IGHT •P> SUZffl, No. 11736. Zaterdag 9 December 1911. 50e Jaargang. 1 behalve Zon en Kerste Blad. ■Bixïtexi laatufL. ZD^.. FEUILLETON &[eu>-&orRacfi JSeven. in's Inkt k de BESTE. oCHADELIJk] OLLAND. JIK net Tuin Eenzijdig oordeel. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. L JANSKEBk Hereeniging UieTJfws- exx voor GrOxxcLs- exx Ooro.s'txeHscezx- Verschijnt dagelijks PRifs VaF het abonnement” Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. >UDE, Sl. .lanskerk, der leekeningen en. mini, het geheii (Wordt vervolgd). n ft Zn., Goud» Gouda. Het buis en en droge Kei- ulden per jaar. ren 59. Zooals bekend, is er in de jongste Raadszitting besloten tot intrekking van de bij verordening vastgestelde bepaling dat op de lotingsdagen de vergunnings-localiteiten van 83 uur gesloten moeten zijn. Zulks ge schiedde op grond hiervan dat het K euvel, dat die bepaling in het leven had geroepen, niet was weggbnomen, dat het kwaad misbruik van ster ken drank toch niet te keeren was omdat de lotelingen, die van sterken drank gebruik willen maken, in het naburige Stolwijkersluis daar voor de gelegenheid werd geboden en ten laatste op grond van belem mering van het verkeersleven. De intrekking van deze bepaling geschiedde met een stemming 116, rechts tegen links. In een artikel in ons blad van Donderdag 30 Nov. hebben wij ge wezen op het ongemotiveerde van het doen voortbestaan van een der gelijke onnutte en belemmering bren gende bepaling, en hebben wij de intrekking daarvan in het algemeen belang bepleit. De antirevolutionaire leden van den raad hebben deze zaak juist omgekeerd. Niet intrekken dier be paling was in het algemeen belang, doch juist bestendiging daarvan. De mogelijkheid, dat jongelingen op de lotingsdagen misbruik konden maken van sterken drank hier ter plaatse was bij die hoeren het voornaamste, het volksbelang werd daardoor ge schaad. Uit het oogpunt van drankbestrij ding is in die raadszitting in scherpe, tot in persoonlijkheden overgaande bewoordingen betoogd dat die be paling moest worden gehandhaafd. En ons artikeltje heeft aan anonyme roomsche zijde zoowel als aan het blad der antirevolutionairen eenige booze en van partijhaat getuigende woorden ontlokt\welke wij niet de moeite zullen nemende beantwoorden. Door het gesprokene in den. Raad, zoowel als door het in de beide rechtsche bladen, geschrevene is ge poogd het te doen voorkomen dat het liberalendom, zooals het is uit gedrukt, niet wenscht mede te wer ken tot bestrijding van het drank misbruik, omdat de belangen van bepaalde personen daarbij zijn be trokken. p j D v E'R T E N T jjy; Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bjj vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Ier beroemde Kerkglazen DE Dit Nummer beslaat uit twee bladen. Indien er ooit een quaestie scheef is voorgesteld, dan is het deze. In de raadszitting is door den heer IJsselstijn met nadruk betoogd, op grond van officieele gegevens dat het drankmisbruik dat helaas bestaat, op “den lotingsdag, vallende op den Maandag nil de kermis van 1910 toen de sluitingsbepaling voor een maal was ingetrokken, minder was dan op jaren te voren toen de ver- gunningslocaliteiten gesloten waren. De oorzaak van grooter drank misbruik op die dagen mag dus niet worden toegeschreven aan het ge opend zijn dier inrichtingen. Reeds wezen wij er op dat naar onze meening het drankmisbruik moet worden tegengegaan langs dert weg van zedelijke opvoeding en ont* wikkeling. Wij verfoeien het drank misbruik dat zooveel ellende veroor zaakt, dat zoovelen ten gronde richt en maatschappelijk en zedelijk ver nietigt. Wij strijden daarom voor goed onderwijs in de kinderjaren, opdat de jeugd kome tot ontwikkeling, die haar brengt het bewustzijn zich zelf te zijn, die. haar vormt tot men- schen toegerust met wilskracht en zelfbeheersching, die zich als deel der gemeenschap zedelijk verplicht gevoelen den evenmensch bij te staan waar deze hulp en steun behoeft in het maatschappelijk leven. En zoo voert met ons elk wel denkend mensch den strijd tegen het drankmisbruik. Al mogen nu eenzijdige lieden zich daar tegen overstellen en zich zelfs niet ontzien om de zaak der drankbestrijding te maken tot een partij-propaganda, zulk een standpunt wenschen wij niet in te nemen. iieu, nm. 3 uur. Hing SJJ.A.P- I geregeld tgdig ontvangen van m, vennakelijk- dan in onse ioegen“, IVj en tvoering Sted. 22) „Ge kunt u op mij beroepen bij den districts-procureur en den rechter.” „Dat cal ik doenmaar verklaar mij nu als het u belieft hoe ’t komt dat het meisje, Mary Baldwin, in het zelfde huis leefde onder de bescher ming van haar grootmoeder en niets van de bloedverwantschap afwist.” „Dat is gemakkelijk verklaard dat is een van die city-romans die bijna .dagelijks afgepeeld worden.” „Ik zou gaarne de bijzonderheden vernemen.” „Mevrouw Baldwin was eenmaal in zakenzij verdiende daarin al het geld wat zij nu heeft. Wat haar zaken wa ren willen wij nu niet vragen. Zij had eene dochter; die dochter liep weg met een man met wien ze in ’t ge heim getrouwd was. De kerel werd verondersteld een speler te zijn. Me vrouw Baldwin verzaakte haar dochter. Een jaar na haar trouwen stierf deze, een kind achterlatend.” voorzorgen, die de vader van hot meisje genomen had toen hij haar in de inrichting plaatste.” „Wat leidde de oude dame er het eerst toe om de bloedverwantschap te vermoeden „De wonderbaarlijke gelijkenis van het meisje met de dochter van me vrouw Baldwin.” „Wel, ga door met uw geschiede nis.” „Er is niet veel meer te vertellen vier dagen vóór haar dood vertrouwde mevrouw Baldwin mij haar geschie denis toe en vermaakte bij testament al haar goederen aan het meisje; en liet mij terzelfder tijd weten dat zij eenigermate aarzelde om het wonder- baarlijke geheim van het meisje .te ontsluieren.” „Het zou ’t leven van de oude dame gered hebben, indien ze dat gedaan had. En toch kunnen we niets zeg gen' vóór het groote geheim geopen baard is.” „Welk geheini bedoelt ge?” Het geheim ^at aan het meisje zelf verbonden is. „Weet ge idts omtrent haar?” „Ge stelt me daar een’ lastige vraag. Inderdaad kan ik u niet wer kelijk vertellen of ik kl of niet iets omtrent haar weetmaar wanneer De Vrijzinnigen in Nederland ver oorloven zich de weelde zich te ver- deelen in drie partijen. Ter linker- en ter rechterzijde van ’t geen van de aloude groote, liberale partij is overgebleven, treffen wij vrijzinnige politieke organisation aan, in het leven geroepen door hen, die zich met het program en het beleid van de partij, waarvan zij meenden zich te moeten afscheiden, niet konden vereenigen. Het is voornamelijk, echter niet uitsluitend het kiesrecht- vraagstuk geweest, dat verdeeldheid in de gelederen veroorzaakt, althans aan het licht gebracht heeft. Heeft menig vrijzinnige steeds de scheiding betreurd, in den laatsten tijd wordt het herhaaldelijk uitge sproken, dat hereeniging in het be lang, zoowel van de zegepraal van gemeenschappelijk beleden beginse len, als van een krachtdadig en doeltreffend verzet tegen gemeen schappelijke politieke tegenstanders zou zijn. Het wil ook mij voorkomen, dat de tijd, zooal niet van fusie der ver schillende vrijzinnige partijen, dan toch van hunne coalitie, met het doel om gezamenlijk ter stembus op te trekken, gekomen is. Het valt niet te ontkennen, dat de verschillen ten aanzien van het kiesrechtvraagstuk veel van hun scherpte verloren hebben, de mee- ningen elkander meer en meer begin nen te naderen. Met eenigen goeden wil behoeft het kiesrecht niet langer reden van verwijdering of een strui kelblok voor samengaan te zijn. Onder den ernstigen en moeilijken gezamenlijken arbeid aan de oplos sing van deze politieke kwestie bij uitnemendheid, zal het aan elk der drie partijen niet al te zwaar vallen, het geheim opgehelderd is, kan ik het u vertellen.” „Een belooning van 500Q dollars wordt aangeboden voor de ontdekking van het meisje. Indien je Tiaar vindt is het geld voor u.” Ik denk dat ik wel de hand op haar kan leggenmaar de zaak voor mij is of het beter zou zijn haar niet te vinden.” „Onder geen enkele omstandigheid”, zei de advocaat, mot nadruk. „Veronderstel, dat ze een doortrapte misdadigster is „Dat maakt niets uit.” „Als ze eene moordenares is wat dan „Ze moet gevonden worden, hot doet er niet toe hoe, in haar rechten hersteld worden, en de kans van straf voor haar misdaden op zich nemen. Maar ge zeidet eenigen tijd geleden dat eene vrouw den moord niet be gaan had.” Uwe openbaringen hebben mijn theoriön den bodem ingeslagen. „Hoe zoo „Door het meisje een motief te ver schaffen om den moord te begaan.” „Ik heb éón aanwijzing voor uwe theorie.” „Welke is dat „De dokter die de lijkschouwing EL MET IIL 'erk doen doen? werkelijk het trekken, ild en bederft handen noch I. chil tusachen elite zeep en Zeep. (illlIlSIllE COURANT. Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post150 Met .Geïllustreerd‘Zondagsblad„1.50 Idem franco per post190’ Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren /2 uur Sociëteit re vergadering van den Bond •echt. bord“, 87i uur ge Studieclub, met introductie. Róunie“, 8 u., s vergadering eclub. Spreker Spheveningen, >fwet-Kolkman. noegenu, 8 u., Directie Speen- uur Sociëteit tvoering Dames Arnold, Spoel”. Bouw- en Wo- ir. Vergadering bandscommissie „En deze Mary Baldwin was dat kind vroeg de detective. „Luister en ik zal u verder vertel len. De vader bracht het kind in een opvoedings-inrichting, maar, vreemd genoeg, liet onbetwistbare bewijzen na van haar afkomst. Het kind bleef in de inrichting tot het drie jaar oud was, toen werd het door eene rijke dame als kind aangenomen, die het als haar eigen kind grootbracht en het een uitmuntende opvoeding gaf, tevens opleiding in alle huishoudelijke werkzaamheden. De beschermster van het kind stierf en de verwanten, die de erfgenamen waren van de oude vrouw, stuurde het aangenomen kind weg, zonder te huis, zonder geld.” „Natuurlijk dat is de oude geschie denis niet niet waar?” „Luister, en ge zult kunnen oordee- len. Welk lot ’t kind onderging is niet bekend tot het ontmoet werden herkend door haar grootmoeder, me vrouw Baldwin”. „Waarom maakte mevrouw Bald win haar bloedverwantschap niet be kend „Zij was van plan die bekend te m&kenmaar eerst wilde ze dè be trekking vast bewezen zien.” „En slaagde ze daarin?” „Ja, zonder twijfel, dank zjj de Tegen de Rijksdagverkiezingen. In Duitschland maakt men zich zoo langzamerhand gereed om den strijd voor de aanstaande Rgksdagverkiozin- gen aan te vangen. Van verschillende deed, zwoer dat de stoot met den dolk door een man was toogebracht, daar geen gewone vrouw met zoo groote kracht een slag kan toebrengen. „Ik zal u terug zien,” zei do detec tive, or bij voegende„wanneer wij elkaar weer ontmoeten heb ik mis schien eenige bepaalde inlichtingen voor u, omtrent de verblijfplaats van het meisje.” Den volgenden dag overeenkomstig den afspraak, ontmoette Harry Booth, de vrouw van Emma Chedngy,-. Deze vreemde vrouw vórj^j^ J dat de groote bijeenkontM^fö bende dien avond zou pbiWnh^ „Hebt ge er op gerekonO^’^ hen te «brengen „Ja, en de vrouw ontvouwde haar plan. Harry Booth was door heel wat gevaren heengegaan maar toen hij dat hoorde zag hij dat hij het grootste waagstuk van zijn leven ging onder nemen. Het plan werd geheel ver klaard. Terwijl de detective verder ging, ontmoette hij iemand met een paar oogen die hem er toe brachten den persoon aan wien die toebehoor den, te volgen. den vroegeren onderlingen strijd te vergeten en voor goed tot het ver leden te doen behooren. En wat de andere politieke vraag stukken betreft, waaromtrent nog verschil van gevoelen bestaat, zou ook daaromtrent niet ’n overeen stemming verkregen kunnen worden, die de groote meerderheid der vrij zinnigen zou bevredigen Zoolang een ernstige poging daartoe niet gedaan is, acht ik een ontkennende beantwoording ongerechtvaardigd. Gelijk in elk strijdend leger, zoo is er ook in het politieke leger der vrijzinnigen een voorhoede en een achterhoede, wat niet behoeft te be letten, dat naar hetzelfde einddoel wordt opgetrokken. Gesteld dat de drie vrijzinnige partijen de meerder heid vormden, diM zou het tempo, waarin hervormingen tot stand zou den komen, nu eens sneller, dan eens langzamer zijn, al naar mate op een gegeven oogenblik de meer vooruitstrevende, dan wel de meer behoudende elementen in de geco- aliseerde partij de meerderheid vorm den. Maar er zou in elk geval meer in onzen geest tot stand komen dan thans. En dat is de hoofdzaak. Men onderschatte ook niet, de de fensieve beteekenis welke elke poli tieke legermacht heeft. Deze op zich zelf kan reeds, zij ’t ook slechts voor een bepaald tijdperk, coalitie recht vaardigen. De verdediging van den vrijen handel is een zóó groot volks belang dat zij, al ware er niet anders in het tegenwoordig tijdsgewricht, de tegenstanders van protectionisme nader tot elkander behoorde te brengen. Maar er is veel meer. Nu de vrijzinnigen dagen van tegenspoed beleven, is er meer dan ooit aanleiding na te gaan, wat oor zaak van zwakte kan zijn en, zoo mogelijk, de oorzaak weg te nemen. Wie nauwkeurig de verkiezingen voor Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden der laatste jaren ge volgd heeft, heeft moeten ontwaren, EN8 BERICHT DER Rabeth, mie van Beeldende hilder, Architect en lie van Bouwkunde cht. CENT, Uitgevers, Gouda dat herhaaldelijk de overwinning van den vrijzinnigen candidaat uitbleef, omdat er verdeeldheid heerschte in het vrijzinnig kamp, of ook het ge meenschappelijk vooroverleg en de krachtige leiding ontbroken hadden, die aan den gestelden candidaat den warmen steun van alle nuanceeringen van vrijzinnigen Verzekerde. Een gewichtig teeken des tijds is, dat steeds meer gevallen voorkomen, waarin de hoofdstrijd gaat tussêhen rood en zwart. Een groot gedeelte der kiezersmassa voelt zich steeds aangetrokken tot uitersten, is gevoe lig voor pakkende leuzen. Zullen de meer gematigde elementen, de ern stige voorstanders van gestadigen vooruitgang, een meer overwegenden invloed op den gang van wetgeving en bestuur gaan uitoefenen, dan moet bij hen zulk een warme belangstel ling in de publieke zaak gewekt worden, dat zij steeds allen aan de stembus verschijnen, gevoelende dat zij diïkr een gewichtige taak te ver vullen hebben. Maar dit is ondenk baar, indien, er niet is een groot vertrouwen in de partij en in haar leiding. Eerst daardoor ontstaat die onmisbare warmte. En dit vertrou wen wordt gewekt door naar buiten op te treden als één groot, machtig lichaam, dat tot veel in staat is en welks bewegingen, onder hoog be sef van verantwoordelijkheid, naar vast inzicht geleid worden. Bestendiging der bestaande af scheidingen kan, naar mijn stellige overtuiging slechts aan de partijen van rechts en aan de sociaal-demo- craten ten goede komen. Den Haag. P. RINK.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1