J - Stadsnieuws. Rechtzaken. Groote Expositie VERGADERING U\ DEN' GEMEENTERAAD 1 Gemengde Berichten. 30H8,e Staats-loterij. Laatste Rerichten. D. SAMSOM. Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant - - - «7%. - - -* hun leerlingen hebben voorbereid, en wijst er op dat bij de samenstelling der examencommissie vdor het O. M. het bijzonder onderwijs wordt achter gesteld. Eindelijk kritiseert spreker dat de examens voor vrouwelijke Candida- ten niet openbaar zijn. De minister acht een regeling wat de eerste grief betreft moeilijk. Na tuurlijk zou de minister moeten ingry- pen als er ongerechtigheden gebeur den. De derde grief zal worden on onderzocht. De tweede griof omtrent achterstelling van het bijzonder onder wijs acht de minister niet juist, maar er kan altijd nog naar verbetering gestreefd worden. Hierna vangt het algemeen debat Lager Onderwijs aan. De heer Oosterbaan bepleit reorga nisatie van het schooltoezicht vóór 1913. Spreker acht verder het aan vangssalaris van de hoofden van scho len en onderwijzeressen te laag. De meerderheid verdient nog geen 1000 gulden. Ook bij het bijzonder onderwijs zijn de salarissen te laag, zoowel bij het Christelijke als het Roomsch-Katho- lieke. De heer Kuyper concludeert uft het feit dat huer te lande pogingen worden aangewend tot oprichting van een Tucht-Unie, waartoe z.i. vereenigingen met circa 100.000 leden een beroep doen, dat de tuchteloosheid en bande loosheid onder de jeugd op dit oogen- blik nog zeer groot is. De middelen, die de Tucht-Unie aangeeft tot verbetering, zijn niet de ware. Maar verbetering van het lager onderwijs zal het middel kunnen zijn. De jeugd moet opgeleid worden in alle christelijke en maatschappelijke deugden. Het beste middel echter tot verbe tering, althans gedeeltelijke, ligt in meerdere ontwikkeling van het bijzon der onderwijs, een overtuiging, die meer en meer veld wint, ook aan liberale zijde. Spreker heeft hier met voordacht niet het oog op de christelijke bijzon dere school, maar de gewone speciale school, die ook door liberalen onder houden wordt. En nu ontwikkelt spre ker verder de grief, dat dat soort van bijzonder onderwijs in de groote steden, waar het juist welig kan bloeien en de specialisatie goed is door te voeren, wordt gestuit en tegengewerkt, Ten plattelande heerschen nog slechtere toestanden in dat opzicht, zelfs on houdbaarder dan voor 1889. Er zijn drie uitwegen om uit die toestanden te geraken 1°. een afzon derlijke belasting waaruit het openbaar onderwijs betaald wordt2°. faculta tieve splitsing zoodanig, dat gelijkge zinde ouders hun kinderen naar de zelfde school kunnen zenden, maar met medezeggenschap der ouders in de keuze van het schoolhoofd3°. verplichting der gemeenteraden van hetzelfde bedrag dat zij uitgeven voor een leerling op de openbare school ook te besteden voor een leerling op de bijzondere. De heer de Visser wijzend op het gebrek aan bzondere scholen in de groote centra, dringt aan op subsi- dieering voor schoolbouw, op de wijze zooals dat bij het departement van Justitie gebeqrt ten aanzien van de bijzondere opvoedingsgestichten. Verder wijst spreker op ongelijke toepassing van het subsidiewetjo be treffende het M. U. L. O., zoodat in sommige provincies dergelijke scholen geen subsidie kunnen krijgen. De heer Kooien sluit zich bij dit laatste aan. De heer van Nispen (Rheden) be- ploit onderwijs in de eerste beginse len van het eenvoudige boekhouden op de gewone lagere school. De heer ter Laan wijst er op dat do subsidie-regeling vast loopt, wat oj> verbrokkeling van hot lager onderwijs zal uitloopen. Spreker betoogt uitvoerig dat de miot voldoende zorg wijdt aan het lager onderwijs in den zin als de Grondwet voorschrijft. Hierna houdt spreker een betoog dat de rechtspositie der onderwijzers zoo slecht geregeld is. Hij vroeg voorts Regeeringsteun, althans voor cursusson vooropleiding tot de hoofdakte. Dinsdag 10*/j nor voortzetting. Hedenavond 8 unr Landbouwbe groting. Avondvergadering. In de avondvergadering is de be handeling der landbouwbegroting begonnen. De heer Vostetman van Oyen (v.-d.) zoowel do heer Duymaer van Twist (a.-r.) brachten den minister en den Directeur-Generaal hulde voor hun werkzaamheid op landbouwgebied. I)e hoer de Wijkerslooth de Weerde- steyn hield een rode betr. het land bouwonderwijs en de geestelyke ont wikkeling van den boerenstand. Minister Tahua beantwoordde done zeer kort met de opmerking dat het de belangstelling in het landbouw onderwijs, al ontbreekt er nog heel wat aan, goed vooruitgaat. Wat het geestelijk welzijn en de organisatie van den landbouwenden stand betreft, de Regeering is van oordeel Mat ay vooral moet aansturen op technische ontwikkeling. De hoeren Eleskons, I doft i nok en Duymaer van Twist uitten klachten over de uitblijving der herziene jachtwet. De minister gaf ten antwoord dat die herziening zoo spoedig mogelyk zal plaats hebben. Verder werd nog gedebatteerd ovor do landbouwonge val Ion verzekering. Onder de begrootiug door werd hot ontwerp tot verhooging van de loo- pende landbouwhegrooting behandeld, strekkende tot dekking der uitgaven veroorzaakt door de bes try ding van het mond- en klauwzeer. De beraadslagingen werden te kwart over één vannacht verdaagd tot W oensdagmorgen Dinsdagmorgen is de voortzetting van Binnenlandsehe Zaken aan de orde. VRIJDAG 15 DEC. 1911. (Vervolg.) Aan de orde Het voorstel tot het verleenen van ontheffing of afschrijving op aansla gen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot het geven van namen aan straten. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel betreffende eene tel ling van arbeiderswoningen. De beraadslaging wordt geopend. De heer Kolijn: M. de V. de telling van arbeiderswoningen vindt in mij geen bestr.jder, alleen was het mij, met het oog op de laatste zinnen die voorkomen in den brief van B. en W. te doen, om uit Uwen mond M. de V. te vernemen, welke be tee kenis er gehecht moet worden aan de volgende woorden „Dat er bij uw college geen bezwaar bestaat voorloopig aan den laatsten wensch van adressanten te voldoen." Het gaat bij mij dus over het woord „voorloopig"welke beteekenis is daaraan te hechten in verband met deze woorden „om te knnnen beoor- deelen of het al dan niet noodig is, dat het aantal arbeiderswoningen in deze gemeente vermeerdering onder gaat." Het zon den schijn kunnen wekkei^ wanneer zou blijken dat vermeerdering van het aantal arbeiderswoningen noo dig is in onze gemeente, dat men dan in verband met het antwoord van B. en W. daarop een beroep zou doen om hiertoe van gemeentewege over te gaan. Waar dit echter van parti culiere zijde met behulp van de over heid kan worden gedaan, moet men daaruit niet distilleeren, dat aan de hand van deze gegevens naderhand een beroep gedaan zou kunnen worden op de gemeente. De Voorzitter: De bedoeling ia om voorloopig te doen vaststellen of er behoefte bestaat aan meerdere arbeiderswoningen. Wat den bouw van woningen van gemeentewege aangaat wanneer die behoefte na het onderzoek zou blijken, meen ik den beet Kolijn gerust te kannen stellen en te mogen verwijzen naar het antwoord van B. en W. dat meer gegeven werd op een dergelijke vraag, bet laatst nog bij de ontworp- begrooting voor 1912, nf. dat van B, en W. geen voorstellen te verwachten zijn voor den bouw van arbeiders woningen. B. en W, staan volkomen op het standpunt van den heer Kolijn, dat in de bedoelde kwestie voorzien zon moeten worden van particuliere zijde, desnoods met steun van gemeentewege. Do heer K o 1 ij n M. de V, Ik dank U wel voor het gegeven ant woord. Ik heb echter nog een op merking. Zon het, wanneer men tot een telling ovorgaat, dan geen aan beveling verdienen eenige bestuurs leden uit enkele corporatie» tot mede werking uit te noodigon Het begrip „gebrek aan arbeiders woningen" is betrekkelijk. Ik zal er echter niet verdor op ingaan. Ik zou kunnen verwyzen naar de bepaalde welomschreven meening van Prof. Koch, wat het begrip „arbeiderswo- en omdat dit begrip is, zou ik er voor ayn, dut voor dit speciale geval naju* particuliere hulp werd uitgezien. 1 >e V o o r i fc t o r. Ik wil het denk beeld van don Hoor Kolijn in over weging nomen. Voorloopig was de gedachte van B. on W. om de tolling te doen geschieden door personeel van de gemeente onder toezicht van het Bouw- on Woningtoezicht. Hot gaat er om, na te gaan hoeveel woningen van lekere huurwaarde ledig ayn. Daartoe is voorlichting van par ticulieren op een speciaal gebied niet noodig. Hot doel is to komen tot oen statistiek van do woningen dio ledig zyn en de huurwaarde daarvan. Do hoer K o 1 ij n Nog oen enkel woord M. de V. Er wordt in do aanvrage op gewezen, dat or in onzo gomeento oen tekort is aan arbeiders woningen en dat ten gevolge daarvan do huren onrustbarend stijgen. Daarop heb ik het oog, en speciaal op hetgeen sociale voreonigingon in deze kunnen doen. Meent u echter toch dat dit niet noodig is, dan zal ik er mij voorloopig bij neorleggen. De Voorzitter. Ik zal uw denk- boeld bij B. en W. ter sprake brongen. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan do orde Hot voorstel in zake de aanbesteding van drukwerkon voor de gemeente en in verband hiermede No. 7 der inge komen stukken. De beraadslaging wordt geopend. - De Voorzitter: Mijne Heeren. -Het zij mij vergund om in do eerste plaats iets in het midden te brengen. Ik zou er op willen wijzen, dat het adres niet is onderteekend door alle inschrijvers bij aanbestedingen. Dan zou ik er op wenschen te wijzen, dat in het ingekomen adres door de druk kers-patroons wordt gesproken over de prijzen van het drukwerk, maar dat daarin niet worden aangeroerd de andere bezwaren van B. en W. en die bezwaren tegen den loop van deze zaak zijn groot. B. en W. hebben een openbare aan besteding uitgeschreven, dat wil zeg gen, een aanbesteding waar de mede dinging vrij zou zijn. De aannemers van openbare bouw werken, hebben eenigen tijd geleden een misbruik toegelaten dat gelukkig is afgeschaft. Toen dit misbruik bestond, werd het veroordeeld, mftar de aannemers van bouwwerken lieten ten minste vrije mededinging ipe. De aanbesteder moest een soort schatting betalen, aan allen die mededongen. Maar de in schrijvers werden vrij gelaten om in te schrijven, voor zooveel zij wilden. Ik zeide dushet misbruik is geluk kig afgeschaft. Hier echter is de openbare mede dinging absoluut denkbeeldig gewor den. B. en W. vernamen reeds vóór de aanbesteding, dat er een afspraak was gemaakt tusschen de verschillende drukkers-patroons, waarbij de aanne mers een verklaring moest< n onder teekenen, dat zij op verbeurte van een boete verplicht waren de gemaakte afspraak te honden. De prijzen waar voor ingeschreven zou worden, wer den niet door ieder vastgesteld en voorts zou voor het groote werk, het formaatwerk niet worden in geschreven. Er is door een betrokkene zelf ge zegd, dat hij voor dat formaatwerk wel wilde inschrijven, maar dat hij daarin is verhinderd, met een beroep op de verklaring die hy zou hebben te onderteekonen. Toen het college van B. en W. dit vernam, kwam het tot do overtuiging dat hier geen openbare aanbesteding had plaats gehad maar meer sprake was geweest van oen onderhandsche levering door oen aantal drukkers patroon», omdat door ten minste óón drukker was verklaard, dat andere prijzen te voorschijn zouden komen bij een herbosteding en besloten B. en W. tot een herbosteding over to gaan. Men wil nu trachten do herboste ding te doen mislukken, verschillende patroons zouden zich gebonden achten door mu verklaring en geen andere cijfer» zouden gegeven worden. Ik heb reden aan te nemen, dat die ver wachting van die drukkers-patroons niet zal uitkomen. Vrije mededinging moet verzekerd zrjn, daarom moot een openbare aan besteding gohoudon worden. Nu wat do prijzen betreft. B. en W. weten dat de loonen verhoogd zijn, dat de pryzen van materialen duurder zyn geworden, zy zouden het dus volkomen billjjk hebben geacht, wanneer er oen verhooging in prys ware geweest van 20 ft 2B°/o. Nu beweren de patroons in hun adres, dat by de aanbesteding die 6 jaar geleden is gehouden, de pryzen allen buitengewoon abnormaal te laag waren en dat nu een soort herstel is ingetreden, waarbij getracht wordt de prijzen op een normale hoogtet te brengen. 'fc Is wol merkwaardig dat dit geldt voor ongeveer 2'3 van do prijzen, zij zouden dus 6 jaar geleden abnormaal to laag geweest zijn en nu pas op hunne hoogte gebracht zijn. Nu vraag ik mijzelf af, wat de aan nemers van 6 jaar geleden bezield heeft Was het liefde voor do ge meente Mij dunkt, dat do aannemers 6 jaar geleden wei in staat waren, om te beoordeelen, welke prijzen to maken waren. Het is waar dat sommige prijzen normaal zijn verhoogd, dit goof ik gaarne toe, maar de overgroote meer derheid van de prijzen is abnormaal verhoogd. Ik acht mij verplicht de leden van den Raad eon oogenblik te moeten vervelen en ze lastig to moeten vallen met een voorlezing van enkele prijzen. Ik zal echter niet alle prijzen die verhoogd zijn, noemen, maar hier en daar oen groep doen. De leden van den Raad kennen de omschrijving welke bij de nummers behobron, dus zal ik alleen het num mer aangeven. N°. 5 betaald f 1.25 nu ingeschr. f 3. „6 -0.95 - 2.50 16 -1.90 - 6.25 17 -1.20 - 3.- „18 -130 3. Ik herhaal, ik noem alleen de meest Sprekende gevallen. De heer Knuttel: Er zijn er nog veel erger M. de V. De voorzitter: N°20 betaald f 3.60 nu ingeschr. f 6.75 r>2l eerste 100 st. - 0.85 2.50 volg. 100 -0.45 - 1.— N°27 betaald -1.- 2.50 „29 - 0.90 - 2.25 30 - IA-.-2.50 „32 -3.-„ - 5.- „37 -1.10 - 8.- „42 -0.90 -2.25 50 -1.15 - 8— „54 -2.25, - 5.- „65 -2.80 - 7.60 „56 -0.15 - 1.- „68 - 8.60 -16.— 06 -1.80 - 6.- 67a - 3.40 - 7.50 „68 -1.10 - 3.— „70 -1.50„ - 4.- „72 -260 - 5.- 74 -1.30 - 4.- „77 -0.75 -1.50 „78 -2.10 - 5.- „79 -0.65 - 4.- „86 - 4. -10,- „87 -1.40 - 8.- 88 -1.85 - 4.- „89 -0.90 - 225 „90 -1.40 - 8.— 91 -1.10 - 3.-. „92 - 0.76 - 2.50 Ik wil met genoegen uitscheiden, maar ook doorgaan. Voor N°. 93 en 95 wordt resp. be taald f 1.80 en f 1.70 en is nn inge schreven vóór f 4.en f 3.75. De heer Knuttel: Mag ik n even in de rede vallen. M. de V. het zal wenschelijk zijn, dat u ook de hoogste inschrijvers van 6 jaar geleden op noemt, anders zou ik de vergadering daarmede moeten lastig vallen. (Wordt vervolgd.) Diefstal tijdens brand. Tijdens den brand, welke in den nacht van Zater dag op Zondag 11. plaafcs had, in een drogisterij aan de le Sweelinckstraat te Amsterdam is ten1 nadeele van de bewoners van het eerste bovenhuis een bedrag van f 10 en ten nadeele van die van het tweede bovenhuis een portemonnaie inhoudende f 14 ont- Fideele Raadsleden. De gemeente Bergh is niet gelukkig met hare Raads leden. Een hunner werd voor eenige weken wegens verzot tegen de polite tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. Thans is een hunner te gen wiens toelating onlangs bezwaren rezen, zijnde W. Busink, failliet ver klaard. Het Volk meldt, dat de firma Philips te Eindhoven aan de stakers die haar huizen bewonen per deurwaarders- exploit de huur heeft opgezegd. Een onzer oud-leerlingen in Amerika aldus deelt de Doopsgezinde Zon dagsbode mede zendt ons in een brief het 'volgende uitknipsel uit een Amerikaan8che courant: „Bij de evangelisatie te New-York is door den Eerw. F. B. Lane een nieuwigheid ingevoerd, die hoopen volks tot de tentdiensten van de Evangelistic Committee of New-York City heeft getrokken. Alvorens met het godsdienstig deel van het program ma te beginnen, doet de heer Lane verbazingwekkende toeren met kaarten haalt hij konijnen uit leege hoeden en eieren uit de 1 zakken van zijne toe hoorders te voorschijn en verricht hij vele andere kunststukken. Door deze middelen slaagt hij erin tal van men schen te trokken, die anders nfoeilijk naar de evangelisatie-samenkomsten te brengen zijn." De werkzaamheden voor de verdere door- en uitgraving van de Waal haven te Rotterdam zijn stop gezet. Zaterdagavond bleek de aannemer, de heer H. G. den Hartog, niet in staat, zijn volk, ongeveer 350 polderjongens, uit te betalen, waarop de gemeente tusschenbeiden is gekomen en aan deze menschen hun loon uitbetaald heeft. Heden werd er niet gewerkt. N. R. Crt. GOUDA, 19 December 1911. Bij de heden door Burg. en Wefch. gehouden aanbesteding voor druk werken enz. voor de Gemeente Gouda gedurende de jaren 1912—'17 waren ingekomen 13 biljetten. De burge meester deelde mede dat in verband met het genomen Raadsbesluit op Vrijdag jl. besloten is de biljetten voorloopig niet te openen. Bij de aanbesteding van de benoo- digde materialen ten dienste van de fabricage in 1912, in 14 perceelen, werd ingeschreven als volgt I. Houtwaren. Ingeleverd 4 biljetten. A. Vingerling en Zn. alhier f 2068. N. V. Houthandel v.h W. Hoogendijk Wzn., alhier 2020.-— J. G. Alblas, Waddinx- veen 1943.— Van Wijngaarden en Co., Rotterdam 1772.69 III. IJzer en Staalwaren, 3 biljetten. J. A. P. van Vliet, alhier f230.146 P. Rond Pzn., 212.50 J. H. Kok, „188.25 IV. Gereedschappen enz., 4 biljetten. Rotterd". Ijzerhandel Mij. v.h. Haagman en Zn. R'dam f 405.555 J. A. P. van Vliet, alhier 273.49 P. Rond Pzn., 245. J. H. Kok, 240. V. Lood Zink enz., 2 biljetteri. P. Rond Pzn., alhier f 1Ö8.50 J. H. Kok, 153.80 VI. Verfwaren, Oliën, enz., 3 biljetten. P. J. Revet Zn., alhier f 1009. C. C. Krom - 960.— C. van Dillen Zn. - 954.51 VII. Glas, 6 biljetten. M. J. Houwink, Sneek f 128.90 C. van Dillen Zn., alhier - 117.68 C. C. Krom, - 113.40 P. J. Revet Zn., - 112, E. A. Schaaf, Rotterdam - 107. Door de firma Dorens Co. te Amsterdam is voor dit perceel tegen éónheidsprijzen ingeschreven. VHI. Grind, 1 biljet. A. van der Wal, alhier per M3 f 2.22B IX. Bazaltslag, 2 biljetten. Bazalt Mij. Rotterdam per M3 f 4.23 Van Koppenhagen Co., Utrecht, per M3 f 3.99 X. Zand, 1 biljet. K. A. Dekker, Gouderak, Metselzand per M3 f 0.70 Struatzand - 0.70 Grof biggelzand - 1. Gewoon straatzand op aangevraagd terrein - 1.20 XI. Melafier of Greckeien, 6 biljetten L. van Gent Nijmegen, 10.000 Melafierkeien f 147.— 10.000 Verbandkeien 220.50 Van Koppenhagen en Co., Utrecht, Melafierkeien 15 c.M. hoog n 142.25 Melafierkeien 13 c.M. hoog 124.30 Verbandkeien 50% hooger. Bazalt Mij. Rotterdam, Greckeien, 127.19 Verbandkeien 50 hooger. N. V. Handel in Bouwmate rialen, v.h. M. Luyten, Lek- kerkerk, Melafierkeien 122.95 Van der Kan en Co., Venlo, Greckeien 12X16 c.M. hoog 116.60 Melafierkeien 12X14 c.M. h. 115. Pel en Hooykaas, Melafier keien 109,20 XII. Waalstraatklinkers, 5 biljetten. Joh. Dessing Co., alhier f 16.50 J. Vos Co., Arnhem - 1635 Rinsbergen en v. d. Pol te Eek en Wiel - 16.17 Wed. Joh. de Haas, Dode- waard - 15.70 Ter Windt, Arntz., Millin- gen - 15. XIII. Vechtsche Straatklinkers, 1 bilj. T. Los, Montfoort f 19.90 XIV. IJsselsteen, 5 biljetten. Schaly Bekker, Rotterdam f 6.93 Joh. Dessing Co., alhier f 6.90 Firma J. C. van Vliet Dzn. alhier, 1° monster - 7.15 2° - 6.15 XV. Bouwmaterialen, 2 biljetten. •Joh. Dessing en Co. alhier f324. A. Jonker en Zn. 318.— De gunning dezer perceelen zal na der worden bekend gemaakt. „Arnold Spoel." De uitvoering, die de Dames-Zang- vereeniging „Arnold Spoel" gister avond van Mendelssohn's „Paulus" gaf,' stond over 't geheel genomen op een hoog peil. Van de sofisten vervulde Mevr. Fruyt van HertogPasveer de so praanpartij. Ofschoon een voller en grooter geluid dan dat, waarover Mevr. Fruyt kan beschikken, aan deze partij meer relief had kunnen geven, kregen we van Mevr. Fruyt zeer veel goeds te hooren. 't Meest schoot ze te kort in de sterk-dramatische gedeelten, zooals in de recitatieven van No. 21 No. 32. Dan klonk in de hooge tonen de stem wat dun, doch overigens heeft Mevr. Fruyt' hare partij met groote innigheid en veel intelligentie gezongen. We releveeren de mooie voordracht van No. 7 (Jerusalem en van No. 27 (Lasst uns singen). Ook in de ensemble-nummors liet Mevr. Fruyt hare partij allo recht weder varen, evenals mej. T. Scholfcen, die daarin de altstem uitstekend zong. Moj. C. van Reedt Dortland heeft hare kleine partij met mooie, stem en goede voordracht gezongen. Evenwel, met hare opvatting van 't tempo in „Doch der Herr" zijn we 'fc niet eens. De partituur geeft aan „Andantino" en niet een zeer langzaam Andante! De tenor, de heer Chabot uit Rot terdam, beschikt over eene fraaie stem met echt Jenor-timbre. Doch deze heer heeft nog veel, ja, nog bijna alles van de zangkunst te leerenzoowel in uitspraak en in voordracht als in 'fc gebruik van de stem schoot de heer Chabot voortdurend te korf. De eind consonanten h blij ven bijna steeds weg: in No. 40 zong de heer Chabot „To" in plaats van Tod, „nich'' in plaats van nicht, enz.; Doch ook de klinkers^ vooral de ee en de e laten veel te wenschen over. We hoorden, om maar eens een enkel voorbeeld te noemen, „Arde" in plaats van Erde, „warden" in plaats van werden. Vooral in som mige recitatieven was niet'alleen de uitspraak dooh ook de VoordraoKt'zeer weinig verzorgdeen sterk staaltje van muzikale slordigheid was de wijze waarop No. 28 werd voorgedragen of liever niet voorgedragenzonder eenig gevoel voor rythme en zonder eenige dictie werdt dit fraaie recitatief afgezongen, 't Best heeft de heer Chabot ons voldaan in de beide duo's met den baB (No. 25 en No. 31). We herhalen echter, dat de stemmiddelen, waarover de heer Chabot kan beschik ken, schitteren^ zijntot zelfs in de hoogste tonen vertoont z'n stem nooit dat onaangename keelgeluid, dat we kunnen waarnemen bij zoo vele tenoren, die geen tenoren zijn, doch slechts overmatig hoog opge voerde baritons. Doch de heer Chabot bedenke: „Noblesse oblige" en daarom zou hij naar onze meening verstandig doen 't voorloopig bij dit debuut te laten en eerst nog eens eenige jaren te studeeren voor hij weer in 't open baar met zoo'n groote en veeleischende partij optreedt. De heer P. C. Backers uit Rotter dam heeft in den laatsten tijd blijk baar hard gestudeerd en met suc ces Ongeveer anderhalf jaar geleden' hoorden we hem hier op een van de orgelconcerten, doch hij is sinds dien tijd, vooral wat uitspraak en voor dracht betreft, met reuzenschreden vooruit gegaan. Hij weet z'n vol, fraai getimbreerd basgeluid, op uitstekende wijze te gebruiken. Welk een innig heid van voordraoht in N°. 18 (Gott, sei mir Gnadig), welk een verontwaar diging in N°. '12 (Ve4ilge sie), welk een zeggingskracht in de verschillende recitatieven b.v. N°. 36De heer Backers heeft z'n zeer moeilijke partij op uitstekende wijze gezongen. Doch laten we hem één raad gevenhij hoede zich voor o verdry vingDoor overmaat van gevoel komt hij er soms toe de verschillende lettergrepen van een woord zóó sterk te accentueeren, dat elke lettergreep een woord op zich zelf woydt. De koren waren, zooals altijd bij „Arnold Spoel" uitstekend. Vooral 't dameskoor is zeer goed; men hoort er de vele geschoolde stemmen in. 't Heerenkoor is, vooral in de forti, nog wat ruw, doch over 't algemeen hebben de koren zich uitstekend van hun taak gekweten. Zeer mooi waren b.v. 't koraal uit No. 9, No. 11 (Siehel wir preisen selig), No. 26 (Wie lieblich sind die Boten) en No. 29 (1st das nióht). Voor al dit moois vergeven we de alten gaarne hare voorbarig heid in No. 14 en 't geheele koor de minder mooie inzet van No. 3 (Koraal). iDe begeleiding bestoad uit strijk- orchest, piano en orgel, 't Strijkor- chest heeft 't er zeer goed afgebracht, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat 't slechts óóns met kooi en solisten gerepeteerd had. In 't bi zonder de beide jeugdige cellisten heb ben zich flink geweerdjammer dat in No. 40 de instrumenten wat laag gestemd waren. Ook de organist heeft zich goed van z'n weinig dankbare taak gekweten. De pianist had, vooral in de reci tatieven, wat volgzamer kunnen zijn. Soms lag de fout bij den zanger, doch bij de sopraan en den bas was dit zeer zeker niet 't gevalEen weinig meer kracht in sommige gedeelten zou niet geschaad hebben. We w^zen b.v. op de fanfares in 't koraal No. 16, na de eerste inzet van 't koor: Wachet aufruft uns die Stimme". Hier schrijft de partituur hoorns, trompet ten en bazuinen voor en klonk de piano wel wat erg mager De heer Spaanderman leidde dit alles met vaste hand. Hij heeft z'n koor flink in de macht en weet 't tot veel geestdrift aan te vuren. Met z'n opvatting van 'tslotkoor van 't eerste deel kunnen we ons niet geheel ver eenigen. Bij 't poco a poco piü ani- mato neemt hij 't tempo plotseling iets vlugger efi later bij 't piü ani- mato nog weer eens. Een veel groo- tere climax zou, meenon wij, verkregen worden, indien vanaf 't poco a poco piu animato 't tempo langzamerhand vlugger werd genomen tot 't piü ani mato toe. Im Grossem und Ganzem echter echter eene uitvoering, waarop de di recteur en 't bestuur van „Arnold Spoelu met voel voldoening kunnen terugzien. „Heeft Christus bestaan Gisteravond belegde de vereeniging „De Dageraad" eene openbare ver gadering waarin als spreker optrad de heer J. van Rijswijk van Rotterdam. De heer Harkink als voorzitter opende de vergadering en deed alvorens het woord aan den spreker te geven, aan den secretaris het' verzoek een en an der mede te deelen over het plan der vereeniging om persónen te trachten te vinden, die bereid zijn officiëel de resp. kerken te doen afscheiden. De heer Rijswijk aan het Nfroord zijnde, wijst er op. dat de aarde wordt bewoond door pl.m. 1500 millioen men schen, die belijders zijn van godsdien sten van zeer uiteenloopende richting. Daar allen hun eigen godsdienst voor de ware houden, heerscht juist daar door onder de menschen een zoa?gM£te verdeeldheid en staan zij tegenover elkander in een min hf meer vijandige verhouding. Zooals alle godsdiensten heeft ook de christelijke en daar mede hebben we toch het meest te maken zijne geschrevenboeken Dat is voor de aanhangers dier leer de waarheid, waaraan niet mag wor den getornd. Want het is God's woord God inspiteerde degenen, die den bijbel schreven en dus alles wat danrin staat is van God. Verwachten mag men dan, dat alles dan ook correct is, dat er niets aan hapert. Zooals de nacht ge regeld de dag verdrijft en omgekeerd zooals eb en vloed elkandji^eregeld afwisselen, zooals de vier verscnilLaade jaargetijden regelmatig steeds ieder hunner op tijd bij ons wederkeeren, zooals in dat alles een zekere regel maat is te vinden, zoo zpu dan ook, als dit volgens de christenen dan God» werk is, de bijbel een logisch geheel moeten zijn, niet in strijd zelfs met do ons bekende algemeene geschiedenis. En dit laat veel te wenschen over. Als Als voorbeeld diene, dat Herodes, die volgens den bijbel de groote kinder slachting op touw zette, ten tijde der geboorte van Jezus, stierf reeds 4 jaar voor de geboorte van Jezus, terwijl de volgende Herodes, een kleinzoon van hem, zijn grootvader opvolgde eerst 27 jareiv nadat het vermeende drama op den Calvariënberg werd afgebeeld. De bekende geschiedschrijvers uit die dagen, die in de wetenschappe- lyke wereld als de meest betrouwbare historici bestudeerd worden, vermelden niets omtrent het bestaan van Jezus. Plinius de oudere, Plutarch us en Plinius de Jongere deelen in hun nagelaten werken niets mede hier omtrent. Alleen Flavius Josephus, een joodsch geschiedschrijver, schrijft wel over Jezus, doch het beeld dat hij geeft is zoo vaag, zoo algemeen, dat het voor het bestaan van Jezus geen enkele bewijsgrond levert, temeer daar de naam Jezus in joodsche kringen een heel gewone naam is en Christus waarschijnlijk zal zyn afgeleid van Chrestos, wat niets anders is dan een waardigheidstitel. Messias was in die dagen ieder, die het voor het jood sche volk opnam, het van de tyrannie der Romeinen wilde bevrijden. Het zou moeilijk zijn in alle onder dooien sprekers rede weer te geven, doch toch wenschen we nog één feit te releveeren. Aan de hand der ge schiedenis verklaarde spr. dat de chris telijke godsdienst in hoofdzaak een copie is van den Brahmaansche gods dienst, aapgezien deze van veel ouderen datum is". In den loop der eeuwen ontstonden vele godsdiensten en velen gingen- weor ten onder. Dat mag een verblij dend teeken genoemd worden. Spr. uitté de wensen, dat hij nog eens den tijd belevenmoge, dat de menschheid zich niet meer bevreesd laat maken voor bovennatuurlijke machten, doch dat al hunne daden zullen gebaseerd zijn op cfe rede, de machtigste factor om den mensoh waarlijk een mensch te doen zijn. Yan de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, zoo dat de voorz. onder ^Jttpwelgemeend en welverdiend applausae vergadering te omstreeks 10 uur sloot. Gisterenavond ging het gerucht dat do dienstbode van den heer K. alhier zich, tdoordat haar kleeren in aanra king «'aren gekomen met het vuur uit qJï fornuis, dermatehad gebrand dat ^name in het Van Iterson-zieken- huis noodig was. Dit gerucht blijkt gelukkig zoor overdreven te zijn. Wel zijn de klee ren van liet meisje in brand geraakt, doch door spoedige indompeling door hulpvaardige handen in het water der Bloekerssingel is de dienstbode er zonder letsel afgekomen. Do uitgerukte brancard kon weer worden opgeborgen. Vanmiddag tegen twee uur had een H. B.-scholier liet twijfelachtig ge noegen, Óm wegens baldadigheid, het omwerpen van een wagentje, naar het politiebureau te worden gebracht. De overige H. B. S.-ers vonden hot noodig den agent tot hot commissa riaat ondor gejoel "te begeleiden. De klok van twee maakte een eind aan het kabaaltoen draafden allen naar school! Alleen de jeugdige arrestant genoot toen in zijn eentje. De Staatscourant van gisterenavond bevat de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Naussau van don héér P. Roosting, injgeniëjjf bij de Maat schappij tot Exploitatie van S.S., te Utrecht, onder wiens .hoofdleiding de Nieuwe brug over de Gouwe en daarbij behoorende werken zyn tot stand ge bracht. Zondag had do tentoonstelling plaats van de Postduiveh-Vereeniging „Do Bonte Duif" welke bijzonder goed geslaagd mag heeten. Een 80 tal duiven waren ingezonden. De jury bestaande uit de heeren O. P. J. Boer nn 0. A. M. Spruijt kende de vol- gende bekroningen toe Voor oude Doffers, lBt0 prijs, F. Stalenberg met Eer® prijs2° prijs P. J. Rijnaarts met Eere prijs 3° pr. J. W. M. KulikZeer Eerv. Vermel ding, A. Tak Eervolle Vermelding, M. Kulik. Voor oude Duiven, l8fc0 prijs, J. W. M. Kulik met Eere prijs 2° pr. P. Kulik met Eere prijs; 3e pr. H. ^ta len bérg Zeer Eerv. Vermelding, T. TakEerv. Verm., H. J. Verblouw. Voor jonge Doffers, Ist* prijs, T. Sas met Eere prijs2° pr. F. Stalen berg 3° pr. A. TakZeer Eerv. Verm. M. Stalenberg Eerv. Verm, J. Krebs. Voor jonge Duiven, lsfc0 prijs L. Slootjes, met Eere prijs2° pr. P. Kulik, met Eere prys 3° pr. J. Zorg; Zeer Eerv. Vorm. F, Stalenberg Eerv. Verm. L. P. KulikEerv. Verm. P. J. Rijnaarts met Eere prijs"; Eerv. Verm. A. H. Kulik voor de leelyksfce der tentoonstelling. Bij den Hoogen Raad'is gisteren ^conclusie genomen in de zaak van 1°. H. K., timÉaerman te Woerden door het hof te Amsterdam tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling. Advocaat-generaal mr. Ledeboer, concludeerde tot verwerping. GROENTEN- VEILI Pi G. Dinsdag 19 December. Bloemkool 1° soort van f 12 tot f 16 p. 100 Idem 2e soort van f 7 tot f 9 p. f00. Wortelen f 5.00 tot f 6.00 p. 100. Kropsla f 3.00 p. 100. Uien f 5.50 per H.L. Sav. kool 13 ets. per stuk. Koodekool 15 ets. per stuk. Groenekool 3Va ct. per stuk. Kroten f 4.00 per 100 bos. Andyvie f 2.50 tot f 4.00 per 100 bos. 3de KJ Trekking v. Dinsdag 19 Dec. No. 19773 f 1500. 8466 en 16003 ieder f 1000. 10086 en 14137 ieder f 400. 7124 f 200. 4592, 6814 8520, 9759 en 12182 ieder f 100. Prijzen van f 45. 42 67 94 108 18 64 240 82 96 66 389 433 518 v>8 61 689 722 45 88 830 50 OU 57 61 86 05 1026 1177 1222 1801 9 25 1427 36 44 74 1627 90 1700 25 29 68 1860 f« 1914 26 53 81 2013 26 43 81 84 88 97 2283 2386 08 2460 88 2549 2646 79 84 8771 8818 88 4015 55 4279 4370 88 8400 11 17 95 38 4508 8 35 80 85 97 4601 93 4747 54 08 98 4812 54 4900 44 65 5044 97 5100 21 89 5310 18 5438 80 4 4 6515 21 38 88 5622 81 96 5820 62 5907 8 0000 12 6103 43 48 91 6200 18 80 94 6818 0449 0536 78 6688 6706 98 94 7018 34 94 7116 7200 7455 70 7590 96 7661 78 7700 55 7807 88 7904 80 88 41 8068 88 8143 8217 42 78 95 8850 66 8456 8552 58 8608 43 54 8776 77 8808 68 8914 80 9011 9142 40 50 60 0227 05 85 96 9612 25 9482 74 76 98 9523 81 9671 0728 72 9839 0907 22 10012 82 83 10128 00 86 10245 10617 66 10429 10547 78 98 10756 88 10000 5 69 71 72 10912 19 11102 12 38 61 11273 78 11315 11401 6 11506 27 11607 11781 10 11805 84 76 81 11905 45 12007 78 80 12408 12294 0 29 12830 34 44 63 NS444 80 12596 12618 27 40 64 87 12700 48 12856 18034 48 75 18178 89 18213 41 45 90 18321 49 84 18424 27 53 64 86 13587 18641 13711 18057 14015 82 88 14167 14253 64 68 06 14318 24 25 69 76 14407 18 79 03 14507 28 57 06 70 80 14630 67 76 14700 7 21 84 65 14«21 26 06 78 87 00 14013 05 15027 42 65 11*05 40 43 15257 84 01 15360 06 15430 53 60 00 15514 62 J 5044 01 81 80 15717 09 70 01 15814 28 15017 67 70 75 78 16025 00 10157 16284 05 99 16813 51 00 16424 10543 19188 46782 .35 78 87 16808 48 71 1)5 16000 17017 37 59 84 17134 17227 76 17329 51 88 17450 17034 17787 17811 17085 80 46 65 71 87 98 18042 60 18101 00 18280 91 94 18820 01>18416 71 18711 29 46 18805 48 61 18983 38 50 19022 86 98 19107 48 91 00 19225 27 71 74 75 10389 67 1Ö4ÏS lö 46 19508 8 91 1Ö085 97 19708 5 19810 47 20014 40 69 88 90148 2023(1 02 20320 30 70 20417 07 20520 27 20644 81 20778 03 20801 20912 Ï8 29 34 88 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 44, '2e 39 en 3e 33 cent per half kilo. Magere Ossen Melkvee en Vaar- koeion goed" aangevoerd. /Vette ^Kalveren goede aanvoer, lSte kw. 32, 2e 29 3e 25 cent per half kilo. Stieren goeden aanvoer, 1ste kw. 34, 2e 30 en 3e 24 cent per half kilo. Handel in le kw. vet vee goed, mindere soorten traag, vette kalveren prijshoudend, stieren stug handel, lang zaam prijzen in 't voordeel van koopers op de mahere markt was do handel gfw woon, mindere soorten vaaarkoeion lager in prijs. Jhr. Mr. P. J. van Swinderen t- Do vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. P. J. van Swinderen is hedenmiddag overleden. Heb amendement-Ketelaar Vrijdag avond ingediend is njet 52#-20 stem men verworpen. I)e Waterstaatsbegrooting is dharna z. h. st. goedgekeurd. Z. K. H. de Prins leidde heden als voorzitter eon vergadering van de kon. Ned. Landbouw-Vereeniging. (Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten verschillende stukken tot mor gen wachten.) der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, Jupons, Robes en Japon stoffen alsmede eene groote keuze PBLTEIIllEll van de soorten prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. goedkoopste tot de beste en scherp concurroeronde van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te di^Kzldt. Hoogste barometerstand- 770.11 te Nidb,| laagste stand 731.4 to Seydisf- jord. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige tijdelijke wellicht krachtige zuidelijke wind, betrokken' tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. VAN DEN bi l'ectenhanile.l (e A in sterdam 19 DEC 1911. Staatsleningen Ne'd. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico AftóBinnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hiuik en Crediet-Iiistcl- lingen. Ned. ^Bankaandeelen BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 15 December. Alida Pieternella, otWers J. Hageman en A. P. Nederberg. 16. Sebast.iaan, ouders S. Rapis en R. J. de Vroom. 18. Maria, ouders W. Bojawal en A. A. •nes. Hermanus, ouders II. van deA Graaf f en J. W. Flamman. 19. Oori^Hs Stephanus, ouders C. S. Voord^haak en J. M. Sas. Goor- truida M^ria, ouders B. Snel en J. E. de Jon^ OVERSNEDEN17 December. J. van UuvehK 57 j» Wodr. van E. de Jong. loS C. Woudenberg, 82 j. Wed. van C. Goor. 19. H. Breuklan- der, 74 j. Wed. van C. van Leeuwen. J. van Gogh, 89 j. Wedr. van H. den Riet. Vorige Koers- Koera vnii hetluu 81% 81% 913/. 6 91% 64 100% e 93 89'/,, 93'/i6 88% 89% 88V 47% 104% 86% 104'/, 59% 69% 211 55% 74,B/is 26«/ 70 2141 288'/: 185% 55% 737» 69 (59 288 Indusb*. Ondernemingen Amenlan Car Foun dry Gomp. C. v. A.' Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrol eumOndern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart NU en. Ned.-Am- Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. y Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor wegmij, Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union- Pacific Railroad Cy. Cert^v. gew.„A. Wabash Gew. Aand Premieleeniiifeu Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thei »-Re- gulirungs-Gos. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Nationale Staatsfondsen waaronder Integralen beter, buitenlandsche stil, Amerikanen flauw, Rubbers vaster- behalve Amsterdam-rubbers, Petro leums lusteloos. 54 58% 560 16 160% 160'/, 447 447 438 178 179 115 17% 18% 113% 16 113% 37 39 4% 11%, H% 81% 81% 92% 65% 65 183% f 108.— f 98% 95% 32'/, 32", 176'/ 7'/, 175 102'/, 154'/

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2