Groote Expositie TJit d.e E'ers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. MARKTBERICHTEN. ALLERLEI. ^aatste Berichten Telegrafisch. Weerbericht Officieele Prijscourant Bf fee l e ii h» uil el te A nisturdam Wintermantel», - Costumes, 1 Housen,.Jupes, J upon», Robes en Japonstoflfen alsmede eene groote keuze D. SAMSOM. se/, »n6 reden is om ten opzichte daarvan zeer voorzichtig te zijn. Het verzet van dat weekblad tegen den geest, die dr. Kuyper en de zijnen bezielt, moge vele aantrekken, er is alle reden om te vragen of de weg, dien de heer Van de Laar ons'in zijn blad aanwijst, niet op een veel beden kelijker doel uitloopt. In het nummer van 7 December bv. komt oen artikel voor, waarin de schrij ver protesteert tegen het dogma van dr. Kuyper en de zij^^^Ê heidsBchool niet anders dan neutraal kan wezen, maar dat die neutraliteit haar maakt tot een moderne secte- school, dat echter een Christelijke over- heidsschool oen onmogelijkheid is, en dus allo kracht moet gezocht worden in do vrije Christelijke school. Daartogenovor stelt de schrijver als volgt z ij n standpunt Voor ons is de vrije school, en kel do vrije school, niet het ideaal, al heeft het bizondere Christelijk onderwijs onzo warme liefde. Maar al ware dit ook voor ons het ideaal, het feit blijft, dat de staatsschool ten onzent nog altoos de regel is. En die staatsschool mag niet aan neutraliteit prijs gegeven. A1 s goed A n t i-R evolutionair eis c hen wij ook $io staats school voorden Christus o p. Wij mogen niet ^edoogen, dat onze openbare instellingen aan do ontkenning worden prijsgogeven. Wij hebben in hot bovenstaande een zinnetjo gespatieerd, dat veelzeggend is. Zij die gemeend hebben, dat het hier ging om oen niet dogmatisch christelijk onderwijs, zullen daarover na liet lozen van hot bovenstaande wel anders denkon. Ook uit andere plaatson van het ar tikel blijkt dat het wel degelijk te doon is om oon confessioneelo volksschool. Voorshands mag do overheidsschool regel blijven, maar do christelijko over heid mag niet rusten, voor zij „in deze hare instelling, op deze hare scholen, de belijdenis van den Christus heeft hersteld.1' Het is goed, dat dit eons onomwon don gezegd wordt. Zy die ,met de critiek van den schrijver op do rech terzijde sympatiseerden, on daarom genoigd zijn, ook op onderwijsgebied naar zyne adviezen te luisteren, we ten nu althans waar doze ons heen voeren. Vad. Zyn wij goed ingelicht, dan zal het Vetorinairo Studentenkorps te Utrecht eerstdaags een' vergadering beleggen, waarin men zal trachten te komen tot afschaffing van het groenkoopon. (Centr.) De Liberale concentratie. Mon schrijft uit Den Haag aan het Vrijzinnig Woekblad voor Rotterdam Terwijl in de Tweede Kamer, bij hot algemeen debat over de Staats- bégrooting zich de politieke partij verhoudingen duidelijker begonnen af to teekenon en althans wat de groe pen aan de linkerzijde betreft een verblijdend streven naar samenwerking openbaart, dat, voor zooveel de Unie- li Walen en Vrijzinnig-demokraten aangaat,op een reeds zoo goed als volkomen samengaan in demooratisöho richting schynt te wijzen, is er, ook buiten den kring van het Parle ment, oen en ander merkbaar van een opgewekter politiek leven. Kon feit van beteekenis valt te con- stateeren, dat zekef door uw blad met groote ingenomenheid zal worden be groot. Gij moogt met eenige zelfvol doening or op vertrouwon quo les idéés marchent in de richting die gij, met zooveel warmte on volhouding, hobt verdedigdde richting eenqr „liberale concentratie". 1 Naai- uit vertrouwbare bron verluidt is dezer dagen door een aanzienlyk getal (meer dan 130) loden van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesveroeniging „'s-Gravonhage", door circa 20 loden van de Haagsche afdeel ing van don Vrijzinnigen Democratischen Bond en door meer dan 't reglementair ver- oischto getal leden der afd. van den Bond van Vry-liberalen in de Resi dentie, aan de besturen van die ver- eeniging of afdeolingen (gelijktydig en in gelyklnidenden vorm) het vol gende voorstel toegezonden „De algemeene vergadering van do Nieuwe Vrijzinnige Kiesveroeniging „'s-Gravonhage1' (respectievelijkvan de Afd. van don Bond van vrije libe ralen en von de Afd. van den vrij- zinnig-democratischen Bond) te 's-Gra- venhage, Overtuigt} dat het, ook met het oog op do kracht der aaneengesloten coa- litiö van partijen der rechterzijde, evensent is, zinnige richting zoo spoèdig mogelijk o w blJ de onderling verdeelde partyen van Vrij zinnige richting zoo spot' tot samenwerking kome, „Noodigt het Bestuur uit stappen te doen, die kunnen loiden tot oen overleg met de vrijzinnige zusterver- eenigingen hier ter stede, waardoor een samenwerken bij de eerstvolgende verkiezingen voor gemeente, Staten en Kamer mogelijk wordt, „En over dit overleg ten spoedigste, liefst in de eerstvolgendo vergadering, Verslag nit te brengen". Ziedaar een eerste en gewichtige schrede op don weg naar 't door ons beoogde doel. Wij juichen deze actie van harte toe en zien mot groote belangstelling en met hoop en vol vertrouwen den verderen loop van voze beteekenis- volie beweging te gemoet. Erger dan tijdverspilling. Het (R.-K.) Huisgezin driestart: „Het algemoen dhbat heeft zes dagon geduurd. Dat is heel erg nu wo zoo krap in den tijd zitten. Maar nog erger en ernstiger is het „incident" geweost, door d'r. Kuyper opgeworpen. Dr. Kuyper schijnt to meonon, dat de anti-revolutionnaire ministers een soort luitenants van hem zijn en blijven. Hij heeft do hoeren Heemskerk, Talma on de Waal Malefijt onder zijn leiding zich zien ontwikkelen. Ze zijn in zijn school govormd en dus in zeke ren zin zijn discipelen. En nu schijnt dr. Kuyper voorbij te zien, dat oen Kamerlid, ook oon in vloedrijk Knmorlifl, tegenover Minis ters der Kroon in een andere verhou ding staat dan oen partijleider tegon- ovor zijn jongeren. Maar al had de heer Kuyper hot grootste gelijk van do wereld, dan notf getuigde zijn houding van de laatste dagen van weinig tact. Zijn ingenomonheid met dit Kabi net, waarvan dr. Kuyper zoo hoog opgaf, had hij waarlijk wol op betore wijze kunnon doen blykon. Het incident is door dr. Kuyper gesloten met de verklaring, dat tus- schen hot Kabinet en hem thans allés weer „pais en yreê." Maar het gevaar blyft in ieder ge val, dat onder do anti-revolutionnairen, die dr. Kuyper blindelings volgen, de niet voor het eerst gevoede mooning zich vastzet, dat de anti-rovolution- naire Ministers toch de „w.ire broe ders" niet zijn. En een dergelijke meoning kan op een gegeven oogenblik ver strekkende en noodlottige gevolgen hobben." Aan de Boompjes hoek Leuvenha ven te Rotterdam ontdekte de rivier politie gisternacht een roeiboot waarin twee personen gezeten on geladen met oen aantal zakken suiker. Op de komst der politie wisten de kerels aan wal te komen er, te ontvluchten. De boot met do zakken suiker zyn in beslag genomen. Aan de Nederlandsch-Bel^ische grens, by Postel hoeft, naar wij in een buitenlandsch blad lezen, dezer dagen oen grensincident plaats gehad. Een Belgisch jachtopzionor jaagde op Nederlandsch gebied, een patrouille grenswachters trachtte hem te grypen aoch hij bood hoftigen tegenstand. Volgens de Belgische lezing zou hij daarbij op Belgisch gebied vervolgd en gewelddadig over do grens op No- derlandsch gebied gosleept zijn. Een onderzoek is ingesteld. Moord uit wraak. De „Deli Ot." verneemt dato 16 November uit Batavia: Gisteravond werd de moeder van het St. Jozef gesticht in Gang Kwinie, mevrouw W., door een in dat gesticltt ver- ploegden, zestienjarigen knaap, H. de Cr., vermoord. De jongeling was haar reeds meermalen mot onzedelijke voor- stollen lastig gevallen. Ook nu weder om afgewezen, vermoordde hij haar uit wraak. Do vrouw is 35 jaar oud en was gehuwd mot den adjudant- onderofficier W.ze laat acht kin deren na. De jongste is pas twee maanden oud. De dader bekende reeds on werd gearresteerd. Zaterdagavond ontstond door onbe kende oorzaak te Amsterdam brand in drie houtloodsen vol hout aan de Kost verlorenkade op de grens van de stad. De vlammen waren in een groot deel van de Westelijke stad zichtbaar. Eén loods brandde geheel nit en twee andere gedeeltelijk. Men meldt uit ZaandamHet séhynt dat'de regeering thans last heeft ge geven een instructie te openen tegen den burgemeester van Zaandam naar aanleiding van de klachten, als zou de burgemeester op naam van zijn minderjarigen zoon een pas hebben laten uitschrijven ter secretarie van de gemeente Zaandam, waarop opzet telijk de leeftijd als meerderjarige werd opgegeven. Een en ander in verband met de reis naar Petersburg, ter overhandiging van hot huldeblijk van de gemeente Zaandam aan den Tsaar van Rusland. Wij vernemen althans dat de burge meester en diens zoon Vrijdag gehoord zijn door den rechter-commissaris te Haarlem. Zaterdag zijn te Rotterdam drie be kende scheopsdieven en een opkooper aangehouden, verdacht van diefstal van 12 zakken suiker uit een lichter- schip, liggende te Vlaardingen. Zes waren reeds Vrijdag in beslag geno men, 6 andere heden bij een opkooper in do Herderinnostraat. Alle waren 'naar Vlaardingen overgebracht,. Men meldt uit Veenendaal Terwijl de vader op zijn werk was en de moeder zich eenige oogonblikken had verwijderd, hebben lrio kleine kindoren van den fabrieksarbeider Syk- kol een kan met petroleum weten te bemachtigen en de inhoud over een brandende kachel uitgegoten met hot gevolg dat het oudste kind dat slechts vijf jaar was, zulke hevige brandwon den bekwam, dat mon voor het leven vreesde. Do twee andere kinderen die ook ornstigo verwondingen opliepen, vorkeeren niet in gevaar. Aanvaring. Mon meldt ons uit Rottordgm Op do rivier do Maas is Zaterdag avond de motorboot „Cornelia" go- laden mot graan, thuisbehoorende te 's-Gravenzande, in aanvaring geko- met met het naar zoo vertrokkonde Duitsche stoomschip „Secuda" waar door do voorsteven van do motorboot werd ingedrukt. Door den schok sloeg do vrouw van don schippersknecht overboord en verdronk. Toen do stoomboot Maasnyraph I, van Rotterdam naar Briolle, Vrijdagna middag te Niouwesluis had aangelegd en al ver in bewoging was, waren er nog twee personen aan boord, die al daar hadden willen afstappen. Een hunner, vermoedelijk een man uit Har- dinxveld, trachtte, ofschoon door een matroos daartegen nog gewaarschuwd, van de boot op den wal te springen; hij sprong mis en is verdronken. Het personeel van de stoomboot, die stopte, heeft te vergeefs getracht den dren keling. door hem reddingboeien toe te werpen, te redden. (Vad.) Do voerman S. Bakker, die Zater dag te Nieuwepokela onder de stoom tram was geraakt en daarbij ernstig werd verwond, is nog denzelfden dag in het ziekenhuis te Groningen over leden. De hotelconducteur A. Z., die met zijn vrouw en twee dochters, meisjes van 11 eji 15 jaar, sedert enkele maanden, inwoonde bij juffrouw1 C., in de Zomerhofstraat te Rotterdam, is met vrouw en dochters, spoorloos verdwenen. Na hun vertrek is juffrouw C. tot de ontdekking gekomen, dat er uit een koffer een bedrag van f 600 aan bankpapier en goudgeld is ge stolen. Dit geld had zij voor haar broer in bewaring. Bovendien mist juffrouw 0. een paar lijfsieraden. Prijsvraag van de Groene Amster dammer. Door de redactie en de uitgovers van „De Amsterdammer", Weekblad voor Nederland, wordt een prijsvraag uitgeschreven voor tion, als de besto uit te kiezen, novellen of schetsen, geschikt om te kunnen dienen als feuil leton voor het genoemde Weekblad. Do omvang moet niet boneden 3000 woorden blijven en 8000 woorden niet te boven gaan. Do copy moet vóór of op 1 Maa^t 1912 ingezonden zijn aan het adres van de uitgevers Van Holkema en Warendorf, Keizersgracht 333, te Am sterdam. - Hiervoor worden uitgeloofd 6 prij zen, ter waarde van f 400.—, verdeeld als volgt: één le prijs a f 125.—, één 2e prijs f 75.—, vier 3e prijzen h f 50.-. De ingezonden bijdragen zullen be oordeeld worden door een jury be staande uit: Ina BoudierBakker, Cyriel Buysee en Frans Coenen. Zielsziekten in het Zweedsche leger. Fröderström leidt uit do in zijn oogen gebrekkige officieele statistisch* gegevens voor de algemeene bevolking in Zweden af, dat ook daar in de laatste 20 jaren het aantal krankzin nigen en geestelijk gebrekkigen be lapgrijk is toegenomen. In hot leger doet zich hetzelfde verschijnsel voor, en hij schrijft dit toe aan de steeds toenemende eischen, waaraan men bij den vooruitgang van techniek en nij verheid moet voldoen om zich in de maatschappij te kannen bewogen. In de jaren 1890 tot 1901 kwamen ge middeld 91 krankzinnigen op 10,000 lotelingen voor. Dit cijfer is gestegen tot 100. Maar sterker groeide het aantal van hen, die wegens gebleken achterlijkheid of ontstane geestesziekte uit het leger moesten worden verwij derd, n.l. van 4 per 10,000 manschap pen in do jaren 1800 tot 1901, tot 108 in de 8 volgende jaren. (T. v. G.) Bij testamentaire beschikking is door mevr. de wed. Th. J. vnn der Leij, ovorloden te Gronigen, aan het bestuur dor Ned. herv. gemeente te Vierhuizen gelegateerd de som van f 10,000, onder bepaling dat daarvoor o.m. oen arm huis wordt gesticht. Mijnontploffing te Knoxvillo (Tennessee). Tengevolge van een ondergrondsche ontploffing van kolenstof, op twee mijl afstands van den ingang van een kolenmijn, zijn er tweehonderd men- schen in de mijn opgesloten. Men vreest dat het verlies aan menschen- levens groot zal zijn. De redding» ploeg van den bond der mijnwerkers is opgeroepen. Het werk der reddingsbrigade werd spoedig onmogelijk gemaakt door,het vlammengeweld, dat uit de mijn-ope ningen op begon te laaien. Troepen vrouwen en kinderen liepen bij den mijn-ingang te hoop. De kans op redding is zoo goed als uitgesloten. Eon bekend Amsterdamsch straat type, dat lucifers vent, had een „ge- lukkio" meldt do „Tel." Het mede lijden van een Duitscher werd, door dat do man een arm mist, opgewekt en deze gooide hem een 2l/a centstuk toe, dat gretig werd opgeraapt. 's Avonds was do lucifersvorkooper echter ongewoon in de olie en „hij riekte naar den drank", zooals de politie-term luidt. Zijn vrienden peinsden er zwaar over hoe hij in zulke gelukkige om standigheden was gekomen, doch kwa men er niet achter. Maar de Duit scher wist 's avonds het mysterie op te lossen, toen hij een blik in zijn portemonnaie wierp. Want hij moest daarbij concludeeren, dat hij den één- armigen bedelaar geen 21/* centstuk, doch een goudtientje had gegeven. Een jacht op 't tientje begon, doch dit was rdeds versmolten in zilver, koper en jenever. De venter zal aan den bewusten dag blijven denken als een héél ge lukkigen, de gulle Duitscher als een zeer ongelukkigen. (Vad.) De censuur. De correspondent van de O. H. Ct. te IJmuiden meldt De zangvereeniging „Apollo" had in studie de operette „Pavia". Men was met de studie roeds flink gevor derd. Wellicht zal het tot een opvoe ring niet kunnen komen. Namens den burgemeester, den heer mr. H. ver Loren van Themaat, is althans de wenk gegeven, dat een eventueele aanvrage tot opvoering van deze operette zal worden afgewezen. Staking geëindigd. De staking aan de boekdrukkerij van de firma F. J. Belinfante voor heen A. D. Schinkel in Den Haag is opgeheven ten gevolge van gepleegd overleg tusschen het looncomité der gezellen en het looncomité der druk kerspatroons, welk overleg ten gevolge had dat de gezellen niet langer vast hielden aan hnnaen eisch dat de heer Belinfante onmiddellijk met hen een conferentie zotij hebben over de loon regeling. De staking heeft 9 dagen geduurd zij werd voortgezet ook nadat de pa troon zich bereid had verklaard in den aanvang van Januari met het comité der gezellen over de loonrege ling te oonfereeren, aangezien de ge zellen bleven aandringen op een on middellijke conferentie. Brand. Te 's-Gravenhage is gisteravond brand uitgebroken in perceel no. 92 aan de Bloemstraat, een zijstraatje van de Veenkade. De brand in het hnisje had niet veel te beduiden, maar veel erger was 't gesteld met een der bewoners een 28-jarigo kostganger. Deze was geheel met brandwonden overdekt. Buren hadden hem reeds een paar huizen verder op een bed gelegd. Daar vond de chef van de brandweer hem, die den man verbond waarna do ernstig verwonde per auto- -91 mobiel naar het ziekenhuis werd vor- voerd. Volgens beweren van buren zou bedoelde persoon in den loop van den avond twist hebben gehad met zijn kostbaas, en hij dien twist zou de brandende lamp zijn omgevallen, mis schien ook dat de lamp door een der twistenden als wapen is gehanteerd geworden, althans de scherven werden op de trap gevonden. Ook de man met wion de kostgan ger twist- kon hebben gehad, had oenige brandwonden, doch v.m onbe- teekonenden aard. (Hbld.) Branden. Te Boekei is afgebrand een hooi berg met oogst van M. de Geer. Te Lithagon brandde het onbe-* woonde huis van do wed. Dijkhoff af. (Hbld.) Uit een gesloten kistje met bank papier, toebehoorende aan een bewo ner in de Beeksteeg te Haarlem, is oen biljet van f 1000 ontvreemd. Bij Koewacht, op Belgisch grond gebied, hebben twee personen inge broken bij oen alleen wonend rente nier. Do man werd gebonden en mishandeld. Al het geld is meege nomen. De daders zijn onbekend. GOUDA, 11 December 1911. De herbouw van do afgébrande St. Jacobskork te Vlissingon is gegund aan den heer C. A. Groenendaal, aldaar, die als uitvoerder der werken van do firma Gobr. Dossing, alhier had ingeschreven voor f73.890. Gisteren hield do Noderlaftdscho Ton- toonstellingsclub „Do Postduif' te Rotterdam hare 8e Nationale Tentoon stelling van Postduiven. Er waren 417 stuks ingezonden uit verschillende plaatsen. Onze stadgenoot, de heer C. P, J. Boer behaalde met de door hem in gezonden 20 stuks 23 prjjzen en wel 9 Eere-prijzen, 9 eerste prijzen, 2 twee de prijzen, 1 derde prijs on 1 zeer eervolle vermelding, een buitengewoon succes dus De bioscope-voorstelling in „Ons Genoegen" was gisterenavond niet al te best bezocht. Wel jammer, daar de voorstelling wèl geslaagd is. Do films werden scherp en goed geprojecteerd. Den leden der Sociëteit on hunne dames en kinderen zal op Woensdag avond eene bioscope-voorstelling aan geboden worden. Woensdagmiddag wordjb een kinder voorstelling gegeven niet speciaal gekozen programma. Op het verzoek om loonsverhooging door de schildersgezellen hebben do schilderspatroons hier ter stede beslo ten aan bekwame schilders boven 23 jaar een loonsverhooging toe te kennen van 1 cent per uur, ingaande 11 December. De Goudsbloem. Zaterdagavond gaf de Tooneelclub „Do Goudsbloem" haar eerste uit voering in dit seizoen. Toen ons het programma werd toegezonden, ver heugden we ons over wat ons te wach ten stond. Die verheugenis had een dubbele grond. 1°. We zagen met vreugde dat de Goudsbloem weer tot haar vroe gere genre was teruggekeerd want die oude tijd wekte nog altijd blijde her inneringen. Maar er kwam nog een andere reden tot blijdschap. Eenstuk van denzelfden naam is een reper toire-nummer bij het gezelschap cie la Mar. Niet dat we ons daar niet best kunnen amuseeren bij het gezelschap Speenhof- de la Mar. Maar zooals het stuk daar gespeeld werd, was het al te veel charge. Daarom deed het ons genoegen het stuk thans in handen te zien bij een ernstig willende dilettan tenclub. Laten we er echter aan toevoegen dat.de vertolking ons niet dat heeft gegeven wat we er van verwachtten. ii«n blijspel en in het byzonder het kluchtspel heeft een opgewekt, vroo- lijk karakter. Dat karakter moet uit komen het geheele stuk door, in do eerste plaats door het optreden van de spelers. Hieraan past niets zeurigs, niets getrokkens. Jeugd, vroolijkheid, jeugdige overmoed hadden we haast geschreven, dat vraagt het stuk. Gang moet er in zitten, gang. 't Moet „ge- srneerd" gaan. Grap op grap, het eene kluchtige tooneeltje op het andere moet volgen; wanneer dat ontbreekt, is er veel van hot blijspel verloren gegaan. Dat moet den leden van „de Gouds bloem" goed bewust zijn. Daarom geven wo hen deze goodo raad gaat zien hoe vooral de Rotterdammers een blijspel spelen. Bestudeer Poolman Mor- riën, Nico de Jong enfin zet uw oogen maar ook uw ooren wijd open en ziet hoe zij de oeno grap op de andere stapelen, let op hoe zij iets de zaal in lanceeren en doet 'er dan uw voordeel mee. Natuurlijk willen we zeer graag be denken, dat we dilettanten voor ons hadden, maar het is toch de plicht van een resencent niet alleen af te breken maar ook zeker, bijna wel in do eerste plaats op te bouwen. Vandaar dat we deze aanwijzing van oon zwak punt in het spel niet wilden weglaten. Een verbetering van het spel in deze rich ting zal meebrengen beter individueel en vooral ook beter samenspel. En daar komt het toch op aan. Nu een overzicht van de personen. De heer Esser was de hoofdfiguur. Hij als ver- kleede student in de hoofdrol was zeer goed. Het was vermakelijk hoe typies on vrouwelijk hij deed, ongewild na tuurlijk. Do heeren Westbroek en He ij als oud-kolonel Chesnay en de advo caat Spettigue stonden hem flink tor zijde. Zij trachtten hot goheol zoo hoog mogelijk op te voeren. Do beide stu denten, do hoeren v. d. Linde en d. Bosch voldeden ons minder. Zij misten het losse, het vrije dat dit soort menschon kenmerkt. Daarbij kwam dat de spelenden niet altijd even rolvast waren, zoodat 'soms wel eens bedenke! ijko pause's voor kwamen. Van de aardigste tooneeltjes die in dit stuk voor komen, is in hot bijzonder te noemen hot dejeuner bij de jonge Chesnay aan huis. De advo caat Spettigue en de Kolonel Chesnay trachten beiden do tante van Charley, het hof te maken. In hun ijver daar voor kan de een do andere een ga lanterie tegenover de tante niet ver geven. Dit verliefde gehongol der twee oudjes word werkelijk heel goed ge speeld. De huisknecht, de hr. Hagedorn, wachto zich voor te veel overdrijving. Een beetje overdrijving kan geen kwaad op het tooneel, het slaat dan beter in maar te veel schaadt. Thans de werkelijke dames rollen. Deze zijn in het algemeon veel onbelangrijker dan de heerenrollen Mej. van 't "Hof als de werkelijke tante en mevr. Grootendorstvan Zutphen als pupil van advocaat Spet' tigue voldeden ons het best. Het publiek heeft zich Zaterdag uitstekend vermaakt en de spelers dan ook met een hartelijk applaus beloond. De tooneeltjes zagon er keurig uit on de toiletten der dames waren zeer smaakvol. Na afloop was er bal, dat heel voel danslustigen nog eenige uurtjes iu „Ons Genoegen" hield om eindelijk ab heel laat huiswaarts te gaan. Tot vorming van nieuwe en uit breiding van reeds bestaahde handels- relatiën tusschen Nederland en Argen tinië zal de Consul der Argentijnsche Republiek te Rotterdam op Vrijdag 22 Dec. a.s. des avonds 8 uur in de Soc. Ons Genoegen een lezing houden over de ontwikkeling van handel landbouw en veeteelt der Republiek Argentinië, welke lezing door licht beelden zal worden verduidelijkt. Terwijl de melkboer v. V. te Bode graven in zijn winkel eenig werk ver richtte, zakte hij in elkander en was dood. Goudrbak. Bij de voor Gedepu teerde Staten gehouden herkeuring zijn de lotelingen L. Blonker en P. van den Hengel, evenals voor den militairen dienst goedgekeurd. Haastrecht. Ds. S. Kamper, pr dikant by de Geref. Gemeente alhier heeft het beroep naar Werkendam aangenomen. Voetbal. Nog onder den indruk van den 1O-nederlaag verleden week tegen Sportman, trok Olympia I gister naar Utrecht, om D.O.S., nog ongeslagen in de competitie te bestryden. Op een zeer glad terrein aangekomen, begint Olympia's captain al dadelyk de op gooi te winnen en hij verkiest eerst met wind mede te spelen. DOS trapt en er ontwikkelt zich een vrij forsch spel met Olympia echter in de meerderheid, wat voornamelijk komt door de grootero vlugheid van de voorhoede en betere verdediging. Na 10 minnten spelens verrast de rechts binnen de Utrechtenaren door een kalm, goed gericht schot, even latei- door een 2e gevolg*!. DOS begint nu moer op te zetten en gaat forscher spelen, wat echter niet helpt; daaren tegen is het weer Olympia's rechts binnen die scoort, terwijl de midden voor ervoor zorgt, dat rust mot 4—0 ingaat. DOS, dat voor rust niet veel voor het Goudsche doel had in te brongen, denkt daarna zeker van haar Zaak to zijn en, aangemoedigd door een zeer onhebbelijk publiek poogt geel-wit het doel ruw te bereiken, doch Wagner houdt allo mogelijke en on mogelijke ballen eruit. De linkerwing komt nu ook in volle actie en nog tweemaal lastt hij hot net trillen. Zoo eindigt deze wedstrijd in oen 60-overwinning voor Olympia. Hel Olympia-olftal in uitstekendon vorm, vooral de keeper goed. D.Ö.S. speelde zeer ruw en dikwijls unfair, waardoor de Goudsche links binnen nog oven het veld verlaten moest. Zondag a.s, V.F.C, (Vlaardingen) op hot Sportterrein. Wanneer Olympia dan even goed op droef is, kan het een prachtigpn wedstrijd geven. Voorwaarts—Zeist 1—3. Sportman - Hermes 00. V.F.C.R.V.C, 3 1. In don G. V. B, waren do uitslagen Olympia II speelde W.F.C. (Woorden) op hot Sportterrein. Slechts wei nigen waren opgekomen om dezen wedstrijd te zien. Het was dart ook geen mooie vertooning. Olympia's ach terhoede werkte wederom uitstekend. W.F.C. won met 2—0. Meer belangstelling wekte do wed* ifcijd ExcelsiorK.E.C. in do Ussel laan. Een duizendtal toeschouwers juichten er Excelsior toe. Evenwel ver geefs, K.F.C won met 2—1, een gelijk spel had beter do verhouding weerge geven, daar beide partijen tegen elkaar opwerkten. Het was oen mooie span nende wedstrijd. Excelsior II bracht het er beter af klopte met 60 K.F.C. II Woerden. Haastrecht won mot 4—3 van Voor waarts II uit Schoonhoven. Hot was meer modderpolo dan voetbalwedstrijd lekade 59 naar Rotterdam Delftsche aart 71. P. A. Urbanus. los werkman, uit Achter de Vischmnrkt 29 naar Delft, BagijneSteeg 34. J.| vftn Beek uit Willens 45 naar Reeuwijk, bij T. Burger J. C. van Ark, letterzetter, uit Snoy- straat 87 naar den Haag, Kraayen- hof straat 11. W. II. Creuaer, uit Crahothstraat 69 naar Hamburg (Duitschland). L. A. Geerlings, modiste uit Dub- belebuurt 10 naar Stad Almelo, Bo- denweg 28. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw, 42, 2e 39 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren red. aanvoer, 1ste kw. 28, 2e 26 3e 24 cent por half kilo. Vette Varkens goede aanvoer 1ste kw 26I/j, 2e 253e 23 cont per half kilo. Schapen en Lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet Vee stug, prijzen gewoon, vette Kalveren onverandert prijs, de vette Varkens werden langzaam verkocht, men kan voor "Vankrijk geen hoogore prijzen bo- steden, handel loom, Schapen en Lammeren mot. slechten handel. Opgave der Personen, dio zioü godurendo de week van 2 Deo. tot Deo in do gem gevestigd of rieae vor'aton h'bbon GEVESTIGD: J. C. W. Kloos, uit Rotterdam in Snoystraat 79. N. van der Villik uit Arlanderveon in Boelekado 157. A. Wensvoon, timmorman uit Stol wijk in Keizerstraat 64. G. den Toom, uit Vlaardingen in Groenendaal 18. J. M. van Lammeren, dienstbodu uit Waddinxveen in Karnemolksloót 20 N. van Os, dienstbode uit Wad dinxveen Turfmarkt 32. P. van Vliet, slager uit Amsterdam Graaf Florisweg 8. S. Buursma, uit Hoorn P. C. Both- straat 7. - j W. Kraan, kapitein uit Amsterdam in Erasmusstraat 20. J. H. Stijn», modelmaker uit Noord- wijk in Turfmarkt 3. A. J. Oostenrijk, boerenknecht uit Vlist in Willens 28. L. van Kooij, uit Rotterdam in Vier de Kade 31. VERTROKKENEN: M. Stolk, uit Prins Hendrikstraat 106 naar Amsterdam, Westeind 17. W. Middenaap, dienstbode uit Oost- Haven 20 naar Ermelo, Wittenkamp. M. P. van Schaik, arbeider uit La zaruskade 14 naar Moordrecht. K. L. de Graaf, spoor wegwerker uit Boomgaardstraat 17 naar Alphen, Vin kenbuurt. Pa. Hoegee, uit Nieuwehaven 12 naar 's-Gravenhage Oliebergstr. 22. W. S. Vos, uit Tuinstraat 3 naar Zetten, Gesticht „Steenbeek." B.' Cats, uit Groenendaal 51 naaf Amsterdam. C. H. J. v. d. Geld, bankwerker uit Gouwe 115 naar Delft Brabant- sche Turfm. 73a. J. v. d. Klis, uit Flnweelensingel 19 's-Gravenhage, Buys Ballotsémat A. A. Bakker uit Ketelswaaf naar Rotterdam, Paulus Pottterstr. 64. G. J. C. Wieser, blikslagbr uit Hee- renstr. 103 naar den Haag, Joubert- straat 77. M. Dunselman, dienstbode nit Boe- Ki morplantoR. Niet elk huis, elk vertrek is geschikt of even geschikt voor hot kweeken van planten, evenals menaohen en [dieren tioren en gedijen ook deze het bost in het heldere, vroolijke zonlicht. Toch, al ia uw woonkamer donker en nl licht zij desnoods op het Noorden, kunt gij ook daar met vrucht planton houden. Er zijn eenige bladplanten vooral die ongevoelig bijna voor stof on ge brek aan lucht en licht en do vocht kan het nog erger toch nog tieren en mot hour frisch groen onze trieste kamers vorvroolijken. Van deze moot in de eerste plaats worden ge noemd de Aspidistra elatïor, do be kende bladplant met lange, frisch-" groene, soms wit gestroopte bladeren] met haar onzionaanlyke, laag bij don grond bijvende, donkerbruin gokleurdo bloemón". -Si ban leenon zicll èr voor de smal bladige, groene Dracaona en Ficus I Australia, van den bekenden gomboom onderscheiden door kleiner afmeting en meer rondo bladoren. Vorder enkele Phüodendronsoorten, weinig eifohonde planton, met groote, doorzielitigo bla deren en talrijke luchtwortels. Aanbe veling verdient nog Pittosporum tobi- die met zijn krachtig gebladerte en witte bloemen al met zeer weinig tevreden iseindolijk eonige Varens en ten laatste d[e Coniferen. Hiervan wordt over het algemeon nog te weinig gebruik gemaakt en toch leveren ze zulk een aardige kamerversiering. Men zette in October een lage soort, die het ook buiten zou uithouden, in qen niet te grooten pot, gevuld met leomi zantFige aarde, waarin ze goed vast moet staan. Eerst' late mon ze dan nog eenigen tijd buiten staan om zo daarna in de kamer over te brengen. Zoer geschikt voor dit doel zijn Cha- mao cyparis obtusa pygmaoa, en de dicht ineen groeiend Chamae cyparis phaeroïda com pacta. Eindelijk nog een kort woord over het groote kwaad bij het kweeken van kamerplantenverkeerd begieten. Wanneer moet men gieten hoeveel? hoe? Ziedaar vragen, waarmoo zoo menigeen verlegen zitdie ook zoo menige plant doen mislukken. De juis te maat. toch is hier vooral noodig. Geeft men te veel, dan wordt do aarde koud en zuur, de wortels worden ziek en sterven af, de plant zelf kwynt. Geeft men to min, dan staat de plant dor, de bladeren zijn slAp en onsierlijk de groei vertraagt. Men raadplege daarom dé natuur van iedere plant afzonderlijk, men ga te rade met de afkomst, de groeiplaats in de natnur, en met" de gloeiperiode, waarin ze is. Hebt ge to doon met oen moeras plant als Colla e.a,, die een warm hoofd doch natte vooten vragen, dan mag de bovenste laag aarde in den pot niet droog worden dan mag de klank niet hol zijn als men met den knokkel van den vinger tegen den pot tikt. Wel echter als go te doen hebt met planten als Cactus, Aloë, Agave *e.a., die met hun dikke, vlee- zige bladeren weinig water noodig hebben. Giet regelmatig eiken morgen, veel of weinig al naar do plant het naar voortdurende of tijdelijke behoefte noodig heeft, en wel boven op den pot, niet in een onderstaand schoteltje, zooals al te vaak nog gebeurt. De opstand in China. Sjanghai, 10 Dec. Do Chinoeache rovolntionnairen doelden in een rond drijven aan de buitenlandsche ban ken to Sjanghai mede, dat de „ver- eenigde provincies van China" goen aansprakelijkheid zullen aanvaarden voor een buitenlandsche leening met do regeering te Peking afgesloten. "Nood breokt wet. Lissabon, 10 Pee. De Portugeesche bisschoppon hebben uit Rome bericht ontvangen, dat zo niet tot straffen moeten overgaan van die priesters, welke ten gevolge van geldgebrek, oen staats toelage hebben geaccepteerd. Nieuwe Dreadnought. |Weenen, 10 Dee. Men seint nit Fiume aan do Neuo Press©, dat de 4e Dreadnought voor Oosten rijk-Hon garije op stapel gezet zal worden to iume, begin Januari 1912. De schilderijendiefstallen. Rome, 10 Dec. In den nacht van 17 op 18 September werd nit do kerk Santa-Maria-Novellen te Florence een schilderstuk van den Florentijnscben schilder Oscagno gestolen. Dit schil derij is te Rome ontdekt. Twee per sonen zijn als verdacht van dezen dioftal gearresteerd. Don Maag. Do bij den brand in do Bloemstraat gewonde kostganger is heden in het ziekenhuis overleden. In verband daariuqdo is do broer van den overledene gearrosteeid. Zaterdagavond moeten beide be schonken zyn thuisgekomen en heb ben zij toen twist gekregen. Daarbij loor oen van hen m t oen stoel vormoedolyk cle lamp weggeslagen, waardoor men vermoedt, dat do brand is ontstaan. Hedenmorgen kwart voor elf is H.M. do Koningin met Prinses Juliana in le Residentie teruggekeerd voor haar verblijf gedurende de wintermaanden. Do verschillende autoriteiten, onder wie de burgemeester van don Haag, de gouverneur van do Residentie en 11 M.'s opperstalmeester wachtten H.M. aan het perron. H.M. drukte do aan wezige hoeren de hand, onderhield zich een oogenblik mot hen rn ook Prin ses Juliana stak de heeron na een lief buiginkje haar handie tob. Aan woors- zijdon dor wachtzaal was een talrijke menigte opgesteld, dio Koningin en "'rinses luide toejuichte. Bij hot Paleis was eveneons een groote menigte aanwezig, dio TI. M. Prinses Juliana op luidruchtige wijze vorwolkomde. Direct na aankomst ten Paleiz| werd II. M.'s persoonlijke vlftg gohesohen. Even later reed de gouvernante mot Prinsos Juliana uit naar het buiten Clingendaal bij Wassenaar, teneinde van de1 buitenlucht to genieten. Aan Staadsraftd Mr. Asser te 's-Gra venhage is do Vredos-Nobelprijs toe gekend. Mr. Asser hoeft thans het daaraan verbonden geldolyk bedrag ter beschikking gesteld voor werken instellingen strekkende tot ont- wikkoling en instandhouding van het internationaal recht. Inbraak Rotterdam. In don afgeloopen nacht is Rot terdam inbraak geploegd in de Bonega du Commerce aan de Noord blaak, eige naar de heer van Pelt te 's-Gravenhage, De dio ven moeten door bot tuimel raam zijn ingeklommen en hebben het kasregister opgebroken en de daarin aanwezige f 500. ontvreemd Luchtvaart. De bekende vlieger Védrinos, van wien wij dozer dagen ook al school dorverrekking vermeld hebben, is al wel zeer ongelukkig. Een gehlbrief, door do „Daily Mail" hom toegezon den, ter waarde van f 12,000, voor een prijs, dien Vódrines behaald heeft schijnt in verkeerde handen gekomen te zijn. Do som is naar allo waar schijnitjkheid verloren. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.5 te Horta, laagste stand 727.3 to Shields. Verwachting tot den volgenden dag: Meest krachtige zuidwestelijke, later krimpende wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, latér waarschijnlijk weer regen, zelfde temperatuur. VAN DEN XI DEC. 1911. Vorig* Wom v der nieuwste modellen PRLffiRIIRlV van de goedkoopste poorten en scherp prijzen. Aanbevelend, MARKT 20, GOUDA. tot do (übeste concurreerende Staatslcfniii&cii Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Beiastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de' Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ÜNuk-eu Credlet-Instel lllllfCII Nod. Bankaandeelon Inilustr OiMlerneiiiiiifCii American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining ■Go. Cert. v. Aand. Anglo American Tole- graph üy. Oer!v. A. [U. S. Stool Corp. Cort. ■v. Gew. Aand. Kol. ('retliec Instell. en Cultuur Onderneming en Hnndelsver. „Amster dam" Aand. tav. 'nltunr Mij. Aand. Nod. Handal-My.C.v.A Mijnbouw Mjjrn. Ketah'oen" Mijnbouw Mij. Oow. Aand. Redjang Libong, Myn- bouw Mij. Aand. KJroafc Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dortsehe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v.Petr.Bronn.O.v.A Shell" The Trnnsp. A Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A Int. Mercantile Marine HCy. afgest. Prof. A. I'almk-Ouderueiiiinieii. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Afahan Tabak I Mij. Aand. Hilati" Asahan Tabak My. t Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Gert. v. Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. spoorwegen- Iloll. IJzeren Spoor- wogmy. 'Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Hpwrnij. Serie A-H >bl. 3 pet. Warschau-W oenen Hpoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouis». Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleenlnfffn bi-ilt-n 82 my. Amsterdam Aand. 3 pet ongarije. Thei «*-Re- gmirungs-Ges. 4 G4 101*/] 93% 98% 89% 47% 104% 87', 6»% 208 53 75% 211 64', 221% 284 181) 570 44% 161»/ 450 438 177'/, 115 18% 111"/, 42 Ml»/,. 81% 94 64% 188% 1106.-- 98% 30% 173 7% 101% 100% 90%, 88'%8 1010, 54 64 285 570 44 161% 452 10% Hl%« OERS. 11% 82 113 65", 08'% 80%, 173% 7% OELD8 Prolongatie 4 pCt. Nat. en Buitenl. 8taat,fond»on wei nig veranderd, mijnen Cobar minder, Tramwaarden va«t, Trading »til, van Amerikanen Htoels in betove stemming, Amalgamatod en Rook», Petroleum» kalm, Tabakken zoer «til, doch Deli iet» beter.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2