33i"cnsrsT Groote Opruiming IBirLXxexi.la.rLd.. IN<)I>CH NIEUWS~ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT GOUDA. - - Laatste Berichten. KERKNIEUWS. ALLERLEI. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND Officieele Prijscourant sa Vu - or, - c> i T en geld te verdeelen onder de soldaten. Doch slechts een deel van de soldaten werd overgehaald, en dit deel nam de eerste gelegenheid de beste waar om oproerig te worden. Doch de meerder heid bleef der regeering trouw en de rebellen begrepen, dat hun zaak ver loren was. Zij vluchtten in de kazerne en barricadeerden zich daar. Het kwam tot een ernstig gevecht. De regeerings- troepen, geholpen door mariniers, vie len de kazerne aan, doch werden door het vuur van de oproerlingen gedwon gen, zich terug te trekken. Daarop dreigde de commandant der regeo- ringstroopen met een bombardement. De rebellen gaven zich over, nadat hun medegedeeld was, dat zij niet zwaar gestraft zouden worden. Perzik. Officieele telegrammen te Londen gisteren ontvangen, bevestigen den aanval op don Britschen consul, mr. Smart, terwijl deze op weg was naar Sjiras. Te Kazeroen voegde zich een escorte Indische ruiterij, die hem uit Sjiras was tegemoet gezonden, bij Smart. Dicht bij Kazöroen worden zij daarop aangevallen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet met zeker heid bekend men gelooft echter, dat er oen Sowar (Indisch ruiter) is gedood en drie gewond Smart wordt vermist. t G. van de Wall Pernó f Te Amsterdam is de kunstschilder Gustaaf van de Wall Pernó overleden. Nader meldt men dat de heer Pernó overleed aan bloedvergiftigidg. Do begrafenis zal plaats hebben Vrijdag U.S. om kwart voor twaalf op de Nieuwe Oostorbegraafplaats. Een bezoek van den koning en koningin van Engeland? Naar Reuter uit Londen seint, meent do Daily Expres te weten, dat de koning en de koningin van Engeland in den loop van do vol gende acht maanden eon reeks offi cieele bezoeken gaan afleggen aan de voornaamsto Europeesche landen, o.a. aan ons land. Zaterdag jl. is do gedenkplaat aan don grafkolder der vorsten uit hot huis Oranjo-Nassau in don vernieuwde evangelische kerk te Dillenburg plech tig onthuld. Hofraad prof. dr. Krilmor legde na mens do koningin een krans op de graven. Er werden verschillende redevoe ringen gehouden, waarin do verdien sten der leden van het huis Oranjo- Nassau ten opzichte van do ontwik- koling van hun land en hot protes- tantsche geloof in het licht werdon gesteld. Het Marine-debat. De Ilaagsche redacteur van De Tijd schrijft In zake den eenigszins zonderlingen afloop van het Marine-debat in de Tweede Kamer kan ik u nog het vol gende mededeolen Vrijdagnamiddag ongeveer 4 uren stond het nog niet vast, wat er in zake de marinebegrooting zou gebeu ren. Do minister van marine wilde alleen berusten in een uitstel van be handeling van zijn heele begrooting, maar had ernstig bezwaar tegen het uitlichten van den post voor de nieuwe pantsorschepen. Toen hebben 's mid dags de drie rechtsche Kamerclubs afzonderlijk vergaderd, nadat do presi denten onderling beraadslaagd hadden. Tegen uitstel van behandeling van de hoele begrooting gold vooral het bezwaar van het kolossale oponthoud, dat allicht in den gang van de werk zaamheden in Februari daardoor zou ontstaan. Toen is nader overleg gepleegd en onder invloed van den minister-pre sident schijnt toen ten slotte do mi nister van marine te hebben berust in een gang van zaken, als welke in do avondzitting ia govolgd. Doktersstaking. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vliegen hoeft, naar Het Volk meldt, aan Minister Tulma een schrif telijke vraag gedaan omtrent de ge volgen voor de leden van het zieken fonds der staatsmijnen in Limburg, ontstaan uit de staking van de dok toren, uitgeschreven door de afdoeling Zuid-Limburg van den Geneeskundi- gon Kring. Een gevaarvolle tocht. In de streek, waardoor de verkeers wegen tusachen Padalarang naar Tji- andjoer loopen, hebben weer eenige aardscbuivingen plaats gehad. Niet alleen de spoorbaan is op twee plaatsen beschadigd, maar ook de groote postweg heeft het zwaar te ver antwoorden gehad. De heer Jonkhof, die met een ken nis in een „waltham" Padalarang wil de bereiken, kwam onverrichter zake terug en deed aan de „Preanger Bode" een verhaal van een romantischen en gevaarvollen tocht. De nieuwe, omgelegde weg vóór de brug over den Tjitaroem bleek onbe rijdbaar. Waar de weg een bocht maakt naar de brug, was een groote massa grond naar beneden gekomen, waar door de weg over een lengte van 70 meter was begraven onder een drie meter hooge laag van aarde en steenen. .De „P.-B." herinnert zich dezen weg oen paar maanden geleden na korte rogenbuien gepasseerd te hebben. De weg en omgeving zagen er toen reeds weinig betrouwbaar uit en een deskun dige uit het gezelschap wees van uit de auto op den bergwand (die in ge noemden bocht steil naar boven loopt) met de woorden „Bij de eerste zware regens komt de heele boel omlaag en is het hier levensgevaarlijk. Dit is Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur uitgekomen. De zegsman van de „P.-B." moest dus don ouden weg volgen, die tenge volge van het water ook slecht was. Vooral waar deze weg uitloopt op hot nieuwe vak, was de doortocht moeilijk. Een bruggetje in den ouden wog kon ternauwernood de auto houden en was, nadat men gepasseerd was, zoo bescha digd dat het niet meer te bevrijden was. In snelle vaart ging het daarna voor waarts, om zoo spoedig mogelijk de gevaren van den weg te ontkomen, toen kort daarop nieuwe schrik den reizigers wachtte. Zij haddon nog slechts korten tijd gereden, toen plotseling op korten af stand voor de auto een aardmassa, mot boomen on steenen, van de berghelling nederstortte. Als do woerlicht werd geremd. De eerste gedachte wasterug en weg van deze gevaarlijke plaats. Aan door gaan was geen denken, de weg was begraven en ieder moment dreigden nieuwe stortingen. De reizigers maak ten angstige, oogenblikkon door, toen in do opwinding bij het draaien, ook nog de wagen vastraakte in de mod der van de greppel langs den weg. Maar het liep good af. De reizigers zaten nu tusschen twee aardstortingen. Er was nog oen uit weg langs de oudo route, terug naar Padalarang. Zy dachten er eerst aan op de brug over den Tjitaroem, waar het nog het veiligst was, te over nachten, daar hot bruggetje in den ouden weg vrijwel vernield was, de vallende (luisternis en het slechte weer ook al niet uitlokkon tot proefnemin gen, en de beide inlanders, die io hulp waren geroepen, zoo angstig waren, dat zij niet verder durfden meegaan. Ton slotte echte? werd besloten te trachten het bruggetje te passeeren. In den slagregen werd een warong afgebroken en het bruggetje met de bamboes versterkt. Na eenige mislukte proefnemingen gelukte het eindelyk er over te komen en Padalarang te bereiken, waar overnacht werd. Indien de tweede aardschuiving eenige Beoonden later had plaats ge had, zouden we verongelukt zijn, zeide onze zegsman, zijn avontuurlijk ver haal eindigend. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 27 Doe. Voorzitter: J. E. N. baron Schim melpon ninck van dor Oye. Jhr. mr. P. J. Van Swinderen. f Do Voorzitter zegt, dat de tijding van het overlijden van mr. P. J. van Swinderen, in leven vice-president van den Raad van State, ook door de Eerste Kamer met groot leedwezen ia ontvangen. Het vaderland en onze geëerbiedigde Koningin verliezen veel in hem. Zrin zachte, wel willende vor men, zijn bescheiden aard, de hooge opvatting van S'yn taak, de helderheid en onbevangenheid waarmee hij zijn oordeel over personen en zaken wist te geven, maakten den omgang met den overledene tot een voorrecht. Zijn nagedachtenis zal in hooge eere blnven. Namens de Kamer is reeds een brief van rouwbeklag aan de familiebe trekkingen gezonden. Ook het bericht van het overlijden van den heer S. baron Van Heemstra in leven lid der Tweedo Kamer, «ai met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Kleine wetsontwerpen. Achtereenvolgens worden z. h. sfc. aangenomen de wetsontwerpen: Wijziging van de Beroeps wet en van de wet ven 24 Juli 1908. Wijziging en aanvalling van hoofd stuk IV der Staatsbegrooting-1910. Wijziging van het IVe hdbfdstuk der Staatsbegrooting-1911. Naturalisatie van N. Persson c.s. (9 wetsontwerpen). Vervolgens heeft de trekking der afdeelingen plaats, waarna in de af- deelingen de verkiezing van voorzit ters en onder-voorzitters plaats heeft. De Voorzitters zegt voornemens te zijn aan de Centrale afdeeling, die daarna bijeenkomt, voor te stellen morgen voormiddag elf uur in de af deelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen, waarvan de afdoening vóór 1 Januari e.k. noodzakelijk of hoogst wenscholijk is, en waarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling zal worden gedaan en Donderdagmiddag te twee uur in openbare beraadslaging te brengen do ontwerpen van wet tot vaststelling der Indische begrooting voor 1912, wanneer deze alsdan in staat van wijzen zullen zijn. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmiddag 2 uur. Overtreding Zondagswet. De vraag, of de tweede Kerstdag, nu deze als katholieke feestdag is op geheven, in den zin van de Zondags wet nog behoort tot de algemeen erkende Christelijko feestdagen, zal aan den rechter worden voorgelegd. Do rijkspolitie heeft althans gisteren te Eindhoven en in den omtrek van die plaats vier processen-verbaal op gemaakt wegens het in 't openbaar verrichten van arbeid op dien dag. Op alle reisbureaux van do Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij zullen van I Januari af borden aan wezig zijn, waarop aangegeven zullen worden de dagelyksehe weerberichten betreffende den dienst Hoek van Hol land—Harwich en wel do stand van den wind, de zee, benevens de ver wachting van het Weer. Treurig. In een woning in do Goudsbloemstraat te Amsterdam woon den tot voor kort twoo vrouwen (zus tors) en oen man, bejaarde lieden al. Zij leefden er, volgons het Ilbld., in oen toestand van onbeschrijfelijke ver vuiling. Dezor dagen stierf een dor vrouwen, kort daarna de man en om streeks denzelfden tijd overleed ook een buurvrouw. Geruchten deden de ronde, dat vergiftiging de doodsoor zaak was. Buren vonden in do woning een flesch, nog gedeeltelijk gevuld met jenever het was bekend dat het gezin zich aan sterken drank te buiten ging en brachten de sterf gevallen in verband met het gebruik van dezen jenever, die dan, zoo meende men, vergiftige bestanddeelen zou be vat hebben. Dinsdagmorgen werd ook de vrouw, die nog in de woning achtergebleven was, ziek. Geneeskun dige dienst en politie werden van de zaak in kennis gesteld. De vrouw werd naar het gast huis. overgebracht, de politie stelde een onderzoek in, met het resultaat, dat naar alle waarschijn lijkheid hier niet aan vergiftiging moet gedacht worden. Vast staat dat het ovorlijden der buurvrouw geenerlei verband houdt met de andere sterf gevallen, welke laatste dan een gevolg zouden geweest zijn van vervuiling, uitputting en drankmisbruik. In Friesland zijn in dezen winter veel meer wilde ganzen dan andere jaren in dozen tyd, een gevolg van den hoogen waterstand en van het zacht© weder, waardoor de gatoren niet met ijs zijn bedekt. Wegens het gunstige weder gedu rende den broedtijd, den hoogen water stand en de omstandigheid dat hot niet gesneeuwd heeft, zijn de ganzen veel zwaarder van stuk dan andere jaren. Voor Duitschland is naar zware ganzen veel vraag. Spoorwegongelukken in 1910. Blijkens het verslag van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten over 1910 hebben in dat jaar 184 ongevallen van min of meer ernstigen aard op de hoofd- en locaalspoorwegen van de verschillende spoorwegonder nemingen plaats gehad, waar van 126 op de Innen der S. S., 75 op die der H. S. M., 6 op die der N. C. 8. en 1 op die der N. B. D. S. Van de ongevallen aan treinen over komen, was van 41 ontsporing de oorzaak en van 28 botsing en hadden 25 gevallen andere oorzaak. Wat de persoonlijke ongevallen be treft werden 29 reizigers door den dienst gewond en werden door eigen toedoen 3 reizigers gedood en 15 ge wond. Beambten werden er door den dienst 7 gedood en 31 gewond, door eigen toedoen 7 gedood en 13 gewond, en bij rangeeren op stations 12 gedood en 14 gewond. Van personen, die zich op den spoorweg bevonden, werden 24 gedood, 17 gewond en pleegden er 8 vermoedelijk zelfmoord. Over de paniek in een bioscoop theater te Berlijn, lezen wij nog, dat dat weliswaar de ruimte dicht bezet was, maar dat er twee flinke nooduit gangen waren naast den hoofduitgang. Sommige beweren, dat een dezer deu ren afgesloten was en met geweld moest worden geopend. De waarheid hiervan zal het politieonderzoek moe ten uitmaken. Zeker schijnt het, dat allen veilig hadden kunnen ontkomen, als niet iemand op een achterste bank „brand" had geroepen. Dat was het signaal voor een paniek. De eigenaar en zijn personeel deden alles om de kinderen te redden, maar kinderen en vrouwen geraakten onder de voet. De kleedingstukken in het lokaal achter gebleven leggen het beste getuigenis af van de verwarring. Bont doorelkaar liggen op een tafel hoeden en mutsen, paraplues, shawls, lappen van kleeding en vele kinderschoenen. De leider van de voorstelling, die het gebouw verliet is gearresteerd. Aan de Pruis, grenze^ by Dinx- perlo is met de Kerstdagen oen moord aanslag gepleegd op den jachtopziener Kappers, welke in de Heerlijkheid Bredevoort vier stroopars had ontdekt, welke twee hazen hadden gevangen. Toen do opziener de strooiers naging, vluchtten zo op Duitsch gebied en schoten toen op hem, doch werd deze niet ernstig gewond. Een Pruis, com mies wilde het viertal wegens smok kelarij aanhouden, doch ondervond ook verzet. Ten slotte heeft men een hunner, een boerenknecht uit Beesd kunnen gevangen nomen. Hij word naar Bocholt overgebracht. Vad. Treurig Kerstfeest.*Te Winterswijk is Dinsdag de veedrijvqj- Johannes Aukes in jenever gestikt. Een goed zwemmer. De Urkor schipper Toon Bakker, varende op de „U. K. 52", was in een der stormachtige nachten der vorige week aan hot visschen geweest inde nabijheid van de Haak9grondon, toen aanwakkerende windvlagen hem nood zaakten een veilige haven op to zoe ken zijn kornet ging daarbij verloren. In de haven van Nieuwediep werd de botter vastgemeerd naast een houtvlout niet ver van het Wachtschip. Toen de knechts reeds ter kooi la gen, meende Bakker om den sterken wind en stroom aldaar, nog een touw te moeten vastmaken. Hij stapte van het boegsel op het vlot en volvoerde zijn plan. Het vlot was nat en glad van den regen, en glinsterde bij het zwakke schijnsel eener lantaarn als het water zelf. Intusschen was de botter gegierd en dus van het vlot wat verwijderd en toen Bakker meende aan boord te stappen, plompte hij te water en schoot hij onder het schip door. Gelukkig behield hij zijne tegenwoordigheid van geest en zwom hij om den botter hoen naar het vlot, waaraan hij eerst hou vast krijgen kon, toen zijn tastende hand een ring voelde. Met zijn door weekte ruime kleeren, ging het niet gemakkelijk zich uit het water op te werken, maar toch klauterde hij ein delijk aan boord, waar men niets van het ongeval bemerkt had. Het was nu de tiende maal in zijn leven dat Bakker den waterdood ont* komen is. (N. v. d. D.) Het vergaan van de Zaanstroom. Op Eersten Kerstdag 's morgens om halftien is de IJstroom van de Hol- landsche Stoombootmaatschappij aan boord waarvan zich de geredden van de Zaanstroom bevonden te Amster dam aangekomen. Aan een in het „Handelsblad" op genomen onderhoud met een van ae geredden ontleenen wy het volgende: Woensdagmiddag om hall drie was de Zaanstroom uit Fowey, aan de zuidkust van Engeland, naar Amster dam vertrokken met één lading rijp aarde en groote basaltsteenen. Den volgenden middag begon het weer zeer stormachtig te worden, entegen den avond nam de storm nog in hevig heid toe. Door het heen en weer slingeren van het schip werden de steenen, die slechts een deel van het bovenruim van het achterschip vulden, geweldig heen en weer gesmeten. Te ongeveer 5 uur in den middag rap porteerde een stoker, die van 1 tot 5 uur „wacht op de stookplaats" had gehad, dat er water in de tunnel was, en dat de „biels" onder water stonden. De kapitein, Jacob Kruishof, ging kijken en er werd order gegeven om te pompen Het schip kreeg bovendien veel water over. De kapitein was aanvankelijk voornemens het schip bij het vuurschip Owers op het strand te zetten, doch toen de storm voortdu rend in hevigheid toenam en 't achter schip reeds onder water stond, terwij} het, schip bovendien slagzij kreeg werd het bevel gegeven de sloepen gereed te maken. Dat was te ongeveer 7 uur in den avond. In oen van de beide bakboordsloepen begaven zich 8 man, in een van de twee stuur- boordsloepen namen do overige 11 inn n plaats. De kapitein bleef tot het laatste oogenblik op de brug, waar hij vuurpijlen afschoot en signalen met de stoomfluit gaf. Toen hij zich overtuigd had, dat alle heus in do sloepen was, stapte hij ook in de bakboordssloep. Even te voren was een der schepelingen uit die sloep nog naar de stunrboordssloop gegaan en had daarin plaats genomen; hot duurde hem namelijk te lang tot de bakboords- sioep gestreken was. Toch verliet deze sloep het zinkende sehip neg het eerst. De inzittenden, 12 in getal, onder wie ook de donkeyman, van de stnur- boordssloep beleefden hachelijke oogen- blikken. Doordat een van de vang lijnen nog vastzat, hing deze sloep met den kop in hot water en met den achtersteven in do hoogte. Bovendien werd de sloep door de zeeën tegen don wand .van de Zaanstroom aange slagen, zoodat de inzittenden ieder oogenblik dachten, dat de boot ver brijzeld zou worden. Drie der inzittenden, de eerste stuur man, de kwartiermeester en de don keyman, klauterden weer uit de boot om met hun messen de vanglijn door te snijden. Dit gelukte echter aan een van de inzittenden. De oerste stuurman en do kwartiermeester spron gen weer in de boot. Den donkeyman zag men niet terug. Men meende evenwel, dat hij wel in do bakboords- sloep zou geklauterd zjjn Na anderhalf uur roeien, in de rich ting van het vuurschip, met den kop op de golven, en de aloopcn vol water, werden de schipbreukelingen opge merkt door hot Engolsche stoomschip Westdale, dat hen oppikte en in En geland aan land zette. Eerst op de Westdale werd ontdekt, dat de don keyman ontbrak. Dé inzittenden van de stuurboordssloep hadden, zooals gezegd, gedacht, dat hij zich in de bakboordssloep bevond en omgekeerd hadden de inzittenden van deze laatste sloep verondersteld, dat hij in de stuur boordssloep zat. De bakboordssloep dus was het eerste vertrokken. Even voor de Westdale de schipbreukelingen opnam, hadden de sloepen elkaar gevonden. De stuur boordssloep voerde een brandende kaarslantaarn, beide booten gaven hoornsignalen. Aanvankelijk hield de Westdale hen voor visscherlui en wilde doorvaren, doch het schip begreep uit seinen van het vuurschip dat een reddingboot had afgezonden dat de inzittenden schipbreukelingen wa ren. Naar de meening van onzen zegs man, een meening die volgens hem door alle geredden gedeeld werd, was de Zaanstroom lek geslagen door het werken van de steenen der lading in het bovenruim. Vol lof, zoo verklaarde onze zegs man ten slotte, was' de geheel© be manning voor het kranige optreden van den kapitein, die niet van boord wilde gaan, voor hij zioh overtuigd had, dat de geheele bemanning inde booten was. Hoe droog de zomer van 1911 is geweest, heeft men te Arnhem o. a. zeer goed kunnen waarnemen aan den stand van den Rijn, die den geheeien zomer doorloopend abnormaal laag is geweest. Eerst thans is er een aanzienlijke was ingetreden en komt er een „flink brok" water van boven afzetten, zoodat de rivier gisterochtend als bij tooverslag gestegen was tot 10.68 M. -f A.P. of 3.11 Arnh. Peil. Heel hoog is deze stand nog lang niet, dan moet er eerst nog een paar meter by, maar toch is thans de hoogste stand in de laatste 9 maanden bereikt. En nog steeds wast de rivier in het laatste etmaal 36 c.M. Vad. Moord. Gisterenmorgen is het parket van Maastricht te Beek gekomen, om een onderzoek in te stellen naar een vreese- lijke misdaad, dezer dagen te Geyerik, gemeente Beek, gepleegd. Een bejaard, alleenwonend landbouwer, Pierre Ge- lissen, is Dinsdagmorgen dood inayn woning gevonden. Wohden en bloed aan het lichaam wezen er op, dat de man was vennoord. De dader had een gat in den leemen muur gemaakt en zich zoo toegang tot de woning ver schaft. Door hongerig geschreeuw van de varkens dachten de buren, dat Gelissen niet in staat was, zijn dieren te ver zorgen zij drongen toen de woning binnen en vonden het lijk. De moord schijnt een paar dagen geleden reeds te zijn gepleegd. Laden en kasten bleken te zijn open gebroken. (N. R. Ct.) Het politie-rapport te Amsterdam brengt heden het volgende vermake lijke berichtEen jongen die bij gelegenheid van den brand, die Za terdagavond in de Rozenstraat woedde, een lok haar had afgeknipt van een 15-jarig meisje, dat naar dien brand stond te kijken, is aangehouden. De moord te Surhuisterveen. Naar dd „L. Ct." vernoemt, moet Rinze Kooistra hebben bekend, den noodlottigen steek aan Rapke Wijma te hebben toegebracht. Hot mes is Maandag ten huize van zijn ouders" door de marechaussee in beslag ge- nomen. Het was Vrijdagavond, bij de thuiskomst van Rinze, aan de moeder ter hand gesteld. De Vries, uit Groninger-Opeinde, wiens kleeren zijn doorsneden, heeft als dader daarvan pertinent v. d. Veen genoemd. GQUDA, 28 December 1911. Festival. Naar wij vernemen is in de op Kerstdag gehouden vergadering van de Gemengde Zangvoreenig. „Gouda" besloten tot het op Hemelvaartsdag houden van een Nationaal Muziek- en Zangersfeest met een Avondfeest op het Sportterrein aan den Graaf Floris- weg alhier. Het bestuur stelt zich voor een aantal gouden en zilveren medailles benevens oen bedrag van f 100.aan geldprijzen beschikbaar te stellen voor de vereenigingen, die voor hun zang- of muzieknummers daarvoor in aanmerking komen. Het Bestuur van „Het Sportterrein" heeft medo toezegging gedaan voor een gouden medaille. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der ondernemende zangver- eeniging aan alle uitkomende vereeni gingen een herinneringsmedaille aan te bieden, terwijl ook door de bezoe kers van het feestterrein door middel van stemkaarten de gelegenheid zal worden geboden zelf de vereeniging aan te wijzen die een prijs verdient. De uitnoodiging tot deelneming is thans aan de verschillende vereenigin gen hier te lande verzonden. In het voor dit Festival gevormde Eere-Comitó hebben de volgende hoe ren zich bereid verklaard zitting te nemen Jhr. mr. W. Th. C. va ff Doorn, lid der Tweede Kamer voor het dis trict Gouda, R. L. Martens, burge meester, H. J. Nederhorst Sr. Wet houder, C. W. van de Velde, Wethou der, I. IJ8sol de Schepper en Dr A. C. Geitel, Directeuren der Kon. Stearine- Kaarsenfabriek Gouda, F. J. A. H Hendriksz, Luit.-Kolonel, Garnizoens commandant, Mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en procureur, H. Eyssen, kaashandelaar, H. J. Neder horst Jr., Architect, C. J. M. Kroon, Gemeente-ontvanger, H. N. Valckenier de Greeve, Directeur der Goudsche Melkinrichting en J. G. Arentz, Leeraar aan de Stada-Muziekschool. Men Beint ons uit Rotterdam In de hedenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad te Rotterdam werd benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het Erasmiaansch Gymnasium aldaar, de heer J. M. Sweep, leeraar aan de H. B. S. te Zntphen met 19 stemmen. Onze stadgenoot, de heer I. H. Nort, die mede op de voordraoht stond, ver kreeg 16 stemmen. Haastrecht. De Sfc.-ct. (n°. 303) bevat de statuten van de Vereeniging tot bevordering van het teekenonder- wijs, te Haastrecht. In de zitting van 27 December 1911 werden veroordeeld wegens Jagen zonder vergunning G. M. te Hillegersberg f 10 subs. 4 d. Een kind beneden 12 jaar arbeid doeö verrichten, B. B. te Gouda 12 subs. 2 d. De arbeid eener vrouw later doen eindi- £n dan 7 uur 's avonds, W. M. v. te Gouda 2 X 2 lubt. 2 X 1 d. Loopen langs den spoorweg, \T. v. W. te Gouda f 1,50 subs. 2 d. Met zijn schip een ander schip voorbij varen binnen de stoppalen van de beweeg bare spoorbrug, H. D. te Huizum f 1 subs. 2 d. Zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken, E. P. huisvrouw van L D. B. te Moordrecht f 15 -|- f 10 subs. 2 -f 10 d.G. v. d. W. huisvrouw van P. L te Reeuwijk f2 subs. 2 d. Zijn hondenkar niet voor zien hebben van een drinkbak, L. d. H., A. de R. beiden te Gouda en H. K. te Reeuwijk allen f 0,50 subs. 1 d. In de Gouwe te snel varen, C. II. te Boskoop f 25 subs. 15 d. In de Gouwe met zijn schip langer vertoeven dan noodig is voor laden of lossen, J. v. R. te Gouda f2 subs. 1 d. In de Gouwe een bord plaatsen waarop „bijzondere aanlegplaats voor stoom- booten" zonder vergunning, C. J. A. te Waddinxveen f3 subs. 2d. Rijden met een hondenkar op een voetpad, T. v. L. te Zwammerdam f 0,50 subs. 1 d., P. H. te Reeuwijk f 1 subs 1 d. 's Nachts fietsen zonder licht, N. M. v. D. te Waddinxveen f0,50 subs. 1 week tuchtschoolM. V. te Zeven huizen f 0,50 subs. 1 d.W. N. te Stolwijk f0,50 subs. id.;Q. v. H. te Moordrecht f 1 subs. 1 d.M. H. te Waddinxveen f 1 subs. d.P. R. te Boskoop, A. H. te Waddinxveen en P. v. d. B. te Gouda ieder f 2 subs. 2 dagen. Te Bleiswijk zonder vergunning venten en opgeven van oen valschen naam, R. F. woonplaats onbekend f3-F f 15 subs. 6d. F30d. Opgeven van een valschen naam, R. F. woonpl ïats onbekend, f 15 subs. 20 d. De Aaltje Baksteeg berijden in de richting van de Gouwe naar de Raam, W. N. v. d. B. te Gouda, f 0.50 subs. I d. Te Gouda verontreiniging van den openbaren weg, G. P. V. te Zegwaart, f 1.60 subB. 1 d. F. v. d. II. te Gouda, f 2 subs. 1 d. Te Gouda de openbare orde verstoren, A. H. woon plaats onbekend, 5 dagen höchtenis. Te Gouda op straat mot een voetbal spelen, I. J/v. L., te Gouda, f 1.60 subs. 2 d. Te Gouda fietsen op trottoir, J. K. te Reeuwijk, f 1 subs. 1 d. Te Gouda ondeugdelijke melk vervoeren, C. v. H. te Stolwijk, f 25 subs. 5 (1. De Kleiwegsbrug te Gouda berijden zonder vergunniry? om door te rijden, J. Th. L. W. te Alphen a.d. Rijn f 10 subs. 2 d. Te Gouda het met hout bestrate gedeelte van den Tiondeweg in draf berijden, C. D. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Trekdieren onbeheerd laten staan op den openbaren weg, J. L. te Leidon, f 0.50 subs, een 'weok tucht school, A. IJ. te Gouda, f 0.50 subs. 1 d., L. M. A d. B. te Reeuwijk f 1 Bub. 1 cl. Nachtelijk burengerucht, II. J. v. d. Z. en G. H. H. te Gouda, ieder f3 subs. 2 d. Openbare dron kenschap, G. P. V. te Zegwaart, N. T. te Gouda, P. W.v. A. woonplaats onbekend, ieder f 1 sub. 2 d. H. G. F. te Gouda, P. H. te Zevenhuizen ieder f3 subs. 2 d. H. T. S, te Gouda f5 subs. 3. MARKTBERICHTE In art. 36 heet hetGod heeft „da overheid het zwaard in handen gege ven tot straffe der boozen en bescher ming der vromen. En hun ambt (nl. van koningen, prinsen en overheden) niet alleen acht te nemen en te waken over de Politie, maar ook de hand te houden aan den heiligen Ker- kedienstom te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst, om het rijk dos Antichrists te gronde te werpen, en het Koninkrijk van Je zus Christus te bevorderen enz." Aan het slot heet het dan echter Hierom verwerpen wij de Wederdoo- pors en andere oproerige menschon enz." Het is, alsof de opstellers hier niet hebben durven uitspreken, waar zij oen sekte bij name noemden, dat die ketters in letterlijken zin met het zwaard uitgeroeid moeten worden. Evenwel, dat hot zwaard, door God aan de Overheid in handen gegeven tot straffe der boozen, niet alleen over drachtelijk behoeft opgevat te worden, maar veeleer de instelling van do doodstraf op „alle afgoderij en val schen godsdienst" is, kan blijken uit den 40en Zondag van den Catechismus, die eveneens hot richtsnoer is van Gereformeerden in en buiten do Ned Herv. Kerk. Daar staat toch dat „de Overheid het zwaard draagt om den doodslag te weren", waarin ondubbel zinnig blijkt, dat de doodstraf, dien do Gereformeerden voor oen moord blijven oischen, wordt uitgedrukt in het beeld van de overheid, die het zwaard draagt. Men weet intusschen, dat al onder Gereformeerden de wensch is uitge sproken om art. 36 van de geloofsbe lijdenis te herzien. Men wil uitroeiing van on- en wangeloof niet meer do ovorheid tot taak gestold zien. Maar ongetwijfeld is artikel 36 het juiste „schriftuurlijke" standpunt, en hot zou (lat nog moer zijn, als het in volko men ondubbolzinnighoid de doodstraf eischte voor al wie van „do ware leer" afwijkt. En dan zon het die dood straf ook moeten eischen voor do coa litie-broeders, wier, Roomsch Katho lieke, kerk in art. 29 zoo duidelijk a)s „de valsche kerk" wordt beschreven Gouda. 38 December 1911. GRANENEvenals gewoonlyk in de laatste week van het jaar was ook heden norh aanvoer noch handel van eenige be- teekenis. De gewone wekelijkscbe Doteering is dus niet opgemaakt. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel vrij vlug, prijsen zeer hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, a$ i 37V1 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel vrijwel, 30 A 33 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel stug, f 1.35 A 1.40 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handet matig, /su— A 36.-—. Lammeren goede aanvoer, handel matig, *5-— Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug. 10.— A 14. Graskalveren aanvoer, handel Fokkalveren ia.— A 14 Kaas, aangevoerd 77 partijen, handel matig w ie kwal. 38.— A 41.ade kwal. 34-— 4 37 Zwaardere 38.— 4 40.—, Noordhollandiche Boter 947 stukken van '/t K G. Handel vlug. Goeboter 1.50 A 1.60. Weiboter 1.40 A 145. Volgens een bericht in „De loco motief" gaat de bekende zangleoraar Arnold Spoël mot zijn dochter Greta oen concertreis door Indiö makenhij denkt in Juni daarheen te vertrokken. Op hun concerten zal mevr. Willy Prins-Arendts, een van Hpoel's oud- leerlingen, medewerken. De N. R. Ct. schreef Zaterdagavond, met een verwijzing naar Deut. 13 en 17, dat orthodoxe Protestanten eigen- lyk ook de doodstraf voor ketters en in de eerste plaats voor wie tot ket terij verleiden moesten eischen. Later bedacht de schryver, dat zy'dit inder daad althans in naam ook doen in de Geloofsbelijdenis, die de leden der Gereformeerde kerken infNeder- land moeten onderschrijven en die, volgens de orthodoxen, zelfs nog geldt in de Ned. Herv. Kerk. Tanger, 27 Dec. Een Sherfffynsch garnizoen zal binnenkort naar Agariir worden gezonden aan boord van een Franscho kruiser. Vergiftiging in het Nachtasyl te Berlijn. Berlyn, 28 Dec. Het totaal der dooden in het tehuis voor dakloozon in do Frobelstrasae bedroeg heden morgen reeds 50. 's Gravenhage. De rechtbank ver oordeelde heden den ontslagen com mies van het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie P. II. tot 3 jaar gevangenisstraf wegens liet voortgezo misdrijf van valschheid in geschrifte. (De eisch van het O. M. was 4 jaar.) De rechtbank veroordeelde heden het jongmensch, dat terecht heeft ge staan wegens brandstichting in de Schevonin^sche Boachjos overeenkom stig den eisch van het O. M. totóón jaar gevangenisstraf. Diphtheritis in Haarlem. In onze stad, zoo lezen we in de Haarl. Ct., komen meer en moer ge vallen van diphtheritis voor en het schijnt inderdaad gewenseht krachtig op te treden togen deze gevaarlyke, zeer besmettelijke ziekte. Een huisvader kwam zich aan ons bureau beklagen over onvoldoende zorg van het gemeentebestuur, dat verzuimd hooft maatregolen te nemen gedurende do verloopon .3 feestdagen. Door of vanwege don klager was Zaterdagmiddag om 3>/% uur een mede- leoling in do bus ton stad huize go- stoken, houdonde kennisgeving, dat ton zijnen huize een geval van diphtho- ritus voorkwam. Zelfs het gevaar der ziekte voor andoren besoffend on daar om hot noodzakelyk achtend, dat het bekende biljet aan zijn woning werd aangebracht, ging hij vanmorgen ten stadhuize informeoren naar do roden, waarom dit nog niet was geschied. En toen bleek hom tot zijn ver ontwaardiging dat om 12 Vj uur ten stadhuize nog niets hieromtrent gedaan was, dat men maar de 3 dagen ïad laten verloopen zonder iets te doen. Om hot groote gevaar en den ernst der ziekte was spoodiger behandol ing noodzakelyk goweest. Het tweejarig kindje van vrouw van D. uit de Willondrielninrt te Leer dam, is in een onbewaakt oogenblik voorover in een kuip met kokend water gevallen. Het kind was van het hoofd tot, de knieën met brandwonden over dekt. Men vreost het ergste. Italië en Turkye. Tripoli, 27 Dec. Naar uit vertrouw bare bron wordt gemeld, zijn daags na de inneming van Ain Sara meer dan honderd gewonden, allen inwo ners van Ain Sara, in hun woonplaats teruggebracht om aldaar verpleegd te worden. Een telegram uit Bengazi meldt dat de vyandolyke troepen van het treffen van gisteren, teruggetrok ken zijn, in plaats van in den nacht een hernieuwde aanval te wagen. Montenegro. Weenen, 27 Deo. Volgens mededee ling van den correspondent te Kon- stantinopel acht Montenegro in tegen stelling met de korrekte houding der overige balkanstaten, het oogenblik thans gekomen en gunstig om tegen over de Porte in de aangelegenheid der Turksch—Montenegrijnsche grens regeling en een dreigende houding aan te nomen. Meermalen word door de Montenegrijnsche regeering be weerd, dat ze, in geval Turkije niet het aan Montenegro toekomende doel van de grenzen afstaat, niet in staat zal zijn voor de veiligheid van het grensgebied verantwoordelijk te kun nen blyven. Portugal. Lissabon, 27 Dec. Jozó A'zevedo, laatstelijk minister van buitenlandsche zaken tijdens do monarchie, 2 Dec. jl. gearresteerd onder verdenking van samenzwering, is op vrye voeten ge steld. De Liefde in het Witte Huis. Parijs, 27 Dec. Men seint uit New York aan Le Journal, dat Kapitein Graham Johnson, adjudant van pre sident Taft en attaché van het Mili taire Huis, in ongenade is gevallen en naar de Philippynen is verplaatst. Dit zou het gevolg ervan zijn dat hy het hof maakte aan den dochter van Taft en dat deze hem haar hand had geschonken. In Marokko. Madrid, 27 Dec. Men meldt uit Melilla dat verscheidene colonnes den vyand met groote verliezen hebben teruggeslagen. van Wintermantels, - Costumes, lilousen,.) upos, i ujMms, Itohes en Japonstoffen alsmede PKLThHMKII van de goedkoopste tot de beste soortefa en schorp ooncurroeronde pryzen, Aanbevelend, MARKT 26, ÖOT7DA. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Corona, laagste stand 750.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tijdol ,ko wellicht krachtige westelijke tot zuidwostelyke wind, meest zwaarbewolkt, mogelijk regen buien, iets zachter. GOUDA. GEBOREN 23 Dec. I'ieter, ouders P. Rond en J. Aborson. 24. Petrus Johannes Hendrious, ouders H. Ver geer en J. M. de Waal. Hermanus Gor&rdus, ouders J. E. A. Agten en W. A. van Putten. Magdalena Oor nela, ouders I). C. Brom en N. J. Htar reveld. 25. Coretiaan A drum us, ouders P. van der Klis en W. Nolto 26. Margaretha Maria, ouders P. A. Boegheim en M. 0. A. Dugulsnoij. Cornelia Gerrit Antoon, ouders C. Kortenoever en G. A. Visser. Jo hannes Marinas, ouders 8. Kieiliger en M. de Knegt. 27. Gijsbert Nico- laas, ondors O. de Jong en M. Zuidema. Wynanda, ouders A. van den Heu vel en J. M. Prang. Cornelia Chris tina, ouders B. H. Gerbrands en P. C. van der Pool. 28. Johannes Hen- drikns, ouders P. B. Snel en M. van der Heiden. GEHUWD: 27 Dec. H. Willemae en S. van Roekei. OVERLEDEN25 Dec. A. Prang 5 mnd. 26. P. Uittenbogaard, 66 j. - 27. H. A. E. Overeynder 18 j. REEUWIJK, GEHUWD E. van Voskuilen en M. F. Schouten. 1911. Vorig* 'koer* vau koer». 1 bwin» 1 ffetmlitKlel U A ms trrd»m 98 DEC StaaUleeniiigc* Nod. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrij© Krononront© 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russisch© Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russiaeho Spw.mii.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 6 pet. I. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. flunk- en red lel-instel lingen. [ed. Bankaandeel©!» Industr Ondernfntlufrii American Car A Foun dry Oomp. O. v. A. ld .Smelting A Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v, Gow. Aand. Kul. ('rediei instell. en ultuur Oudrrneinlnfen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij.C.v.A Mflabouw Mijeii Ketahoon" Mijnbouw ■Mij. Gow. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. I Great Cobar Aand. I*Hre It*um Undern Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij.totExpl. v.Potr. Bronn.C.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart lyen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferent© A. Int. Mercantile Marine Cy. af gent. Pref. A. fihpk--UnUerneiu Ingen Bindjey Tabak Mij. A Nieuwo A«ahan Tabak Mij. Aand. .Hilau" Asahan Tabak Mij. Aand, Diverse» Maxwel Land Opant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoarwecen. Holl. IJzeren fipoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuul-Italiaan. Bpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arscha u- W een© n Spoorwegray. Aand. ditoditoAct.de JouisH. f 106.-- Amerika. Atchison Alg. I Hypb. Obl. 4 pet, I Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeitaf*"- Amsterdam Aand, 3 pet Hongarye. Thei h-Ro- 1 J gnlirungs-Gw. 4 pet. 162 j GELDKOERS. Prolongatie 5—61/* pCt. Amerikanen onveranderd, Petro leums flauw, Tabakken zeer vaak, Cul turen vast, Rubber» pryshoude'nd, Mijnen vaster, Nat. Staatsfondsen prijshoudend, Buitenlandsche kalm. 81V* 81'/,. UI 91'/, 04'/, 04'/, 100 88»/,. 89 93'/, 88 'It 8» 7, 47'/, 104'/» 86'/, 103'/, 69'/, 59'/, 210'/, 210 66'/, 50'/,, 74 s/, 86'/, 98s/,. 26», 70'/, 09s/, 219'/, 888'/, 185'/, 219s/, 288'/, 185 67'/, 68'/, 660 46'/, 40 162 101'/, 449s/, 447'/, 438 182 116 19 21»/,, 114'/, 114'/, 40 40 4s/, 11'/ 81'/ 80'/, 92 66- 183'/ 98s/, 98s/, 32 31'/,. 176'/, 176 102'/,,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2