r h Groöte Expositie Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT GOUDA. 39H8,e Staats-loterij. Laatste Berichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant m, - politie, enz. enz. Dat was dus één geval. Maar nu is de heer IJsselstijn zoo handig om te zeggendat eene geval is nu regel. Ik verklaar dat met mijn bescheiden verstand voor een raadsel. Dan doet het er weinig toe af, wat door mij in een vergadering is gezegd. Ik spreek daar niet als lid van den Raadals zoodanig sproken wij alleen ,hier en niet daarbuiten. Op zoo'n vergadering spreken wij in andere qualiteit. Ik heb toen medegedeeld (lat ik informaties had ingewonnen bij een politieagent. Zoo iemand mag toch evengoed als een ander een,opinie hebben Do heer IJsselstijn spreekt dan zoo over een „ongenoemden" politie-agent. Hij zal mij niet verleiden op dit oogen- blik den naam van dien agent te noe men. Trouwens, zooals ik reeds in die vergadering mededeelde, die man is hier geen politie-agent meer. Hij is thans en nu kan de heer IJsselstijn nader gaan informeeren gemeente veldwachter te Nieuwerkerk a/d. IJssel. Hij is hier 9 jaren bij de gctlitie geweest en wist dus mede te sprëflcên van de gevolgen van drankgebruik onder de bevolking. Wat voor mij het zwaarste moet wegen en inderdaad ook het zwaarste weegt ik heb er reeds den nadruk op gelegd in mijn eerste rede is do adresbeweging. De heer IJsselstijn stelt er prijs op democraat te zijn. Hij spreekt daarmede dus uit dat hij gevoelt voor ons volk. Maar voor welk volk? Hij zal wel weten welk volk hij in deze zaak zoo gaarne wil believen. En hier komen wij te staan voor de vraag wat onder „democraat" te verstaan is. Het democraat zijn ik spreek niet over personen en ook niet over de houding van den heer IJsselstijn als Raadslid maar in het algemeen zit niet hierin dat men op een gegeven oogenblik zich te weer stelt tegen de overheid en alle moeite doet om een voorstel van over heidswege te doen kantelen. Men moet eerst met goed doordachte argu menten en bewijzen aantoonen waarom oenig voorstel niet goed is eerst dan kan men zeggen het is niet goed want het druischt in tegen het belang van het volk. Dit is democratisch. Wanneer hetgeen uit het volk opstijgt getoetst wordt aan de ware practijk des levens, wanneer men zich stelt op het standpunt dat wij zijn schepselen, die naast elkander zijn geplaatst op den levensweg en elkanders belangen hebben te behartigen, niet de belangen van een zeker deel maar van het ge heel, eerst dan kan gesproken worden van goede democratie. Die gedragslijn hebben wij steeds gevolgd en wenschen wij verder te volgen. Wanneer men op dergelijke hooge wijze argumenteert als do heer IJssel- ütijn poogt te doen ten aanhoore van den Raad en het publiek dan behoef ik dat hier niet verder te ontzenuwen; dat zal op den tyd en op de wijze en op de plaats waar dat moet wel ge- schioden. M. de V.Mot allo respect voor uw inzicht in onze maatschappelijke zaken en het leven in deze gemeente, moet ik toch zeggen, dat uwe 10de- neering onjuist is. Het is volstrekt niet zoo, dat ten gevolge van het ge- slotefi zijn van de cafó's op enkele dagen des jaars geschaad zullen wor den de belangen van Gouda of van zyne burgers. Men vergeto niet dat ook onder de reizigers reeds vele ge heel-onthouders zijn. Bovendien, na 3 uur 's middags kan men weder in allo cafó's terecht en er zijn nog'an dere gelegenhoden waar men kan eten en drinken. Waar B. en W. zelve zeggen dat zij met leedwezen dit voorstel doen, daar spreek ik de hoop uit dat de meerderheid van den Raad zal zog- gonwij hebben oog voor het algo- meen belang, wat hot zwaarst is moet ook hot zwaarst wegen en met het oog daarop zullen wij stemmen tegon het voorstel. De heet N e d o r h o r s tM. de V. Ik geloof dat wij allen, zooals wij hier zijn, zeer zeker tegen misbruik van sterken drank zijn. Zeer zeker schaar ik mij ook daarbijallen die zich be zighouden met de bestrijding daarvan steun ik in mijn particulier leven zoo veel mogelijk, maar wij hebben hier niet alleen daarmede te doen maar met hot algemeen belang. Do Voor zitter- hoeft zoo juist gezegd dat wy hier zijn voor het algemeen belang en niet alleen voor degenen die zich aan het hoofd van do drankbestrijding stellen. Ik kan ook bovestigen hetgeen de hoer IJsselstijn zoo even heeft gezegd. Inderdaad is mijn ondervinding dat op den lotingsdag verleden jaar, die samenviel met do nakermis, toen des wege de cafó's open mochten zijn, er niet meer dronken menschen geweest zijn dan in andere jaren. Daarom heb ik ook geen bezwaar tegen het voor stel van B. en W. De heer IJ s s e 1 s t ij nM. de V. I Zeker had ik niet meer het woord gevraagd wanneer niet deheerKolijn mij opnieuw in het debat had be trokken. De heer Kolijn, die zich uit den aard van zijn betrekking nog al eens op een hoog standpunt plaatst, ge bruikt ook dikwijls laagvloersche ar gumenten. Toen de hoer Kolijn zei: ziedaar de democraat, do man voor het volk, maar voor welk volk, dacht ik onwillekeurig :v men moot maar dur ven. De democratie if werkelijk niet met dit vraagstuk gemoeid. Er zijn andere vraagstukken, welke in dit op zicht van meer belang zijn dan dit. Het is nog niet lang geleden dat wij hier behandelden hot arbeidscontract en wie stemde toen tegen de artt. 1638c en d? De democraat Kolijn! De heer Broekhuizen: M. de V.U hebt zoo even twee zaken tegon elkander gesteld. U hebt het voorgesteld alsof hetgeen waarover wij spreken alleen betrekking hoeft op zekere rubriek personen, dus slechts betreft het belang van enkele perso nen, waartegenover staat het alge meen belang, het belang dat de stad er bij heeft dat de cafó's wel open zijn. Ik meen dat degene, waarom Aet hier gaat, is een algemeen belang. De kinderen van thans zijn later de lotelingonelk jaar komerPer ande ren, dan uit dit gezin, dan uit dat gezin ieder krijgt zoo zijn beurt. Het is hier dus niet het belang van enkele personen maar een algemeen belang. Ik zelf ben geen geheel-onthouder maar toch bon ik sterk tegen de in trekking van art. 4 der verordening. Het is om de jongens te waarschuwen togen den eersten stap op den ver keerden weg, welks nadeelige gevol- leven door gen sommigon hun ondervinden. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt mot 11 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor de heeren IJsselstijn, v. Eijk, v. d. Volde, Horman, v. d. Ree, Knut tel, v. Iterson, Nederhorst, v. d. Tor ren, de Jong en Bokhoven. Tegen de heeren Broekhuizen, Dessing, Kolijn, Muijlwijk, Jongen burger en v. Galen. Aan de orde: De motie van den heer A. J. IJs selstijn om de benoeming van tijdelijke opzichters bij buitengewone werken te doen geschieden door den Raad. De beraadslaging wordt geopend. De heer IJ s s o 1 s t ij n M. de V. Ik heb bemerkt dat deze motie een verkeerden indruk heeft gewekt en niet juist is opgevat. Men heeft het namelijk doen voorkomen alsof zij gericht was tegen het aanstellen door B. en W. van ambtenaren van infe rieure capaciteit. M. de V. Ik geef U de verzekering dat dit niet het geval is. Bij mij heeft alleen voorgezeten het denkbeeld van bezuiniging, niets anders. Ik heb echter do zaak breedvoerig besproken met onze Wethouder van Publieko Werken on waar onze ziens wijze zich tijdens dat gesprek aan merkelijk gowijzigd hebben, vind ik daarin aanleiding mijn róotie in te trekken. Do Voorzitter: De motie van den heer IJsselstijn is derhalve ver vallen. Laat ik echter den heer IJsselsti de verzekering geven dat bij B. en niet de indruk heoft bestaan alsof deze motie beoogde eeö soort van veroordeoling van het aanstellen van minderwaardige personen. B. en W. zijn voor zich zelve overtuigd dat zij steeds het beste personeel aanstellen en zij hebben volstrekt niet den indruk dat de hoer IJsselstyn zoodanige ver oordeeling van hun beleid op het oog had. Niets meer aan de orde zijnde wordt de Vergadering gesloten. stijn i W. S taten-feneraal TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 6 Dec. Staat8begrooting voor 1912. (Vervolg,) Dr. Kuyper doet niet mede aan een Tariofwet (waar hy overigens vóór is) indien de opbrengst daarvan niet zou bestjomd worden om de Invaliditeits- en Öuderdom8verzekering te bekosti- Sen- Verder laakt spreker nog in dit Kabinet, dat het niet genoog doet voor Zondagseering. Ook de vaocinatie- kwestie dient opgelost te worden. Spreker eindigt met te constateeren dat, als de Rogeering niet aan alle wenschen der antirevolutionnaire partij heeft voldaan, zulks ook niet moge lijk is, waar in het Kabinet de geheele rechtsche coalitie belichaamd is. Maar wèl behoort het Kabinet zorg te dra gen dat zij geen der coalitiegenooten kwetst, en dat heeft zij ten opzichte der antirevolufcionnairen wèl gedaan, door bij het $ebat over de Indische begrooting een te slappe houding aan te nemen in zake de zending en de onderwijspolitiek in Indië. Wat de desiderata betreft over het vormen van een nieuwe partij-groe- peering, verklaart spreker, dat hij nooit meer zou sturen willen in de richting Van een samengaan met de linkerzijde op demokratisch standpunt. Liever zou hij torugkeeren tot het isolement, waar in steeds de antirevolutionnaire partij haar kracht vond omdat zij een ge heel andere levensopvatting heeft. Hoe 'in 1913 de strijd zal gevoerd worden zal afhangen hiervan of het Kabinet de vuurvonk zal aanbrengen, die nöodig is om de fakkels te doen ontbranden in den strijd waartoe rechts De aanneming van don post van f 3000 subsidie voor hot Ned. Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Am sterdam alsmede de goedkeuring der Justitiebegrootingen werden reeds gis teren gemeld. Bij de voortzetting van het alge meen begrootingsdebat, bespreekt de heer v. d. Voort van Zijp de staking in het havenbedrijf te Amsterdam, en dringt, buiten verband met terrorisme en de houding der werkgevers, met den heer Troelstra aan op verbetering van de positie van de zeelieden en de bootwerkers. Hot terrorisme vindt spreker niet te vergoelijken. Hulde brengt spreker aan het optreden van den burgemeester van Amsterdam. üe heer Kooien houdt uitvoerige financieele beschouwingen, en geeft, evenals de heer Patijn, als middel om den koers van onze Staatsschuld niet te zeer te drukken aan betaalbaar stelling der coupons in vreemde munt.^ Ook is een middel do coupons onzer Staatsschuld kleiner te maken. De heer Eland komt op tegen een bewering van dr. Kuyper, dat het Kabinet-Pierson zich zoh hebben schul dig gemaakt aan verwaarloozing onzer defensiebelangen. De heer Vliegen bespreekt uitvoerig de ongeregeldheden te Amsterdam en kritiseert het openbaar gezag in die dagen als hoogt partijdig en hoogst ontactisch. De heer Nolens, betreurende dat de Koningin ditmaal niet zelf de Staten- Generaal heeft geopend, las uit het betreffende Kamerstuk dat de Regee ring niet het advies gegeven heeft aan H. M., om de Staten-Generaal niet te komen openen. Spreker betoogt verder dat ter rech terzijde nog geenszins de overtuiging vaststaat dat tot oen andere partij- groepeering moet worden overgegaan. Ten-slotte verdedigt spreker de kwes tie op de uitgaven voor onze defensie. Endelijk betoogt spreker, naar aan leiding van hetgeen de heer Drucker gezegd hoeft omtrent hot begrip demo kratisch, dat nog geen nieuwo groe peering daarop gebaseerd, mogelijk is. Donderdag is de Regeering aan het woord. In de avondzitting aan buitenland- sche zaken gewijd kwam de Timor- quaestie ter sprake. De minister gaf oen overzicht van de gevoerde Timor-politiek en wees er op dat in het Portugeesche parle ment de excuses van Nederland ten zeerste overdreven waren. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is uit Courtoisie den Portugeeschen fouverneur op Timor telegrafisch me egedeeld dat het optreden der Nederl. soldaten had plaats gevonden tegón zijn instruction en dat de gevangen genomen officier vermoedelijk in vrij heid zou worden gesteld, dat hij bo vendien zeer betreurde dat Portugee sche onderdanen bij dit grensgeschil het leven hadden gelaten. Van dit telegram is door den mi nister van buitenlandsche zaken ook mededeeling gedaan aan den Portu geeschen gezantschapssecretaris te 's Gravenhage. De Nederl. gezant in Portugal is thans met nieuwo instruc ties naar Lissabon vertrokken waar mede deze za$k wel anders zal worden beschouwd. De minister heeft verder warme sympathie uitgesproken voor do Hollandsche-Belgische commissie. Ten opzichte van het posttarief en van een verdrag tot uitvoering van wederzijds gerezen vonnissen worden blijkbaar de onderhandelingen gevoerd. De heer Tydeman deelde ook mede dat volgens bericht van den minister van Waterstaat een poging tot verla ging van het telefoon! arief kan wor den tegemoet gezien. Verder deed de minister eenige schaarsche mededeelingen omtrent Ve nezuela, waarna de begrooting van buitenlandschezaken z. h. at. werd aangenomen. De Waterstadts-begrooting kwam daarna aan de orde tnaar ai heel spoedig, hot was 12.20 en er waren no£ slechts 3 leden aanwezig werd de vergadering verdaagd tot Donder dagmorgen halfelf. Van oud-kleerenkoopman tot millionnair. De groote waarde van reclame- maken, zoo schrijft men uit Amerika aan „De Manufact.", is ongetwijfeld goed begrepen geworden door James Fagott, „den pantalon-koning van New-York", die onlangs aldaar ge storven is en als de grootste kleoder- fabrikant dor Vereenigde Staten be kend stond. Uit Galicië afkomstig, dreef hij oor spronkelijk handel in oude kleederen, die hij op do openbare straat te koop aanbood. Zeker zou hij het niet verder gebracht hebben dan zoovele duizen den andere arme Joodsche emigranten, ware hij op* zekeren' dag niet op het lumineus idee gekomen, in plaats van zijn waren op den publieken weg ai schreeuwende aan te prijzen, deze door middel vï n pakkende reclames te verkoopen. Toen dit idee zich eenmaal bij hem ingeworteld had, kondigde hij alles, wat hij maar te koop had, door middel van annonces en reclames aan en het duurde niet lang, of hij kon zich op oen groot aantal klanten be roemen. Zijn alras bekend geworden reclame, waardoor hij den door hemzelf uitge dachten naam van den „pantalon koning" kreeg, bestond in plakkaten, waarop een voornaam gekleed jong- mensch afgebeeld was, die met onver holen 'verrukking een reeks pantalons monstert. Daaronder stond met groote letters den naam van den fabrikant. Fagott was spoedig in de gelegenheid oen winkeltje te huren on toen zijn zaak tot bloei begon te komen, kon hij die binnen een kort tijdsverloop uitbreiden. Mot hot vockoopen van oude kleeren hield hij nu op en bood nu uitsluitend goedkoope costuums voor 't groote publiek aan, waarin hij een grooten .omzet bereikte. Hij ver genoegde zich er niet mede, alleen New-York tot omzetgebied te krijgen, doch hij stelde over het geheele land agenten aan, die met het too ver woord' van den „Pantalon-koning" in iedere „farm" wisten binnonl'te komen. Het zonderlingste echter was, dat de zoo- veol-malen-millionnair zelf altijd even schamel gekleed rondliep. Blinden-Tehuis Wolfheze. Het Bestuur der Stichting Tehuis voor alloenstaande blinden te Wolf heze werd verblijd met de schenking van 10.000 gulden, vorder 2 van f 600; 1 van f 200; 1 van f 100, terwijl boven- dion tal van andere milde giften wer den ontvangen. Bloedvergiftiging. De gemeente veldwachter G. Van Rinswoude te Bal- goy, die voor twee weken een doorn in zijn hand kreeg, is in hetgasthifts te Grave aan bloedvergiftig. overleden. Katholieke vakorganisatie. De R.-K. dagbladen bevatten de volgende mededeeling van hetNeder- lansche Episcopaat „In den laatsten tijd openbaart zich een streven om, tegon Onze verklaring in, stemming te maken voor christe lijke vakorganisatie. „Om die reden achten Wij het plicht, nogmaals en zoo beslist mogelijk te verklaren, dat het Ons ernstig en uit drukkelijk verlangen is de aan Ons onderhoorige Katholieken te vereeni gen en vereenigd te houden in katho lieke organisatiën, omdat alleen in deze de katholieke beginselen ten volle tot hun recht komen, en samenwerking met andere vereenigingen voor be paalde wenschelijk geachte doeleinden in zooverre de katholieke beginselen dit toelaten, daardoor noch onmogelijk gemaakt, noch ook bemoeilijk wordt. „De uitzondering voor de Limburg- sche mijnwerkers gemaakt, bewijst, dat met alle belangen rekening wordt Nog sneller. Naar wij vernemen, zal met den aanstaanden Zomerdienst de Berlynsche mailtrein die thans *s a- vonds 11.35 te Vlissingen aankomt, alsdan l'/j uur later uit Berlijn ver trekken en toch maar 7 minuten later te Vlissingen aankomen. Deze kortoren duur wordt verkregen doordat een an dere (kortere) route voortaan zal ge nomen worden. GOUDA, 7 December 1911. Kantongerecht. Voor het kantongerecht alhier had zich gisteren ook to verantwoorden de kapitein E. van de stoomboot Stad- Haarlem Van de Stoombootonderne ming-Bus te Haarlem. Hem was ten laste gelegd dat hij tegen het bevel van den wachter der spoorwegbrug over de Gouwe zijn stoomboot had gevoerd binnen de stoppalen bij deze brug en dat hij daarna te vroeg was doorgevaren. Beklaagde gaf een geheel andere lezing van het gebeurde, waaruit moest blijken dat den stoomboot-kapitein niets ten laste kan worden gelegd. De ambtenaar van het O. M., die reeds meerdere overtredingen van dien aard heeft" behandeld, oordeelde dat er van do praatjes van stoomboot kapiteins, die altijd de brugwachters de schuld gaven, en zich uitlieten alsof die wachters zich lieten om- koopen, niemendal waar was, dat in tegendeel die menschen in de uit oefening van hun betrekking, waarvan met hot oog op het spoorwegverkeer te veel afhangt, niets in don weg mag worden gelegd en concludeerde daar om tot schuldigverklaring van bekl. üe eisch luidde f25 boete subs. 15 dagen hechtenis. Na behandeling van eenige over tredingen in zake de hinderwetten en de Trekhondenwet kwam aan de beurt een merkwaardige Drankwet-overtre ding. St. V., huisvr. van J. S. te Reeuwijk stond terecht wegens clandestienon drankverkoop in haar woning, waar door zij reeds eerder word veroordeeld. Bekl. had thans aan een onbezoldigd rijksveldwachter op diens vraag om een borrel gezegd, die heb ik niet. Bier kon wel worden gegeven. Dit moest dan echter staande worden op gedronken en voor het staan moest dan 6 cent worden betaald. Bekl. erkende liet ten laste gelogde en voegde er aan toe dat het tpch heel billijk was dat voor de gemaakte vuile voeten en het staan in de warme kamer 6 cent werd betaald. De ambtenaar van het O. M. vroeg toen leukweg of wanneer dat bier buiten was gedronken of dan ook staangeld had moeten worden betaald. De brigadier rijksveldwachter, die de overtreding had geconstateerd ver klaarde dat de woning als cafó wns ingericht met toonbankje en primitief buffetje met karaffen en dat het in de gemeente geen geheim was dat bekl. tapte. Aan de woning hangt bovendien een plaat waarop „Bieren Limonade". Op een door bekl. gedane aanvraag om verlof is door den Burgemeester met het oog op de localiteit afwijzend beschikt. Na deze verklaringen oordeelde de ambtenaar van het O. Mdat bekl. door zich herhaaldelijk aan deze over treding schuldig te maken, getoond heeft weinig eerbied te hebben voor het gezag. Aan een wantoestand zoo als die te Reeuwijk heerscht, oordeelde Spr. moet nu maar eens eert eind komen. Er wordt op deze wijze een oneerlijke concurrentie gevoerd tegen de vergunninghouders ter plaatse, die daarvoor do lasten dragen. Spr. gaf den brigadier in overweging nauwkeurig op den clandestienen ver koop te letten en stelde daarna als eisch voor bekl., f 100 boete of 20 dagen hechtenis. »e uitspraken dezer zaken zijn be- op 20 dezeir. Beëindiging-polemiek. Van den heer Stavenisse deBrauw ontvingen wij een lange repliek, wolke wij aan onze parlementaire medewer ker deden toekomen. Deze schrijft ons nu en wij slui ten ons geheel hierbij aan het vol- üe heer S. de B. stelde zelf reeds in zijn begeleidend schrijven de moge lijkheid van ijiet-opname van zijn re pliek, die nog langer is dan zyn ar tikel in eersten termijn. Het wil ons voorkomen, dat plaatsing verkeerd zou zijn: 1°. omdat de heer S. de B. vol doende gelegenheid had om zijn be denkingen te uiten en onze lezers nu beide meeningen hebben vernomen en dus zelf een oordeel kunnen vestigen en 2°. omdat een polemiek als deze anders eindeloos wordt, aangezien er op een elkaar overtuigen geen kans bestaat, waar een socialistische levens beschouwing staat tegenover een vrij zinnige. Dit is te meer omdat de heer S. de B., met wien wij overigens gaarne van gedachten wisselen, de zaak nu principieel stelt en een recht op revolutionair verzet voor de ar beidersklasse bepleit, omdat haar toe stand er niet een zou zijn, dien men „betrekkelijk rustig in de parlementen oplost" De geachte inzender zal ons toe stemmen, dat dit alles (met nog ver scheidene andere punten) niet in het bestek van een ingezonden stuk en onderschrift onzerzijds kan worden uitgevochten. Er zal wel eens gelegenheid zijn terug te komen op deze quaestie, die vooreorst, d. w. z. zoolang de S.A.D.P. niet tot andere, betere gedachten komt, nog wel niet afgedaan zal zijn. Hiermee meenen wij voor ditmaal afscheid te mogen nemen van onzen hooggeachten tegenstander." Men schrijft ons uit Utrecht Het project voor oen buurtspoorweg (stoomtram met nornjaalsppor, veelal op eigen baan) Goud aU t r e c h t kwam voor den druk gereed. Aan de boschrij ving en begrooting is men nog Het plan moet zijn om, zoodra be sprekingen met de gemeentebesturen, regeering en ee/i eventueele exploi- teerendo Maatschappij (aan wiens oor deel de plannen zullen worden onder worpen) dit toelaten, een spoorweg comité in de betrokken streek te vormen. Met grondeigenaars of besturen van wegen, wier boomen gedeeltelijk wor den ingenomen, zal eerst kunnen worden onderhandeld, als een ont eigeningswet is aangevraagd, die voor do tot standkoming vaa den tramweg niet zal kunnen worden vermeden. Naar wij vernemen is in de giste renavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de N. V. Het Sport terrein alhier tot directeur benoemd da heer H. P. van Reedt Dortland, alhier. Boskoop. De heer M. A')"W. Bruss, alhier, heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag aangevraagd als opperbrand- meester. Meer dan 35 jaar is de heer Bruss aan de brandweer verbonden geweest. Op Woensdag 13 December a.s. des avonds 7ll2 uur zal de tooneelver- eeniging „Naar betere tijden" (geheel onthouders vereeniging) alhier, een uitvoering geven in het IIÓtel Neuf. Opgevoerd zullen worden, „Vrij" en „Uit de kleine Republiek". Na afloop bal. Waddings veen. Uit de rekening van 1911 der Damesvereeniging Ta- bitha blijkt, dat de ontvangsten f 173.18 en de uitgaven f 181.595, zoodat er 'n nadeelig saldo is van f 8.41B. Wij zijn 't geheel eons mot de opwerking in de door haar verspreide circulaire, dat alle krachten moeten ingespannen en alle beurzen dienen geopend te worden, om honger en koude uit de stulpen der armen in 't aanstaand winterseizoon te verdrijven. R. N. bid. te WaddinXveon en A. C. S. te Reeu wijk beiden f 1 subs. 1 d., A. P. te Zovenhuizen, T. P. te Gouda en L. R. te Moordrecht allen f 2 subs 2 d.; idem mot een voertuig, J. R. te Zevenhuizen f 1 subs. 1 d. te Gouda waren venten, C. P.f vrouw van C. L., woonplnnts onbekend, f 2 subs. 2 d.; te Gouda fietsen in plantsoen, C. V. te Reeuwijk f 0.50 subs. 1 d.; idem op trottoir, A. S. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtschool, J. F. H. te Gouda f 1 subs. 1 d.; te Gouda wateren buiten de bakken, J. H. te Gouda en K. S. te Moordrecht beiden f 1.50 subs, i d. en A. K. te Rotterdam f 3 subs. 1 d. te Gouda zonder vergunning van den Burgemeester het bedrijf van lied jeszanger uitoefenen en opgeven van een valschen naam, W. J. 11, on H. S. woonplaats onbekend, ieder f 5 -f f 35 subs. 3 d. en 30 d.voor idem f 3 -j- f 30 subs. 2 d. en 30 d.voor idem f l.-f-f 25, subs. 1 d. en 25 d.; te Gouderak op wegen schreeuwen, J. H., A. V, en A. K., allen te Ouder kerk a.d. IJsel, ieder f 5 subs. 2 d. straatschenderij, J. v. d. V. te Gouda f 3 subs. 1 maand tuchtschool op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan P. S. te Reeuwijk f 1 subs 1 d., P. do G. te Nieuwerk. ad. IJsel, f 2 subs 2 d.; nachtelijk burengerucht, G. J. B. en P. de H. te Gouda ieder f 5 subs. 3 d., D. de R. en H. de O. te Nieuwer kerk ad. IJsel, ieder f 10 subs. 3 d.; te Gouda hare diensten ongevraagd aanbieden ter voorkoming van zwan gerschap, A. S. te Gouda vrijspraak openbare dronkenschap, M. D. te Waddinxvoen, J. P. en R. W. te Gouda ieder f 2 subs 2 d., K. S. te Moord recht f 3 subs. 2 d., W. V. te Moord recht f 5 subs. 3 d., W. S. te Gouda f 8 subs. 3 d. idem bij lo herhaling, C. S. to Wad- dinxveen 3 dagen hechtenis idem bij 4e herhaling, F. J. M. S, te Rotterdam, 3 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting gedurende een jaar. In de zitting van 6 December 1911 werden de volgende vonnis gewezen Op eenig water, waarop het binnen- visscherijreglement van toepassing is, geoorloofd vischtuig bij zich hebben: j. W. 8. te Gouda f 40 subs. 25 d. met verbeurdverklaring van in beslag genomen palingfuiken als hoofdbestuurder van een bedrijf waarvoor een persoon beneden 16 j. arbeid heeft verricht, niet binnen 2 X 24 uur na het eipdigen der dienst betrekking de desbetreffende kaart uitleveren, J. B. V. te Waddinxveen f 1 subs 1 d.; tegen den spoorweg loopen zonder vergunning, M. V. te Moordrecht f 1 subs. 1 d.; zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken, S. K. huisvrouw van A. v. D. te Gouda f 5 subs. 3 d. als werkgever in een verzekerings- plichtig bedryf niet binnen 14 dagen daarvan kennis geven, H. H. te Gouda f 2 subs. 2 d.; als bovenstaand de loonlijst niet bijhouden, J. van B. te Hekendorp, W. G. te Reeuwijk en F. G., idem, allen f 2 subs. 2 d.; in de Gouwe te snel varen, J. K. te den Helder en M. G. v. R. te Rotterdam, beiden f 15 subs. 10 d., C. 8. woonplaats onbekend f 20 subs. 15 d., M. de K. te Leiden en M. S. te Rotterdam beiden f 25 subs. 15 d.; in de Gouwe vaartuigen naast elkan der vast leggen, H. J. woonplaats onbekend f 1 subs. 1 d.; Fietsen zonder bel, A. O. 8. te Reeuwijk, J. v. R. te Leiden en C. H. te Aarlanderveen, allen f 0.50 subs. 1 d.; 's nachts fietsen zonder licht, C. V. te Hekendorp f 0.50 subs. 1 d., A. D. 2de KI. Trekking v. Donderdag 7 Dec. No. 3012 f 2000. 3331 f 200. Prijzen van f 30. 91 208 86 761 977 1018 97 1569 1089 1718 1852 2070 2408 2548 2840 8062 50 8298 4086 4910 6028 68 5900 42 0078 027B 0542 0089 7000 7491 7526 70O4 7815 8018 8400 9039 9238 9480 0812 24 10217 10114 10904 11021 28 11250 00 11616 11028 11782 07 12115 42 12227 12510 tSÓffl 18128 18407 13947 14001 44 14712 84 78 15072 15259 15866 88 15414 16780 15800 10089 10221 82 10644 17007 17218 09 17414 82 07 17887 18591 18061 18702 18054 19046 59 60 19825 19448 19660 19789 20128 71 20261 05 20094 MARKTBERICHTEN. Gouda, 7 December igii. GRANEN Buitenlandsche granen meest iets hooger gehouden. Tarwe: Zéeuwsche 9.75 A 10. mindere dito ƒ9,25 A ƒ9 60. Afwijkende 1 f 8.50 A 9. -. Polder 7 75 4/8.50. Rogge Zeeuwsche 7 25 4/7.50. Polder 1'— 7-25- Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 u 6.75 GerstWinter ƒ625 2. 6 50. Zomer -.a Che valier 7.A 7.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 25 A 5.50. Haver per H.L. 4 75 A 5Per 100 kilo 9.25 A 975. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8 75 A - Kanarie- zaad 13.A 14.Karwijzaad per 50 Kilo A Koolzaad «3 5° 4 x4- per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 19 A 19.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 75 A 8.— Boonenbruine boonen f 19.- A 20.—. witte boonen 26.— A 27,- Paarden boonen 8.50 a 9 Duiven boonen 11.A 11 50. Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 8.75 A 9.—. Kleine ronde 9.— A Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer handel zeer gedrukt, prijzen blijven hoog. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel, 24 A 26 ct. per halt K G. Biggen voor Engeland, redel, aanvoer, handel matig, 19 A 20 ct. per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig, f 1.35 A 1.60 per week. Vette Schapen, aanvoer, handel van geen beteekenis, A Lammeren goede aanvoer, handel flauw 1518.—. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, han del vrijwel, 10,— A 14. Graskalveren redel. aanvoer, handel vlug, 55. - ƒ80.—. Fokkalveren 10A 20. Kaas, aangevoerd 56 partijen, handel vrij vlug te kwal. 40.A/ 43.—. ade kwal. 36.— i 39.—. Zwaardere 40,— A 43. Noordhollandsche a Boter 1307 stukken van UfKG. Handel afloopend. Goeboter 1.60 A 1.70. Weiboter 1.40 A 1.50, TWEEDE KAMtiR. Zitting van heden, 7 December. Staatsbegrooting. Het wobrd was aan den minister van binneftlandsche zaken, Mr. Heems kerk. Enkele kleinere vragen word aller eerst beantwoord. De heer de Kanter werd geantwoord dat een bepaling voor de ambtenaressen die na 10 jaar dienst- in het huwelijk traden om de gestorte pensioensbijdrage terug te ont vangen in de desbetreffende wet kan worden vastgesteld. Als was de gedachte om een ge- (lenkteeken ter herinnering aan onze honderdjarige onafhankelijkheid dor regeering zeer sympathiek. Alleen leek het den minister wat zondorling nu wij aan dien gedenkvaardigen dag van onze onafhankelijkheidsverklaring reeds oen gedonkteeken bezitten, er nog een op te richten. Wat de duurte botrof noopte de mi nister, dat spoedig een snppietoire bo- grooting in verband met te vorleonen toeslagen zal worden ingediend. Het onderzoek naar de kosten (lie verhoo ging der grens van f 1000.— tot f1200—, van f2000 tot f2000.— en de uitbreiding tot alle kostwinners zouden meebrengen, zou veel tijd vor deren. Stellig zou hot een paar ton bedragen. Over do Heldersche Schoolopziener- benooming zeido do minister, dat do hoor Roodhuizen hierbij do politiek in hot debat had gebracht. Dat was bij die -benoeming niet hot geval. Zaandam en den Helder waren tegelijk vacant Zaandam kreog een liberalen school opziener. De Heldersche schoolopzie ner is een hoogst vordienstol jk man dio jaren lang lid was van do school commissie aldaar. De eenige fout van dozen man is, dat hij getracht heeft zich mot het bewuste briefje te verdedigen. De minister achtte den man volkomen voor zijn taak berekend. Over de opening van de Kamor, dio niet door 00 Koningin geschiedde wonschte do minister niots toe te voegen aan hetgeen hij schriftelijk daarover heoft gezegd. Hij rofereordo zich aan hetgeen de heer Nolons had gezegd De sohool-kwestie strokto niet moor in dio zelfde mate tot grond-kwestie voor de coalitie. Maar al was dio kwestie geheel opgelost dan was er nog geen reden om dó coalitie op te lossen. De minister kon zlefr bij den hui- digen stand der partijen geen andere combinatie denkon, dan de no gel dende. Tot geestdrift had Dr. Kuyper op gewekt en deze zou van de Regoering moeten komen. Do Minister verklaarde dat hij tegenover dezen afgevaardigde steeds de mindere jZou blijven waar het gold geestdrift te ontvonken. Gebrek aan geestdrift mocht hot door den heer Drucker niet genoomd worden, wanneer de Regeering wel willend togen de oppositie optreedt en zich ontziet 0111 zoo min mogelijk die oppositie te prikkelen. Het krachtige verzet der Regeering tegen de sociaal-democraten was geuit in een rode van den Minister van Waterstaat en Spr., die was een rede van verweer. De Minister van Water staat was als werkgever aangevallen en had zich als zoodanig verdedigd De minister verdedigde zich tegofi het verwijt dat hij fanfare-redovoe- ringen hield tegen de sociaal-demo craten. Waar een partij zoo heftig oppositie voort als doze, was de mi nister verplicht zich met allo kracht, zoo vaak dat noodig is, te verzetten. Over het feit dat de minister van Koloniën de antirevolutionnaire partij had gekwetst wees Spr. ten sterkste dit verwijt af, door dr. Kuyuer ge slingerd naar de regeering. Het had velen ten zeerste verbaasd dat Dr. Kuyper bij de koloniale begrooting niet met deze mededeeling voor den dag was gekomen. Dr. Kuyper was t oen echter niet aanwezig. De minister verdedigde het standpunt van den minister van Koloniën ten opzichto van het onderwijs in de Minahassa, waar de toestand zooveel anders is dan op Java en waar de stelling „byzonder onderwijs regel, gouvernements-onder- wijs aanvulling", niet kon worden toegepast. De regeering kan de zending steu nen maar haar niet het werk uit de hand nemen. Spr. hoopte dat Dr. Kuyper zijn grievend verwijt niet zou handhaven. Vervolgens besprak de minister de verwijten naar aanleiding van het werkprogram der regeering. Allereerst wees Spr. er op dat er leden zijn, die telkens herhalen wat reeds her haald is en daardoor zeer langen tijd in beslag nemen. Over de vraag welko ontwerpen de regeering nu urgent ach! tel wees de minister er nadrukkelijk op, dat allerlei buitengewone omstandigheden dwin gen af( to wijken van het eonmaijl gemaakte bestek. De Tariefwet is in handen van de Commissie van Voorbereiding. De Kustverdediging zal spoedig tor hand genomen worden. Ziekteverzekering in het eerste stadium. De Ouderdoms- en "invaliditeitswet komt 9 Januari weer in do afdéelingen. Over de Militiewet is do Regoering hard gevallen. De Kamer wilde de spoedige behandeling. De Regoering zal er zich over verheugen als do ouderdoms- en invaliditeitenverzeke ring spoedig in bohandeling kan ko- Deze te laten voorgaan aan de ziekteverzekering zou alleen reden hebben als mon meendo' dat deze laatster dan niet meer zdu kunnen worden behandeld. Maar als men dat wilde kan des noods oen stuk van do zomervaoantie worden opgeofferd. kt.-Petorsburg. Gisteren hebben de studenten aan de universiteit oen korte bijeenkomst gehouden, waa'rin zij for meel tegen de houding van Rusland tegen PerziÖ geprotesteerd] hebben. Een telograra uit Moxic<l> meldt, dat Gomez, de leider van den opstand in Juehitan. komende van dj» Hoofdstad en reizende met eon paspoort van don President, uit den trein gehaald en geluncht is. Hotzolfdo lot. Ondergingen ook acht van zijn motgozollen. De Duitscho Keizer heoft het ver zoek om gratie van Mej. Thirion, de Fransohe ondorwijzores, dio veroor doeld was wegens spionqage tot zes maanden gevangenisstraf, geweigerd. Uit Sjanghai wordt gedeind, dat de afgevaardigden van veertien Chineo- sehe provincies, besloten hebben een voorloopigo militaire regoering te be noemen. Nanking ia tqt hoofdstad verkozen. Opstand in Chiha, Shangai, 7 Dec. Do roVolutionnaire regeering heeft eon finapcieelen•secre- taris naar Singapore en Java gozon- den tor inzameling van geiden. Den Haag. Tot hoofdcommies, chef van de afdeeling III dor Openbare Werken ter Gemeentesecretarie is door IP on W. benoemd rór. J. F. van der Blij, commies-Kodacteur ter Gemeente secretarie te Groningen. Hoek van Holland By het lichton van zware basaltsteeneh aan de Zui- derpier had do bekende duikor Sper ling gistermiddag hot ongeluk met de linkerhand tusschen oón ketting be kneld to raken waardoqr deze ernstig wfli'd gekneusd. In Pnlchri Studio lis hedon eon eere-tentoonstelling geolpond van werk zonden waren rken. De vpor- Ter Me den, sprak oen welkomstgroot tot lede 1 011 gonoodig- den. De vlag woei hal(f-stok. Parijs, 7 Dec. Volghn» het door de Fransche Kamer toegestane crediet zal hot Fransohe leger Volgend jaar niet minder dan 234 vliegtuigen bo- zitten. Do Haagsche Roehtbank veroor deelde heden de souteneurs J. M. en W. K. to 's-Gravonhago tot 3 dagen hechtenis en een jaar opzending naar eeji rijkswei'kinrichting. Tegen een ander souteneur werd na behandeling dor zaak mot gesloten deuren 3 dagen geëischt en drie jaar opzending. van Jozef Israël. Inge niet minder dan 86 wt zittor, der nieuwste modellen Wintermantels, Costumes, lllousen.Jupes, Jupons, Robes en Japonstoffen alsmode eene groote keuze PELTIillllEN van de goedkoopste tot do beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, I MARKT 26, GOUDA. van hot Koninklijk Meteriologisch- lustituut te DE BILDT. _«Mpogsto barometerstand 776.1 te Riga, laagste stand 735.0 to Thors- havn. Verwachting tot den volgendon dag: Meest matige tot krachtige zuidoos telijke tot zuid westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde temporatuur. VAN -OKN l'.f lectentiaiidel te A mstunlaiii 7 DEC 1011. Vorige Koer» vaii Staatsleeuiiicen Ko«rk y» Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 81 Va 81 '/j Oostenr. Belast ingvryo Kronenrente 4 pet. 9 Is/» 91'y Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot 94 Russische Obl. 1906 ld pet I. Obl. (Gr. Russische BURGERLIJKE' STAND GOUDA. GEBOREN: 5 Doe. Gerrit, ouders A. van der Laan eq M. Groenendijk. 6. Petronella Hendrika, ouders \V. B. Btreefland on C. 'H. M. van Lierop, Jbfcanna Helena, ouders M. de Wit en D.JJ. Karreman. GEHUWD 6 Dóe. G. J. van Win gerden en A. J. Bulk. OVERLEDEN6 Dec. P. de Haan, 75 j. 101 935/, 9BV* 100 Va 90'/, «*7,6 10472 59V 208 537» 70V» 26 04 Suw.mij.) 1898 4 p:t. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1800 i pot. 8S)3/» Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. 48 Brazilio. Funding Loo ning 5 pet. t04 d..Obl. 1889 4 pet. W'U Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 09 Hmik-eu ('redlet-Instel lil,geil. Nod. Bankaandoelcn '^04 Industr. Onderiiciiiiiigcii Americau Car it. Fonn- lry Gomp. C. v. A. 547» Id.Smelting ARefining Ce. Cort. v. Aand. 72 Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. 267g U. S. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. 647» liet. Crediet Inslell. en Cultuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aan«. 220 Jav. CultQur Mij. Aand. j 287 Ned. Handol-Mij.C.v.A 1867 Mijnbouw Mijen. Ketahoon" MijnbouW*! Mij. Gew. Aand. 63 Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 5ö(' Groat Gobar Aand. 44 '/a PetroleumOmlern. Dortsclhe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 162 Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A 1 4507 „Shell" The Transp. Trad Cy. G. v. G. A 438 üclieepviuirt HUcn. Ned.-Am. Stoomvaart Mij. Aand. 1777/„ Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. j 15 Int. Mercantile Marine I Cy. ftfgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asfthun Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand.) Diversen Maxwel Land Gpant Gert y. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. spoorwegen. Uoll. IJzeren Spo or- weginij. Aand. Mij. t. Expl. v, Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwinij. Sorio A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weonon Spoorwogmij. Aand dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cort. V. gew. A. Wanash Gew. Aand. Premieieeuiiigen Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei «-Re- gmirungs-Ges. 4pet. GELDKOERS. Prolongatie 47»4l/2 pCt. I Nat. Statsf. minder geanimeerd, in tegralen flauw, Buitoni. kalm, Mijnen flauwer, Tramwaarden stil, Amerika tamelijk flauw, behalve verschillende spoorwegen. Petroleum iets bi tpr, Cul turen stil, Rubbers iets lager. Xty 42 4»/, 82 04 65'/, 286 186'/. 56 BOO 44V, 160 451 177'/, 16s/, 111V, 14"/. 81"', f. <5 183 I- flOH.-y 106. yy/,« 31V, 175'/, 8'/, |74 101% 154'/, L04

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2