Groote Expositie VERGADERING VA\ DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 39Brte Staats-loterij. Rechtzaken. Laatste Beri^bten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Maar wat zeker tot oplossing moet komen is de salarieeringskwestie. Spreker erkent dat de salariskwestie moeilijk is wegens de uitgebreidheid van het onderwijzerskorps, zoodat men direct voor groote financieele offers staat. Spreker zet uiteen dat, als de on derwijskrachten productiever worden gemaakt, voor hetzelde geld dat thans wordt uitgegeven, meer kan verkre gen worden. De heer Ketelaar hoopt, dat de sala- rieering der handwerkonderwijzeressen ook eens onder het oog zal worden gezien, als de salarisregeling aan de orde komt. Uitvoerig bestrijdt spreker dr. Kuy- per in diens betoog, dat de tuchte loosheid onder de jeugd aan de open bare school zou zijn te wijten. Dat was oen rede voor een kiesrechtmee ting. De heer de Geer betoogt, dat het fion. besluit betreffende de subsidiee- ring van het M. U. L. O. teleurstel lend werkt, maar niet op grond van de wet is te wraken. De heer Tydeman pleit voor uit breiding van M. U. L. O. De heer Roodhuzyen vraagt in welk stadium het voornemen tot subsidiee- ring voor de Vereeniging voor M. U. L. O. verkeerjb. De minister constateert dat het bij zonder onderwijs zich op merkwaar dige en verblijdende 'wijze in ons va derland heeft ontwikkeld. Ten opzichte van de subsidieering is echter een leemte ontstaan*, die natuurlijk zal moeten worden aangevuld, maar dan zal het geheele systeem moeten ver anderd worden, wat niet zoo gemak kelijk is als het voortbouwen op een systeem. De minister betoogt tegenover dr. Kuyper dat, althans ten plattelande, geen vrees behoeft te bestaan dat het wetsontwerp tot verruiming van het gebied der gemeente meer aan het openbaar dan aan het bijzonder onder wijs ten goede zal komen. De zaak betreft dan ook hoofdzakelijk de groote femeenten. Maar daar zit ^e moeilijk- eid in den schoolbouw. Spreker behandelt daarna de salaris- kwestie der onderwijzers. Wijziging van de salarissen zou, naar ruwe schat ting, 18 millioen kosten. De moties ter Laan en Arts zullen niet' veel kun nen uitwerken, daar alles toch op de financieele kwestie zal moeten afstuiten De minister blijft bij zijn meening, dat er op dit oogenblik niet gedacht kan worden aan de splarieeringsver- betering. Ten aanzien van de klacht dat een predikant in een der kerken van den kansel voor de bijzondere school pro paganda zou hebben gemaakt, acht de Regeering het in strijd met het begrip eener gezonde scheiding tusschen Kerk en Staat, indien de Regeering of de Kamer, met haar politiek karakter, ging censureeren wat in de kerk ge zegd wordt. Men late de predikanten in de kerk spreken zooals zij willen. Dit zelfde zegt spreker ten opzichte van de opmerkingen over den onder wijzer Fijn van Draat, te Nunspeet. Ten slotte behandelt de minister de kwestie van het M. U. L. O., waarbij de minister zich geheel aansluit bij den heer de Geer, die terecht betoogd heeft dat het betreffende koninklijke besluit niet op grond van de wet kan worden gewraakt. Kr worden geen replieken gehouden. Het algemeen debat over het lager onderwijs wordt geslóten. Over salarisverbetoring ^van de on derwijzers aan leerscholen, toelagen aan kweekelingen aan de Rijks kweek school, de beurzen voor die inrich tingen, over het aantal kweekscholen, over schoolbouw en andere onderwijs zaken is door verschillende leden het woord gevoerd. De heer Roessingh houdt daarbij een pleidooi om subsidie voor de ge meente Emraen. De minister beantwoordt de heeren. Do heer Roodhuyzen vraagt hoe het toezicht is op de f 18.000 subsidie aan don Bond voor Lichamelijke Opvoe ding en spr. vraagt of Binnenl. Zaken of Oorlog daarvoor zorgt. De hoor Verhey heeft bezwaar tegen de samenwerking in deze van Binnenl. Zaken en Oorlog. Ook de heer ter Laan spreekt in gelijken zin. Do minister verdedigt do samen werking der beide departomenten op economischon grond. De minister is van mAiin^: dat gymnastiek, een volksbelang is, doch dat dit ook uit militair oogpunt bereikbaar is. Ook meisjes kunnen aan de cursussen doclnemon. Een program van oischen moet echter worden op gesteld. Daarover wordt overleg ge pleegd tusschen Binnenl. Zaken en Oorlog. Op 't oogenblik is het zaak onder wijzers te vinden, die les willen geven in bewegingsspelen. De bedoeling der subsidie aan den B. v. L. O. is tweejarige cursussen voor spelleiders te steunen. Na repliek van den heer Ketelaar wordt het art. aangenomen. De heer ter Laan stelt bij art. 166 voor dien post te verminderen met f 600.met het doel geen bijdragen te verleenen aan de Vereeniging van Christelijke Bewaarscholen in Neder land. De heer Ketelaar (v.-d.) steunt dit amendement, de heer Oosterbaan (a. r.) bestrijdt het. De Minister antwoordt dat de strek king van de subsidie is handhaving van den Status quo. De min. protes- testeort tegen de door den hoor ter Laan gebezigde uitdrukking „secta- risch." Na repliek van den heer ter Laan wordt hot amendement verworpen met 30 tegen 17 stemmen. De heer de Stuers opent de alge- meene beschouwingen bij de zesde af deeling Kunsten en Wetenschappen en spreekt over do wetsontwerpen tot regeling van het archiefwezen en dat betreffende de oude monumenten van geschiedenis en kunst. Aan het eind van zijn rede komt spr. <tot de conclusie dat Amsterdam het Paleis, haar oude Raadhuis terug moet hebben en overleg moet plegen daarover met 's lands regeering. De minister antwoordt den heer de Stuers, waarna het debat werd ge sloten. Na behandeling van de artikelen betreffende lotsverbetering van het personeel der Kon. Bibliotheek ver klaart de heer van Vuuren bij art. 193 gaarne van den minister de voor waarden te weten, waaronder subsidie voor de R. K. leeszalen is te bekomen. Nadat de art. betreffende de subsi dies aan muziekscholen zijn behandeld wordt het hoofdstuk z. h. st. aange nomen. Woensdagmorgen half elf is de bè grooting dor Landsdrukkerij aan do orde. VRIJDAG 15 DEC. 1911. (Vervolg.) De Voorzitter: Het doet er niet toe, wie 6 jaar geleden ingeschre ven hebben. Ik wil echter met genoe gen het geduld van den Raad niet lan-' ger op de proef stellen. Voor N°. 128 (mandaten van beta ling) wordt f 1.betaald, dit was werkelijk te laag, maar nu wordt f 6. gevraagd. Ik kan daarbij voegen, dat deskun digen weten, dat de firma Samsom te Alphen veelal aan kleinere gemeen ten drukwerk levert. Zijn werk ris prachtig, luxe-werk, waarbij het werk dat hier geleverd wordt werkelijk min derwaardig is. Ik herhaal het werk van den heer Samsom is bijna luxe- werk. Wanneer men de mandaten per stuk bij Samsom koopt, zijn zij noggoed- kooper dan de aannemer hier zou ont vangen bij levering van 1000 stuks. Ik heb hier N°. 79, dat is een ver zameling van kleine formuliertjes daarvoor zou volgens deze inschrijving moeten worden betaald f 4.voor 200, dat is 2 cent per stuk. Mag ik daartegenover stellen dat volgens de zelfde inschrijving voor N°. 179 (ver gunningbriefjes voor de politie) waar meer drukwerk voor noodig is, be taald zou worden f 1.60 voor 300. Voor briefjes voor de Muziekschool met grootero letter enz. wordt ge vraagd f 3.voor 1000. Wat is nu eigenlijk de normale prijs 2 cent, Va cent of 1/3 cent? Nog merkwaardiger is het wanneer h(ien die dingen vergelijkt met andere. Ik heb hier bv. No. 119, kleine stukjes papier, er komt veel drukwerk op voor, zij zijn van dubbel formaat en met een schutbladhiervoor wordt ge vraagd f 3.voor 200 en daar stel ik tegenover anderen, waarvoor maar ljK gedeelte papier noodig is en het werk minder is en die f 4.-- per 200 kosten. Nu vraag ik weder, wat is de abso luut normale prijs, waarop de patroons zich in hun adres beroepen. Ik heb hier een mandaat en ik heb hier een bijlage van een rekening. Het formaat is hetzelfde, in het eene komt meer drukwerk voor dan in het andere. Voor de mandaten wordt gevraagd f 2.60 per 200 en voor de bijlagen f 2.75 per 500. Wat is nu weer de absoluut nor male prijs Ik geef het U te raden, ik weet het niet. Wij zijn geen deskundigen, wij kun nen de flagrante gevallen bespeuren, maar er zijn tegenstrijdigheden, die mij raadselachtig voorkomen. Door dit alles was er werkeljjk eenige verontwaardiging bij B. en W. en daarvan hebben zij in hun voorstel doen blijken. De toon van dit voorstel, wij bekennen het, is achteraf gezien, wat te scherp geweest, doch wij nemen dien scherpen toon gaarne terug. De bedoeling om te beleedigen heeft bij B. en W. niet bestaan. Wat nu het slot van het adres van de drukkers betreft, de bedreiging van uitsluiting, die bedreiging was nood zakelijk. Zij trachten de herbesteding te doen mislukken, hetgeen B. en W. ton zeerste zouden betreuren. Waar zij een openbare aanbesteding houden, moet de mededinging vrij zijn, de aanbesteding moet geen schijn- vertooning zijn. Ik acht mij geroepen op te treden in het belang van de gemeente. B. .en W. meenen dat de hande lingen nu door de drukkers gepleegd, niet mogen bestaan en niet geoorloofd zijn. Of de drukkers denken dat zij wel geoorloofd zijn, moeten zij voor zich zeiven weten, wij echter mogen ze niet accepteoren. Heeft men bezwaar tegen de uit sluiting, laten dan de drukkers andere waarborgen geven, laten zij de ver zekering geven, dat ieder voor zich zal inschrijven, dan zullen B. en W. akte daarvan nemen en afzien van welken dw ingmaatregel ook. De heer IJ s s o 1 s Vij n Het lezen van dit voorstel heefumij pijnlijk ge troffen. De drukkers-patroons hier ter stede met uitzondering van de N. V. Koch Knuttel worden be schuldigd oen aanslag te hebben ge pleegd op de Gemeentekas, in. a. w. er is door genoemde heeren een ge raffineerde poging" gewaagd tot af zetterij. De eer van genoemde heeren welke in dezen Raad steeds boven eenige verdenking stond, wordt op vreeselyke Wijze aangerand en hot is, waar dit voorstel thans in behandeling komt, aan den Raad uit te maken of dit vonnis al of niet verdient geveld te worden. De inlichtingen welke wij van B. en W. ontvingen geven ©enigszins den schijn van waarheid aan hun voorstelling, een wettig bewijs voor den Raad leveren deze inlichtingen, volgens mijn opvatting, beslist niet. Er is voor mij, oen leek in zake het drukkersbedrijf, zonder volledige in lichtingen, niet uit te maken of de prijzen waarvoor ingeschreven is, al of niet abnormaal hoog zijn. Men mag een inschrijving van voor 6 jaar alleen d^i als maatstaf nemen, wanneer men tevens kan aantoonen do winst welke destijds is gemaakt en kennis draagt van de precieso stijging van loon en grOndstofprijzen. Waar ik al deze inlichtingen mis, om van technische zaken te zwijgen, mag ik aan het voorstel van B. en W. mijn stem niet geven. Waar ik zooeven sprak van een schijn van waarheid, mag dit nooit een grondslag vormen, waarop een vonnis geveld wordt. Wij leven gelukkig in een tijd en een land, waar men een be schuldigde alleen mag veroordeelen op grond van een wettig en overtuigend bewijs. Onder deze omstandigheden moet men de beschuldigden in de ge legenheid stellen, zich zoo mogelijk van dezen grooten blaam, welke te kort doet aan eer en zaak, te zuiveren. De eenige oplossing om hiertoe te geraken, is het in het leven roepen eener arbitrage-commissie, waartoe ik dén Raad het voorstel doe. Mocht mijn voorstel worden aange nomen, dan verzoek ik B. en W. be leefd de tweede uitbesteding in te trek ken tot tijd en wijle de te benoemen commissie haar rapport zal hebben uitgebracht. Ik zou de samenstelling van deze commissie aan B. en W. willen over laten met toevoeging van den heer Knuttel als deskundige. De Voorzitter: De heer IJssel- stijn stelt dus voor eene arbitrage commissie te benoemen door B. en W., welke commissie zal hebben ui&to ma ken of de prijzen, die door de oNjk;- kers-patroons zijn gevraagd billijk zijri of niet en om in afwachting daarvan de gunning van de herbesteding uit te stellen. De heer IJ s s e 1 s t ij n Welk be zwaar zou er bestaan M. de V. om de tweede openbare aanbesteding in te trekken tot wij het rapport van de bedoelde commissie zullen hebben ont vangen Het blijft om het even of wij de gunning van de tweede aanbesteding aan ons houden of die intrekken. Billijkheidshalve voel ik er meer voor de aanbesteding in te trekken. Wanneer uit het rapport van de com missie mocht blijken dat de inschrijvers van de eerste aanbesteding in het ge lijk worden gesteld, dan zouden vreem de insohrijvers by een tweede inschrij ving tijd en moeite vergeefs hebben besteed. De Voorzitter: Ik zou don heer I Jsselstijn willen opmerken dat er ook formaatwerk noodig is, waarvoor ech ter niet ingeschreven is. Dit zou dan door B. en W. telkens ondershands aan een drukker moeten worden op gedragen. Het komt mij dus wensche- lijker voor, dat daardoor ook ingeschre ven wordt. De heer IJsselstijn: Het be zwaar, dat u zooeven qppert, is ook door mij gezien M. de V. Het be vreemdde mij ook oppervlakkig dat voor zekor werk niet ingeschreven wordt. De inlichtingen van dien aard, die ik van onzen deskundige, den heer Knuttel, ontvangen heb, waren echter van dien aard dat dit bezwaar voor mij is opgelost. Waar de heer Knuttel van plan is het woord te voeren, kan ik er het zwijgen toe doen, aangezien het be spreken van deze zaak boter toever trouwd is aan een deskundige dan aan een leek. Het voorstel van den Heer IJssel stijn wordt ondersteund en maakt der halve een onderwerp van beraadsla ging uit (Wordt vervolgd.) De Echo en De Courant. De eerste kamer heeft Maandag uit spraak gedaan in het geding tusschen De Echo als eischeresse en De Courant, als gedaagde. De Echo had geëischt, dat de rechtbank de publicatie als zoude De Echo te Amsterdam slechts 10,000 abonnó's tellen, terwijljhet aan tal inderdaad 14,000 beiraagt, zou ver klaren tot een onrechtmatige daad, en De Courant zou veroordeelen tot een schadevergoeding, nader op te maken waarbij zii zich zou moeten verbinden, zich voortaan van dergelijke publicaties te onthouden op- verbeurte van f 1 boete per exemplaar. De rechtbank heeft eischeresse in deze vordering niet ontvankelijk ver klaard, omdat gedaagde noch een haar, eischeresse toekomend recht heeft aangetast, noch een rechtsplicht van zichzelf heeft overschreden, al moge haar handeling dan van zedelijk en maatschappelijk standpunt onbehoor lijk worden genoemd. Voorts werd eischeresse veroordeeld in de kosten van het geding tot oen bedrag van f 100. Men schrijft aan Het Volk Sedert eenige dagen is Amsterdam in opschudding gebracht door een nog nooit in de couranten wereld vertoonde concurrentiestrijd, waarvan de felheid alleen de haat der beide partijen even aart. Twee van de drie neutrale volks bladen hebben ineens den abonnement- prijs op de helft gebracht en het wordt een strijd op leven en dood, een strijd als alleen vroeger eens te zien gegeven is bij de twee stoomvaartlijnen die tus schen Amsterdam en Zaandam varen en thans broederlijk samen de prij zen regelen. Voor ,den buitenstaander wordt deze strijd interessant om den uitslag. Wie zal het winnen Wie zal het 't langst uithouden En dan worden van beide kanten de kansen berekend en de gel den, die door dezen concurrentiestrijd worden weggegooid. Maar voor den ingewijde is de zaak heel anders. Wat toch is het geval Deze geheele manoeuvre is eenvou dig een handelsstreek van de beide strijdende directies. Toen Maandagmiddag 11 December „De Echo" met haar beantwoording der aantijgingen van „De Courant" verscheen, en overal liet aanplakken, dat zij deze insinuaties beantwoordde met een daad d.w.z. met de prijsver laging van haar abonnementsgeld, toen was „De Echo" reeds verkocht aan een combinatie, die samen met„„De Courant"-directie iiet duivelsche plan heeft opgevat, om door prijshalveering „Het Nieuwsblad voor Nederland" te >ernietigen en daarna van do beide overblijvende bladen een geheel te ma ken. Het „Nieuwsblad" wordt dus niet door deze combinatie gekocht, maar weggedrongen. Deze combinatie, die thans „De Echo" in handen heeft, en waarin be halve Rotterdamsch, ook Roomseh kapitaal gestoken is een mooie con sequentie van den voortdurenden strijd der katholieke geestelijkheid tegen neu trale bladen als de hier strijdende houdt dan ook de zaak loopepde tot over eenige weken, als wanneer alles vereenigd zal worden. Dezelfde combinatie exploiteert voortaan ook „De Maandagochtend courant", reden waarom de groote bla den zelfs in oorlogstijd de Maandag- ochtendedities hebben laten vervallen. Deze machinatie is het gevolg van wekenlange conferenties en alle na door de „strijdende" partijen genomen maatregelen zijn besloten in gemeen overleg. Om het publiek echter bij den neus te nemen en een minder eervollen dood van „De Echo" te voorkomen, werd dit middel beraamd, waarbij „De Courant" niet één, maar twee bi aden tegelijk inpalmt. Verhooging van den bierprijs. Evenals de Limburgsche brouwers hebben ook verschillende brouwers in Noord-Brabant zich vereenigd om den bierprijs te verhoogen, daar de graan- en hopprijzen gestegen zijn. Besloten is een uniform tarief voor de verschil lende soorten bier vast te stellen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de groote brouwmaatschappijen zich hierbij zul len aansluiten. Een aardbeving te Rijswijk In de Java-Bode" leest men het volgende verbazingwekkende telegram uit Den Haag, godagteekend 17 No vember „Te Rijswijk had een lichte aardbe ving plaats, die geen schade aanrichtte. De „Java-Bode" teekent bij dit „par ticuliere" (ja, wel zeer particuliere telegram o. m. aan „In Zuid-Duitschland heeft een zwa re aardbeving gewoed. Hoewel in dit gedeelte van Europa aardbevingen niet tot de zeldzaamheden 'oehooren, moet zij ditmaal toch wel zeldzaam sterk zijn geweest, nu men haar zelfs in Rijswijk bij Don Haag heeft waarge nomen. De paniek onder de bevolking schijnt groot geweest te zijn Op don rijksstraatweg onder Oegst- geest is Maandag eon dochtertje van den smid N., aldaar, door oen auto overreden. Daarbij werd het sleutel been zoodanig beschadigd, (jat de schilfers ervan in de longen drongen. De toestand van het meisje was gister avond zeer zorgelijk. Tegen de auto bestuurder, die in Hillegom werd aan gehouden, is proces-verbaal opgemaakt Terwijl Maandagavond de landbou wer G. Brinkman, in de buurtschap Boetelo, gem. Raaltó, onlangs gehuwd, met do buren bruiloft vierde, werden zij opgeschrikt doordat er boven hun hoofd brand ontstond. Allen liepen qiet medeneming van oenig huisraad qaar buiten. Het huis en een hooiberg qlsmede twee varkens on eenige kippen werden oen prooi der vlammen. Oor zaak onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. (Zw. Ct.) De scheepsbouwer G. van G. is gisterenavond, door de duisternis mis leid, in het zeven meter diepe ruim gevallen van het stoomschip Oak more, in herstelling liggende op de werf van de firma Wilton aan den Westkous- dijk, R'dam. Zwaar inwendig gekwetst en met een gebroken pols is de man naar het Diaconessenhuis gebracht. Men meldt uit 's-Revtogenbosch-aan de N.Crt.Zaterdagmiddag zijn door den officier van justitie in bijzijn van den commissaris van politie ten kanto re van den directeur van de Compagnie Internationale d'Aviation Aviator, den heer H. Blom, te 's-Hertogenbosch alle brieven, telegrammen en andere be scheiden, op die maatschappij betrek king hebbende, in beslag genomen. Naar beweerd wordt zou dit in ver band staan met de gevoerde correspon dentie met het oorlogvoerend Turkije over he,t leveren van aviateurs en Vlieg machines. Het séhijnt dat de justitie in de door Aviator gevoerde onderhandelingen een schending onzer neutraliteit ziet,, vermoedelijk volgens art.' 100 van het W. v. S. De redactie van de N.Crt. teekent hierbij aan Naar onze Berlijnsche cor respondent ons onlangs meldde op ge zag van een bericht van de „Press Centrale", zou deze maatschappij vlieg tuigen aan Turkije hebben verkocht door tusBchenkomst van denTurkBchen gezant te Parijs. Te Rucphen is gisternacht ingebro ken bij J. den Ouden, terwijl de vrouw alleen thuis was. De vrouw durfde niet opstaan. De inbreker heeft een kast opengebroken en daaruit een groot bedrag aan geld ontvreemd. Dader onbekend. GOUDA, 20 December 1911. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland wees de heer Vingerling in verband met het afwijzend advies op de aanvrage om subsidie in de onderhoudskosten van den Bloemendaalschen weg, op het belang van dezen weg voor het verkeer met Gouda en omliggende gemeenten, zijnde een communicatie- weg tusschen het N. en Z. deel der provincie, waarvan zoo druk gebruik wordt gemaakt, dat de kosten v >or den polder zeer zijn toegenomen. Hij hoopte dat Ged. Staten zullen over wegen of het billijk is den polder met zoo groote kosten te blijven belasten. De heer von Briel Sasse meent, dat deze zaak bij andere autoriteiten dan de Staten thuis behoort en veeleer overneming van den weg in aanmer king komt. Het lid van Ged. St., mr. Limburg, waarschuwde tegen afwijking van den regel, dat de provincie geen geld bij draagt in de kosten van onderhoud van wegen. Bovendien staat deze pol der er, wat de financiën betreft, zeer goed voor. Maar wanneer de polder zijn verzoek om steun mocht horhalen, zullen Ged."Staten het ernstig over wegen. (Gelach.) De aanvraag werd hierop afgewezen. Goudsche Winkeliersvereeniging. Gisterenavond hield de Goudsche Winkeliersvereeniginghen vergadering op de bovenzaal van het Café Har monie, Markt. De voorzitter, de heer A. D. van Vreumingen, opende de vergadering en deelde mede dat het tegen de ge woonte in noodzakelijk was geweest ditmaal op Dins'dag te vergaderen, daar de avonden deze maand zoo goed als bezet zijn. De notulen werden daarop door de secretaris gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van don heer J. G. Potharst, waarin deze kennis geeft naar aanleiding van het door den heer C. C. Krom op de Bondsvergadering te Utrecht gespro kene ontslag nemen uit tezijn functies. De voorzitter sprak daarop een waardeerend woord voor hetgeen door den heer Potharst in het belang van de Goudsche Winkeliersvereeniging is gedaan. Daarop bracht de heer C. C. Krom ook namens zijn mede afgevaardigde, dhr. I. van üantzig, uitvoerig verslag uit van de te Utrecht gehouden Bonds vergadering op 16 Oct., welke ver gadering door de vereeniging voor Handel en Nijverheid te Arnhem en en andere vereenigingen was belegd ter bespreking van het ontwerp-Ta- riefwet-Kolkman. (Het verslag dezer vergadering werd reeds destijds in ons blad opgenomen). De voorzitter bracht beide afgevaar digden dank voor de wijze waarop zij de Goudsche Winkeliers vereeniging daar hadden vertegenwoordigd. In de vacature-Potharst werd nu als bestuurslid gekozen de Keer B. D. Grootendorst en daar deze reeds lid is van het Bureau Invordering werd in de door het bedanken van den heer Potharst ontstane vacature benoemd de 'heer K. de Jong. Bij de rondvraag werd eerst door den heer J. J. Bik en later door den heer K. de Jong de 9-uur sluiting van winkels en magazijn ter sprake gebracht. Na eenige gedachtenwisseling werd op voorstel van den heer K. de Jong besloten dat het bestuur zou trachten een lezing te organiseeren, waar een voor- en tegenstander van vervroegde winkelsluiting hun standpunt zouden komen uiteenzetten. Met de mededeeling dat aan de Jaarvergadering in Januari a.s. weder een verloting voor de leden zal worden verbonden, werd de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen door den voorzitter gesloten. GASOONTROLE. 20 Dec. 1911, 2 uur namiddag. Druk 41 m.M. Lichtkracht 14.46 Kaarsen. Warmtegevend fj671 0„loriën. vermogen In de gisteravond gehouden jaar vergadering der vereeniging „Provi- dentia", die niet druk was bezocht, bracht de seoretaris o. a. ook het jaar verslag uit. Uit de voorlezing hiervan bleek, dat de ontvangsten hebben be dragen f3073.14, de uitg.f2606.38Vj, eoodat er een vóordeelig saldo is van f 467.75Vj. Het kapitaal der vereeni ging steeg tot f 2175.76Vj. De reservekas had een saldo van f 88.63, bij een ontvangst van f 2l4.( en een uitgaaf van f 126. Het aftredend lid der donateurs commissie, de heer W. de Mol, en de aftredende bestuursleden, de heeren W. B. F. Grevenstuk, H. v. d. Graaff en A. Yerbrugge, werden bij accla matie herbenoend. In de plaats van den commissaris C. J. Janssen, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd ge kozen de heer D. v. d. Toren, terwijl als commissarissen werden herkozen de heeren C. Sanders en J. v. d. Laan. Onder de aanwezigen ter vergade ring werd opgemerkt het lid der do- nateurs-commisBie, de heer N. A. van der Ree. Voor het kantongerecht had zich heden o.a. te verantwoorden B. B. die in onwetendheid een kind van 9 jaar tusschen de schooluren in boodschap- en had laten doen. Tegen hem werd 5.boete of 10 dagen hechtenis ge ëischt. De heer v. H. was geverbaliseerd wegens overtreding der Arbeidswet. Na 7 uur des avonds was door don verbalisant geconstateerd dat door 2 dames arbeid werd verricht. De heer v. H. bracht eenige bezwaren tegen de dagvaarding in het midden en deelde mede dat de arbeid zonder zijn weten was geschied. De ambtenaar O. M. achtte de overtreding wettig en over tuigend bewezen, stelde den heer v. H. hoofd van de zaak aansprakelijk en eischte 2 geldboeten elk van f 2. subs. 4 dagen hechtenis. Na enkele kleinere overtredingen werd behandeld de zaak van den melk- verkooper C. v. H., beklaagd van water door de melk te hebben gedaan. Be- agde verzekerde het niet te hebben gedaan de keurmeester die een mon ster had genomen van de melkwagen, bracht zijn rapport uit en daarop oor deelde de amhtenaar O M., dat die knoeierijen ernstig moeten worden ge straft en eischte, om een voorbeeld te stellen voor anderen, 6 dagen hech tenis. Tegen den houthandelaar A. te Wad- dinxveen, die hout had doen lossen aan een aanlegplaats, zonder daartoe van Godep. Staten vergunning to heb ben werd na een uitvoerig verweer van bekl. dat moer een klacht was tegen de te W. bestaanden toestand tot lossing van lading van motor booten f 5.boete geëischt Een jongmensch J. v. L., dat op de Markt met een voetbal had gespeeld en daarvoor was geverbaliseerd stelde den kantonrechter de merkwaardige vraag wat onder oen voetbal wordt verstaan. Deze beklaagde verklaarde een trap tegen een balletje te hebben gegeven, maar dat was naar zijn moo ning nog niet spelen mot een voetbal. Na een berisping van den kanton rechter dat bekl. geen vragen had te stellen, eischte do ambtenaar O. M. f 3.boete subs. 2 dagen hechtenis. Waudinxveen. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is boroepen Ds. W. Bieshaar te Zetten en Andelst. gde Trekking v. Woensdag 20 Dee. No. 20537 f 5000. 11-107 f 2000. 10132 f 1000. 10752 f 400. 4974 en 20031 ieder f 200. 5584, 8810, 9421, 13238 en 17882 ieder f 100. Prijzen van f 45, 4 98 41 198 06 281 8.7 56 420 74 0® 60. 22 88fl 94 1115 62 69 78 82 1203 23 39 1370 90 1428 46 1502 14 1844 91 lilftl 9 24 59 81 78 85 91 2019 2152 86 2215 29 88 2441 45 2617 21 75 90 2018 2739 63 2803 2908 74 3007 8431 47 51 52 90 8258 90 3305 98 8471 04 8518 29 70 8708 70 3823 24 50 8010 25 59 75 80 4003 29 48 4104 44 01 4204 40 75 85 4324 53 07 4688 4027 00 90 4720 44 00 71 72 4001 40 64 6060 71 5215 18 78 79 90 6870 5550 65 5000 85 90 5708 71 5021 72 5924 47 81 0011 29 83 48 0124 97 0202 10 24 49 0468 70 79 6504 91 97 0008 14 40 0719 90 6910 7010 7202 42 02 7801 14 70 98 7418 7618 19 29 7027 48 7729 35 88 43 04 7800 19 7920 88 00 8000 8175 8214 10 8825 05 90 8422 58 08 8542 45 8020 85 60 08 80 8704 28 57 87 8029 8911 28 94 9063 90 9182 87 9213 9820 81 08 00 9448 81 90 9604 40 0653 88 9725 50 85 9801 10 17 19 0900 70 10026 80 92 10140 87 10230 82 38 80 71 10007 0 10401 57 64 72 10521 10040 07 70 10732 57 58 84 10840 10054 04 70 11071 11141 68 11220 54 11380 04 78 11425 11020 84 00 76 90 11758 78 11811 80 11900 12011 43 m 12131 54 74 98 12418 96 12313 12432 64 12502 23 19088 69 09 12706 14 12807 30 18017 13121 18240 18844 90 13418 19 22 41 SI 18625 74 13606 08 85 89 18741 18801 47 78 80 07 18874 14008 5 28 04 74 14180 82 14270 14880 49 78 14467 75 14527 40 71 14028 14701 14849 00 14027 41 15048 15110 41 15202 45 60 74 15805 18 48 74 15418 49 57 15581 98 15623 90 15723 82 «4 16905 10028 88 10146 56 08 77 87 07 10266 62 87 80 91 18804 98 16104 18557 10010 25 94 10708 05 10892 10084 85 17000 84 17108 14 18 28 41 98 17272 87 17866 70 92 17420 88 56 17652 56 77 17750 88 17802 48 54 97 90 17942 40 88 18086 68 72 18102 07 74 18229 35 47 09 18811 18 84 18475 18522 75 18828 44 54 65 18718 19907 ffl 53 19029 44 08 19110 12 88 18240 85 19636 54 90 10466 19602 85 86 19088 19712 81 02 1B821 77 00 19022 20007 87 20103 18 83 41 20285 20825 50 81 89 20487 81 89 20500 21 36 60 70 20006 20704 40 61 84 05 20885 20002 72 78 3do Klasse 1 breekt. Lijst No. 15003 ont- De winkelsluiting. De 6de kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in zake een aantal overtredingen van de verorde ning op de winkelsluiting. De rechtbank vernietigde het vonnis van kantonrechter mr. Carsten, waarbii een beklaagde, die zijn winkel na 9 uur had gehouden, werd ontslagen van rechtsvervolging, en bevestigd) de vonnissen, door andere kanton rechters gewezen, waarbij de beklaag den werden veroordeeld. De rechtbank legde aan alle beklaag den op een geldboete van 50 cent, bij niet betaling te vervangen door 1 dag hechtenis. Met het eerste vonniB kon de rechtbank' zich niet vereenigen, omdat daarin werd overwogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd was een verordening als deze, welke niet raakt de huishouding der gemeente, te maken. De in de Grondwet vastgestelde autonomie van de gemeonte laat geen omgrenzende bepalingen zonder ver schil van tijd en plaats toe. Het ver nietigingsrecht van de Kroon waakt tegen de groote willekeur van de ge meentebesturen. Art. 153 Gemeentewet laat de autonomie van de gemeente nog grooter dan de Grondwet. Ook aan art. 134 van dc Grondwet ontleent de burgerlijke rechter het toetsingsrecht nietwat rijks-, provin cie of gemeentebelang is, heeft hij naar het oordeel der rechtbank niet te beoordeelen RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Tor zake van oplichting heeft zich heden te verantwoorden gehad, de 55- 'arigo C. A. J. D., zonder beroop te iptterdam, gedetineerd. *Mr. S. A. v. Vriosland pleitte in verband met art. 59 tot niet ontvan kelijk verklaring van het O. M. voor zoover betreft het don bekl. in de tweede plaats ton laste gelegde feit, een oplichting te Gouderak gepleegd. Do rechtbank vergaderde in raad kamer on wees het verzoek van den Verdediger af. Het was don bekl. in 1910 bekend, dat de rechtbank te Rotterdam den caféhouder N. v. D. te Waddingsveen ter zake van belastingovortveding had veroordeeld tot f 400 boete. Hij bogaf zich in Oct. naar den veroordeelde, dien hij niet thuis vond en deelde aan diens echtgenoote mode, te kunnen zorgen, dat de zaak op niets uitliep. Met haar begaf hy zich naar Goudo, waar hij v. D. in een café aantrof. Hij deed zich voor als chef vail do griffie van het gerechtshof te VGra- venhago en deelde v. D. mede, dat hij in appèl moest gaan. Bij, bekl., zou dan do stukken in bandon krijgen en e r voor zorgen, dat deze verdwenen, v- D. zou daarvoor f 3 80 moeten be talen, f50 direkt en het overige later. Hij vertoonde nog oon énvoloppo mot hot woord „dienst", maar v. D. wilde op een en ander niet ingaan. Bekl. wist ook, dat Th. K. te Gou derak wegens melkvorvalsching was veroordeeld tol; veertien dagen gevan genisstraf. Hij deelde K. mede, in be trekking tq staan tot de rechterlijke macht in den Haag. Kj moest in ap pèl gaan, bekl. zou de stukken weer in handen krijgen en zorgen, dat deze verdwenen. K. ging op de zaak wel in en betaalde de geëischte vergoe ding, f50. Beklaagde heeft kort geleden voor dergelijke feiten te VGravenhage te recht gestaan en is daar veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Bekl, gaf op, gehandeld te hebben in verband met door hem te betalen schulden, maar de president maakte hem opmerkzaam, dat deze opgave in twijfel moest worden getrokkon. Het O. M. waargenomen door mr. Steenberghe requireerde ter zake van poging tot oplichting een jaar gevan genisstraf, met vrijspraak voor het tweede feit. In verband met de getuigenverkla ringen achtte het O. M. dit feit niet volledig bewezen. Mr. S. A v. Vriesland verzocht, met het oog op bekl's leeftijd en huiselijke omstandigheden, en het feit, dat hy in de laatste zestien jaren fatsoenlijk heeft geleefd, dezen een clemente straf op to leggen. De kantonrechter te Gouda veroor deelde den 33-jarigen boomkweeker P. J. H. V., te Boskoop, bij vonnis van 25 Oct. tot f 2 boete, subs. 2 da gen hechtenis, ter zake van overtre ding der visBcheriiwet. V. was in appèl gekomen. Hij had op 30 Aug. gevischt in een dwars- tocht van den achterafspolder te Wad dingsveen. Hij was in het bezit van een schriftelijke vergunning van de eigenaars der landerijen aan weers kanten van den tocht en trachtte uit het reglement van den p. aan te toonen. dat de tocht niet het eigendom van dien polder is. De landbouwer C. Oudijk, voorzitter van den polder, verklaarde, dat de bedoelde tocht polderwater isalle tochten behooren den polder. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden, 20 Dec. Bij de opening dor vergadering wijdde de voorzitter een kort wo.ord ter herinnering aan de nagedachtenis van Jhr. Mr. van Swinderen, die gis teren overleed. Voor Koningin en Vaderland is dit verlies zeer groot. De overledene was een groot staats man. Op zijn oordeel, dat steeds scherp zinnig en onpartijdig was, werd door de Regeering de hoogste prijs gesteld. Hij was een man, bescheiden van aard en eenvoudig van hart. De minister van binnenlandsche zaken sloot zich bij deze woorden aan. Het heengaan van deze trouwen on ervaron staatsman heeft ook bij de regeering een gevoel van weemoed gewekt. Wijsheid en ervaring waren in hoogen mate zijn deol. Hij was een hooggeschatte kracht in den Raad van State. Met rustige wijsheid wer den door hem de regeeringszaken be schouwd. Mot eerbied moest iedereen hom naderen, om de grootheid van zijn karakter. Hot zal zwaar zijn dezen man op waardige wijze te vervangon. De Kamer betuigde baar instemming met deze woorden, die door de leden staande werden aangehoord. Daarna weidde behandeling der begrootingen voortgezet. De hóór Ter Laan brak oon lans voor verbetering van do bezoldi ging yan het personeel der Landsdruk- koij. In vergelijking van die aan par ticuliere drukkerijon zyn do loonen aan do Landsdrukkorij niet voldoende ge- 3gen. Het maximum dat elders op 24- jarigon leeftijd bereikt wordt, wordt bij de Landsdrukkerij, pas op 30-jari- gon leeftijd bereikt. Do maxima zijn voldoende vooral voor bon, die meer dan gewone technische bekwaamheid bezitten. Do heer van Nispen tot Sevenaer gaf oen overzicht van do loonen aan do Landsdrukkerij en die in particu lieren dienst waaruit bleek dat het verschil niet zoo was als de heer Ter Laan het deed voorkomen.' In de laatste jaren zijn de loonen aan de landsdrukkerij in overeenstemming met de eischen des tijds gebracht. Daarom achtte spr. eon verzoek om 20% ongemotiveerd. Ongepast achtte spr. bet dat de werklieden in bun adres den Minister tegenover den Directeur der Landsdrukkerij hebben uitgespeeld. Voorts vroeg spr. of dat adres op de Landsdrukkorij is gedrukt. Op den uiterlijken vorm afgaande had het er allen schijn van. De heer Snoeck Ilenkemans be streed don vorigon spreker. In de laatste 30 jaar waren do loonen niet gestegen naar verhouding van do stij ging der particuliere drukkerijen. In sommige maanden van het jaar, by voorbeeld wanneer de Kamer ver gadert, wordt buitengewono inspan ning vereischt van het personeel der landsdrukkerij. Daarom achtte deze spreker het lang niet ongewenscht dat de loonen verbeterd werden. Uit Tanger wordt bericht dat de Hertogin van Tife met haar gemaal en dochters gisteren do tocht naar Egypte, die door de schipbreuk van de Delhi was onderbroken, heeft voortgezet. De toestand van don schilder Mos dag blijft vooruitgaan. Bij de plechtige uitvaart te 's-Hage van het stoffelijk overschot van don overleden viöe-prosident van den Raad van State, Jhr. Mr. van Swinderen, zal H. M. de Koningin zich doen ver tegenwoordigen door Z. K. H. den Prins. S. Baron van Heemstra f Men seint uit Leiden Het Lid dor Tweede Kamer voor Hilversum S. Baron van Heemstra is heden overleden. De overledene be hoorde tot de a.-r. partij. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, .1 upons, Robes en Japon stoffen alsmede eene groote keuze PELTKNIJIIS1I van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende pryzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. Staatsleeuiugeu Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OoBtenr. Belastingvrije Kronen rente 4 pet. Port. 01)1. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uaiik- en Orediet-iiistel- liitgeu. Ned. Bankaandeelen ludustr. Oudernemingen American Car Foun dry Oomp. O. v. A. ld.Smelting Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Gert. v. Gew. Aand. van het Koninklijk Meteriologisch- Institunt te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.6 te Nice, laagste stand 731.8 te Seydisf- jord. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige tot stormachtige later tijdelijke afnemende zuidoostelijke tot zuidelijke wind, betrokken mot regen, later tijdelijk opklarend zelfde tem peratuur. VA.N DEN li reet en bso del te A ui ster dam 20 DEC 1911. Vorige Koers- 81»/, 91'/, 64 100% 89'/» 93'/, 88'/,, 89% 47% 104»/, 80% ,69% 9UVa 56% 79% 96"/» 69 Kul. Crediet lusfell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. 219 Jav. Cultuur Mij. Aand. 288-'/4 Ned. Handel-Mij. ^/.v. A 185% Mijnbouw Myeu. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 581/» Red jong Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 560 Great Cobar Aand. 44,3/,« Petroleum Onder». Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 160'/: Kon. Nod. Mij. tot jExpl. v. Petr. Bronn.C.v.A 447 Shell" The Transp. A- Trad Oy. C. v. G. A 438 Scheepvaart H(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 1179'/, Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marino Oy. afgest. Pref. A. 1()5/, rabak-Oiideriieuiliigen. Bindjey Tabak Mij. A. 1133/, Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 15 Silau" Asahan Tabak My. Aand. 39 Diversen Max wol Land Gpant Oert. v. Aand. 4 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. ll*/% Spoorwegen. Iloll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 81 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 923/4 Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. 651 W arschau- W eonen Spoorwegmy. Aand. 183'/j dito dito Act. de Joulss. f 106.f Amerika. Atckison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 956/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 32'/j Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 175 Wabash Gew. Aand. 7l/i Preiuieleeniugeu- AmsterdamAand.3pct 1027/j, Hongarye. Thei s-Re- gulirungs-GeB. 4 pet. 154 !/i GELDKOERS. Prolongatie 43/k pCt. Nat. Staatsf. Integralen iets minder, certificaten prijshoudend, overigens geen omzet, Bulten!, kalm, Ketahoens Iprijsh., Tramwaarden vaster, Amerik. tamelijk vast, Petrol, zeer kalm. Ta bakken idem, Culturen nagenoeg prijsh. weinig verschillend.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2