It. Sbiten lazxd.. Buitenlandsch Nieuws. Sixxrxexxlarxd.. FEUILLETON Hl Verschijnt dagelijks i Telefoon Interc. 82. 11733. l Woensdag 6 December 1011. 50e Jaargang. exx voor Q-o-ixcLsl exx. OMa-streUsezi.. behalve Zou- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON, Telefoon Interc. 82. t-5 73 '4 HESODA en iflevering. Zn., Gouda, (Wordt vervolgd). DANTZIG, Markt 43. HOOGEN. lBSHOVEN. EST. PRIJS VAN HET ABONNEMENT1: Per kwartaal Idem franco pfer post J' I uwehaven, iet soliedst van allerlei rs, Poets- p, Zakjes 8, Schoen lint Argentijnsch vleesch wordt te Londen verkocht tegen Fis. 0,38 tot Fis. 0,43 per 45(5 gram. In België tegen Fis. 0,65 tot Fis. 0,75 per K.G. In Nederland zou men het Argen tijnsch vleesch kunnen koopen, voor de helft van den prijs van het Hol- landsche vleesch.” f 1.25 - - 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren i necht op de worden, dan zou uur Sociëteit voering Dames Arnold Spoel”, louw- en Wo- Vergadering Fondscommissie Shuster was aangesteld. Shuster be weert dat het absoluut niet in zijn bedoeling heeft gelegen de Perzische financiëele dienst te verengelschem Rusland houdt er echter aan vast dat •Shuster zal worden ontslagen. Zij wil dan als opvolger een financier uit een der landen, die niet tot de groote mogendheden behooren. De Nowoje AVremja wil voor dien post een Neder- landsch financier benoemd hebben. post. Hij was zeer verheugd dat het juist een avond was voor do beurzensnijders om hun slag te slaan. Hij jjleef in de" bank achter nadat al de employés die verlaten hadden. Hij was nog vermomd als een'Ier, die er uitzag als was hij juist gearri veerd. De employés waren onder elkaar verwonderd waarom zulk een groene als waker over de bank was aange speld. Het werd middernacht. De elementen woedden hevig en het huilen van den wind, te zftmon met het opvliegen der sneeuwlokken togen de vensters, maakte een vreeslijk geraas. De detective was vroeg in den avond gaan slapen, wetende dat hij zijn be- zoekers niet vóór middernacht zou kun nen verwachten. Ongeveer elf uur was hij opgestaan en zijn tournee rond de bank gaan doen. Hij vond alles gesloten en geen spoftr van dieven. Kort na twaalven hoorde hij oen geluid. Plotseling was hij wakker en op zijne hoede. Hij onderzocht zijne wapens. egen“, 71/, uur, orstelling door reelgezelschap. t uur Sociëteit a vergadering van den Bond >cht. Réunie“, 8 u., vergadering sclub. Spreker Scheveningen. 'wet-Kolkman. ioegenu, 8 u., lirectie Speen- ie“, nin. 3 uur, ring S.D.A.P. geregeld tydig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze „iuevrouw, ik veronderstel dat ge bereid zijt mij te volgen „Waarheen vroeg de vrouw be vende. Ze scheen thans nederig en vol vrees. - „Naar de wachtpost P’ „Waarvoor „Dat weet ge wel.” „Gij moet u vergissen.” „Ik? en denkt ge dan dat ik mijn eigen ooren en oogen niet vertrouwen kan „Neen, neen maar wat ge gehoord hebt was slechts een twist.” „Nonsens, vrouw.” Ik zeg u de waarheid. Die vrouw heeft slechts haar minnaar verraden en hij oefende slechts wraak over dat verraad.” Mevrouw la Dura hield ’t licht nog in hare handen en de oogen van den detective vielen op een visitekaartje dat op den grond lag. Hij raapte het op en slaakte een kreet van ver bazing. Winkelsluiting te Amsterdam. Gisterenmorgen werden voor de rechtbank te Amsterdam eenigo zaken in hooger beroep behandeld betref fende de verordening op de winkel sluiting. De eerste zaak botrof een sigaren winkelier (foor kantonrechter Höfelt ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. mr. Luykon Glashort herinnerde er aan dat hier 5 zaken aan het oordeel van do rechtbank zullen worden onderworpen. In deze 5 zaken zijn door drie kan tonrechters drie verschillende uitspra ken gedaan. Wat hot vonnis van mr. Höfelt (ontslag rechtsvervolging) betreft, hij wil al dadelijk verklaren dat hij het niet oens is met het vonnis van mr. Höfelt. Mr. Höfelt hoeft het wotsinzicht van rechter toogepast. En hij hoeft ge meend, dat de verordening in strijd is met art. 135 dor Gemeentewet, welke bepaalt dat de gemeente alleen ver ordeningen mag maken betreffende de de huishouding der gemeente. Mr. Höfelt nu heeft gezegd, dat de ver ordening de grenzen der gemeente overschrijdt, maar hij vergat aan te geven hoever die grenzen zich uit strekken. Twee* aanmerkingen wil spreker maken op dit vonnis van mr. Höfelt. Mr. Höfelt hoeft de verordening ge toetst aan de geschiedenis, zonder te rade te gaan met andere omstandig heden. Hij hoeft aangenomen dat de veror dening is tot stand gekomen om aan winkelbediende en kleine winkeliers beperking van arbeidstijd te verschaf fen en dat dit met de huishouding der gemeente niets heeft te maken. Nu wordt in de verordening niet gosprqken over de winkelbedienden en daarmede had dus de kantonrech ter niets te maken. De tweede aanmerking is dat de kantonrechter bij zijn vonnis heeft overwogen, dat slechts een klei* deol der bewoners van Amsterdam in de Invoer van bevroren vleesch uit Argentinië. De Consul van de Argentijnscho Republiek meldt ons „Het bevroren en verkoeld Argen tijnsch vleesch, bevindt zich, wat ge zondheid en voeding betreft, in den meest gunstigen toestand. De inspectie op sanitair gebied is in Argentinië uit stekend en staat onder strenge con trole. Het vee wordt oen voor een door een van regeeringswege aange- stelden veearts onderzocht, bovendien geschiedt de bereiding in de inrich ting geheel overeenkomstig do wetten dor saniteit. Een bewijs van de goede eigen schappen van het Argentijnsch vleesch, is wel het volgende, dat de Engelsche markt, die alom bekend is, zoowel voor den smaak en de qualiteit van vleesch, als voor de strenge maatre gelen, die door de inspectie in Groot Bretagne worden genomen, het groot ste gedeelte van het bevroren vleesch koopt, dat door Argentinië wordt uit gevoerd. De Engelsche Militaire veearts Farry, die in 1906 en 1907 de Argen- tijnsche inrichtingen inspecteerde, ver klaart dat de bereiding van het vleesch in Argentinië, boven die van andere landen staat. „Het bevroren vleesch uit Argen tinië, wordt door Groot Bretagne, Oostenrijk, Spanje en door de Vereenig- de Staten van Noord Amerika, erkend als zijnde van priipa qualiteit. Het kapitaal van de inrichtingen voor het koelen en het zouten van het Argentijnsch vleesch bedroeg in 1908, Fis. 42.033.022, en de export van bevroren, verkoeld en geconser veerd vleesch, extract enz., was van 1900 tot 1902, 2.137.036 ton, met een waarde van Fis. 539.012.182. Perzië. i De binnenlandsche toestand is, zoo- als trouwens te verwachten was, in een zeer gevaarlijk stadium gekomen. Onder de bevolking héerscht een groote opgewondenheid en begrijpelij kerwijze verkeeten de Russen in een gevaarlijke positie. De herhaalde straat- betoogingen zijn gericht tegen de Russische indringers. Helt Russische gezantschap heeft dan odk onder de leden van de kolonie eeiji uitdeeling van wapens gehouden, terwijl de ge- zantschapswacht met 35 kozakken is versterkt. Om mogelijke onlusten te voorkomen heeft het nieüwe kabinet gesteund door het Parlement den staat van beleg afgekondigd. (Eveneens is helsloten om de Perzische vrijwilligers te ontwapenen, omdat (Jeze, zijn de meest ongedisciplineerde troepen, tot geen bloedige botsingen aanleiding zullen geven. Voor de gezantschaps- gebouwen van Duitschland, Frankrijk en Engeland worden telkens straat- betoogingen georganiseerd, waarbij redevoeringen worden uitgesproken, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat deze landen voor Perzië zullen tusschenbeide komen. Het antwoord dat de Perzische regeering op het Russische ultimatum heeft gezonden is in hoofdtrekken als volgt De Perzische regeering betreurt het dat Rusland zoo plotseling de onder- handelingen heeft afgebroken en een nieuw ultimatum heeft gesteld. Midden in de onderhandelingen toch brak dit land de besprekingen af, ofschoon er een kabinetscrisis was en troepen werden Perzië* binnengezonden. Nu het nieuwe kabinet is opgetreden werden de onderhandelingen niet her vat, doch Rusland stelde in een ulti matum eischen, die Perzië wanneer het nog eenig gevoel van nationaliteit bezat, niet kon in willigen. Van be- leedigingen door Shuster Rusland aan gedaan, weet de Perzische regeering niets en is dus ook niet in staat, daar voor zoo noodig zijn excuus aan te bieden. Morgan Shuster’s groote fout moet geweest zijn de benoeming van Lecoffre, die een Britsch onderdaan is. Rusland rekent zich gekrenkt door deze benoeming, omdat hij zou op treden binnen de Russische sfeer van invloed. Het eigenaardige is echter, dat Lecoffre niet door Shuster yis be noemd, doch reeds in dienst was voor Vrijstelling van person, belasting. Ten aanzien van de vrijstelling van personeole belasting van woningen voor militairen beneden den rang van officier is twijfel gerezen omtrent de vraag of ook die militairen vrijstelling van persohoele belasting naar de eerste drie grondslagen kunnen gönieten wel ke die vrijstelling onder do werking der vroegere voorschriften kon genieten. Die vraag wordt door den Minister van Financiën in een resolutie beves tigend beantwoord, voor zoover be doelde militairen, ingevolge oen door den Minister van Oorlog getroffen overgangsbepaling, de aanspraak op kazerneering of hot vooruitzicht daar op onder de nieuwo regeling hebben behouden. Door sommige plaatselijke of garni zoenscommandanten zijn in de opgave naam Harry Booth zoo geschrokken, dat hij aarzelde Harry aan te pakken. De detective wenschte den man niet te arresteeren. Hij had de volvoering van een misdaad verhinderd. Zich tot de vrouw wendende sprak hij „Mevrouw, verordening wordt betrokken. Maar stel dat dit het geval is, dan nog blijft de vraag of de gemeenteraad niet- het recht had deze verordening te maken. Hij meent van wol. Komen- jde tot het toetsingsrecht van don rechter, meent hot O. M. dat de rech ter dit nu niet hoeft on dat waar de regeering geon termen heeft gevonden de onderhavige verordening to vernie tigen do rechter niet hot recht hoeft heeft in te grijpon in do rechten van do Kroon. Het O. M. vindt Étoun in de juris prudentie en in de doctrine on even als do kantonrechter mr. Karbten zich in zijn vonnis beroept hij zich op het oordeel van Thorbecke, dio moonde dat het recht om to oordeelen of een verordening in strijd is 'met de Ge meentewet alleen toekomt a. do Kroon. Ook prof. Buys was van dozo moening, evenals prof. Oppenheim. Hij eischte vernietiging van het vonnis, omdat het dividualisme zou zijn dat behalve do administratieve macht ook de rechterlijke macht het toetsingsrecht zou hebben. Mocht do rechtbank het evenwel eens zijn met de jongste jurispruden tie van den Hoogen Raad, die dit toetsingsrecht wel toekende, dan nog zou volgens zijn mooning door de rechtbank wel een veroordeolend von nis worden uitgesproken, daar dozo verordening niet in strijd is met do Gemeentewet on de huishouding dor gemoonto raakt. Hij eischte f3 boote of 3 dagen hechtenis. 19) Een oogenblik nog en de detective had den schurk bereikt, Mevrouw la Dura verscheen in de deuropening met een licht. Haar gezicht was van schrik verstijfd. De detective fluisterde de woorden „vlucht, meisje, vlucht De vrouw die het licht droeg was in de kamer blijven stilstaan en had in hare opwinding niet gemerkt, dat met een gedruisch iemand haar voorbij en de deur uitsloop. Toen de twee mannen op het punt waren elkaar aan te grijpen, riep de vrouw met eene doordringende stem uit „Heeren, heeren, vecht toch niet! laat toch de zaak loopen. Hemel! ik ben geruïneerd!” „Wie is de kerel?” vroeg den man. „Ik ben Harry Booth, de detective en nu vooruiteen van beiden zal hier ’t loodje moeten leggen.” De kerel was bg het hooren van den (lOUDSClIE COURANT. pRUg D{,R ADVERTENTIÉN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. sen” ontplofte Maandagmiddag bij de schietoefeningen in de Kieler Bocht een 5 cM. granaat. Twee man werden ernstig gewond. China,. De opstand in China. Bèrlijn, 5 Dec. Uit St. Petersburg wordt aan de Vossische Zeitung ge seind Volgens berichten uit Peking hebben do provincies Junnan en Kwangsi haar trouw aan de dynastie betuigd. ItaliëTurkije. De handelsscheepvaart in de Dardanelles Berlijn, 5 Dec. Uit Konstantinopel wordt aan de Voss. Zeitung geseind „Het gebeurde met hot stoomschip „Ismaïlia”, dat den 29en November bij den ingang van de', haven van Saloniki tegen een mijn stiet, heeft opwinding veroorzaakt onder do ree ders alhier, omdat gevreesd wordt voor soortgelijke gebeurtenissen in de Dar danelles De Turken geloovon n.l., togen de meening van vele diplomaten in, dat Italië de Dardanellon toch zal aan vallen en nemen dus verdedigings maatregelen. Vier oude stoomschepen, die men in de Dardanollen zal laten zinken, zijn reeds van hier vertrokken. Voor de handelsscheepvaart zou een zeer smal vaarwater overblijven. De reeders te Konstantinopel verklaarden, dat zij genoegen nemen met het laten zinken van deze/schepen in de Dardanellon, mits de regeering een sleep- en loods- dienst inricht voor de handelsscheep vaart, doch dat zij protesteeren zullen tegen het1 leggen van mijnen in de Dardanellon.” Benghasi, 5 Dec. De Arabieren heb ben in den afgeloopen nacht een aan val gedaan op een Italiaansch fort werden echter teruggeslagen. Vier Italianen werden gedood vier gewond. Engeland. De Duitscho spion in Engeland. Een telegram uit Portsmouth ver klaart, dat een Duitsche officier heden morgen te Portsmouth is gearresteerd, beschuldigd van spionnage. fDüitschland. Aan boord van het linieschip „Prui- „Waar kwam dit vandaan vroeg hij. De vrouw antwoordde||Lhet meisje moet het hebben laten vallen.” „Is het een portret van ’t meisje Kijk eens.” '„Ja.” „Genoeg,” zei de detective, „hit is mogelijk dat gij mij de waarheid ver telt, maar laat ik u waarschuwen dat gij den een of anderen dag uw loven in de waagschaal stelt.” Do detective was geheel verbijsterd door het portret dat hij in de hand hield, de fotografie was van ’t meisje, dat hij zóó vaak en geheimzinnig ont moet had. De detective zou thans ’thuis moe-, ten verlaten. Ofschoon hij Harry Booth was, was hij thans in een ook voor hem gevaar lijk huis, waar verraad en schurkerij om den voorrang streden. De detective had de trap reeds be reikt, toen een gerucht gehoord werd en een kogel de leuning naast hem verbrijzelde. Harry holde de trappen af. Toen hij de laatste trede bereikt had, voelde hij iets kouds tegen zijn voorhoofd. De kogel ging over zijn hoofd. Een oogpnblik later had de detective den moordenaar bereikt. Na eene korte worsteling had hij zich ook uit dit avontuur wreer bevrijd, zooals reeds uit zoo vele. Den volgenden dag had hij een onderhoud met den president van de bank, waarop de val- sche munters hun aanval hadden voor bereid. Do nabob verschafte den detec tive allo mogelijke inlichtingen. Als gewone nachtwaker deed dien avond aan de bank oen man dienst, die er als een gemoodelijken Ier uitzag. Geduren de een week ging do gewone bank- werkzaamheid voort. t)e nieuwe nacht waker was in korten tijd de vriend gewordon van al de geëmployeerden. Op zekeren nacht zou er iets vree- selijKs plaats hebben. HOOFDSTUK XVI. Had Harry Booth den juisten, geweten waarop de aanslag bank gepleegd zou i hij er beter op voorbereid geweest zijn. Zooals het thans was, wist hüalleen dat er een aanslag gepleegd zomwor- den op zekere bank, maar meer wist hij niet on bijgevolg was hij gedwon gen zijn voorbereidselen te maken naar de gegevens, die hij had. Op den avond dat de employés de bank verlieten, gedurende een vreese- lijken storm, was de detective op zijn had den schurk bereikt, Mevrouw la

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1