Kerst geschenken. SCHOEISEL KERST-GESCHENKEN. „Alhambra Flottante" VEST b.d. Gasfabriek. POLYEUCTE, warËSS Kerstboom Adverteert in dit Blad. fl Eouwmanswoning UITVOERING „PAULUS" C. SMITS, Spuistraat tegenover de Passage Bouwterrein WOONHUIZEN Telephoonnet Gouda. „ARNOLD SPOEL" TAMIMIAU'S JAM d.e BESTE. ELST BIJ ARNHEM. Openbare Uitvoering Anion Coops. Orgels vanaf f 10. I SOHNEPPEE'S Piano- en Orgelmagazijn Hoeden en Fournituren JB-qJLte» leun.d.. Buitenlandsch Nieuws. Brieven uit de Hofstad Landerijen onder Waddinxvecn, Advei'tenliën. Heerenbuis, WINKEL- EN WOONHUIS op Maandag 18 Decembrr, Groote Repetitie Ammoniak seep by ANTON COOPS, Stadsmuiekscliool te Gouda, •p WOENSDAG 2Q DECEMBER 1911, da UBiddijs lei 1'/, ei des Honds lei 7 oir io do Soe. „OisGeooegei Silt- a ÜMrtaij m. TWoru Piano, tM en Alt-viool, Orgel, Vielonrrl, Blaasinstmneiln, Contra-Bas. Rmserwater Kmsmuut Ponceletpaslllles- WIJbcrllablHteo. tieratidelpaslllles Teercapsoles Teerllkeur, enï. fXteine matje* hijgen a r 0.04 Kerstbooiiieii. Kerstdiner. T. CHEBAS, Wijdgtmat. Sohoenhandel. Kleiweg 41$. A.oiula Fijn Dames- en Heeren Probeert onze f 1.25 per Liter Auibevel.nd, Firma LOIRENN, cTZuima Rauza in (Piano's an brgals. gegarandeerde, gebruikte Piano's en Orgels, Pianosloelen vanaf f 6, Pianolampen vanaf f 6, Plano- eo Orgellusters vaaaf f 2. ttuzieklcssenaars vanaf f 2, Mooie Muziekstandaards vanaf f d 30. Citers vanaf f 2.60. Alle beslist gestemde zuivere Instrumenten- MARKT 7, GOUDA. Stemmen, Inruilen. Rep&reeren. Solide. Billijk. Gegarandeerd. maakt bekend dat, in plaat* van Kattenginjrcl de liir- pluatN van het THEATER8CHIP i« Onder meer zal worden opgevoerd W Slechts enkele Voorstellingen. den Haag. Grootste sorteering nieuwigheden ter verstoring van den Ongeëvenaarde keuze. ten kennis geven ven een longlijder, wanneer hij een glasblazer drie jaren onder behandeling heeft gehad, en van een huidontsteking, wanneer hij over een suikerwerker zeven dagen heeft gedokterd, voor een ontsteking van het schoudergewricht bij een vlaswerker heeft hij veertien dagen tijd, vttpr huidkanker bij een met selaar vijf jaar, enz. Onder de hierboven aangestipte bepalingen is veel, dat reeds onder de oude wet bestond, doch daarnaast zijn allerlei nieuwe regelingen en voorschriften in gewijzigde wet en bestuursman) regelen opgenomen Aanvankelijk zijn nog geen belang rijke wijzigingen noodig in de werk tijdregeling der bedrijven, die tot heden onder de Arbeidswet vielen. De nieuwe wet geelt aan dat de beperking van den arbeidsdag tot 10 uur, als ook de vrije Zaterdag middag voor bepaalde' categorieën van personen eerst na een jaar van kracht wordt. Echter de gewijzigde bepalingen van administratieven aard moeten reeds van af 1 .fan, 1912 worden nageleefd. Evenals vroeger worden de ar- heidskaarti ti door of namens den llurgemeester uitgereikt. Daarbij moeten thans ook voor gehuwde vrouwen in fabrieken en werkplaat sen arbeidskaarten aanwezig zijp. Voorts behoeft thans niet meer den naam van den werkgever op de arbeidskaart worden vermeld, zoodat bij verwisseling van patroon de kaart eenvoudig aan den arbeider kan worden gegeven om die bij zijn nieuwen patroon in te leveren. De oude arbeidskaarten ■zijn geheel vervallen. Voor alle jeugdige personen, met uitzon dering van ben, die op 1 Jan. 1912 16 jaar zijn en voor gehuwde vrou wen, die in eett fabriek of werk plaats arbeiden, moeten nieuwe kaarten worden aangevraagd. De arbeidslijsten zooals die door den.Minister van Landbouw zijn vastgesteld zullen verkrijgbaar zijn op alle postkantoren. De arbeidsregisterB, volgens model van den Minister van Landbouw moeten bij den boekhandel worden aangeschaft. Echter worden voor de eerste inrichting door de dis trictshoofden der arbeids-inspectie voor 1 Jan. 1912 aan ieder werk gever (in een beperkt aantal) gratis een of meer registers verstrekt. Voor mannelijke personen van 17 jaar en ouder kan ook een aan ze kere eischen voldoend register, een loonboek b.v., als arbeidsregister dienst doen. Datgene wat omtrent arbeidslijs ten en registers is bepaald is van toepassing op alle ondernemingen, waarin of waarvoor door één of meer jeugdige personen, één of meer vrou wen of meer dan 9 mannelijke per sonen van 17 jaar of ouder in fa brieken of werkplaatsen arbeid wordt verricht. Ilefc Fransch-Duitscho Marokko- verdrag in do Fransohe kamer. Donderdag is het bovengenoemde traetaat in do Franscho kamer aan do orde geweest. Het zal voor het minis terie eon tjjd van spanning wezen, die, nu volgt. Het ia immers een bekend feit, dat er in de Kamer een zekere stemming heorschfc om hot kabinet by do eerste <öe beste gelegenheid onderst boven te werken; het middel daartoe is altoos een motie. Eeen aantal inter pellaties, waaruit dan natuurlyk moties geboren worden, staat dan ook te wachten en reedB Woensdag is er een poging gedaan, om het ministerie zoo spoedig mogelijk Het vuur aan de schenen te leggen. De presidonten der vorschiiloüde kamer groepen hadden l&sloton om deze interpellaties onmid dellijk te doen plaatshebben na de be spreking van hot verdrag, maar de minister-president Oailloaux wilde voor alles tijd winnen. Daarom liet htfeen van de ministerieelen voorstellen, deze interpellatie» te houden nadat het ont werp was afgedaan, ook in den Senaat- Hiertegen stelde zich Jaurós te weer. Hjj zette in een korte, scherpe rede uiteen, wat den minister-president had bewogen een dergelijk voorstel te laten doen. Voor dezen was het tijd gewon nen, veel gewonnen. Het scheen, dat de Kamer deze redeneering aan vaardeten minste men applau- diseerde luidruchtig. Daarop kwam echter de afgevaardigde voorsteller met een mop om het voorstel te redden. Hij zei onder onbedfmrlijk gelach.' „Gooi het ministerie nul nog niet om, dan is ?r niemand meer/die het trayAdat wil verdedigen. Enfin, de executie werd dus voor on bepaalde» tijd uitgesteld. Donderdag is\toen de behandeling begonnen. AllereXrst moest er gespro- kon worden over V>en voorstel tot uit stelling van don» afgevaardigde de Musa. Deze wilde de behandeling na de beëindiging der Fransch-Spaansche onderhandelingen. In oen zeer ernstige rode zette hij uiteen wat het verlies van een groot stuk van den Congo voor Frankrijk betoekonde. Hij vroug waarom juist deze kolonie is uitgekozen om aan Duitschland - Jten geschenke aan te bieden. Dan becritiseert hij de wijze waarop do Parlementsleden tot de kennis van de feiten moesten komen. Na graaf de Mun kwam de minister van buitenlandsche zaken, den heer de Selves aan het woord. Hij vroeg aan de vergadering eerst deze motie te verwerpen. Dan zou hij daarna zijn toelichtende rede houden. Hier van wilde echter de Kamer niet weten on daarom bogon de minister maar. Na het zenden van oen «chip naar Agadir door Duitschland, had de Fransclie regeering do vraag bespro ken of zy ook een schip zou zenden. Daar echter Duitschland had gezegd, dat het goen landingsplarmon had, oordoelde men hefc zenden van een schip onnoodig. Van Frankrijk was het idee uitgegaan een vet-goeding in elk geval buiten Marokko te geven. Van Duifcsohe zijde had men toen daarvoor den Kongo aangewezen. Daarna deelt hy bijzonderheden mee ovor het verloop der onderhandelingen om ten slotte aan te toonen, dat de ruil voor Frankryk zeer voordeelig is. Jaurès drong daarna aan op een regeeringsverklaring waarin zou wor den uiteengezet in welken geest do onderhandelingen met Spanjo zouden worden gevoerd. Hy wilde dat Spanje zou blyven voor Frankrijk de groote, goede on trouwe yrienu die het steeds geweest is. Nadat de minister-president in dien zin had geantwoord, werd de motie- de Main met 448 togen 08 stemmen verworpon. Gevraagd. Meermalen, wordt een geneesmiddel gevraagd tegen de kwellingen van aambeien. Voor ben, die Foster's Zalf kennen, aal hot niet moeilijk vallen deao vraag te beantwoorden. Allen, die aan aambeien lijden, Weten hoe hinderlijk, pijnlijk en kwellend deao kunnen rijn. Dikwijls is hot den lijder onmogelijk te «taan, te liggen of to Kitten en weet hy niet welke houding hn moet aannemen om de pijn tot bedaron te brengen. Aambeien komen gewoonlijk moer by vrouwen voor dan bij mannen ay worden vaak verooraaakt door hardnekkige ver stopping en vertoonen zich dikwijls na de geboorte van een kind. Voor aambeien, hetzij in- of uit wendig, is Foster's Zalf het genees middel by uitnomendheid. Vanaf do eerste aanwending doet haar voraaoh- tende werking aioh gevoelen on talrijk z\jn de gevallen, waarin na het ge bruik van. slechts één doos do patient van ayn IjjAott verlost wa«. Foster's Zalf (let op den jnisten naam) is to Gouda verkrijgbaar by do hoeren Wolff Cp., Wosthaven 11 j en Aut. Ooops, Wydstraat 159. Too- aending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.76 voor één, of f 10.voor aos dooaon. ItaliëTurkije. Klachten ovor Italiaansche oorlogs- prakfcyken. Berlijn, 15 Dec. De Agence Otto- mane plubiceert een telegram, dat het ministerie van oorlog van den com mandant van de Turksehe troepen in Bengasi, Edhem-pasja ontvangen heeft. De Italianen zouden dum-duni kogols gebruiken. In verschillende der buitge- maakto kisten mot schietvoorraad wa ren dum-dum kogels en ook verschil lende ontplofbare patronen, die volgens de internationale conventies verboden zijn. De Turksehe generaal verklaart, dat do Italianen ditmaal wel niet de vermetelheid zullen hebben deze feiten tegen te spreken, omdat by het minis. terie Italiaansche kisten met dumdums- had gezonden. Vender klaagt hij over1 de barbaarsche wijze, waarop de Ita lianen op het slagveld huishouden. Hy zou wenschen, dat Enropeesche jour nalisten in het Turksehe kamp kwa men. Berlijn, 15 Dec. Uit Athene wordt aan de Nationaal Zeitung geseind De Engelsche gezant heeft ambtelijk aan de Grieksche regeering medegedeeld, dat het tijdelijk aan land zetten van Engelsche matrozen aan de Soeda-baai volstrekt niet aanduidt, dat Engeland bijzondere plannon betreffende Kreta heeft, en verder dat Engeland evenals het tot nog toe steeds gedaan heeft, met de andere mogendheden hand aan hand zal blijven gaan Ook was het bericht, dat men den afgevaardigden van Kreta had toegestaan om met Engelsche booten do reis naar Grieken land te maken, onjuist. Athene, 15 Dec. De bladen melden, dat 25 Kretenze afgevaardigden, die zich ingescheept hadden, met het doel zich naar den Piraeus te begeven, in hun vertrok verhinderd zijn door Fran- sche zeelieden. Berlijn, 15 Dec. Volgens de Avanti" is men in toonaangevende kringen te Home absoluut niet tevreden met den militairen toestand op het oor- logsfcerrein. Bij Tripolis is het den Turken en Arabieren gelukt, de Ita- talianen, tegen de Italiaansche bedoe ling in, gedurende het ongunstige jaargetijde te dwingen tot den op- marsch, on den terugtocht te aan vaarden in goede orde naar een gun- stiger positie, die de straten van Hom» en Tripolis behoerseht, Deze zelfde taktiek volgen zij nu in Cyrenaika, waar zij voor Benghazi enjlerna over 21.000 man beschikken, terwijl de Ita lianen daar niet meer dan 25.000 man hebben, waarbij ook in aanmerking dient genomen te worden, dat het terrein by Derna veel ongunstiger is voor de Italianen dan by Tripolis. In Rome is men dan ook zeer bezorgd over de a.s. gebeurtenissen bij Derna en Bonghasi. In Napels zijn 10.000 man gereed om de troepen.in Cyre naika te versterken. Wanneer deze in Noord-Afrika aangekomen zijn, zullen de Italianen totaal over 75.000 man beschikken. Duitschland. Bij een inbraak in oen villa in Wannsee bü Berlijn werden gisteren nacht twee Inbrekers gesnapt door dt^ gendarmen. Er ontstond een gevecht tusschen do gendarmen on wachters oonerzijds on do inbrekers anderzijds. Van weerskanten werd geschoten, een inbreker werd gedood en oen gendarme gewond. 1)« andere inbreker kon gearresteerd worden. Enokland. De heer Halket, de kunstcriticus van de „Pall Mall Gazette", die aan boord van het s.s. Delhi" een tochtje maakte van London naar Marseille, seint uit Tanger aan zijn blad belang rijke bijzonderhedon over de redding van de vorstefijke personen, aan boord van dat schip. Hy meldt, dat de hertogin van Fife, do prinsesAlexandra, mr. Gilbert Mc Caul Bell, en hy zelf, over boord werden geslagen van de boot, die hen naar den wal bracht. De hertogin werd gered door de manmoedige po gingen van admiraal Coaddock, die de reddingsboot commandeerde, en van den hertog van Fife; prinses Alexandre dankte haar levensbehoud aan den moed van mr. Bell, die haar met levensgevaar boven water hield en naar de kust zwom, met de prinses in zyn armen. Haar mbod on kalmte der hertogin werden algemeen ge- prezeu. PlRZlfc. Berlijn,15 Dee. Volgons den Te-^ heranschen correspondent van hefc Ber-" liner Tageblatt moeten 12 afgevaar digden hun mandaten hebben neerge legd om te maken, dat het Huis onbe voegd wordt tot het nemen van een besluit en zoodoende de regeering in do gelegenheid te stellen het parle ment te sluiten en op eigen hand met Rusland te onderhandelen. Trouwens het Medsjliss zou de volgende week, wegens het begin van de treurmaand, vast tot Januari naar huis zyn gegaan. Frankrijk. De in de Fransche Kamer door don Minister van buitenlandsche zaken ge houden redevoering over do Fransch- Duitsche overeonkomst, wordt in de pers met stilzwijgen of met scherpe crifciek begroet. Alleen de „Gaulois" tracht het geringe succes van Minis ters rede te verklaren en schryft, dat de taak bijzonder inoeilyk was voor hem, die sedert 15 jaar aan successen in dé eerste prefectuur van Frankryk gewend was geraakt. Thans moest hij, alz Minister, de, tribune bezagen om> een „vrede van Frankfort", maar zon der oorlog, of beter nog een „Berlijnsch traetaat" te verded'gen. De Selves heeft een zaak, die niet goed was, niet slecht verdedigd. De Kamer wist, dat deze niet goed was, en de Selves wist het nog beter. De „Echo de Paris" vindt, dat de rede van den Minister voor iedereen een ernstige ontgooche ling is geweest. Zonder ©enig medelij den springt Jaurès in de „Ilumanjjé" met de Selves om, alsmedé met de Fransch© diplomatie en sommige staats lieden. „Waarlijk, aldus Jaurès, indien men wil, dat de geheime diplomatie haar arbeid ook voortaan verrichten zal, dan is hefc niet meer voldoende, om de verdragen en de onderhande lingen achterbaks te houden. Men zal ook de diplomaten zelf ergens moeten «verstoppen. Zoodra zij zich vertoonen, is al hun aanzien ineens verdwenen de volken denken er met schrik aan, dat deze mannen, waarbij de onmacht zich door een onevenredig gevoel van gewichtigheid nog accentueert, er aan spraak op maken, het wereldbeloop te bestieren. Wij hebben vroeger den dwerg gehad met zijn reusachtige ver waandheid, die allerlei ontbrandbaar goedje in zijn hol opstapelde, om er op een zekeren dag de oorlogsfakkel mede aan te steken. Thans hebben we een eenigszins'zachtzinnigen prefect, die te minder op de hem gestolde vra gen weet te antwoorden, naarmate hij ze niet schijnt te kennen. De Königlich Bayerische General- stabs-Arzt professor von Nussbaum schrijft: Het natuurlijke FranzJonef- laxoerwater wtjrkt snel, pijnloos en dikwerf reeds bij gebruik van ver rassend kleine hoeveelheden. CXIII. Koningin en Prinsesje zijn dan weer in de residentie teruggekeerd, als steeds hartelijk verwelkomd door de Haagscho bevolking. Het groote huig in het Noord-Einde doet nu niet meer zoo kaal en kil, de vlag der Koningin wappert er weer vroolijk en 's avonds is hefc een en al licht in de gangen on kamers die men van de str»at af zien kan. En de Koningin heeft on middellijk de periodieke ministerieel© audiënties weer aangevangen. De eerste Excellentie die door Hare Majesteit bntvangen werd was die van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, die dezer dagen geheel tegen zijn^wii het mid delpunt was der binnenlandsche poli tiek. Natuurlyk is (dit bloot toeval, al geeft het grappenmakers (en die zijn er in de politiekaanloidinj^ttj de meening, dat de minister hulp gnrg zoeken bij de Kroon zijn party chef. Met dit al heeft het conflict, dat nu zelfs met een bezegelden „zoen" is beëindigd, de gemoederen in en om het Binnenhof sterk geëmofcionneerd. Men zou echter, dunkt mij, verkeerd doen niet aan onmiddellijke gevolgen te denken t. a. v. de politieke ver houdingen, maar toch is het merk waardige debat van de vorige week, dat nu in een brochure zal worden voortgezet, niet zonder belang. Ik heb, zonder eigen meening voorop te stellen, links en rechts geïnformeerd; links en rechts in den politieken zin des woords, iets wat vergemakkelijkt werd doordat de Kamer bijeen is en dan valt er nog wel eens iets op te vangen. Welnu dan, myn totaal-indruk is deze, dat het ongomotiveerd is om te denken dat dr. Kuyper nu zoo wat buiten gevecht is gesteld. Een figuur als Kuyper stelt men niet buiten ge vecht; iemand met zulke bijzondere leiders-eigenschappen en die tientallen jaren zulk een plaats inneemt in de politiek, kan een nederlaag lijden, meerdere zelfs, maar hij komt terug, gezond en wel, vóór men 't denkt. Wel staat vast, dat dr. Kuyper in eigen kring heel wat heeft moeten hooren over zijn houding tegenover het be vriende kabinet. Dat deze in dè be vriende coalitiegroepen weinig sym pathie vond, bleek reeds in de Kamer. Maar ook in eigen kring wordt men bevreesd voor zulk een optreden, dat coalitie en regeering zeer veel kwaad kan doen. Aan de Regeeringstafel was men alles behalve gesticht over den Ommer afgevaardigde en zoo werd mij o. a. verzekerd, "dat de Premier maar half ingenomen was met het besluit van zyn collega van koloniën om in eén verzoenend speechje den heer Kuyper te antwoorden en dat hij dien bewindsman met nadruk zei, dat hij er wel aan donken moest voor zich alléén te spreken en niet namens de geheéle regeering, terwijl voord hefc ft.-Kath. gedeelte van het Kabinet zeer ontstemd was over Dr. Kuyper's critiek. Het is hier zooals zoo dikwyls met parlementaire conflicten cequ' on voit et oe qu' on ne voitpaslÈn dan mag ik allereerst aanstippen, dat de band tusschen dr. Kuyper en zyn partygenooten in de Kamer er niet door verbeterd is. Die was de aller laatste jaren toch al niet meer wat die whs en mij is uit alleszins betrouw bare bron verzekerd dat de heer Kuy per neg maar een drietal medeleden heeft, die hem in alles volgen (Van de Velde, Van Hoogstraten en Duy- maer van Twist); de overigen gevoe len zich in stijgende mate onafhan kelijk van hun partijleider, gaan hun eigen gang, al draagt dit niet de goed keuring des leiders weg. En nog iets ce qu' on ne voit pas Deze parlementaire ruzies moeten een achtergrond hebben, die een heel ander licht er op werpen, namelijk de Staats commissie voor Grondwetsherziening, waar hard gewerkt, maar ook hard gekibbeld wordt en het zijn de ge schillen diè daar tot felle debatten leidden, die in de Tweede Kamer wel eens hun onwelluidende echo's doen weerklinken. Men weet hoe geheim de Commissie werktzelfs de subcommis sies doen tegenover elkaar geheimzin nig, maar zoo veel kan ik U wel ver zekeren, dat men Rechts (evenmin als Links) in de Grondwetscommissie on der de ©energieke leiding van Heems kerk veel bemerkt van de„uniomys- tica". Dat het vooral bij art 192 (oa- derwya) -warm i» toegegaan, mag ik gerust neerschrijven, zonder staatsge vaarlijke geheimen te verraden. Van deze mindere éénstemmigheid zal trou wens wel blijken als over eenige maan den het rapport zal verschynen, het geen, ruw geschat,' nog wel oen maand of zes zal duren. Nu ik toch in dit epistel in de po litiek zit ,het is te begrijpen in da- gen dat het het Parlement vaak 10- urendagen houdt wil ik niet zwijgen over de linksehe concentratiepogingen, die dezer dagen uitlekten. Het is daar een beetje raar mee gegaan. Men had er wel oen geschik ter oogenblik voor kunnen uitzoeken. Zooals bekend is, willen de vrijzinnig- democraten over 't algemeen niets weten van samenwerking metdevrij- of oud-liberalen. De Liberale-Unie daarentegen deed meestal vriendelyk naar dien kant, hetgeen ook volkomen in de lyn ligt van do partij, die hefc midden houdt tusschen Vrijzinnig- Democraten, en Vrij-Liberalen. Nu wil echter het ongeluk, dat de ooncen- tratiepogingen juist publiek domein zyn geworden in een tijd, dat de Li berale Unie, eerst door haar houding bij de behandeling der Militiewet en toen (en vooral daarbij) door die bij het Kiesrechtdebat zich geheel op de lijn der vrijzinnig-democraten en nief op die der vrij-liberalen bewoog, het geen vanzelf de oud-liberalen geïso leerd deed staan in de linkerzyde. Nu zal ik de laatste zijn om te meenen, dat dit niet zal terechtkomen. Voor een ieder, die iets weet van otize politiek, is het duidelyk, dat het in 1913 behoudens buitengewone omstan digheden links tegen rechts zal gaan. Rechts blijft byeen en dwingt hiermee vanzelf de linkerzijde evenzeer op één hoop teloopen. Dat zal bij Links niet „con amore" gaan, wellicht zelfs met openlijk uitgesproken tegenzin. Maar het kan mooiliik anders. Een groep die zich hardnekkig zou verzetten om mee te doen, zou zelfmoord plegen, immers links noch rechts een onderdak vinden. Zoo zal het practisch wel hierop neerkomen, dat de vier vry- liberale zetels niet of niet ernstig zullen bestreden worden en dat deze meest rechtsche groep van links dus meeloopt, zij 't niet hard, met de coa litie van vooruitstrevend-vrijzinni- gen, die komen zal. Onder deze omstandigheden laat het zich verstaan, dat er een strooming kwam, die open lijk en tijdig op hereeniging aandrong. Het zyn natuurlijk die elementen, die allereerst anticlericaal zyn en voor wie het verdere, het meer positieve program, waarmee de vrijzinnigen in zee zullen gaan, bijzaak is. Een voor stel om tot overleg te komen tusschen alle plaatselijke vryzinnige kiesver- eenigmgen is nu verzonden of onder weg. In ieder geval kan men weldra verwachten dat over deze voor de vrijzinnigen zoo gewichtige quaestie overal in den lande (want het ia een algemeen plan) van gedachten zal gewisseld worden. Dat het denkbeeld lang niet overal met gejuich begroet zal worden, staat voor my vast en ik geloof dat uit een algemeen vereenigingsstandpunt zulk initatief van aangeslotenen zonder voorafgaand overleg met eigen corpo ratie en leiders, gezameliik met buiten eigen vereeniging staanden, niet vrjj is van bedenking. De bedoeling die openlijk verkondigd wordt, zal duizen den en duizenden vrijzinnigen sympa thiek zyn, maar de manier waarop en het tydstip dat uitverkoren werd, ge ven aanleiding tot critiek. Het heeft er nu veel van alsof er in de partijen der vrijzinnigen een totaal gebrek aan par tybesef By velen bestaat en wij vreezen dan ook van deze poging voor de vrij- ginnigen weinig goeds. Lukt het, dan aal de minderheid, die niet gering zal ayn, den kop scheef zetten en mislukt het plan, aan heeft het gedebatteer onder elkaar, waarbij veel oud-zeer wordt opgerakeld, verwydering ge bracht in plaats van toenadering. Een krachtig advies van de partijbesturen kan misschien nog veel voorkomen. Anders vreezen wij met groote vreeze, dat de vrijzinnigen in de Juni-maand van 1913 berouw zullen hebben van' de voorbarige plannen, die met voor- bygaan van eigen gekozen leiding, reeds vóór 1912 in elkaar werden gezet voor den sfcryd van l'/j jaar. Wil links coaliseeren bestMaar men zie dan van rechts af hoe zoo iets ineen gesmeed wordt, wil het duurzaam zyn. Kan men dit links niet of nog niet, dan liever geduld oefenen dan onvoorzichtig ingaan op voorstellen, die op min of meer geheimzinnige wyze uit de lucht komen vallen en die op 't eerste gezicht voor velen iets aantrekkelijks kunnen hebben. Het samenklinken van coalities en concentraties in de politiek dient van bovenaf geleid te worden, langzaam aan, met inachtneming van alle voor zorgen, die zulke zakgn vereischen en die in handen moeten blijven van de éérsten in de parfcijformaties. Dat het ooit tot iets goeds kan leiden, wanneer eenige groepjes volgelingen plotseling het initiatief nemen en eigenmachtig tot uitvoering trachten te komen, wil er by mij niet in. Ip ieder geval is er leven door ge komen in de politieke brouwerij. En dat kon geen kwaad, want het werd er wel een beetje saai. Of mag men dit geen winst© meer noemen? HAGENAAR. in den Oostpolder veiling gebracht den 14 December 911, ten overstaan van den onder- [geteekenden Notaris' is ingezet Perceel 1 op f <4- 2 - 3SM 3 - 4 - 91M De AFSLAG blijft bepaald op DONDERDAG 21 DECEMBER 1911, des voormiddags te elf uur in het Hótel „DE ZALM" aan de Markt te GOV DA. Inmiddels worden verhoogingen De Heer en Mevrouw P. BOK HOVEN'Van Vreuminobn betuigen bij deze hun harteliiken .dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hunnen Zoon onder vonden. Gouda. 16 December 1911. Notaris li. V. CAMMIER VAÜ liOOTEIi, te Gouda, zal op Woens dag 27 December a.a., des voor middags elf uur, in Hótel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek verkoopen No. 1. Een goed onderhoudenj op aangenamen stand gelegen met Erf, Tuin en Schuur a.d. Bleekers- singel, no. 77, te Gouda, uitkomende aan de Boelekade, groot 2 aren 19 centiaren. Het pand bevat beneden 2 kamers en suite, en keuken en boven 4 ka mers met zolder en dienstbodenkamer. Het is verhuurd tot 1 Februari a.s., voor f 375.per jaar en is van gas- en waterleiding en vele gemakken voorzien. No. 2. Een ruim met Erf en Grond aan de Spiering straat no. 65 te Gouda. Nos. 3, 4 en 5. Drie peroeelen achter perceel 2, elk breed dfc 4.30 M. en diep db 11.45 M. aan de Kees Faesaens Rolwagensteeg. De nos. 2 tot en met 5 zyn in eigen gebruik en te zaznen groot 8 aren, 30 centiaren. En noa. 6, 7 en 8. Drie goed onder houden en Erven aan de IleerBn.traat nos 143, 116 en 117 te Gonda. No. 143 ia in eigen gebrnik, noe 116 en 117 rijn per week verhuurd elk voor f 1.66. De peroeelen sgn te aanvaarden op den betaaldag der kooppenningen op 1 Februari 1912 en te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór den varkoop dag van 10 tot 12 en 2 tot 4 oren en op dien dag van 9 tot 11 uren (wat perceel 1 aangaat mite vooral belet vragende). Verdere inlichtingen geelt gezegde Notaris. DE aangenomen, tegen genot ,van 10 der verhooging ten kantore van dei ondergeteekenden Notaris H. W. H. FITLO. Aangesloten Tel. No. 291. WIJK Azn., J. VAN, Grossier in Koloniale- waren en Granen, Ma- gazyn en Kantoor, Kei zerstraat 42, Kantoor 8—8 uur. 292. DEE, F. A., Apotheker, Westhaven 16. DAMES ZANGVEREENIGINU VB GOV BA. Directeur delleer J.Q.B.Spaandkrman. Oratorium van Frlix Mkndklbbohn Bartholdy. des avonds te kalf acht in de Kolfzaal der Sooiefceit „ONS GENOEGEN" te Gouda. Entróe voor leden van „Ons Ge noegen" 9A et.voor niet-leden f Plaatsbespreking vanaf Zaterdag 16 December te 10 uur in de Kolfzaal. op ZONDAG 17 DEC. des avonds te Kalf acht in „ONS GENOEGEN". Toegang k 25 ct., uitsluitend voor de arbeidende klasse. Kaarten en tekstboekjes voor de nitvoering verkrijgbaar bij J. DE VEN, Wydstraatvoor de groote repetitie 's avonds aan de zaal. Vertegenwoordiger P. DE MINK, Markt 76, Gouda. Telefoon 274. tot hefc wasschen van blouses, wollen goederen enz. k §0 ets. per sfcnk, 00 ets. de doos (10 stuks) Drogist, "Wydstraat 29. GOUDA. Dir. J. H. B. Sfaakdkrxan. Belangstellenden hebben vrijen toe gang tot de middaguitvoering. Voor de avonduitvoering zyn toe gangskaarten tot een beperkt aantal aan de School verkrijgbaar op l>lnn- day 19 December van 12—1 uur. De openbare inschryving zal plaats hebben op B^ué0rdm0 9i December §911 des n.m. van twee tot vijf uur in 't gebouw der School, Wosthaven No. 13. Lessen worden gegeven in en op de navolgende instrumenten Zie vertier de aanplakbiljetten. Namen* de Commw/te van Toezicht, P. A. SCHROOT, Secretaris. Drogist, Wijdstr;iat 211. zeer geschikt roor Paté's, Hors' d'Oeuvres, Soepen, öaucen en verdere ingrediënten voor een Eenig adres: SPECIALITEIT IN L. TIENDEWEO 67. STEEDS VOORRADIO: V order: Violen, Mandolinen, Guitaren, Vioolkisten en Vormvioolkistou, Mandolinentasschen, Ouitanfkisten en Tassehen, Htrykstokkon, Kammen, Hars, Wervels, en*, enz. Harmonica's, Concertina's, Blaas- en Mondharmonica's, Fluiten, Occarina's, enz. en*. I Gramophoon's, Gramophoonplaten, dubbel bespeelbaar, f f.6#, Gramophoonnoalden. Ue Directie van Groot drama uit den tyd van Nero. 7Ae verder strooi- en aanplakbiljetten. Beleefd verzoek onzen 'Kerstboom met de" pr«chtlge verlichting te komen zien. Maak var de aangeboden gelegenheid gebrnik om voor den huiven pr(j* te bekomen aan de afd. MODES, die opgeheven wordt. Binnen enkele dagen zal deze verkoop afgeloopen zijn, want dagelijks loopt het storm. Aan elke koopster of kooper wordt gratis een takje hulst uitgereikt.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2