Groote Ezpositio i 42 Buitenlandsch. Nieuws. BIxi.r3.enlsixi.ca.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. TT it ei© Pexs. marktberichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM. Officieels Prijscourant 'ion e/. n% n% de regeering in elk opzicht, onder voorwaarde dat het volgend jaar de Home-Rule wet aan de orde zon ko men. Men betoogde verder, dat door de wijzigingen die de Minister aanbracht, do wet oen hopelooze ver warring was, vol fouten en bepalingen waardoor duizenden schade zouden leiden. Vooral vestigde men de aandacht op de dienstbodenbepaiingen. Dit on derwerp werd vooral in de oppositie- pers breed uitgesponnen, en de pro paganda tegen de dionstbodenverze- kering krachtig ter hand genomen. We hebben er in vórige overzichten al eens over geschreven en verteld van do reuzenmeeting in Albert-Ilall te Londen. Hoewel van unionistische zijden de bezwaren tegqn do wet waren uitge meten, do zwakste zijden er van in een fel licht gezet, was or toch nog geon reden gevonden voor do unio nistische partij om tegen te stemmen en dit durfde zij dan ook niet, omdat het hun bij de volgende verkiezingen wel eens verweten kon worden. Nu moest men er wat op vinden. Daarom bedacht de unionistische partij als laatste redmiddel een motie waarin zij hot beginsel prachtig noemde, maar waarin te kennen werd gegeven dat de wet wegens onvoldoende voldoende voorbereiding moest gorden uitgesteld tot een volgende Parlementaire zitting. Deze motie werd echter mot <320 togen 223 stommen door het Huis verworpen. Daarop werd de gejieele wet met 234 stemmen voor en 21 tegen aangeno men. De unionisten onthielden zich. Daarmee heeft dus Lloyd George een groot deel van de door hem voorge nomen taak afgewerkt. Thans wacht dus nog de grooto strijd voor Ilome Rulo. Italië—Turkije. Uit Malta wordt dd. Maandag ge seind Mon meldt van Tripoli, dat do Italiaansche troepen op Taquira aanrukken, dat zij heden moeten bo- zetten. Uit Konstantinopel wordt dd. Maan- djig geseind De Joni Gazetta heeft uit Tri poli tan ië een tolograra ontvan gen dat behelst, dat de stam der Tibbo-Toearog yeen kolonne 'vrijwilli gers heeft gevormd, die steeds meer aangroeit en reeds naar de kust op rukt. Berlijn 11 Dec. Aan de „National Zoitung" wordt gemeld, dat de Rus- sisohe gezant to Konstantinopel, Tsja- rikof, nog weer eens zijn voorstellen over de Dardanellen-kwestie heeft herhaald, maar wederom eon afwij kend antwoord ontvangen heeft. De afgevaardigde Hoessein Djahid schrijft in de Tanin, dat hy niet af wijzend tegenover de eischen van Rusland staat, maar hij zou voorzich- tighoidsmaatregolen willen genomen zien. Als eerste voorwaarde moest dan worden gestold, dat voor het doorgaan van olk oorlogsschip telkens het verlof van de Turksche rogeering werd verleend. China. De opstand. Sjanghai, 11 December. Een hier qntvangon telegram van Lyoeëng- hoeng, don loider dor opstandelingen to Woetsjang behelst, dat opstande lingen en rogeoring het er over zyn eons geworden, dat de oonforentie, waar over don vrede zal worden on derhandeld, zal worden gehouden te Hankou. ïxmdon, 11 December. Do Daily ToJogrnph vernoemt uit Peking, dat alles er op wijst, dat men hot. or in Japan voor houdt, dat do crisis in China een beslissend stadium is inge treden. De Japansrho legatiewacht te Peking is verdubbeld. Do Japansche professoren Terao en Sojotsjima zijn uit Tokio vortrokkon om do opstandelingen in China diplo mat ieken bijstand te verleenon. ZWEDEN. De Nobelprijzen. Ter eore van do mot de Nobelprij zen bedachten had des avonds een feestmaal plaats, waaraan ongeveer 300 personen deelnamen onder wie prins on prinses CuH, prins Eugenius van Zweden, prins Gustaaf, en prin ses Thyra van Donemarken. De Kan selier der universiteit, graaf Wacht- meistor, bracht eon dronk uit op den koning, prins Carl op Alfred Nobel. I)e rector van hot Carolinisohe In stituut, prof. Mölner, verzocht den Belgischen gezant aan Maeterlinck den groet der aanwezigen over te brongen en toosto op de aanwezige pryswinners. De Belgische gezant dankte namens Maeterlinck. Prof. Gull- strand, mad. Curie en prof. Wien spraken persoonlijk hun dank uit. DtrrrecHLAND. Engelsche spionnen. I)o reeks van onaangename ont hullingen over Engelsche spionnen in Dnischland schijnt met hot proces, dat thans in Leipzig behandeld wordt, nog niet afgesloten. Uit Hamburg wordt aon de „Berliner Morgenpostu geseind, dat men oen over geheel Duitsehland vertakte, in Engelschen dienst staande bende van spionnen op het spoor ge komen is In de oorlogsnaven Willems haven was een geneele schare van spionnen gecentraliseerd. Daar is de politie-agent Wilhelm Glauhs gevan- gonomen, met eenige medeplichtigen, verdacht van spionage. Uit het onder zoek bleek, dat het noodig was, ver schillende personen "te arresteeren, die niet bij do politie aangemeld, in oen achtorhuis woonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zou dit nest leeggehaald worden. Doch .toen do ambtenaren binnendrongen, waren allo vogels gevlogen. Tot overmaat van ramp bleek ook, dat Glauhs uit do gevangenis ontsnapt was. Hij had zijn cel opengebroken en de ijzeren staven voor oen raam geforceerd, Daarna is hij uit het raam op de bin nenplaats gesprongen, dank zij eon 4 M. lango lat, die vriendelijke handen hem toegereikt moeten hebben. Ver moedt wordt, cfyit Glauhs naar Neder land gevlucht is. POHTt/OAL. Uit Lissabon wordt aan hot Berliner Tageblatt geseind, dat aldaar oen ern stig complot ontdekt is. Matrozen van don Portug. kruisor „Sao Gabriel", o n van de oorlogsschopon, die tijdens de revolutie het paleis van den koning beschoten, hadden afgesproken met hot lGdo iilfanterie-regiment, in Lissa bon in garnizoen, en een aantal bur gers, eon nachtelijken aanval te doen op de republikeinscho garde, die be schuldigd wordt, zich schuldig ge maakt te hebben aan het uitlokkon van ongeregeldhoden bij het onder drukken van do jongste onlusten. Do regeering kwam tusschen beiden on zond do Sao Gabriël naar de Azorischo eilanden. De republikeinscho garde werd van den straatdienst teruggo- nomon om onaangenaamheden mot do bevolking te vormlijdon. Thans pa- Irouilloeren de lanoiers. Do correspondent te Soerabaja van het „Bat. Nbl." schrijft Met do adelborst van Doorn, die bij het ongeluk op de „Hertog Hendrik" zoo deerlijk word gewond, gaat het uitstekend. Zijn eenig oog is reeds fjeheol hersteld, en hy kan dus weer ozon. Alleen de wond aan de linkerkuit is nog niet geheeld. Het is nog volstrekt niet zeker, of do heer Van Doorn wel voor don mi litairen dienst zal moeten worden af- gekourd men heeft meerdore officie ren met óén oog gekend. Alleen die stonden reeds beduidend hooger op de hiërarchieke ladder, toen hen hot on geluk trof. Het is zeer de vraag, of de heer Van Doorn het zelf wel zou ambioeren, reeds als adelborst op der- golyke wijze door te dienen. Len andere vraag is, of er geen mogelijkheid zou bestaan, hem bij de marino in een of andere sedentaire betrekking te laten doordienen. Bij de landmacht is dat systeem, na de Lom- bok-oxpeditie, herhaaldelijk toegepast wo herinneren slechts aan don op Lom bok gewonden luitenant Anssons, dien men bij een subsistenton kader heeft laten dienen, zoodat hij later als kapi tein kon worden gepensionoerd. Dooi den eerstaanw. officier van gezond heid is hierover, voor zoovor den heer Van Doorn betreft, reeds met den vlootvoogd gesproken. Wij kunnen hieromtrent nlloon zeggen, dat in casu al het mogelijke zal worden gedaan om don ongelukkigen adelborst te hel pen. Een sympathiek idee. Het „Soer. Hbl." verneemt, dat door het korps zeeofficieren een belangrijk bedrag is bijeengebracht, dat zal dienen tot do vorming van een studiefonds ten be hoove van hot zoontje van wijlen den luitenant ter zee Rambaldo. Vereen, van Voorzitters en Secre tarissen van Kamers van Arbeid. Bovengenoemde Vereeniging hield gister te Utrecht een algemeene ver gadering. Do voorzitter Jos. De Sterke uit Rotterdam, wees in zyn openingsrede allereerst op het rapport van de reor ganisatie-commissie en bracht de com missie een woord van dank voorden verrichten arbeid, in het bijzonder de heeren Drucker en prpf. Meyers, die als voorzitter en secretaris, deh tijd hebben willen vinden, deze veel om vattende functie waar te nomen, Do dag van 18 November 1911 zal stoeds een belangrijke genoemd kunnen wor den daar op dien dag door 't\bestuur der vereeniging bedoeld rapport aan Z. E. den Minister van L-, N. en H. aange boden en de zekerheid verkregen werd flat de reorganisatie der Kamers van Arbeid nog slechts een quastie van korten tijd is. Al is de tijd nog niet aangebroken om de lijkrede over de tegenwoordige Kamers van Arbeid uit te sprekon, toch mag worden opgemerkt, dat in enkele kringen de tegenwoordige Ka mers van Arbeid meer waardeering hebben ondervonden, dan spr. had dur- von veronderstellen. Hij zag het nut van dat zoogonaamdo „kleine werk" wel in, maar toch nog liever v, grooter werk Spr. is overtuigd, dat do nieuwe Kamers van Arbeid, beter ingericht dan de tegenwoordige, zich van die taak op schitrende wijze zullen kwijten. Ten slotte zeido spr. oon onkel woord over het rapport zelf. Er zal veel ori- tiek zijn, maar spr. wilde vooruit zeg gen, dat de vertegenwoordigers der vereeniging in de commissie eerstens getracht hebben zooveel mogelijk een stemmigheid te bevorderen en daarom zich enkele malen genoodzaakt zagen, niet to veel vast te houden aan do hoorschendo mooningen, en tweedons dat critiek makkelijk, maar fouten op: heffen zonder in grootore te vervallen zeer moeilijk is. Ten slotte hoopte spr. dat de debat ten zullen aantoonnn, dat de vereeni ging do mooite, die de leden der reor ganisatie-commissie zich gegeven heb ben, ten volle waardig is. In het in de „Kamer van Arbeid" van 1 December 11. opgenomon verslag wordt medegedeeld, dat in Juli 1911 hot aantal leden der vereeniging be droeg 40 patroons, 37 werkliodon, 49 secretarissen en 1 fungeerond voorzit ter, samen 127, d. i. 5 minder dan in Juli 1910. Het aantal donateurs be droeg in Juli 1911 50, togen 56 in Juli 1910. Aan dit reeds vermelde jaar verslag voegde de secretaris nog de mededooling too, dat aan den Minister een adres gezonden was, om weder evenals vroeger in den regel geschied de, aan de Kamers van Arbeid haar oordeel to vfagen over in te dienen wetsontwerpen. Het verslag van den penningmeester wees een batig saldo van f 65.905 aan. De heeren H. A. C. Brinkman, J. van Duyn Szn. en J. van Waardhuizen werden als bestuursleden herkozen. Bepaald werd de volgende vergade ring te Den Haag te houden, als zij in den zomer, en te Utrecht, als zij in den winter plaats heeft. Liberale concentratie. In ons blad van gisteren is melding gemaakt van een bericht van het Vrijzinnig Weekblad voor Rotterdam en Omstreken, volgons hetwelk aan do besturen van de Nieuwe Vrijzinnige kiesvereoniging 's-Gravenhage, de Haagsehe afdeeling van den Vrijz.- Democr. Bond en de afd. Den Haag van den Bond van Vrije Liberalen door leden van die vereoniging en afdeelingen gelijktijdig en in gelijk- 1-uidenden vorm een voorstel in zake samenwerking was toegezonden. Volgens inlichtingen, door „Het Vaderl." ingewonnen bij het bostuur van de Vrijzinnige Kies vereeniging 's-Gravenhage, was een motie van die strekking daar niet ingekomen voorts bleek dit blad langs donzelfden weg, dat zulk een motie ook niet aanhan gig is bij het bostuur van de afdee ling van den Bond van Vrije Libo- ralon. Wel is de bedoelde motie, voorzien van vijf lijsten mot handteekeningen van ledon, bij het bestuur van den Bond ingediend. De R.-K. Pere. De Limburger Koorier schrijft naar aanleiding van een gedeelte in hot af- scheidsartikel van prof. Geurts in do Tijd „Zienderoogen verwydert zich de ontwikkelde loekenwereld van ons Dit ons wil, blykons den context, niet zoggen„ons, de Tyd", maar „ons, de clerus." En dat woord is nog wel niet als algemeenheid, gelukkig, maar toch als aanduiding van een reeds hier en daar scherp waarneembaar verschijnsel helaasjuist. Hij wyst op een groot gevaar in onze k&tholioke groepeering, die naast de religieuze eenheid ook een burger rechtelijke organisatie omvat, waarin het leeken-element onmisbaar is. Het bewijst den goeden personen niet te na gesproken en enkele uit zonderingen voorbehouden de ern stige bedenkelijkheid, die er in gelegen is, de hooge waardigheid van het priesterschap met hef per se vaak aan- stootelijk ambt der journalistiek te vereenzelvigen. De vredesboden van ons Christen volk worde geen gladiatoren-zwaard in de handen gelegd! Naar verluidt zou het Episcopaat niet voornemens zijn de vacature in de hoofdredactie van „Do Tijd" weder door een priester te doen vervullen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 11 Dec. De beraadslaging over de Waterstaat sbegrooting wordt voortgezet. De min. van Waterstaat betoogt, in antwoord op een vraag van den heer Vorsterman van Oijen, dat geen vrees behoeft te bestaan dat door de opdracht van de exploitatie der Ter- neuzonsohe baven vah de spoorweg maatschappij Mochelen Terneuzen niet allo rechten gewaarborgd zijn, en niet alle waarborgen voor eeh goede exploitatie aanwezig zouden zijn. In zake het uitzonderingstarief, dat België .wil invoeren, is oen krachtig vertoog tot do Belgischo regeering gericht. De onderhandelingen zijn nog gaande. De minister antwoordt aan den heer Smeenge en den heer Treub, die bei den, om tot duurzame-verbetering te geraken, aanrieden om 't Noordwil- lemskanaal door het Ryk te doen over nemen, dat zulks niet kan wegens de financieele bezwaren. De heeren Smeenge en Duymaer van Twist bepleiten verbetering van het Moppelerdiep. De minister betoogt, dat clo schuld van vertraging der verbetering niet ligt bij de Rogeering, die steeds by de betrokken Godepnteerden'op spoed heeft aangedrongen. Intussehen komt do zaak nu spoedig in orde. Als er oen waterschap gevormd is, zal de Regeering met een wetsontwerp kun nen komen. De heer Ter Laan acht bij het verder debat hot ook noodig, dat maatregolen genomen worden om het automobiel- verkeer zoodanig te regolon, dat meer waarborgen voor de veiligheid gege ven worden. Hiervoor zijn dus ge neesmiddelen-mogelijk het stellen van eischen van bekwaamheid aan den chauffeur, intrekking van het rijbewijs van hen, die roekeloos rrjdenaan sprakelijkstelling van de inzittenden of van do eigenaars van automobielen of van de lastgevers voor de ongeluk ken, die zij veroorzaken. In verband hiermee bespreekt hy het ongeluk dat op 't Copernicusplein 's Hage voorviel, waarbij een meisje werd doodgereden. De minister zegt wel in de stukken, dat deze zaak goed onderzocht is. Maar spreker weet dat er twee per sonen niet door do politie gehoord zijn, die zich vrijwillig hebben aange boden om to getuigen wat zij hebben gezien van deze noodlottige aanrijding. Het was de auto van mevrouw Harte van Tecklenburg, en er is aan de familie van het meisje geen schadevergoeding aangeboden. De minister is het volkomen eens met hen, die meenen dat er in 't alge meen te snel gereden wordt door auto mobilisten, zoodat do mindere sympa thie jegens de automobilisten wel eenigszins begrijpelijk is. En het eigen aardigst is wel dat zij, die het minst haast hebben, het hardst rijden. In tussehen valt daartegen te waken door de Gemeenten, die de bevoegdheid hebben gekregen tot beperking dier snelheid. Het stellen vao eischen van bekwaamheid aan chauffeurs zou geen resultaten opleveren, want in het feit dat een chauffeur netjes achter of vooruit kan rijden, of snel stoppen e. d., ligt nog niet een absolute waar borg, in verband met den tact en het zenuwgestel van den chauffeur, dat deze tot rijden bekwaam is. De overige door den heer ter Laan aangegeven middelen kunnen reeds thans worden toegepast, maar liggen meer op het terrein van het departement van Jus titie, evenals het gebeurde op het Copernicusplein. Avondvergadering. Toen een half dozijn sprekers bij de afdeeling Spoorwegen A'an de Wa terstaats begroot ing tezamen 2l/t uur hadden in beslag genomen, drong de Voorzitter ('s avonds kwart over tien) op zooveel mogelijk kortheid aan. Immers er waren, alleen bij deze af deeling nog 15 Bprekera ingeschreven Daar al de door hen behandelde, zeer uiteenloópende, onderwerpen pensioenregelingen bij S.S. en H. S. M., de opheffing van de commissie van Beheer by eerstgenoemde Mij., de loonen van het personeel, de scheids gerechten, het gebrek aan wagens tot vervoer van landbouwproducten, de verbetering van het verkeer in Zuid- Limburg injverband'jmet le enorme uitbreiding van de kofenproductie (om nu alleen maar de voornaamste <e noemen) in het antwoord van den Minister terugkomen, zien wij geen reden om hieraan een overzicht toe te voegen. Om 11 uur begon de heer Troelstra (de derde van de vijftien) een rede voering over den toestand van hat spoorwegpersoneel, die naar hij reeds bij den aanving verzekerde, niet kort zou kunnen zijn. Deskundigen op de perstribune raamden den duur op 1% a 2 nur. HSOI8CH N1JËÜWS. Atjeh. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden' seinde 4 November Keerde gisteren op standplaats terug bezocht zonder militaire dekking op Tangse en •Geumpang na alle land schappen nagenoeg alle Moekiras ont vangst hoofden en bevolking liet niets te wen8chen bij overal gebonden be sprekingen was algemeene indruk men zich thans geheel bij toestand heeft neergelegd en tevreden is politieke toestand sinds vorig jaar dan ook zeer vooruitgegaan hoofden en bevolking betoonde overal voldoende medewer king Pidie bij overvalling schuil plaatsen Tenkoe Dagang Blang Djeu- rat en Teungkoe Haroen neergelegd respectievelijk 12 en 9 kwaadwilligen, waaronder Panglima Pang Tjoet Bon, Oelamas Teungkoe Samalanga en Teungkoe Meunaaali Batoë, bonde- hoofd Teungkoe Haroon, bendehoofden Pang Inadir en Pang Karim, bu t 3 beaumonts, 5 domUi bussen, gemeld 4 kwaadwilligen, be vol kings patrouille onder zoon v.m oeloëb dang van S-iraa Indra legde 1 kwaadwillige neder; de aanvoerder en eon zijner volgelin- 'gon sneuvoldon Lho Soekon gearres teerd, 1 kwaadwillige.; Meergebied gemold 17 kwaadwilligen Gajoe Loeös neergelegd 4. gemeld 4 kwaadwilligen gearresteerd 1, buit 1 karabijn M 75 licht gewond 1 mindere, lichte zolf- verwonding 1 mindere Singkel neer gelegd drie kwaadwilligen, licht ge wond 2 minderen. Wij vestigen in hot bijzonder de aandacht op liet eerste gedeelte van bovenstaand telegram, dat werkelijk goede tijding brengt en voedsel geeft aan de vorwnchting, dat do Atjeh- zweer nu werkelijk nan het genezen is, merkt do „Java Bode" op. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden seinde 11 November: Lho Soekon door val lichtgewond oen mindereMoulaboh gearresteerd een, gemeld 42 kwaadwilligen, waar onder Oelama's Teungkoe di Mata Ië en Teungkoe Chalifah met de hoofden bekende priesterschool boven Seuna- gan en bendehoofden Tenkoe Radja Pakeh en Pang Gam door bevolkings patrouille uit Seunagan neergelegd 1, gearresteerd twee kwaadwilligen. St. Nicolaas bij de Politici. St. Niklaas kwam weer eens rijden In 'thom dierbaar Nederland, Bracht cadeautjes mee en lekkers, Strooide 'tuit met volle hand. Voor den Nederlandschen Jonkheer Om zijn „eerlijkheid" gezien, Bracht hij hij is op de hoogte Een moderne guillotine. Ook bij KUYPER, Groote Leider, Bracht de Sint een kort bezoek Als emeritus kreeg deze. Van den Sinteen sjamberloek. Toen kwam NicolaaB bij TALMA En die kreeg dat was niet mis, Een ontwerp van wet, dat practisch En dat heusch uitvoerbaar is. THEO kreeg de man had 't [noodig Bij dos goeden Sints bezoek, Een cadeautje, zijner waardig, 't Nieuwste anecdotenboek. En voor KOLKMAN, die steeds [doen wil, Wat vóór hem DE MEESTER dee, Bracht de Heilige, vol attentie, Eenoorspronkelijk idee. Voor COLIJN die o zoo knap is, En graag 't contingent vergroot Bracht de Sint een heel groot leger Van soldaatjesmaar van lood Om (is weer obstructie noodig, Wegens hem gedanen hoon)„ Troelstra 't werk wat te verlichten, Gaf hem Sint een gramofoon. En voor SCHAPER, die zich heesch [praatt', 't Werk was zwaar, dat snapt men wel Bracht de Sint een groote doos vol Met Pastilles Gerandel. WENTHOLT kreeg twee mooie [poppen (Hoe de Sint 't bedacht is kras) 'n Dominé mot epauletten En 'n marinier met witte das THEUB, BORGESIUS en VAN [HOUTEN Kregen (wyl de Sint het dwaas En verkeerd acht al dat kibbelen) Slechts een roe van Sinterklaas (Vrijz. Wkbl. v. R'dam.) De zeeman H. J. L. viol, toen hij zich in den nacht van bondag pp Maandag in de haven te Amsterdam aan boord wilde begeven, van de trap in het water, na oerst op de remming te zijn gevallen. Met ernstig gewond hoofd word hij op het droog e gebracht, waar slechts de* dood kon worden ge constateerd. Scheepsramp. Uit Rouaan wordt aan de „N. R. Ct." geseind Een brand, gevolgd ctoor eon ont ploffing, heeft zich voorgedaan aan boord van het stoomschip „Ilardy", van de Services maritimes du Tróport te Londen, op 3 mijlen van de kust. Stoombooten hebben de bemanning opgonomon: er zijn I doode en 6 gewonden. Uit de Waalhaven te Rotterdam worden vermist twee houtvlotten, sa mengesteld uit 119 dennenhouten pa len, lang 5 tot 10 meter en 115 stuks 9 tot 10 meter lange vurenhouten te legraafpalen. GOUDA, 12 December 1911. Vrijzinnige Studie- en Propagandaclub- In de gisterenavond in \iet Schaak bord gehouden ledenvergadering dei- op 22 Nov. j.l. opgerichte vereeniging van vrijzinnigen werd besloten deze vereeniging don naam te geven van Vryzinnigo Studie- en Propagandaclub. Als definitief bestuur werd gekozen de heeren I. van der Want, Voorzitter. Mr. E. Kortenoever, Vice-Voorzitter, F. Tieter, le Secretaris, A Mogendorff, 2e Secretaris', L. van der Beek, Pen ningmeester, A. Schoonderwoerd en E. J. Vonk. De heer P. Bokhoven Wzn., die in het voórloopig bestuur zitting had, had beiichl ingezonden wegens drukke bezighouden geen bestuursfunctie te kunnen aanvaarden. De Statuten en het Reglement wer den Vastgesteld. Uit de Statuten blijkt dat de Ver eeniging zich ten doel stelthet be- studeeren van sociale, ecoftomische en politieke vraagstukken, voorbereiding voor de propaganda voor de vrijzin nige beginselen en bevordering van éénheid tusschen de vrijzinnigen on derling. De afd. Gouda van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht had, als 1° ver gadering in dit seizoen uitgeschreven oene lozing door mej. Mr.®. C. van Dorp in de Sociëteit „de Kóunie"HI Voor een niet talrijk publiek sprak Mevr. PrinceSchim van der Loeff een woord van welkom tot de aan wezigen en zette hierbij het doel van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht uiteen. Mej. van Dorp had als onderwerp gekozen: de arbeid der gehuwde.vrouw. Spreekster splitste dit onderwerp in drie gedeelten, nl. de arbeid der ge huwde proletarische vrouw, der ge huwde ambtenares en der gehuwde vrouw uit de hoogere standen. Aller eerst gaf spr. een overzicht van het groote aantal gehuwde en ongehuwde vrouwen, dat arbeid verrichtte, en lichtte dit met cijfers nader toe. Daar spr. met mej. Anna Polak, directr. van het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid, en den inspecteur van den arbeid, thans Prof. de Vooijs een preadvies over deze kwestie uitgebracht had, kon zij dit zoo nauwkeurig mogelijk doen. De vraag of de arbeid der gehuwde vrouw toegenomen was, meende spr. bevestigend te moeten beantwoorden. Deze bedraagt 2 pCt. meer dan van de Qögehuwden. In Duitsehland was een zeer con scientieus en nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de vraag of de arbeid der vrouw uit armoede geschiedde en algemeen was men van meening dat dit het geval was. De geldelijke voor- deelen werden evenwel gering geschat De gehuwde vrouw op de fabriek ver liest haar natuurlijke zin voor het huis houden, terwijl daarbij een groot gevaar dreigt, nl. het hygiënische gevaar. De zuigelingensterfte, hoewel moeilijk sta tisch te constateeren, is dan ook i grooter. Spr? gaf als haar mee; ning te kennen dat men niet moest ingrijpen in de arbeid der gehuwde vrouw buiten, maar wel in de fabriek. Na de pauze behandelde Mej. van Dorp allereerst de beperking en be scherming der arbeid van do gehuwde vrouw. Vooral in Engeland is men sterk bezig om deze te beperken. Het denkbeeld deze absoluut te verbie den, gaat volgens spr. te ver on zal dan ook meer kwaad dan goed doen. Immers, als zij denken geld er bij te moeten verdienen en men verbiedt haar te arbeiden on deze verdiensten houden dan pp, zal zij zich er niet aan storen en trachten liet op een andere manier er bij te verdienen. Spreekster had daar al menigmaal over nagedacht* en als haar meening dacht zij een ar beid van bijv. 6 uur per dag voor of na den middag. Do vrouw had dan gelegenheid genoog zich tenminste een maal te geven voor een goede maal tijd. De verdiensten zullen dan toch niet zooveel minder zijn. Reeds op velschillende plaatsen in Engeland en Duitsehland is deze maatregel reeds toegepast en met succes. Ook over do arbeid in de fabriek voor meisjes be neden en-boven 16 jaar gaf spreek ster hare bevindingen te kennen. Wat do arbeid der gehuwdo amb tenares aangaat, meende spr. dat dozen hot deden om een hoog ren levens standaard te beruiken. Reeds op ver schillende plaatsen o. a. ook in gemeen teraden, is deze bekende quaestie roods genoeg besproken in vorband mot het dienstbelang, doch meestal was de conclusie: de vrouw behoort in het gezin, daar de hoofdgedachte. In de hoogere standen was de arbeid der gehuwde vrouwen meest oen" uit sondering, on werd slechts bij een en kele bogaafdo vrouw gevonden. Dit was meer oon vraagstuk van psychi- schen aard, dat ieder voor zich moest oplossen. Doch de arbeid der gehuwdo proletarische vrouw noemde sproekstor eon sociaal en economisch vraagstuk, wat dringend nadere regeling be hoefde. Mevr. Prince dankte daarop Mej. van üorp namens do aanwezigen zeer voor do leerrijke rede, door haar go- houden, waarna do vergadering ge sloten werd. Tarief wet -Kolkman. Wij herinneren onze lezers aan de groote openbare vergadering in de Sociëteit „de Róunie" op Woensdag avond 8 uur, waar den hoer W. de Jong van Scheveningen van zuiver economisch standpunt do Tariefwet— Kolkman zal behandelen. Zooals uit de in dit nummer go- plaatste advertentie blijkt is debat go- wenscht. Ieder belangstellende heeft voor deze lezing gratis toegang. Hot Ilbld. schrijft: De laatste van de bijna 3600 palen waarop weldra het gebouw van de Effectenbeurs te Amsterdam verrijzen zal, werd gistermiddag op echt oud- Amsterdamsche wijze in den weeken bodem geslagen. De laatste paal geheel in sparregroen* gesierd, werd door 20 mannon van de drie heiploogen op hun nek rond den grooton kuil ge dragen, terwijl de eon-en-twintigste der heiers met een nationale vlag er boven opzat. Juist om kwart over drie werd dp laatste paal in de hei stelling die als de twee andere de vlag in top voerde geheschen en toen dan ook deze in den grond ge dreven was, werden op elk dor drie laatste palen vijf saluutschoten afge vuurd, tot niet gering vermaak, van de zoovele duizenden toeschouwers die zich verdrongen om den reusachtigen kuil, waarin wij opmerkten den heer H. J. Noderhorst uit Gouda, den aan nemer van de grondwerken. Wadpinxveen. Te Santpoort is Za terdag in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer S. C. Tuymelaar, oud-burgemeester dezer gemeente. hoe 't mij grieft, dat men thans weer een beleodiging poógde te distilleeren uit wat geheel omgekeerd strekte om den zoen te bezegelen. Ik herhaal u daarom hier gaarne, wat ik in de Kamer betuigde, dat het mij leed was, de uitdrukking „gekwetst" te hebben gebezigd, die u blijkbaar smart had veroorzaakt, on dat ik ze daarom volgaarne terugnam. Kon ik dit nu maar evenzoo doen met de woorden waaruit men nu weer gif zoog. maar dat kan ik niet, omdat hiormedo een onmisbare schakel uit,de verzooning zou uitvallen. ffyt zou mij te ver leiden, zoo ik dit in dit schrijven toe lichtte. Het is daurom beteri dat ik het ganscho incident, zoodra ik tijd vrij krijg, eens in een afzonderlijk vlugschrift bespreek. Althans eer 't win terreces voorbij is, hoop ik u oen daartoe strekkende brochure te kunnen aanbieden, onder den titel, dien gij mij inspireerdet: Afschuwelijk misverstand. Ware ik toen dr. de Visser, na den heer Patijn, sprak, nog in de Kamer geweest, zoo zou ik terstond geripos teerd hebben maar ik moost weg, en kon niet verraoedon, dat dr. I)e Visser, of wie ook, nog op de zaak zou terug komen, danr de Voorzitter het persoonlijk feit reo'ds gesloten had. Zonder in iets do bandon' van po litieke kameraadschap in den strijd voor de u en mij heilige beginselen losser to laten worden, blijf ik gaarne geheel de uwe, KUYPER. 's-Gravehhage, 9 December 1911. Aan Zijne Excellentie den Heer J. H. de Waal Malefijt Minister van Koloniën. De „Standaard" bevat het volgende ingezonden stuk: Hooggeachte Heer en Vriend, Het was my oorzaak van geen ge ringe vreugde, dat, toen Vrijdagmid dag de Voorzitter der Tweede Kamer de beraadslaging over het persoonlijk feit voor gesloten verklaarde, alle mis verstand tusschen het Kabinet en my uit den weg ware geruimd. Juist daarom echter kan ik u niet zeggen I vaalste Ber-ichten TWEEDE KAMeE. Zitting van heden, 12 December. Begrooting van Binnnnlandsche Zaken. Aangezien om half elf geen vol doend getal leden tegenwoordig was, werd de vergadering tot elf uur ver daagd. Te 11% uur werd de .vergadering geopend. Het woord Was aan don heer Fieskens '(r.dc.) tot voortzetting zijner Vrijdagmiddag afgebroken rede, nadut de voorzitter had meegedeeld dat als hot vijfde en negendo hoofdstuk Vrij dagavond niet zijn ftfgohnndold, hij ook Zaterdag vergadering zal houden. De heer Fieskens %ees er op dat in sommige gemeonten eon slechte handel wordt gedreven bij den aan koop van oude vergunningen, waar men. voor het verkrijgen van een nieuwe vergunning twee oudo hooft op te koopen. Zaakwaarnemers weten er hun slag bii te slaan en grove mis bruiken komen voor, ten koste van onnoozeie verlofhoudors. Spr. drong niet aan op oen partieele herziening van de drankwet waardoor do wedu wen en weezen van vergunninghou ders die door den dood van man en vader hun nering verliezen sprokor drong w o 1 aan op de vervanging van deze wet door oen andere. Ook eisoht de vervanging der ver gunninghouders die hun bedryf niet wenschen voort te zettenhet zooge- naamdo systeem der zetkasteleins. Schreeuwende onrechtön komen hierbij voor. Men tracht den dans te ont springen door schijn-confcracton te ma- kon die volstroht niet de verhouding aangeven waarin de vergunninghouder en de zetkastelein tot elkaar staan. Verder critiseerde spr. het 'stelsel van intrekken van vergunningen. De heer van Doorn (u. I.) bos prak de splitsing der gemeente 's Graven- zande en de afscheiding van den Hoek van Holland. In die gemeente zijn belangen vereenigd die niet te ver eenigen zyn. Hangende het vraagstuk dor splitsing blijft veel ongedaan in den Hoek van Holland rioleering bestrating roepen om verbetering. De minister heeft gezegd dat bezwaren van financieelon aard de bespoediging der oplossing- in den weg liggen, maar spr. geide dat Waterstaat en Oorlog degenen zijn die hier in den weg staan. De toestand aan den Hoek van Hol land is voorde bewoners onhoudbaar. Daarom drong spr. met allen nadruk by dun minister er op aan dat hij allen spoed zou zetten achter deze zaak. De heer Brummelkamp sloot zich bij den vorigen sprekor aan. De heer Vliegen (s.d.) besprak het wetsontwerp in zake gemeentebelas tingen dat nu bij de commissie van voorbereiding is. Spr. vroeg of de minister van binnenlandsche zaken hem niet eens wilde zeggen of er iets van deze zaak in deze periode zal te rechtkomen, en zoo ja hoe de minister zich de zaak dan voorstelde. Spr. achtte de kwestie om de uitbreiding der be voegdheid in den gemeentebesturen over het opleggen van belastingen, urgent. Een enkel woord wilde spr. zeggen over grensregelingen in gemeenten. Door de economische bloei van stukken in gemeonten zijn eigen aardige toest. ontstaan. Zoo bijv. in de gemeente Emmen, die op dit punt al een zeer abnormale gemeente is. Het eene deel is een zeer bloeiend dorp geworden, het andere is even klein onbeduidend gebleven. Don Haag. De vorstin van Bentheim is hedenochtend por staatspoor naar haar voretendom teruggekeerd. II. M. de Koningin-Moeder deed haar zuster in het station uitgeleide. Mede waren daartoe tegenwoordig de Grootmeester van Hr. Ms. Huis, Jhr. de Ranitz en de kamerhoer van de Koningin-Moeder, luit.-kolonol Jhr. van Tets. Peking, 11 Dcc. Niettegenstaande do qfkoudiging van den wapenstil stand, hebben weer gevechten plaats gehad in do omgoving van 8iigkiat- sjwang,waarin de keizerlijken de overwinning behnaldo. De achterhoede van Sjnngsjoon is bij Pockon byna geheel in den pan gohakt. ïq antwoord op otm telegram van llwangsang, 'den vroegoren aanvoer der robolien, die aan Jooansjikai b«t presidentschap der republiek aanbood, wanneer deze do jtijue der opstande-. liugon wilde kiezen, verklaardo Jooan, [dat de buitonlandsche rogeoringon een republiek nooit zouden erkennen. Ontzettende brand. Borlijn 12 Deo. De Lokal-Arrzeiger verneemt uit. New-York dat hot Luna- Park in brand staat. Het geheele ('oney-eiland wordt bedreigd. De geheolo New-Yorkscho brand weer is uitgerukt om to trachten dezen geweldigen brand tq blusschon. Den Haag Heden had de vorkoo- ping plaats van het eerste godeelto van het hout, dat door den storm in len nacht van 30 Sept op 1 Oct. werd neergeslagen. I)it godoelto dat betrof de boomen uit de koin der go- meonto en van een godoelto van den Schovoningschen weg bracht f 4769.25 op. Er 'waren veel belangstellende koo*pers, die het hout zeer roomden. I Den Uuag, Z. K. tl. de Prins wordt Donderdag te 9 uur van het Loo in [do Residentie verwacht. Madrid, 12 Dee. I)e koningin van Spanje is lieden voorspoodig bovallon van een zoon. GKOKNTEN/VEILING. D nsdag 12 December. Bloemkool 1° soort van f 12 tot f 145 p. 100 Idem 2" soort van f 7 tot f9 p. 100. Wortelen f5.00 tot f6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Uien f 5.50 nor H.L. Sav. kool 13 ets. por stuk. Roodekool 16 ets. per stuk. Groenokool 3Va Por "tuk. Kroten f 4.00 por 100 bos. Andijvie f 2.50 tot f 4.00 per 100 bos. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor' 1ste kw. 43, 2e 40 en 3e 35 eont por half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- kooien goed aangevoerd. Vette Kalveren goede aanvoer, 1ste kw. 31, 2e 28 3e 25 cent per half kilo. Stieren rod. aanvoer lsto 1cw. 36, 2de 31, 3de 26 cent por half kilo. Handel in vet vee beste kwaliteit duur, mindere soorten iets lagor, vette kalveren en stieren iets vlugger, ma ger vee Btug, doch prijshoudend. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 762.4 te Porpignan, laagste stand 732.8 te Thorahavn. Verwachting tot don volgenden dag: Toenemende tot krachtige zuidelijke tot zuidwestelijko wind, betrokken met regen, later wellicht opklarend, iets zachter. der nieuwste modellen Wintermantel», - Costume», HousenJ upes, J upons, R olies en Japoii8t,offeii alsmede eene groote keuzo PRLTIiRIIEIV van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. HURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 8 Doe. Hara Baten- dina, ouders W. Reis 8. B. Brouwer. 10. Pieter, ouders E. van La vieren en A. C. Tak. 12, I»endert Cor nells, ouders J. Blaa^è'r en L. C. Rijn bout. Johannes Lambcrtus, ouders J. M. Jaspers en H. M. C. Stolkwijks. OVERLEDEN 10 Dec. G. Borlijn gehuwd met C. Nieuwland. 0. G Kunst, 83 j. wed. J. B Iienierse. 11. J. van Leeuwen 9 j, A. C. Bak ker 4 mnd. - J. Boef. 17 mnd. VAX DKN ËtfecieiSi*#tleUeAiBst«r(l*ffi 12 DEO 1911. fl. Vorige Koen ran Mtaatgleeuineeu k,xt* Nod. Gort. Werkelijke Schnkl ,3 pot. 823/h Ooatenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 pot. y id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1807-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899,4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. itauk cu ('redlef-lustel- llllfCU Ned. Bankaandeelen ludustr. Onderiif mliireii American Car Sc Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U, S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. hol. redlef lusted, en uituur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jftv. Cultuur M ij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RodjangLobong, Mijn bouw My. Aand. Groat Oobar Aand. IVtroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart ïiyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgost. Prof. A. tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe Aanban Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. diversen Maxwel Land Qpant Gert. v. Aand. Lira. Gert. v. Aand. Spoorwegen. floll. IJzeren Spoor- wegray. Aand, My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W araeh&u- W eenon Spoorwegmij. Aancl. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Brie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieleeniugeu Amsterdam Aand.3 pet Hongarye. Thei. s-Ite- gulimngs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4D/v pCt. Nat. Staatsfondsen vaster, Buitoni. •til, Mijnen vaster on prijsh., Tram- waarden luier, Amerikanen zeer vast. vooral Steels en Amalgamated, Wabash prijshoudend,' Petroleums lusteloo-, Tabakken zeer stil, Culturen zwakker, Rubbers'prijshoudend. 91V, 910, 64 - 90%. 90%. 03% 93% S3,J/ie 89% 88% 47% 104'/, 87% 69% - 208 - 54 71 54'/, 72% 26 64 05% 221% 286 186% 2-20 288 186%, 61 02 570 44 570 44% 161% 101% '■152 454% 438 - 177 177'/, 115 - 16% 17 111%, 1 15 - - 82 «i% 93 - 65",» «3'%. 183'/, f 106.- f - 98'%, - '30%, 31% 1733/ 7 175% 7% lot'/ 102'%, 151'/ Jl

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2