No. 11737. Maandag 11 December 1911. 50e Jaargang. K. -S-ULltexi 1Q.XXÖL. Buitenlandsch Nieuws. Eiiu.xxexxlaxu.'d.. FEUILLETON ^ftito-^orRscR £ev@n. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. ijscourant te 4 inster<iain Italië—Turkse. In Tripoli. ezx -^.d.-^rertezxtïe'bleud- "voor Q-oulcLsu exx OxxxstxeZfcexx. Verschijnt lagelijks 817, 82 t. i’i'A 64 6 101*/, o 93'A I 48 473/, I 593/, 69'/, 208 63 I 757. 26 oen 64'/, 63 57 61 1617. 162 450'/, 438 1777. 115 167. 163', 1117. 15 42 127.. ’22) TWINTIGSTE HOOFDSTUK. 817. 817. 94 643/, 65 183'/, 987. 987. 30’/, 317, 1017. 47. ïi'/. 69'/, 26 f 1.25 1 50 1727, 67. 567 44'/, 173 77, Kreta. Kanea, 10 December. Op last van de consuls der beschermende mogend- 907,. 937, 883/, t. e 22P/, 284 186'/, Koer» van heden 570 447. 1047, 877, 284 186'/, 154'/J ERS. 1 Do sultan hooft naar aanleiding van de strijdende as tuur d on aan m geschonken. 183 f106.—f PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad #1.50 Idem franco per post I .9(1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren PRIJS DER ADVEHTENTÏÉNÏ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t5 regels f0.35 hü vooruit betaling, elke regel meer 6 cis. Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 907, Do confcssioheele oponb. school. Er begint moer taekening te komen in de adviezen, do „Do Beukelaar” geeft ton opzichte van hot onderwas vraagstuk. En meer on moor blijkt daaruit, dat or voor de vrijzinnigen iPnderzeebooten B|j de Zmerdag aan hot departement van Marino gehouden o nd er hand «die inschrijving voor de lovoring van twee onderzoebooton, naar het model ‘2, zijndo do vierde on do vijfde van dit type voor onzg marine, was do Kon. Maatschappij Do Schelde to Vlissingon de minste inschrijfstor. Naar wy vernomen, is aan dio Maat schappij de levering van do beide booten gogund. BK 1911. Vorige Koers. Konstantinopel, 10 December. Do bevelhebber van do troepen in Tripoli seint d.d. 6 dezer, dat do aanval der Italianen op Soek el Dzjooma geëin digd is met een terugtocht der Italia nen, die meer dan 400 doodon en oen groot aantal gewonden op het terrain hebben achtergelaten. De Turken en Arabieren hadden 20 dooden en een dertigtal gewonden. Bij het gevecht te Bis oei Djemal hadden de Italianen 200 dooden de Arabieren eenige dooden en gewonden. In Turkije. Londen, 10 December. Volgens een vertraagd telegram uit Smyrna vqn gistereri, heeft de (Turksche) regee- ring een besluit openbaar gemaakt, waarbij bevolen wordt, dat alle Ita-J liaansche inwoners binnen een week moeten vertrekken, daar anders de oorlogswetten op hen toegepast zullen worden. Rusland en Perziö. Morgan Shuster, de Ameriknanscjie financier, die van de Perzische regoo- ring het verzoek had ontvangen haar, wat betreft het financieele beheer met raad on daad ter zijde te staan, heeft in do „New-York Herald” eons uiteen gezet, wat hij, de twistappel tusschen Perziö en Rusland, in den korten tijd dat hij nu zijn functie heeft vervuld, reeds heeft tot stand gebracht. 13 Juni j.l. heeft hij zijn ambt aanvaard on toen een toestand aangetroffen, die bewees hoe hoognoodig een reorgani satie van de Perzische flnanci önwas. In do schatkist was geeij cent, bovendien oen schuld van 100.000 pond sterling on het vooruitzicht öog aanzienlijke sommen te moeten betalen. De bur geroorlog kostte het land aan buiten gewone uitgaven 300.000 pond. Niet tegenstaande dezen enormen schulden last, is het Shuster gelukt, alle lasten te hebben betaald niet alleen, maar zelfs heeft hij het zoover weten te brengen, dat er thans nog 160 000 pond in kas is. Shuster verklaart dan ook in zijn schrijven, dat hij in een paar jaar de geheele Perzische finan ciën zou gereorganiseerd hebben. Dan was het ook mogelijk geweest de rijke hulpbronnen van het land in exploi tatie te brengen. Rusland kan na tuurlijk een dergelijken gezonden toe stand niet aanvaarden. Het zou dan zijn overwegenden invloed in Perziö verliezen. Daarom heeft dit land dan ook den eisch gesteld, dat Shuster zal worden ontslagen. Toen deze bekend was met dien eisch, heeft hij de leden van het vertegenwoordigend lichaam te kennen gegeven, volgaarne te zullen heengaan, wanneer dit in ’s lands be lang kon worden geacht. Niettegen staande de dreigende houding van Rusland en zonder hulp van Engeland besloot* de Perzische vertegenwoordi ging hem te handhaven. In Engeland is men nog altijd zeer ontevreden over de tegemoetkomende houding die de regeoring tegenover Rusland aanneemt. Dezer dagen heeft Lord Curzon in het Hoogerhuis de regeering daarover nog eens aange vallen. Hij drong op de door ons vroeger reeds genoemde gronden op een sterken Perzischen staat aan. Lord Morley die namens de regeering ant woordde, gaf den indruk dat Engeland met Rusland onderhandelde over de Telkens ontmoette de detective het meisje, Mary Baldwin in eene andere uitrusting. Hij gevoelde thans dat zo er te mooi uitzag om ten aanschouwe van eene gapende menigte als misdadigster opgebracht te worden. Hij had lang een flauwe hoop ge koesterd dat hij nog iets zon kunnen vinden dat de verdenking van eene moordenares te zijn van haar zou kun nen wegnemen. Harry Booth streed een zworen strijd tegen de bekoring die het meisje op hem uitoefende. Na dat hij haar lang gevolgd had, was was hij er nog niet in geslaagd haar gelaat te zien, daar dit door een dich ten sluier verborgen was. De detective zag de vrouw in een dier sluipgangen treden die in’t min dere deel van New-York niet zeld zaam ziji). De detective volgde haar heden is aan alle ’scheepvaartmaat schappijen medegedeeld, dat haar ver boden wordt zekere afgevaardigden, die voornemens zyn zich naar Grie kenland te begeven, als passagiers in te schrijven. De agenten der maat schappijen hebben do lijst van namen der passagiers, met toestemming naar Griekenland, overgelögd. Vredes vooruitzichten Londen, 9 Dec. Dr. Dillon telegra feerde uit Parijs aan do Daily Telegr. dat er vrede tusschen Turkije en Italië in het zicht is. De Jong-Turken willen den oorlog gaarne vóortzetten, maar de Porto zal voor een ernstig alter natief worden gesteld. Doze aandui ding hooft Dillon blijkbaar van Bas son of. Bij informatie zeido men mij dat hot waarschijnlijk was dat Rusland op Turkije prossio zou oefenen. Van het oorlogstërrein. Berlijn, 9 Dec. De Agonzia Stefani meldt dat drie Italiaartsche bataljons ten Z. W. van' Tripoli twee rijen vij- andelijko verschansingen* hebben ge nomen. Eon afdecling cavalerie nam karavaan gewapende" Arabieren. hot beirum-feest aan troepen een manifow*^ een aantal officieren ojd Servie. Nicola Christitsj. f De Voormalige Servische eerste minister Nicola Christitsj is op 93- jarigen ouderdom overleden. Hij was in 1860 minister van Binnenlandsche Zaken. Zijn bureaucratisme en vijand schap aan alle constitutioneele instel lingen verwierven hem den oneigen- lijken bijnaam van „man der wet”. Drie malen is hij kabinetsformeerder geweest. Tijdens zijn presidentschap werd eon opstand bloedig onderdrukt. Van 1895 tob 1901 was Christitsj voor zitter van den Raad van State. Duitschland. Nieuw vlootstation 4 De Kieler N4 N. bericht dat de regeering - in 1913 een deel van de Duitsche marine naar de buurt van Emden zal verleggen. Een kazerne vóór 12.000 man wordt dmir gebouwd. Het „Tagebl.” heeft ovor de zaak in marine-kringen hot oordeel ingewon nen. Men gelooft daar echter niet aan een 3e marinestation. Frankrijk. Bij de candidaatstelling voor oen Senaatszetel in hot Loiro-departement kreeg Zaterdag Lópino slechts zeven stommen togen twoe-en-zestig op den anderen ropublikoinsehen candïdaat, Morel. Lépine heeft daarop zijn can- didatuur ingetrokken, Uit Parijs wordt d.d. 10 Dec. aan de „N. R. Ct.” geseind Een van Hirson komende trein is op de brug van Mercadet aangereden door een locomotief. Er zijn vijf monschen gedood on acht gewond. China. Peking, 10 Dec. Tangsiaoji is naar Woetsjang vertrokken. Joeantsikai gaf hem onbeperkte volmacht tot hot on derhandelen met do revolutionairen. De regeering vertrouwt, dat de rebellen de beperkte monarchie zullen aan no men, maar is bereid toe te stommen tot oen compromis. De vreemde ge zanten gelooven, dut het eind van den opstand in zicht is. De keizerlijken hebben Tatoongfoe hernomen on de rebellen duur uiteen gedreven. «Ijzen zijn op Tajoeanfoe teruggetrokken (in Sjansi). De omwenteling. Gisteren Zondag avond zou, dank zij de aanstaande onderhande- lingen van Joeans vertrouwde <)n af gezant, Tangsjaoji Oen wapenstilstand beginnen., Het is stellig geen over dreven weelde, eens even te pausee- De oude lersche vrouw hing op nieuw over de deur, zij had er geen vermoeden van dat de fraai-gekleede man die haar voorbijging om het huis binnen te treden dezelfde was die eenigen tijd geleden bier met haar ge dronken had. Harry Booth ging onmiddellijk naar de bovenste verdieping. Het was laat in den namiddag en reeds vroeg donker. De lampen worden opgestoken on c/en scherpe lichtstraal schoot door het sleutelgat van 'de kamer waarvoor Harry stond terwijl hij op de deur lopte. Hij kreeg geen antwoord. De detective wachtte eenige oogön- blikken en klopte daarna ten twe de male. Nog geen antwoord, hij klopte ten derden male. Het was thans duidelijk dat het ge zelschap in de kamer niet van plan was te antwoorden. Hij klopte ten vierden male, en wel met zulk een kracht, alsof hij vastbe sloten was zich toegang te verschaffen. Nog kwam er geen antwoord en met luider stemme riep hij „Waarom maakt ge die deur van binnen niet open?” Nog geen geluid hoorande schreeuw- 60UDSCHE COURANT gestolde eischen, ten einde deze wat te matigen, maar oen handhaving van Morgan Shuster achtte ook de Engel- sche regeering niet wenschelijk en zeker zou Engeland zich verzetten tegen eon herstel van den ox-sjah Mohammed-Ali. In Perziö is men zich zeer goed bewust, dat de strijd eigenlijk alleen tegen den Amorikaanschen financier gaat. De regeering zou waarschijnlijk wel aan het ultimatum willen voldoen, maar het Parlement blijft Shuster ge negen. Nu kan natuurlijk het Parle ment worden ontbonden, maar er be staat dan groote kans, dat het volk zich zeer bepaald in deze voor Shuster ,zou uitspreken. Ook de regent durft een dergelijk optreden niet aan, te meor omdat nion behalve in de kaart van Rusland ook in die der reaction- nairen zou spelen. Hoe het voorloopig ’verder zal gaan, blijft nog steeds een groote vraag. Wanneer zich de volks geest in Engeland nog sterker open baart, zou er kans zijn, dat de regee ring zich sterker tegen do Russische maatregelen zou verzotten. HOOFDSTUK XXL Daarop was oen knal gevolgd. De iwui die binnen was, had oen pistool op den detective afgeschoten. Harry Booth’s loopbaan zou hier geëindigd zijn, zoo niet zijn gelukkig gesternte hem to hulp gekojjmn ware. Nu was do moedige detective onge deerd, in minder dan één sekondo was hij met den "man aan ’t worstelen. Ter wijl de man neerviel onder den detec tive, kwam een vrouw uit de belen dende kamer binnensterren. Zij was zeer schoonhaar gelaat droog de sporen van schrik, terwijl ze uitriep „O 1 doe mijn echtgenoot goën kwaad 1” „Dat ben ik niet van plan, me vrouw.” „Wat bracht u dan hierbinnen grauwde de man. «Als je me niet had trachten te dooden zou je er op ’t oogonblik niet zóó aan toe zijn,” De vrouw sprak thans: „Zoolang wë hier *wonen zijn we door de andere huurders gesard blijkbaar waren zij van plan ons weg te jaren-i1 (Wordt vervolgd). de de ddtectiv<f: „als je daarbinnen do deur niet opent, trap k haar m.” „Doe dat als je durft!” riep een krachtige mannenstem van binnen. „Ik doe ’t als je niet opent.” „Wat wil ie?” „Dat zal ik je zeggen nadat de deur open is. Er volgde een oogonblik stilte. De detective wist wol (lat hij 't. recht niet had de deur open te breken, zelfs in dien zij, die daarbinnen waren, mis dadigers waren. Hij had nog eens gedreigd dat hij het doen zou en ten slotte was hij er vastbesloten top, Wettig of nipt. Hij riop nog eons. „Open de deur.” „Zeg, wat je moet hebben. Dan zul len wij zien of wij open kunnen maken.” „Ik trap de dour in, af» je niet opent.” „Ga je gang.” Een pistool voor den dag halende om op alles voorbedacht te zijn, plaatste hij opnieuw zijn voet tegen de deur en drukte. De deur vloog open, een lichtbundel straalde den detective in 't gelaat. op de hielen. De vrouw was oen kamer van een schunnig-uitziend huis binnen getreden. De detective nam de kamer goed op en ging daarna de trappen weer af. Hij was nog altijd vermomd. Beneden op de trap zat eene oude lersche vrouw. De detective deed alsof hij bij ongeluk tegen haar aanstiet. Kijk uit, ezel! wou je me omver- loopen „Neem me niet kwalijk, vrouwtje, ik zag je niet.” Zoo dan ben je zeker blind, want ik weeg zoo wat 200 pond. „Ja maar ik heb mijn oogen niet in mijn rug.” „Nou, anders kon je daarbinnen wat moois ziener wonen daar men- schen heelemaal boven in ’thuis, die nog nooit een woord tot hunne buren gesproken hebben.” „Zoo, zoo, is dat zoo’n eigeaardig huis waarin je woont?” „Ja; maar vertel me eens, uit welk deel van Ierland kom je „Van de kust.” Nadat de detective de vrouw bier had laten drinken, vertelde zij hem een en ander van de bewoners van ’t huis. Daarna vertrok hij, om na een half uur weer terug te keeren. Landverraad. Gisteren zijn op het station te Posen do vaandrig Schröder van de vestingartillerie en zijn minrta- ros gevangen genomen, juist op het oogonblik toon zij in den trein wilden stappen naar Rusland. iOp den boezem van hot meisje worden oen aantal toe- koningon owschetson van de vesting Posen verborgen gevonden, waaronder het ontwerp van oen nieuw fort; voorts brieven van do Russische militaire overheid, waarin voor do uitlevering der genoemde stukken, 16000 rb. be loofd word, welke in Rusland zouden wordep uitbetaald. Beloiei Zondagavond heeft te Luik eert ontploffing plaats gehad in oen zaal, waar oen kineniatogmfischo voorstel ling plaats had. Eon vreoselijke paniek volgde, waarbij 27 personen worden gewond. Do politie gelooft, dat hot geval ontstaan is door een bom. renhot „branden en blaken” der laatste maanden zou oen Maarten van Rossum eer hebben aangedaan. Een Engelsoh correspondent, dio met een gezelschap van het Roode Kruis mééging, om dooden en ge wonden op te zoeken in de buurt van Sjiakou, beschrijft wat hij zag. Eenige der stollingen rondom Han- jang schijnen nog onneembaar. Dat toont, dat do overgave der stad te wyton was aan tweedracht onder de revolutionairen. Do correspondent be schrijft hot slagveld als oen modory Golgothaafschuwelijke toonoelen zag hij. De keizerlijken hebben by de in neming als ware wilden huisgehouden. Het geheele land is verwoest. Allo jongelieden die in handen van do keizerlijken vielen werden doodge schoten. De verplegers klagen, dat vele gewonden, dio zij tüdelyk in de dorpen hadden achtergelaten omdat niot allo tegelijk naar hot hoofdkwar tier vervoerd konden worden, door do troepen mot de bajonet afgemaakt worden, zoodra do verpleegsters weg waren. De keizerlijken vonden een ge wonde in oen tompolzij plaatsen oen lamp onder hot bed, waarop de zieke lag on hy verbrandde levend ten aan- schouwo van de soldaten.. Vele vrouwen werden verkracht. Generaal Li zond oen verontwaar digd schrijven aan Joeantsikai, waarin hy hom smookte, hot land te redden van verdere vernedering en schande on een eind te maken aan deze tuch teloosheid en moorden onder liedon van hetzelfde ras.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1