-■ Stadsnieuws. Groote Ezpositie VERGADERING M DEM GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Telegrafisch Weerbericht X>. SAlVlSOM. Officieels Prijscourant - - - 43ëj - - - voor 1911 ook opgenomen de admini strateur en verdere geëmployeerden bij de militaire hospitalen en verplegings- inrichtingen. Ofschoon deze personen van Rijkswege vergoeding kunnen genieten van de door hen betaalde woninghuur, kan te hunnen aanzien toch geen sprake zijn van „kazernee- ring", derhalve evenmin van vrijstel ling van personeele belasting, aldus beslist genoemde resolutie. Naar wij vernemen is een wijziging gebracht in do voorschriften betreffen de de inrichting der briefkaarten en is nader het volgende bepaald. Met uitbreiding van de bestaande voorschriften kan in het binnenlandsch verkeer op de adreszijde van briefkaar ten oene strook van ten hoogste l'/j centimeter, gemeten van af den bo- venrand over do volle breedte bedrukt worden met vermeldingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf. Tot 1 Juli 1912 zullen briefkaarten van welke eone breedore strook als boven bedrukt, als zoodanig in het binnenlandsch verkeer nog ter verzen ding worden aangenomen. Voor den Oud-Indischen militair. „Het Permanent Comité van den Volksbond tegen drankmisbruik ten dienste van den Oud-Indischen mili tair1' heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, om de uit de Koloniën teruggekeerde militairen voor zoover zij overigens aan de eischenAvoldoen in aanmer king te doen komen voor delbetrek kingen van werkman, corveeër, op passer, poetser of knecht bij de onder het Departement van Oorlog behoo- rende magazijnen of inrichtingen, en om te mogen vernemen wat zou kunnen worden gedaan om hunne aanmel ding voor- en plaatsing in die betrek kingen te bevorderen. Z.-Ex. heeft 1 hierop -geantwoord, dat met de be langen van gewezen koloniale mili tairen gaarne rekening zal worden gehouden, en dat het aanbeveling ver dient hunne namen, onder vermelding van nauwkeurig adres, aan l\et Depar tement van Oorlog kenbaar te maken onder bijvoeging van al zulke gegevens 'als noodig zijn om een oordeel over den sollicitant te kunnen vormen. In verband hiermede schijnt het gewensbht dat belanghebbenden zich tot het genoomde Comité wenden, opdat dit een lijst zal kunnen opmaken en Z.Exc. ter zijner tijd aanbieden. Gegadigden gelieven tevens op te geven voor welke betrekking zij in aanmerking wenschen te komen. Adres den heer G. Wal, Harderwijk, Secretaris van het Comité. VRIJDAG 1 DEC. 1911. (Vervolg). De heer K o 1 ij n M. de V. ik kan mij geheel aansluiten bij het be toog van dr. Broekhuizen. Ik wil dit nog wat aandikken, niet omdat het op zich zelf dat noodig heeft maar om in deze quaestie do opinie van de leden van den Raad te vernemen. Wanneor men deze zaak bespreekt dan moet men niet beginnen met zooals in de stukken door B. en W. gedaan is, voorop te stellen het be lang of het gemak van de vreemde lingen die toevallig op die lotings- dagen vóór 3 uur in aezo gemeente zijn. Dan moet een ander argument naar voren geschoven worden, n.l. hot argument dat moot worden ge waakt voor de belangen des volks. Ik heb geaarzeld het te doen maar ik acht hot toch beter het hier uitte spreken, dat de geest, welke het ad vies van B. en W. ademt, niet mode- workt tot verheffing van ons volk, wat het op die lotingsdagen toch zoo broodnbodig heeft. Wij weten allen dat op de lotings- dagen bij ons volk de gedachte voor zit dat men dan moer mag doen dan anders. Het is zelfs zoo, dat men, ik weet wel, in brallen den overmoed, uitsproekt dat men op die dagen groot wordt en dat groot worden moet dan hierin bestaan dat men £ich de noo- dige hoeveelheid alkohol verschaft. Zooeven is van deskundige zijde or op gewezen dat alkohol vergif is. Ik ben blijde dat ik dit woord verno men heb. Wanneer een leek derge- lijko uitspraak doet dan loopt men kans dat oen tegenstander, die op dat oogenblik wat gelukkiger in zijn uit spraken is en wat handiger in het voorspiegelen, den indruk van die woorden wegneemt, maar wanneer het komt van iemand die ter zake kundig is dan komen wij gansch anders voor de zaak te staan. Men denke niet dat het in onze bedoeling ligt lia vraagstuk van de drankbestrijding thans in haren vollen omvang te behandelenhet gaat hier alleen over de vraag of wij zullen toelaten dat op die dagen onze jon gelingschap wordt blootgesteld aan het gevaar van don alkohol. Er is in den Goudschen Raad reeds een aantal malen over de sluitingsquaestie ge sproken, in den breede, al was dan die bespreking niet altijd zoo breed. M. de V. 1 Verled en jaar, toen aan de orde was het voorstel om op den lotingsdag, die toen toevallig samen viel met den dag na de Goudsche kermis, de gelegenheden met vergun ning verlof te geven open te zijn op diön dag, is er door u op gewezon dat de bepaling van art. 4 \gel geholpen heeft en nu wordt ook in de toelich ting door B. en W. daarop met een enkel woord gewezen, maar in dit licht beschouwd, mogen de argumenten van B. en W. uiterst zwak genoemd worden. B. en W. hebben de ernstige en hooge roeping om op dit stuk van ons Bociale leven met ernst toe te zien en daaraan hun volle aandacht te wij' den. Nu is het altijd nog de goede gewoonte geweest om, zoolang niet gebleken is dat een bepaling nadoelig werkt, niet van overheidswege te be ginmen met die bepaling terug te no men. Nochtans wordt dit hier door B. en W. beproefd. Ik gevoel weinig behoefte hier nog lang en breed over deze zaak te spre ken ik wensch slechts te zeggen wanneer men er werkolgk prijs op stelt dat men als vertegenwoordiger van Gouda's burgerij ook hare belangen in het oog heeft en op het hart draagt dan zal men moeilijk met het voorstel van B. en W. kunnen medegaaij. Vorige maal is bij de behandeling van, ik zou het kunnen noemen, de drankzaak, ook gesproken over adres sen welke ingekomen waren om ad- haesie te betuigen aan het toen aan- hangig voorstel. Toon is door een lid van dezen Raad, ik wil niet zeggen do minne, maar toch de min gepaste uitdrukking gebezigd, dat die adhao- siobetuigingen afkomstig waren van „provinoiaaltjes", dat zij haar oor sprong vonden in agitatie. Ik wijs er op dat heden avond in gekomen zijn een aantal adhaosiebe- tuigingen aan een adres om het voor stel van B. en W. niet aan te nomen en nu moet het troffen, dat die komen van een kant waarvan men het mis schien niet zoo spoedig zou verwach ten, maar waarmede men toch dient rekening te houden. Zoo is er ook bij een adhaesiebetuiging van de R. K. kalk- en steenbewerkers-vereeniging. In deze vereeniging zijn slechts man nen uit het volk en nu zeggen dezen Raad van Gouda, open niet dien weg voor onze menschen. Dat is een stem uit het volk. Laat ik er aan toevoegen, de ad- haesiebetuigingen komen van alle rich tingen. Wanneer men er nu prijs op stelt te leven met en voor het volk dan moet monop die uitingen van het volk acht slaan en dan maak ik mij sterk dat wij straks, wat ik van ganscher harte hoop, B. en W. kunnen condoleer en met de verwerping van hun voorstel. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Uit de rede van den heer Kolijn, die ook sterken drank vergif heeft ge noemd, mag ik zeker wel opmaken dat hij bekeerd is tot geheel-onthou der, tenminste dat hij als geheel-ont houder gesproken heeft. Nu vind ik het van zijn standpunt niet zuiver om een college als den Raad te gebruiken als een soort van propagandamiddel voor dat denkbeeld. Op zuiverder standpunt plaatst zich de heer Broek huizen. Deze beweert dat op de lo- tingsdagen misbruik wordt gemaakt van sterken drank. Welnu, niemand zal dat betwisten. Dat staat als een paal boven water. Maar het is ook waar dat er evengoed misbruik wordt gemaakt wanneer de oafó's op di^ dagen gesloten zijn. Mijn waarnemmg is dat het misbruik grooter was tëf- wijl de café's gesloten waren dan veT- leden jaar op den lotingsdag, toen die samenviel met den Maandag na de Goudsche kermis en deswege de café's open mochten zijn. Ik stelde genoeg zaam belang in den genomen maat regel om eens een bezoek te brengen aan den toen waarnemenden burge meester, den wethouder Nederhorst, en deze heeft toon oon uitspraak, ge daan, welke werkelijk voor my van groote waarde was. Hij zeide toen de ondervinding heeft mij geleerd ook op grond van de gegevens welke ik van den commissaris van politie heb gekregen dat wii minder last van dronken menschen hebben gehad dan in andere jaren. Waar de toestand zoo is, wil ik vragen of wij dan terwille van een conservatief vasthouden aan een ver ordening, Gouda moeten brengen in een staat van isolement voor vreem delingen. Moeten wij niet iederen vreemdeling, die onze stad bezoekt, in de gelegenheid stellen dat hij iets gebruiken kan wat hem ten minste gerieft, wat hij noodig heeft? Ik ga er niet verder op in want die zaken zijn vroeger reeds breedvoerig hier besproken. De door B. en W. aangevoerde mo tieven behoef ik niet in bescherming te nemen; die zal de Voorzitter wé voor zijne rekening nemen. Wel wil ik zeggen dat ik in het betoog van den heer Kolijn gemist heb werkelijk gegronde togen-argumenton. Ik heb slechts één argument tegen de moti veering van B. en W. gelezen en wel in een locaal blad dat een verslag be vatte van een door den heer Koliji gehouden rede. Volgens dat verslag had do heer Kolijn verklaard dat hij zijn inlichtingen had van een politie agent, wiens naam hij niet noemde. Tegenover dien ongenoemden politie agent stond toch een toelichting van onzen Voorzitter, hoofd der politie, beschikkende over alle mogelijke rap porten. Waar derhalve de keus staat tusschen die 2 personen, daar zeg ik ik wensch den heer Kolijn geluk met zijn ongenoemden politie-agont, ik houd mij aan het oordeel van het hoofd der politie, onzen Voorzitter. De heer Jongenbur g^ r M. de V. Ik behoef wel niet te zeggen dat het voorstel van B. en W. mij zeer teleurgesteld heeft, vooral als ik ten slotte uit den mond van den heer IJsselstijn moet vernemen dat de opposanten zijn conservatieven Voor ons liggen tal van adressen van arbeidersverenigingen waarin met ons standpunt adhaesie betuigd wordt, en nu is het de heer IJsselstijn die ons nog conservatieven durft te noemen De heer IJsselstijn: U rukt mijn woorden uit hun verband. De heer Jongenburger: U kunt dat straks weerleggen. De heer IJsselstijn doet oen beroep op het hoofd ^er politiehij hoeft ook verleden jaar inlichtingen inge wonnen bij den waarnemenden burge meester, den Wethouder Nederhorst, en bij de politie De heer IJ s s e 1 s t ij n Dat heb niet gezegd. Ik heb gezegd dat ik de heer Nederhorst zijn inlichtingen van de politie had. De heer Jongen burger luistert slecht. Do heer J ongonburger: Het hoofd der politie hoeft in de stukken absoluut met verklaard dat verledon jaar het drankmisbruik veel minder was dan in andere jarenals dat wel het geval ware geweest zou het hoofd der politie dat wel als argument voor dit voorstel gebruikt hebben. Het beroep van den heer IJsselstijn oi het hoofd der politie gaat dus vol strekt niet op. B. en W. constateeren integendeel dat de sluiting een gunstig resultaat heeft gehad. Dat houden wij vast dat is niet meer te herroepen. Op grond daarvan kan ik mij niet voor stellen dat een Raad als deze gehoor zal geven aan den weqsch om art. 4 weder in te trekken. Het is toch treffend dat, waar der gelijke adressen van de arbeiders ons aereikt bobben, er nog stemmen in deze vergadering opgaan om de thans bestaande regeling te veranderen. B. en W. hebben het in de toe lichting tot hun voorstel over lieden die daags te voren drank inslaan of dien buiten de gemeente gaan koopen. Die dat doen zijn in mijn oog reeds dronkaardsdie zijn reeds zoover heen dat zij tot de dronkaards gerekend kunnen worden. Maar, Mijnheer de Burgemeester, er zijn er velen bij die te redden zijn. U verliest uit het oog de honderden moeders die den lotings dag met groote zorg tegemoet zien. U vergeet die moeders, die zoons heb ben die nog nimmer of hoogst zelden nog een café bezocht hebben, en die zullen juist op die dagen verleid wor den door hun kameraden en vrienden. Zij trekken dan van den eenen kroeg naar den anderen dat weten wij in Gouda genoeg. Zoo licht worden dan de jongens verleid om meer te drin ken dan wel mag. Daarop berusten al die adressen van de arbeiders. Die argumenten moeten hier zoo spreken dat er geen sprake van kan zijn dat een voorstel als ons nu door B. en W. gedaan is, wordt aangenomen. De Voorzitter: Het zg mij vergund er in de eerste plaats op te wijzen dat dit voorstel niet is, gelijk de heer Jongenburger schijnt te den ken, een voorstel van mij persoonlijk en van mij uitsluitend, maar een voor stel van B. en W. De heer Jongenburger zegt dat het voorstel van B. en W. hem heeft teleurgesteld maar ik wil er zijn aan dacht op vestigen dat in Zekeren zin ook B. en W. met zekere teleurstel ling en leedwezen tot dit voorstel zijn moeten komen, gelijk zij dat ook aan het slot van hun toelichting hebben uitgi drukt. Het is met leedwezen dat wij dit voorstel hebben moeten doen. Ik kan don heeren de verzekering geven dat wij zonder uitzondering, gaarne den toestand zouden hebben willen laten zooals hij is, maar wij hebben hier niet alleen te zorgen en te waken voor de belangen van speciale groepen van onze burgerij maar wij hebben in te nemen een ruimer standpunt en te kijken naar het algemeen belang. Ziende naar dat algemeen belang zijn wij tot de overtuiging gekomen, op de gronden in onze toelichting neder- gelegd, welke het overbodig is te herhalen, hiaar ik herhaal, op gronden ontleend aan het algemeen belang, dat het wenschelijk is, hoeveel leed het ons ook doet, terug te komen op den weg die betreden was en weder om aan de vergunninghouders de vrijheid te geven om hunne zakeq open te houden, eensdeels omdat het vruchteloos was testrijden tegen kwade fewoonten die toch bestaan, en anders- eels omdat het niet aangaat in den tegen woord igen tijd een belemmering te stellen voor het vreemdelingenver keer en voor het zakenverkeer dat in deze gemeente zoo belangrijk is. (Wordt vervolgd.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadoring van Dinsdag 5 Docember. Staatsbogrooting voor 1912. (Vervolg.) Het algemeen begrootingsdebat wordt voortgezet. De heer Troelstra herinnert er aan dat hij bij de behandeling van zijn kies- rechtvoorstel gewezen heeft op den ernst van den tijd waarin wij leven. Dit geldt ook voor ons land, waar de moderne vakbeweging steeds grooter omvang neemt, en de strijd voor ver overing van politieke rechten steeds intensiever wordt gevoerd. Een Re geering, die deze tijdsomstandigheden goed inziet, dient met de eischen der arbeidersklasse rokening te houden. De houding van de huidige Regeering iB echter totaal onvoldoende. Zij toont onbeholpenheid op het gebied van sociale wetgeving, waar ze rechts èn vooruitstrevendheid èn conservatisme te vriend moet houden en zij moet steunend en helpend staan ten op zichte van den eiscli naar politieke rechten, speciaal ook ten opzichte van hot vereenigingsrecht van ambtenaren en beambten. Nagaande de belasting-politiek van de Regeering, kritiseert spreker het lange talmen met een verlaging van den suikeraccijns. Met nadruk komt spr. op tegen de legende, dat de sociaal-demokraten de sociale hervormingen tegenhouden, in welk verband hij de katholieke recla me-meeting, dezer dagen te Utrecht gehouden, kritiseert. Nu zijn de con servatieven van rechts, die allerlei principieel bezwaren ontwikkelen tegen de sociale wetten van minister Talma. Op de katholieke Utreehtsche vergadering is beweerd, dat de sociaal- demokraten Talma en zijn sociale po litiek tegenwerken. Men weet dat er een contra-meeting zal worden belegd. Maar buitendien daagt spreker hier in de Kamer don heer Passtoors en alle Katholieke Kamerleden die deUtrecht- scho vergadering bijwoonden, uit tot eeii openbaar debat, buiten de Kamer, met de sociaal-demokraten, om in hun tegenwoordigheid hun beschuldiging te herhalen, ten aanhoore van het geheele katholieke arbeidadom. Over de duurte sprekende, juicht preker den door de Regeering toe gezegde bijslag van f20 aan ieder ambtenaar beneden de f 1000 trakte ment toe. Intusschen moet de toeslag voornamelijk aan kostwinners gegeven worden, wat in het Regeerings voor niet duidelijk uitkomt. Ook zou hg iets meer willen gegeven zien aan kostwinners, die kinderen te hunnen lasle hebben. Vervolgens bespreekt de heer Troel stra de Amsterdamsche ongeregeldhe den op Kattenburg. Spreker zet het groote belang uiteen van het posten in den economischen itrijd van den arbeider, en eindigde met de volgende motie voor te stellen: De Kamer, van oordeel dat het openbaar gezag onpartijdig dient te zijn ten opzichte van conflicten tus schen werkgevers en werknemers dat de handhaving der opénbare orde dient plaats te hebben met eerbiediging der wettelijke rechten van beide strijdende partijendat hiertoe ook behoort het recht der vakvereenigingen om te posten, zoolang dit niet geschiedt met schending van bestaande wettelijke bepalingen; dat zoowel, vanwege de politie en het Openbaar Ministerie als in sommige Gemeente-Verordeningen op dit recht inbreuk wordt gemaakt noodigt de Regeering uit zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de handhaving van dit recht in de prak tijk blijft gewaarborgd". Na de pauze wordt besloten deze motie op een nader te bepalen dag te behandelen. De heer Troelstra zijn rede voort zettende, dankt minister Talma voor dg door hem aangeboden bemiddeling bij de zesliedenstaking, en doet een beroep op minister Talma om ver betering te brengen in den toestand der zeelieden. Ten aanzien van het kiesrecht, dringt spreker enkel aan op maatregelen om zeelieden en landarbeiders, die in ge wone tijden niet aan een stemming kunnen deelnemen, de gelegenheid te openen zich te .doen vervangen bij machtiging. Ten aanzien van het wegblijven der Koningin bij de opening der Staten- Generaal betoogt spreker tegenover den heer de Beaufort, dat hij, spreker uit de mededeelingen der Regeoring niet heeft kunnen opmaken, dat het niet de kiesrechtbetooging was, welke do Koningin terughield. Hij ziet er meer eenvoudig in dat de Regeering heeft willen zeggen dat zij, als dra gende er geen verantwoordelijkheid voor, niets te maken hoeft met de motieven, welke H. M. leidde. Maar die omschrijving, dat de afwezigheid was van zuiver privaten aard, ont breekt juist in de Regeeringsstnkken. Hierna kritiseert spreker de houding van minister Heemskerk die, volgens spreker, de kiesrecht deputatie prin cipieel niet wildeontvangen, omdat de roode Dinsdag, door een te-voren door spreker gehouden rede, dienstbaar zou zijn gemaakt aan anti-monarchale propaganda, hetgeen sproker echter ontkent, waar het bekende standpunt der sociaal-domocratie niet is anti- monarchaal, maar strijd tegen de heer- ïhappij der bourgeoisie beoogt. Spreker wijst er op dat het verloop der meeting prachtig en ordelijk was, en daaruit dus geen weigering van Overheidswege kan worden geput voor een volgend jaar. Het volgend jaar zal weer gemanifesteerd worden, doch op dezelfde ordelijke wijze en binnen de perken van orde en wet. Ten slotte bespreekt de heer Troel stra, die van half elf af aan 't woord was geweest, nog enkele speciale pun ten, daarbij er op wijzende dat, waar 't nog zoo lang kan duren eer de In validiteitswet en Ouderdomsverzeke- ring in werking treedt, een tijdelijke regeling voor hen noodig is. Daarom stelt hij de volgende motie voor „De Kamer, overwegende dat het gewenscht is, de pensionneering der personen, bedoeld in aft. 357 van het ontwerp tot verzekerering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, onafhankelijk te maken van eventueele vertraging in de tot-stand- koming der sociale verzekeringswetten, verzoekt» de Regeering zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wets-ontwerp in te dienen, waarbij met gebruik making van de postkantoren, of van andere bestaande administratieve lichamen, de regeling in bovenge noemd artikel voorgesteld, wordt inge voerd om te werken totdat de wet, regelende de materie in haar geheel, in werking is getreden." De motie zal op een nader te be palen tijd worden behandeld. De heer de Klerk betoogt, dat de ageering nalatig is gebleven om den loonstandaard van de ambtenaren ge leidelijk te verbeteren, in verband met de stijging der levensmiddelen. Daar door is onnoodig geworden het voor stel om toeslag te verleenen aan de ambtenaren met minder dan f 1000 inkomen, tegen welk soort toelagen •preker in het algemeen gekant is. Hij zou liever alles een halve maand salaris extra zien uitgekeerd met een minimum van f 26. Ook spreker klaagt over den lang- zamen gang der sociale verzekeringen en acht het verkeerd allen te doen wachten op de Ziekteverzekering. Sproker dringt nog aan op zoo spoe dig mogelijke behandeling van de heden ingediende motie-Troelstra, om oude lieden alvast te pension neeren. De heer Dolk wijzende op de vie ring in 1913 van onze 100-jarige On afhankelijkheid, dringt aan op een memoriepost op» de begrooting van Binnenlandsche Zaken, met het doel een blijvend aandenken te stichten aan de viering van het feest. De beraadslaging wordt geschorst tot Woensdag half 11 uur. Levensgevaarlijke verwonding. Maandagavond circa 9 uur heeft de sigarenmaker Van Breemen, die van AJmkerk voor pleizier een daagje te Raamsdonkveer doorbracht, aan den Havenkant den sigarenmaker Van Flossen met een dolkmes levensge vaar! ijk in den linkerbovenarm ver wond. Beiden waren in gezelschap van een meisje van een derden siga renmaker. Veldwachter Lambrechts, toevallig in de nabijheid, slaagde er, met veel moeite, en bggestaan door velen, in, den dader te grijpen, *iie bliksemsnel het mes in de Haven had geworpen. De veldwachter heefl 'ter uit gehaald. Van Flossen is voor dood naar zijn kosthuis vervoerd, waar dr. Berkensteyn de eerste hulp verleende; thans zijn hem, in het gasthuis, de HH. Sacramenten toegediend. De be klaagde, naar Raamsdonkveer vervoerd beweert, van niets te weten. Hedennacht om twaalf uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij, bewoond door de familie Oosterbo8, wonende in den Hurk te Strijp. De brand ontstond in den stal en breidde zich zoo sterk uit dat aan redden niet viel te denken. Huis met inboedel en twee koeien kwamen in de Vlammen om. Mishandeling. Op aanklacht der ou ders is te Sloten (N.-H.) proces-ver- baal opgemaakt tegen een onderwijzer wegens mishandeling van een zijner leerlingen. De koffiehuishouder H. B., die Za terdag te Wanneperveen ernstig ge wond werd bij oen ongeval met paard en rijtuig, is, naar do Zw. Ct. meldt, Maandag te Meppel overleden. Door een gebrek aan een benzine lamp is Maandagavond in do Woon kamer der R. K. pastorie te Hasselt brand en ontploffing ontstaan. Zoo geweldig was de schok, dat een van de muren geheel werd weggeslagen. De pastoor had eenige oogenblikken te voren het vertrok verlaten. De brand was spoedig gebluscht. Er is heel wat verbrand en de waterschade is aanzien lijk. (Zw. Ct.) In Friesland zijn in de laatste dagen veel wilde ganzen aangekomen, die, vermoedelijk wegens het ijs, het noor den hebben verlaten. Zij houden thans verblijf in de waterrijke streken der provincie, totdat ook hier de wateren met ijs zijn bedekt. Zij zijn zeer schuw envmoeili)k te naderen. Naar men zegt, is hun komfct oen voorbode van vriezend weder. Misdadig opzet. Maandagmiddag is zekere S. uit Woensel gearresteerd als verdacht van de vorige week op de rails der lijn EindhovenRotterdam een achttien tal scherpe patronen gelegd te hebben, hetgeen gelukkig bijtijds door een lijnwachter werd bemerkt* Doodelijk ongeluk. De heer H. Bouwhuis, koffiehuishouder te Meppel, ging Zondag per fiets een tochtje ma ken in de omstreken van die plaats. Te Wanneperveen kwam hem een hol lend paard, voor een wagen gespannen, achterop. Toen het hem had ingehaald, sprong het woeste dier boven op den jietsrijder. Zijn achterhoofd werd ge heel verbrijzeld, en korten tijd daarna overleed de ongelukkige. Te Hoogeveen zijn op het Israëliti sche kerkhof een zestal grafsteenen omver gehaald, een er van ligt in drie stukken naast het graf; ook zijn een aantal paaltjes afgeslagen. De politie doet ijverig onderzoek. GOUDA, 6 December 1911.. Kantongerecht. Hedenmorgen stond voor het kan tongerecht alhier terecht de chauffeur R. N. v. I. te Schiedam, die op 6 Aug., toen het hier kermis was, des avonds kwart voor twaalf, ondanks waarschuwing der politie door te snel rijden met den door hem bestuurden automobiel H 3711, vier personen had aangereden, waarvan drie min of meer ernstig gekwetst werden, waar voor hg deswegen door den kanton rechter was veroordeeld tot tien dagen hechtenis en intrekking van zijn rij- bewgs voor den tnd van één jaar. Van het vonnis bij verstek gewezen was beklaagde thans in verzet ge komen. Beklaagde voerde aan dat de straf door hem te hoog werd geacht. De verbalisant, de onderinspect. van politie R., bevestigde het door hem opgemaakte proces-verbaal en ver klaarde daarbij de auto met opgeheven armen tegemoet te zijn geloopen, daarbij roependeLangzaam! lang zaam Niettegenstaande deze waar schuwing heeft de chauffeur met de zelfde snelheid doen voortgaan, ter wijl een groote menschenmassa op den openbaren weg door de ker mis daar aanwezig was en een ongeluk onvermijdelijk scheen. Dit gebeurde dan ook. Na 10 a 15 pas had reeds een aanrijding plaats en werden 4 personen tegen den grond gesmakt. De onder-inspecteur verklaarde toen den chauffeur tegen de woede van 't publiek in bescherming te hebben moeten nemen, terwijl de aangere denen door toegeschoten agenten in den politiepost werden gebracht. De auto werd daarop door de politie tot buiten de gemeente begeleid. De verdediger van beklaagde, Mr. van Baaren uit Schiedam merkte op dat de eigenaar van den auto, de heer Sillevoldt te Rotterdam den aan- gerodenen eenige schado heeft ver goed en dat de chauffeur, thans niet meer bij den heer S. in dienst, niet ontslagen is wegens dit geval. Als getuigen waren gedagvaard de aangeredenen S. v. d E., G. v. S., Moj. C. A. B."en Mej. A. E., wier verklaringen hierop neerkwamen dat zij op de Markt rustig loopend, plot seling een hevigen schok in den rug of in do zijde kregen, waardoor allen tegen den grond sloegen. Get. v. d. E. was direct bewusteloos en kon daarom niet constateeren door een auto te zijn aangereden. Op het politiebureau bleek dat hij een hoofdwonde had be komen De andere getuigeii verklaarden vlak voor den auto op den grond te hebben gelegen. Ook deze getuigen hadden letsel bekomen en bij één hunner was een ziekbed het gevolg er van geweest. De ambtenaar van hoi Openbaar Ministerie, gaf na deze getuigenver klaringen als zijn oordeel te kennen dat het verstekvonnis moet worden gehandhaafd. De chauffeur heeft naar uit de verklaringen blijkt, gereden mot een snelheid, waardoor de veiligheid van het publiek in gevaar is gebracht. Deze chauffeur is schuldig en naar des ambtenaar's oordeel onbekwaam een voertuig te besturen dat gevaar voor de veiligheid opleveren kan. De ambtenaar roquireerde dan ook bevestiging van het verstekvonnis van den kantonrechter, 10 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs ge durende 1 jaar. De verdediger, mr. van Baaren, gaf zijn bevreemding te kennen, dat "de zaak aanhangig was gemaakt bij het kantongerecht, in plaats van bij de Rechtbank, waar hier toch sprake is van letsel door schuld. Voorts, zeide pleiter, dit geval is zeer overdreven. De verklaringen betreffende de snel heid loopen zeer uiteen. Metgroote snelheid kan volgens pleiter niet zijn gereden daar dan van de voor de auto liggende menschen geen stuk terecht zou zijn gekomen evenmin zou dan de verbalisant met opgeheven armen voor de auto kunnen hebben geloopen. Ten onrechte deed pleiter het voor komen alsof de aangeredenen behoor den tot een „hossende, kermisvierende massa." "Waar door den ambten. O.M. de strengste straf is geeischt, verzocht pleiter clementie voor zijn cliënt, die, wordt hij tot gevangenisstraf veroor deeld, een smet krijgt op zijn leven. Nimmer tevoren is bekl. met de jus titie in aanraking geweest. Het intrekken van het rijbewijs zou den beklaagde geruimen tijd zonder werk brengen, en het zou de vraag zijn of een patroon later dezen man als chauffeur in dienst zou nemen. Pleiter las een zeer gunstige verkla ring voor van den tegenwoordigen patroon van beklaagde, en wees daarbij op dat deze chauffeur dus niet onbe kwaam kan worden verklaard. Pleiter besloot zijn cliënt in de wel willendheid van den kantonrechter aan te bevelen om beklaagde met clementie te behandelen door hem uitsluitend tot een geldboete te veroordeelen. Na repliek van den ambtenaar O. M. werd de uitspraak bepaald op 20 dezer. GASCONTROLE. 6 Dec. 1911, 3 uur namiddag. Druk 43 m.M. Lichtkracht 13.69 Kaarsen. _6*62 Ca,OTiSn- Jacht op klein wild. Bg besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland wordt Zaterdag 30 Dec. de jacht op klein wild gesloten bij Zonsondergang. 393ste Staats-loterij. 2-»* KI. Trekking v. "Woensdag li Dec. {Jo. 8257 f 5000. 3755 f 1500. 5003 f 1000. 15800 f 100. 2012-2 f 200. 924, 1887, 7007, 7288, 11182, 13417, 15379 en 17158 ieder f 100. Prijzen van f 30. 138 79 819 31 99 75 183 MO 31 80 699 49 67 90 755 73 oso ïoTs ni3 iaa ii eo 84 sa ïaw sa ïiaa 00 1535 42 51 02 1613 15 19 25 1732 JÜBH ,62 06 08 3000 3178 06 3310 61 3U8 51 64 71 3003 3683 83 78 «3 16 2701 50 60 03 3810 86 00 3000 30 57 70 3014 8130 46 58 03 63 SI 87 82647 9304 0441 8616 91 3607 15 3740 56 3058 80 02 4016 54 00 4160 85 431» 50 4377 4481 83 4555 4710 48 50 75 4836 58 72 4013 41 5051 5100 5173 88 5307 38 00 3311 19 55 5477 SOU 37 6875 5917 32 65 6015 19 65 73 00 6306 80 34 48 74 86 0478 6503 66 84 80 6613 54 70 80 6751 76 84 0846 50 03 70 0006 83 7181) 97 7330 40 (34 60 7481 86 7524 32 62 72 75 08 7655 7710 50 51 78U6 7030 44 8015 8155 «200 10 87 94 8307 9 54 63 80 8121 6a 858Ö 88 80U6 7 31 70 94 8725 45 78 88 8877 8022 46 54 9077 0133 33 40 57 77 88 8330 0657 73 1U24 89 9529 36 9000 13 88 9764 60 «018 08 10006 36 44 45 00 79 10101 58 72 1(1228 10333 35 10104 10501 19 49 52 10673 10825 10018 27 11006 0 40 53 11116 60 57 Ui 11301 81 11347 11400 11557 83 84 11001 80 11828 48 11180 13008 17 62 83 83 12100 10 53 57 83 1221») 13300 13411 45 63 08 91 19506 30 84 45 133») 51 63 13751 71 13860 13028 02 70 78 87 18000 10 48 49 87 18100 48 50 13238 61 06 05 00 1380U 32 58 63 13406 18588 59 61 18610 40 48 78 86 18777 81 18846 67 '3910 30 24 43 50 58 14070 98 14138 70 14287 50 14817 66 01 14582 87 14611 85 14710 14875 14019 74 00 15005 15 60 15215 38 15807 49 15416 48 15570 15080 15711 57 15808 13 00 16931 99 63 10038 18153 81 1030» 6 35 77 04 16431 34 06 16018 44 47 10744 70 16835 10963 51 70 17027 42 48 78 94 05 17150 50 04 17989 08 17333 43 82 84 17427 17514 17632 70 93 17758 82 92 17800 10 30 19014 71 18100 56 78 18331 71 W80O 18457 18517 46 98 00 18647 18755 67 I» 18810 56 JHIKXl 10 73 19074 19164 80 19214 18 83 04 97 10147 10507 13 50 10655 57 74 85 10779 10800 10023 00 07 20170 31)384 74 20314 48 30430 90514 44 60 00 90640 86 88 30710 63 80 20350 77 30ÜO4 15 17 18 40 47 80 Laatste Heizichten TWEEDE KAM&R. Zitting van heden, 6 December. S t a d t 8 b e g r o o t i n g. Het woord was aan den hoer do Savornin Lobman. De productiviteit van dit ministerie verdedigde spreker tégen do aanval len van do linkerzijde. Men diende het jaar 1912 af te wachten. Een ver gelijking met de kabinetten-van Hou ten en Piorson gaat niet op. Van Houten trad op met een beperkt werk liedenprogram terwijl bij hot Kabinet- Piorson do oogst der wetten pas het laatste jaar Jcwam. De thans aangono- mon militiewet*' verdiende meer waar- deering. Het is voor die landszonen van het grootste belang, dat zij goed geoefend zijn aangezien ze anders slecht slachtvee vöor den vijand zou den zijn. Het gemis adn homogeniteit aan de rechterzijde ontkende spr. Over regeling van werkzaamheden bestaat soms verschil van meening, doch bijna altijd werd het voorstel van den voor zitter aangenomen. Mocht de rechter zijde den enkele maal een voorstel doordrijven, dan verdiende dat nog niet verwenschingen als „gezagsfanatisme". Er bestond in den boèzem der rech terzijde wel eens verschil doch wanneer bij stemmingen do eensgezindheid weer voor den dag kwam, verdient dit niet het verwijt dat rechts 59 stemmachi- nes zitten. De belangen der arbeiders aohtte spr. niet veilig bij hen, die als de uiterste linkerzijde het Hterkst op den voorgrond treden met hun liefdo daar voor. Op den duur zullen door hen die belangen geschaad worden. Spr. verweet de liberale partij oor zaak te zijn van de scheiding van rechts en links. De oneenigheid die in de rechter zijde zou gebleken zijn by de behan deling der bakkerswet, vond haar oor zaak in de uiteenloopende belangen die daarbij ter sprake kwamen. Uitvoerig vergeleek Spr. de werkin gen en het reglement van orde der Kamer in vroeger tijd en nu. Nog niet zoo lang geleden hadden we twee departementen minder. De hoeveelheid werk is daardoor zeer vermeerdeerd. Er ligt een massa ontwerpen, nog 9 van het vorige kabinet. Vroeger debat teerde men uitsluitend met het kabinet en niet onderling tusschen de partijen Voorts wees Spr. er op dat deregee- ring en de kamer te veel naast elkaar staan en geen raderen zijn die in elkaar grijpen. Zoo staat de voorzitter der Kamer als wel geheel los van beide. Wel kan overleg tusschen het Kabinet en hem het verlangen der ministers aan de Kamer kenbaar ma ken, doch dringend gezag kan het Kabinet niet uitoefenen, tenzij het de Kamer verklaart anders niet langer te kunnen aanblijven. Bg de samensprekingen die tot de regeling moeten leiden komt steeds weer de politiek om den hoek kg ken. Het reglement van orde regelt voor namelijk het spreken in de Kamer, maar de regeling van den wetgeven- den arbeid blgkt toch de hoofdzaak voor de Kamer. De instelling motie van orde, van jongen datum, is niet eens behoorlyk in het reglement be handeld. Grondige herziening in dit reglement is dringend noodig. Eerst moot de wetgevende arbeid worden afgedaan en dan eerst de principes der wetgeving besproken worden ter voorbereiding in de teokomst. Spr. ging na het verwijt van den heer Drucker dat do rechterzijde het socialisme in de hand zou werken. Spr. wees op de staking van 1903 en de houding van rechts met de betref fende wetten waaraan ook de heer Druckor hoeft meegewerkt. De heer Drucker. Ik heb heolomaal niet over 1903 gesproken, doch gezogd dat de rechterzijde de.socialisten prik kelt. De hoer Lohman had geen en kele maatregel van dit Kabinet tegen de sociaal-democraten gevonden. Een minister heeft met veel ambtenaren te werken, die soms een vreemde op vatting hebben van de Staatstaak Wanneer de minister orde wil houden onder die ambtenaren en daarvoor maatregelen beraamt, is dat geen maat regel togen de socialisten, ook al zou het blijken, dat juist zij de maatrege len. het meest noodig hadden. Het had spr. verbaasd dat de heer Drucker geen woord van lof had ge had voor den burgomoestor van Am sterdam, die iu zoo moeilijke dagen der staking de orde en het recht had gehandhaafd. In plaats daarvan was op dat beleid afgedongen. Spr. ging na wat ervan terecht zou komon als do sociaal-democraten aan hot 'roer kwamen. Eenzijdig zeide spr. dat men wel zou willen dat de rechterzijde zou wordon wat Thorbocke noomdo oen „stille partij" is wat spr. niet wilde. Do heer K u y p e r (a.r.) wees op het stoekspol 10 jaar geloden gevoerd tusschen den heer Druokor en den hoor Goeman en hij begreep wat vreugde het voor den oorsten moet zijn, nu de breuken geheeld zijn en de heer Drucker hot succes had dat zijn op vattingen bobben gozegevierd. In 1901 had de hoor Druokor in zijn rede over het eigondomsrecht ook zeer scherp zijn positie tegenover do sociaal-demo craten aangegoven. Thans had hij niet alleen geen front gemaakt tegen over hen, waar zelfs wet en aanhaling uit do Sociale Prax is getracht het terrorisme te vergelijken. Het kwam spr. voor dat de vrijz.-democraten hun positio niet zouden kunnen vol harden nis zo vierkant tegenover do .sociaal-domoeraten blijven staan. Hedenmiddag had de stemming plaats over do post van f 8000. sub- sidio aan hot Centraal Bureau voor sociale adviezen te Amsterdam. De uitslag was dat deze subsidie mot 51 tegen 12 stemmen werd ver leend. De justitie-bogrooting word daarop z. h. at. goedgekeurd. Uit Sjanghai wordt geseind, dat Duitsohe handelsfirma's aldaar doods bedreigingen ontvangen hebben, in geval zij wapens en schietvoorraad aan de keizerlijken moclitefl vorkoopen. Een Duitsche omploijó, die zich naar eon bal bogaf is op geheimzinnige wijze verdwenen. Parijs, 5 December. De minister raad heeft besloten, om ambtonaren, die een zetel in den Senaat willen verweivon, ter beschikking te stellen of verlof te geven. Dit besluit be treft niet het geval-Lépine, daar het volgens de wet aan den politieprefoct voroorloofd is, een dergelijk ambt aan te nemen. Het bureau van do opiumconforentio te 's-Gravenhage is thans samenge steld als volgt Jhr. R. de Mareos van Swinderen, minister van buitenlandsche zaken, eere-voorzitterOb. II. Brent, presi dent Dr. J. A. A» H. de Beaufort, secretaris-generaaldhr. C. de Graaf, secretarisCh. Taddens Terry, ad junct-sooretarisC. I). Scholier tot Peursum, idemH- 0. Gallois, Jhr. H. van Asch van Wijck, H. van dor Mandere idem. Petersburg 0 Dec. In do goud- afdeeling van het Muntgobouw hoeft hedenmorgen vroeg een gasontplpffing plaats gehad. Twee werklieden werden gedood, twee ernstig en velen licht gewond. van het Koninklijk Mefceriologisch- Institnut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.0 te Haparanda, laagste stand 735.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgortden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk conige regen, zelfde temperatuur. der nieuwste modellen Wintel-mantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japonstotfen alsmede eene groote keuze PKLI'fcttfllKlV van do goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTTDA. VAK DEN Kf fee le ii ha ml el le A msterdaii G DEC. 1911. Staatslecuingcn Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Oul. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet Mexico All. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leu ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. lUiik- cii Crerilet-liistel- IIII ff en. Ned. Bankaandeelon Indintr Ondernemingen American Car Foun dry Cotnp. C. v. A. hl.Smelting Refining. Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. hol. ('redlet Instell. eu Cultuur Onderiicuiiiiffeii Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw Mycii. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ouderii. Dorische Pot roleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My'.totExpl. v. Potr. Bronn. C.v. A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proforonto A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. JL. rabak-thiderueiniiiffcn. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert, v. Aand. Hpoorwegeu. IIoll. 'IJzeren Spoor- wegmij. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 p Warschau-Weenon Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwi Gew. Aand. Cy. Cert. v. gew. A. Hö'/a Waoash Gow. Aand. 105/g Preiuieieeuiiigeu Amsterdam Aand. 3 pet 1013/* Hongarije. Thei s-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. 154 !/i GELDKOERS. Prolongatie 4l/a—-43/^ pGt. Nat. Staatsfondson voor integralen beter. Buitenl. kalm. Van Amerik. trokken Wabash de aandacht, overi gens ging niet veel om. Qrionz vast. Tabakken stil. Culturen nagenoeg prijshoudend, Rubbers eveneens. Vorige Koers. oer» van heik-1! 81"/.. 81 'li 915/, 91% 64 101 03'/. 03'/. 93'/, 88'/, 89»/, 88'/, 48 104'/» 87»/, 87»/, 5» 204 55 54'/, 73"/,. 72 2 ü»/f6 26'/, ("5 64'/, 220 287 186V, 186'/, 67 «3 660 656 46 j 44'/. 162, 162 451 450'/, 177'/» 177'/, 115 17% 10»/, 1)2'/, 111'/, ,16 42 i'lt 11»/ U'/» 82 94 65»1 65»/, 183 (108.- f 99 99'/,. 31»/ 31'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2