Groote Expositie 3Bi3a.aa.@aalaaa.d- Gemengde Berichten. Stadsnieuws, On/,f (Jrtllusin-prde We«l. binden. aatste Herichten 1>. SAMSOM. elegrafisch Weerbericht Remedie daartegen? Natuurlijk de bijzondere school, niet de Christelijke school dit zei Kuyper natuurlijk niet maar de „bijzondere" school. Alleen in de bijzondere school kon men rekening houden met den aard der kindorenalleen daar kon men opvoeden tegen tuchteloosheid. En dus diende de bijzondere school meer gesteund te worden Wij laten Kuyper's beweringen nu daar. Geheel onjuist lijkt ons in haar algemeenheid de bewering dat ex-leer lingen der openbare school tuehteloo- zer zouden zijn dan oud-leerlingen der bijzondere scholen. Niemand kan dit zoo maar botweg beweren en wij zou den zoo zoggen, dat de heeren van rechts beter deden een toontje lager te zingen, wanneer men maar even denkt aan wat zoo af en toe blijkt van schan dalen in en om Christelijke scholen on uit do criminaliteitscijfers uit het Chris telijke Zuiden, om nu nog te zwijgen van wat de Christelijke meestor Fijn- vandraad en de dominé's van het Maassluissche gereformeerde weekblad over hun leerlingen en Satan schreven. Wij vestigen hierop met grooton nadruk de aandaoht, omdat men in deze tijden van jolig Christendom wel eens hoort dat het „niet zoo erg" is. Wij constateeren, niet op grond van dr. Kuyper's rede alléén, maar ook uit den bijval van katholieke zijde met diens rede, dat er nog steeds ter rech- I terzijde oen voortdurend en hoogstge- vaarlijk streven is om de openbare school leeg te pompen met alle moge- lijko en onmogelijke middelen. Vooral ook onmogelijke; men donko slechts aan do drie „methoden" door dr. Kuy per aanbevolen en waarbij wij thans niet willen stilstaan. Wij zullen verder weinig uit do be- grootingsdebatten ophalen. Oorlog is, terwijl wij dit schrijven, nog niet zoo ver om over na te betrachten en Ma- I rine moet nog komen. Daarover dus later. Er zou anders wel roden zijn om I nog even eenige Oorlogspnntjes te be lichten zoo o. a. het geval van der Br eggendo lucht vaartquaestie do I rede van den heer Thomson over de nog al te veel gangbare legeropvat- tingen (oen officier die aan ziclrzolf oon brief schroef, die hem over de post na 22 uur weer bereikte, of het foit dat volgons don heer Thomson de op- I name van oeti militair in het hospitaal j aan.. a^0en 30 oonts kost en der gelijks); de quaestie Cool-Colijn, die oud is, maar nieuw blijft, enz. Voor ditmaal echter nog alleen de quaestie van de befastingpolitiek van minister Kolkman, door rar. Treub met benijdenswaardige kortheid en soherpto uiteengerafeld. De Asser afgevaar- I digde stond ontegenzeggelijk sterk, daar hij den Minister warm gestound I had bij diens wijziging van de Sue- I cessiewet, al was dit maar een klein I stapje in de goede richting. Des te feller was zijn critiek op het feit, dat de Minister zijn goede work, de In komstenbelasting (waarbij terecht zijn voorganger, mr. de Meester, een pluim kreeg) in den hoek liet trappen door de coalitie en zijn slechtste, moest on- I doordachte voorstel, de Tariefwet, die I do heer Treub niet ten onrechte een godrochtelijk wetsontwerp en een mis- I baksel noemde, op den voorgrond liet I plaatsen. Minister Kolkman's bescheid I hiorop was uiterst zwak hij stelde op f spoedige behandeling ook van de In komstenbelasting prya. Jawel, maar eon feit is, dat het Tarief vóórgaat en dat er in 1912 behalve dit omvang rijk ontwerp zóó voel groote stukken aan do orde komen, dat de rechtvaar- I digo Inkomstenbelasting wel in de ver- I drukking moet komen, tenzij de Minis ter den voorrang eiseht, zooals bij de Militiewet geschiedde en mot zoo groot I succes En een feit is evenzeer, dat I in de jongste Memorie van Antwoord f op do Algeraeene Beschouwingen der Staatsbegrooting een opgave voor kwam van ontwerpen, die waar de mooning dor Regeering vóórgingen en dat daarop paradeerde ivH de tariefs- verhooging, maar niet de Inkomsten belasting. Deze Regeering zal voor de kiezers komen mot een mager lijstje sociale I wetgeving, mot een kolossale verhoo ging der militaire uitgaven en met een I stol belastingen om in deze nooden te I voorzien, welke het zwaarst zullen drukken op wie het minst kunnen dragen. Hot is een durf Opiumconferentie. In do 14do zitting van de confe rentie werd de eerste lezing beëindigd van de door de redactie-commissie ontworpen opium 'onventie. Dr. Wu rJen-Toh. van de Chinoesche delegatie, heeft teu behoeve van een I Nederiandsch museum zijn uit b l mon- I sters bestaande particuliere collectie I anti-opiummiddelen aangeboden, welke door den heer Cremer in dank werd aan vaard met de toezegging, voor die I verzameling een geschikte plaats te I zullen zoeken. I Met het oog op de naderende feest- I dagen werden de zittingen van de I conferentie verdaagd tot Maandag 8 I Januari I Het „Motu Proprio". I Madrid wordt aan het Berliner I Tageblatt geseind, dat. de koning het I decreet onderteekend heeft, waarbij I het Motu Proprio van den Paus voor I Spanje aangenomen wordt. I Uit dit bericht blijkt in de eerste I plaats, dat hot Motu Proprio, uitge- I vaardigd met het oog op Italië en (of) I I'rankrijk, ook voor andere landen van beteekenis. Voorts dat in andere lan den wordt ingezien, dat de staat zijn houding tegenover dit decreet heeft vast te stellen en dat de Püub blykbaar opuitdrukkelijke onderwerping daaraan van staatswege wel gesteld is. Alweer voor ons een bewijs te meer, dat hot duidelijk behoort te worden, I hoe w| tegenover het Motu Proprio en clo voorschriften wolko hot ver scherpt staan. 8 ta ten-Generaal TWEEDE KAM E R. Vorgadering van Vrijdag 22 Dcc. (Vervolg). De heor Duymaer van Twist zot zijn I rede voort De roohtspositie van het lagere kader was nog steeds slecht geregold. De raonschen waren nog te veel aan willokeur overgeleverd en hadden zich j to veel te schikken naar industrieele indtukken. Spr. hoopte dat de minister ook hier nog veel goeds tot stand zal brengen. Dat socialistiesche geschrifton niet in de kazerne worden toegelaten, achtte spreker zeer goed. In Jlot iVolk en in Uo Notenkraker wordt minister Colyn, do hoogste leger- I I autoriteit, bespot, wordt hot heiligste gehoord, de band tusschon Oranje en I hot Nederlandsche volk belachelijk ge- I maakt. Toen minister Colyn aan het I bewind kwamf werd in DeNoten- k' r a k e r oen versje op hem gepubli I ceerd, dat schandelijk was. De hoer Tor Laan. Lees voor! I De heer Duymaer was van oordeel I dat do socialist, lectuur niet bijdraagt I tofc onderwijzing van do krijgstucht en daarom moest ze uit de kazerne I geweerd worden. De heer Smeenge achtte het zeor gewenscht, dat bij do indeeling der I officieren zooveel mogelijk wordt re- I koning gehouden met hun eigen wen- f schen. spr. wist bijvoorbeeld dat er I officieren te Amsterdam waren die al I zes jaar tegen hun zin daar waren. I In elk geval achtte spr. het dan billijk dat de standplaats-toelage behouden I bleef. Bovendien moest er eens reke- ning mee gehouden worden dat ver- I huizen geld kost. Wat de paardenartsen betrof sloot I spr. zich aan bij den hoer Lieftinek. I Voor hen was meer salaris dringend I noodig wil men ze voor het leger behouden. Het getal goede betrekkin gen in de burgermaatschappij is zeor I groot. (De kamer gaf weer blijk van I ongeduld.) De minister van Oorlog, de sprekers I beantwoordende, zal een opgave over- leggen van de bij de inspectie der I landweer opgelegde provooststraffen. I Naar schatting zijn er een 800 van I die straffen uitgesproken. Naar de be- I straffing van een onderofficier van de I Christelijke Ouderoffioiersveroeniging, I omdat doze propaganda zou hebben I gemaakt, zal de minister een onder- I zoek instellen Do minister, hoewel tegenstander I van kleine garnizoenen, deelt echter I I mede dat voorloopig hetgarnizoen I t e G o u d a g e h a n h a a f d b 1 ij f t. I Tegen de influenza ondor de paarden zijn tijdig maatregelen genomen. Aanonnoodigeadministratieve romp slomp, die ook de minister inderdaad I belachelijk vindt, zal do minister zoo- I veel mogelijk een eind maken. Aan den heor tor Laap verzekert do minis- I ter met nadruk, dat hy socialistische I geschriften niet op een' lijn stelt met onzedelijke geschriften. De minister deelt inee, dat spoedig I j te verwachten is de instelling van een weerbaarheidscommissie, saamgesteld I o.a. uit hoofdbestuurders van de Ver- I eeniging Volksweerbaarheid, leden van enweerbaarheids-korpscommandanten. I Deze commissie zal o.a. te onderzoo- I ken hebben het verband tusschen de I landweer en de weerbaarheidskorpsen. I Na deze kleinere punten uit het I debat, beantwoordt, de minster de I meer gewichtige. Ten aanzien van het I I geval-van der Breggen, is er geen I aanleiding om een verwijt te richten I tot speciale personen. Maar wèl is de I minister, ook na ruggespraak met den I inspecteur van den Geneeskundigen I Dienst, tot de overtuiging ^ckomen, I dat de organisatie van don verple- I gingsdienst in het kamp niet is, zoo- 1 als gewenscht mag worden. Inderdaad I had de organisatie beter kunnen zijn, I en maatregelen zyn dan ook genomen I ter voorkoming van gebeurtenissen als I het onderhavige, o.a. door betere éplit- I sing van den verplegingsdienst bij den I troep en in het Icamp. Wat de landweer betreft, kan de I minister in het algemeen ook na het I tweede schrijven van luitenant-gene- I raai Snijders, handhaven hetgeen de I minister naar aanleiding van het-eerste schrijven van dien generaal, in de I Memorie van Antwoord heeft medge- I deeld, en waarin de slechte toestand I van de landweer weersproken wordt. I De minister doet dit met oen beroep I op getuigenverklaringen van personen, die de oefeningep in het 31° land- I weerdistrict hadden bijgewoond. Hoogst afkeurenswaardig noemt de I minister 't dat generaal Snijders over I een zoo belangrijk onderdeel onder I weermacht, zich zonder eenigen grond zoo afkeurend heeft uitgelaten. De minister neemt, hoewel hij 't I met do gronden van den heor Tyde- I man niet eens is, tor bekorting van I dGn post betroifendn het I militaire luchtschip, terug. I ^eer ter Laan interrumpeert 6io zoo, al" vast één schip wog(Ge- I lach.) Aan do rechtspositie van dominde- I ren, alsmede aan de soldijregoling, zal de voreischte aandacht wordan gewijd vervolgt do minister. Wat nog betreft de lectuur in do kazerne, als men „de Notenkraker" wil toolaten, zal men bij den minister aan een doovemansdeur blijven. I)o artikelen, daarin voorkomende, onder- mijnen daarvoor te voel de krijgstucht. I De minister kan geen toezegging doen dat hij den officieren to Amster dam of in grooto steden in 't alge- meon, wegens het dure leven aldaar, toeslag zal geven. Een andere vraag f is echter, on dat zal de minister over wogen, om hen, die thans toelage hebben, die te laten behouden. Spr. behandelt nu onkelo punten, I in vorband met de positieverbetering I dor officieren. Voor de officieren' van I gezondheid stelt spr hetzelfde bedrag voor als minister Cool. De paardenartsen zijn gelijk met de andere officieren, en do officieren dor provinciale staven zouden geponsion- I neerd zijn, als deze staven niet be- I stonden. do pauze behandelt de minister I de officierstraktementen. De salarisver- hooging is percentsgewijze voor de luitenants het hoogst, daarna volgen I de kapiteins, tenslotte de generaals. I Spr. betoogt, dat men niet zoo op I vermindering van het aantal beroeps officieren moet aandringen als men I weet dat bij evontueole mobilisatie wij 4500 officieren noodig hebben, dat er op het oogenblik slechts 3200 zijn, zoodat er 1300 tekort komen. Het is dus geen halsmisdaad als er nu door I deze regeling 48 officieren meer bij- I komen. Overgartg van beroepsofficie ren naar de Landweer kan nog niet I gemist worden, wegens incompleet aan officieren by de Landweer. De minister kondigt de instelling aau van een commissie ter bestudeering wat gedaan kan worden ter bevorde- I ring van de schietvaardigheid bij de I Landweer. De minister verdedigt de terugwer- I kende kracht van het positieverbete- I rings-ontwerp. Ten aanzien van het eindcijfer der begroeting, becijfert rle minister dat, zelfs met inbegrip van do kosten dor kustverdediging, het aandeel, dat het departement van Oorlog toekomt uit de gewone Rijksinkomsten, niet groo- I ter is dan ten vorigen jare. Replieken worden niet gehouden. I Bij de artikelsgewijze behandeling verdedigt de heer Ter Laan een amen- I dement met do bedoeling om de trak- I tementsverhooging van de officieren niet toe te staan, en later bij een ander I artikel, ook nief de torugwerkende I kracht toe te staan. Dit amendement komt dadelijk in stemming on wordt verworpen met I 67 tegen 8 stemmen. Het aannemen der bepalingen werd I roods gisteren gemeld. Avondvergadering. Aan de orde zijn de ontwerpenI Verhooging en aanvulling van de Hoofdstukken II, HI, IV, V, VI, VHb I VIII, IX, X en XI der Staatsbegroo- I ting voor 1911 (Tegemoetkoming wegeps duurte van levensmiddolen aan I daarvoor in aanmerking komende la- I gere ambtenaren en beambten). De heer Ferf (tf.-l.) noemt de zwen- I I KVffi 3°r Regeering oen verrassende. Hy dringt aan op een werkelijke ver betering der salarissen. Op grond van den heerschenden nood zal spr. zyn stem aan deze ontwerpen geven. De heer Van Doorn (u.-J.) kan met I deze ontwerpen niet meegaan, Deze r vorderen haast '/2 millioen en na zou men denken, dat zulk een voorstel be- I hoorlijk toegelicht zou zijn, maar dit I is niet het geval. De inleiding van de I toelichting der Regeering is bevreem- I dend, zou eer doen denken aan een I toelichting op een afwijzing van een verzoek om duurte-toelngen. De pre- I mier betoogde het vorig jaar nóg, dat I de duurte niets bijzonders was en geen extra-maatregelen rechtvaardigde. Ook I de burgemeester dor residentie foe- I toogde in gelijken geest Spr. zondert I de huishuren uit, maar daarvoo'r helpt I geen extra-toelage in eens. En daar- I tegenover staat bovendien een stijging I dor loonen. Die duurte is een mode- I gesprek geworden. Als do loonen' te I gering zijn, moet men niet met een I gift van f 20 komen. De Regeering I zegt nu wel, dat dit geen precedent I stelt, maar dit kon men gemakkelijk zeggen. Róeping van do Regeering I kan nooit zijn om met zulke ontwer pen te komen. Nu zegt men, dat do I Staat zijn ambtenaren moet laten leven, I maar hoe vele duizenden in den lande I hebben het niet veel moeilijker dan staatsambtenaren, die zeker zijn van I hun salaris, pensioen enz. En daaraan doet de Rogeering niets. Wat zullen I al die menschen daarvan zeggen Spr. noemt deze voordracht in hooge mate onbillijk. Nu reeds roept men spr. toostel ook voor die menschen wat voor. Daar hebt ge 't alDaar leidt het toe. Van de sociale wetgoving komt toch niets, maar nu komt men tert minste met een gift aan de ar beiders Het is do oude manier van I reroeren panom et circensos. I Spreker vraagt, op wiens rug de „zweep van Troelstra", waarvan men altijd zooveel spreekt, nu is neerge komen. Do heer van Karnebeek (v. 1.) vraagt of er ooit een dergelijke wyze van wetgeven is vertoond. Wat heeft men hier nu toch mee voor? Alleen zij,- die daarvoor „in aanmerking" komen, krijgen deze toelage. Maar hoe gaat men dit na? Dit is oon wespennost voor de Regeoring, die daardoor in een lastige en onaangename positie zal komen. Gaat men na, of de men schen, behalve do f 1000 ook bijver diensten genieten (De spreker is bijna niet te verstaan). De heor Helsdingen (s.-d.) ziet in deze ontwerpen de erkenning van de Regeering, dat de salarissen der lagere ambtenaren onvoldoende zijn. Op zich zelf vindt spr. dit systeem nu ook niet zoo goed, maar spr. komt op tegen de beweringen van den heer Van Doorn. Spr. en de zijnen accepteeren deze ontwerpen als tijdelijken, niet als af- doendon maatregel. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) zal tot zijn groot leedwezen zijn stom aan dezo ontwerpen onthouden en sluit zich aan bij de gronden, door den heer Van Doorn genoemd. De heeren Roodhuijzon (u.-l.) Nolens (r.-k.) en Druckor (v.-d.) zullen voor het Regeeringsvoorstel stemmen. Minister Heemskerk komt allereerst tegen het slot van de rede van den heer Van Doorn op. De heer Van Doorn sprak leelijke dingen uit, maar bewees die niet. Bovendien is de Re geering overtuigd, dat de sociale wet geving zeef goed kan terecht komen. Om den politeken steun van don heeren Troelstra c. s. heeft de Regeering niet gedachtDit voorstel heeft geen po litieke strekking, staat geheel los van de politiek. Het is een onmogelijkheid om alle loonen zóó hoog te maken, dat zij altijd tegen buitengewone om standigheden opgewassen zijn. De Mi nister wijst op de duurte der peul vruchten en -zuivelproducten. Dit is de basis van deze ontwerpen. Er i% buitengewone nood en daarom is dit voorstel van buitengewonen exceptio- neelen aard. Het w.-o. wordt met een reactie- wyziging van den heer Patijn in stem ming gebracht en aangenomen met 55 tegen 29 stemmen. Z. h. s. worden aangenomen de w.o. betreffende ae spoorwegen van Oost burg naar Cadzand, Ter Apel—Win schoten—Delfzijl en Blij hamBelling- wolde en Nijmegenvenlo. (Zie Laatste Berichten.) Gisternamiddag is de 15-jarige na geljongen F. J. van R., van de West zeedijk te Rotterdam, in het ruim van het in het Prins Hendrik-dok staande stoomschip „Scagdia" gevallen, waar door hij ernstige kneuzingen aan lin kerknie en gezicht gekregen heeft. De jongen is in het Ziekenhuis op. genomen. Gisterennacht is in- het jachtveld onder Middelbeers (N.Br.) een strooper zekere F. Kolsters, door A. Smolders' doodgeschoten. De dader, die kon ont vluchten, is nog niet gevat. De politie tracht hem op te sporen. Te Egmond aan Zee verkeert men in groote ongerustheid omtrent het lot van den visschefC. Zwart en zijn zoon tje. Allo visschers zijn weder terugge keerd van de haringvangst, behalve genoG&do twee. Sinds 10 October, toen zij ter vischvangst paar zoo zijn ver trokken, heeft men niets van hen ce ll oord. Landverhuizersverkeer door Pruisen. Gisteronnamiddag heeft de grensau- torjteit te Bentheim onder politio-ge- leide naar Oldonzaal teruggezonden, acht Russische landverhuizers, van een transport, dat de Uranium te Rotter dam aangebracht hoeft. Acht hadden niet oen voldoende reisbiljet, en één was niet in het bezit van een paspoort. Zij worden naar Rotterdam terugge zonden. De stoomtrawler „Batavier II" is gisternacht zonder dat oprzaak nog jekond is in do vissehershaven te I.'F- muiden gezonken. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De Arasterdamsche „courantenoorlog". Aan oen bericht, waarin de mede deelragen van „Het Volk" aangaande do Amsterdamsche courantenoorlog worden bevestigd, knoopt de R.-K. Amstelbodo nog het volgende vast "„Intusschen wordt De Echo nog steeds samengesteld op do oude manier met zetBel van Het Handelsblad, welke directie dus als drukker blijft fungee- ren. En aangezien sedert Zaterdagoch tend I)o Courant niet is gedrukt, wijl toch alle loopers weigeren haar te be zorgen, zijn de abonnés van De Courant die naar De Echo overliepen, waar schijnlijk, zonder dat zij het weten, terecht gekomen bij. de directie van I)e Courant. Wat van dezo journalis tieke scharrelpartij zal terecht komen is niet te berekenen." Hot Volk voegt hier o. m. aan toe, zich nu gerechtigd te achten, melding to maken van een aan haar redactie reeds voor eenige dagen ter ooren ge komen mededeeling, die haar eerst wat al te sterk voorkwam om voetstoots aan te nemen, maar die nu haar be vestiging vindt in de omstandigheid dat de directie der Courant met vol komen kalmte en gemoedrust de 8taking harer loopers laat voortduren zonder een stap tot beëindiging er van te doen. Er word aan Het Volk nl. verzekerd, dat het reeds eenigen tijd vaststond, dat tot 1 Januari de stads editie van De Courant in het geheel niet meer verschijnen zal. Het laat de directie van De Courant natuurlijk volkomen koud, of haar abonnés daar door naar De Echo overloopen; in an dere vorm blijven zij daardoor abonnés van de onderneming, die ook De Cou rant uitgeeft Intusschen mogen de loopers van De Courant, wat de direc tie betreft, doorstaken; het spaart haar bezorgloon en drukkosten van de stads editie Van vier inbrekers. Dezen zomer en ook reeds in de beide laatste jaren worden in Nijmegen on omstreken talrijke inbreken ge pleegd, waarbij den dieven meestal *eld of voorwerpen van waarde in handen viel. Hoewel de politic al het mogelijke deed de plegers van deze brutale inbraken te vinden, het mocht haar niet gelukken en men meende met een georganiseerde buitenlandsche bende te doenc hebben. In den nazomer was het geluk de politie gunstig. In het huis van den advocaat mr. Van der Goes, werd op een avond laat onraad bespeurd. Een agent waarschuwde collega's en het huis werd omsingeld. Na het wisselen van eenige revolverschoten, werden in de woning vier inbrekers gearre steerd en wat bleek dat het vier jongens van 17 tot 20 jaar waren van nette ouders Bij het onderzoek traden de aangehoudenen onbeschaamd op niet alleen, dat zij volledig bekenden, doch zij beroemden er zich zelfs op do daders te zijn van zeer vele der bovengenoemde inbraken. Ook kwam nu uit, dat hier een bende van jongens bestond, die op ongelooflijk brutale wijze zich voort durend aan diefstal met geweldpleging schuldig maakten. Ook voor Rechtbank en Hof deden de vier personen een uitvoerig verhaal van hun avonturen, welk verhaal deed denken aan de Nick Carter avonturen. De politie zette ondertugschen haar onderzoek voort en arftfeteerde later nog twee personen, die aan enkele der diefstafieb mede schuldig bleken te zijn. Deze beide jongelui, reeds van ouderen leeftijd, de eerste is reeds deserteur, stonden eergisteren in hoo- ger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem terecht voor een inbraak in een fabriek waar Iran f 60 in handen viel en inbraak in een villa, waar hun f 15 in handen kwam, welke bedragen eerlijk gedeeld werden, aldus vertelden twee der vier reeds veroordeelde kna pen. Deze deden een uitvoerig verhaal van beide inbraken, waaraan ook zij hadden deelgenomen. In tegenstelling met hun makkers ontkenden de thans terechtstaande jongens pertinent. De rechtbank ver oordeelde beiden echter tot ll/2 jaar gevangenisstraf. De advocaat-genecaal, mr. Van Lu lofs Umbgrove, wees or op dat z. de opgelegde straf niet was in ver houding tot den ernst van de feiten en vroeg beider voroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf. De „Zaanstroom". vergaan. Nader meldt het Hbld., dat de vracht boot „Zaanstroom" geladen met pijp aarde, op weg van de Engelsche haven Fowey naar Amsterdam, bij Owerslicht- schip, oostelijk van het eiland Wight, is gezonken. Passagiers waren niet aan boord. De bemanning bestond uit 20 koppen, te weten kapitein Kruishout eerste en tweede stuurman, bootsman, timmerman hofmeester, 6 matrozen, 1 lichtmatroos, eerste en tweede ma chinist, vier stokers en een tremmer, De kapitein meldde aan zijn directii in een kort telegram het vergaan van zijn schip. Bijzonderheden deelde hij nog niet mede, maar van andere zijde werd gezegd, dat de „Zaanstroom" niet door aanvaring maar door het stooten op een klip gezonken is. De bemanning heeft zich in de booten kunnen redden en werd gistermorgen op het eiland Wight aangebracht. Een der stokers evenwel zou verdronken zijn. In den middag waren nog geen nadere berichton ingekomon. De ge- reddo bemanning zal waarschijnlijk met oen der andore schepen van de Holl. Stoomboot-Maatschappij ni Arasterdam terugkeeron. Als vermoedelijke dader van den moord te Strenkel bij Hasselt is gis teren te 4 uur te Zwolle gevankelijk binnengebracht zekere Velthuis, land bouwer te Strenkel. De man vertelde den vorigen dag dat hy door twee personen was aangehouden op den avond van den moord en door hen met een doek bedwelmd. Dit verhaal wekte achterdocht. De marechaussee nam hem gevangen. In het kanaal van Apeldoorn naar Hattem is verdronken de sluiswachter Rozeboom van de schutsluis te Wapen- velde. Even voordat de stoomboot ApeldoornAmsterdam werd geschut, was hij nog gezien. Toen hij werd vermist, werd er dadelijk gedregd zijn lijk is gevonden. Hij laat een weduwe met 8 kinderen na. Naar men aan de „N. R. Ct." meldt, heeft de heer Z., te Ondewater, toen hij tengevolge van zijn doofheid bijna door een paard en wagen werd over reden, van schrik zijn gehoor terug gekregen. Een p8eudocontroleur. Te Haarlem mermeer vervoegde zich bij verschil lende landbouwers een als heer gekleed persoon, Idie voorgaf de melk te moeten controleeren, waartoe hij van Rijkswe ge was aangewezen. Hij ging hierbij heel handig te werk, noemt den boer bij zijn naam (hij had tevoren naar den naam geïnformeerd), zet een peilglas in een genomen monster melk en deelt na een oogenblik het resultaat mede en zegt: hebt zoo of zooveel ge halte", enz. enz. Vervolgens biedt hij een doosje poe der te koop aan voor f10 waarmede de melk gemakkelijk „zoet" gekarnd kan worden. Ten gërieve der landbou wers neemt hij de doosjes op zijn in spectiereis mee, enz. enz. De poeder bleek spoedig geheel waardeloos te zijn. Het mocht „den controleur" gelukken, voorzoover het bekend is, een landbouwer te Lisser- broek te pakken te nemen voor f 50. Op de doos en ook op de gebruiks- aanwijziging staat slordig vermeldde naam E. Hubregtse, Middelburg. Rotterdamsche Diergaarde. De Rotterdamsche Diergaarde ont ving in de laatste maanden weder een buitengewoon groot aantal merkwaar dige diersoorten ten geschenke, waar onder verscheidene apen, fraaie vogels reptilen en kleine viervoetige dieren. Ook werd de verzameling door aan koop vermeerend met eenige belang wekkende aapsoorten, waaronder een Büttekofer's witneus aap, een doodskop aapje enz., verder ook met een aantal vogels in reptilen. Geboren werden leeuwaapje, twee lam as, 2 Indische antilopen en een Russisch hert. Men schrijft ons Te Egmond aan Zee bestaan ernstige plannen om gedurende de maanden Juli en Augustus 1912 een expositie te houden op speciaal daarvoor inge richt terrein. In hoofdzaak denkt men een geschiedkundige tentoonstelling te organiseeren, waartoe de historische bodem zich bij uitstek leentdenken we slechts aan het stamslot van de Graven van Egmond en de eertijds zoo rijke Abdij, eenmaal een centrum van wetenschap. Daarnaast wordt, naar we vernemen gedacht aan het Redd ingswezen, de verzorging van zwakke kinderen (Ge- zondheidskoionies) en verzorging van oude zeelieden (Prins-Hendrik Stich ting). Men hoopt de tentoonstelling op te luisteren met periodieke feesten als historische optochten, festivals voor zang- en harmoniegezelschappen, op voering van kindersprookjes," voorstel ling van nationale kleederdrachten enz. De leiding, die in goede handen is de reeds toegezegde medewerking geven allo reden om te verwachten, dat de werkelijk grootsche plannen ook goed uitgevoerd zullen worden. In ver band met de tentoonstelling wordt reeds gesproken om aan de Hooge Regeerifig toestemming te vragen tot het houden van oen voi loting met een of meer rendabele gebouwen als hoofd prijs, om met do netto opbrengst de vooruitgang van Egmond als badplaats te bevorderen. GOÜDA, 23. December 1911. Gisterenavond omstreeks 8 uur ont stond bij den heer N. in do Kuiper straat alhier door het omvallen van een petroleumlamp een begin I brand. Men mocht er in slagen, d ,or middel van emmers water het vuurl te blusschen, waardoor de schade zeor goring is. De Kon. Vereeniging Het Nederll Toonool geeft Donderdag a.s. als 5e voorstelling in het abonnementDc onbekende Gast, blijspel in 3 bedrijvon van Tristan Bernard, vertaling van J. v. d. Tol. Men verzoekt ons te melden dat de melkverkooper C. v. H., tegen wien door den ambtenaar O. M. bij het kantongerecht alhier Woensdag jl. 6 dagen hechtenis werd geëischt, niet terechtstond wegens melkvervalsehing, doch wegens overtreding der Goudsche molkverordening, (vervoeren van melk van ondeugdelijke samenstelling.) Werkverschaffing. Door den heer Krook is ontvangen als nagekomen gift voor de Werkver schaffing f2.50 van den hoer P. Vier Bioscopen in Gouda. Het is nog niet zoo lang geleden dat in deze gemeente voor het eerst bioscoopvoorstellingen op gezette tij den werden gegeven. De belangstelling daarin is echter gaandeweg toegenomen, meerdere voorstellingen hadden plaats en thans is Gouda op bioscopisch geworden een groqte stad. Er zullen hier gedurende de eerstvolgende dagen dagelijksch 4 bioscoopvoorstellingen worden gege ven. Allereerst door de Bioscoop in de so ciëteit „Ons Genoegen", die door haar geregelde voorstellingen in dit jaar hier de oudste rechten heeft. Voor Zondag 24 Dec. en Maandag 25 December zijn mooie programma's opgesteld van 8 en 10 nummers, ko mische zoowel als dramatische voor stellingen, die de belangstelling der bezoekers wel zullen vragen. Nadere inlichtingen geeft de in dit nummer geplaatste advertentie. Dan is er het Bioscoop-Salon Gouda Vooruit op de Hoogstraat v»n den Scheepmaker. De eigenaar deizer in richting, die 128 ruime zitplaatsen bevat, gaf gisterenavond aan eenige genoodigden een kijkje in haar salon, vertelde daar van het ontstaan der bioscoop-onderneming en hoe deze hier werken zal, waarna ten slotte als proeve werd vertoond de voor deze week extra-verkregen mooie film, De overval van Trein 522. In dit aardige intieme zaaltje zullen dagelijks voorstellingen worden gege ven. welke in de advertentie van deze inrichting nader zijn omschreven. Een derde vaste Bioscoop is geves tigd onder den naam Cinéma Pathé aan den Kleiweg, naast den boek handel van den heer J. T. Swartsen burg. De exploitanten dezer zaak de heeren J. J. H. Suverijn en Co., openen hunne bisoscoop Zondagavond*- Over deze inrichting meiddon wij reeds een en mder. De zaal ziet or aardig uit, en een flink aantal ruime zitplaatsen (klapstoelen) is beschikbaar. Het pro gramma is in de advertentie dezer inrichting vermeld. En ten slotte maken wij melding van hot drijvend Bioscoop theater Alhambra Flottante, dat gedurende de eerstvolgende dagen aau don Voorstal ligt gemoord en daar verschillende voorstellingen geven zal. Bij een vorig' bezoek van -dit thea terschip mochten wij roeds wijzen op de fraaie inrichting, do grooto zaal en do mooio beelden die door haar bios coop worden geprojecteerd. Dit alles is thans evonzoo on voor de eerstvolgende dagen is oon interes sant programma aangekondigd, waar voor wij naar onze advertentiekolom men verwijzen. Zoo hebben onze lezers maar to kiezen waar zo zich zullen veqioozen. or is. gelegenheid genoog. Argentinië. In de Soc. „Ons Gonoogon" werd gistoravond door den Consul van de Argent ij nsehe Republiek oen voor dracht gehouden over Argentinië, in verband mot emigratie. ■□Voor oen talrijk opgokomon publiek opende de Consul, Mons. E. do Onrubio, do bijeenkomst in het Fransch en gaf het wöord daarna aan zijn vertolke'f. Deze gaf in hot kort oen overzicht van het land zelf, wat liet opbrengt, do import en export en do emigratie naar Argentinië. Spr. begon met de hoofdplaats Bue- nos-Aires. die 1.300.000 inwoners tolt om daarna over te gaan tot een geo grafisch overzicht van Argentinië Argentinië is te verdoelen in het nóor- Ion, do wijnbouw-, degraanbouwstreek Pategonië. Enorme oppervlakten zijn nog onbebouwd, hoewel het landl zeer vruchtbaar is. In het noorden is een groote teelt en veel handel in suiker, koffie, thee. gerst, tarwe, druiven, hennop, enz. ~)<3 wijnstok wordt over geheel Argen tinië verbouwd. Per jaar is er onge veer een totaal oogst van 3 millioen negen honderdduizend H. L. wijn. In 1910 werd aan granen geoogst 11.600.000 guldon, aan tarwe 1.300.000, aan maïs 1.500.000 en 800.000 aan haver en groote sommen aan andere producten, terwijl geconstateerd kon worden dat in 15 jaar tijd de cultuur met 400 pCt. is toegenomen. Een kolonisten familie kan 150200 II. A. land koopen, dat mot de moderne landbouwmachines gemakkelyk to be werken is en een zelfde kapitaal vor dert ais in Europa 25 H. A. De arbeid als landbouwer, daglooner, dorscher wordt goed betaald, altijd met inbegrip van den kost. Dit naar aan leiding van hot grooto tekort aan hr- beidskracliten. De veestapel hoeft er een waarde van 1200 millioen gulden. Over de emigratie naar Argentinië deelde spr. mede, dat dit noodig en ^oed is. Indien alle land nagenoeg be- )ouwd is, zal Argentinië nog eens de graanschuur der wereld worden. Over ao rechten enz. van den emigrant, ver telde spr. het volgende Een ieder be neden 60 jaar, die bewijzen vftn be kwaamheid en geschiktheid kan over- l°ggen> on op eigen kosten den staat kan bereiken, is emigrant. De Argen- tijnsche wetten kunnen de emigratie niet beperken, terwijl men als emigrant aan belastingen niet onderworpen is. Alles is zoo gunstig mogelijk ;'de vrij heden van den emigrant en den Ar- gentyn zijn dezelfde. Het Departement voor iemigratie kan echter ongeschik- ten weigeren. Bij aankomst wordt men onmiddellijk ontscheept in een Emi granten-hotel, waar alles bijzonder is ingericht en uien op kosten van den Bondsregeering de eerste 14 dagen vertoeft. De regeering doet allo moeite om den emigrant gevestigd te krijgen. Over de hoegrootheid der emigratie deelde spr. mede, dat in 1910 290.000 personen, w.o. 290 Hol landers, naar Argentinië getrokken waren die zich naar de verschillende gewoonten best konden schikken, ge zien het kleine aantal wat terugkeert. De huurvoorwaarden zijn ook zeer bil lijk. Een gedeelte van den opbrengst I van het land bijv. 15 h 25% kan afge dragen worden voor htiur. Een emi grant, die wil, kan zooveel geld over sparen, dat hy zijn bloedverwanten in den den vreemde kan steunen. Aan de Argentynsche bank werden 122 millioen aan wissels boven de f 200. afgegeven voor verwanten. Ook mef betrekking tot de handels relaties tusschen Nederland en Argen tinië deed spr. verschillende mede deelingen. Nederland ontvangt veel graan, raais en»., terwijl Argentinië van hieruit veel kaas, fiesschen, manu facturen, machineriën enz. betrekt. De Hollnndsche kolonies zijn er vrij talrijk, waarvan vele personen reeds hooge posities bekleedon. De vleesch-r export staat als zeer goed bekend speciaal de invoer van bevroren vloeschl voornamelijk in Engeland, neemt steeds toe. De sanitaire dienst is daar streng, maar doeltreffend. Het certificaat van gezondheid wordt niet anders uitge reikt of het vee moet beslist gezond zijn. Op het Congres voor Koeltechniek in 1908 te Parijs gehoudon, verklaar.lo men zich voor een regeling als thans in Argentië in gebruik is. In ruwe trekken hebben wij hier weergegeven, wat door den sproker gisteravond over Argentinië werd medegedeeld. Zijn lezing mocht een flink applaus verwerven. Na do pauze worden verschillonde lichtbeelden vertoond, van Buenos Ayres in vogelvlucht, haar havens, openbaro en particuliere gebouwen, en eonigo kiekjes op het veld. Mons. de Onrubio had eon dankbaar publiek. Voor elke bezoeker was een duide lijke in kleuren gedrukte kaar! van Argentinië op ieders plants neder gelegd. Ha AST r KOUT. In de plaats van den boer P. den Broeje, die wegens drukke bezigheden ontslag had gevraagd als loeraar in het lijn- en vaktookouen aan de avondteekenschool van de Vereeniging tot bevordering van het toeken onderwijs is thans benoemd do hoer T. J. Swanonburg te Gouda IIOE KAAN KON DIGIN G. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn zijn verschenen de volgende brochures Kerk en Secte serie V n°. 6 de AHa ten door Nicholas Wisoman in leven Kardinaal-Aartsbisschop van West- minster. Schoolhervorming n°. 7, Ken nis der Natuur door E. Hoimans. Don Oulden-Winckol van December,waarin zijn opgenomen Engelsche letteren: William Makopoaco Thackeray, door Simon Stokvis, Russische letteren, door Annie do Oraaff, Tooneel, Boe kenschouw, letterkundig leven uit de Tijdschriften. Bij A. W. Sijthoff's uitgevers My. verscheen van het bekende Dames- modoblad de Oraciouse een jubileutn- |nummor ter gologenheid- van haar 50- jarig bestaan. I)o inhoud van dit nummer bestaat uit de nieuwste dames mode, kindernuramer, tal van patronen v. handworken on die in beeld brengt do mode der laatste halve eeuw doet zien dat dit modeblad onder do be staande bladen een eerste plaats blijft behouden. Hrt Leven van 19 Dec. geeft oen foto van do drie officieren die op het concours-hippique in Now-Vork de overwinning bohaaldon, Mevr. Betsy Holtrop—van Gelder, de Frunsche Opera te 's Gravonhago, de Nobelprijs winners van dit jaar, feuilletons, cari- oaturen, schetsen. De Prim geoft deze week een uit gebreid Kerstnummer, met als voor- ilaat het nieuwste portret van H. K. I. Pringes Juliana. Verder zijn op genomen foto's van mooie winterge- zichtjos en wintertooneeltjes, het Luna park te New-York verlicht, het Vre despaleis, de nieuwe Blauwpoortsbrug te Leiden, merkwaardige kasteelen en monumenten, in artis, keistfeestvioring in het L. d. H. te Amsterdam, gan zenmarkt te Berlijn, onderwijsinri h- tingen in vreemde koloniën, stads belt Amsterdam, personalia, schetsen en het kindernummer „Het Prinsesje". De Wereldkroniek van 28 Dec. heoft een groot portret van Ons Prinsesje, naar eigen opname van IIM. de Ko ningin, oen der jongere schilders Chr. Denkraeyer. herdenking van Fre- derik den Grooten, Alfred Herman Fried die met Prof. Asser den Nobol- ïrijs voor den vrede verdiende, Parijsch 'uchtvaartsalon, Kronieken waarbij de deelnemers aan de Opium-Conferentie, Mr. P. J. van Swinderen den over leden Staatsman. waarbij de vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis en vele hooge Stnats- autoriteiten tegenwoordig waren. De lijkdienst werd geleid door Ds. Knottenbelt. Tot tekst had do predi kant I Cor. XV vs. 5353. Na afloop van den plechtigen dienst werd de kist gedekt met de bloem kransen gozondon door de Koninklijke familie in den rouwwagen geplaatst en trok de begrafenisstoet, waarin eenige hof-gaia-rijtuigen mederoden naar het station. De belangstelling langs den wog was zeer groot. Aan het station was Prins Hendrik aanwezig. In de wachtkamor sprak minister Heemskerk woorden van waardeering voor hetgeen Jhr. vnn Swinderen deed in hot belang voor het Vaderland. „Stil en bescheiden was hij steeds, maar wie lieni ont moette moost eerbied hebben voor dozen hoogstaanden mam Voor allen blijft hij om de wijze waarop hij zijn plicht vervulde, een hoog ideaal". De oudste zoon vafi den ovorlodone dankte. Daarna werd de kist in don gereed staande treiu godragen. Oistoronavond is te Surhuistervoen (Friesland) zokere Wijma, van boroop koemelker, eon man vnn middelbaren leeftijd door een 4-tal beschonken woestelingen aangevallen en mot "oen mos verwond. Even later passoerdo daar de post bode Kanistra vnn Buitonpost. Ook deze man word oon messteek toege bracht doch zijn wonde is niet levens gevaarlijk. Zekere de Vrioa word daarna ook door de woestelingen aan gevallen. Do daders zijn nog niot bekend. De burgemeester doet ter plaatse onder zoek. Toestand in China. Peking, 21 Dec. Hot Roodo Kruis hooft de hulp ingeroepen van de Buitenlandsche rogooring om de 5000 lyken, die in de straten van Hankow liggen te bogrnven. r Joeansjikai hoeft 200.000 taëls ge zonden aan het Roodo Kruis. Door de buitenlanders wordt op do lijsten voor steun en onderhoud druk geteekend. Mijn-ontploffing. Berlijn, 23 Dee. In de mijn Te'n- toburgia in Westfalon hooft oon ont ploffing plaats gehad. Zes mijnwerkers werdon godood en 4 ernstig gewond. Hoogverraad. (Berlijn 23 Dec. Een telegram uit Konstantinopol meidt dat daar twee personen zijn gearrosteerd, besohuldigd van hoogverraad. Zy hehbon uit hot Min. v. Buiten). Zaken aldaar dp gn- heele correspondentie betreffende do afstanden in de pSol urn baai gestolen en deze aan Engeland verkocht. Parijs 23 Dec. De storm, dieovor gohool Frankryk woedde, neemt don vorm van een ramp aan. Op zoo on te land zyn ontzettendo vorwoestin- gtin aangericht. De Matin geeft eon aantal van 54 verdronkenen op. Parijs, 23 Dec. Een bediende van Ie Radium— Maatschappij hoeft een hoeveelheid radium van I gram ver loren ter waarde van 50.000 francs. Wegens gebrek aan plaatsruimte is 't 2e gedeelte der Avondzitting van do Tweede Kamer van gisteren niet opge nomen. De Marine-begrooting is aan genomen, terwijl do post f 176.529 voor en nieuw pantsorschip is uitgelicht oin Febr. behandeld te worden. der nieuwste modellen Wintcnriatitol», - CoHtumcs, ltl(>usen,.lupes, Jupona, Robes en Japon» to ff en alsmede eene grooto keuzo PELTfclKII EU van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurroerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTTDA. 's-Gravenhage. Heden morgen werd het stoffelyk overschot vac Jhr. Mr. van Swinderen van uit het sterfhuis naar het Staatsspoorstation vervoerd. Vooraf had een lykdienst plaats van lint Koninklijk Moti»rioln<pnoh- Inntituut te DE BIEDT. Hoogste barometerstand 770.3 te Domna, laagste stand 740.3 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Moost matige tot krachtige zuidelijke later wellicht kruipende wind, veran derlijke bewolking, waarschijnlijk re- genbnien, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2