G-roote Expositie ÜBIIADEHIVG ÏA\ DEHKIÏEMIÜAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ÖÖcrta Staats-loterij. Ingezonden D. SAMSOM. Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant m J'! 117, „Afdeeling Malang twintig nieuwo pestgevallen, drieëntwintig dooden.Ji" Toeloengagoengzeven nieuwe ge vallen, vier dooden. Madioen twee doodelijke gevallen." S taten-G ertcraal TWEEDE KAMER. Vergadering van Zaterdag 16 Dec. Begrooting van Binnenlandsche Zaken Do lieer de Stuers kritiseert scherp, evenals vorige jaren den „schandelijk verwaarloosden" toestand van het Ethnografisch Museum te Leiden, en wil jhet daarom overgebracht zien hetzij naar Amsterdam, hetzij en liefst nog naar den Haag, waar de eigenlijke oorsprong van het museum te vinden is. ÏJet Haagsche gemeentebestuur moet do schouders onder deze zaak zettert- De heer de Visser is 't eens met de kritiek op den slechten toestand, maar bestrijdt verplaatsing. Deminister verklaart, dat als eenig gemeentebestuur met een aannemelijk voorstel betreffende huisvesting van het museum komt, spreker er wellicht op in zou kunnen gaan. Deheer Nolens oordeelt, dat met voldoende gedaan wordt om de T«h- nische Hoogeschool tot de hoogte op te voeren waarop zij moet staan. De minister zegt, dat de financieele bezwaren steeds blijven wegen om, ten opzichte ook van andere Rijks instellingen en -gebouwen royaal te zijn. De eenige oplossing zou zijn een bouwfonds te stichten. Bij de afdeeling Middelbaar Onder wijs klaagt de heer ter Laan over buitensluiting van de arbeiderskin deren van de P oogere Burgerscholen, wegens het te hooge schoolgeld. Dit geldt zoowel hetopenbaar als het bijzonder middelbaar onderwijs. Spre ker klaagt voorts over ontduiking van de wbt op het Middelbaar Lager Onderwijs door de dusgenaamde kloosterscholen. De jieer Ketelaar vraagt verbetering der jaarwedden van de leeraren bij het M. O. De heer Smeenge wil dat de mi nister de zaak der conversie van Hoogere Burgerscholen van 3-jarige en 5-jarige bij suppletoire begrooting aanhangig maken zal. De heer Limburg wil omzetting der 3-jarige H.B. S. te Heerenveen in een 5-jarige. De heer van Wijnbergen dringt aan op spoed met regeling der pension- neering van leeraren bij het bijzonder M. O. De minister trekt alsnog een sub sidie uit van f 200 voor de visscherij- school te Spakenburg De minister is 't eens met den heer ter Laan, dat er wijziging moet komen in de regeling van de schoolgelden der Hoogere Burgerscholen, en dat tot heffing van een evenredig schoolgeld zal moeten worden gekomen. Voor het bijzondere onderwijs staat hot eenigszins anders, en is het nog te bezien |Of die de conditie zou kunnen dragen. Indiening van een wetsontwerp tot ponsioqneering van leeraren van bij zonder^ gymnastiek en H. B. scholen, hoopt de minister te bespoedigen. De omzetting van 3-jarige H. B. scholen in 5-jarige, is kostbaar, tenzij men doet als Meppel, dat geld er voor beschikbaar stelt. Intusschen zil de minister zich met de kwestie bezig houden! In de inrichting van de H. B. S. te Goutja kan geen verandering komen op dit oogenblik. De ljwestie van subside van het handelsonderwijs, in verband met de vraag pf dit bij het M. O. behoort, zal worden onderzocht. Het debat wordt verdaagd tot. Maan dag half 2. VfllJDAG 15 DEC. 1911. (Vervolg.) 4. Een voorstel van B. en W. tot het gedeeltelijk bestraten van Onder de Boopipjes. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 12 December 1911. Bij het onderzoek der Gemeente- Bogrootlng voor het dienstjaar 1912 werd in oen der afdeelingen zeer terecht gewezen op den slechten toe stand v^in den weg genaamd „Onder de Booippjes" in deze gemeente. Ons collygo antwoordde op de gemaakto opmerking, dat verdere maatregelen tot verbetering van dien weg beraamd werden. Wij hebben thans de eer ter Uwer kon nis te brengen, dat bestrating met rioleering ons toeschijnt de eenige goede en tevens voordeeligste wijze e zijn, waarop de meergenoemde drukke toegangsweg tot onze gemeente in gunstiger staat kan worden ge bracht. Het zal U bekend zijn, dat do Óor- zaak van don slechten toestarid niet gelegen is in het onderhoud van.den weg. Van goipoentowego is gedaan wat mogelijk was zonder het ge- wenschte dool te bereiken. Ei- werd gezorgd voor een goede afwatering, particuliere uitloozingen werden belet en verder had meermalen bedekking van den weg met steenslag plaats doch niets heeft mogen baten. De ware oorzaak moet worden toe geschreven aan de aanwezigheid van boomen langs den weg, die het vol doende toetreden van licht en lucht beletten, waardoor na vochtig weder het opdrogen van den weg uiterst langzaam gaat. Geheele of gedeelte lijke opruiming der boomen zou gunstig werken doch daartoe aangewende po gingen mislukten. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken zou ook gaarne afdoende verbetering aange bracht zien en wenscht daarom voor- loopig bij wijze van proefneming een gedeelte te doen bestraten mits aan grenzende eigenaars Va gedeelte der kosten bijdragen, hetgeen de voormelde Commissie billijk oordeelt daar die eigenaars meer direct belanghebben den zijn. Wij zouden dit denkbeeld onder schrijven ware het niet dat wij de overtuiging hadden, dat misschien slechts een enkele dezer belangheb benden zou medewerken. De zaak zou dan jweer hangende blijven en het kostOare onderhoud voortduren In den loop van dit jaar vorderde dit laatste niet minder dan f 400. Het is om de bovengenoemde rede nen, dat wij de voorkeur geven aan bestrating van den meergenoemden openbaren bij de gemeente in onder-, houd zijnden weg en wel zoodra als deze bebouwd is. Ons college doet U daartoe het voor stel en geeft U verder in overweging de op f 4000.geraamd wordende kosten eener bestrating met Vechtsche klinkers, inbegrepen het leggen van een riool met straatkolken, te bestre den door geldleening. Wordt overeenkomstig het voor gaande besloten dan dient Uwe ver gadering tevens te bepalen, dat de gemeente-begrooting voor 1912 de volgende wijzigingen zal ondergaan: 1°. Aan Artikel 10 van Hoofdstuk XV (buitengewone uitgaven) wordt toegevoegd een nieuw onderdeel, d „Verbetering van den weg genaamd „Onder de Boompjes" (Volgnummer 219)f 4000.— 2°. Van Artikel 3 van Hoofdstuk VII (buitengewone inkomsten) wordt het onderdeel c, „Geldleening ter voor ziening in de kosten van andere open bare werken (Volgnummer 55) ver hoogd metf 4000.— Aan den Raad der gemeente Gouda. Wordt ter visie gelegd. 5. Een voorstel van B. en W. be treffende den verkoop van boomen en het plóatsen van jonge boomen. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 12 December 1911. Als gevolg van den storm, die den 308ton September jl. gewoed en veel schade veroorzaakt heeft, werd op uitnoodiging van ons College door den heer C. H. Claassen, Rijkstuin- bouwieeraar te Boskoop een onder zoek ingesteld naar den toestand van de opgaande boomen dezer gemeente staande op of langs de IJseldijken. Het door genoemden deskundigen uitgebracht rapport, dat hierbij wordt overgelegd, gaf ons aanleiding aan do Besturen van Rijnland en de Krim- penêr waard toestemming te verzoeken om de boomen, die langs den IJseldijk tusschen de Hanepraaisluis en de Haastrechtsche brug staan, alsmede de boomen op den Gouderakitehen dijk voorzoover deze tegenover ónze ge meente ligt te mogen doen rooien en in hunne plakts opnieuw jonge boomen te doen planten. Uit het meergenoemd rapport zal U blijken, dat het ter voorkoming van onbeil en verdere schade voor de Gemeente werkelyk noodig is dat tot opruiming van de bedoelde boomen wordt overgegaan hoezeer zulks ook valt te bejammeren. Volgens het rapport zullen verder enkele boomen op den z.g. Bruggedijk, tusschen de Haastrechtsche brug en Stolwijkersluis, moeten vallen en door nieuwo vervangen worden. Hiervoor wordt geen vergunning vereischt. Heeren Dykgraaf en Hoog- 'heemradeu van Rijnland hebben ons bericht, dat tegen het rooien der boomen onder zekere Voorwaarden geen bezwaar bestaat, en dat ook wordt toegestaan het planten van nieuwe boomen op het gedeelte van den dijk beoosten de Haastrechtsche brug. Voornoemd College heeft echter overwegend bezwaar tegen het planten van nieuwe boomen op gedeelte van don dyk tusschen do Ilanepraaisluis en do llaaétrochtscho brug. Van hoeren Dykgraaf en Hoogheem- radon van de Krimpenerwoard pnt- vingen wij do mededeoling, dat hot College bereids vóór do ontvangst van ons schrijven had besloten alle opgaande boomen welke zich op de glooiingen der dijken bevinden te doen opruimen, omdat de ondervinding hoeft geloerd en de storm van den 30n September j.l. opnieuw heeft be wezen, dat die boomen schadelijk zijn voor het behoud van den dijk, zoodat de gevraagde toestemming tot het doen rooien der door ons bedoelde boomen gaarne wordt verleend, doch dat het planten van nieuwe niet kan worden toegestaan. Wij stelden daarop de verschillende stukken in handen van de Commissie van bijstand in het beheer der ge meentewerken met verzoek omtrent deze zaak van advies te willen dienen. Haar rapport wordt mede hierbij over- gelegd De Commissie van bijstand is met ons College van oordeel,, dat, waf aan gaat de boomen op den Gouderaksehen dijk, berust zal moeten worden in het besluit van het Bestuur der Krim- onerwaard en derhalve tot rooiing ehoort te worden overgegaan, zonder dat de oude boomen door nieuwe vervangen zullen kunnen worden. Was het oordeel van den geraad- pleegden deskundigen omtrent deze boomen niet zoo beslist ongunstig, vormden ze niet gelijk het rapport zegt „een voortdurende bron van onveilig heid voor het publiex verkeer", dan zou wellicht nog getracht kunnen worden om de werkelijk fraaie boomen- rijen instand te hóuden. Met betrekking tot de boomen op den IJseldijk ten Oosten van de Haas trechtsche brug, welke door nieuwe vervangen mogen worden, merkt de Commissie op dat hot ook naar haar meening gewenscht is de door den deskundige daarvoor aangewezenen te doen vallen. Wat betreft de boomen tusschen de Hanepraaisluis en de Haastrechtsche brug bevreemdt het de Commissie dat Rijnland bedenking heeft tegen het planten van nieuwe boomen op dit gedeelte van den dijk, aangezien de dijk hier over een groot deel breeder is dan ten Oosten van de Haastrecht sche brug, waar het opnieuw planten van boomen wel geoorloofd is. De Commissie zou i daarom gaarne zien, dat Rijnland nogmaals vergunning werd gevraagd ©n zoo deze wederom wordt geweigerd de oude boomen voorloopig bleven behouden. Na deze uiteenzetting der zaak heb ben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen ons college te machtigen tot het op stam ter rooiing verkoo- pen van 1°. de boomen op den Gouderak sehen dijk voorzoover deze tegenover onze gemeente ligt 2°. de daarvoor aan te wijzen boo men op den zoogenaamden Brugge dijk, tusschen de Haastrechtsche brug en Stolwijkersluis en tot het planten van nieuwe 3°. de daarvoor aan te wijzen boo men beoosten de Haastrechtsche brug en tot het planten van nieuwe. Verder stellen wij ons voor om ons nogmaals tot Rijnland te wenden tot het bekomen van vergunning om ook tusschen de Hanepraaisluis en de Haastrechtsche brug boomen te doen 'rooien en in hunne plaats gezonde jonge boomen te doen planten. Aan den Raad der gemeente Gouda. Wordt ter visie gelegd. 6. Een adres van den Goudschen Bestuurdersbond van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Geven met versehuldigden eerbied te kennen, F. L. J, Lafeber en A. Fok kers Jr., respectievelijk voorzitter en secretaris van den Goudschen Bestuur dersbond, bij welke vereenigings-fede- ratie zijn aangesloten 7 vereenigingen met ruim 300 leden; dat hun door de leden-vergadering werd opgedragen Uwen raad te ver zoeken 1° over te gaan tot het ver krijgbaar stellen van cokes, tegen ver minderden prijs, voor on- en minver mogenden 2°. den gasprijs te verlagen voor inkomens benedon een door den Raad vast te stellen minimum. 'tWelk doende, Namens de G. B. B., F. L. J. LAFEBER, Voorz. A. FOKKERS, Secretaris. IJssellaan 121. 7. Een adres van de firma J. van Bentum en Zn. en 8 anderen, boek drukkers alhier van den volgenden inhoud. Dit adres luidt aldus: Aan den Raad der gemeente Gouda. Ondergeteekenden, allen boekdruk kers-patroons in de gemeente Gouda, hebben de eer hot volgende onder de aandacht van den Raad der gemeente te brengen. Met verbazing en verontwaardiging hebben zij kennis genomen van het schrijven (No. 128) door Burgemeester en Wethouders van Gouda aan den Raad gericht, betreffende het onder werp „Aanbesteding Drukwerk". Met verbazingimmers, waar elk bevoegd deskundige zal moeten uit maken, dat de prijzen, waarvoor thans is ingeschreven nog beneden het nor maio zijn met slechts een zeer geringe winst, terwijl de prijzen, waarvoor vroeger word ingeschreven buitenge woon abnormaal waren, soms met groot verlies, moeten zij thans ver nemen dat Burgemeester en Wethou ders meenen te kunnen vaststellen, dat de prijzen lager konden zv,n, dat andere prijzen billijk zouden zijn. Met verontwaardiging; immers in het genoemde schrijven wordt niets minder geïnsinueerd, dan dat de boek drukkers-patroons van Gouda, die aan de inschrijving hebben deelgenomen, oneerlijke lieden zouden zijn, daar let terlijk wordt gesproken van eene(n) brutale(n) aanslag op de gemeentekas. Bovendien voelen zij zich ten zeerste beleedigd door den toon, waarin straf wordt bedreigd tegen die collega's, die weigeren voor een naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders voldoend aantal drukwerken in te schrijven, een straf, die hierin zou bestaan, dat zij uitgesloten worden van ajle leveranties aan de gemeente. Daar ondergeteekenden beslist staan de houden, dat onpartijdig onderzoek zou kunnen leeren, dat de prijzen, waarvoor is ingeschreven ternauwer nood normaal zijn en slechts geringe winst zullen geven, terwijl de vroegere prijzen volstrekt abnormaal zijn, mee- rendeels met verlies waren, verzoeken zij Uw College het daarheen te willen leiden, dat de aanbesteding met of zonder een onpartijdig deskundig on derzoek vooraf, voor de prijzen, waar voor is ingeschreven aan "de inschrij vers gegund worden, hun tevens hot toch zeker wel onbetwistbaar recht latende in te schrijven voor die druk werken der gemeente, waarvoor hun inrichtingen geschikt zijn. 15 December 1911. J. VAN BENTUM Zn. en 8 anderen. Zal worden behandeld bij punt 4 der agenda. (Wordt vervolgd.) Men schrijft ons Do propaganda voor Egmond als badplaats, die opgezet is met het doel den aanbouw van hotels, pensions en optrekjes te bevorderen, omdat daar dringend behoefte aan is, heeft gepakt. Herhaaldelijk wordt het dorp door architecten en bouwondernemers be zocht. Uit het groot aantal aanvragen om pensions te huren of te koopen blijkt duidelijk, dat Egmond een goed terrein is voor geldbolegging. Met onverminderde kracht wordt de propaganda voortgezet. Men schrijft ons In het Museum van Kunstnijverheid zal den 24sten December een zeer be langrijke Tentoonstelling van Kroati sche Volkskunst op het gebied van Kunstnaaldwerk geopend worden. Onder de Slavische volksstammen wordt het Nationale costuum nog in hooge eere gehouden en bestaat de volksdracht uit rijk geborduurde hoofd doeken, mutsen, jakjes, rokken en schorten waarvan de harmonische kleuren en de rijke samenstelling der ornamenten bewondering wekken. De collectie die thans in genoemd Museum zal worden tentoongesteld is van grooto verscheidenheid en men staat verbaasd in dit werk van een voudige boeren, zooveel kunstzin en goeden smaak te ontdekken. Spoorweg-on geluk. Naar nader gebleken is, moet het spoorweg-ongeluk van Donderdag avond te Doetinchem aan boos opzet worden toegeschreven. Door kwaad willigen is de goederenwagen van een rangeerenden goederentrein afgehaakt en zyn de seinlichten verplaatst, zoodat de misdaad niet kon worden ontdekt. De maréchaussée heeft een streng onderzoek ingesteld. De werkstaking te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven d.d. 15 December Betreffende de staking bij de firma Philips kan nader worden gemeld, dat aangezien hedenmorgen de stakers zich, op een 6-tal na, niet bij de firma hebban, aangemeld, waartoe hun de gelegenheid was geboden, zij wegens dienstweigering zijn ontslagen, terwyl aan de 25 reeds ontslagen is te kennen gegeven, dat door hun wegblijven het recht op loonuitkeoring is vervallen. Uit inlichtingen is gebleken dat de staking uit solidariteit niet het gevolg is van het moeten werken op stuk loon, welke maatregel, na een bespre- knig van het afd bestuur mot de firma, werd ingetrokken, maar wijl onder de 25 ontslagenen zich zes van de 9 afdeelingsbestuursleden bevonden en de arbeidersparty hierin meent te zien een poging van de firma om de or ganisatie te treffen. GOUDA, 18 December 1911. De nieuwe Spoorbrug over do Gouwe. De nieuwe spoorbrug over de Gouwe is hedennacht in dienst gesteld en hier mede is het ongerief dat de scheep vaart tot heden ondervond door het veelal gesloten zijn der oude spoorbrug met hetoog op"'t drukke treinen verkeer Rotterdam en den Haag—Gouda thans opgeheven. Dat de indienststelling dezer nieuwe brug ten zeerste wordt gewaardeerd blijkt wel hieruit dat verschillende schepen en de stoombooten alsmede het kantoor der Stoomboot-Maatschappij „de Volharding" de vlag hebben ont plooid. Vooral voor het passagiers-verkeer is thans een beteren toestand inge treden en kan op den juisten tijd van aankomst der stoombooten vrijwel worden gerekend. Tot heden was dit absoluut onmogelijk, dat hebben de inwoners dezer gemeente, van Bos koop en Waddinxveen maar al te dik wijls tot hun schade moeten onder vinden. Deze nieuwe brug biedt gelegenheid aan zoo goed als alle schepen en stoombooten met gestreken mast en schoorsteen er onder door te varen, daar de doorvaarthoogte 4 Meter be draagt. De opening der brug zal dus maar zelden behoeven te geschieden. De vorige week zijn op de brug proefritten gemaakt met een tweetal locomotieven van 110.000 K.G. ge wicht elk, teneinde na te gaan in hoe verre deze brug doorbuigt. Deze proef gaf een gunstig resultaat. De laatste trein van Zondagnacht ging nog óver de oude brug en de eerste, die hedenmorgen te 5.25 van Rotterdam aan het station Gouda ar riveerde, had reeds over de nieuwe baan en de nieuwe brug gereden. Er js dezen nacht een reuzenwerk daarvoor moeten worden verricht. De oude baan moest aansluiten aan de nieuwe, aan de zuidzijde bij de brug over de ringvaart daar ter plaatse, aan de noordzijde op het station Gouda. Voor de aansluiting aan de zuidzijde waren aangewezen 25^man met den ploegbaas Wieman onder leiding van den tijdelijk-opzichter de heer Gelderblomvoor de noordzij waren aangewezen 60 man met den ploegbaas de Leeuw onder leiding van den opzichter, de heer Jansen. Na het eindigen van den dag dienst te 12 uur was ieder man op zijn plaats en werd met vereende krachten begonnen de oude sporen los te maken om daarna over een breedte van 6 en een lengte van 100 Meter aan de zuidzijde en over een breedte van 10 en een lengte vin 160 Meter aan de noordzijde de sporen om te schuiven in aansluiting met de nieuwe baan. Het terrein was daartoe met carbid- lantaarns uitstekend verlicht. Tegelijk met het omschuiven van de baan, was ook het seinwezen be gonnen de seininrichtingen uit de oude seinhuizen naar de nieuwe over te brengen, daar te plaatsen en aan te sluiten. Aan de zuidzijde was de leiding daarvan opgedragen aan den ploeg baas Welsink, terwijl aan de noord zijde daarvoor waren aangewezen de telegraaf-opzichter, de heer Ten Bosch met den ploegbaas Fun. Nu het werk zoo voor elkaar was ezet, was het bijna onmogelijk dat et zou mislukken. De heer ingenieur P. Joosting onder wiens hoofdleiding de nieuwe werken zijn tot stand gebracht was met de heeren ingenieurs Ankersmit en Ver meulen den geheelen nacht op het terrein aanwezig. De heeren gaven hunne bijzondere tevredenheid te ken nen aan allen, die tot den goeden uit slag hadden mede gewerkt. Onze stationschef, de heer S. D. Boon, had mede dezen nacht een werk zaam aandeel in den dienst. De aansluiting aan het spoorweg verkeer is thans ineens geschied in den nacht van Zondag op Maandag, omdat er dezen nacht het minst"trei- nen 1 iepen. Gok moest dit thans ge schiede n omdat de werkzaamheden in den late ren wintertijd door mogelijken vorst zeer konden worden belemmerd. Het verkeer over deze brug is des daags zeer drukvan 's morgens 6 uur tot 's nachts 12 uur loopen er 210 treinen, ongerekend de extra treinen en die des nachts. De brug heeft een lengte van 45 meter en draagt drie sporen. Eén meter over deze drie sporen heeft oen draagvermogen van 6000 K.G., hetwelk voor de geheele brug een vermogen beteekent van 270.000 K.G. De locomotieven welke de vorige week op de brug waren, de grootste welke hier te lande worden gebruikt, hadden te samen een lengte van 36 meter. In het midden van de brug is be neden een machinekamer ingebouwd van gewapend beton, waarin is ge plaatst een benzine-mótor van 17 P.K. die een electro-dynamo ^drijft ter op wekking van stroom voor 2 electro- motoren, die de draaibeweging der brug bewerkstelligen en een derde electro motor, die de opzetbeweging der brug regelt, ten einde den gewenschten stand te houden aan de beide hoofden, wanneer treinen de brug oprijden. De bediening geschiedt door een dag- en een nachtploeg, bestaande uit een mecanicien en een brugwachter. Deze kunnen na in dienststelling der motor de brug in slechts 172 mi nuut van den gesloten toestand in geheel geopenden toestand brengen. Van deze 17a minuut wordt dan nog l'j minuut in beslag genomen door de afzetboweging aan de beide hoofden, zoodat de eigenlijke draaibeweging in 58 a 60 seconden kan geschieden, en zulks door een enkele handbeweging van* den brugwachter. De sluiting ge schiedt eveneens in denzelfden tijd. Hoewel de installatie geheel op eigen kracht is berekend, is toch de moge lijkheid opengelaten om ook aanslui ting te krijgen aan het kabelnet der Electrische Centrale alhier. De geheele totstandkoming van dit grootsche werk van bruggenbouw heeft circa 4 jaar gevorderd. De kosten daarvan bedragen ongeveer een millioen gulden. De onderbouw is indertijd vervaar digd door de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in Gewa pend Beton, te 's Gravenhage, de eigenlijke brug is gemaakt door de Veendammer Machinefabriek J. ten Horn te Veendam en de installatie voor de electrische beweegkracht is geleverd door de Haarlemsche Machi nefabriek voorheen Gebrs. Figee te Haarlem, die ook indertijd de installatie voor de bekende Hembrug bezorgde. Hedenmiddag omstreeks 2 uur wer den de nieuwe brug en de bijbehoo- rende werken door den Directeur- Generaal der Staatsspoorwegen, den heer Jhr. I. Avan Kretschmar van Veen bezichtigd. Zoo is dan deze brug gereed en in dienst gesteld. De jaren dat de werk zaamheden gaande waren hebben deze vaak de bewondering gewekt van de talrijke reizigers, die in den trein over de oude brug rijdende, dien groot- schen arbeid gadesloegen. Daar is weer een stuk werk afge leverd dat de naam van Hollandsche ingenieurs en Hollandsche fabrieken eer aandoet. Ter bestemder plaatse zullen de des kundigen daarover het hunne wel zeg gen ons past slechts een woord van bewondering voor de samenstelling en van dankbaarheid voor de uit voering, waarmede een groot deel van Nederland's binnenlandsche scheep vaart wordt gebaat. Het bioscope-theaterschip „Alham- bra Flottante", dat ligplaats heeft in de Vest voor de Gasfabriek, geeft ook in deze gemeente voorstellingen. Onze lezers zullen het schip zeker wel al gezien hebben, een kolossaal gevaarte, dat, verlicht als het 's avonds is, een aardigen indruk maakt. Zoo mooi als het van buiten is, zoo schit terend is het van binnen en de voor stelling houdt daarmee gelijken tred. De zaal bevat 430 zitplaatsen, die bijna allen gisterenavond bezet waren. Het programma opende met een na tuurschets, een uitstapje in de Ed- mundsravijn. „Elck wat wils", heeft de directie ongetwijfeld gedacht en dan ook leerzame, komische en dra matische nummers op het programma geplaatst. Van de leerzame was zeker de bovengenoemde natuuropname heel mooi, terwyl wij de Japanners bezig zagen in de vervaardiging van hun schoenwerk. Polyeucte is een pracht film uit den tijd van Nero, die door het publiek dankbaar werd gewaar deerd, evenals de films vreemd recht en de opiumschuiver. Een afspraakjo van dhr. Rluche, het agentschap Alieo, en O, dat onnatuurlijke warme weder brachtenSjjde lachspieren van het pu bliek danig in beweging. De aanwo- zigen zullen van hun bezoek aan Alhambra zeker geen spijt gehad hebben. Hedenavond wordt de laatste voor stelling gegeven, waarna het schip wederom vertrekt om, naar wij ver namen, mót Kerstmis weder terug te keeren. Hjet zal dan zeker een oven goede ontvangst .vinden Zaterdagavond werd van de uit stalling van het Schoenenmagazijn „de Roode Laars" aan de Tiendewegeen paar vetleeren laarzen en een paar pantoffels Jontvreemd. De daders gin- op do vlucht. De politie telegrafeerde naar de oöistreken en gisteren werden de twee personen, een paar zwervers, naar hier overgebracht, vanwaar zij heden naariRotterdam getransporteerd werden. Met ingang van 1 Januari,a.s. wordt het onderlijs in 't vioolspel aan do Stads-Muziekschool opgedragen aan den heer J. M. Schijvens, eersten vio list van 't Residentie-orkest. 3do KI. Trekking v. Maandag 18 Dec. No. 439 f 25.000. 1 15637 f 1500. 3976 en 5422 ieder f 1000. 17922 f 400. 2951'en~16315 ieder f 200. 4166, 5600, 12191, 12668 en 13322 ieder f 100. Prijzen 'van f 45. 14 40 40 90 128 45 51 91 868 98 404 -30 88 519 44 90 90 010 23 702 48 918 05 00 70 96 1044 61 64 1161 85 1221 63 R5 1819 40 71 72 1402 4 6 8 1500 9 82 99 1029 38 1703 75 1812 19 22 38 41 2014 09 2137 41 2208 2512 01 2607 10 71 90 2740 2802 34 07 76 77 2988 90 8005 24 3160 3208 88 3584 59 00 8644 72 8817 20 58 60 61 3 5 77 4022 88 57 4134 65 4233 03 93 4303 44 48 58 4441 43 4544 49 52 78 74 4602 21 4700 02 70 4817 87 44 4905 23 27 70 5005 19 25 99 5145 58 5214 30 01 5320 25 5407 8 32 80 5558 92 5633 45 5705 21 5829 00 81 5974 6031 40 47 97 0138 59 99 6228 6307 10 56 07 80 6457 6554 6034 0801 77 7020 29 7117 64 90 7201 39 80 57 7325 37 49 53 RI 7409 32 41 82 7547 71 7017 88 47 7768 7835 55 93 7910 72 90 8000 14 44 8104 8 63 82 8200 21 8322 44 68 8423 42 8510 31 83 8023 ai 8740 89 8835 8905 9150 89 9220 9328 75 9481 9551 46 78 9631 9777 97 9810 14 80 82 9932 10074 10110 80 42 56 10221 10380 47 50 87 97 10415 10581 69 83 10014 80 10709 13 59 68 10842 52. 11045 11108 48 99 11810 19 20 24 29 87 71 91 11419 49 11500 5 14 67 11625 85 11760 11925 28 88 12098 12112 66 12239 42 45 70 95 12304 29 04 12409 50 53 57 12540 48 66 12610 39 78 >2705 89 12834 40 02 12908 18068 18203 24 52 61 13375 18478 83 18516 63 78 13025 81 97 18763 67 13804 7 88 50 13901 41 87 14042 43 14107 9 10 19 47 14299 14835 65 14422 27 49 71 88 14505 14608 14758 85 92 14812 72 83 14901 19 70 15081 34 15107 86 50 15208 26 53 68 15401 28 15508 22 l(j680 41 50 57 69 15712 49 15815 25 50 02 15901 02 02 10015 84 10258 16321 22 37 45 16600 08 16718 10838 54 65 94 96 47005 56 17186 17257 70 90 17375 17420 85 17527 85 64 60 17029 80 17759 17874 90 95 17940 82 18045 58 94 18210 28 48 18323 28 65 18401 18566 84 18634 18804 88 05 78 18972 88 19008 72 75 90 19131 44 10207 77 88 10158 51 57 19408 19620 25 82 10678 19709 49 69 19911 87 48 50 83 20159 20247 59 07 83 20843 20516 80 84 58 20640 47 70 78 20719 70 94 20825 87 55 20965 V o e t b a 1. Olympia I—V. F. C. I (0—2). Een reuzen-belangstelling heerschte er gisteren voor den wedstrijd Olym piaV: F. C. Per extra-boot waren een 150 a 200 Vlaardingers met de plaatselijke vereeniging medegetrok ken om deze(n wedstrijd, die voor V. F. C. zeer belangrijk zou zijn, bij te wonen. Ook de Gouwenaars gaven van hun aanwezigheid blijk, zoodat het Sportterrein aan alle kanten dicht omheind was en er naar schatting 1200 menschen waren. Als om 2 uur V. F. C. aftrapt, is het in den beginne iets sterker, maar het duurt niet lang of Olympia neemt onder luide aanmoediging het spel in handen en valt voortdurend aan. Doch de Vlaardingsche achterhoede verstaat haar werk en weet het gevaar vrijwel te keeren. Echter kreeg de keeper door te weinig goed schieten niet veel te doen. De linksbuiten zien we nog een prachtschot geven, die juist tegen de onderkant der paal weg rolt, terwijl de middenvoor de bal in het net de poneert, echter in buitenspel-positie. Ook Vlaardingen blijft aanvallen en het is voornamelijk de rechtsbuiten, die snel opbrengt en goed plaatst. Bij een van cleze aanvallen is de midden voor er vlug bij en weet na eenig geharrewar in de goal, te scoren. Zoo gaat de rust in met 10. Na de rust, is het spel forscher, met zelfs meermalen gevallen van ruwheid, die terecht gestraft worden. Olympia's rechtsbuiten, rechts- en linksbinnen zijn in uitstekenden vorm, weten het doel dikwijls te naderen, maar hadden er geen geluk. Ook de achterhoede en halfbacks werken goed en weten menig aanval onschadelijk te maken. Vlaardingens linksbinnen weet toch na een goede ren de backs te passeeren en geeft den keeper geen kans. Nog zien we hem een prachtschot houden, het publiek roept luide om een tegen- punt en dan komt het einde mei 20 voor V. F. C. onder luid gejuich van hun supporters. Naar onze meening had een gelijk spel beter de verhou ding weergeven. Zeist—Sportman 30. Voorwaarts R. V. 4—2. Hermes-I). O. S. terrein afgekeurd. In de Winterdijk speelde T. O. P. tegen D. V. S. Het T. O. P.-elftal was steeds in de meerderheid, zoodat de Alfensche keeper heel wat te houden kreeg. Hij heeft zich goed geweerd, hield ongetwijfeld veel mooie ballon, doch als we het mogen opmerken werkte hij niet ver genoeg weg. T. O. P. won, welverdiend met 1—0. W. F. C. IOlympia II 50, we gens niet opkomen. Excelsior II won in de IJssellaan van Haastrecht met 72. Rust 41. Voorwaarts II won met 31 van T. O. P. II op hot terrein van eerst genoemde te Schoonhovon. Moordrecht gaf K. F. O. II met 61 klop. In de gistermorgen gehouden alge- meene vergadering van den G. V. B. werd tot Voorz ittor gekozen do heer B. Sibbes, en tot bestuurslid de heer R. Larssen uit Rotterdam. Tot lid der Kas-commissie werd gekozon de heer C. Verstoep. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Bloemendag voor een Herstellingsoord. Geachte Redactie Gaarne zagen* wij het volgende in uw veelgelezen blad opgenomen. Bij voorbaat onzen dank. Door het Centraal Bestuur van de Vereen iging ter bevordering der gezond heid in de Graphische vakken in Neder land, is in verschillende plaatsen van ons land vergunning gevraagd en reedsj verkregen, tot het houden van een bloemendag, waarop door genoemd bestuur voor den minimum-prijs van 10 ct. het publiek een bloempje zal worden aangeboden, waarvan do op brengst moet dienen tqt stichting van een Rust- en Herstellingsoord voor de beoefenaren der graphische vakken die door de gevreesde ziekte, de tuber culose, zijn aangetast'. Genoemd bestuur heeft gemeend voor bedoelde bloemendag den Nieuw jaarsdag te moeten kiezen en op dien dag het klaverbloempje" met 4 blaadjes als Nieuwjaarsbloempje het publiek ton verkoop aan te bieden. Den Nieuwjaarsdag acht het bestuur daarom bij voorkeur geschikt, omdat zij met de aanbieding van dat bloempje op dien dag een gelukwensch bedoe len voor den kooper eenerzijds, terwijl anderzijds door hen van de opbrengst voor dit doel veel gobds wordt ver wacht, d. w. z. dat zij van de opbrengst, zich in de gelegenheid zien gesteld, eeno inrichting te doen verrijzen, waar vele typografen, als tuberculoselijders, genezing zullen kunnen vinden en als vaders van gezinnen voor hun gezin kunnen worden behouden. Het Bestuur doet bij deze dan ook een beroep op de lezers van dit blad. Koopt allen op den Nieuwjaarsdag het Nieuwjaarsbloempje en ge kunt er van verzekerd, zijn, dat ook het kleine bedrag, dat door u voor dit bloempje wordt besteed, er toe zal bij dragen, dat een gebouw zal worden gesticht, waar nog velen van de aan tuberculose lijdende en voor de maat schappij onmisbare typografen, waar voor door ons binnen "twee jaar reeds meer dan f 5000 aan verpleging wer den uitgegeven, genezing van hunne kwaal kunnen vinden. Indien ge dus overtuigd zijt, dat do typograaf in het algemeen, als be oefenaar van de boekdrukkunst, voor onze samenleving als een zeer nuttig en vreugde-aanbrengond deel van het geheel in aanmerking komt, dan voor zeker zult go de stichting van een dergelijke inrichting met vreugde tegemoet zien en door het koopen van het Nieuwjaarsbloempje willen medewerken, dat tot de uitvoering van het plan zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden overgegaan. Namens het Centraal Bestuur, Amsterdam K. GROEN, voorz. Javastraat 64 P. LINKE, secr. Daar toestemming door den Burge meester is verleend tot het houden van bovengenoemde bloemendag, wor den Dames, die wenschen mede te werken tot het welslagen van dit plan, door zich beschikbaar te stellen voor den verkoop dezer bloemen, beleefd uitgqpoodigd hiervan kennis te geven aan ondergeteekenden. Gaarne zag het Bestuur vóór Zater dag 23 December e.k. opgave voor deelname tegemoet. Het Bestuur, W. v. d. VALK, Derde Kade 40. C. v. d. LEEK, Lange Dwarsstraat 22. Wegens gebrek aan plaatsruimte, eerst heden opgeonmen. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 43, 2e 39 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren goede aanvoer, lste kw. 29, 2e 26 3e 24 cent por half kilo. Vette Varkens goede aanvoer, lste kw. 27, 2a 26 en 3e 23 cent por half kilo. Schapen en lammeren goed aange voerd. Handel in vet vee en vette varkens prijshoudend, vette kalveren med rode- lijke omzet. Schapen en lammeren met flouwen handel. Laatste Berichten Den Haag. Twee dames alhier zijn de dupe geworden van een sluwe oplichtster, een „helderziende vrouw" die blijkens een advertentie in de dag bladen de toekomst kon voorspellen. Deze waarzegster de 66-jarige vrouw P. is dezer dagen ter beschikking van de justitie gesteld. Zij had de dames verschillende sie raden en een vrij belangrijke som gelds afhandig gemaakt onder voor geven dat zij behoorde tot een Bond waarvan do .Prins beschermheer was. Do sieraden die teruggegeven zou den worden' waren door de waarzeg ster verpand. En wat het geld aan gaat, de vrouw had tegenover de dames steeds voorgegeven, dat zij gouden tientjes noodig had die ge legd moesten worden op een batterij omdat anders niets ver genoeg in de toekomst kon worden gelezen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in de Delftscho Laan alhier 2 personen gearresteerd die inbraak ploegden. De eeno werd go- grepen door een politiehond. Door middel van dezen hond werden ook verschillende ^instrumenten van de beide inbrekers Igevonden die zij bij hun vlucht weggeworpen hadden. De toestand van den heer Mosdag bleef ook hedon vooruitgaande. Of schoon nog zwak, gevoelt do patient zich veel beter. Rome 17 Dec. Men seint aan de Eclair, dat prinses Louise van Saksen op het punt staat om een in Florence zeer bekend electro-technisch inge nieur te huwen. De staking aan de Courant. Ook heden duurt do staikng der loopers^en loopstors van de Courant voort. De conferentie die heden met de Directie plaats had, bleef zonder re sultaat. Uit Milaan wordt gemeld, dat het Italiaansche Ministerie van Oorlog 1150 reserve-officieren heeft opge roepen. Marconi, de uitvinder der draadlooze telegrafie is in Tripoli aangekomen. In tegenwoordigheid van do Generaals Caneva en Frugoni hoeft hij onmid- dollijk proeven genomen mot zijn nieuw veld-telegrafie-toestel, die uitstekend Opstandfin China. De vertegenwoordiger der Chi- neosche Regeering is gisteren te Shangai aangekomen om daar met de opstandelingen te onderhandelen. Verder wordt gemold dat de ver tegenwoordigers van 14"provinciën in Nanking, Soen-Jatsen hebben uitge roepen tot president. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, Jupons, Robes en J aponstoffen alsmede eene groote keuze PBLI'1,11 IJ fel ft van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreeronde prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van hot Koninklijk Meteriologiseh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.6 te Breslau, laagste stand 734.8 te Valen cia. Verwachting tot den volgenden da Matige tot krachtige zuid-oostelijk tot zuidelijke wind, betrokken tot zwaarbewoikt, waarschijnlijk regen iets zachter. Koer» van heden VAN PEN l'.f l'ecIenlianil eI te A insUrtlaiii 18 DEC 1911. Staatsleeuiugun Ned. Cert. Werkolijke Schuld 3 pet. Opatenr. Belastingvrije ICrononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Creüict-instel- li lijf CR. Nod. Bankaundoelon ludustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting it Refining Co. Gort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mi jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etrol cuiu-üiiUerii. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart, Mljen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tubak-Umleriiemiiigen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegeu. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eonon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouias. I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinieleeuiugeii Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Ro- gulii ungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 43/45 pCt. Nationale Staatsfondsen stil, Buitoni. kalm, Mijnen prijshoudend, Amerika nen vast, Wabash waarden flauw, Pe troleum kalm, Culturen flauw, Rubbers prijshoudend. Vorige koers. 81,s/,6 91'/,, 64 100% 93 93'/,, 88"/,, 89"/, 473/, 101 Vi «i7»| 2107, 057. 73'/, 26 70'/, 219 288 186'/, 51'/, r.co 40 lei 448'/, 438 178 116 177,ö 1137, 15 42 81»/, 92»/, 65 183'/, f106. 98"',6 32'/, 175»/, 7'/, 102'/, 6 154'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2