Groote Opruiming Öpmon»cle Berichten Stadsnieuws. SPOZST. a70oasrm.miL. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Wh Officieels Prijscourant Hovy, lid der Eerste Kamerjhr. Van Asch van Wijck en Duymaer van Twist, leden der Tweede, Kamer; Krap, lid der Rekenkamer graaf Van Lyn don van Sandenburg, Van Löben Seis, Van Beook Calkoen, prof. Lindeboom en graaf Van Marle, de laatste twee in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris der Vereeniging tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen, benevens de burgemeesters der ge meenten Lisse, Bennebroek, Noord- wijk en Warmond. Bij het familiegraf hield ds. Thijs een lijkrede, dio diepen indruk maakte. Terwijl de kist langzaam in het familiegraf neerdaalde, zong de schare het eerste vers van Psalm 42, waarna oon zoon van yden overledene, mede namens zyn moeder, broeders en zus ters, dankte voor do laatste eer, den overledene bewezen. Hr. Ms. Trómp. Het Nodorlandscho .pantserschip „Tromp" heeft acht dagen te Saigon vertoefd. Naar aanleiding van dit be zoek hebben verschillende feestelijk heden plaats gehad. De firma Philips Co. te Eind hoven zal aan haar fabrieken een avond-ambachtschfol verbinden, waar aanstaande bankwerkers, instrument makers en. werktuigkundigen vakon- derricht zullen kunnen ontvangen. De vnouwen en het tarief. Naar wij vernemen zijn uit Gronin gen do lijsten van het vrouwen-adres tegon do tariefwet naar het hoofdco- mitó verzonden voorzien van 9914 Groningsche handteekeningen, waar van 9854 uit de stad Groningen en 60 uit hervlakbij gelegen dorpje Haren. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadoring van Vrijdag 22 Dec. Vervolg. Marinebegrooting. Aan de orde is vervolgens hoofdstuk XI der Staatsbegrooting voor 1912. Vooraf komt de voorzitter er tegon op dat oen officieel rapport over het ongeluk aan boord van de „Hertog Hendrik", ter griffie gedeponeerd ter inzage van de leden, in een der dag bladen werd gepubliceerd, in een arti kel, onderteokend Th. De heer Thomson zegt dat dit stuk van hom afkomstig is. Hij heeft geen oogenblik daarbij gedacht dat dit in strijd met de usance was, aangezien er niet „vertrouwelijk" op stond. De voorzitter verzoekt den hoer Thomson in zulke gevallen voortaan vooraf permissie aan de Regeering aan te vragen, via den voorzitter. De heer Thomson meent dat dit dan op de stukken vermeld moest worden. Nadat de voorzitter en de heor Thomson beiden hun standpunt ge handhaafd hebben, wordt besloten geon algemeene beschouwingen over de Marinebegrooting te houden. Bij artikol 15 licht de heer Kuyper oen motie van orde toe, om met het oog op den tijd de gelden voor het - aangevraagde pantserschip van de begrootin^ af te voeren, en deze zaak na het winterrocós te behandelen. De motie hoeft geen vijandige be doeling. Dr. Kuypor is persoonlijk ge neigd vóór het schip te stemmen, maar na rijjpe beraadslaging, niet nu. Daarom wil hij den minister verzoeken uitstel. Do minister van Marine moest er kennen de juistheid van hetgeen dr. Kuypqr aanvoerde, en voldool daarom, hoe ongaarne ook, aan diens verzoek, vertrouwende dat de Kamer dadelijk na het wintorrecès de zaak zal behan- delon. Voor een langer uitstel zou hij geen verantwoordelijkheid kunnen dra- gen. De hoer Kuyper trekt daarna zijn motie in. De hoer Roodhuyzen stelt nu voor, ook do besproking van het personeel uit te stollen. Daarna ontstaat eenig rumoer, als do voorzitter het woord wil goven aan den heor Lohman, en do vergadoring wordt in verband daarmeo voor een kwartier geschorst. Bij do heropening verklaart do voor zitter dat de heor Lohman hom terstond na dr. Kuypor hot woord gevraagd had, en dat hij hom toen ten onrechte dit niet gegevon had. De heer Lohman krijgt nu het woord nadat de hoeren Hugenholtz en Verhey hebben verklaard van het woord af to zien, in verband met terugneming van do. geldon voor het pantserschip. Dn heer Lohman vraagt nu nadere toelichting by do in te dienep supple- toiro begrooting voor het schip. Do hoor Thomson vindt het ifnemen van het pantserschip van de begrooting even weinig heroiek, als het op de be grooting brengen daarvan. Vervolgens protesteert hij er togen dat men bij de aanschaffing van ka nonnen blind vertrouwen stelt in de firma Krupp, waartegen spreker heftig fulmineert. Voor 106 vuurmonden is f 5000 per vuurmond te veel betaald. De minister van Marine vermindert in verband mot de voorloopige terug neming van het schip een paar andere artikelen der begrooting met te-zamen f 70.000. Den heer Lohman zal hij zooveel mogelijk tegemoet komen. Als daarop de minister den heer Thomson gaat beantwoorden, en deze weder heftig interrumpeert, schreeuwt de minister „U behoeft mij niet in de rode te vallen U kunt de goede vor men in acht nemen De voorzitter hamert heftig. De minister geeft nu een technische uiteenzetting van het begrip „kernver schuiving" bij de kanonnen. Van een bepaalde verkeerde constructie kan uiet gesproken worden. De minister heeft het volste vertrouwen in deze kanon nen. Bij het schieten daaruit waren 88 procent treffers. De door een andere fabriek aangéboden kanonnen zijn door oen commissie- onderzocht, die alleszins betrouwbaar j was. De inspec teur van de artillerie ^as diep veront waardigd over de actie» tegen Krupp. (Geroep „De vertegenwoordiger der firma De minister wil zyn matrozen niet blootstellen aafi ongelukkeh, door de kanonpen die zij te bedienen hebben. Als proefkonijnen wil hjj zijn man schappen niet laten gebruiken De heer Thomson zeg^ii zijn repliek dat minister Idenburg wöeger de on gelukken met Kruppgeschut stelselma tig verzweeg, en wordt deswege tot de orde geroepen. Na dupliek van den minister wordt deze discussie gesloton. Bij de afdeeling „Personeel" dient de heor Roodhuyzen een motie in, om de bespreking van de belangen van het personeel tot e'en nader te bepalen dag uit te stellen. De motie wordt aangenomen zonder debat en stemming. De Marinebegrooting wordt daarop zonder stemming aangenomen, waarna de Kamer op reces gaat, op zijn vroegst tot 13 Februari. Moord te Tilburg. Zaterdagavond kwamen tweo grond werkers uit Oisterhout, D. A. Sn. en N. v. d. V., beide omstreeks 28 jaar oud, te Tilburg in het volkslogoment de Reizende Man aan. Na eenigen tijd in het logement ver toefd te hebben, wilde een hunner zich verwijderen, wat de ander hem 'poogde te beletten. Hierover ontstond een woordenstrijd, waaraan de hotider van het logement M. een einde maakte door v. d. V. buiten de deur te zetten. Daar hij het ergste vreesde, gaf hij Sn. den raad het huis aan de achter zijde te verlaten. Deze lette daar even wel niet op, maar volgde zijn makker op den voet. Buiten werd de twist voortgezet, waarbij Sn. zijn mes trok en zijn tegen stander een drietal doodelijko wonden in buik, dij en nek toebracht. Spoe dig ingeroepen geneeskundige hulp mooht niet meer baten en binnen ver loop van een uur gaf v. de V. den geest. Do dader, die op de vlucht ging, werd weldra door de gemeentepolitie gearresteerd, waarna onder leiding van den commissaris van politie, den heer Carels, een uitgebreid ondorzoek werd ingesteld. Sn. heeft bekend, en is naar Breda overgebracht. Zondagavond hebben weder vecht partijen plaats gehad, waarbij van het mes gebruik is gemaakt en ernstige verwondingen zijn toegebracht. Ge durende deze laatste 14 dagen vielen nu 4 personen als slachtoffers van bloedige vechtpartijen. Twee werden op do plaats doodge stoken, de beide andóren hoogst ern stig verwond. Is het wonder, dat er gesproken wordt van het donkoro Zuiden Omtrent den vermoed el ijken moord op R. v. d. Velde'te Streu kol bij Has selt kan nog worden vermeld, dat Vrij dagmiddag naar de strafgevangenis te Zwolle is overgebracht C. A. Velthuis, eveneens landbouwer en wonende in de buurt van den vormoorde. Deze Velthuis had meegedeeld, dat hij op den avond, waarop de moord geploegd word, van Hasselt naar zijn woning gaande, plotseling tweeman nen voor zich zag staan, die hem naar zyn naam vroegen. Voordat hij er op bedacht was, hield een der mannen hem een doek onder den neus, waardoor hy bedwelmde en eerst geruimen tyd later tot bezinning kwam. Waarschijnlijk heeft do marechaus- soor bij wie deze zaak in onderzoek is, roden aan dit verhaal,te twyfelen. Een curieuse oplichterij is te Parijs aan 't licht gekomen. Zekere René Etienne, alias graaf van Charabert, die een paar jaren geleden wegens oplich terij van 3 ton ten nadeele van mme. Roussel werd veroordeeld, is er in ge slaagd een nieuw slachtoffer te maken. Hij heeft den instrumentmaker Fon taine voor een half millioen gld. op gelicht. René Etienne „werkt" mot nieuwe uitvindingen. Zoo had hij In systeem uitgedacht om door middel van elektriciteit oude schilderijen op te knappen. Fontaine zag 'n geniaal uitvinder in hem en voorzag Etienne van geld. Deze richtte een uitvinders- maatschappy „l'Efflnre" op, die in een half jaar tijd honderdduizenden ver- slindde. Met behulp van spiritistische seances wist de valsche graaf zijn geldschieter te bedotten. Door die seances werd Fontaine's vrouw krank zinnig. Op een van de seances had Etienne haar door de geesten laten beschuldigen dat zij haar geheele fa milie wilde vergiftigen. De arme vrouw stond Etienne's plannen in den weg. Meer en meer kreeg de zwendelaar zyn geldschieter onder den duim. Etienne spelde den rijken dwaas op de mouw d'dt hij een magnetische piano had uitgevonden, die behalve muziek ook kleuren kon voortbrengen. Fontaine's bezittingen, die zes mil lioen waard waren, zouden gaandeweg in handen van den oplichter zijn ge vallen, indien een bloedverwant van don bestolene de justitie niet te hulp had geroepen. De oplichter werd ten slotte in zijn weelderig hotel to Auteuil aangehou den. Hij beweerde dat hij mot zijn magnetische en spiritistische krachten „wonderen" kon doen. Te Kwadijk staat de remise van de stoomtram naar Edam op Volendam. De machinist die den eersten trein in den vroegen morgen rijdt, is ook be last met het stoken in den nacht. Zondagmorgen is hij dood bij zijn locomotief gevonden. Do ketel was koud en de trein kon niet rijden. De overledene, 'zekere Kater, was ruim 30-jaar oud hij laat een vrouw en drie kinderen na. Belangrijke vondst. Te Hainh onder Rozendaal heeft Zaterdag de arbeider Haynaars van den landbouwer Adr. Vos bij het rooien van een heg een pot met gouden en zilveren munten gevonden. By on derzoek bleek deze te bevatten 37 groote meest Portugeesche en enkele Spaansche stukken uit de jaren 1560 1600. Do gouden munten zijn zeer mooi. De zilveren munten, tot een gewicht van 2 Va K.G. hebben echter minder waarde. Een waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te VGravonhage raadt ten zeorste aan alvorens in relatie te treden met den „Binnen- en Buitenlandkche Premie- Aandeelen (Premieloten) Handel, ge dreven door W. van Eeden, Oranje plein 107 te 's-Gravenhago", inlich tingen over deze zaak in te winnen aan het hoofdbureau van politie Alex- anderplein 15B. De leerlingen der Zondagsschool te Burgerburg (N.-H.) gemeonte Zijpe, zouden met do kleinen van St. Maar- tensburg repeteeren voor een feest viering op het Kerstfeest. Per rijtuig togen zij naar de Zuid-Zype. Halver wege werd het paard schichtig, en alle tien kleinen vielen in de groote sloot. Gelukkig werden zij gered en liep het onheil met den schrik (en een geheel nat pak) af. (Hbld.) Maandagavond brak te Rotterdam brand uit in de woning van een kamer- verhuurster de wed. Admiraal, wonen de Binnenrotte 98, vermoedelijk door hot wegwerpen van oen lucifer. De kamer brandde uit. Onder de toe schouwers bevond zich oon boer uit Zwyndrecht, die tot de minder aange name ontdekking kwam, dat hem zyn gouden horloge met ketting ontrold was. Gisterennacht omstreeks 2 uren is het gezin van J. G. B,, in de Rose- straat te Rotterdam, uit den slaap op geschrikt door een viertal revolver schoten, van de zijde van den spoordyk op do woning van dit gezin gelost. Een paar ruiten werden verbryzeld. Omstreeks een uur in den eersten Kerstnacht is de losse werkman R. K., wonende in de Bagyuenstraat te Rot terdam, bij een algemeene vechtpartij op den Schiedamschondijk door den lossen werkman C. L. met een mes in den rug gestoken en ernstig verwond. De man is ter verpleging in het Zie kenhuis opgenomen, terwijl de politie den dader heeft aangehouden. Eersten Kerstnacht is te Spankeren op den spoorweg ArnhemZutphen het vreeselijk verminkte lijk gevonden van den 84-jarigen arbeider D. H., wonende op de J)ierensche heide. Ver moedelijk is hij des avonds aan het dwalen geraakt en door don laatsten trein, van Dieren naar Zutphen over reden. (N. R. Ct.) Ook een KerstvacantieDe politie te Middelburg heeft Zaterdagmiddag een man naar het huis van bewaring aldaar overgebracht, die nog 3 dagen hechtenis moest ondergaan en daar voor de Kerstdagen had uitgekozen. De moordpartij op de Surhuister- veen8terheide. Men schrijft aan de N. Crt. Heel Surhuisterveen is vol van den moord, Vrijdagavond gepleegd. Een oppassend, 40-jarig timmerman, van zijn dagelijksch werk huiswaarts koe rend, waflk vrouw en kind hem wach ten wercronverhoeds aangevallen en gedood. Aan den vooravond van het Kerstfeesthet feest van licht en vreugde. Sommige streken van het Oostelijk deel van Friesland staan in een kwa den reuk, wat de veiligheid betreft. Dit kan men lezen uit de verslagen van de zittingen van de rechtbank te LeeuVarden, wanneer bewoners van de Surhuisterveensterheidezich wegens mishandeling hebben te verantwoorden Kort geleden werd een oppassend jongmensch, die nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest, als moordenaar naar de marechausseeka zerne te Buitenpost overgebracht, ter wijl de verslagene juist iemand was, die als de schrik der omgeving bekend stond. Vrijdagavond werd een oppassend werkman, onverhoeds door vier ban dieten aangevallen en doodgestoken en eenige andere personen gewond, mannen die de schrik der omgeving waren. Een nachtelijke moord, waarbij weder de drank een groote rol schijnt gespeeld te hebben, waardoor een op passend menschenloven verwoest is Zie hier, hoe het droeve geval zich heeft toegedragen De postbode van Buitenpost op Surhuisterveen keerde terug uit de hoide, waar hij de post had bezorgd, per rijwiel, toen hij plotseling door een van de vier individuen werd aan gevallen. Met een mes werd hem met kracht een steek toegebracht, welke door de brieventasch, een wonde ver oorzaakte in het dijbeen. Daarop ont ving hij een slag op den arm, waar door hij van zijn rijwiel viel. De wonde, door dr. Keijzer verbonden, bleek ge lukkig niet van ernstigen aard. Op weg naar dezen geneesheer, bemerkte de postbode, vergezeld van zekeren G. de V. uit Opende (Gr.), die ook door het viertal was aange rand, een bloedspoor. Dit volgende, vonden zij bij de school Rapke Wijma een mafl, badende in zijn bloed. Togen een hek lag deze achterover gezonken, met zyn rijwiel over zich heen. Een wonde in den rechterarm, welke de slagader getroffen had, had hem doen doodbloeden. De politie, den rijksveldwachter bri gadier-titulair W. de Vries, en den gemeente-veldwachter J. Dijkstra, werd door den postbode gewaarschuwd. Oogenblikkolijk werd de burgemeester van Achtkarspolen, de heer W. Bekker, in wiens gemeente het vreeselijke misdrijf was gepleegd, met een en an der op de hoogte gebracht. Ook de justitie te Leeuwarden werd gewaar schuwd. Inmiddels was het voorloopig onder zoek door den burgemeoster begonnen en togen de kranige politiemannen op weg, na eerst eenige gegevens te heb ben ontvangen, om de daders op te sporen, die, onder den invloed van sterken drank, als onmenschen hebben huisgehouden. Spoedig werden twee hunner gear resteerd. Zwaar geboeid werden de aangehoudenen naar een herberg ge bracht, waar de instructie was begon nen. Terwijl de burgemeester hen onder verhoor nam, trokken de politieman nen er weer op uit, om de beide an dere verdachten op te sporen. In de woonplaats, Surhuizum, werden zij thuis aangetroffen en ook naar de herberg gebracht. De justitie was verschenende ge neesheer begon zijn sectie op het lijk, dat eerst naar de herberg en later naar de openbare school was gebracht. Bij het lyk staande ontkenden de ban dieten, een oversohillige houding aan nemende. Doch de persoon, wiens kleeren waren doorkerfd, wist den persoon aan te wijzen, die hem had gesneden. Enkele andere personen waren hen ontkomen. Een handenkarrijder was hen op grooten afstand gevolgd, de heer Heemstra wist hun te ontkomen, terwijl twee schippers, die hun schepen voorttrokken, zich in veiligheid moes ten brengen door op hun schepen te springen. De officier gelastte de gevangen- noming van de vier verdachten we gens het geweldplegen tezamen en in vereeniging. Zij zijn genaamd Sjoerd Kooistra, 27 jaar, Rinze Kooistra, 20 jaar, Freerk van der Veen, 24 jaar en Foeke Alma, 24 jaar, allen van Sur huizum. Streng werden zij door de politie bewaakt, totdat zij Zaterdagmorgen por trein naar Leeuwarden worden gobracht en .ingesloten in het huis van bewaring. Mr. P. J. Troelstra heeft gisteren te Amsterdam in een druk bezochtte vergadoring, uitgeschreven door de federatie der S. D. A. P., zijn gebrui kelijke Kerstrede gehoden. Do Nederlandsche Zionistenbond Looft Zondag en Maandag in „Maison Koomon" zijn twaalfde jaarlijksche algemoone vergadering gehouden on der leiding van den honds voorzit ter Mr. S. Franzie Beren stein van 's Gra- venhage. Brand to Zaandam. Zaterdagavond omstreeks 9 uur brak te Zaandam brand uit op het Molen pad in oon perceel, toebehooi ende aan den heer K. Post, waarin gevestigd een meel- en graanmalerij van den eigenaar, de cacaofabriek van do firma Kramer en Hemelrijk en de raoubel- makery van de firma Oly en Slot, voor heen B. J. Pander. Het perceel ging nagenoeg geheel verloren. De belendende huizen kregen alleen waterschade. De oorzaak is on bekend. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Een knaap en oen brandweerman werden door spuiten overredende laatste kroeg ernstige veswondingen. Men schrijft onT: Vormoedelijk is er verband tusschen het voornemen van ruim 50 lidmaten van de Nod. Herv. Gom. te Roorda- huizum, behooronde tot de tegenstan ders van ds. Boers, om hun lidmaat schap van de kerk op te zeggen, en het protest, dat tegen de benoeming van den heer Burgy als ouderling is ingebracht en waarover het classikaal bestuur van Leeuwarden wel eens een andere beslissing zou kunnen nemen, dan de tegenstanders van ds. Boers hadden verwacht. Als de gemeente Roordahuizum een dergelijkeaderlating ondergaat en er is alle kans dat het gebeuren zal dan zal het eerste gevolg zijn, dat het kiescollege komt te vervallen, daar het aantal stemge rechtigde lidmaten zal dalen beneden de honderd, en dat de kerkeraad bij nieuwe verkiezingen uit medestanders van ds. Boers komen te bestaan. Een tweede gevolg zal zijn, dat de jaren lange strijd en verdeeldheid op ker kelijk terrein eindelijk zullen ophouden. GOUDA, 27 December 1911. Evenals telken jaro, hield ook nu weer op 2° Kerstdag de vereeniging „Volksweerbaarheid" een groote veld dienstoefening op de Eemnesserheide nabij Hilversum. Ook de Marsch- en Velddienstafd. van V. W. afd. Gouda nam aan deze oefening deel. Z. Exc. de Minister van Oorlog, de heer Colijn, vergezeld van den gene- raal-majoor Bischoff van Heemskerck, woonde de oefening bij. Na afloop te 3.30" verzamelden de af deelingen zich, en besprak kapt. Fabius, de algemeen scheidsrechter, de oefening. Uit naam van den mi nister van Oorlog verklaarde kapt. Fabius, dat Z. Exc. er met zeer veel genoegen van had kennis genomen en met belangstelling de oefening had 'gd. De heer A. E. Dudok van uit Amsterdam, beval de weer baarheidskorpsen in de welwillende aandacht van Z. Exc. aan, waarop Z. Exc. een rondgang langs de ver schillende korpsen maakte. Ook met den commandant der afd. Gouda, de heer J. L. Hulleman, onder hield Z. Exc. zich een oogenblik, en sprak hij zijn tevredenheid over het corps uit. In de kleine zaal der sociëteit de Réunie, sprak op lea Kerstdag de heer A. B. Kleerekoper van Amsterdam voor de afd. Gouda der S. D. A. P. over het „Vrede op Aarde" ih ver band met den politieken toestand. Spreker leverde een scherpe critiek op de daden van het zich noemend christelijk ministerie. De Directeur van het Post- en Telegraafkantooor alhier brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag 31 December twee bestellingen zullen plaats hebben en dat daarin zullen worden opgenomen de gedrukte stuk ken. Voorts wordt «het publiek oitge- noodigd om de stukken, welke men op 1 Januari wenscht te zien uitge reikt, zoowel mogelijk uiterlijk 28 December ter post te bezorgen. Door de politie is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen zekere L. wegens vernieling en beschadiging in een herberg in de Wilhelminastraat. De bioscoop-voorstellingen gedu rende de Kerstdagen in Alhambra Flottante, Soc. „Ons Genoegen", Bios coop salon „Gouda Vooruit" en in de Cinema Pathó waren eiken dag goed bezocht.* Was de zaal in „Ons Genoe gen" beide dagen uitverkocht, in Alhambra was het evenzoo. De programma's waren goed vor- zorgd. In de bioscoop-salon „Gouda Vooruit" op de Hoogstraat worden zooals men weet, doorioopendo voor stellingen gegeven den heelen avond door, evenals des middags hadden deze een volle zaal. Vooral het nummer „de overval op trein 522" viel in de smaak, en evenzoo do Kerstmis-film. Ook de Cinema Pathó van de firma Suverijn Co aan de Kleiweg was steeds overbezet, zoodat velen teleur gesteld moesten worden. De afd. Gouda van de Nod. Ver eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken hield op l"ton Kerst dag een goed geslaagden feestavond in „Concordia", Westhavon alhier. Als spreker trad op de heer Gerhardt van Amsterdam, die een redo hield tot opwekking voor de geheelont houding. Door eenige loden werd opgevoerd „Z'n eenige Jongen", Tooneelspel in 4 bedrijven, waarin do heeren Scholten en de Weger en do dames van Mild en Groene weg de voornaamste rollen vervulden. Ter afwisseling werden oen paar voordrachten gehouden; ook werden door do heeren van Berkel en Grunder eenige nummers voor piano en viool ten gehoore gebracht en ver der werden een drietal mooie tablaux vertoond, dio betrekking hadden op het streven der geheelonthouding. De zaal was geheel bezet. De feestavond, die te 7 uur zou aanvangen, kon eerst wegens niet aanwezig zijn van den spreker, te 8 uur aanvangen. 1000 Mark belooning. Aan het commissariaat van politie alhier, is een plakaat aangeplakt van de Kriminalpolizei te Hamburg, waarin deze 1000 Mark belooning uitlooft voor dengene, die aanwijzingen karr doen, die leiden tot opsporing van don dader van de op 14 December jl. te Hamburg plaats gehad hebbende moord met diefstal op Elisabeth Henze geb. Barabas. Verdacht van dezen moord wordt de 27-jarige Duitscher Johann Mroncz, wiens portret op het plakaat is afgebeeld. Arbeidswet 1911. Bij de firma P. Noordhoff te Gro ningen verscheen de Arbeidswet 1911 met uitvoeringsmaatregelen. In ons blad van 16 dezer wezen wij reeds op de bepalingen, die betreffende den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in de nieuwe Arbeidswet zijn vastgesteld en welke met 1 Jan. 1912 in werking treden. De daarin bedoelde kon. besluiten tot uitvoering dier wet zijn mede alle opgenomen in het thans door genoem de firma uitgegeven boekje, dat alles bevat wat elke werkgever en werk nemer behoort te weten omtrent ar beidstijden, arbeidskaarten, arbeids lijsten, arbeidsregister en wat meer by deze wet noodig is. Bodegraven. Gisteren zijn aange houden drie verdachte personen, voor zien van een volledige collectie in brekerswerktuigen. De politie heeft ze ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld. Er was dien nacht in de meelfabriek te Woerden ingebroken, en'tis zeer wel mogelijk dat deze personen de daders zijn. Het zijn goede bekenden van de justitie, thuisbehoorende te Rotterdam. Afloop der Openbare Verkooping van ONROERENDE GOEDENER gehouden door Notaris N. F. Cambier van Nooten op Woensdag 27 Dec. Perc. 1. Heerenhuis, Bleekerssingel No. 77, niet verkocht Perc. 25. Winkelhuis, a. d. Spiering straat No. 65 met 3 perceelen bouw terrein a. d. Kees Faessens Rolwa- gensteeg, kooper de heer P. Rond te Gouda voor f 3580. Perc. 6 en 7. Twee Huizen a. d. Hee- renstraat IJos. 117 en 143 koopei de heer C. Bontenhal, te Reeuwijk voor f 1815.-— Perc. 8. Huis a. d. Heerenstraat No. 116 kooper de heer A. v. Wijnbergen, te Gouda voor f 705. Voetbal. Niettegenstaande het Blochte weer gedurende de kerstdagen zijn er toch nog enkele wedstrijden doorgegaan. Voor den G. V. B. speelde alleen T. O. P. II in den Winterdijk tegen Excelsior II. Laatstgenoemde club won natuurlijk met 3—0. Voorwaarts- Excelsior en Olympia II—K. F. C. gingen niet door en worden uitgesteld. Excelsior I speelde Maandag op het Sportterrein tegen U. D. I. uit Rot terdam. Het was oen hoogst spannende en mooie wedstrijd van beide zijden. Excelsior wou met 1—0, wel iets ge flatteerd. Excelsior III speelde in Rot terdam tegen U. D. I. Ill en verloor met 2—1. In den Winterdijk speelde T. O. P. vriendschappelijk tegon U. 8. C. I uit Rotterdam. Voor rust was T. O. P. iets sterker, na rust IJ. S. C. iets de meerdere. De stand bij rust was 10, eindstand 2—1 voor fO. P. Hot spel leed veel door het terrein, dat nog al glad was. Een K F, C.-combinatie speelde tegon Xerxes II en verloor mot 31 LANDBOUW Mond- en Klauwzeer. Aan den Voorzitter van de „Nodor landscho Vereeniging van .Kaashan delaren" werd door don Inspecteur van den Veeartsenij kundigen Dienst te 's Gravenhage oen schrijven gericht met hot verzoek, zoo mogolijk, eenige inlichtingen te willon verstrekken omtrent de vraag, in hoe verre hot mond- en klauwzeer dit jaar van invloed is geweest op de kaasproductie en tengevolge daarvan op den kaas handel, zoo mogelijk ook met eenige statistische gegevens, ook in verge lijking met vorige jaren. Hiertoe in staat gesteld, mede door de welwillende inlichtingen van eenige loden der Vereeniging, doet do heer J. F. S. W.Middelbeek te's Qraven- lage daarvan mededeeling in het ongste nr der Mededeeling van de tfed. Vereen, van Kaashandelaren. In een uitvoerig schrijven, gevoegd bij een statistische opgave omtrent de kaas-productie van 21 landbouwers- kaasbereiders in Zuid-Holland gedu rende den zomer van het jaar 1910 en evenzoo van het jaar 1911, is de invloed van het mond- en klauwzeer zoowel als die van de langdurige droogte in den afgeloopen zomer door vergelijking met de productie van het vorig jaar onder cijfers gebracht. Zonder te willen beweren dat de gegevens van 21 kaasbereiders vol doende zijn om daaruit eene alge- meerte conclusie te trekken, kan toch aan de ontvangen cijfers, althans voor de provincie Zuid-Holland, waar be doelde kaasbereiders wonen, eenige waarde worden toegekend. Volgens de ontvangen inlichtingen hebben deze 21 kaasbereiders hetzelfde aantal melkkoeien in de beido jaren gehouden en ook eenzelfde aantal cazen per melkmaal gemaakt. Ten einde tot eene vergelijking te komen heeft schrijver dezes gedu rende eenzelfde tijdperk het aantal kazen op het totale gewicht gedeeld en daarna het gemiddelde juiste ge wicht per kaas van de twee jaren met elkaar vergeleken ea het procentisch verschil daaruit kunnen vaststellen. Daar evenwel het mond-en klauw zeer in hoofdzaak in de eerste helft van den zomer op de productie van invloed was en na de maand Juli zeer sterk is afgenomen, terwijl in de maanden Augustus en September de groote droogte de melkgift sterk deed afnemen, heeft schrijver dezer de cijfers over de maanden Mei, Juni en Juli en daarna die van de maanden Augustus en September afzonderlijk opgenomen en van de beide jaren onderling vergeleken. Na 1 October kan vrijwel worden aangenomen dat de productie weer normaal was en zelfs bij vele landbouwers, hetzy dan ten koste van by voerder, die van het vorig jaar overtroft. Te constateeren valt dat van de 21 opgaven van kaasbereiders, by wie zonder uitzondering het vee van mond en klauwzeer of mindere mate heeft geleden in de afgeloopen zomer, zeven in de eerste drie zomer maanden van 1911 meer kaas ge maakt hebben dan in dezelfde maanden van het vorige jaar afwisselende tus schen 1% en ruim 20 procent; v e e r- t i e n hunner hebben minder gomaak, afwisselende tusschen,» 3 en ruim 24 procent. In de tweede (dï|öogte-)periode van den zomer 1911 hebben van deze 21 kaasbereiders negentien hunner min der gemaakt dan het vorig jaar in dezelfde maanden, afwisselend tus schen 1 ertf |6 procent, terwijl slechts twee hunner meer maakten, respec tievelijk 3en 8'/% procent. Slechts óon landbouwer onder deze 21 hoeft het geheele seizoen meer ge maakt dan het vorig jaar t.w. 20.8 procent in de eerste drie maanden en 3.55 procent in de volgende tweo maanden, waarover deze statistiek loopt. Van één der overigen word do mindere opbrengst van 11 0/0 gedu rende de eerste drie maanden, ver anderd in eene meerdere opbrengst van 8.25 procent in de volgende tweo maanden. Met betrokking tot deze 21 gevallen, kan aan de hand van de ontvangen inlichtingen omtrent het ineor of min der hevig voorkomen van mond- en klauwzeer op do bedoelde boerderijen, de conclusie worden getrokken, dat do mindere productie, door do vee ziekte veroorzaakt, kan worden ge steld op10 tot 20°/,, waar deze Mhevig" of „zeer hevig" was on op 0 tot 5°/0 waar do ziekten „in licht graad" of „tamelijk" optrad. Daarentegen toonen de cijfers v de maanden Augustus en SeptemtJ aan dat de langdurige droogte v.*,, veol grootören invloed op de productie is geweest, vooral by hooger gelegen landerijen. Wat nu de govolgon voor den Kaas handel betreft, voor zooverre do land bouwer daarbij belang hooft, kan wor den geconstateerd dat in tie maanden Mei, Juni en Juli do prijzon niet veel bij het vorig jaar verschilden, doch dat daarna, toen het kleinere gomaak, vooral door de droogte, moer aan het licht kwam, do prijzen in Augustus en September tot eene nooit gekende hoogte zijn opgegaan, waardoor de schade van do kleitióro produktio grootendeels weer is ingehaald, vooral teren na September bij eene normale productie de prijzen nog hooger wer den opgevoerd. De nadeelen voor den landbouwer zullen niet zoo groot zijn, als men genoigd is, het te doon voorkomon. Glück Auf. Voor een uitverkochte zaal is Zon dagavond Hoijermans mijnworkersdra- ma „Glück Auf" opgevoerd. Hot behandelt in 7 tafereelen een ópisodo uit het mijn werkersleven, be ginnende met oen staking en eindi gende met een ontploffing in de mijn waarbij het geheele stakingscomitó, benevens de directeur en diens zwa ger omkomen. Een tafereel, dat te zien geeft, de vrouwen van de in do mijn bedolvon mijnwerkers in wan hoop voor de poorten der mijn, was zeer aangrijpend en had hot meeste succes. Na dit tafereel werd de schrij ver met geweld op het tooneol gesleept. Dit is de eerste maal, dat Heijermans zich bij" een première zich aan het publiek vertoond heeft. Na verschillende tafereelen werd vier a vijfmaal gehaald terwijl aan het slot hot publiek onder groot enthousiasme zich naar huis spoedde. De voorstelling eindigde tegen half een. (N. Crt.) Onze Gr Illustreerde Weekbladen. Het Leven van 26 Dec. geeft een portret van Herman Heijermans Jr. den zoo bekenden tooneelschrijver, wiens jongste werk „Gluck Auf", een mijnwerkersdrama, in Amsterdam is opgevoerd, werk van don portret schilder van Welio tentoongesteld te Londen, geïllustreerdeTooneelkroniek, als merkwaardigheid de Loosdrecht- sche tolbaas, v. d. Akker zonder han den, feuilletons enz. Gaby had zich 's middags naar een filiaal van de firma in de rue Ordener begeven met een geldtasch, bevattende 4 ton aan effecten en ruim f 12.500. Plotseling stortten twee onbekenden zich op hem door twee schoten ge troffen, stortte de ongelukkige neer. De twee roovers namen daarop met de zware geldtasch de vlucht naar een gereedstaande auto, gunden zich nog den tijd am de vallende geldtasch kalm op te rapen, terwijl do bestuurder mót eenige revolverschoten de toesnel lende menschou op een afstand hield. En zonder dat do toestroomende menigte het kon beletten, zette de auto zich in beweging en was spoedig uit hot zicht Caby had op 't oogenblik van den aanval een geleider bij zich gehad, maar deze had zich na de schoten tot oen hulpgeroep beperkt Wel weet men het nummer van do auto, maar ver moedelijk is dit een valsch nummer. De roovers waren 4 man sterk. De auto der roovers is verlaten te Dieppe terug gevonden. Do Purijscho profekt van politie plan hebben don loopers van de ban ken toe staan een revolver te dragen. Men neemt aan, dat de dieven, die met hun vijven moeten zijn naar En geland zijn overgestoken. De Parysche bladen zoggen dat de kans om Caby, den loopjongen die in de Rue Ordener aangevallen is, te behouden, stijgt. Een ernstig spoor wordt nagespoord. Men zoekt speciaal oen zekeren Rivera afkomstig uit Milaan, oon zoer ge vaarlijk boosdoener, dio ook betrokkon was in do diefstal van do automobiel, die door de uanvallers is gebruikt. Rivera behoort waarschijnlijk by hen. Uit Londen wordt gemeld, dat de chef der politie de hoer Otway met eenige zijner inspecteurs geconfereerd heeft mot den heer Abrahams, chef der Sooietó Genoralc. Er is besloten 12.500 francs inplaats van 5000 francs aan degene die aanwijzing doet of inlichtingen geeft die tot arrestatie van do aanvallers in do Rue Ordener loiden. Voor moed en beleid. Parys 25 Dec. Do commissie van boheor der Carnegie inrichting Sater dag bijeen onder prosidnm van den hoor Loubet, hooft oon gouden me daille en duizend francs geschonken aan don pastoor Richnrd, die zich onderscheidde bij het autobus-ongeluk op do brug de l'Archevêoq. Men zogt Uit Oonstantinopol wordt geseind aan do Echo do ParisHot Comité „Eendracht en Vooruitgang" hoeft na overleg met do oppositie besloten hot Kabinet omver to worpen. Do Spaansche kruiser. Madrid, 24 Dec. De kleine kruiser is heden gedoopt met de namen Maria Christina. Gotuigon bij den doop wa ren do infant Carlos en do Russische gezant. ItaliaanschTurksche oorlog. Berlijn, 27 l)ec. Het ministerie van oorlog te Konstantinopol publiceert het volgende telegram uit Tripoli Een Italiaansch regiment was in opmarseh doch werd tot terugtocht gedwongen. De Italianen kregen 15 dooden, de Turken 12 dooden on 32 gewonden. Berlijn, 27 Dec. Gisterenavond is oen paniek uitgebroken in een bios coop-theater in hot oostelijk dt>ol van Berlijn. Er ontstond een groot geraas op oen geroep van brand. Tweehonderd monsohen drongen naar denzelfdon uitgang. Een jongetje van 6 en een meisje van 10 jaar werden doodge drukt 7 kinderen en een vrouw worden ernstig gewond De straatroof. Van den brutalen roof op den gelddrager Caby, van de Sociéte góné, rale te Parijs, wordt nader gemeld dat den straatroovers ruim f 400.000.— zou in handen zyn gevallen. van Wintermantel», - Costumes, Blousen, J ujieg, J upon», Robes en Jiiponstoflfen alsmede PKLTKIIUEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp ooncurreerende prijzen. Aanbevelend," MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoog$te barometerstand 771.0 to Coruna, laagste stand 748.5 to Ko penhagen. Verwachting tot don volgenden dag: Toenemende tot krachtige zuidolijke later veranderlijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuion, zelfde temperatuur, f Vorige Koers. Koer» vau heden 81'/, 81'/, 90'/, 91 64 04'/. 100»/, - 88 - 03 hss/8 89'/, 88'/, 47'/, - 104'/, 88 80'/, 69 V, VAN DEN l'.f fee te ii ha it del te Am ster dam 27 DEC 1911. gttuitsleeuiiisen Ned. Cert. Werkolyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronourcnto 4 pet. Port. Obl. 3do Sorio Ainort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1900 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russisoho Spw.mij.) 1898 4 put. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Hank - eu ('rcdict-instel- (tuffen. Nod. Bankaandoelon ludustr Oiiüeruemiugeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting& Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. Gew. Aand. Kol C'redlet lustell. eia Cultuur Ouderiiciiiliiffeu Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-Mij. O.v.A Mijnbouw Mljcn Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij.tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v.A Shell" Tho Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scherp vaart MOeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. r55oo- uid" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgent. Pref. A. rulmk-Ouderneuiinffeii. Bindjoy Tabak Mij. A.| Nieuwe Asahan Tabak I Mij. Aand. Silaa" Asahan Tabak Mij. Aand.l Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoor weffen. II oil. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warsch au-Wee nen Spoorweginij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. f Amerika. Atchison Alg. Hypb. ObL 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad C'y. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiuieleeningeu Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gtuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4%-— 5 pCt. Amerikanen flauw, Marinowaardon veel aanvraag, Wabash vast, Petro- lefhns kalm, Tabakken zeer verhoogd, Culturen prijshoudend, evenals mijnen. Rilbbers stil, staatsfondsen vast. 55% 66'/, 717, U'U 25'V 25"/,, 697« 70'/, 218 288 185% 219'/, 'W/a 59'/a 57'/, 566 45% 46'/, 162 •143 162 449»/, 438 - 182 116' 18»/, 19 114'/, 15 114% 40 - 4»/, U Vu U% 81'/, 92 66 65 183'/, 106.- 98»/, 98% 31''/,, 32 176'/, 0»/, 176'/, 0 102'/,, 102'/., 154'/, 152

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2