jen’. ILAZBN, 4 i No. 11734. 50e Jaargang. Donderdag 7 member 1011. kemhisgevi^g. jBixxxxexxlaxxca.. Buitenlandsch, Nieuws. .Buiten laxxd.. JAXSKEKk JDE, FEllLLHlOb ^oto-^/orRaeR £even. Stok. tr. 222, 3STi®-ufws- exx -^d.’trertexi.tï.e’bla-d. voor O-©u.ó.sl exx. OxrxstreUsoezx. Verschijnt dagelijks I ffiAMM, behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. \ER(;U)EHI\(; VAX DEVGEMEEXTERAAII en ie Sigaren f 1 25 ASTi l nek ifle vering. 3 HOOFDSTUK XV1I1. oen er de kamer van i Zn., Gouda. ENT. tgevers, Gomla beroemde irkglazen INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. 4G, meth. spreken leschikbaar om en. Nadere in land adres. .lanskerk, drr keningen wu. ICHT DER A BE I H» GOUDSCHE OCR A XT. van Beeldende Ier, Architect en van Bouwkunde den van een voreeniging, aan boord hadden, bij een orkaan in de Caraïbi- scho Zee vergaan zouden zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau GOUDA. Gezien aft. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verkend aan B. A. A. de Groot en zijne reohtverkrijgen den tot het oprichten van eene Koek en Banketbakkerij met heeteluchtoven, in het perceel aan den Kleiweg No. 52 kadastraal bekend Sectie C No. 2612. Gouda, den 7 December 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARIENS De Secretaris, BROUWER t. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 cis Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De Minister van Oorlog heeft nieuwe bepalingen vaakgesteld omtrent ge neeskundige behandeling door specia liteiten van militairen en c. q. hunne gezinnen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post1 .90 Abonnementen worden dageljjks aangenomenaaif ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bjj onze Agenten, den Boekhandeten de Postkantoren. VRIJDAG 1 DEC. 1911. (Vervolg). De hoer K o 1 ij n Ik wil eon «onkel woord zoggen over hetgeen do hoor IJssolstyn gemeend heeft aan mijn adres te moeten richten. Laat ik dan vooreerst «eggen dat hot. hom zeker vrijwel onverschillig zal zijn of ik hier spreek als geheel onthouder al dan niet. Men kan toch zoor goed alkohol een vergif noemen zonder direct geheol-onthoudor of bij eenige organisatie aangesloten te zijn. Dat doet tot deze zaak niets af of toe. Wat dus de desbetreffende op merking van den heer I.Tsselstijn moet DANTZIG, Markt 43. KOGGEN. BSHOVEN. SST. tective hield een «ogenblik zijne han den opgehevendaarna viel hij op zijno zijde. HOOFDSTUK XVII. Men meldt ons dat naar aanleiding van don toestand in do grafische be drijven to 's-Gravonhage, de Neder- landsche bond van Boekdrukkerijen door zijn provinciale afdeoling Ziiid- Holland-Noord stappen doot om door gemeenschappelijk overlog der pa troons tot oen algemeen goordondon toestand to geraken. agen“ 7*/, uur, orstelling door leelgezelschap. uur Sociëteit vergadering van defi Bond 3cht. Réunie“, 8 u., vergadering jclub. Spreker Scheveningen. fwet-Kolkman ioegenu, 8 u., directie Speen- uur Sociëteit voering Dames Arnold Spoel”. Jouw- en Wo- f. Vergadering andscommissie de“, nm. 3 uur, ring S.D.A.P. geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk* dan in onze 20) Door den mist kon hij moeilijk on derscheiden. Enkele oogenblikken gingen voor bij. Hij had alle deuren onderzocht, toen hij een geluid hoorde alsof zich iets bewoog. Hij sloop zachtjes voorbij het uit- betaïingsbureau en keek naar binnen. Een zwak licht brandde daarbinnen en alle voorwerpen waren zichtbaar. Binnen een kring van lessenaars stonden zes gemaskerde mannen. De detective kroop op handen en voeten naar ’t bureau. Indien hij slechts ’t privé-kantoor van den president kon bereiken. De kerels die daarbinnen waren, gaven om het leven van een mensch evenveel al dat van een hond. „Heeren, een prachtige avond voor ons,” hoorde hij zeggen. „Zeker, maar waar is de waker?” Ik heb hem niet zien weggaan tegelijk met de employe’s. „Voor we verder gaan, moeten we 4 doel van de 42.800MÉan van hot con tingent telkens eenige n tijd vacant ie moest geven om daardoor de begroo- tingen met te overschrijden.-Hij was echter niet te vinden voor een ver mindering van diensttijd naar gelang het aantal recruten word vermeerderd. Ten slotte is het debat voor de regie ring oogenschijnlijk nog goed afge- loopen. De Belgische kamer heeft ton slotte eon dagorde van vertrouwen aangenomen, natuurlijk door de stem men van de clericalé meerderheid Of echter het Belgische volk eveneens de regeering vrijpleit, mag gezien <le afkeurende artikelen zelfs in clericale bladen, met grond betwijfeld worden. Engeland. Volgons het „Berliner Tagebl.” is de kapitein Grosse, die gisteren als spion in de haven van Portsmouth gevangen genomen is, geon kapitein, geen Duitsch officier, doch eon avontu rier, die nog drie maanden geleden do rechtbank in Berlijn werk gaf wegens bedrog on verduistering. Hij werd toen tot 1 maand veroordeeld, terwijl het O. M. B jaar geëischt had. In Singapore was hij tot 10 jaar gevangenis veroor deeld wegens het maken van valsche bankbiljetten. In 1880 deed hij zijn stuurmans-examon, diende als vrijwil liger bij do marine en bracht het tot matroos 1ste klas. Later word hij bij do Chineesche oorlogsmarine tweede en eerste officier. Amerika. Een telegram uit Londen aan de N. R. Ct. meldtTe New York loopen- de vandaag opzienbare geruèhten, vol gens welke drie stoomschepen, die zes honderd Amerikaansche bankiers,, le- De Belgische defensie. De Belgische kamer heeft een acht tal vergaderingen achter den rug, die deleden nog lang zullen heugen en waar feiten aan het licht zijn geko men, die het aanzien van België niet zullen verhoogen. De kwestie gaat over den toestand waarin het leger on het verdere oorlogsmateriaal ver- keeren. In den afgeloopen zomer heeft de crisis tusschen Frankrijken Dnitsch- land ook België vele benauwde oogen- blikken bezorgd. Men herinnert zich wel do telkens wedeikeerende oorlogsgeruchten en de daarop volgende mobilisaties van het Belgische leger. De forten werden bewapend, groote troepenmachten aan de zijde der Maas bijeengetrokken, enfin, België bereiddde zich voor tot handhaving van zijn neutraliteit bij een mogelijk geschil. Na de rede van den Engelscheri minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey en de daarop volgende debatten, is uit de mededeeling van lord Haldane, den Engelschen minis ter van oorlog gebleken, dat België echter ook van een anderen kant zou hebben gevaar geloopen. Toen er sprake was van het zenden van 150.000 man Engelsche soldaten was voorge nomen als punt van landing de Bel gische kust, wat in dat geval zou be- teekenen schending van de Belgische neutraliteit aan de andere zijde. De verdedigingslinies van België de for tenrij langs de Maas en de versterkin gen bij Antwerpen liepen dus beide gevaar. ons vergewissen dat hij er niet is.” Harry sprong op. Er bleef hom slechts één ding over de roovers op houden tot er hulp kwam opdagen. Opspringend zag hij twee der roovers in de deur-opening van de directeurs woning staan en hoorde hij een hunner opinerken„de waker is enkele mi nuten geleden hier geweestwant dat bed was een half uur geleden nog be slapen. Een oogenblik later zag Harry twee anderen naar de plaats komen, waar hy stond. De roovers schoten hunne pistolen af in de lessenaars en kasten. Harry zag één der roovers naar hem toeko men en zijn pistool op hem lichten. Maar voor hij ’t afgeschoten had, had de detective zijn pistool geladen en den man neergesehoten. In een oogenblik was de detective omringd. Hij trachtte nog eenige malen zijn wapen af te schieten, maar ontving ter zelfder tijd met de handvatsels hunner pistolen slagen op ’t hoofd. Hij ging eindelijk naar beneden, bloedend uit verscheidene wonden. „Ik zal hem weten te treffen,” riep een der schurken, en zijn pistool op een duim afstands van hem houdende, vlak bij zijn hart, vuurde hy. De de- gebouw stortte in, 15 personen worden gedood en velen gewond. Engeland. De Engelsche vliegenier Oxley is gisteren to Filey na eon schitterende vlucht gevallen. Hij werd met gebroken nek opgenomen en was onmiddellijk dood. Woiss, zijn passagier, word deo- delijk gekwetsthij kreeg een schedel breuk, zijn beide dijen waren gebroken en hij was inwendig gekneusd. Een later telegram meldt dat Weiss overleden is. Turkije Do gelijktijdig op vier verschillende plaatsen gepleegde dynamiet-aanslft^en hebben overal in Macedonië opwinding en in regeeringskringen bezorgdheid gewekt. In allo ♦steden, aldüs wordt uit Oes- kjoob aan de „Vosrische Zoitnng” ge seind, is de gendarmerie versterkt. Bij doze vier aanslagen zouden moer dan 100 menschen gedood zijn. In officieele kringen te Sidoniki wordt beweerd, dat het Bulgaarsc.he ievolutionnaire comité door het inde lucht doen vliegen van de moskoe te Istip zich bediend heeft van hot ge vaarlijke experiment, om door gewold do Mohamniedaanscho woede te doen losbreken. Do regeering doot al haar bost do Mohammedanen kalm to hou den. toedracht van de zaak. Roods don vol genden dag begonnen zijne wonden to helen. Twee dagen daarna ging hy weer venmomd de straat op. Hij ont moette do vrouw, Emma Chodnoy, mot wie hij oen sein van herkenning afgosprokon had. „0 ij zijt juist do man, die ik zien wou,” sprak do vrouw. Bij die mobilisaties is aan het licht gekomen, dat het Belgische leger al lesbehalve in orde is geweest en trou wens riog is. Volgens de Belgische minister van oorlog, generaal Hellebaut waren de forten langs de Maas voldoende be wapend, maar on nu komen feiten, even ernstig als onvoldoende bewa pend, onderling zijn ze niet verbonden, wat natuurlijk een geregelde samen werking uitsluit. De verlichting is zeer onvoldoende en hot voornaamste komt achteraan, van water waren zij zeer onvoldoende voorzien. Daardoor was het vrijwel onmogelijk eon beleg oenigen tijd te doorstaan. Generaal Hellebaut kon dit alles niet, tegen spreken. Daarbij komt, dat van de fortenlinie tot de Duitschc grens.een spoorbaan loopt, die hot Duitsohland mogelijk zal maken, eventueel zooveel manschappen en schietvoorraad aan te voeren, als het in don kortst mo- golijken tijd maar beschikbaar wil hebben. Met de verdedigingswerken in het westen van’ het land is het nog treuriger gesteld. Men zou haast kunnen zeggen, ze ontbreken geheel. Den ouden verdedigingsgordel om de Schelde heeft men geheel ontmanteld en wanneer een nieuwe te wachten is Wij willen alleen zeggen, dat de Belgische langzaamheid nog grooter schijnt dan de HoHandsche. Mot do verdedigingswerken is het dus in België treurig gesteld. Van het Bel gische leger is eveneens niet veel to verwachten. Het bedraagt wanneer het op oorlogssterkte is gebracht 200.000 man. Dit op zich zelf 'is al oen zoo gering mogelijk aantal, maar daarbij komt nog dat het leger niet voldoende van munitie kan worden voorzien. Mitrailleuses ontbreken, paarden zijn er voor de artillerie onvoldoende, zelfs kon er van regeeringszijde niet eens met absolute zekerheid worden aan getoond, dat er genoeg geweren waren. Het ergste is echter dat zelfs de meest noodige levensmiddelen voor het leger ontbreken. Terwijl men 1897 30 mil- lioen K.G. tarwe noodzakelijk achtte was er in Augustus tijdens de crisis slechts 2,6 millioen. Vap regeorings- zijde wijt men het grootste deel van den slechten toestand aan de linker zijde, die maar steeds obstuctie voert en zich tegen elke uitgave verzot. De minister van oorlog zei zelfs, dat de hem thans toegestane kredieten zoo onvoldoende waren, dat hij een groot boteekenen is mij een raadsel. Trouwens, de hoer Isselstijn, die anders toch niet zoo raadsolachtig spreekt, was heden avond tamelijk raadselachtig in zijn betoog. Hij had gezocht naar tegenargumenten zonder die te vinden, maar wel had hij ver nomen dat er verleden jaar op den lotingsdag, tevens nakermis, minder dronken menschen waren geweest dan in andere jaren toen do café’s gesloten waren geweest. M. do V. Zooals ik reeds in eersten termijn zeido, u hebt indertijd verklaard dat or inderdaad vooruitgang viel waar to nemen ton gevolge van de regeling krachtens art. 4 der Verordening. Dat argument had do hoor IJsselstijn ontleend aan don toenmaligen loco-burgemeester; deze had het van don commissaris van China. De opstand. Peking 6 Dec. De prins-rogent heeft afstand van den troon gedaan. Zuid-Amerika. Buenos-Ayres, 5 Dec, Hedenmorgen heeft in een vuurwerkfabriek een he vige ontploffing plaats gehad. Een Maar thans had ook oen der roovers bemerkt dat het lichaam van ’t bod weg was. Hij gaf eon wenk, het werk hield op. Het was gomakkelijk het spoor te volgen door het bloed Harry hoorde hen uitdrukking geven aan uitroepen van verwondering on toen achter hem komen. Hot was oen strijd op leven en dood. Hij wist met zijn hand een knop te bereiken die oen electrisch toestel in beweging bracht, correspondeerend met oen pol i- tiebureart. Hoewel de roovers op hom aandrongen, zou er vijf minuten later hulp zijn. Zijn sein was beantwoord, en hij hoorde een tweede, geluider kwam hulp. Ook de roovers hoorden ’t en met eon vloek wisten ze uit de directeurskamer weg te komen, Harry had juist kracht genoog over gehouden om te gissen wat er gebeurd was, toen hij in onmacht viol. Toen hij zijn bewustzijn herkregen had, bogen zich een tal van vrienden gezichten over hem heen. Eindelijk kon hij spreken, „Hebt ge hen gevangen genomen „Neen.” „Het lijk van den gedoode „Ligt nog op dezelfde plaat».” De detective vertelde de geheele „Ik ben hier als de ijzerrtli hertog,” zei Harry Booth, „Binnen weinige dagen zal ereono vergadering van do grootste schurken uit Amerika zijn,” zei do vrouw. „Wanneer?” „Deze week precies den avond weet ik niet.” „Hoe moet ik binnenkomen „Daar zal ik voor zorgen.” De detective had eene byzondere meoning van ’t meisje, ook in ver band met don indruk dien hij in hot huis van mevrouw la Dura van haar gekregen had. Het oogenblik was gekomen dat hij iets doen moest ton behoeve van don jongen Walter Frasin, dié in een cel lag en ter dood veroordeeld was. (Wordt vervolgd). „Je hebt hem geraakt I” merkte or één op. „Ik zal hom nog wat geven tweo kogels zullen hem wat zekerder don adem benemen.” De man hield zijn vinger op don trekker van zijn pistool en wilde op nieuw op don detective vuren, toon een kameraad hem bij den arm groep en sprak „Neen, neen, niet meer vuren hij is zoo dood als een pier.” „Jankard ook.” De rooveis legden Harry op een hoop jassen. Gedurende een half uur trokken zij nu aan ’t werk. In dien tusschentijd had vreemd avontuur plaats. Een menschelijk wezen kroop zwak jes en langzaam naar de kamer van den directeur. De detective was weer opgeleefd en hij bewoog zich naar het punt van waar hij hulp kon krijgen. Het was een lange tochtten slotte had hij tpch den drempel van de direc teurswoning bereikt. Italië—Turkije. Tripolis 5 Dec. Do Italiaansche vorliozen bij Ain-Zara bedragenI officier on 16 soldaten gedood, 94 gewond. Er zijn 14 inboorlingen ter dood veroordeeld, wegens verraad. Konstantinopel 6 Dec. Sfodort 28 November bombardeerde do Italiaan sche vloot successievelijk do telegraaf kantoren te Brik en Kasrl-Admed; de douanebureaux te lÊsrKto en het dorp Zuara. Verliezen der Arabieren. Berlijn, 6 Dec, Volgens de Messa gen) zijn bij Ain-Zara ongeveer 1000 lijken van Arabieren begraven, die in het laatste gevecht gevallen zijn. Nog volo dood en liggen onbegraven op het slagveld. Omtrent de groote overwinning van Maandag wordt 6 Dec. uit Romo ge seind dat de voorlaatste beweging ge schiedde in drio kolonnen. De ’opmarsch had plaats onder he- vigen storm en regen zoodat de kabel ballons geen dienst konden doop. De houding der troepen was voor treffelijk.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1