-S:» Groote Expositie VERGADERING M DEV GEMEENTERAAD INDISCH NIEUWS. mm Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 30j-gte Staats-loterij. s:e=o^t. Laatste Berichten. Wintermantels, - Costumes, Hlousen,.) upes, Jupons, Robes en Japons to flfen D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant - Kll'ccteiihiiidel te k instordan toch oenB te kunnen komen tot een regeling van de pensionnepring der gemeente-ambtenaren. Spreker dringt niet verder aan op afschaffing van den grondslag haardsteden der perso- neele belasting, maar des te meer op verbetering van de regeling der per- soneele belasting ten aanzien van de koffiohuishouders en de logementhou ders. De grootste fout van 1896 duurt voort, door de koffiehuishouders aan te slaan voor do volle huiswaarde hunner porceeldn, maar de logement houders slechts voor 50 pCt., waar door zij, die het 't meest noodig heb ben, 't minst geholpen werden. Hierna kritiseert spreker het werk plan des ministers, waarbij hij de successiebelasting een zeer slechte ver dubbeling van de vermogensbelasting noemt; de inkomstenbelasting is een vrij goed stuk werk, maar had moeten voorafgaan aan de Tariefwet, die vorrewog het slechtste der produkten van dezen minister is, het minst door dachte en het gevaarlijksto voor ons land. Dat slechte werk, dat blijkbaar do krachten van het dopartement te boven is gegaan, wordt nu zoodanig vooropgeschoven, dat het goede werk er onder zal lijden. Het moge waar zijn dat voor som mige landen een goede beschermende handelspolitiek te verkiezen is boven oen vrij handelsstelsel, maar dit neemt niet weg dat op dit oogenblik voor Noderland een algemeen beschermend recht hoogst gevaarlijk is. En te meer, omdat dit ontwerp-tarief, al was het goed uitgewerkt, hetgeen het niet is, zoodanig in de lucht hangt, dat Jiet zeer pernicieus voor ons land kan ge acht worden. De heer Loef f sluit zich aan bij den wensch naar salarisverbetoring voor de belasting-kommiezen, en dringt op spofedige regeling hieromtrent aan. De heer Thomson wijst op het ge vaar dat onze duinen bedreigt door afgraving, dat geschiedt uit financieel voordeel. Het is verkeerd deze gron den onder beheer van Financiën te brengen, en daarom dringt spreker aan het beheer te stellen in handen van het ministerie van Landbouw. Do heer van Idsinga wijst er op, dat er geen wettelijke regeling bestaat omtrent de vrijstelling van diploma tieke ambtenaren van personeele en andere belastingen. De heer Borgesius dringt aan op eindelijke indiening van het reeds lang toegezegde wetsontwerp tot verlich ting van den druk der logementhou ders door de personeele belasting, en dat reeds ten vorigen jare den Raad vai> State heeft verlaten. Met klem blijft spreker tevens aandringen om bij dat ontwerp tevens te verlagen de belastingaanslagen voor restaurateurs en koffiehuishouders. Na de regeling van werkzaamheden wordt de behandeling van de begroo ting van Financiën hervat. De heer ter Laan sluit zich bij den heer Borgesius aan ten opzichte van een regeling voor de restaurateurs en koffiehuishouders, en bij den heer Thomson betreffende de duingraving. Voorts bepleit hij voor verschillende kategorieën van ambtenaren verbete ring, hetzij van salarissen of van pen- sioenbepalingen. Nog wijst de heer tor Laan op een zijdige vrijstelling van personeele be lasting ten aanzien van instellingen van openbaar nut: Katholieke wèl, sociaai-demokratische niet. Dat gaat niet. De heer Fruytier, de stormschade besprekend, betoogt de noodzakelijk heid van vooral stevige en groote weerstandbiedende bedijking in Zee land,'en dringt aan op pachtvermin- dering voor de pachters van mossel platen, die, wat meer algemeen bekend is, veel van den storm te lijden hadden. De heoren Smeenge en de Klerk sluiten zich bij den heer Borgesius ten ten opzichte der koffiehuishouders en restaurateurs. De minister van Financiën verde digt zich tegen de scherpe kritiek van den heer Treub, en speciaal tegen de beschuldiging van dezen, dat hij mi nister, uit politieke redenen, ter wille der loden van de rechterzijde, zijn in komstenbelasting heeft ingediend met do bedoeling haar door de Kamer niet te doen behandelen. Dit verwijt onwaar en onverdiend. Over de Tariefwet zelve zal spreker thans niets zeggen. Dat komt bij de hehand;cllin1g dier wet zelve w ord,o. Gelijkstelling van belasting-klerken mot rogistratie-klorkon gaat niet, waar beide geheel verschillenden arbeid verrichten. Omtrent do salarissen der bolasting- commiezen doelt de minister mee, dat in studie is genomen een andere re geling der salarissen voor die com miezen, waarbij met verhooging der salarissen rekening wordt gehouden, De gevraagde belastingverlichting voor do restaurateurs en koffiehuis- houders, door hun gelijkstelling met winkeliers enz., is onmogelijk. Dat zou ton nadeel voor de schatkist ople veren. De minister is gaarne bereid het duinbeheer bij Landbouw over te bren gen. Wat de kwestie van de belasting vrijstelling voor diplomatieke verte genwoordigers betrefthet betrof hier iemand van de Engelsche legatie, die beweerde diplomatiek ambtenaar to zijn, maar omtrent wien nader bleek dat dit niet zoo was. Daarom is hij aangeslagen. De stormschade zal spoedig hersteld worden. Als er gevallen zijn, waarin werkelijk schade is geledon, zullen dezo op zich nplf worden onderzocht en beoordoell Uitbreifling van loten der Staatslo terij ligt/ook thans niet in 's ministers bedoelii Avondvergadering. De/heeren Duymaor van Twist en De-1t'Wijkerslooth leverdon het eenigo interessante momentje van den avond. Eerstgenoemde klaagde op somberen toon ook dit jaar weder over het feit, dat Minister Talma de landbouwten toonstelling van 1913 ook Zondags wil openstellen, en achtte zich ver ongelijkt door de Commissie van Rap porteurs, omdat zy deze klacht niet had opgenomen in het Voorloopig Ver slag, waarop de heer De Wijkersloot als Voorzitter'van die Commissie, wat dit laatste betrof, antwo )rdde, dat deze zaak het vorige jaar door een votum van de Kamer was beslist, zoo dat het geen zin had er nu weer op terug te komen, maar ten 2e daaraan toevoegde, dat naar zijne meening de Regeering niet de begrippen van „een klein deel van ons volk" omtrent Zondagsviering mocht opdringen aan de meerderheid. De heer Dumaer zat verslagen te kijken over zulk een paganistiBche uiting van zijn Room- schbn coalitie-genoot. Het is trouwens niet voor 't eerst, dat blijkt van rechtsche oneen/gheid ook op dit punt. Overigens weinig belangrijks. Bij de afdeeling Mijnwezen hield de hoor Vliegen een nogal rommelige rede over alles en nog wat en verdiepte de heer De Ram zich in becijferingen, die Minister Talma de gelegenheid gaven om „stante pede" te toonen, hoe stevig hij zijn zaken kont. Tegen 12 uur stond de hoerüuymaer eenzaam in do leegte der rechtsche banken den Minister te sommeeren om zich te verklaren voor de eenden fokkers, of voor de Zuiderzeevissclïers. Hij oreerde tot geen lid der kamer meer aanwezig was. VRIJDAG 15 DEC. 1911. (Vervolg.) De heer Knuttel: Laat ik be ginnen M. de V. met te zeggen, dat ik en met mij de goheele Raad en de geheele gemeente altijd de wijze ge waardeerd hebben, waarop de financiën der gemeente door B. en W. zijn be heerd. U weet M. de V. dat wanneer het er op aankwam, de financiën zui nig te beheeren, ik dan als lid van den Raad steeds aan uwe zijde heb gestaan. Maar M. de V. een college kan ook in zijn ijver om de financiën te wiilen bezuinigen, te ver gaan. Het kan ook het paard achter den wagen spannen en nu geloof ik dat B. en W. in dit geval een te vlug besluit hebben genomen en de gemeente-financiön daardoor niet trachten te bevoordeelen, doch te benadeelen. Wat toch is het geval Een nijvere stand hier in de gemeente wordt aangeklaagd op een manier alsof de meesten van die ondernemers, ik zal niet zeggen schurken, maar hoogst onbetrouwbare menschen zouden zijn. Maar tot mijn groot genoegen kan ik constateeren, dat B. en W. het scherpe in hun voorstel hebben teruggenomen dit doet mij werkelijk verbazend veel genoegen. Laat ik zeggen M. (Ie V. dat tot Woensdagmiddag mij niet be kend was voor welke bedragen de drukkers hadden ingeschreven, maar toen ik Dinsdagavond de missive ont ving, voelde ik ten volle de plicht op mij rusten om op onderzoek uit te trekken en te zien of het werkelijk waar zou zijn dat de drukkers hier ter stede een brutalen aanslag zouden heb ben gepleegd op de gemeente-finan- ciën. Ware dit het geval, ik zou met u, M. de V. kras zijn opgetreden tegen die menschen. Maar ik heb de ver schillende gegevens kunnen krijgen en heb in den korten tijd die mij restte, getracht eenige prijzen na te rekenen. Nu kan ik mededeelen dat de prijzen waarvoor op het oogenblik is inge- t schreven voor de levering van druk' werk, voor zoover ik heb kunnen na gaan, prijzen zijn beneden het niveau van do normale prijzen. Men moot niet vergeten, dergelijke circulaire slaat in en ik stel er prijs op hier als vakman te verklaren dat mijne collega's in deze niet te hoog hebben ingeschreven en dat zij niet den naam verdienen, dat zij voor het door hen te leveren werk boven de normale gangbare prijzen zouden heb ben ingeschreven. Integendeel de prijzen zijn werkelyk ver benoden die, welke particulieren in het algemeen betalen. Van een brutalen aanslag is werke lijk geen sprake. M. de V. de Judas, die bij u oen en ander is komen vertellen, had er bij moeten voegen, dat do drukkers in deze gemeente jaren lang geleverd heb ben 100, soms 200 en 300% beneden de normale prijggn. Dit zou ik u met getallen kunnen aantoonen. Ik zeg u, dat ik ook vóór 6'jaren verschillende posten had van het gemeente-druk werk en dat door mij geregeld geen kleinigheden, doch soms aanzienlijke bedragen werden bijgelegd. Bij de laatste aanbesteding in 1906 heb ik er mede opgehouden, en heb voor weinig postjes ingeschreven, toen ik absoluut zag dat door mij in vele posten groote bedragen zouden moeten worden bij- igd, aangezien er te laag werd inge schreven. Dit is een groote vergissing reest. Nieuwe drukkers worden hiervan opnieuw het slachtoffer; zij zeggen: wanneer die firma voor zoo veel kan inschrijven, kan ik het nog wel voop wat minder doen, en zoo werd er voor minder ingeschreven. Wanneer nu bij deze aanbesteding, die 6 jaar later plaats heeft, drukkers getracht hebben een eind aan dien toe stand te maken en een bedrag te be dingen waaraan zij iets verdienen kun nen, dan geloof ik dut hun dit niet kwalijk is te nemen. Daarvan zijn frappante staaltjes, M. de V. Ik kan u de maand-quitanties noemen van de gasfabriek. Daarvoor jaar geleden ingeschreven voor f 17.— voor 4000 st. Wanneer wij nu nemen het gemeenste papier wat men zich denken kan, dan gaat er i an de 4000 stuks voor f 28.30 netto papier en nu reken ik niet de vrachten, het uitpakken, snijden, enz.; alleen het papier kost f 28.30 netto. Een andere inschrijver voor dezelfde post berekende f 51.en dit bedrag ma£ zeker nief; te hoog genqemd worden. Die 4000 exemplaren moeten 2 maal gedrukt worden, voorts geperforeerd, en genummerd en dan kunt U wel begrijpen M. de V. dat f 17.beslist op een vergissing moet berusten. Ik zal U hu ook eenige nummers opnoemen M. de V. No. 7 laagste inschrijver vóór 6 jaar f 3.75 het wordt nu geleverd voor 6- De hoogste inschrijver was vóór 6 jaar - 27. Het bedrag van f5.— waarvoor nu ingeschre ven is, is beslist niet hoog te noemen. No. 23 laagste inschrijver v,ó^r 6 jaar - 3.75 hoogste 6 jaar nu is ingeschreven voor No. 29 dito als voren No. 37 No. 42 No. 5 No. 16 No. 17 - 6.28 - 4.50 - 0.90 - 2.25 - 2.40 - 1.10 - 2.75 - 3. - 0.90 - 2.30 - 2.25 - 1.25 - 2.60 - 3. - 1.90 - 6.25 - 6.25 - 1.20 n n v No. 20 - 3.60 No.21 - 0.86 uw J'®® www 2-B0 No. 21a - 0.46 www - 0-9® Ik zal" er mee eindigen" ik geloof niet M. de V. dat ik de aandacht van den Raad lang zou houden. Ik wil u verder nog mededeelen M. de V. dat de algemeene exploitatie kosten van een drukkerij in de laatste 6 jaar 20 A 25 hooher zijn geworden. De vorige maal hebben de inschrij vers vele vergissingen gemaakt, dit trachten zy nu te voorkomen. U spraakt van formaatwerk M. de V. Ik moet u oprecht zeggen dat hetgeen u gezegd hebt, mij doet vermoeden dat u niet weet wat verstaan wordt onder formaatwerk. TJ plaatst daar achter het woord grootwerk, doch er is geen postje, enveloppen misschien uitgezonderd, waarvoor niet ingeschre ven wordt. Al het formaatwerk is te vinden onder de modellen. Wanneer de drukkers inschrijven naar een aangenomen vel papier kun nen zij nagaan of zij geld verdienen of er op moeten toeleggen. Ik kan U verzekeren, dat ieder model dat hier gedrukt wordt,, bij de aanbesteding begrepen is. Wat is er nu tegen, dat wanneer een dergelijk formaat gedrukt moet worden, om het te vergelijken met het meest nabijkomend model. Komt het daarmede overeen en vraagt U M. do V. of het voor denzelfden prijs geleverd kan worden, dan sta ik er J borg voor, dat alle drukkers dit gaarne zullen doen. Dit behoeft geen bezwaar te zijn om de aanbesteding uit te stellen M. de V. U zegt, dat een van de drukkers er U over gesproken heeft, dat er andere prijzen te voorschijn zullen komen bij oen herbestoding. Ik kan daar niet over oordeelen, maar ik kan wel zeggen, dat wanneer bij een her- besteding andere prijzen te voorschijn zouden komen, dan zouden die prijzen zijn beneden de normale nu gangbare prüzon. U hebt gevraagd, M. de V., wat de drukkers van vóór 6 jaar bezield heeft. Dit heb ik mij ook wel honderd maal afgevraagd. Er is een tijd geweest dat de drukkers hier elkander hot licht in de oogen niet gunden. Wanneer er drukkers zijn die hot een of ander werk een paar dubbeltjes goedkooper uitvoeren, zult U niet kunnen goed vinden M. de V., dat het gemeente bestuur dergelijke praktijken in stand zal houden. Wat uwe vergelijking met S irasom betreft, M. do V., het is mogelijk dat er een postje te vindon is, dat goed kooper is. U n >emt de mandaten, er is misschien nog wol o er post jo moor. Maar ik heb hier d lyst van Sum mm en heb haar met do onze vergeleken ik heb geen post kunnen vindon, waar bij Samsom per slot van rekening goed kooper was dan op het oogenblik van de aanbesteding. Er zullen er mis schien wel zijn, maar do tijd heeft mij ontbroken allen te vergelijken. Ik heb o. a. gezion, dat do aanslag- billètten van de gemeente door Sam som berekend worden op f 8.75 per 500 en f 50.— per 3000. Voor de gemeente is ingeschreven voor f 12.50. Ik geef u de verzekering dat de meesten van die posten op die'manier zijn en wij zien dat de prijzen van iemand die speciaal is ingericht op het drukken van gemeente-drukwerk, wiens vormen gestoreotypt kunnen worden, voor het grootste gedeelte op het oogenblik neit lager zyn dan de prijzen, waarvoor is ingeschreven. Ik zou zoo kunnen voortgaan; het spreken maakt :nij echter heosch, doch het is mogelijk dat ik er straks nog op terugkom. Ik ondersteun echter met zeer veel warmte het voorstel van den heer IJs- selstijn, dit is de eenige manier om do drukkers in hun eer te herstellen en hen te doen zien dat zij voorniet te hooge prijzen hebben ingeschreven. Een onpartijdige commissie moet dus benoemd worden die de prijzen zal nagaan en B. en W. zullen het rapport van die commissie moeten af wachten, vóór zij een besluit nemen. De goede naam van de drukkers is aangetast en die moet hersteld worden. (Wordt vervolgd.) De uitbarsting van den Smeroe. Uit Soerabaja is 18 November aan de Java Bode geseind Door de eruptie van den Smeroe is zeer veel aanplant vernield in de afdeeling Loemadjang. In het ondor- district Pasroedjambi zijn 450 bouw padi en djagoong vernield en 200 in- landsche woningen. Thans is de lucht in den omtrek van den/Smeroe op geklaard. Vulkaansche verschijnselen. Van den resident van Pasoeroean is, ten vervolge van zijn telegram van 16 dezer, den 18den hefcjvolgend te legram ontvangenr Vijftien dezer des namiddags in na genoeg geheele afdeeling Loemadjang vrij hevige zandregen gevallenjn onderdistricten Penanggal en Pasroed- jambe sterk vermengd met kleine steenen tot grootte duiVenei. Bevol king eerstgemeld onderdistrict voor groot deel gevluoht naar Pasirian en In eenige dessas van die onderdis tricten tal inlandsche woningen en veekralen ingestort door gewicht zand. Persoonlijke ongelukken niet gecon stateerd. Telefonische verbinding'met onder nemingen Smeroekant verbroken. Aanplant onderneming Padan Kan- dangan zwaar geteisterd door zand en steenbergen administrateur met gezin gevlucht naar Probolinggo. Zeer veel te veld staande djagoeng en padigogo door uitwerpselon Smeroe verniold, vooral in onderdistrict Pasrodjambe, alwaar aschlaag van een tot vijftien centimeter. Aldaar verwoest 450 djagoeng en padi 121, terwijl ruim 200 inlandsche woningen ingestort zonder persoonlijke ongelukken. Voorloopig geen bijzon- derde maatregelen of voorzieningen noodig geacht. Onder nadere goed keuring Directeur van landbouw mach tiging verleend tot aankap Bamboe voor huizenbouw. Bezoeks hebben niet gebanjirch Volgens particulier be richt 50 baoe koffie van perceel Kali Glidik en Zuid-Malang door usch en steenregen verwoest. Een ontploffing. De resident van Riouw en Onder- hoorigbedon soindo via Singapore 20 November 1911 hot volgende Door ongeluk oen tank op installatie groot Samboe ontploft, waardoor elf man gedood en acht zwaar gewond, juiste oorzaak nog onbekend. (Java Bode). Door de duisternis misleid zijn gis teravond de gezusters Gazemier te 17 en 13 jaar oud aan den PondWeg, Oost einde, te Amsterdam, te water geraakt en verdronken. Op den straatweg van Delden naar Goor word gisteravond de heer Auit Ambt-Delden, die op zijn rijwiel den weg passeerde, aangeroepen met de woorden: „Halt! Politie!" A. steeg af en ljet zich door de politio visiteeren. Toon hij te Dolden kwam, ontdekte hij, dat hij f25 miste. Terstond viel zijn verdenking op de „politie", die hom had aangehouden en deed hij aan gifte. Do politie te Delden stelde dade lijk een onderzoek in, doch voorloopig zonder rosultaat. De „Lyons", de bekende „schatgra ver", die sinds geruimen tijd onder de kust van Terschelling bezig is goud te zoeken uit het Eqgelsche schip, dat daar in het einde der 18e eeuw verging, ligt thans in Jiet droogdok te Amster dam. De „Lyons" had een kotelrepa- ratie noodig, en deze zal een zestal weken in beslag nemen. Daarna wordt naar Terschelling teruggestoomd qn het werk voortgezet. Reeds zijn 675,000 ton zand rondom het wrak verwerkt, zoodat de duikers onder het achterein de van het schip konden loopen. Ka pitein Sardiner schijnt volgens zijn uitlatingen zeker te zijn in zijn onder neming te zullen slagen. Het herbouwde hotel „de Wage- ningsche Berg", dat het vroegere gebouw, in 1910 verbrand, vervangt, is thans ongeveer gereed. De nieuwe gérant, de - heer B. Flothuis zal het met 1 .Februari a.s. vermoedelijk kunnen betrekken. Het hotel is ge-1 bouwd door den aannemer Alb. Haar, aldaar, naar plannen van den heer J. Rothuizen te Heelsum. Behalve een groote eetzaal, salon, café, keuken enz., bevat het hotel 28 logeerkamers. Hoewel het staat op ongeveer dezelfde plaats als het vorige, is het hotel nu zooveel hooger gebouwd, dat men uit de veranda, die langs de geheele voor zijde loopt, een fraai uitzicht heeft op den Rijn en over de Betuwe. Te Drempt is gisterennamiddag een groote brand uitgebroken op de boer derij Schendink, bewoond door den landbouwer Willemsen. 22 koeien en een paard zijn verbrand. De boerderij behoort aan jhr. Schuilenburg van Ulenpas. Gevaarlijk speelgoed. Gisterenavond omstreeks 11 uur waren in de Uilenburgersteeg te A'dam 7 jongens aan het stoeien. Plotseling hoorden twee op de Jod. Breestraat surveilleerende agenten 'schoten, en het rinkelend geluid van vallehd glas. Zij gingen er onmiddellijk heen en namen de jongens van wie één een flobertpistool in de handen hield, mee naar 't politie-bureau. Uit het aldaar ingestelde onderzoek bleek dat de 16 jarige De L. en een kameraad „voor de grap" met dit pistool hadden ge schoten. Éen van de kogeltjes door boorde (le ruit van een woning in de Uilenburgersteeg, terwijl het andere kogeltje zekeren Van W. uit de Val kenburgerstraat, die juist passeerde, in het rechterbeen drong. Deze begaf zich naar het Binnengasthuis en kon na behandeld te zijn huiswaarts keeren. Een der pistolen is in beslag genolhen. Te Koog aan de Zaan is een geval van vlektyphus voorgekomen bij den 20-jarigen stijfselmaker Koomo. De patiënt, die in de barakken is opge nomen, is beterende. De woning is ontsmet. Te Arken is Maandagnamiddag de voerman Teeuwen, uit Kessel, gestrui keld en door zijn eigen kar, zwaar beladen met hout, overreden. De man is gisteren in het ziekenhuis te Venlo aan een gevolgen overleden. Hij laat een weduwe met jonge kinderen achter. Men meldt aan do NCrt. van den Hoek van Holland, d.d. 20 dezer Volgens bericht van de kustwacht van Goeree is op den Kwaden Hoek in het Goereesche Gat een stoomschip gestrand. De sleepboot Wodan is ter assistentie verdronken. GOUDA, 21 December 1911. Door de Rotterdamsche Rechtbank is gisteren uitgesproken het faillisse- inont van A. Smient, koopman, Korte Tiendeweg alhier; benoemd tot Curator Mr. F. HA Kranenburg. Bij de gisteren, door het Departe ment van Koloniën, te Amsterdam gehouden aanbesteding, was de minste inschrijfster do N.-V. Goudscho Machi nale Garenspinnerij voor perceel 29, Diverse garens en koord f5976. voor perceel 31, Hennep en vlas f247.20. Aan het Kon. Conversatorium te 's Gravenhage behaalde gisteren Moj. J. C. E. Ouwoneel, alhier, het eind diploma voor violoncel. Sociëteit „Ons-Genoegen". Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zullen op Zondag 24 en Maan dag 25 Dec. buitengewone bioscoop voorstellingen plaats hebben, waarvoor een fraai Kerstprogramma is samen gesteld. De Storm. De zware storm die gisterenavond woedde veroorzaakte ook hier aan zienlijke schade. Van het dak van 't tamelijk groote gebouw van den heer TP. G. Overeijnder gelegen achter diens woonhuis aan de Peperstraat, zijn alle pannen afgewaaid en gedeeltelijk in de aangrenzende perceelen terecht ge komen. Van een belendend pand wer den enkele ruiten door de vallende pannen ingeslagen. Alleen het ge raamte van 't dak bleef over. Het in wendige van het gebouw heeft door de inslaandea regen nogal geleden. Op tal van andere plaatsen rukte de stormwind pannen van de daken, waardoor het op straat niet gehee zonder gevaar was. Door een rukwind woei een jongen, die nogal dicht aan den kant liep, in het water van de Turfmarkt. Hij wist zich zelf echter op het drooge te brengen. Het IJsselwater wies snel en kwam tot op de kade. r t De bouwmanswoning en landerijen, op heden geveild ten overstaan van Notaris R. W. H. Pitlo, is in massa toegewezen aan de Ileeren De Moraz Imans, Amsterdam voor f 23.470. Stads-Muziekschool. Gisteren hield de Stads-Muziek school alhier, dir. de heer J. H. B. Spaanderman, haar openbare uitvoe ring in de Kolfzaal der Sociëteit Ons Genoegen, 's Middags was het voor de jongere, 's avonds grootendeels voor de meergevorderde leerlingen. Het geheel is wel geslaagd. Het programma deed veel verwachten en de uitvoering heeft de verwachtingen zelfs overtroffen. Het bewijs werd geleverd, dat de Goudsche Muziekschool beschikt over ©en aantal leeraren(essen), die ten volle voor hun taak zijn berekend. Heeds bij den aanvang trof ons dit. Het maatlozen en het treffen der kleintjes was heel goed. En de uitvoering der liedjes liet niets te wenschen ov6r. Be uitspraak was zeer verzorgd, zoo dat men zonder tekstboekje, heel ge makkelijk de liedjes, zelfs achter in de zaal, kon volgen. En de liedjes waren ook allerliefst, waarvoor trou wens de namen Cath. van Rennes, A. LambrechteVos, G. Vogel van Vladeracken e. a. borg zijn. De leerares had eer van haar werk. Dat kan ook gezegd worden van de pianoleerares. Zij weet uit haar leerlingen te halen, wat er aan muzikale aanleg inzit. In het bijzonder vermelden we hiel de vertolking van n°. 6b, Caprice Esp&gnol (voor piano 4 handig). Het zou ons te ver voeren bij elk nummer stil te staan of ze zelfs maar allen te vermelden, we gaan daarom nu over tot de avonduitvoering. Deze werd geopend met het Oude Wilhelmus. Zooals do lezers nu waar schijnlijk niet weten, zijn er in de muziekwereld langzamerhand allerlei bezwaren gerezen tegen de zetting zpoals nu bijna steeds wordt gebruikt, en die afkomstig is van Adr. Valerius. De heer S. van Milligen, onze vroe- gore stadgenoot, heeft nu een andere zetting naar authentieke gegevens ont worpen en deze word nu door den heer Spaanderman bij het publiek ge ïntroduceerd, terwij'l zij reeds vroeger als orgelnummor bij het laatste concert in de Sint Jan had dienstgedaan. Van de solonummers kunnen we zeggen, dat de Muziekschool over leerlingen met goede stemmen beschikt. Uit den aard der zaak zullen we na tuurlijk alle opmerkingen, indien al thans noodig, voor ons houden. Maar zonder daarmee to kort te doon aan de andere nummers willen we nog even op den voorgrond plaatsen het Terzett aus Die Zerstöring Jerusalem's van A. Klughardt; het Duett aus „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdy en het 1° Gedeelte All0 con brio uit het 3° Pianoconcert, (C-moll) van L. van Beethoven. De voordracht zoo wel van de zang- als van liet piano nummer was magnifiek Vermelden we ten slotte nog de mooie koornummers Lobe den Herrn, raeine SeeloIch harrete des Herrn (Duets) voor sopraansoli en koor beide nummers uit Lobgesang van F. Mendelssohn Bartholdy en vorder Laudate Pueri van denzelfden com ponist. Men behoeft in Gouda werkelijk met de muzikale opleiding van de kinderen niet verlegen te zitten. De directeur en de leeraren(esson) kunnen met voldoening op deze uit voering terugzien. Boskoop. In den nacht van Dins dag op Woensdag j.l. werden by G. van Eeuwen aan den Roijerskoopschen weg alhier uit het hok 4 zware ko nijnen gestolen. De politie is hiermede in- kennis Op 28 en 30 Dec. en 3 Januari a.s. zal in het Hotel Klaassen alhier worden opgevoerd de Kinderoperette „De Sneeuwkoningin", onder leiding van den heer Noest van Leiden. De laatste opvoering zal een mid dagvoorstelling zijn. 3do KI. Trekking v. Donderdag 21 Dec. No. 17366 f 400. Prijzen van f 45. 74 182 206 480 604 789 874 90 1847 1482 1544 1814 1003 2055 2522 2024 00 8545 8040 4881 50 4018 5078 5860 5057 6700 0180 0201 6833 68 0678 0720 7427 88 7058 8760 8028 0016 70 0401 0580 41 08 0771 0070 10100 lö 10018 55 10800 11065 11708 11864 02 11000 72 12007 16 12840 12758 07 12852 12008 18024 18183 13354 14410 80 14010 14788 14882 15123 81 15690 15945 71 16188 49 10848 82 10418 08 16612 16000 22 10780 17119 48 17050 18008 18580 48 18756 18857 08 19188 19302 10458 20178 MARKT BüiHICüIEh. Gouda, 2t December 1911. GRANEN: Vast. Tarwe: Zeeuwsche 9.75 4 f 10.—, mindere dito ƒ.9,25 4 9.50. Afwijkende 8.50 4/9.-. Polder 7.50 4/8.50. Rogge Zeeuwsche ƒ7.25 4/7.50. Polder 7.— 4 7.25. Buitenlandsche per 70 kilo 6.65 a 6.75 GerstWinter ƒ6 40 a 665. Zomer ƒ-.— 4 -.—Che valier 7.35 4 7.75, Buiten), voergerst per 65 kilo 5.75 4 6.—. Haver per H.L. ƒ4754 5.--. Per 100 kilo 9,25 4 9 75. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 8.50 4 8 75. Kanarie zaad 12.50 4 13.50. Karwijzaad per 50 Kilo 4 Koolzaad ƒx3.504/ 14.50 per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 18 50 4 19 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 4 7.75 Boonenbruine boonen 19.— 4 20.—. witte boonen 26.— 4 27, Paarden boonen 8.50 a 9 Duiven boonen 10.50 4 11 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 9.4 9.10. Kleine ronde 9.4 9.25 Veemarkt. Melkvee, redel. aanvoer, handel zeer stug, echter prijzen blijven hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, 25 4 27 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, 19 4 ai ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanroer, handel stuff, f 1.25 4/1.45 Per weeL Vette Schapen, weinig aanvoer, handel flauw, 22.— 4 24.—. Lammeren redel, aanvoer, handel flauw 15- 4 18.-. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vrijwel, 9.4 13. Graskalverenaanvoer, handel -. - 4 f l'okkalveren 12 4 22.— Kaas, aangevoerd 32 partijen, handel vlug «e kwal. 30.-- 4 42.—. 2de kwal. 35— 4 38.-. Zwaardere 4 Noordhollandsche a Boter 1146 stukken van K G. Handel vlug. Goeboter 1.50 a 1.60. Weiboter 1.30 4 ƒ140. Luchtvaart. Rondvlucht door Nederland. Naar men aan de Tel. meedeelt, be staat er oon plan om in Juli een rond vlucht door Nederland te organiseeren. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden, 21 Dec. Bij de opening der vergadering wijdde de voorzitter onk^lo woorden aan de nagedachtenis van Baron van Heemstra, die gisteren overleed. Als een humaan man en een ijverig staats burger was de overleden® algemeen gerespecteerd. Vooral in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Clwistelijke Voreoniging tot verpleging van arme krankzinnigen,Jieoft baron van Heem stra zich doen kennen als een man van buitengewoon karakter. In do Tweede Kamer nam de overledeno een bescheiden maar belangrijke plaats I in. Een woord van weemoedige hulde sprak de voorzitter voor zijn nage dachtenis uit. De voorzitter deoldo mede dat hij voornemens is den 23pn Januari 1912 (le Kamer weer ijeon te roepen voor onderzoek van de Ziektewet door de Commissie van Onderzoekt Daarna was aan do orde de behan deling der begrooting van oorlog. De heer Passtoors (r.-k.) besprak lipt droevige geval-van der Breggen. Spr. releveerde het gebeurde en prees vooral I de houding van den vader, wiens doel I nimmor was wraakneming op do schul- I digen, maar die door algemeene publi- I catie meerdere gevallen wilde vooor- I komen. Spr. wilde wilde eveneens personen I van zaken scheiden, maar hij achtte I het onmenselijk een militair, die steeds I trouw zijn plicht deed, te laten uit rukken wanneer hij over ernstige buik pijn klaagt. Ook achtte spr. het „mis dadige nonchalance" de wijze waarop de geneeskundigen dezen patient had den behandeld. Zelfs word hem een opiumpoeder toegediend die onder de gegeven omstandigheden als zeer ge vaarlijk was. Van Maandagmorgen tot Dinsdag avond heeft men v. d. Breggen maar laten liggen zonder behoorlijk onder zoek. Ware met nauwgezetheid tewerk gegaan dan zou menschelijkerwijze gesproken, de patient behouden zijn gebleven. (De Kamer gaf teekenen van onge duld over de lange rede.) De heer Scheurer sprak namens de antirevolutionaire fractie een woord ter herinnering aan baron van Heem stra. Daarna behandelde spr. het geval- v. d. Breggen en wees op den onvol doende bezitting van den geneeskun digen dienst. Het ochtendrapport ge schiedde door een officier van gezond heid, maar het middagrapport door eon sergeant-ziekenoppasser. Dit wijst op een fout in den dienst. Niet alle of ficieren van gezondheid hadden moeten mee uitrukken. Hierdoor is het voor namelijk gekomen dat de patient zoo I laat pas geneeskundige hulp verkreeg. Door den sergeant-verpleger is geen rapport uitgebracht. De hoofdschuld ligt dus, naast fouten in den dienst, bij het verplegend personeel. Dit laatste schijnt niet voldoende geschoold te zijn. Spr.'s conclusie was dat het ver trouwen in den geneeskundigen dienst in het leger geschokt is. tyat te her stellen, moest de minister zich onmid- I dellijk tot taak stellen. De heer Thomson vestigde ter zyde de aandacht van den minister op het I ;emis aan een statistische afdeeling I )ij het departement van oorlog. De I oprichting hiervan gaf spr. den mi- I nister in overweging. Daarna behandelde spr. de vorming I van het lagere kader en de werving I daarvan. Dat lagere kader moet voor- I I namelijk door vrijwilligers gevormd I worden omdat het beste gedeelte het I kader moet vormen. Vergrijpen tegen I de krijgstucht zooals o.a. voorkwamen I bÜ genietroepen die voor bewakings dienst bij mond- en klauwzeer waren aangewezon, zette spr. rekening van de methode van werving voor het kader, waardoor niet do beste ele menten in dat kader gekomen zijn. I Spr. achtte hot van het grootste be lang dat do boste elementen worden opgeleid tot aanvoerder in het leger. In verband hiermede wees spr. op de opleidingskwestie van miliciens-onder- j wijzers als leiders van vooroefeningen. Menschen die een eersten rang zullen moeten innemen moet men geen tweede ratigs functie geven. Spr. wilde de geheele leiding voor I de lichamelijke opvoeding aan het I ministerie van oorlog opdragen,maar I voorloopig kan dit niet omdat het leger I nog te veel lijdt onder inpopulariteit. I Men geeft daar aanleiding voor. Spr. I releveerde een geval van oen garni- I zoons-commandant, die aan ^zichzelf I els militair commandant een brief I schreef die 22 uur onder weg was. Om één man in het hospitaal op to I nemen, wordt voor 30 conts papier I verschreven. (Groot gelach). De heer ThomsonDe heeren moeten er niet om lachen. Ook de minister niet. (Groot gelach). (De zitting duurt voort.) j Teheran. Do boycot tegen do Brit- sche onderdanen schynt geëindigd te I zijn. De Ilindoe-soldaton moetoh or in geslaagd zijn inkoopeh in de bazars I te doen. Bij do gisteren gehouden drijfjacht door Z. K. H. Prins Hendrik met ger volg werd oen dor jagers door een verdwaald schot aan den neus gewond, terwijl een dryver oen hagelkorrel in hot boen kreeg.-Geschoten werden 57 fasanten, 128 konijnen, 11 hazen, 4 patrijzon en 2 snippon. i Uit Tripoli. Bij een gisteren ge- I houden verkenning naar Birtonbras verloren de Italianen volgens officieele opgave 6 doodon en 78 gewonden. Uit Brussel. Een hevige storm hooft I gistermiddag en avond in de provincie I en langs de kust gewoed. In aanbouw I zijnde huizen storten in, tal van schoor- I steenen worden weggeslagen, on hoo rnen ontworteld. Verscheidene personen worden ge- I wond, vele visschersbooten zijn niet I thuisgekomen. Het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. I van Swinderen zal a.s. Zaterdagoch tend ongeveer half negen van het sterfhuis Lange Voorhout naar het Staatsspoorstation worden geleid ten einde naar het familiegraf in Haren bij Groningen te worden overgebracht. H. M. de Koningin-Moedor zal bij de overbrenging vertegenwoordigd zijn door H. M.'s Kamerheer, Mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum. H. M. liet heden een krans aan het sterfhuis brengen. der nieuwste modellen alsmede eene groote keuzo PKLT 1,11 IJKil van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aaribe velend, MARKT 26, GOUDA. GOUDA. GEBOREN19 Dec. Johanna Kla- zina, ouders A. F. den Edel en K. Jongeneel. 20. Anton Bernard, ouders J. B. Timmerman n en M. L. H. Kagie. 21. Elizabertus, ouders W. Baas en A. C. Verstoep. Chris tina Maria Gerarda, ouders N. O. M. Koch en A. Martin. Johanna Cor nelia, Aaltje, ouders J. H. Prevoo en J. Hoogteijling. GEHUWD 20 Dec. D. Graatsma en A. van Vliet. H. van Leeuwen en A. T. Korper. OVERLEDEN: 19 Dec. A. van Reeden, 33 J. 20. C. Koomen, 71 j. 21. F. H. Peeters, 79 j. Wedr.'van A. van Vliet. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BXLDT. Hoogste barometerstand 767.4 te Corona, laagste stand 734.6 te Seydisf- jord. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige zuidwestelijke later tydolijke afnemende en krimpende wind, meest betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. VAN DEN 1911. Vorige 21 DEC Mtaat8leeniui;eii 1 Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. I Oostenr. Belastingvrije I Kronenrente 4 pet. I Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. 1(1. Obl. (Nicolai Sp oor- weg) 1867-69 4 pet. 1(1 Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank - en Collet-instel lingen. Nod. Bankaandeelon luriustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefiiling Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cért. v. Gew. Aand. Kol. Credlet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster- danV' Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew, Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. I Great Cobar Aand. Petroleum-Oudorn. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Ggw. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A Scheepvaart Hyeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. rabak-Ouderiiemiiigen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Üiverseu- Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash- Gew. Aand. Preuileleeniugeu Amsterdam Aand. 3 pet 1027/j6 102% Hongarije. Thei i-Re- gulirungg-Ges. 4 pet. löA'/j GELDKOERS. f Prolongatie 4%6 pCt. Van Nationale Staatsfondsen Inte- graleu prijshoudend, tramwaarden stil, Amerikanen preferent marine ruim go- kocht, Wabash flauw, Petroleums zeer kalm, Tabakken stil, Culturen zwak, Rubbers prijshoudend. 81% 6 90% 64 100% 93'/,e -89 47'/. 104'/. 967, 59'/, 211'/j 55'/, 6 73»/, 25i5,16 70 219 288®4 194»/, 52'/, 500 44'/, 100'/, 440'/, 438 179'/, 115 17'/.. 113»,. 15 39 4 11'/.. 61'/, 92»/, ®5'/, 183'/, f 106.I 95'/, 32»', 175'/, 6/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2