiting. De minister brengt evenals de heer Verhey hulde aan de nage dachtenis der slachtoffers van het ongeluk op de „Hertog Hendrik". De minister van Marine antwoordt, dat wegens de snelheid van het vuren onmogelijk is na te gaan wat ieder man der bediening in 't bijzonder doet. Er is een inrichting ontworpen, waardoor menschelijkerwijze gespro ken dergelijke ongelukken niet meer zullen kunnen voorkomen. Ten volle sluit de ministèr zich bij de hulde aan de nagedachtenis van hen, die in dienst onzer marine het leven lieten en spreker huldigt degeen die gewond werden. De Indische begrooting wordt ten slotte zonder stemming aangenomen. In behandeling komt hierna het wetsontwerp tot bekrachtiging van een door den Staat met de Gemeente 's Hage gesloten overeenkomst in zake verkoop en koop van terreinen aan het Buiten hof en den Hofsingel. Tegelijk hiermee komt in behande ling de indertijd ingediende motie- Dolk, luidende „De Kamer, van oordeel dat door de Regeering de wenschelijkheid en uit voerbaarheid dient onderzocht te wor den van de verkrijging van alle ter reinen, gelegen tusschen SpuiBui tenhof, de Kapelsbrug, de Hofstraat en den Hofsingel, ten einde te kunnen komen tot een doelmatige uitbreiding van de Rijksgebouwen aan de zuidzijde van het Binnenhof, gaat over tot de orde van den dag." De heer Dolk licht zijn motie uit voerig toe. Spr. betreurt het, dat het departe ment van Binnenlandsche Zaken zich niets heeft aangetrokken van het his torisch monument, dat het Binnenhof is, niettegenstaande alle vereenigingen op bouwkundig en aesthetisch gebied zich in den geest der motie hebben uitgesproken. De heer de Stuers vindt de motie sympathiek. Hij maakt er echter den minister geen grief van, dat hij af geweken is van het plan van de stad 's-Gravenhage, omdat, naaf sprekers overtuiging, de geheele politiek' van den Haag in zake de verkeèrswegen, allerdroevigst is te noemen. Zoo wijst hij er o.a. op, dat door de nalatigheid van het Gemeentebestuur het hotel de Twee Stodon is komen ontsieren de inham van 't Buitenhof. Hot Rijk heeft eigenlijk geen belang bij het verdwijnen van het pand Med- dens, dat den hoek vormt, maar in het aesthetisch belang der Gemeente is zulks dringend noodig. Men late den minister dus vrij zoo goed mo gelijk te handelen, en daarbij rekening te houden met het feit dat de stad wil bijdragen. Vrijdag 10'/2 uur voortzetting. De Moderne secteschool in Indië. De „Standaard" driestart: Eens voor al heeft Groen van Prin- sterer, nog steeds onze maëstro zonder evenknie op schoolgebied, ieder onzer geleerd, dat eert neutrale school feitelijk niet neutraal zijn kan, maar blijken zal te wezen een „moderne secteschool". Hier te lande staat dat in den Chris- telijken kring dan ook vast. Neutraal is eenerzijds oen negatief, maar ook anderzijds een positief begrip, zich keerend tegen de eere van den Christus. Daarom nu is het zoo bitter droef, dat men dit in onze koloniale politiek vergeet, en dat zelfs thans, nu we een belijdend Christen als Gouverneur-Ge neraal op Buitenzorg bezitten, stellig tegen diens zin en bedoelen, dit voor ons onaannemelijk stelsel wordt aanbe volen. Er heersche geen misverstand. Groen van Prinsterer stelde zijn eisch Particuliere school regel, Open bare aanvulling, op een oogenblik, toen het particuliere Schoolwezen ten onzent, in 1868, nog pas even begon zijn vleugelen uit te slaan. Feitelijk was derhalve toen nog bijna geheel ons Lager onderwijs, Middelbaar on derwijs en Hooger onderwijs in mo derne handen. Als feit moest dit aan vaard. Het kon niet anders. Maar het uitgangspunt was en bleef Particulier moet regel worden, en slechts zoolang dit niet zoo is, trede het Openbaar er voor in plaats. Wie op dit standpunt staat, begint met aan het Particuliere het opkomen op alle manier gemakkelijk te maken, en gaat er, komt het, voor uit den weg. Staat ge daarentegen op het tegen overgestelde standpunt, dan bekom mert ge u om 't Particuliere niet, sub sidieert 't. alleen, zóó dat het even op kan komën, en gaat met het Openbare door als hot eigenlijk door u bedoelde, waarmee de concurentie van het Particuliere u niet deren kan. Hier te lande steunt het Rijk het Particulier en het Openbaar financieel op voet van gelijkheid. Nietinlndie, hoezeer juist daar die gelijkheid stellig een onafwijsbare eisch moest zijn, en zelfs tegen Vb komt men in verzet, en dit onderwijl men zeer goed weet, dat de missie onmogelijk voor een bevol king als de Indische het surplus vin den kan. Strijd staat hier alzoo voor de deur. Er moet verandering komen. Nu men van Links zich hardnekkig hier tegen verzet, met het kennelijk doel om de Javaansche bevolking naar den modernen kant te trekken, rust op heel den Christelijken kring de plicht hiertegen te protesteeren, en van dit protest niet af te laten, dan nadat de keer, die komen moét, er is. Het verschil met de Ethischen, dat hierbij nog hinderlijk in den weg treedt, zal spoedig opgelost zijn. De strijd tegen Links daarentegen kan een hardnekkig karakter aannemen. Gedoogde toch de Christenheid van Noderland, dat de ontwakende bevol king op Java, met ons gedoogen, ja door $n8 toedoen, aan het Modernisme in de armen werd geworpen, dan zou er een vloek gaan rusten op geheel onzen Zendelingsarbeid, omdat er de onwaarheid van in het oog zou sprin gen. Een krachtige particuliere actie om Javaansche mannen en vrouwen naar den Doop te lokken, en een publieke houding van Gouvernementswege, die den leidenden stand op Java ten prooi aan het Modernisme of Hindoïsme laat, gaat niet saam. Althans zoolang ons Gouvernement Rechts blijft, mag hierin op zijn steun, ja op zijn voorgang worden gerekend. Ook van Roomsche zyde heeft men voor het dreigend gevaar een open oog, en reeds nu blijkt, dat ook onze beste provinciale organen hetcritieke van den toestand inzien. Diphterithus. Onder de leerlingen aan de O. L. school B. te Enschede kwam herhaal delijk diphtheritis voor, waarom het gemeentebestuur flinke maatregelen nam. De scfiool werd op geneeskundig advies en na bacteriologisch onderzoek van het speeksel van verschillende leerlingen op advies van autoriteiten gesloten. De 14 dagen vacantie zijn ton nutte gemaakt voor verder onder zoek der leerlingen, die na do zomer- vacantie een of meer schooltijden ver zuimden wegens ziekte en ontsmetting van alle 14 lokalen. Onder de leerlin gen zijn eenigen bevonden, die gevaar voor besmetting opleveren ze blij ven voorloopig onder geneeskundig toe zicht. Hedenmorgen is het onderwijs aau de geheele inrichting hervat, nadat Maandag reeds in ehkele klassen was begonnen. De groote oorlog van 1912. In 1778 werd te Venetië uitgegeven, oen Latijnsch boekje van Appiano Bunafide „Liber de Praodictonibus' merkwaardig door de voorspellingen welke het bevat. Voor 1912, 't komend jaar. wordt er in aangekondigd een vreeselijke oorlog, die heel Europa in vuur en vlam zal zetten en waarbij hongers nood en ellende geweldig zullen heer- schen. Wie aan voorspellingen gelooven kunnen dus alvast hun maatregelen nemen. Te Rotterdam hing gister-ochtend en ook des middags een dikke mist, waardoor de scheepvaart veel vertra ging ondervindt. De zeeschepen zijn bijna alle buitengaats gebleven. Alleen de booten der Batavierlijn zijn gemold. Ook de meeste veerdiensten lagen stop, wijl voor aanvaring gevreesd werd. Wijl het gister juist marktdag was, werd zeer veel last van deze stagnatie ondervonden. Ongelukken zijn niet gebeurd. Ook te Amsterdam was 't af en toe zeer mistig. Zoo ook op het IJ. De „Nias" van do Stoomvaart-Mij. „Ne derland" kwam ten gevolge daarvan in aanvaring met steiger n°. 5, die beschadigd werd. Ook het daarop staande gebouwtje van do Holland Friesland-lijn bekwam eenige schado. Het groote Duitsche st. „Plaueu", dat gister-nacht van IJmuiden naar Amsterdam opstoomde, is bij de Hem- brug blijven liggen. Uit een boom gevallen. Te Ulvenhout bij Breda is de 32- jarige ongehuwde arbeider Piet Roo- vers, terwijl hij bezig was den top uit een hoogen boom te kappen, naar beneden gestort en eenige oogenblik- ken later bezweken. Postdiefstal. Een beambte van het hoofdpost kantoor te Amsterdam is aangehouden, verdacht zich te hebben toegeëigend uit een aangekomen aangeteekenden brief een chèque van 900 pond ster ling. (O. H. Ct.) Dén 22e Nov. jl. werd H. Th. D., hotelbediende in het hotel „De Mark" te Prinsenhage door zijn patroon naar Breda gezonden met een bankbiljet van f200, om te laten wisselen en 1 rijksdaalder, om daarvan inkoopen te doen. Hij is niet teruggekeerd, waarom wordt vermoed dat hij verduistering heeft gepleegd. Hij maakte zich reeds eerder aan verduistering schuldig. De, brigade-commandant der Konin klijke marechaussee te Breda verzoekt opsporing en zoo daartoe termen zijn, aanhouding en voorgeleiding. Voetbal. Programma voor Zondag a.s. N. V. B. west. 3° kl. b., Hermes ZeistOlympia—Sportman R.V.C.— D.O.S.; V.F.C.-Voorwaarts; G. V. B. 1° kl., K.F.C.Voorwaarts, W. Sanders; D.V.S.—Olympia II, N. de Bruin; Excelsior—W.F.C., Hoo- gendijk; 2° kl., Voorwaarts II Volksw. Gouda, M. Ponsioen T. O. P. II K.F.C. II, J. M. Hardeman. Op het nieuwe Sportterrein zal voor het eerst Olympia I kampen tegen Sportman uit Leiden. Het niet sterke elftal zal zich zwaar te verantwoorden hebben tegen Sportman. Scheidsrechter zal de heer J. W. Duys zijn. Dat zij op het terrein de eerste overwinning mogen behalenDe 1° overwinning zal Excelsior I Zondag wel in de IJssellaan behalen tegen Woerden, terwijl T.O.P. II de Kralingers ont vangt. GOUDA, 1 December 1911. Kiescollege der Ned. Hor^ Gemeente, In de gisterenavond in de St. Jans- kerk gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Ge meente werd het duidelijk dat een compromis- is gesloten tusschen de vrij zinnigen en de ethischen. Bij de verkiezing vootr 6 ouderlingen werden uitgebracht ^oor de eerste Vacature op de heeren UT. G. C. Kamp huizen 32 en J. Bulk 21, voor de tweede vacature C. J. de Groot 29 en P. Blazer 23, voor de derde vacature G. J. Garritsen 32 en A. Mighout 21, voor de vierde vacature W. Vis 30 en R. U. Jongenburger 22, voor de vijfde vacature L. Koole 32 en D. F. Bijlsma 22 en voor de zesde vacature J. G. Hupkes Czn.1 32 en J. P. Göbel 22, zoodat gekozen zijn de heeren J. G. C. Kamphuizen, C. J. de Groot, G. J. Garritsen, W. Vi9, L. Koole en J. G. Hupkes Czn. Bij de verkiezing voor 4 diakenen werden uitgebracht in de eerste vaca ture op de heeren Joh. Vos 31 en W. van Vliet J. Czn. 20 in de tweede vacature J, C. Sibbes 30 en J. G. Hof wegen 22 in de derde vacature J. Amesz 30 en M. van Vliet A. Jzn. 20 in de vierde vacature K. de Jong Jzn. 29 en W. B. Blommendaal 26, zoo dat gekozen zijn de heeren Jbh. Vos, J. C. Sibbes, J. Amesz en K. de Jong Jzn. Door deze verkiezingen is thans het Kiescollege samengesteld uit 23 vrij zinnigen, 23 confessioneelen en 14 ethischen. Tot penningmeester van het Kies college werd benoemd de heer I>. Iloogendijk die 32 stemmen vorkreeg tegenover don heer Zaal, die 19 stem men op zich vereenigde. Voor de Commissie van voorbe reiding werden uitgebracht op de hoerenDs. J. E. Bij! 31 tegenover R L. Martens 21, M. van den Burg 26 tegenover J. A P. Montijn 17, R. L. Martens 33 tegenover M. v. d. Rotte 17 en H. J. Nederhorst 31 tegen over R. U. Jongenburger* 17, zoodat werden benoemd de heeren Ds. JE. Bijl, M. van den Burg, R. L. Martens en H. J. Nederhorst. Voor een tamelijk goed bezette zaal traden gisteren in „Ons Genoegen" op de bekende kluchtspelers Kelly en Lagoman van de Frascati-Schouw- burg te Amsterdam. Allereerst ging de „Millioonen-erfenis", waarin Lage- man de rol vervulde van millionair, die, zijn ongelukkige bloedverwanten in zijn testament wilde bedeelen en Kelly in een drietal rollen uitkwam als een daDsleeraar, bankbewaarder eii fotograaf, allen even zot en toch aar dig door hem voorgesteld. Doch de handen kwamen eerst flink op elkaar toen de in Gouda overbekende Louise Fleuron eenige voordrachten ten beste gaf. Vooral na de pauze, haar stukje van de grootmoeder, verontwaardigd toen haar kleindochter een sigaret opstak, was keurig en lokte luid ap plaus uit. De clou der kluohten was echter wel „de gebroken Spiegel", die, mees terlijk gespeeld als zij werd, de lach spieren moest in beweging brengen. Het was dan ook een allerdwaast ge zicht, de luitenant en zijn oppasser tegenover elkaar te zien. Werkelijk men zou haast denken dat het een spiegel geweest was, zoo precies wer den de bewegingen door Kelly nage daan. Het gaf blijk van een groote studie. Vooral dit stukje doet ons Kelly en Lageman een „tot weerziens" toe roepen. Gedurende de maand November zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen Inleg in 437 posten f 21554.31 bijgeschreven renten - 125.61 f 21679.92 Terugbet. in 104 posten - 13901.1272 Meer ingelegd dan terugbetaald f 7778.79^/2 Aan het einde van Octo ber was ten name der inlegg. ingeschreven - 561967.45 Zoodat hun tegoed uit. November bedroeg f 569746.2472 In den loop der maand November zijn 31 nieuwe boekjes afgegeven, 11 afgeloopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 31 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand November 2584 boekjes in omloop waren. Gedurende de maand November wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1502 portiën a f 0.10 en 419 a f 0.15, te zamen 1921 portiënafgehaald werden 798,/2 portiën a f0.10 en 7 k f 0.15, te zamen 80572 portiën. In totaal 272672 portiën. Gedurende do maand Nov. zijn door de Mallegatsluis geschut 2643 schepen met een inhoud van 214137 M3, en 752 stoomschepen, inhoudende 70832 M3., totaal dus 3395 vaartuigen met 284969 M3. inhoud, en 13 hout vlotten uitmakende 86 koppels. Door de politie is alhier aangehou den en naar Rotterdam overgebracht teneinde ter beschikking der justitie te worden gesteld een in het Alg. Politieblad gesignaleerde die nog 45 dagen gevangenis|traf möest onder gaan en daarna voor een jaar moet worden opgezonden naar de Rijks werkinrichting te Veenhuizen. Boskoop. Gisteravond omstreeks 6 uur had er nabij deze gemeente in het buurtschap Den Tempel een groot ongeluk plaats. De Wed. van Os, land bouwster reed mot haar dochter B. oud 29 jaar naar huis. Het paard werd op eens schichtig zoodat de dochter die het bestuurde, het niet meer in bedwang kon houden, met het gevolg dat ze in de diepe wetering vielen. De Wed. van Os werd met moeite gered, doch do dochter is jammerlijk verdronken. Het rijtuig bekwam eenige schade terwijl het paard ook verdroftk. Uit een loods toebehooronde aan P. J. v. d. W. staande in den Laag- Boskqopsche polder alhier, is door verbreking van. het slot een graaf gestolen. De politie is met deze diefstal in kennis gesteld. Gedurende de maand November kwamen alhier slecht 6 gevallen van diphtheritus voor. Er is dus een kentering waar te nemen. Button verantwoordelijkheid der Red. Aan de Redactie van de „Goudsche Courant". Geachte Redactie In het nummer van Uw blad dato 30 Nov. komt voor een hoofdartikel naar aanleiding van het verzoek der vergunninghouders aan den Raad der Gemeente, tot het mogen openhouden der herbergen op de lotingsdagen. Onjuist daarin is de bewaring dat onze agitatie tegen dit verzoek scherper is geworden, toen B. en W. met een gunstig preadvies kwamen. Voor dien isfdoor ons in 't geheel geen agitatie gevoerd, hoewel zonder het gunstig preadvies onze agitatie toch niet was uitgebleven. U stelt het voor alsof de drankbe strijders maar weer aan 't drijven zijn naar dwangmaatregelen niets is minder juist, wij willen alleen niet zonder protest ons laten ontnemen, wat een maal door ons is bereikt. Het zijn de vergunninghouders die bezig zijn te tornen aan een eenmaal in de Ver ordening vastgelegd besluit. Het geldt geen drijven tot propaganda voor de geheelonthouding. De werking van de sluiting der herbergen op de lotings dagen mag niet in alle opzichten dat hebben gebracht wat men er van ver wachtte maar niemand kan ontken nen, en dat doet Uwe Redactie ook niet, dat het drankmisbruik er door is verminderd. Verlang niet van ons, maar van de vergunninghouders, het onomstootelijk bewijs, dat de vermindering van het drankmisbruik op die dagen niet een gevolg is van dezen maatregel. En al had nu het, sluiten der/her bergen niet alles gebracht wat men wenschte, is dat een argument om die bepaling dan maar in te trekken, dan zouden ten slotte alle wetten maar ingetrokken moeten worden. Het is hier een kwestie van inzicht in het alcoholvraagstuk, erkent men dat de bestrijding van 't alcoholisme een gemeenschapsbelang is, dat het alcoholisme is een rotte plek in onze samenleving dan kunnen en mogen de belangen van een klein aantal personen, (de vergunninghou ders) niet zwaarder wegen dan het ge meenschapsbelang. Hoogachtend BERN. SCHOLTEN. Naar onze meening is het sluiten van de localiteiten der vergunning houders op de beide lotingsdagen niet te motiyeeren op grond van drankbe strijding. Het tegengaan van drank misbruik kan naar wij moonen all oen geschieden door zedelijke opvoeding en ontwikkeling, niet door dwang. Het betreffende art. 4 derVerordo- ning (Gemeentoblad 1905 no 171) is een onbillijkheid tegenover bepaalde personen, een qngerief voor het vor keer, en het is volstrekt niet uitge sloten dat daardoor ook door anderen, buiten deze bepaling staande, geen schado wordt"ondervonden. Dan vermelden wij nog dat in 1910 toen op verzoek do sluitingsbepaling voor éénmaal is ingetrokken, het drank misbruik minder was dan jaren te voren, toen de inrichtingen waren ge sloten. En ten slotte, waar aan het oor spronkelijk adres der vergunninghou ders een bijlage was toegevoegd, waarin al de loden zich verbinden op de lo tingsdagen geen alcohol te schen ken aan lotelingen, indien de sluitings bepaling werd opgeheven, daar achten wij bestendiging, daarvan geheel ver keerd. Een agitatie als door de geheelont houders vereenigingen is gevoerd met betrekking tot dit art. 4 der verorde ning, achten wij geen gelukkige pro paganda. RED. GROENTEN-VEILING. Vrijdag 1 Deceiver. Bloemkool 1° soort van f 12 tot f 16 p. 100 Idem 2° soort van f 7 tot f 9 p. 100. Wortelen f 5.00 tot f G.00 p. 100. Kropsla f 3,00 p. 100. Postelein f 0.60 p. mand. Uien f 5.50 per H.L. Sav. kool 13 ets. per stuk. Roodokool 15 ets. per stuk. Groenekool B'/a ct. per stuk. Kroten f 4.00 por 100 bos. Andijvie f 2.50 tot f 4.00 per 100 bos. KEKK1NIEUW8. Dr. Carl Jatho, de welbokende Keul- sche predikant, heefteen uitnoodiging van de Remonstrantse]^ gemoento te Utrecht om daar een predikbeurt te vervullen, aangenomen. Hij zal er op Zondag 10 December de voormiddag beurt vervullen. TWEEDE KAM&K. Zitting van heden, 1 December. Waterstaat be.g rooting. Aan de orde was dé motie van den heer Dolk, bedoelende de uitbreiding van het Tweede Kainergebouw door aankoop van de panden der firma Meddens, aan de Kapelsbrug. De min. van Waterstaat geloofde dat door den voorgestelden aankoop bij den heer Dolk de smaak naar meer* is opgekomen. Omtrent de schatting der gebouwen wees de minister er op dat deze reeds voor jaren geschiedde. Dat de gemeente den Haag er wel bij voer, gaf Spr. toe maar hij meende dat'waar den Haag en het Rijk er beide evenveel belang bij hadden, het niet er op toegelegd moest worden om den Haag het vei over den neus te halen. Het standpunt van de Regeering tegenover deze motie was aldus De motie bedoelde, dat de regeoring hier een royaal standpunt zou innemen. Waar het hier geldt een belang dat ten nauwste verband houdt met de Kamer zelf, dan meende de minister dat - de regeering daartegenover de meest welwillende houding aannemen moest. De uitbreiding die het Kamerge bouw ondervond door de verplaatsing der Raad van State, kostte 8000 gld» Doch met die uitbreiding was nog niet alles bereikt. De minister had aan de huishoude lijke commissie van de Kamer ver zocht hem op te geven aan welke eischen naar haar meening het Kamer gebouw moest voldoen, uit die den minister verstrekte gegevens, is geble ken dat de kosten dan zouden be dragen twee en een half milloen. De persoonlijke zienswijze van den minister bleek te zijn dat hij er zich ten zeerste om zou verheugen als de Kamer zich op een breed standpunt plaatste. Alleen was de minister bang dat naar de onkosten zotf worden gevraagd de heele zaak zou mislukken en de totstandkoming van iedere ver betering achterwege blijven zou. De minister meende dat de Kamer zou moeten komen twt do vorming van een bouwfonds voor de Tweede Kamer zoodat in den loop der jaren de gewenschte verbeteringen stuk voor stuk worden aangebracht. Voorts herinnerde de minister aan het voorstel yan B. en W. van den Haag, waarin wordt meegedeeld dat f 100.000 wordt aangeboden indien den Haag een groot stuk grond krijgt aan den nieuwe verkeersweg. Dit wordt het Rijk echter veel te duur omdat dit aan de gemeente gaf een stuk dat vier ton waard was. De minister heeft dit voorstel niet ernstig kunnen opvatten. In den Raad zelf had de Wethouder gezegd dat amotie der gebouwen Meddens veel te duur zou zijn voor de gemeente. Nu wilde de Gemeente dit van het Rijk zien te krijgen voor één ton. Toen wethouder Loly nog dat voor stel der gemeente als billijk kwam verdedigon, had de minister hem go- vraagd wat hij gedaan zou hebben als hij nog minister van waterstaat was en hem dat voorstel werd gedaan. Toen glimlachte de heer Lely zeer veelbeteekenend. Die conferentie leidde tot geen resultaat. Daarna schreef den Haag dat het zijn aanbod handhaafde en niet inging op het voorstel van hot Rijk. Daarmede waren de onder handelingen afgesneden. De zaak rustte totdat, 7 Sept. jl. de plannen van de deskundigen kwa men als gevolg van de gegevens der huishoudelijke commissie. Daaruit bleek dat een perceel der firma Meddens bij de vorbouwing niet betrokken was. Op 21 Sopt. ontving de gëmeento do stuk kon van dp ter- rei nlogging. Op 30 Sept. Werd dit pas gepubliceerd. Twee dagen voor lien dag had de transactie met de firma Meddens plaats, waarom nu deze firma een groote schadevergoe ding omdat zij nu haar zaak daar niet meer gevestigd zal kunnen' hou den. Do gemeente wist dat het Rijk alle gebouwen zou onteigenon. En nu ging do Gemeente een transactie aan met Meddens zonder deze firma te waarschuwen. Do minister verwijt het gemeentebestuur dat het de tervisie- legging uitstelde, haaf publiek rech- tolijke verplichtingen doed achterstaan bij haar privato belangen. Met een schetskaart maakte de mi nister duidelijk dat de gemeente in derdaad hier te kort schietof speculeert dat het Rijk zijn Tweede Kamergebouw moot verbouwen en do gemeente voor een Eoopjo haar zin krijgt. De heer Dolk trok zijn motie in. Aangezien hedenmiddag te half drie slechts 49 leden aanwezig waren, kon do behandeling dor algemeeno Staats- begrooting niet plaats hebben en werd de vergadering verdaagd tot Maandag middag half twee. Vlissingen. Uit goeden bron wordt gemeld', dat thans werkelijk het voor nemen bestaat om het depót van dis cipline alhier op to heffen. Lyon. Sedert eonige dagen worden talrijker aeroplanen van Fransch maak sel, bestemd voor de krijgsverrichtin gen der Italianen in Tripoli, van Frankrijk naar Italië vervoerd. Ver volgens worden de vliegtuigen door sneltreinen naar Napels overgebracht. Uit Washington wordt gesoind, dat het Staatsdepartemont der V.-S. be kend gemaakt heeft, dat de van haar uitgegane aanbieding van troepen ter bescherming der vreemdelingen in China en ter verzekering dor spoor wegverbinding met Peking, niel tot Chine, maar tot het college der buiten- landsche gezanten gericht was. Het Noorsche stoomschip Ilaegolmen is, volgens een telegram uit Berlijn, in de Noordzee met man pn muis vergaan. Weenen 1 Dec. Do bekende Niegus is tot 9 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Berlijn 1 Dec. Joensji-Kai vermin dert zijn Mandsjoe-troepen te Peking en vervangt deze door Chineezen, blijkbaar met het doel wanneer het oogenblik gunstig is, zijn slag te slaan. Berlijn, 1 Dec. Het heet dat door tusschenkomst van het Britsche con sulaat een driedaagsche wapenstilstand zou gesloten zijn tusschen do rebellen- generaal en Joean-Sjikai, welke men trachten zal tot een 15-daagschc uit te breiden. Rusland en Perzië. Teheran, 30 Nov. Do Modsjlis is een stemmig tegen de inwilliging der Rus sische eischen (ontslag Sinister). In de provincie doen zich anti- Russische troebelen voor. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.3 te Stockholm, laagste stancf 732.5 te Seijdisfjord. Verpachting tot den volgenden dag: Zwajkko tot matige Zuidoostelijke tot oostelijke wind, meest nevelig on betrokken, weinig of geen neerslag, iets kouder. VAN DEN KI lee t e 11 ii a 11 del t cA in ster il a m 1 DEC. 1911. Koers van heden 81"7,6 92 101 90'/, 88'/, 49'7.« 104'/, 88 59 der nieuwste modellen Wintermantels, - Cost unies, Blousen.Jupes, Jupons, Holies en Japonstofïen alsmede eene groote keuze I» L.'JT fc II BJ fiwl van do goedkoopste tot de beste soorten en scherp cöncurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, ÖOUDA. Staatsleeiiiugeii kS" Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 81B/j Oostenr. Belastingvrije KrononrentG 4 pet. 92 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 64 Russische Obl. 1906 5 pet. 1037: ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 967: ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 936/8 ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet /1 ft Japan. Obl. 1899 4 pot. 89 M oxico AfiBinnenland Obl. 5 pot. 4S3/,, Brazilië. Funding Lee- J( ning 5 pet. 104 /2 d. ObT. 1889 4 pet. 873/. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 59 Itaiik- en Creüiet-instei- llugeu. Ned. Bankaandoolen 204 liuiustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. 545/b ld.Smelting&Refining Co|. Cert. v. Aand. 733/f Ang]o American Tele graph CyCort, v. A2515/t U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 64 Itol.i Crediet instelt. cii (ulluiir Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 224 JavJ Cultuur Mij. Aand. 2887: Ned'. Handel-Mij. C.v.A 186% Mijnbouw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 68 Rodjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. 561 Great Cobar Aand. 437: l'etroleuiuOmlern. Dorische Petroleum In- dustrie Mfj. Gew. A. 1027* Kon. Ned. Mij. tot Expl. N. v. Petr. Bronn. C.v.A 45872 „Shell" The Transp. Trad Oy. 0. v. G. A 438 Scheepvaart fltyeu. Neld.-Am. Stoomvaart* Mij. Aand. 177 177 Stoomvaart-My. J»ee- land" Prefere/to A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. PreL AT rabak-Ouderiieiuiiigeu. Bi'ndjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahap Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahap Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. V. Aand. Spoorwegen. Ioll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. y. t. Expl. y. Staats spoorwegenj Aand. Zuid-Italiaan.i Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. iVarschan-Weenen Spoorwegnnij. Aand, dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atch-ison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. W/8 Erie Spoofwog-Mij. Gew. Aand. 315/f Union Pacifiö Railroad Cy. Cert. V. gew. A. 1751/, Wabash Géw. Aand. 103/% PreiuieieeniiiKeii Amsterdam Aand. 3 pet 1017/H Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. 1547*| GELDKOERS. Prolongatie 47* pCt. Amerikanen tamelijk vast, vooral Steels en Amalgater, Marino iets vas ter, Petroleums vast, Tabakken onver anderd, Culturen iets vaster, Rubbers hooger, Nat. Staatsf. prijshoudend, Buitenl. kalm, Mijnen vaster. 177 I 17 7. Ul'/8 18"/, 42 4'/, 827i 99 65"/, 183 f105.- 64'/, 73'/, 64'/, 223"/, 68 47'/, 163 18'/, 117» 067, 99 31'/, 175'/, 107a

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2