Groote Expositie Buitenlandsch Nieuws. VERGADERING VAN DEV GEMEENTERAAD gemengde Berichten. Stadsnieuws. 30B8te S taats-loterij, Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht - - - Officieele Prijscourant wassen zijn tegen de ernstigste poli tieke complicaties. Daar de minister van oorlog wist dat hij stond tegenover een zeer sterke parfcji met den Oostenrijkschen troon opvolger aan het hoofd, besloot hij heen te gaan. Dit conflict eindigde dus met een overwinning van dep Chef van den Generalen Staf, von Hötzendorf. Thans is hij echter zelf gevallen. In zijn belangrijke positie deed hij alles wat hij kon om den Driebond zooveel mogelijk te ont wrichten. Hij stuurde aan op een Iosk making van Oostenrijk uit den DrilT bond om in de gelegenheid te zijn mot Italië af te rekèhen voor de nederlagen van 1859 en 1866. Hij trachtte er Oostenrijk toe te brengen dat het de geheele Oostkust van de Adriatische Zee zou in beslag nemen. En het scheen, dat hij succes zou hebben met zijn streven, waht de nieuwe minister van oorlog begon met een inspectiereis naar de Zuid-Tirool- sche grensvestingen. En van Hötzen dorf zelf gaf bevel tot troepenver plaatsingen naar de Italiaansche grens. Nu werd het echter den minister van buitenlandsche zaken te kras. Hij trachtte den Italiaanschen ge zant te overtuigen, dat dit alles niet het minst tegen Italië was gericht en verder drong hij er bij den Keizer op aan, dat de Chef van den Staf van zijn betrekking zou worden ont slagen. Dit is dan ook thans gebeurd on natuurlijk juichen de Italiaansche bladqn. Echter ze moeten zich nog niet al te big maken. Dezer dagen toch is een communiqué bekend ge worden, afkomstig van den Aarts hertog-troonopvolger, waarbij deze zei het te betreuren, dat eer. zoo ver dienstelijk man tlit deze positie was geduwd. Op een bijzondere audiëntie gaf de troonopvolger den heer von Hötzendorf de verzekering van zijn onveranderde toegenegenheid. Ditbe- teekent dus een strijd van den mach tigen troonsopvolgor tegen von Aeren- thal. Wanneer deze het veld zal moeten ruimen en de geruchten gaan reeds dat hij zijn ontslag heeft gevraagd, dan zal het niet lang duren of de Driebond bestaat niet meer en laat Italië daïi op zijn hoede zijn. ItaliëTurkij e. In Barka. Tripoli, 4 December. Bij den aan val, die in den afgeloopen nacht tegen de Italiaansche verdedigingslinie te Benghazi heeft plaats gehad, hadden de Turksche troepen groote verliezen, de Italianen 3 dooden en 5 gewonden. In Turkije. Saloniki, 4 December. Er is giste ren bij Kilindir een bom geworpen onder den posttrein van Saloniki naar Konstantinopel. Er zijn twee beambten gedood. Saloniki, 4 December. Twee nieuwe dynamietaanslagen zijn gepleegd tegen een politiepost te Koeijsroeloe en op de lgn naar ÜBkub, waarbij de loco motief van den goederentrein bescha digd werd. Saloniki, 4 December. Een ambtelijke mededeeling behelst, dat Bulgaren te Istib (Kossovo) een moskee in de lucht hebben laten vliegen. Een telegram uit andere bron zegt, dat er 12 dooden en 20 gewonden zijn. Konstantinopel, 4 December. Het stoomschip Ismailia is eergisteren in de haven van Saloniki op een torpedo ge- stooten. Het schip werd beschadigd. Het Journal bevat een lang tele gram uit Tripoli, waarin gemeld wordt, dat sedert het begin van de krijgsver richtingen meer dan 10,000 Muzel mannen in de stad omgekomen zijn, voornamelijk van honger. Duizenden liggen op het oogenblik nog ziek aan honger en koorts. De correspondent verklaart, dat men de Italiaansche overheid hiervoor niet verantwoorde lijk kan stellen. Zij doet wat zij kan. De correspondent beschrijft, hoe er eiken dag wagens rondrijden, om de lijken, als vuilnis van de straat te verwijderen. Soms worden er nog le venden bij de lijken gelegd. Vooral de bevolking, die de Italianen uit de oase naar de stad hebben gedreven en die daar geen middel van bestaan heeft, gaat ellendig ten gronde. Men ziet menschen in vuilnis en afval wroeten, om iets eetbaars te vinden, kortom, overtil de ellendigste tooneelen. Perzië. Uit Theheran wordt dd. 4 Dec. ge seind. In zijn nota van Antwoord aan Rusland, doet de regeering opmerken, dat zij niet aansprakelijk kan zijn voor de kosten tengevolge van de eerste zending van Russische troepen naar jPerzië. Indien Shuster Russische vertegen woordigers had beleedigd, was dat een reden tot diplomatieke klachten ge weest. Er was echter geen klacht in gediend. Met het oog op de eischen welke in strijd waren met. do waar digheid van Perzië, was het Kabinet onmogelijk gunstig te antwoorden op de nieuwe Russische eischen, maar het was geneigd eiken gegronclen eisch te bevredigen. Het zou zich haasten tot dit doel met Rusland te onder handelen. De pstand. Sjanghai, 3 Nov. Nadat de rebellen Nanking binnengedrongen waren heb ben de keizerlijke troepen gecapituleerd. Generaai Tsjang is door de Zuid poort gevlucht. De gouverneur-gene raal en de Tartaren-generaal bevonden zich in veiligheid. De bevolking be groette de rebellen als bevrijders. Italië. Republikeinen en Socialisten. Uit Rome wordt d.d. 4 December geseind Nabij Ravenna heeft een ernstige botsing plaats gehad tussclien repu blikeinen en socialisten, waarbij met revolvers en messen werd gevochten. Vier socialisten werden ernstig ge wondeen hunner is stervende. VRIJDAG 1 DEO. 1911. (Vervolg). Aan de orde De benoeming van een Gemeente arts. De Voorzitter: Mag ik de heeren van Galen, de Jong en v. d. Ree verzoeken voor deze en de vol gende benoemingen het stembureau te willen uitmaken Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer P. DE BOER, ter wijl 2 stombriefjes in blanco zijn. Aan de orde: De benoeming van oen Onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 4. Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer E. BLOEMENDAL, terwijl 2 briefjes in blanco zijn. Aan de orde: De benoeming van een tweede Leerares voor de afdeeling A der Stads-Muziekschool. Wordt benoemd met algemeene (14) stemtoon Mej. C. VAN OUDHEUS- DENJ terwijl 2 briefjes in blanco zijn en 1 briefje ongeldig verklaard wordt. Aan de orde De benooming van een lid van het Scheidsgerecht, bedoeld in art. 31 van het Werkliedenreglement. Wordt benoemd met algemeene (15) stemmen de heer W. B. F. GREVEN- STUK, terwijl 2 stembriefjes in blanco zijn. Aan de orde De benoeming van een plaatsver vangend lid van het Scheidsgerecht, bedoeld in art. 31 van het Werklieden reglement. Wordt benoemd met algemeene (16) stemmen de heer L. D. MARTENS. Aan de orde De voorziening in periodieke vaca turen in Commissiën en Besturen van plaatselijke instellingen. De benoeming van een lid van het Burgerlgk Armbestuur. Wordon uitgebracht 15 stemfhen, waarvan 14 op den heer H. J. de Voogt en 1 op den heer R. W. H. Pitlo, terwijl 2 stembriefjes in blanco zgn, zoodat benoemd is de heer DE VOOGT. De benoeming van een regent van het Van Iterson Ziekenhuis. Worden uitgebracht 14 stetamen, waarvan 13 op den heer G. Prince en 1 op den heer A. H. Spruijt terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is do heer PRINCE. De benoeming van een regent van het Vereenigd Wees- en Aelemoese- niershuis. Worden uitgebracht 13 stemmen waar van 12 op den heer AS. Steensma en 1 op den heer A. H. Spruijt terwijl 4 stembriefjes in blanoo zijn, zoodat benoemd is de heer STEENSMA. De benoeming van oen regentes van het Vereenigd Wees- en 2Elemoese- niershuis. Wordt benoemd met algemeene (17) stemmen Mevr. B. A. SPRUIJT van Galen. De benoeming van een regent der beide Gasthuizen. Worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 16 op den heer A. Jaspers Lz. en 1 op den heer Tj. Sap, zoo dat benoemd is de heer JASPERS. De benoeming van een regentes der beide Gasthuizen. Wordt benoemd met algemeene (15) stemmen Mev. M. BREEBAART v. d. Klein terwijl 2 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van een curator van het gymnasium. De Voorzitter: Het aftredend lid van het college van Curatoren, de heer J. C. Geelhuijsen, wenscht niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Jlet zij mij vergund de waardeering van de vergadering uit te spreken voor hetgeen de heer Geelhuijsen in het belang van het gymnasium heeft gedaan. Worden uitgebracht 16 stemmen, waarvan 12 op den heer dr. P. J. A. Levedag en 4 op den heer Tj. Sap, terwijl 1 stembriefje in blanco is, zoo dat benoemd is de heer LEVEDAG. De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. De Voorzitter: Het aftredend lid de heer de Blauw heeft in het belang van het middelbaar onderwijs zijne krachten beschikbaar gesteld. Namens de vergadering betuig ik hem daarvoor onze waardeering. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 11 op den heer P. A. de Ridder en 5 op den heer Tj. Sap, terwijl 1 stembriefje in blanco is, zóo- dat benoemd is de heer DE RIDDER. De benoeming van vier leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Tot eerste lid wordt benoemd met algemeene (14) stemmen mevr. C. M. VAN REEDT DORTLAND-van Veen, terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn. Tot tweede lid wordt met algemeene (13) stemmen benoemd de heer R. W. H. PITLO, terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn. Tot derde lid wordt benoemd met algemeene (15) stemmen de heer B. G. J. EVERS terwijl 2 stembriefjes in blanco zijn. Tot vierde lid wordt met algemeene (14) stemmen benoemd de heer A. W. ROES terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van drie leden dér Commissie tot wering van schoolver zuim. Tot eerste lid wordt benoemd de heer J. VAN DE PUTTE mot 15 stem men de heer Tj. Sap verkrijgt 1 stem en 1 stembriefje is in blanco. Tot tweede lid wordt met algemeene (16) stemmen benoemd de heer J. G. KROPMAN terwijl 1 stembriefje in blanco is. Tot derde lid wordt met algemeene (16) stemmen benoemd de heer M. GELIJNS, terwijl 1 stembriefje in blanco is. De benoemjng van een lid der Com missie van Toezicht op de Stadsmu- ziekschool. "Wordt benoemd met algemeene (13) stemmen d§er I. H. NORT, terwijl 4 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op de Stedelijke Zweminrichting. Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer dr. P. J. A. LEVÊ- DAG, terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van een Librye- meester. Benoemd wordt met algemeene (14) stemmen de heer dr. F. H. G. VAN ITERSON, terwijl 3 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van een lid der Com missie vjQor het Museum van Oudheden. Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer dr. J. HUGES ter- wgl 3 stembriefjes in blanco zijn. De benoeming van een lid der Com missie voor de Volksgaarkeuken. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 14 op den heer R. U. Jon genburger en 1 op den heer A. C. A. Hoffman, terwijl 2 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is de heef JONGENBURGER: De benoeming van een regent van het Hoffmane-Gesticht. Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heer J. A. P. MONTIJN terwijl 3 stembriefjes in blanco zgn. De benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op de Bank van Leening. Wordt met algemeene (15) stemmen benoemd de heer D. HOOGENDIJK terwgl 2 stembriefjes in blanco zijn. De Voorzitter: Mag ik de hee ren stemopnemers zeer dank zeggen voor de wijze waarop zij hun taak vervuld hebben Aan de orde: Het voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning aan de Lom- bardsteeg No. 4. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning aan de Nieuwe Haven No. 188. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der Ge meente-begrooting voor 1911. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdei gke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot onderhandsche ver pachting van het overzetveer in Kattensingelgracht. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde Het voorstel tot intrekking van artikel 4 der Verordening als bedoeld in de Artt. 6, 7 en 11 der Drankwet. De beraadslaging wordt geopend. De heer Broekhuizen: M. de V. De argumentatie welke B. en W. gebezigd hebben ter verdediging van hun voorstel om art. 4 der Verorde ning als bedoeld in de artt. 6, 7, en 11 der Drankwet in te trekken, vind ik niet zeer gelukkig. In de eerste plaats voeren B. en W. aan dat de lotelingen, wanneer hier de café's gesloten zijn, zelf alkohol medenemen of wel naar Stolwijkersluis gaan en zich daar te good doen aan sterken drank. Dit k.m nooit als motief gelden om hun ook hier in de gemeente de gelegenheid daartoe te bieden. Immers, m a kan nooit ver hinderen dat iemand kwaad doet in zijn eigen huis of in een andere ge meente, maar daarom mag men nog niet, waar men het recht heeft het te verbieden, ook in eigen gemeente de gelegenheid daartoe open stellen. Voor het tweede argument, dat door de sluiting der café's groot ongerief wordt veroorzaakt aan de reizigers, gevoel ik wel wat maar dat is voor mij toch niet overwegend. De slui ting duurt immers slechts tot 's mid dags 3 uren. De tijd van het diner valt er dus buiten. Bovendien zijn er in de stad nog gelegenheden ge noeg waar vreemdelingen vóór 3 uur des middags zich de noodige verver- schingen kuünen verschaffen. Ook geldt het slechts voor enkele dagen in het jaar. Wij moeten het oog gevestigd hou den op het nadeel dat de lotelingen, wanneer de café's geopend zgn, mis bruik maken zooals de gewoonte is van sterken drank, d. w. z. van een vergif, dat inwerkt op alle orga nismen van het lichaam en ook zeer schadelijk inwerkt op den geest, terwijl het aanleiding geeft tot het doen van baldadigheden, welke Vaak in dron kenschap of in halve dronkenschap gepleegd worden. Ik hoop dan ook van harte dat het voorstel van B. en W. niet zal worden aangenomen. (Wordt vervolgd.) Staten-Generaal. Tweede kamer. Vergadering van Maandag 4 December.' Staatsbegrooting voor 1912. Voortgezet werden de algemeene beschouwingen. De heer de Kanter bepleit een al gemeene wettelijke regeling van terug gaaf van pensioenbijdragen aan vrou welijke ambtenaren, die tengevolge van het aangaan van een huwelijk den dienst verlaten. De heer Patijn treedt infinancieele beschouwingen. Spreker is 't er mee eens dat de toestand eenigermate beter is. Maar die toestand is nog geenzins bevredigend. Hij steekt nog ongunstig af bfi het tijdperk van 1892 tot 1907. Spreker hoopt nog altijd dat ons vrij handelstelsel niet zal worden omgezet in protectionisme, en dat de Regeering haar Tarief niet zal doordrijven tegen het steeds aangroeiend verzet daarte- fen, komend uit alle lagen der bevol ing. Spreker bepleit de betaalbaarstelling van onze coupons in vreemde munt. Nog wijst spreker op de ongewone en onrustbarende wijze, waarop onder het bewind van dit Kabinet de mili taire uitgaven stijgen. Hierna bepleit de heer Patijn de verzekeringswetgeving, te kennen ge vend dat hij met bewondering kan favoelen voor 't streven van minister alma, maar niet voor de resultaten van dat streven. De fout zit in de slechte voorbereiding. Spreker dringt aan op omwerking van de Radenwet en de Ouderdomswet, de laatste in dier voege, dat zij in overeenstemming komt met de Ziek tewet. De heer de Beaufoit beantwoordt de vraag of ons volk rijp is voor demo- kratische instellingen bevestigend, al erkent hij dat soms twijfel nog geoor loofd is. Spr. bespreekt het niet persoonlijk openen van de Staten-Generaal door de Koningin, wat ook door hem be treurd is. Spreker is het eens me£ den heer Drucker, dat de Kroon v^ordt uitgemaakt door den koning en zijn ministers, en dat het niet aan zou gaan als de onderhandelingen, die tusschen het Staatshoofd en de minis ters plaats hebben, publiek worden ge maakt. Maar spreker heeft hetgeen de Regeering te dezer zake in de stukken heeft meegedeeld, niet als zoodanig opgevat, en wil dat antwoord alleen opvatten in dien zin, dat er uit blijkt dat de Kiesrechtbetooging niet do aanleidende oorzaak is geweest van het niet komen der Koningin. Verder bespreekt hij de vraag waar aan 't toch toe te schrijven is dat de Regeering, ondanks haar sterke meer derheid in de Kamer, op wetgevend gebied zoo weinig tot dusver heeft kunnen tot stand brengen. Spreker bestrijdt 't opnemen van te veel dwingende bepalingen in sociale wetten. Verder houdt spreker nog eenige flnancieele beschouwingen. Morgen wordt het algemeen debat voortgezet. Avondzitting. J ustitiebegroóting. VoorzitterJhr. van Nispen tpt Sevenaer (Nijmegen). Aan de orde is art. 87bis (bijdrage in de kosten van instelling en van rechtsbijstand aam on- en minvermo genden f 3000.—). De minister van Justitie, de heer Regout, erkent dat deze post niet voldoende is toegelicht, doch verwijst naar de begrooting van verleden jaar. Het Centraal Bureau vóór Sociale Adviezen heeft het verzoek gedaan om rijkssteun. De Ministor wenscht aan deze en dergelijke instellingen subsidie te verleenen indien de ge meente eveneens tot een gelijk bedrag subsidie verleent. Dit voorstel vindt bestrijding bij de r.-k. leden Kooien en van Sasse van Ysselt, die het niet naar hun zin vinden, dat nu een neutrale vereen, als de eerste wordt gesubsidieerd. De heeren Days, Drucker en Prof. van Hamel scharen zich aan de zijde des ministers en wijzen op het groote belang, dat door voorziening van staatswege van consultatie in recht zaken wordt gediend. De Minister wijst ook in zijn re pliek hierop en voert daarbij nog aan dat op het terrein der kinderwetten, waar ook reeds veel door het parti culier initiatief bestond door steun van staatswege veel is bereikt. De minister is wel bereid om wan neer blijkt dat een gemeente chjnca- neus subsidie onthoudt, of hulpbehoe vend is, dat dan toch subsidie zal worden verleend. Verder kan de mi nister niet gaan. Nadat de vorige sprekers hebben gerepliceerd wordt de eindstemming bepaald op Woensdag a s. na de pauze. Daarna worden met enkele kleinere wetsontwerpen aangenomen een wij ziging van de Beroepswet over Bui tenlandsche zaken worden de alge- meene beschouwingen geopend door den heer de Kanter. Spr. is erken telijk voor de bevordering van de aanstelling van beroepsconsuls. Dan acht spr. het zeer bedenkelijk dat de minister juist verlof had ge nomen bij het uitbreken van de Ita- liaansch-Turksche oorlog. Wat de Timor-quaestie aangaat, spr. verklaart deze zaak niet te ach ten in het belang des lands als kolo niale mogendheid. Grondig gaat spr. een en ander na en verklaarde ten Blotte dat de uitlatingen in het Por- tugeesche parlement behoorlijk weer legd moeten worden. Do heer van Karnebeek sluit zich bij het gesprokene vrijwel aan, loopt wat losjes over de Timor-quaestie heen en bespreekt ook de quaestie-Vene zuela. Ook de heer van Asch van Wijck brengt de Timor-quaestie ter sprake, juicht de instelling van de Voorbe reiding voor de 3e Vredesconferentie toe en betreurt het dat geen der wenschen van de Belgisch-Nederland- sche commissie in vervulling is ge gaan. De heer Hugenholtz brengt hulde aan den Minister voor diens arbeid op arbitrage-gebied. Wat Venezuela aangaat spr. sloot zich aan bij het door den heer Van Karnebeek gesprokene, maar vindt ten slotte als rationeele oplossing dezer quaestie aanvaarding van het voorstel van Venezuela nl. behande ling als bevoorrechte natie en ophef fing der 30 pOi'. additioneele rechten voor Nederland' en Engeland. Dinsdagmorgèn half elf voortzetting. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand November bezocht door 469 belang stellenden; uit de aan gen oemdMuseum verbonden boekerij werden 296 boeken en plaatwerken over verschillende plaatsen van ons land*in bruikleen verzonden. Op de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijver heid hebben gedurende de afgeloopen jnaand 199 leerlingen hunne studiën vervolgd. Het plan bestaat om in den loop der maanden December en Januari eene Tentoonstelling te houden van Croatische Volkskunst, naaldwerk van een bijzonder eigenaardig en hoogst bekoorlijk karakter. Te Hoek van Holland is voorloopig de reddingsteiger aan de Noorderpier hersteld. Een noodpaal is geslagen, terwijl in het voorjaar de definitieve opbouw in ijzer zal plaats hebben. Droevig ongeluk. Zaterdagavond had te Dordrecht oen droevig ongeval plaats. Een zekere B. werkzaam bij de Steenkolenhandel Van Nievelt al daar, beging de onvoorzichtigheid om tusschen twee wagons van een ran geerenden trein door te- loopen, met het gevolg, dat hij er tusschen bekneld raakte. De ongelukkige, wiens ribben naar buiten staken, was onmiddellijk dood. Hij laat een weduwe en twee kinderen achter. Naar men verneemt is bij koninklijk besluit aan den Haagschen tandmees ter Hamburger kwijtschelding verleend van het nog onvervuld geblëveq ge deelte der hem wegens zedenmisdrijf opgelegde gevangenisstraf van 6 jaar, en zulks op grond van ernstige on gesteldheid. Dientengevolge is de veroordeelde in vrgheid gesteld. Een vrouw verkocht voor f 10. Bij de civiele zitting van het kan tongerecht te Haarlem deed zich een bijzonder geval voor. Er zou een vrouw beöedigd worden als voogdes, een vrouw, die met een koopman in alles samenleeft in echten- staat. De beëediging kdh niet doorgaan, omdat er geen protestverklaring was overgelegd. De vrouw opponeerde daartegen zeer sterk. Het werd hoog tijd dat daaraan nq maar eens een eind kwam, want haar man was zoo'n lieverd. Hij had haar voor f 10 verkocht aan een anderen leeglooper met 7 kinderen. Heb je zelf die f 10 ontvangen, vroeg de kantonrechter. Wel neen, zei de stumperd, die 10 gulden hebben mijn man en zijn ka meraden in drank omgezet, maar in ieder geval zou ik toch niet bij den ander zijn gegaan, want op stuk van zaken is hij nog slechter dan mijn eigen man. (Tel.) Diamantsfirma failliet. De firma G. te Antwerpen heeft heden hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt c.a. 140.000 francs. Verschillende Amsterdamsche firma's zijn bij dit faillissement betrokken. Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper zal 1 April a.s, den dag herdenken van zijn 40-jarige loop baan als journalist. De justitie te Middelburg heeft Zater dag een onderzoek ingesteld naar aan leiding van den brand in den nacht van 21 op 22 November jl. Vooral trekt de aandacht een put met krullen. Op last der justitie is deze put ver zegeld opdat heden het onderzoek zou kunnen worden voortgezet. Schip gestrand. Men seint uit Hoek van Holland. Op den „Hinder" is volgens bericht uit Hellevoetsluis een schip gestrand. De reddingsboot is naar de strandplaats vertrokken. GOUDA, 4 December 1911. -Toen vanmiddag 12 uur de kinderen uit school kwamen vliegen in de Groenendaal, is het 7-jarig dochtertje van den heer H. alhier, door een daar juist passeerende bleekerswagen aan gereden. De wagen ging het meisje Over het linkerbeentje Dr. Hoffmann, die direct ter plaatse was, constateerde dat het beentje gebroken was. Door de zorgen der politie werd het naar de ouderlijke woning vervoerd. De voerman heeft geen schuld aan dit ongeval. St.-Nicolaas. Evenals vorige jaren is ook ditmaal op de verschillende lagere scholen der gemeente het St.-Nicolaasfeest gevierd. St.-Nicolaas kwam daar' weaer met zijn knecht de vlijtige kinderen ver blijden en de ondeagende een benauwd uurtje bezorgen. Aan versnaperingen en cadeautjes heeft het niet ontbroken. Men schrijft ons: Op Vrijdag 1 Dec. had de afdeeling Gouda van de Ned. Schildersgezellen- bond eene openbare vergadering voor schilders belegd, T^aar de Hoofdbe stuurder J. Spek op zeer bevattelijke wijze uiteenzette, waarom de afd. ge meend heeft een adres aan de patroons te zenden, waarin om 2 cents ver hooging van het uurloon gevraagd wordt en wel in hoofdzaak omdat door het duurder worden van de meest noodzakelijke levensbehoeften, het vooral voor de schilders met hun laag loon hoogst mogelijk valt om op fatsoenlijke wijze te- leven. Immers als men nagaat, wat een Goudsch schilder, om 'dezen tijd, als hij werk heeft, verdient, en dat is bij eene jverkweek van 48 uur tegen 17 cent per uur de som van f8.16, dan kan een ieder begrijpen, dat in plaats van het noodzakelijke, gebrek is in het gezin van zoo'n schilder. De afd. heeft er dan ook vertrouwen in, dat de patroons hun zeer billijk verzoek zullen inwilligende meer daar door tal van gemeenten en fabrieken, par ticuliere patroons enz. en ook in de bouwvakken verhoogingen of toeslag van het loon zijn gegeven. Ook zijn de loonen van de Goudsche schilders, in vergelijking met andere plaatsen verbazend laag. Zoo hebben in Wor- merveer de schilders 24 cent per uur en dat is nog veel kleiner plaats dan Gouda. Als oorzaak van de duurte der laatste maanden was voor een groot deelde droge zomer, maar van het duurder worden der laatste jaren gaf spreker de schuld aan het tegenwoordige stel sel van voortbrenging. Bij Kon. besluit is de aspirant-vice- consul do heer |W. P. Montijn, werk zaam aan het consulaat-generaal te New-York, bevorderd tot vice-consul in algemeenen dienst. 2<io Trekking van Dinsdag 5J)ec. No. 2767 f 20.000. 4224, 9262 ""en 20696 ieder f 1000. 10634 en 14263 ieder f 400. 6823 en 14191 ieder f 200. 9334, 13507 en 15873 ieder f 100. Prijzen van f 30. 9 128 75 84 905 28 3125 45 71 487 44 00 84 507 83 (130 84 780 95 821 77 82 911 1238 90 1807 15 88 1414 18 49 54 50 59 1517 00 00 1017 18 97 1748 50 81 1805 28 85 1949 88 89 2018 87 2101 27 58 2212 14 80 54 93 2328 29 35 50 2417 2604 39 57 59 88 88 2621 2700 75 89 2818 47 82 2985 02 91 80® 8105 9 68 79 89 3206 28 87 3860 68 84 8490 8505 94 8080 53 90 88(j6 82 88 70 49 72 77 4178 4200 74 4828 80 54 4479 80 4564 4000 18 4077 88 4707 09 4878 4908 50021 48 5157 00 79 5244 73 5800 22 68 5408 54 57 5541 59 5060 98 5725 82 74 82 92 5807 5905 0028 63 82 8169 6220 40 50 72 0814 37 88 00 0408 0575 0021 0810 40 61 74 7004 8 7239 50 90 7357 92 7404 10 7515 28 40 89 91 7075 7765 82 89 7842 75 8087 06 8128 24 8293 8302 74 8400 97 8500 8 74 8614 22 29 8840 04 8916 0015 59 9182 97 9200 51 89 9822 48 88 9470 86 0501 8 20 9817 02 94 9707 11 27 51 98 9820 9950 10006 42 10118 20 29 34 78 98 10200 3 82 89 96 18 10378 10441 10540 81 10028 30 32 70 107733 85 10900 80 11011 81 11800 65 70 11404 80 76 89 11520 39 11054 11782 11872 11929 12104 7 48 12282 08 74 12306 14 13441 48 01 12557 64 81 12001 11 57 12706 68 60 77 08 12804 24 78 12963 67 74 13025 27 86 13102 84 01 18304 52 95 13635 56 72 81 95 18725 18044 64 91 14002 14 19 49 92 14152 58 14204 28 57 14310 85 80 14410 85 05 14678 78 98 14600 7 18 71 87 14720 27 07 77 81 14807 82 46 14900 15000 28 85 87 15129 89 84 16267 96 16885 16458 80 15664 15705 7 07 15998 10001 48 10102 19 60 16271 16831 18491 07 16511 17 27 41 02 16007 10 27 81 16712 18 16836 69 09 10920 17008 42 66 70 17108 65 75 90 17258 17801 12 17400 28 52 17524 17600 39 17704 75 17915 70 99 18036 18177 18258 50 18814 92 18403 81 83 18518 58 70 18811 45 48 18797 18858 06 89 07 18808 14 28 58 10048 67 10187 41 93 19208 56 1(4308 85 47 64 19104 72 10652 81 96 19023 48 58 66 19910 84 86 20008 00 20119 20211 11 68 97 20211 41 68 97 20818 18 21 20424 40 20651 56 9Q 20708 22 46 43 70 83 20809 21 41 57 60 89 96 20061 02 TWEEDE KAMiR. Zitting van heden, 5 December. Staatsbegrooting. Heden was het woord aan den heer Troelstra (s.-d.) voor de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo ting. Spr. wees op het steeds dreigende oorlogsgevaar en hij vroeg hoe het zal moeten gaan met de enorme oeco- nomische verwoestingen die bg een eventueel conflict tusschen de groote mogendheden, zullen worden aange richt. De regeering stelt het militairisme voorop. Haar belastingpolitiek is bij voorekur gericht op verzwaring der be lastingen v. de consumenten. Zwakte langzaamheid en onbeholpenheid toont zè in sociale wetgeving, slap is haar houding tegenover de grooto ontwik keling van het soqiaal-gevoel dor ar beiders, dat zich vooral uit in het toenemende vereenigingsloven. Deze grieven lichtte, Spr. nader toe. Had hot er eerst den schijn van dat hij die hoogere militaire uitgaven, de kustverdedigiug achterwege zal blijven, deze hoop is ijdel gebleken. Zelfs staat deze vóór-op in de rij der wetsont werpen nog vóór eenigo sociale verbe tering. Do half-afgewerkte bakkerswet moet zelfs wachten. De minister van Oorlog dreigde heen te gaan als de mililiewet niet vóór alles ging. Spr. had eens nagegaan wat voor verschil in tijd er bestaat tusschen hot indienqj^ en behandelen eener wet in vroeger jaren en thans. Tien jaar geleden werd ook do mi litie wet vóór elke wet Behandeld. En nu heeft die wet alweer afgedaan. Waarom was nu die haast weer noodig? Niet over de sociale wetge ving was de rechterzijde ontevreden maar over de militaire zaken. En om haar tevreden te stellen werd het mi litaire wetje vóórop gezet. Over do belastingen sprekende, meende spr. de Tariefwet onbesproken te kunnen laten, want heel het volk is overtuigd van het groote nadeel dat deze wet zal brengen. Spr. begreep niet waar de regeering den moed vandaan haalde om nog langer achter te blijven om den sui keraccijns te verlagen. Evenzoo zal het debiotreeht op tabak een ruïne voor den kleinen handel- drijvenden stand worden. De belastingpolitiek van doze regee- ring is allergeschiktst om het verzet in alle klasse van het volk te vermeer deren. De sociale wetgeving besprekend, zeido spr. minister Talma niet onbillijk te willen behandelen maar do parle mentaire grondslag Waarop deze re geering steunt, is niet geschikt om veel goede op sociaal gebiod tot stand te brengen. Doze rogeoring is het gevolg van de politiek die de vooruitstrovenden en de conservatieven moet ontzien. Bij de sociale wetten moet voor hiervoor gewacht worde'n. En als dat niet het geval was, zou minister Talma heel wat flinker zijn. Stellig zal deze mi nister vast het gevoel hebben, dat hij minder kan doen da^i hij wol zou willon. Dit gold dus het verwijt van zwakte. De la n'g z a a m h o i d waarmee gewerkt werd, was algemoon bekend en daarom bestaat geen ver schil van meening. Rome, 4 Dec. In Spezia en Gastel" lamare zullen binnenkort twee nieuwe Ueberdreadnought8 gebouwd worden, die Andrea Doria en Doria en Duilio heeten en in 1914 in» dienst gesteld zullen worden. n Tripolis 4 Dec. Hedennacht leden de Turksche troepen bij een aanval op een Italiaansche versterking in Bengazi aanzienlijke verliezen. Aan Italiaansche vielen r 3 dooden en 8 gebonden. Sjanghai, 4 Dec. Voor het geval, dat een wapenstilstand tusschen de keizerlijken en de revolutionairen niet tot de gewenschte uitkomst mocht voeren, worden door dé keizerlijkon alvast maatregelen tot een krachtig bombardement na afloop van den wa penstilstand „getroffen. In Hankau en Hanjang wordon de kanonnen in de vereischte posities gebracht, om Woets- jang goed onder vuur te kunnen ne men. Petersburg, 4 Dec. Met het oog op de anarchie, die te Teheran heerscht dringen Russische bladen er op aan, dat Rusland en Engeland de taak op zich nemen, do Perzische ^hoofdstad te verdedigen. Ernstig ongeluk. Heden is kte Oldonzaal het gewelf ingestort van de in aanbouw zijnde R.-K. kerk. Een werkman, bleef daarbij tusschen de balken hangen on kon niet worden bevrijd, zoodat hij is gestikt. Verder werden eenige werklieden licht gewond. Gevangene ontsnapt. Hedennacht is uit de Strafgevan genis te Scheveningen ontsnapt een der gebroeders Vos, die wegens dief stal van juweeien met inbraak te Rotterdam gepleegd, tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld. Doodgereden. Door de tram TilburgDongen is bg Tilburg zekere Jan van Diesen, die dronken op de rails lag, gisteren avond doormidden gereden. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de heden in het gebouw der Eerste Kamer gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland deed de Commissaris der Ko ningin, Baron Sweerts de Landas Wyborgh voorlezing van Prof. Kraus, hot voormalige Statenlid dat tot lid der Eerste Kamer is gekozen waarin deze dank uitspreekt voor de vrien delijke woorden aan hem als afscheid gewijd. Verder werden de geloofsbrieven goedgekeurd van het nieuwe Statenlid voor Rotterdam, Mr. A. de Jong. De Italiaahsch-Turksche oorlog. Men seint hit Parijs Twintig dgizend Italianen hebben de Turken en Arabieren bij Ain Zara aangevallen. Do Italianen bezetten daarop de oase de Turken moesten in de woes tijn terugtrekken. Men beschouwt dit als een beslis sende slag. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vetto Ossen en Kooien goede aanvoer, prgzon waren voor lsto kw. 43, '2e 40 en 3e 34 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeieu goed aangevoord. Vette Kalveren goedo aanvoer, lste kw. 29, 2e 27 3e 24 cent per half kilo. Stieren goodon aanvoer, lste kw. 33, 2e '29, 3e '25 cent de half kilo. Handel in vet Vee goed, Stieren stug, vette Kalveren traag, lager in prrjs. Op de magoro markt was de handel gewoon, prijzen onveranderd. GROENTEN-VEILING. Dinsdag 5 December. Bloemkool 1° soort van f 12 tot f 16 p. 100Idem 2° soort van f 7 tot f 9 p. 100. Wortelen f 5.00 tot f 6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Uien f 5.50 per H.L. Hav. kool 13 ets. per stuk. Roodekool 15 ets. fier st.uk. Groenokool 3 72 et. per stuk. Kroten f 4.00 per 100 bos. Andijvie f 2.50 tot f 4.00 per 100 bos. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Robes en Japoustoffen alsmede oene groote keuze PGLTEIK MEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerendo prjjzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 2 Deo. Elizabeth Anna Bernardina, ouders L. van der Hoovon en E, W. A. Ruijgers. 3. Willem Frederik, ouders W. F. Oornel issen en J. de Jong. Pieter, ouders J. Stalenborg en J. G. van Riemsbor- gen. 4. Henderikus Johannes Edo, ouders H. J. E. Meijer en A. M. J. van Wingerden. Jacobus, ouders L, P. Tnrkenburg en M. Breihmort. Helena Maria, ouders H. Loeuwen en M. Harreman. OVERLEDEN 4 Dec, G. de Bruin, 14 j. RKEUWIJK. GEBOREN Nicolaas, ouders H de Jong en K. Jongeneel. Maria Eli zabeth, ouders I). Grootendorst en A. Broere. Hendrina Maria, ouders C. van Eijk en M. Vermeulen. Mar- gnretha Jacoba, ouders II. Blonk on B. Hofman. Evert, ouders P. Jon geneel en K. van der Star. GEHUWDC. P. M. Huisman en A. J. van Gemert. HAASTRECHT. GEBORENHelena Genoveva, ouders Th. A. van Dijk on -W. Buts. Cornelia Johanna, ouders N. Mul der en J. J. Pot. Geertrui, ouders A. G. Broski en B. Aantjes. Regina Neeltje Clasina, ouders H. Dekkeren A. Bogerd. Gerarda Wilhelmina Catharina, ouders S. Klomp en J. Smit. Maria Catharina, ouders A. A. van Zuilen en C. A. Blonk. ONDERTROUWD O. P. van Vliet te Krimpen a/d Lek en W. van Es- schoten. M. C. Dekker en F. C. Noordeman. GEHUWDJ. de Wit te Delft en M. de Graaf. OVERLEDEN A. Vreeswgk, 48 j. A. Uittenbogaard,. 48 j., echtg. van M. Graveland. VLIST. OVERLEDENG. de Pater, 80 j. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 778.2 te Haparanda, laagste stand 740.9 te Stornowoy. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige zuidoostelijke tot zuid westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vorigo Koors. Koer» van beden 81 Va 81"/» 92 915/8 64 101 101 93 93»/, 88'/., 89»/, 48 104'/» 88 87»/, 59 204 547/8 65 72"/» 73"/» 25 7. 26»/» 65'/, 65 VAN DEN lit fee ten hand el le A in ster dam 5 DEC. 1911. Stiutsleeiiinseii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oosfcenr. Belastingvrije JJronoiirento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot, Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis- sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. It»uk en Crediet-instel lingen Nod. Bankaandoelen Indiistr. Ondernemingen American Car Sc Foun dry Oomp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v». Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul Credler liisfdl. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand, Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A - Mijnbouw MUeti. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jeii. Ned.-Am. Stoonivaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe AsRhan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwraij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Piemieleeuingeu- Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4'/a43/% pCt. Nat. Staatsfondsen zwak. nagenoeg zonder omzet. Tramwaarden stil. Van industrieele waardon Steels en Amalgamated lager. Petroleum minder. Tabakken prijshoudend. Cul turen eveneens prijsh. Rubbers iets beter. 222 '287 186'7, 687- 560 467; 162 452 438 177 115 17 112'/, 16 4 '2 U'/| 82 94 6&V 183 f108. I f 108.- 99»/» 3i5/„ »70'/»j 11 102 154 Mijnen

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2