Stadsnieuws. Groote Expositie Birx:n.e:rLla,:rLa.. gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Laatste Berichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - - - - - - - - - - onderscheid van geloof of ras gehol pen. De Arabische bevolking, arm en rijk, is deze Joodsche Yereeniging bij zonder dankbaar. Vele inwonesgyder plaats zijn ver trokken, de Joden zijn voor 't groot ste godeelte naar de naburige kolonies gevlucht. De belangen der stad lijden zeer door de quarantaine-maatregelen geen Europeesche stoomboot legt daar de laatste weken meer aan. Duitsohland. Aan den „Berliner Börsen Courier" wordt geschreven, dat in de eerste maanden van het volgend jaar graaf Wedel zal aftreden als stadhouder van Elsas-Lotharingen, hoofdzakelijk om persoonlijke redenen graaf ^Vedel is bijna 70 jaar en moet naar rust verlangen doóh ook om politieke redenen. De verstandhouding tusschen hom en den staatssecretaris Zorn van Biilach moet sedert langen tijd niet best geweest zijn. r Amerika. Dinsdag sprak een jury te New-York de vrouw van een arbeider, die haren onttrouwen echtgenoot had doodge schoten vrij. Woensdag sprak een jury te Denver het niet schuldig uit, jegens een zekere mrs. Gertrudo Patterson, die eveneens haren man had gedood, omdat deze haar, zooals zei zeide, aan een millionair van Chicago voor 1500 dollars had verkocht. Intern. Opium-conferentie. In het Gebouw der Grafelijke zalen had gistermiddag de openingBzitting plaats der Internationale Opium-con ferentie. In de groote zaal, die niet tegenstaande haren eenvoud van grijze gepleisterde muren, slechts versierd door de groote schouw en het eiken- *hout van balken, betimmering en meubelen, toch een weelderigen indruk maakte onder de drie groote electri- sche kroneh, verzamelden zich tegen vier uur de afgevaardigden en ge- noodigden met hunne dames. Procies te 4 uur nam de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Marees van Swinderen, het woord tot het houden van de openingsrede. Do eerste zitting word bepaald op a.s. Maandag halfelf. Na sluiting der bijeenkomst werden in do groote benodenzaal enkele ver- verschingon gebruikt. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 1 December. Waterstaats begrooting. (Vervolg). De steenklomp-Meddens zal ten slotte tóch moeten verdwijnen uit een oogpunt van verkeersveiligheid, anders zullen de slachtoffers van de ongeluk ken die op dit drukke punt zullen vallen, uit hun graven wraak roepen. (Luid gelach.) Intu8schen heeft spreker nog een ander plan, daar de Regeering nog steeds tot overleg bereid is. Dat plan heeft de dezelfde rooilijn tot basis als het plan van de Haagsche verfraaiïngsoommissie. De Gemeente stelle zich dan tevreden met een ver- keersverruiming van 10 M. in plaats van oen van 25. M. Maar dan moet de Gemeente aan de firma Meddens uitstel geven om haar perceel te ver laten, minstens voor een termijn van drio maanden. Spreker wil het plan nog eens met de huishoudelijke commissie bespreken. Wat nu de moeite betreft, deze acht de minister feitelijk geheel overbodig. Zij levert zelfs het gevaar op dat een stemming der Kamer de positie van de Regeering oenigszins zou willen verzwakken. Als de motie intusschon de bedoeling heeft uit te spreken ont eigening a tout prix, als de Gemeente medewerking blijft weigeren, dan moot deswege gewijzigd worden dat zulks duidelijk er in uikomt. (Toejuichingen.) De heer Dolk trekt hierop zijn motie in, in het vertrouwen dat het nadere overleg nog voor de behandeling der Waterstaatsbegrooting in orde kome. Het wetsontwerp wordt hierop zon der stemming goedgekeurd. Staatsbegrootng.P Hierop vangt het algomeen debat over de Staatsbegrooting van 1912 aan. De hoer Drucker bespreekt de on geregeldheden te Amsterdam van den afgeloopen zomer, meer in het bijzon der wat betreft de verhouding tus schen het burgerlijke en het militaire gezag, en betoogt daarbij dat do bur gemeester in zulke tijden het hoofd van het gezag moet zijn, en daaraan onwrikbaar moet worden vastgehou den. Wat het terrorisme der arbeiders betreft, niet in de eerste plaats moet het de zucht zijn om daarop te schel den. Veeleer moet tijdig worden om- gezin naar middelen tot vreedzame oplossing, of liever voorkoming van geschillen, waartoe spreker vooral aanbeveelt het sluiten van collectieve arbeidscontracten. Sprekende over de huidige duurte juient spreker toe, als de eenige prak tische oplossing, het voornemen der Regeering om ambtenaren, met kleine bezoldigingen, een tijdelijke toelage te geven. Spreker betreurt, dat de Koningin niet persoonlijk ditmaal de Staten- Generaal heeft geopend. Hij wil niet vorschen naar de redenen, die H. M. daartoe geleid hebben. Maar hij kri tiseert dat de Regeering termen heeft gevonden, om, wat bij menschenheu- genis niet gebeurd is, in een officieel parlementair stuk te laten blijken dat een advies, dat zij aan de Kroon heeft gegeven, niet is opgevolgd. Hierna behandelt spreker uitvoeri ger hot staatkundig beleid van het ministerie tot de conclusie komende, dat de uitkomsten van dat beleid zijn teleurstellend en de vooruitzichten niet bemoedigend. Spreker laakt dat door de scherpe aanvallen van leden van het Kabinet tegen de sociaal-demokraten in rede voeringen vooral, in het land de in druk wordt gewekt alsof alleen 'n rechts Kabinet in staat is om het land voor de eociaal-demokraten te redden. In werkelijkheid echter maakt de Re geering op deze wijze slechts groote propaganda voor die volkspartij. Eigen aardig is 't in dat licht beschouwd dat menigmaal door de heeren van rechts socioal-demokraten naar de Ka mer worden gezonden. Zoo bv. de heer Duys te Zaandam, die er zonder den steun van rechts nooit gekomen zou «ijn. Maar spreker begrijpt deze door zichtige taktiek wel. Door op de uiter ste linkerzijde alle krachten saam te trekken, meet de aandacht worden afgeleid van de vrijzinnigen en hun beginselen. Maar de verwezenlijking der vrij zinnige beginselen is nauwere aaneen sluiting der demokraten ter linkerzijde noodiggestreefd moet worden naai de leger-organisatie in de richting van een volksleger, sociale wetgeving en algemeen kiesrecht, waartoe alle demo kraten links nu wel zullen willen samenwerken. De heer Roodhuyzen teekent krach tig protest aan tegen de dezer dagen te utrecht gehouden vergadering van Roomsch-Katholieken, wa irin het Ka binet bekroond is geworden voor zijn sociale werkzaamheid, terwijl het te gendeel waar is, en dit Kabinet de grootste tekortkomingen hoeft op so ciaal hervormingsgebied. Verder sluit spreker zich aan by de klacht van den heer Drucker, dat op onderwijs-gebied niets gedaan wordt, en het Kabinet zich bepaalt tot eer biedsbetuiging tegenover de Ineen- schakelingscommissie. Ten-slotte dankt hij den heer Druc ker voor diens peroratie betreffende de demokratische vrijzinnige beginse len. Ook spreker acht samenwerking ónmogelijk met hen, die de gezonde demokratie niet aanvaarden. De heer Brummelkarap betoogt de noodzakelijkheid van ernstige samen werking om tot spciale hervorming te komen, en wijst in dit verband er op dat de werkwijze der Kamer niet deugt. Ons parlement is bezig zijn eigen kracht en beieekenis te verkleinen, eendeels door te veel gepraat, ander deels door de groote detailleering in do wetgeving, De vergadering wordt vordaagd tot Maandag half twee uur. Als vervolg op de bijeenkomst van de af deeling Rotterdam van de Ver- eeniging voor Vrijzinnige Hervormden op 2 November, waar ds. G. W. Mel- cliers uit Almelo over „openluchtmee ting sprak, is gisterenavond te Rot terdam op een goed bezochte verga dering besloten, ook in Zuid-Bolland openluchtsamenkomsten in vrijzinni gen geest te houden. In een Centraal Comité daarvoor werden gekozen met de heeren ds. G. J. Schraftordt Koops, Ned. Herv. predikant te Sliedrecht ds. A. F. Junod, Evang. Luth. predi kant te 's-Gravenhage; ds. E. K. Groe- neyeld Wzn., Ned. Herv. predikant te Oostvoorne; ds. L. R. Oldeman, Rem. predikant te Rotterdam; P. Tref fers te Rotterdam en G. van Donkelaar te jDordrecht, secretaris, ook de heer mr. M. M. 8chim van der Loeff te Gouda. Gistermorgen reed te Dordrecht een wagen van een koopman van N., be laden met kippen, konynen en eieren in het Maartensgat, doordat het paard op hol sloeg, en kwam tusschen de daar liggende balken terecht. Hoewel het laag water was verdronken vele dierencirca duizend eieren gingen verloren. De koopman brak oen been en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De wagen werd zeer beschadigdhet paard kon zonder letsel op het drooge gebracht worden. In Jubbega (Fr.) breidt de typhus zich uit. Er zijn nu reeds 11 ge vallen Donderdag overleed pen lijder van 13 jaar, wiens vader ook aangetast is. Men vermoedt dat het vaartwater besmet is. GOUDA, 2 December 1911. In de gisterenavond gehouden ver- adering van den Gemeenteraad wer en herbenoemdtot gemeente-arts, de heer P. de Boer, tot lid van het scheidsgerecht volgens art. 31 van het Werklieden-Reglemont de^heer W. B. F. Grevenstuk en tot plaatsvervangend lid de heer L. D. Martens. Voorts werden benoemd, tot onderwijzer aan de school v. g. 1. o. no. 4 de heer E. Bloemendal te Zierikzee on tot tweede leerares voor de afd. A<der Stads- Muziekschool Mej. C. van Oudheusden te Gouda. Vervolgens hadden eenige benoe mingen plaats ter voorziening in vaca tures in colleges en commissiën van plaatselijke instellingen. 4 Benoemd werden Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur de heer H. J. de Voogt (aftr.) tot regent van het van Iterson Zieken huis de heer G. Prince (aftr.)tot regent van" het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis de heer JE. Steen- sma (aftr.)tot regentes van het Ver eenigd Wees- en Aelemoeseniershuis Mevrouw B. A. Spruijt—van Galen (aftr.)tot regent der Beide Gast huizen de heer A. Jaspers Lz. (aftr.) tot regentes der beido Gasthuizen Mevrouw JM. Breebaart— v. d. Klein (aftr.)tot curator van het Gymna sium de heer Dr. P. J. A. Levedag (vacature J. C. Geelhuy^en) die niet meer in aanmerking i'wenschte te komentot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer P. A. de Ridder (vacature A. L. de Blauw) die zich niet meer be schikbaar steldetot leden der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs Mevr. C. M. van Reedt Dortland-van Veen (aftr.) en de heeren R. W. H. Pitlo (aftr.), B. G. J. Evórs (aftr.) en A. W. Roes (aftr tot leden der Commissie tot wering*van school verzuim de heeren J. van de Putte (aftr.), J. G. Kropman (aftr.) en M. Gelijns (aftr.)tot lid der Commissie van Toezicht op de Stadsmuziekschool de heer I. H. Nort (aftr.); tot lid der Commissie van Toezicht op de Stede- lfike Zweminrichting de heer Dr. P. J. A. Levedag (aftr.)tot Librye- meester de heer Dr. F. H. G. van Iterson (aftr.)tot lid der Commissie voor het Museum van Oudheden de heer Dr. J. Huges (aftr.)tot lid der Commissie voor de Volksgaarkeuken de heer R. U. Jongenburger (aftr.) tot regent van het Hoffmans-Gesticht de heer J. A. P. Montijn (aftr.) en tot lid der Commissie van Toezicht op de Bank van Leening de heer D. Hoogendijk (aftr.) Goedgekeurd werden z. h. st. de voorstellen tot onbewoonba"&rverkla- ring der woningen aan de Lombard- steeg no. 4 en aan de Nieuwe Haveh no. 188, het voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting en het voor stel tot onderhandsche verpachting van het overzetveer in den Katten- singolgracht ann den tegewoordigen pachter A. Bron voor f25.per jaar. Naar aanleiding van het voorstel tot intrekking van art. 4 der Veror dening als bedoeld in de artt. 6, 7 en 11 der Drankwet, inhoudende de bepaling dat de vergunningslocali- teiten op de lotingsdagen van 83 uur moeten gesloten zijn, over welk voorstel door B. en W. een gunstig preadvies was uitgebracht hielden drie der antirevolutionaire leden een betoog dat In hoofdzaak hierop neerkwam Alcohol is vergif en meer dan op gewone dagen wordt op lotingsdagen daarvan gebruik gemaakt, waardoor in dronkenschap baldadigheden wor den geploegd. De jongelingschap maakt een deel uit der gemeenschap en als zoodanig is de sluiting een gemeenschapsbelang. De heer Kolijn hield dairbij een volmaakte propa- ganda-rede voor de geheelonthouding. De heer IJsselstijn schaarde zich aan de ^ijde van het preadvies van B. en W. en verklaarde die sluiting ongemotiveerd, daar volgens het offi- cieele rapport van 1910, toen voor éénmaal in verband met de na-kermis de bepaling buiten werking was ge steld, het aantal dronkcnschap-gevallen minder was dan te voren op de lo tingsdagen. Daarbij, een bepaling als die der Verordening, is gebleken te zijn een belemmerende factor in het vrij verkeer, vooral voorzakendoenden. Het resultaat der warme discussie was, dat eindelijk het voorstel werd aangenomen met 11 stemmen voor en 6 tegen, zoodat de inrichtingen dus voortaan ook op lotingsdagen geopend blijven. Een motie van don heer IJsselstijn om de benoeming van tijdelijke op zichters bij buitengewone werken te doen geschieden door den Raad, werd door den voorsteller ingetrokken op grond van nader gehouden bespre king en gewijzigde zienswijze daar omtrent. Met genoegen kunnen wy constatee- ren dat de Bioscoop voorstelling van jl. Zondagavond in alle opzichten ge slaagd is. De beelden waren alle mooi en helder en er is veel genooten. Hier volgt het Programma voor morgenavond Dal van Vercors (na tuur.); Pattouillard op een driewieler (kom.); Laatste Woord (kom.); Calino dokter (kom.); Avontuur van Massa- graille, (gekleurd, komisch); De ver gissing van tante Rosa (kom.); Op de rivier (drama); Twee portefeuilles (sen satie); Avontuur van een stationchef (drama). Ernstg ongeval. Hedonmiddag is op de Wachtel straat eén ernstig ongeval gebeurd. Door het opbreken der straat voor het leggen van kabels voor de Elec- trische Centrale was de passage daar zeer smal. De 23-jarige v. W., van Waddinx- veen, die daar met paard en wagen wilde passeeren, heeft daarbij het on geluk gehad bekneld te raken tusschen zijn voertuig en een daar ter plaatse staande boom, waardoor hij inwendig zwaar werd gekneusd. Op last van Dr. Montagne werd de verwonde per politie-brancard naar het Van Iterson-Ziekenhuis overge bracht. Het alom bekende Alhambra Flot- tante", het drijvende bioscoop-theater zal op Vrijdag 15 December ook deze gemeente bezoeken en den 15n en volgende dagen eenige voorstellingen hier geven. Naar wij vernemen, bedroeg de opbrengst van de Liefdadigheidsuitv. van het Goudsche Tooneel Ensemble op Zondag 12 Nov. j.l. f 30* Dit bedrag is afgedragen aan de Vereen. Armenzorg en het R. K. Armbestuur. Zaterdag 9 December geeft de too- neelclub „De Goudsbloem" in de Zaal „Kunstmin" haar eerste uitvoering in het seizoen 1911/12. Opgevoerd zal worden „De tante van Charley" kluchtspel in 3 bedrijven naar het Engelsch van Brandon en Thomas. De Postduiven-Vereeniging „De Bonte Duif" schreef heden een ten toonstelling uit voor hare leden en donateurs. Op deze tentoonstelling zullen de keurmeesters zijn de heeren C. P. J. Boer en C. A. M. Spruijt beiden te Gouda. Reeds werden der vereeniging op heden een zestal prij zen door verschillende' heeren toege zegd. De tentoonstelling zal op 17 Dec. a. s. gehouden worden in het constateerlokaal der vereeniging bij A. de Groot Gouwe 234. Maandag 11 Dec. a.s. zal de Vrij zinnige Studieclub in het Schaakbord alhier een ledenvergadering houden, waarop ook andere belangstellende Vrijzinnigen, die zich nog niet als lid opgaven, welkom zijn. In die vergadering zullen met an dere huishoudelijke zaken de statuten en het reglement worden behandeld en daarna vastgesteld. Op Woensdag 13 December zal in samenwerking van de Vrijzinnige Studieclub en de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" een groote open bare vergadering worden gehouden in de sociëteit „de Réunie waar als spreker zal optreden de heer W. de Jong van Scheveningen, met het onderwerp de gevolgen van de Ta- riefwet-Kolkman. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt is debat gewenscht en de toe gang voor ieder vrij. Onze lezers weten wel dat de Taj riefwet-Kolkman een onberekenbaar nadeel zal brengen aan het geheele Nederlandsche Volk. Ons blad heeft daar herhaalde malen de aandaeht op gevestigd. Nu hier een spreker komt die dit ontwerp heeft gewikt en ge wogen, het tot in de kleinste kleinig heden heeft doorpluisd, en daardoor een klaar beeld kan geven van het groote onrecht, dat de verhoogde invoerrechten zullen veroorzaken, nu roepen wij allen op dien avond te gaan naar de „Réunie" teneinde sympathie te betuigen met do groote beweging, die over het geheele land tegen de Tariefwet-Kolkman wordt gevoerd. De spreker zal het ontwerp uitsluitend behandelen van economisch stand punt, waardoor er voor e. v. voor standers van verhoogde rechten geen enkel beletsel bestaat om met den spreker in debat te treden. Boskoop. Verslag van het verhan delde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op Vrijdag 1 Dec. 1911 des namiddags 21/» uur. Afwezig de heer Nieuwesteeg. Voorzitterde heer O. B. Lunne- mann, Wethouder. Nadat de vergadering is geopend «worden de notulen der vorige verga dering gelezen ön onveranderd goed gekeurd. 1°. Worden daarna gelezen de in gekomen stukken a. oen missive van God. Staten, waarbij wordt medegedeeld dat aan den burgemeester met ingang van 1 December 1911 eervol ontslag is ver leend b. een schrijven van dezelfde, waar bij de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1912 goedgekeurd wordt terugozonden c. een schrijven als voren houdende goedkeuring van enkele af- en over schrijvingen op de begrooting voor 1911. 2°. Wórdt besloten om tijdens de vacature van burgemeester een tijdelijk wethouder te benoemen. Tot stemming overgaande wordt hiertoe met op een na algemeene stemmen benoemd de heer Ottolander, die desgevraagd zijn benoeming ver klaart aan te nemen. 3°. Hebben enkele af- en over schrijvingen plaats op de begrooting 1911. 4°. Wordt de heer J. Hooftman, die als lid van het Burg. Armbestuur periodiek aftrad, als zoodanig her kozen. Hierna gaat de vergadering in be sloten zitting over. 5°. Worden, nadat de zitting weder openbaar is geworden, de suppletoire kohierenjvoor den hoofd omslag en de hondenbelasting vastgesteld. 6°. Wordt op het adres van de onderwijzers, waarbij herziening der jaarwedden wordt verzocht, afwijzend beschikt. Eveneens wordt afgewezen een ver zoek van den onderwijzer De Bruijn om toekenning van eene vergoeding voor de akte tuinbouw. 7°. Wordt besloten tot oproeping van een onderwijzer met akte vak j. 8°. Om de stukken inzake onder wijs nogmaals te renvoijeeren aan B. en W. met verzoek om opnieuw van advies te dienen. 9°. Wordt besloten de perceelen kweekerijland bij de gasfabriek te gunnen perceel I aan J. B. de Goeij voor f 150 perceel III aan A. Soet voor f 91.20; „V D. van der Willik voor f 151.terwijl B. en W. wor den gemachtigd de perceelen II en IV ondershands te verhuren. 10°. Wordt besloten tot aankoop van den sloot naast het terrein der gasfabriek van den heer P. Loef Az. voor de som van f 100. 11°. Vraagt de heer Endtz of het dagelijksch bestuur reeds nader heeft overwogen om iedere maand in het Boskoopsch advertentieblad op te nemen de namen van de ingekomen en vertrokken personen. Spreker acht dit voor de ingezete nen vooral voor de winkeliers van zeer veel belang. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. dit punt nader zullen overwegen. 12°. Betoogt de heer Grootendorst de wenschelijkheid dat op den Laag Boskoopschenweg nog wat grint wordt gebracht, daar dezen er bij nat weder vaak morsig kan uitzien. De Voorzitter is van die wensche- lijkheid overtuigd, doch zegt dat zuinigheid moet woorden betracht daar de wegen dit jaar reeds verbazend veel hebben gekost. 13°. Vraagt de heer Endtz of de lantaarn op den hoek van de Kerk straat en de Achterkade niet voort durend zon kunnen blijven branden, omdat dit punt gevaarlijk is wanneer het niet verlicht is. De Voorzitter meent dat B. enW. hiertegen geen bezwaar zullen hebben, vooral omdat het de bedoeling is met het inwerking treden der nieuwe gas fabriek een uitbreiding aan het aantal lantaarns te geven. Niets meer te behandelen sluit de Voorzitter de vergadering. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK- Voorm. 10 V2 ure. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Voorm. t^n 10 ure. Ds. TEN BOSCH. Namidd, ton 2 ure. Ds. DEUR. Heid. Cat. Zondag 34. Avond ten 6l/2 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 6 Dec., Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 uur. Ds. BER- KELBACH V. D. SPRENKEL. Bijbellezing. Do Collecte voor de Gustaaf-Adolf- Vereeniging bracht op f 31.16. Aanvragen van werknemers op 1 December. 1 kantoorbediende, 1 reiziger, 1 opzichter-teokenaar, 2 timmerlieden, 2 opperlieden, 2 schilders, 1 wasehvrouw, 1 bakker, 1 sigarenmaker, 1 grondwerker, 6 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 12 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 bakker, 1 banketbakkers 3do bediende, 2 loopknechten, 1 werkman zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 3 klerken, 1 pakhuisknecht, Aanvragen van werkgevers. 1 metselaar, 1 vuurwerker, 1 kellner, Leerlingen en jongens. 1 pakhuisknecht. BOEKAANKONDIGING. Bij de Hollandia-drukkerij te Baarn verscheen Groote Godsdiensten, Serie 1 n. 9. De Godsdienst van hot Oude China, door Henri Borel, Ambtenaar voor Chineesche zaken. Bij Nijgh. Ditmar's Uitg.-Mij. te Rotterdam is verschenenEenvoudig en Handig Huishoudboek waarin door het opschrijven der uitgaven en ont vangsten alleen, met vermijding van alle onnoodige tellingen, een klaar en duidelijk overzicht wordt verkregen der dagelijksche uitgaven en ontvang sten in de huishouding. Dit boekje is uiterst eenvoudig samengesteld en in handig formaat uitgegeven. Allerlei gegevens van practischen aard zijn er aan toege voegd. Bij de vele huishoudboeken, die er reeds bestaan, zal dit boekje zich zeker een plaats weten te veroveren. Over de waarde van het getuigenis van kinderen door Frits van Raalte uitgave Nijgh en Van Ditmars's uit gevers-mij. Rotterdam. Frits van Raalte's boek is niet nieuw, d. w. z. in dien zin gesproken, dat het niet de eerste keer is dat zijn op atellen in druk verschijnen. Reeds vroeger zijn zij als een serie artikelen in „de Bode" het orgaan van den Bond van Nederlandsche On derwijzers verschenen. Maar dat doet aan de waarde niets af. Integendeel. Jnist heel velen, die de artikelen heb ben gelezen, zullen gaarne de com plete verzameling willen bezitten. Frits van Raalte is één van de nog weinige personen, die omtrent het kmd juister begrippen wil verspreiden. In het bijzonder heeft hij zijn onder zoekingen gericht op die vraag In hoeverre is het getuigenis van kinderen geloofwaardig? Er zijn gevallen, waaiin het kind als getuige, soms zelfB als betrokkene bij een onderzoek aanwezig dient te zijn. Het is voor hen, die met een zoodanig ouderzoek zijn belast beslist noodzakelijk te weten in hoeverre de meeste kinderantwoorden betrouwbaar zijn. Zij, die veel met kinderen om gaan, weten, wanneer zij althans met eenige oplettendheid de kinderen heb ben bestudeerd, hoe slecht kinderen in het algemeen waarnemen. Het ge volg van dit slechte waarnemen is een gebrekkig of veelal foutief weergeven van het gebeurde. Dit slecht waarne men is trouwens ook bij grootere op £e merken. Voor wie dat weet, zullen de kindergetuigenissen altijd van zeer geringe waarde zijn. En het is veelal noodig dat de be trokken personen hiervan goed over tuigd zijn. Ho^velen zijn al niet de dupe geworden of haast geworden van kinderpraatjes. Men herinnere zich maar eens de talrijke klachten meestal tegen onderwijzers gedaan op grond van zulke lasterpraatjes. Het zal dan ook goed zijn als al zulke personenleden van den rech terlijken macht, politie-autoriteiten, onderwijzers enfin elk, die voor zulke feiten kan komen te staan aandachtig het boekje lezen. De feiten die tot voorzichtigheid manen, zijn hier in overstelpend aantal bijeengebracht. De Electro-technische School door A. ton Bosch N. Jzn. 3e druk, Amster dam, Van Mantgem en de Does. Dat van dit handboek in zulk een korten tijd reeds een derde druk ver scheen is wel het beste bewijs van de practische bruikbaarheid daarvan. Dit boek, zoowel bestemd voorden studeerende als voor den monteur- electricien of liever gezegd voor den technischen werkman, die wil weten hot hoe en waarom van zijn arbeid op het gebied der olectriciteit verschijnt in 4 deelen, waarvan het le deel onder den titel Theoretische beschouwingen over gelijk- en wisselstroom is uitge geven. In dit deel worden behandeld na eenige thoorethische beschouwingen en enkele toepassingen, de accumulatoren, de wisselstroom on on do meetinstru menten, elk in zijn verschillende ondor- deelen gesplitst. Talrijke figuren zijn in den tekst ter verduidelijking aan gebracht. Nu dit deel weder geheel is bijgewerkt zal dit ook thans weder goede diensten doen op de ambacht scholen en cursussen voor electrotech- niek en velen óen duidelijk beeld van de elementaire kennis der electriciteit. Met belangstelling zien wij de vol gende deelen tegemoet. Door het groote veld van arbeid heeft de schrijver de samenstelling van het derde en vierde deel over gelaten aan de heeron E. F. Suringar, werkt elect, ingenieur en Prof C. L. van der Bilt te Delft. Deel II zal eerstdaags verschijnen onder den titel „Toestellen in gebruik in de sterk stroom techniek (gelijk- en wissel stroom). Het geheele werk verschijnt ook in 80 afl. k 25 cents. Ons-i Geïllustreerde Weekbladen. „Pak me Mee" bevat als voorplaat Het fusileeren van krijgsgevangenen door de Italianen in Tripolis. Voorts van den Italiaansch-Turk- sohen oorlog een zevental hoogst in teressante foto's, alshet begraven der gesneuvelden, het transport der cholera-lijders, enz. enz. Twee fraaie foto's uit Nederlandsch-Indië Strand weg te Gorantalo en Inlandsch Muziek corps in de Minahassa. De Potu- geesche cavallerie op verkenningen in hun nieuwe uniform. Tentoonstel ling te Driebergen. De nieuwe kerktoren te Stratum. Strooplikkers te Groningen. Madame Sonia van de Fransche Opera als Mignon (met 2 foto's). -vTJeEbnderdsteopvoering van „Henk» op Manlteuvre", met foto. Nap de la Mar als Hbnkiede dames Speenhoff, de la Mafr-Kley en de la Mar-Kloppert, enzyenz. Een reus achtige Herculesj/üie te Londen proe ven van zijn ongeëvenaarde kracht aflegt. Gedresseerde olifant als arbeider. Dé ooievaar als aviateur, met 3 foto's. {- Koning Alfons van Spanje als Schoolrijder. Twee gon- den bruiloften. Tenslotte portretten van bekende landgenooten, de ndpriek van Redac teur X, het Kinaernummer „Ons Prinsesje" het vervolg^an den boeien- den roman „De GeschieflenhL^an een Verpleegster" en de aankondiging de nieuwe premie van „Pak me M< bestaande in een Kunstportefeuille me! zes kleurendrukken, naar bekende meesters en een im. zwart ebbenhou ten lyst. „De Prins" van 2 Dec. bevat o.a. het portret van den Voorzittur van den Raad van Toezicht op de Spoor wegen, den heer E. D. Kits van Hey- ningen, foto's van Maastricht, visschen met de schakels, tentoonstelling van bloemen en planten te Nijmegen, kijk jes uit Menado, dressuur in het circus Schumann, de onthulling van het Zouaven-monument te Oudenbosch, weer een museum-diefstal en meer actueele foto's, schetsen, roman ver volg enz. jHet Leven" van 28 Nov. geeft foto's van Sara Bernhardt en haar verloofde Lou Tellegen, valkenvangst door Aug. Vogt, repetitie bij Schu mann, het „Huis ten Binchorst" bij Voorborg, Ilenri de Vries in „de Ezel" het Vredespaleis, de Strauss-feesten, Caricaturen, feuilletons, enz. ,De Wereldkroniek" heeft een por tret van Sara Bernhardt, oude kunst bij Gidding, Rotterdam, kiekjes van Oud-Rotterdam, een model-pandjes huis te 's-Hage, spoorwegongeluk in Frankrijk, Kroniek van de week, ac tueele portretten, de Strauss-feesten te 's-Hage, feuilleton en andere op namen, caricaturen. Saloniki. De Times heeft uit Saloniki een be richt ontvangen, dat de bombardeering van de stad zeer na op handen is. In de forten heerscht groote bedrijvig heid. Er zijn daar nievwe IMterijen met snelvuur geschut gearriveerd. Te Lemuds had het gerucht ge vecht geloopen dat een Italiaansche aanval op handen was. De bevolking werd door oen paniek aangegrepen. Winkels worden gesloten en do be woners vluchten naar het binnenland van het eiland. Portugal. Lissabon, 1 Dec. Mon hooft hier het nationale feest geviord, dat door de regeering voor het heolo land is ge decreteerd, het feest der onafhanke lijkheid. Opstand in China. Shangai, 2 Dec. Nanking is in handen der revolutionairen. De ge heele stad is door hen bezet. Londen, 2 Dec. Hqt Keizerlijk Huis van China hooft stappon gedaan om zijn rijkdommen in yeilighoid te bren gen. Uok de bankiersfirma Samuel Montogue heeft 1% millioen guldon aan goud uit China gedeponeerd bij de Bank van Engeland* Italiaansch Turksche oorlog. Berlijn, 2 Dep. Italiaanscho be richten melden dat een nieuwe mo bilisatie plaats heeft, waardoor de geheele troepenmacht in Tripoli ge bracht wordt op 110.000 man. Hofbericht. Het vorstelijk gezin komt 11 Dec. in den Haag. Roosevelt contra Taft. Uit New-York wordt aan do Dépêche de Toulouse geseind Geintervieuwd door een der collega's, heeft Roose velt verklaard dat hij geen candidaat zal zijn voor het presidentschap en hij voegde er bij, dat hij wel verre van Taft te steunen, zal werken ten gunste van diens tegencandidaat wie dat ook zij. De herkiezing van Taft wordt op die wijze zoo goed als onmogelijk. De internationale conferentie voor Volks- en Sohoolbaden zal in Augus tus 1912 te Scheveningen worden ge houden. Reeds hebben verschillende regee- riagen hare adhaesie betuigd en is door verschillende groote buitenland sche gemeenten toezegging gedaan, dat zy zich door afgevaardigden zullen laten vertegenwoordigen! De conferentie zal met een ten toonstelling van modellen, teekeningen, plattegronden van badinrichtingen, volksbaden, schoolbaden, fabrieksba- den, militaire baden, rivier- en zee baden, zwembasis, etc. gepaard gaan. Reeds hebben een twintigtal bui tenlandsche gemeentebesturen fdeelne- ming aan de tentoonstelling toegezegd. In China. Nanking, 1 Dec. De revolutionaiern hebben de laatste stelling der Keizer lijke troepen ingenomen. Vliegmachines in Oorlogsdienst. Constantinopel, 1 Dec. De Turksche regeering heeft in Frankrijk zes Vlieg- jnachines besteld. Met twee vliegeniers is er contract afgesloten om in dienst der Turksche regeering te komen. De auto-taxi-phaffeurs Parijs 1 Dec. De auto-taxi-chauf feurs besloten de staking voort te zetten. De bydrage van vijf francs die door de niet-stakende chauffours per dag wordt gegeven leverde nu reeds 10.000 francs op. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 25 Nov. tot 2 Deo in de gem. gevestigd ot deze verlaten h9bben- VER TROKKENEN L. Gompers, bakker, uit K. Tiende- weg 13 naar Deventer KI. Oeverstr. M. Timme, dienstbode, uit Oostha ven 10 naar Waddinxveen. W. J. v. d. Neut, tuinman uit Wijd- straat 8 naar R'dam Goudsche weg 31a. C. Verhoef uit Peperstr. 106 naar Alphen fud. Rijn St. Josephfeesticht. T. de Jong uit Groenendaal 97 naar Amsterdam Weesporzijde naar 29. M. G. Rijkelijkhuizon, dienstbode, uit Willens 4 naar Montfoort, Hoogstr. C. Borst, los werkman, uit Nieuwe- liaven 88 naar Prinsenhage, Lucia- gestioht. P. Ham uit Oosthaven 71 naar Breukelen. C. C. den Riet uit IJssellaan 51 naar Rotterdam, Raamstraat 47. A. Nieuwvold, kok, uit Moord. Ver laat 7 naar A'dam, Centraalstation. J. A. de Bruijn uit Boelekade 149 naar Nijmegen. GEVESTIGD: P. de Bruin, boomkweeker uit Bos koop in Willens 43. A. J. Kipping, die'nstbodo uit Rot terdam in Kleiweg 103. M. van der Staaij uit Rotterdam in Groeneg 26. J. Duiverman, dienstbode nit Berkel en Rodenrijs in Oosthaven 36. C. J. Koolenberg, dienstbode qit Woerden in Kleiweg 81. Th. Schorpenzeel uit Montfoort in Achter de Kerk 14. G. Brouwer uit Düsseldorf (Duitsoh land) in Heerenstraat 133. A. Geers, boomkweeker uit Ilardinx- veld in Willens 43. D. Stigter gep. Rijksveldwachter uit Schoonhoven in Karnomolksloot 31. W. M. Burger, koopman uit Moor drecht in R. van Catsweg 15. W. W. van Schooten barbier uit Overschie in Stoofsteeg 18. A. G. den Besten, veehouder uit Barwoutswaarder in Karnemelksl. 74. H. Bootsma, gezelschapsj. uit Krim pen a/d. IJsel in Bleekersingel 80. H. Vink, dienstbode uit Bodegraven in Crabethstraat 70. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, J upons, Robes en Jappnstoffen alsmede eene groote keuze PEliTfclllJEn van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologiseh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.8 te Riga, laagste stand 739.4 te Seijdis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot zuidelijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer 's nachts lichte vorst. Zelfdo temperatuur. VAN DEN Effectenhandel te A oisterd a>ni POSTERIJEN Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende do 2e helft der maand September niet zyn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven. Mej. Cornelissen Amsterdam. Ernst Rotte rdam (3 stuks). Th. J. v. d. Pool Gebrs. Dongelo Oldenzaal. C. van Dam Stolwijk. Briefkaarton. Baarent Bergen. J. v. d. Wees Delfshaven. Schipper W. de Jong 's Gravenhage. Buitenland Briefkaart. Henri Bex Antwerpen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam cm adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Diireoteur van het Post- en Telegraafkantoor, VAN MERKESTIJN. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 30 Nov. Gijsbert Cor- nelis, ouders G. Hoogendoorn on O. van Dijk. I Dec. Bertus, ouders P. G. Teekens en C. Hunik. 2. Johannes Cornelis Egidius Urbanus. ouders A. A. Janssen en G. Gaeraers. ONDERTROUWD30 Nov. P. G. Kleynenbuj-g en D. de Vries. - H. Willemse en S. van Roekei. J. Mouthaan en A. E. van Dijk Dec. J. C. de Jong en D. den Blijker. OVERLEDEN 1 Dec. W. van der Zeijden, 35 j., gehuwd met G. Ver hoef. A. F. Jansen, 72 j., gahuwd met M. A. Vcjrkaik. 2. J. va.n der Kley, 5 mnd. 2 DEC Stiutsleeuiiigen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bttuk- en (Jrediet-lnstel- linden. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Smolting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lusteil. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. OultuurMij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw HUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl, v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij.^r. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant. Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleeniiigen ïsterdam Aand. 3 pd Hongarije. Thei s-Re 1911. Vorige {Koers ran Koers. beden 81'*/,, 81'/, 92 64 101 90';. 90% 93% 93%, 88% 89% 88%, 49"7,8 104'/, 88 69 204 64 54 73'/, 72 25'5/ia 26% C4'/, 64 223% 223 287 186"/,, 68 67% 661 570 46 162'/, 162'/, 463 466 438 177 177 116 17% 17% Ul% Ul% 18'/, 15 42 4%, 4% 11% 11% 82 93 94 66'/ 65%, 183 f106.- f 99 99'/, 31'/ 31%, 175'/ 10®/ 175% 103/, 101 102 154' GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen lusteloos. Marine waar den flauw, Amalgamated flauw. Petro leum minder vast alleen Perlak iets beter. Tabakken kalm, Culturen iets minder, Rflbbers prijshoudend, Natio nale Staatsfondsen iets minder. Bui ten!. stil. Mijnen iets beter.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4