iHT in E, Alter •acht 269' AG, E WAAK- n iskleeding. f gedeelten No. 11749. Woensdag 27 December 1911. 50e Jaargang. ?g 9. Bste. NS Sx2xxxe33.la.xxca.. Buitenlandsch Nieuws. Sixitexu laxxcl FEUILLETON. êiïew-^/orltscfi JZavan. W A HEIM H IJ LS, Spuislr-, den Haag. ‘ïsia sevoeders. E. ALTER ht 269‘, IG. Verschijnt Jagelijks Telefoon Interc. 82. en ttoox 0-o-ctd.n, on OnrxstxeZfcozx- behalv© Zon- eii Feestdagen. Uitgevers A... ^TÏTKVLAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 'EN f 1.25 K a stad aan huis &Zn., Gouda- Canaries en ,/1 liter diermeel roederk osten LO en 5 kilo Mcuwiuarsreschcnken. srk HET c doen en sn? rkelijk het d trekken, en bederft iden noch I tueechen e zeep en Italië—Turkije. Tobroek, 23 Dec. Een detachement, dat toezicht hield bij het opstellen van een batterij, werd zoo heftig aan gevallen, dat alle aanwezige troepen te hulp moesten komen. Zeven Italianen, waaronder één of ficier, sneuvelden en zestien werden gewond. De Turken leden zware verliezen. De oorlogsvliegtuigen. Kolonel Morris heeft aan een ver tegenwoordiger van de Stampa ver zekerd, dat het Italiaansche leger bin nenkort over 50 vliegtuigen zou be schikken, waar van zich 28 reeds in Tripoli en Barka bevonden. Hij roem le de groote verdiensten van de vlio - tuigen in den tegenwoordigen oorlog. De Italiaansche vloot. Saloniki, 25 Dec. De Italiaansche 34) Ik ben bang dat je geschiedenis wat lang wordt. Zou je die niet een andermaal vertellen Ik heb langer geen tijd te missen, man, en je zult mij verplichten als je vertrekt.” „„Ja, ja, maar eerst den wijn uit drinken.” „Goed, goed, drink den wijn op 1” schreeuwde mejvrouw Avery meer dan zij sprak. Het wijnglas tegen ’t licht houdend, zei de oude man: „Dat is goede wijn; mijn vader verkocht wijn in Duitschland. Hij was als bedelaar binnengekomen bij de gravin maar eenmaal bij haar bemerkte zij dat hij het niet was. „Kom heb je je wijn opgedronken De oude man zat met zijn rug naar ’t venster gekeerdhij had de uit drukking op haar gelaat gezien. Hij ging voort met zyne geschiedenis, zeggende „Zij ging door een ontzettend ding oed. en ADR BS'. l’RhTVrVHVFTBkNÏÏEMjVTÏ Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per postn 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren S. baron van Heemstra. Het stoffelijk overschot van 8. baron var» Heemstra, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Sassen- heim, is Zaterdag aldaar tor aarde besteld. Nadat ds. J. Thijs ten sterfhuizo een lijkdienst had geleid, we Al de lijk kist, die naar uitgedrukten wensch, met geen onkelen krans of bloom was gedekt, hot sterfhuis uitgedragen naar de laatste rustplaats. Overal langs don weg schrijft het „Leidsch j)bl.“ waren de gor dijnen voor de ramen dor woningen gesloten, en stonden menschen ge schaard, die hun geliefden burgervader oen laatsten, eerbiedigen groet mee gaven. Op de begraafplaats zelf had zich ook eon overgrooto schare van deel nemende' belangstellenden verzameld, waaronder zich bevonden de hoeren Daarna zijn de verschillende minis teries gekomen tot do politiek van bondgenootschappen met vreemde sta ten waarbij de een wordt opgezet tegen den ander. Mc Donald gaf in oen rede, eenige dagen geleden gehouden nog een vierden vorm van politiek beleid. Het was de ontaarding van het derde stelsel. Het berust op allerlei geheime afspraken met dezen of genen. Mc. Donald die in zijn rede heeft weer gegeven het standpunt dat de Arbei derspartij in het Parlement inneemt vond al deze stelsels» behalve het Gladstoniaansche verkeerd. Hij wilde echter geen verwijt maken aan minis ter Grey, want deze was niet de schep per van het thans gevolgde beleid. Wat Mc. Donald wel wilde, en met hem zeker oen belangrijk deel van het Engelsche volk, en dezo omstandig-! heid is ook oorzaak dat wij zijn rode in ons overzicht behandelen, dat was meerder toezicht van het Parlement op de leiding aan buitonlandscho zaken. In de allereerste plaats wonschte hij dat geen tractaten zouden worden ge sloten zonder voorkennis on goed keuring van het Parlement. Was dit indertijd mot betrekking tot Marokko en Perzië gebeurd, de leider der Ar beiderspartij achtte Het hoogst waar schijnlijk, dat do overeenkomsten met Frankrijk en Rusland nooit zouden zijn tot stand gekomen» Evenals vorige jaren stellen wij ook thans wederom de gelegenheid open tot het plaatsen van N ieu wjaarsad vertenties, waarvan de prijs slechts f 0.25 be draagt met inbegrip van bewijsnummer mits de 5 regels niet te bovengaande. Advertenties voor dit nummer wor den ingewacht aan ons bureau Lange Tiendeweg 64 tot uiterlijk Alt IJ II AG 29 IIECKMIints avonds 8 uur. Engeland’s Buitenlandsche politiek. Zooals reeds verscheidene keeren uit onze buitenlandsche overzichten is gebleken, is een deel van het En gelsche volk volstrekt niet ingenomen met de leiding, die thans van het departement van buitenlandsche zaken uitgaat. Velen vinden het stelsel, dat thans gevolgd wordt, en waarbij om slechts een bondgenoot te believen, heel dik wijls van een vroeger gevolgde poli tieke lijn wordt afgeweken, zeer ver keerd. Om goed te laten uitkomen, s Avonds trad Harry een «Ier kerken binnen. Bij het verlaten daarvan zag hij den Zigeunorknaap weer. Harry wandelde vorder; plotseling word hij iemand in zijne tegenwoordigheid ge waar. Hij hoorde iets ritselen. Hij vuurde zijn pistool af, oen gedaante vluchtte weg. „Halt,” riep de detec tive, maar de gedaante stoorde zich er niet aan. Harry hem achterna. Spoe dig verloor hij den vluchtende uit 't gezicht en hij besloot koers te zetten naar ’t zigeunerkamp dat hij bereikte. Een aantal mannen zaten om ’t vuur, vreemd, roovorachtig. Do jonge Zi geuner, die met mevrouw Avery ge sproken had, lag op den grond te slapen. Ilarry wist dat het onmogelijk was dat de knaap naar ’t kamp terugge keerd was. Toen hij ’t kamp naderde drongen zij op hem aan, vragend wat hij wenschte. „Dat is myn zaak,” antwoordde hij. „Maak dat je wegkomt of je bent verloren." „Geen kwestie vin. (Wordt vervolgd orseolvoer) I en */2 k’lo hoezeer zich de houding van Enge land in dat opzicht heeft gewijzigd, dienen we in de Engelsche geschie denis een belangrijke schrede achteruit te gaan. Dooi de inspannende jaren tijdens Napoleon’s ovorheersching had Enge land zich door zijn optreden tegen Frankrijk een verbazenden schulden last op den hals gehaald. Toch belette dit niet dat Engeland zijn plaats onder de eerste Europee- sche staten bleef handhaven. Met name omstreeks 1830 bemoeide het zich vrywat mot de buitenlandsche politiek. België kreeg in 1830 na den opstand zijn vrijheid, voornamelijk’ door de bemoeiingen van Engeland. Hot eerste belangrijke tydpork dat na 1830 naar voren treedt, is het tijd perk verbonden aan den naam Peel. Deze was hot type van wat hij zelf noemde „de prachtige vereenzaming”. Zijn streven was Engeland te houden buiten de politieke strubbelingen in verder Europa. Engeland’s inwendig bestuur oischte trouwens de geheelo aandacht van de regeering. Na Poel ging dit streven voor eenigen tijd te loor. Voornamelijk Palmerston was het, die de staatkunde van het zich bemoeien met buitenlandsche verwik kelingen weer op den voorgrond bracht. Dat Sardinië in zijn oorlog met Oos tenrijk er zoo genadig afkwam, was mede te danken aan het optreden van Engeland. Ook Pruisen vond Engeland tegen over zich toen het in 1848 Denemar ken aanviel. Echter dezo beweging was slechts tijdelijk. Op het eind van zyn leven keerde Palmerston terug tot de politiek van onthouding (non interventie). Een ander streven, een streven dat door vele Engelschen thans nog met groote sympathie wordt besproken, treedt naar voren tijdens het bewind van Gladstone. Men zou het stelsel, dat hij aanhing, in navolging van Mc. Donald, kunnen noemen de klassieke liberale politiek. Gladstone hield do verdrukte en lijdende volken de hand boven het hoofd, wat hem echter vele vijanden in Engeland zelf bezorgde. Deze be windsman was het ook, die in 1881 aan de Transvaalsche republiek haar zelfstandigheid teruggaf. fffF" Nieuwe Abonné’sop de „Goudsche Courant” ontvangen de tot 1 Januari a.8. nog verschijnende num mers gratis. De abonnementsprijs bedraagt per kwartaal slechts f l'.XS, franco per post f f.5O. Plaatselijke Directe Belasting. De BURGEMEESTER van GOUDA; Brengt ingevolge Artikel 12 dor bij Raadsbesluit dd. 28 December 1897 No. 13, vastgesteldqen bij Koninklijk Besluit dd. 25 Mei 1898, No. 66, goed gekeurde Verordening op de heffing eener Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen in deze Gemeente, ter algemeene kennis, dat met de inschrijving voor deze belasting zal worden aangevangen op Woensdag den 5n Januari 1912. Gouda, den 27 December 1911. De burgemeester voornoemd, r. l. Hartens. ■methode. derfaoriek IIA Enkhuizen. r bij HH.: fijd straat. Veerstal. 4 HOOFDSTUK XXXVII. Een bende zigeuners had zich in ’t bosch verzameld, dicht bij de woning van mevrouw Avery. In den Zondag namiddag gingen een groot aantal menschen het zigeuner-kamp bezoe ken. Ook Harry. Hij was nog niet lang in ’tkamp toen hij mevrouw Avery ïpet een jongen Zigeünerknaap zag staan praten. Het was slechts kort, spoedig ging ze weg. te doenzij wist dat zij eene groote dame was en dat niemand vermoeden zou dat zij iets slechts zou uit voeren. Zij offreerde don. ouden bedelaar wijn, zij haalde hetzelf maar ze deed vergif in den wijn de bedelaar vermoedde ’ten wilde niet drinken.” De geschiedenis werd onderbroken door een luiden schreeuw gevolgd door een val. Mevrouw Avery lag stijf op den grond.. Hij ging naar haar toe, streek haar ’t grijze haar uit ’t gezicht hy week terug „O God zooals ik ver moedde,” fluisterde hij. Hij ging de vóórdéur uiteen gil klonk hem na„Oude schurk.” Hij keerde zich om, een stevige kerel in hemdsmouwen liep hem achteraan. Hij haastte zich, maar de kerel haalde hem in. „Je zult toch geen ouden man wil len aanvallen.” „Zeker wil ik dat.” Een gevecht ontstond nadat de jonge den oude een klap gegeven had. Maar de oude wist den kerel tegen den grond te slaan. Een half uur na deze gebeurtenis zat mevrouw Avery alleen in haar salon. Zij zag den wijn nog optafel; krachtige emoties beroerden haar ein delijk mompelde zij „Waarom zou ik niet drinken en er o:n eind aan maken Zij was een schoone vrouw en toch op dat oogonblik, nu een spookachtige uitdrukking haar gelaat overtoog, leek ze verschrikkelijk leelijk. Zij hief het glas op, maar „neen, neen,” stamelde ze, „ik durf niet.” Het dienstmeisje trad de kamer binnen, zag de bleekheid harer me vrouw, en vroeg of do oude bedelaar haar kwaad gedaan had. „Ik ben nu wat beterzij rilde. 4 Ik heb Pat, mijn vriend, op hem afgestuurd mevrouw die zal hem wel mores loeren.” Pat keerde terug. „O mevrouw 1 kijk Pat er eens uitzien riep het meisje ontzet. Een kreet ontsnapte, movrouw’s borst toen zij zag hoe Pat er uit zag. Zij sprak hem toe en hij verhaalde haar de geschiedenis. „Het was de duivel in eigen persoon mevrouw.” „Hebt ge een geweer?” vroeg zij. „Ja, mevrouw.” Toen ze in haar eigen kamer zat na te denken werd haar duidelijk dat zij den laatsteiNiijd meer succes hpd dan ooit. Ze ko’nuhans rijk, naar Eu ropa oversteken. Ze wilde dienzelfden middag nog op reis gaan. Intusschen dacht ook Harry na. Vloot kruist voor Durazzo, Avlona en Rechadia. 1 Konstantinopel, 26 Doe. De Kamer heeft pen wetsontwerp aangenomen, Mraarbij op goederen uit Italiëeennv" komend recht van 100 pet. wordt ge heven. Konstantinopel, 25 Dec. Men ver zekert, dat de regeering bevel hoeft gegeven, <do Italiaansche banken on dorgelijke Italiaansche instellingen te sluiten. Rusland en Prrzh». De capitulatie der Perzen. Een telegram aan hot „Hbld.” d.d. 23 Doe. meldt: Het besluit van do parlementaire commissie om het ultimatum van Rusland aan te nomen is door de regeering gisteren aan het Russische gezantschap te Teheran medegedeeld. Do opmarsch van do Russische troepen naar Teheran blijft nu voorloopig achterwege. Volgens don correspondent van het „Berl. Tagebl.” te Teheran is de stem ming van het volk in die stad zeer gedrukt. De regeering vertrouwt de bevolking niet recht en daarom is het dragon van Capons on het houden van vergaderingen verboden. Volgens bonohten, te Petersburg ontvangen, laat do ex-sjah door bij zondere agenten Kaukasiërs werven, dio in do stad zijner inwoning ge oefend worden. Vijftien duizend go- woron en eon groote voorraad patro nen zijn don ex-jah toegozonden. Amerika. William Lindsay, oen twaalfjarige knaap, wiens vader kort geleden stierf, hom 1,000,000 dollar nalatende, word dóór do secte der Sun Worshippers to Chicago verborgen gehouden. De jongen werd opgeleid voor de Sun’s Earthly God. Het kleine slachtoffer werd ontdekt in trourigen toestand. Hij was eenigen tijd gevoed mot drui ven en bier om zijn goddelijkheid te doefi toenemen. Zijn moedefAis do opperpriesteres van de secte, aie de Maaklaynam heet on oon prachtige woning heeft te Chicago. Do oom fan don knaap, die vreesde datdejongpn den hongerdood zou sterven, stelde een onderzoek in en liet don knaap' door do politie wegvoeren. De zaak zal 4 Januari in behandeling komen. Marokko. Officioelo berichten uit Melilla mol- Zooals reeds zóó vaak, was ook hij thans, hoewel hij wist dat die vrouw slecht was, door hare schoonheid ge troffen. Hij beminde die vrouw. Hij was, hoewel hij oen braaf man was, geheel verblind. Toch zqu hij niet aar zelen. De dag naderde waarop Walter Frasin terechtgesteld zou worden. Harry Booth had thans bijna genoeg bewijsmateriaal, hij wilde thans eon nieuwe krijgslist gebruiken. Hij zag een oude vrouw op den trein wachten. Ouder gewoonte bestudeerde bij elk nieuw gelaat, dat hij te zien kreeg. Hij volgde in een rijtuig eene oude dame. Zij bezocht verscheidene vreemde plaatsen. In een ons bekende vermomming speelde Harry zijn rol verder. GOUDSCHE IWI\T 1 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: IVan i—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bü vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. -BS— den, dat gisteren vijf colonnes tege lijkertijd do Riflieden aanvielen. Dezo trokken, na hoftigen tegenstand te hebben geboden en zware verliezen ste hebben geleden, over do Kert terug met achterlating van dooden, wapens en ammunitie. Drie kapiteins en zes en dertig Spaansche soldaten worden gewond en twee soldaten gedood. Skrvik. Grafschennis. Gisteren zijn onbekenden ingebroken in het kerkhof^St. Maneer en wel in den grafkelder van den vader van don thans regeerenden koning van Servië en hebben diens schedel mede genomen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1