'en”. lAABD. 5IG, DA. No. 11750. Donderdag 28 December 1911. a, ©xxz. izenveen. S VLiterj laxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON êfteao'^/or/iscfi JJeven. ILIDA Gouda,. WARENHUIS, Spuistr., da Bug. lUeuwjurscearheakeu. r BEST. ïbouw Telefoon Interc. 82. FTE” iraat. en. -^d.-v"ea*tezxtxe"blsu<d. voor Oaaa-strelcezx. Verschijnt vlagelijks behalve» Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 50e Jaargang. 1 g’straat. Duitschland. 86) HOOFDSTUK XXXVIII. u .IER! iers en en Vermoord. Gistermorgen werd de brandweer ocieteit. neest volledige in onder letter JRG’s Adver- »n 30P SALON, HG, Coiffeur. U. ipril of Mei a.s. dat mevrouw vermoord was- Zij zagen hem dreigend aan. „Hou je liever kalm,” sprak hij. Zij trokken hunne messei». Harry haalde zijn pistool voor den dag. „Wat wil je,” vroeg thans één hun ner nog eens. „Even met jelui spreken.” Hierop toonde hij zijn detective insigne. PHUS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden dezetegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Italië—Turkije. Aanval op Tobroek. Konstantinopel, 27 Dec. De minister vau oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Turken op 22 dezer, na een ge vecht van twaalf uren, de Italiaansche versterkingen te Tobroek binnen zijn gedrongen en een mitrailleuse en een groot aantal geweren hebben buitge maakt. Zooals onze lezers uil een bericht in ons nummer van gisteren hebben kunnen lezen, heeft Perzië het Rus sische ultimatum aangenomen. Dit bestond uit drie eischen, n.l. 1° ,dat de Amerikaan Morgan Shuster ontslag «ou gegeven worden, 2* dat voortaan geen buitenlanders meer in Perzischen staatsdienst zullen worden aangesteld «onder goedkeuring van Rusland en- 3® dat Perzië de kosten van de Rus sische expeditie zou betalen. Morgan Shuster heeft dus ontslag gekregen en het ook moeten aan vaarden. Hij stelde evenwel als voor waarde, dat zijn opvolger de belangen der 14 Amerikanen, die onder hem werkzaam waren, zou behartigen. Men verwacht nu in Perzië dat de Russische troepen zullen worden terug geroepen. Maar of die verwachting verwezenlijkt zal worden Wij ge- looven van niet Rusland zal wel weer een voorwendsel vinden om het land geheel te bezetten. Of eigenlijk zou den wij kunnen zeggen, het heeft al een voorwendsel gevonden. Er hebben namelijk te Tebriz ernstige gevechten plaats gehad tusschen Russische troe pen en Perzen. Daarbij moeten de Russen ernstige verliezen geleden heb ben, zeer ernstige zelfs. Met groote woedde en hardnekkigheid is er van beide zijden gevochten. De overmacht Mexico. De omwenteling in Mexico. Generaal Bernardo Reyes heeft zich volgens het „B. Tageblatt” overge geven, en de Mexicaanscho regeerings- troepen zyn er, na een kort gevecht bij Burgos, in geslaagd, de aanvallers te verstrooien. Generaal Reyes zou gevangen gezqt zijn. Frankrijk. De storm. Hoewel nog niets definitief bekend is omtrent het lot van vele visschors- kotters, gelooft men dat 50 visschers het leven verloren bij den jongsten zwaren storm. ractisch kaatje, jes 24 sny- omatreken iht, die veel in aanraking iko provisie esds iftel. aanbie- i referentien it blad onder Eventfis vorige jaren stellen wij ook thans wederom de gelegenheid open tot het plaatsen van Nieuwjaarsad verten ties, waarvan de prijs slechts f 0.95 be draagt met inbegrip van bewijsnummer mits de 5 regels niet te bovengaande. Advertenties voor dit nummer wor den ingewacht aan ons bureau Lange Tiendeweg 64 tot uiterlijk VIIIJ- IIAG 29 IBKCKMUKIt/s avonds 8 uur. HP .Nieuwe A bonne’s op de „Goudsche Courant” ontvangen de tot 1 Januari a.s. nog verschijnende num mers gratis. De abonnementsprijs bedraagt per kwartaal slechts f f .2.5, franco per post f 150 Amerika.. Een monster-vleeschtrust. De „N. York Times" verneemt uit Washington dat een Amerikaansch- Canadoesch consortium van kapitalis ten een plan voor een monster-vleesch trust op touw heeft gezet in Brazilië, waar zij 9.000.0Q0 acres weiland heb ben verworven met het doel den vleeschuitvoer naar Europa in handen te krijgen. GOriMHE COURANT PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dageiyks aangenomen aan ons Bureau :*Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Zij veranderden plotseling. „Hoe lang is dat jongentje hier reed» vannacht in ’t kamp vroeg hij. „Hij is es in ’t geheel niet uitge weest.” „Hij sprak van middag met eene dame die een blauwen sluier voor had, waarover spraken zij?” De jongen kwam thans naar voren. „Ik kan voor mijzelf spreken,” zei hij. „Zy wenschte dat ik een man zou vol gen dien ze my zou aanwijzen.” De vergiftiging in een Berlijnsche nachtasyl. In het tehuis voor dakloozen in de Fröbelstrasse te Berlijn werden Dins dagavond een aantal dakloozen plot seling ziek onder verschijnselen van vergiftiging. Vijftien patiënten over leden. De oorzaak der vergiftiging kon niet worden vastgesteld, maar hot schijnt dat zij het gevolg is van het gebruik van levensmiddelen, die een der verpleegden in het tehuis had medegebracht. gealarmeerd voor een brand in Han- bur v Street in hot Londcnscho East- End. In de achterkamer van een res taurant worden de lykon gevonden van den eigenaar van hot restaurant on van zyn vrouw, die beiden doodge stoken waren. Klaarblijkelijk had do moordenaar na do daad het bod in brand gestoken. Do politie stolt oen onderzoek in. Hanbury was vroeger het toonoel van do moorden van Jack the Ripper. Rusland. Prins Kotsjooboi, do chef van behoor van hot kroondomein Moorgnb, zal door don ('zaar van zijn post worden ontheven, in verband mot groote, over millioenon loopende verduisteringen, welko bii het behoor van/dit domein zyn ontdekt. Voor een commissie van onderzoek uit den Senaat verklaarde Kotsjoobei dat hij van niets wist, „omdat hij den administrateur Tolstoï voor oen fat soenlijk man had) gehouden.” China. De opstand. Naar de Now York Herald uit Pe king vernoemt heeft Joeansiikai, na lange beraadslaging met Mantaioe prinsen en andere hoogo Mantsjoe ambtenaren besloten, aan Tangsjaoji te seinen, dat do keizerlijke regeering de beslissing over do vraag of China een keizerrijk dan wel een monarchie zal wezen ovorlaat aan oen nationale conventie, mits deze hot Chineosche volk waarlijk vertegenwoordigt. Naar do Daily Telegraph uit Peking vernoemt, wordt er elk oogonblik ver wacht. dat de ondorhandelingen te Sjanghai worden afgebroken. Do felle republikeinen verlangen, dat do vijandelijkheden dadelijk horvat wor den. Naar verluidt is Joeansjikai er in geslaagd, een millioon pond sterling te vergaren uit inschrijvingen op zoo genaamde patriottenbonds. Portugal. Militair oproer. De Borlijnsohe berichtgever van het Hbld. meldt In Lissabon «yn bijzonderheden ont vangen over het oproor van een doel van hot 29ste regiment infanterie in Braga. Het „BerlinerTageblatt” doelt mede, dat royalistische agenten gedu rende langen tijd roods do kazernes bezochten, om propaganda te maken zijne hospita hem, Avery 's nachts byna geworden. Harry ging voort zijn ontbijt op te eten. „Wanneer werd dat ontdekt?” vroeg hij. „Eerst van ochtend. Er zijn tien ge maskerde mannen geweest.” Op straat ontmoette Harry don heer Relgoa. Hij wandelde met hem op. De heer Relgoa vroeg: „Wat denkt gij van dat alles?” „Antwoord mij oersthebt gij de weduwe gezien sedert de ontdekking van den diefstal.” „Ik kom juist van haar vandaan.” „De diefstal is niet door een aantal gemaskerde mannen begaan.” „Weet ge dat?” „Eén man heeft ’t gedaan. Ik heb ’t gedaan. En ik ga nu do weduwe ge vangen nemen omdat ze beroofd is ge worden. Vreemd hè?’’ Mr. Relgea dacht dat de detective «elf een valsche rol speelde en een misdadiger was. Harry toonde hom een groot aantal juweelen. Verschrikt week Mr. Relgea achteruit. -Deze stal ik van mevrouw Avery.” Thans' ging den heer Relgea een licht op. „In den brief, die ik u gaf, noemde Nadere berichten melden Het totalo getal der na nuttiging van gerookte visch in het asyl in de Fröbelstrasse ongesteld geworden personen bedraagt totnogtoe 46, van wie er 21 overlo den zijn. Ambtelijk wordtvoorts bekend gemaakt dat van de slachtoffers der vergifti ging in hot asyl totnogtoe 30 perso nen overleden zijn. Van 70 ongesteld geworden perso nen waren om 1 u. ’s nachts 36 over leden. deed do Russen echter de zege be halen. De stad Tobriz is nu in hun bezit. De Russen moeten ongeloofelijke wreedheden bedreven hebben. De ge- heele stad is één puinhdop. Natuurlijk is er nu vqor Rusland roden genoog om inplaats van de troepen terug te trekken steeds weer nieuwe naar Perzië te zenden tot zij het geheel bezet hebben. En hulp is er voor dit land niet te verwachten. Turkije hoeft genoeg met zichzelf te doen en Engeland wacht af. om ter gelegener tijd een stuk van Zuid Perzië to bezetten. Ook te Teheran is er oon gespan nen toestand ontstaan. Zoodra men daar vernam van gevochten om Tobriz heeft de regent, die ovenals het Ka- i binet wel genegen was het ultimatum aan te nemen, maar tegen zich had de meerderheid van het Perzisch par lement, de leden van het parlement bijeen ’geroepen en hen officieel be kend gemaakt dat het parlement ont bonden was. Daarop keurde de regent met hot Kabinet, uit angst dat Rusland de aanneming van het ultimatum nu zou afwijzen en den oorlog verklaren, de eischen bijna onveranderd goed en deelde dit den Rusaischen gezant i mede. Toon nu de parlementsleden weer naar hot parlementsgebouw wil- i den, vonden zij de deuren gesloten en een sterke soldatenmacht er voor opgesteld. Volksvergaderingen wer den uit elkaar gejaagd. De boycot tegen Rusland is opgeheven. De krijgstoostand is afgekondigd en wordt streng gehandhaafd. Ook uit andere deelen der provincie komen alarmeeronde geruchten en een ern stige binnenlandsche crisis kon wel eens uitbreken. ik mevr. Avery de dievegge. Thans heb ik haar vermomming enz uitge vonden. Ik zal u zoo straks iets eigen aardigs laten zien.” „Vertel me eens hoe ge die zaak klaargespeeld hebt,” zei mr. Relgoa. De detective deelde den loop der zaken moe. Tevens stelde hij hem in kennis hoe mevr, Avery een der moest beruchte misdadigsters was. Daarna verzocht hu dien heer hem behulpzaam te willen zijn, maar deze vond ’t meer geraden zich buiten de zaak te houden. Een twintig minuten later ging Harry alleen naar het huis. Het dienstmeisje gaf belet. Harry reikte zijn dienstkaart over, waarop geschreven stond„indien ge mij niet vrijwillig ontvangt zal ik van mijn recht gebruik maken.” Spoedig trad de weduwe de kamer binnen. Zij zag er bleek en verschrikt uitechter beneerschte ze zich tegen over den detective. Hij wist echter dat dit de kalmte der waanhoop was. Zij had de deur achter zich gesloten en zei„goeden morgen mijnheer.” „Goeden morgen mevrouw. Ik moet eens spreken.” „Ik wachtte u.” „Ik was er van overtuigd daarom achtte ik ’tniet noodig mij te ver mommen.” „Waarvoor komt ge?” „Om u te ontmaskeren. Ik heb eenmaal geld verschaft om fatsoenlijk te blyven. Thans «ie ik dat gij mij be drogen hebt. „Ja ik bedroog u. Jk ben oen ge boren dievegge.” Do detective nam haar op. Hij had gezien dat ze, sedert het binnentreden van do kamer haar hand verborgen had gehouden in haar borst. Harry Booth dacht van ’t eerste «ogenblik af aan dat do weduwe do kamer binnentrad dat zij iets wan hopigs wou doen. Hij wilde dit voor komen. Hij zette zijn ons bekenden bril op en bracht een kaart voor don dag die hij haar presenteerde. „Wat is uw plan, ik ben in uw macht „Ik kan niets anders dan mijn plicht doen.” Hij keerde zich om als beschouwde hij eonigo platen aan den wand maar hij nam waar, «lat zij haar hand in baar borst stak. Een duivelscho grijns ver toonde zich op haar gelaat. (Wordt vervolgd.) „Doe je dat?” „Neen, ik ben geen speurhond.” „Hoe kwam ’t dan dat ik je van middag mijne schreden zal volgen „Ik ben ’t kamp den heelen dag niet uit geweest.” „Had de dame je niet anders te zeggen „Neen.” Ónze held keerde naar zijne woning terug. Na middernacht zette hij koers naar de woning van mevrouw Avery. Hij verborg zich achter een heg en vermomde zich. Aldus ging hij op een der vensters af en klom daardoor het huis binnen. Hij ging naar de tweede verdieping. Hij ogende de deur. Eenige ©ogen blikken’ later stmd hij in t apparte ment der weduwe; zij lag op bed te slapen. Hij hield het licht bij haar ge licht. Van haar schoonheid was niets meer te bespeuren de vrouw die daar ▼oor hem lag was minstens dertig iaar 0ud. Hy bond haar handen en deed oen doek voor haar oogendaarna bond’ hij haar met koorden in bed vast en begon de kamer te onderzoeken. Een aantal curieuse voorwerpen, ju weelen en diamanten sleepte hij mee, terwijl hij naar zijne woning terug keerde. ’«Morgens bij het opstaan vertelde Engeland. Zes ton voor de ziekenhuizen. Sir Ernest Cassel, do bekende En- gelsohe financier van Duitscho afkomst, hoeft aan do hospitalen een Kerstge schenk van 50,000, zes ton gotids Noderlandsch, geschonken. Dit is, zegt een Engelsch blad, de jongste van oon reeks daden van schit terende milddadigheid waarmee Sir Ernest zijn medemenschon tot dusver heeft gelukkig gemaakt. En het vertelt erbij, dat Sir Ernest, naast zijn omvangrijke financieele be slommeringen, nog tyd vindt voor sport, sociale on filanthropische bezig heden. Hij bewoont in Park-lane (de paleizenstraat naast Hyde Park) Brook House, dat hij van Lord Twoedmouth indertijd hoeft gekocht. Do staking in het Katoonbedrijf. Do Kerstdagen hebben voor do arbeiders in de katoen-nyverheid in Noord- en Noordoost Lancashire treu rig ingezet. Terwijl alweer door be middeling van Askwith, van don Board of Trade, do dokwerkersstaking in Dundee nog vóór het Kerstfeest tot oen einde kon gebracht worden, is Zaterdag do uitsluiting van 160.000 arbeiders in het katoenbodryf in ge noemd district een feit geworden. De aanleiding tot dit conflict is het volgende Te Accrington werkten in oen katoetifabriok een man en oen vrouw, die in geen geval lid van de vakvor- eeniging wilden worden. Do man be weerde, dat hij dit vroeger wel was geweest, doch do geest, die bij de leiders van deze vakvereoniging heerschto en het voortdurend gein- trigeer om goede baantjes, had hom zoo tegen de borst gestuit, dat hij, hoewel op zichzelf geen tegenstander van vakvereoniging, vast besloten was er nooit meer zich bij aan te sluiten. Hy had zyn werkgevers medegedeeld, dat dezen hom desnoods konden ont slaan, doch dat hij bii zijn besluit bleef. Waarop de werkgevers hom verzekerden, dat zij daar niet aan dachten. De werklieden van hun kant wei gerden langer met niet-aangeslotenen samen te werken. Er schijnt voorloopig weinig kans op een spoedige bijfegging van het conflict.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1