I gen”. No. 11747. 50e Jaargang. Vrydag 22 December 1011. behalve Zon en Buitenlandsch Nieuws. JB^uïten laxx<3.. FTD^.. FEULLETOH. <3tes>-&orR*cfi £even. WARENHUIS, Spuislr., den Haag. Meuwste Kerstboomversieringen. SSrievL-ws- ezx ^^«d.-^rertezxtie'blsud. voer Q-o-cLd.su sxx Oooo.stxeZls:e3a~ Verschijnt dagelijks Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ogstraat. R. ®r I t ÏW SQD*. 'W, I yur, (Wordt vervolgd). I utZn., Gowt». I 11 ,4 V dj geregeld tijdig i ontvangen van ten, vermakelyk- e dan in onze schuldig is.” „Verheugd dat te hooren” ntwoord- de de detective met eene eigenaardige stembuiging. HOOFDSTUK XXXV. W Kieuwe A bonne’s op de „Gouööche Coühant” ontvangen de tot 1 Januari a.s. nog verschijnende num mers g’ r a t i s. De abonnementsprijs bedraagt per kwartaal slechts f f .2.5, franco per post f 1.50. GOIIMHE (IHRiVT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aa Evenals vorige jaren stellen wij ook thans wederom de gelegenheid open tot het plaatsen van N ieuwjaarsad verten ties, waarvan de prijs slechts f 0.25 be draagt met inbegrip van bewijsnummer mits de 5 regels niet te bovengaande. Advertenties voor dit nummer wor den ingewacht aan ons bureau Lange Tiendeweg 64 tot uiterlijk WillJ- AG 20 tieCKMBICH, ’s avonds 8 uur. onie“, 8*/2 uur. Con. Ned. Bond ieren afd. Gouda. Bouw- en Wo ut. Vergadering standscommissie Het was een rijk, kostbaar gemeu- bibeerd huis waarin mevr. Avery woonde. Zij werd overal gevierd, een invitatie voor hare feesten word als eene eer beschouwd. De detective werd op ’t avondfeest aan mevrouw Relgea voorgestold', zij vermoedde niets. Harry kon over alle mogelijke din- geen converseeren. Toen de detective aan de gastvrouw voorgesteld werd zag hij eene schoone, hoewel niet meer jonge vrouw, voor zich, min stens 38 of 40 jaar oud. Hij gevoelde dat er iets geheimzinnigs om haar heen washij zag dat zij eene rol speelde. Hij volgde haar en bemerkte dat zij iets over zich had als was zij bevreesd dat men haar bespiedde. Hij herkende dien trek. Ook zag hy, dat ze door den spiegel waarin ze hem zien kon, hem angstig aankeek. De detective verliet zijne plaats en ontmoette den heer Relgea die hem zyn oordeel omtrent de gastvrouw die te Hankow de internationale vloot aan voert heeft, naar uit Tokio gemeld wordt oen rapport nopens de gevechten van welke hij getuige was gezonden. Hij beschouwt het verlies van Hanyang als zeer ernstig voor de revolutionnai- ren. De superioriteit der Keizerlijke troepen kwam bovenal uit in hun veld artillerie, welke zeer talrijk was, terwijl de revolutionnairen zich slechts bedien den van berggeschut. De Chineesche vloot der revolutionnairen heeft niets voor de verdediging van Hanyang kunnen doen, omdat hot vorkoor stroomopwaarts te groot was, zoodat zij de plaats van gevecht niet heeft kunnen bereiken. De genie der revo lutionnairen was niet voldoende. Het ontbrak hun aan wapens en minutie terwyl de Keizerlijke troepen veel tal rijker waren. Het verlies van het arse naal zal de revolutionnairen noodzaken hun munitie van Sjanghai te ontvan gen. Het verlies van Oushang zal be- teekenen de volkomen vernietiging van de revolutie, want de inname van Sjan- hai Nanking enz. zal hierdoor gemak kelijker zijn. Terwijl do overwinning derrevolu- tionnairen op de Keizerlijke troepen te Oushang evenzeer beteekenen zal het einde der regeering te Peking,,die dan niets meer zal bezitten dan de troepen van Tcheli en Mantsjoerije. De admjraal gelooft niet aan eenig resul taat der onderhandelingen. PRIJS DÊR’ AÖVËR T E N TI N^ Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. On» Genoegen11, zoorstellingen. mie11, nm. 3 uur, lering S.D.A.P. 7 uur Feest- tfd. Gouda Ned. haffing van Al- afé Christensen, ptreden Kwartet papier dat hij in eene enveloppe stak, zegelde het en zei „De naam van den dief is hierop geschreven beloof mij dat ge hot niet zult openen voordat de dief in ver zekerde bewaring is.” „Goed.” Hij vertrok en verschafte zich in oen kruidenierswinkel eenige inlichtingen omtrent de weduwe Avery. De weduwe had eerl gemeubileerd pension ge huurd en gaf dikwijls partijen; zij was zeer geacht en zeer vroom. Door vergelyking van datums stelde hij vast dat de diefstal ongeveer 14 dagen na de vestiging der dame begaan was. Hij ontmoette ’s middags den hoer Relgea op straat. „Hebt ge vorderingen gemaakt vroeg deze zijn pachter. „Ik zou door u geïntroduceerd wil len worden bij de eerste groote samen komst uwer vrienden; uw vrouw mag dan evenmin als de andere weten wie ik ben.” „Van avond is er feest bij mevrouw Avery.” „Goed, introduceer mij dan, als een litterairen vriend dien ge juist ontmoet hebt.” „Ik ben echter even overtuigd als mijne vrouw dat mevrouw Avery on- vanen over eigen gebied naar Algiers te leiden. Of het Italië erg zal bevallen, dat buurman Frankrijk deze oase heeft bezet, wij betwijfelen jhet. Bij de an nexatie heeft het toch geheel Tripolis en niet een gedeelte bedoeld. Frankrijk schijnt trouwens over het algemeen een lastigen buur. Op een klacht van Italiaansche zijde hebben de Fransche autoriteiten in Tunis geantwoord, dat vliegmachines niet vallen onder het begrip oorlogsmateriaal. Handel in levensmiddelen te Tunis en Tripolis wil len zij niet verbieden, evenmin de doortocht van gewapende Turken, die een pas bij zich hebben. Erg vriende lijke buren, heeft Italië en Tripolis niet gevonden. ^WATERVRU. HMCTADMUJK, WDEBRD jUIVMX 'randt niet F r/_ Uli Botterdam. „Wie „Eene zekere mevrouw Avery.” „Wie is dat?” „Eene rijke, goede dame,” antwoord de mijnheer in de plaats van zijne vrouw. „Eene kennis van den laatsten tijd „Ja, hoewel een vriendin van onze vrienden. Mevrouw maakte zich boos dal men hare vriendin verdachtde detective stelde haar op haar gemak. „Ik wil, mevrouw, uwe aandacht vestigen op een kleine gebeurtenis, die blijkbaar aan uw geheugen ontsnapt is,” zei de detective. „Welke gebeurtenis?” zei de dame hoog. “Terwijl ge u kleeddet trad mevrouw Avery juist uw kamer binnen.” Mevr. Relgea werd bleek en vroeg f „Hoe weet ge dat mijnheer?" De detective glimlachte en vroeg wat mevrouw Avery gezegd had. „De een of andere alledaagsche op merking die ik mij op ’t oogenblik niet herinner.” „Dat dacht ik wel,” zei de detective. „Ge moet niemand hier iets van mijn bezoek vertellen,” vervolgde hij, ter wijl hij opstond. De detective schreef iets op een stuk éunie“, 8 yur, Henri Dekking. )ns Genoegen”, lichtbeelden over 32) De heer Relgea ging.voort onver telde al de omstandigheden van de geheimzinnige zaak. Ook mevrouw Relgea vertelde den detective de ge schiedenis. „Ik zeg u,” sprak de detective, „dat geen uwer bedienden aan den diefstal schuldig was.” „Wie dan?" „Dan zullen we eenigen tijd moeten afwachten." De detective vroeg Mevrouw, of zij kort voor ’t openen van ’t kistje iemand gesproken had. Mevrouw Relgea dacfrt^een oogen blik na en antwoordde: „ik sprak niemand éen uur voordat ik ’t opende. „Wie was de laatste persoon die gij spraakt „Een der bedienden.” „Welken „De kok in de eetzaal.” „Waren er bezoekers in huis?”’ „Ja.” De Tripoliaansche kwestie en de Buitenlandsche politiek der groote mo gendheden. Zooals reeds in korte berichten in ons blad is meegedeeld, is er tupschen de Italianen en de Turksche troepen een hevig treffen geweest bij Bir To- bros. De Italiaansche troepen maakten van uit Azin Zara een verkennings tocht naar Bir Tobros. Bij die gele genheid hadden de troepen volgens getuigenis der Italianen zelf verwoede aanvallen van de Turken en de Ara bieren af te slaan. Men vroeg ver sterking doch trok in den loop van den dag al naar de oude stellingert terug. Zes dooden en 78 gewonden meevoerenden. Een dergelyk telegram van Italiaansche zijde beteekent na tuurlijk dat zij op een gevoelige ma nier hebben klop gekregen. De opgaaf van dooden en gewonden zal dan ook later wel blijken, onjuist te zijn geweest. Terwijl deze berichten dus wijzen op een krachtiger voeren van den oorlog, loopen er aan den anderen kant geruchten, dat er vredesonder handelingen zijn aangeknoopt. De aan leiding voor dit gerucht moet worden gezocht in het op het laatste oogen blik gegeven bevel tot het niet doen afreizen van 8000 man nieuwe troepen vroeg. Mevrouw Avery, die zich on der nen bevond, moestgehoord hebben dat Harry haar als eene schoone vrouw prees. „Nu ziet ge hoe ongegrond uw ver moeden was.” „Wij zullen zien.” Het feest werd tot diep in den mor gen voortgezet; eindelijk vertrokken de gasten. De detective hoorde mevrouw A very aan mevrouw Relgea vragen „Wie is die mijnheer.” „Een literaire vriend van mijn echt genoot.” „Zyt ge niet beloedigd mevrouw Relgea, indien ik u verzoek dien man nooit meer hier te willen brengen. Zijn tegenwoordigheid beangst mij. Hij is het sprekend evenbeeld van mijn over leden echtgenoot.” „Ik begin te begrijpen,” bromde de detective bij zich zei ven die dit onge merkt gehoord had. Harry kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn en stond recht tegenover mevrouw. Zij werd bleek. „Hoorde die man wat ik zeide,” dacht zij. naar Tripolis. Aan den anderen kant staan echter weer berichten, die er op wijzen, dat er van vredesonderhande lingen nog geen sprake kan zijn. Intusschon hebben Frankrijk en Engeland kans gezien om uit den troe belen toestand voordeel te behalen. De Engelschen hebben Soloem aan de Egyptische grens bezet en de Fran- schen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om Dzjanet te bemach tigen. Reeds vroeger was er van de zijde van Egypte steeds beweerd, dat So loem niet aan Turkije, maar aan Egyp te behoorde en daardoor viel onder het bestuur van den Khedive. Een half jaar geleden echter liet Turkije het door een kleine troepenmacht be zetten, en daarmee de meening van Egypte op zij zetten. Thans echter op aandringen van de Engelsche diplomatie heeft de Turk sche ministerraad besloten Soloem aan Egypte af te staan tot het einde van den oorlog. Wat dat beteekent voor een groote mogendheid, is bekend genoeg. Men beweert zelfs, dat reeds jaren geleden door Italië bij een geheim verdrag deze grensverschefiving is goedgekeurd om daarmee een protest tegen do Tripolitaansche onderneming van En gelsche zijde te voorkomen. Het geheele streven van Engeland om overal voordeel uit te slaan is het best geteekend door een zinnetje uit een telegram van den correspondent der Daily News te Konstantinopel. Deze seint: „Wat de oplossing der Soloemkwestie ook zal zijn, „wij” (d. w. z. de Engelschen) hebben het in elk geval beet. Frankrijk heeft zijn slag geslagen aan de zijde der Sahara. Onder het voorwendsel, dat er een einde moest worden gemaakt aan de onveiligheid, die in dit gedeelte der Sahara heerschte heeft het de oase bij Dzjanet laten bezetten. Reed» meermalen is dit trouwens gebeurd, maar de Turksche regeering heeft steeds gedaan weten krijgen, dat de troepen weer werden teruggetrokken. Niet dat voor Frank rijk aan het bezit van dit stukje direct voordeel is verbonden, maar een van de belangrijkste karavaan wegen gaat juist over Dzjanet en het is Frankrijk erom te doen, deze kara- Italië—Turkije. Bij Saloniki. De commandant van de vesting Ka- raboeroen ten O. van Saloniki seint, dat er verscheidene Italiaansche oor logsschepen voor de Golf van Saloniki zijn opgemerkt. Zijjiebben hunne zoek lichten op de kust laten spelen on zijn daarna weggestoomd. De- Ualiaanaohe Wbopenmacht. Het vertrek van 8000 man, die sedert 3 weken te Napels gereed zijn om te vertrekken is op het laatste oogenblik uitgesteld, wat allicht aanleiding gaf tot vredesgeruchten. Toch blijven deze troepen voorloopig te Napels. Verder gelastte de regeering de mobilisatie van de regimenten 80 en 61 en van talrijke afdeelingen artillerie en cava lerie, om op alles te zyn voorbereid. Engeland. Ongeregeldheden en stakingen. De toestand to Dundee, waar dok werkers en vrachtrijders staken ten gevolge waarvan reeds ernstige onge regeldheden zijn voorgekomen, wordt stood» ernstiger. Met een enkel woord is reeds meegedeeld, dat er in de stad gebrek aan steenkolen komt, zoodat tal van fabrieken genoodzaakt zijn het bedrijf stop te zetten. Het aantal arbeiders, dat aldus gedwongen werk loos is, bedraagt al meer dan 20.000. Duizenden stakers hielden een ver gadering, waar Tom Mann en andere leiders aandrongen op een- ordelijk gedrag tijdens de staking. Niettemin f 1.25 B 1.50 B 1.50 B 1 90 u aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren echter werden ook eergisteren weer eenige wagens aangehouden en in het dok geworpen, waarop wederom een botsing met de politie volgde. De politie is met beambten uit andere plaatsen versterkt, terwijl ook de gorequireerde militaire hulp thans is aangekomen. Men vreest voor nog ernstiger ongeregeldheden als de sta king voorduurt. Duitschland. In de buurt van de Jungfernheide in Charlottenburg heeft een 39-jarig klerk Rudolf Rohde zijne minnares, Hulda Kuhn, een meisje van 30 jaar, terwijl zij samen langs een eenzamen weg in een huurauto reden met vijf revolverschoten vermoord en daarna uit de auto geslingerd. Later richtte de man het wapen tegen zichzelf en bracht zich een ernstige wond toe. De bestuurder reed daarop naar een politio-bureau en gaf de zaak aan. Hij beweert, dat hij het meisje wel uit de auto heeft zien slingeren, maar daarbij aan niets ernstigs geducht heeft. De toestand van Rohde zelf is zoo ernstig, dat men hem nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. Frankrijk, Men herinnert zich de zaak-Lange- vin, waarin ook de naam van mevr, prof. Curie voel genoemd werd. De le kamer dor civiele rechtbank van het Seine-departement heeft nu, op eisch van mevr. Langevin, de scheiding van tafel on bed uitgesproken. Mevr. Lan gevin houdt met eenige restricties de kinderen. Prof. Langevin zal echter medezeggenschap hebben, wat betreft de wetenschappelijke opleiding. De rechtbank veroordeelde prof. Langevin tot een maandelijksche uit- keering van 800 fr. aan mevr. Lange vin. In de motiveering van het vonnis wordt aan prof. Langevin voorgehou den, dat hij zich hoeft schuldig ge maakt aan kwaadwillige verlating, ter wijl uit brieven die overgelegd wa ren bleek, dat hij zich op voor zijn vrouw grievende wijze had gedragen. Mevr. Langevin, die ook stappen had gedaan om een strafrechtelijke vervolging te verkrijgen tegen mevr, prof. Curie en prof. Langevin, heeft nu daarvan afgezien, wijl zij met haar proces tot scheiding van tafel en bed bereikt heeft, wat zij wenschte. China. De opstand. De Japansche admiraal Kouvashima

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1