IAN. Opofferende Liefde. No. 11754. Dinsdag 3 Januari 1013. 50e Jaargang. en ■BvLïtexi laxxd.. r^*< Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. TEN Door Marie Grainger. 1912. £TïeTjL-w“s- exx voor Oo-^uclo. er_ Ozxxstxe3s:©zi„ Verschijnt dagelijks behalve Zon- STADE. KENNISGEVING. Telefoon Interc. 82. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82 9> A de II. blijven (Wordt vervolgd.) 1 ft Zoon. Gouda i 6 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post iff f20.- en GOUDSCHE COURANT. en. meer maar kunnen thans de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het 2e aanvullings-Kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1911, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Geme^nte-Ontvanger. Gouda, 2 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris. BROUWER. I' 1 25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad B 1.50 Idem franco per post w 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendewec. 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Hij was rijk, van zijn vader had hij steeds alles gekregen wat hij maar kon verlangen. Tegenover zulk oen medeminnaar had Lenningford zich hulpeloos ge voeld. Ze was nog altijd de vroolijke kameraad, de aanmoedigende vriendin, maar hij meende, dat hij onder die vroolijkheid en die vriendelijkheid toch ook eenige koelheid ontdekte. Ze was veranderd, dacht hijze had nu reeds een voorproefje gehad vaq de macht van den rijkdom en ze had er nu zelf dubbel de zinnen op gezet. Hij had zich terugtrokken, de kust vrij latende voor Merton, den begeer lijke. Diplomatische had hij zijn heen gaan zóó ingericht, dat de verwijde ring langzamerhand geschieddeeerst na lange maandeq had hij eigenlijk pas beseft, hoe stukje voor stukje de scheiding in haar werk gegaan was. Maar óón avond bleef hem bij in zijn herinnering, bleef hem bij met verschrikkelijke duidelijkheid. Hpt was op den avond vóór den dag, dat zij voor een vrij langen tijd op reis zou En die avond, was een avond vam pas sie. De geur de rozen hing zwaar in de luchtde sterren schitterden grootsch aan den blauwen hemel. In een boschje liet een nachtegaal zijn zang hoorpn, als de stem der liefde Hij i weer zijn droeve oogen gaan. Eerst zag hij een brief van zijn uit gever hij opende dien en zag er uit, dat zijn harde werk niet vergeefs was geweest. De uitgever vroeg hem spoed te zetten achter zijn*nieuwe boek, daar er een steeds grooter wordende vraag was naar zijn werk. „Ik ben benieuwd, wat hij zal schrijven als het nieuwe boek uit is,” mompelde hij. „Ze zeggen, dat ik al beroemd bon, maar ze weten niet wat er in dit stapeltje papier zit.” Amerika. Roosevelt en Taft. De oud-president Roosevelt publi ceert in de „Outlook” een artikel waarin hij zegt, dat de opzegging van het Russisch-Amerfkaansch handels* Cailleaux. Dit ministerie heeft tot taak gehad de onderhandelingen met Duitschland tot een einde te brengen. Ook voor Frankrijk is de Marokkaan- sche kwestie de kwsstie van de laatste maanden geweest. Thans nog onder handelt Wankrijk met Spanje. We mogen zeker onzen terugblik- niet afsluiten zonder melding te maken der troebelen in het Champagnegebied en de ramp veroorzaakt door de ont ploffing van het pantserschjp de „Liberté.u Maar, er weer aandenkend in de stilte van den nacht, was hij uit zijn bed gesprongen en had hij gewerkt en gewerkt als een slaaf, met het vaste voornemen fortuin te maken, opdat hij dat aan haar voeten zou kunnen leggen en aldus op haar een recht zou kunnen laten gelden op de eenige vrouw in de wereld der vrouwen. Maar steeds had hij pech gehad. Een voor een kreeg hij zijn beide stukken terug. Ik ben mislukt, zei hij tot zich- fcelf, telkens weer. In wanhoop was hij wat anders begonnen, maar ook daar mee slaagde hij niet en het einde was nog erger dan het begin. Merton was op het tooneel versche nen, toen zijn stemming zoo donker mogelijk was. O, wat was die jongen flink l precies zoo iets als Marjory. De jeugd in hem werd aangetrokken door de jeugd in haarze naderden elkaar meer en meer, en Merton was er de man niet naar, om de gelegen heid ongebruikt te laten voorbijgaan. Flauwtjes, als uit een oneindige verte, hoorde hij hot luiden van een bel, het geluid van zacht naderende voetstappen. Er werd op zijn kamer deur geklopt en de meid kwam binnen en legde de avondpost op het met leer overtokken blad van zijn schrijftafel nam hot pakje op toen de deur zachtjes gesloten was en liet - —n over de adressen verdrag zijn volle instemming draagt. Echter was het, zegt Roosevelt, beter geweest zoo hierover eerst aan het Haagsche Hof van Arbitrage de be slissing ware voorgelegd. Taft heeft door te handelen gelijk hij deed, het Amerikaansche volk genoodzaakt een afkeurenswaardige gedragslijn te vol gen. Irt stede van naar arbitrage, is nu gestreefd naar een politiek van brute ontkenning daarvan, waarbij de Verecni^fe Staten zich in de oogen van de geheele wereld hebben be spottelijk gemaakt. De directe aanval van Roosevelt op het beleid van zijn opvolger, moet naar uit New-York wordt gemold, wel bij velen in den lande de over tuiging doen postvatten, dat, hoezeer Roosevelt openlijk verklaart, geen can- didatuur voor het presidentschap te willen, hij toch geen enkele gelegen heid voorbij laat gaan, om zich als de man voor te doen, dien het land noodig heeft als de hersteller van bedreven onrecht en de redder der republikeinsche partij, welker toekomst door president Taft in gevaar ge bracht kan worden. Het schandaal te New-York. De ambtenaar bij den gezondheids dienst in de haven van New-York dr. Doty, schreef aan gouverneur Dix dat J woorddè uitvoerig op cfo Doscniuial-’^*^z| gingen van den gouverneur, waarvan wij reeds hebben molding gemaakt. Het jaar 1911. In aansluiting met ons hoofdartikel in het nummer van de „Goudsche Courant” van Zaterdagavond willen we thans uitgebreider dan toen mo gelijk was, nagaan wat voor belang rijks in het nu verstreken jaar 1911 zich in de verschillende landen hoeft voorgedaan. Wij willen daarbij het allereerst den blik wenden naar de ons omringende groote mogendheden omdat wij uit den aard der zaak don meesten invloed van die landen onder vinden. Vooreerst dan Duitschland. Een kalm j Duitsche rijk niet geweest. H. J. NEDERHORST Sr. 18721 Januari1912. Een hooggeacht medeburger, de heer II. J. Nederhorst Sr., mocht, gisteren den dag herdenken waarop hij vóór veertig jaren zich als inwoner in deze gemeente vestigde. Dit feit is voor Gouda een heugelijk feit. Do heer Nederhorst toch is iemand, die zich in den loop dor jaren heeft opgoworkt van eenvoudig timmerman tot den man, die thans als hoofd der groote aannemersfirma in do stad Btjner inwoning, In TfeUertaria en uvur de grenzen, in tal van industrieele kringen en in hot gemeentelijk en ’t maatschappelijk leven groot aan zien geniet. Geboren den 9n Augustus 1847 te Breukelen kwam de heer H. J. Ne- derhorst op 24-jarigen leeftijd zich hier te Gouda vestigen. Dank zij zijn onvermoeide werk kracht, zijn groote ondernemingsgeest en stalen energie, zijn ruimen blik in zaken en zijn onverflauwdon ijver waarmede deze werden behartigd is do heer Nederhorst geworden de man die hij thans is. Groot is het aantal der hoerenhui zen, die in deze gemeente aan straten, pleinen en plantsoenen zijn gebouwd, maar de roem der firma wordt ge dragen door die grootsche werken als de Waterleiding te Delft, de Water torens te Enschede en Nieuwer-Amstel het complex moderne pakhuizen van het Blauwhoeden veem, het Vriezen- veem, het Nederlandsche Veem, de Holland-Amerika-Ljjn, de kolossale Petroleum-inrichtingen aan de Rotter- damsche haven en de talrijke groote Engeland. Voor Engeland zal het afgeloopen jaar oen zeer belangrijk jaar blijven. Vooreerst was hot het jaar van de trailing van George V, maar het aller- belangrijkste is zokor wel de over winning die het liberale kabinet hoeft behaald op hot aartsconservatieve Hoogerhuis. We behoeven voor onzo lezers waarschijnlijk de kwestio niet in den breeds te behandelen er mee volstaan met nog eens te constateeren, dat regeling van ’s lands financiën voortaan enkel aan het Lagerhuis is overgelaten. De unionistische meerder heid in het Hoogerjiuis heeft deze wet moeten aannemon Ondor hot vooruit zicht van een aanzienlijke vermeer dering van het aantal peers. De toe- van Balfour hooft dezen er zokor ook toegebracht om voor hot loidersschap te bedanken. Hom is opgevolgd Bonar Law. Een andere belangrijke wet is do vorzekoringswet van Lloyd George. Nog willen we even herinneren aan de groote roering onder de arbeiders werkzaam aan de spoorwegen, in het haven- of katoenbedrijf. Uit de En- gelsche koloniën valt onkel te ver melden, de nederlaag die het liberale ministerie Laurier in Canada lood ten gevolge van zijn handelspolitiek tegenover de Veroenigdo Staten van Amerika. Morgen zullen wij ons overzicht ver volgen betreffende de andere Staten. „Waarom, o, waarom had hij toen de woorden niet gesproken, die haar tot do zijne hadden kunnen maken Ze lagen gereed achter zijn geopende en bevende lippen de woordenstroom, eenmaal losgelaten, zou zijn geweest als een Niagara, alle hinderpalen met zich mee sleurend. En hij was blijven zwijgen voor altijd. „Nu, in de stemming waarin hij op dit oogenblik verkeerde, kon hij de genegenheid voelen, die in haar woor den, in haar gebaren lag, maar toen hij had zichzelf willens on wetens verblind. Hij had zichzelf gezogd, dat armoede alles zou veranderen. Moreele lafheid was over hem gekomenhij was bang geweest, haar de pijn aan te doen, dio zou zijn gekomen, wanneer het eerste vuur harer jonge liefde ver doofd zou zijn. Want in zijn hart wist hij, dat zij hem lief had, evenzeer als hij haaf had lief gehad, als hij haar nu nog lief had. „Dwaas 1 dwaas 1 dwaas I” riep hij wild uit en in de donkere kamer echode de droeve kreet terug. Een jaar later was zij met Merton getrouwd, en op haar trouwdag was zijn eerste groote succes gekomen. zelf klonk hem tegen. Ze waren naar het terras gewandeld om afscheid te nomen, maar spreken kon hij niet in dat uur. Toch hij sprong op met een gesmoorden snik in zijn keel en liep vlug heen en weer. Ze was innemend, lief, teeder geweest, meer dan gewoonlijk. Als zij sprak was het met een vreemden klank in haar stem haaf slank in het wit ge huld figuurtje had zich herhaaldelijk naar hem toe gebogen. Hij had zijn brandende gedachten maar in nog brandende woorden behoeven om te zetten, zijn arm maar om haar slanke middel te slaan en ze zou de zijne ge weest zijn de zijne voor altijd, hoe dan ook de fortuin hem in den steek mocht laten. Maar hij had zich op de lippen gebeten en de handen saam- geknepen om zich in te houden, om dat hij wist, dat hij haar niets kon geven van wat zij vroeg. Hij wilde niet de man zijn, die den beker des overvloeds van haar jonge lippen zou wegrukken. „Morgen vertrek ik,” had zg gezegd met eert kinderlijken lach die diende om de droefheid te verbergen, die ach ter haar vreugde verscholen lag. „We zullen elkaar in langen tijd niet zien en ik denk, dat ik mijn ouden vriend heel vaak zal missen.” n n n n n n ii a jaar is het voor het w Het ge schil mot Frankrijk en Engeland over Marokko ligt ons nog versch in het geheugen. Het ergste van het go- heele geval is echter geweest, dat met het sluiten van het verdrag de ge spannen verhouding tusschen Duitsch land en Engeland niet is verdwenen. De jaloezie is integendeel aan beide zijden weer zoo groot mogelijk. De onderhandelingen mot Frankrijk had den voor Duitschland ook nog dit gevolg dat de minister van koloniën von Lindequist zijn ontslag heeft ge- binnenlandsche politiek zijn geweest Isto fje verleening van eOn grondwet aan Elzas-Lotharingen, 2de de nieuwe rijksverzekeringswet en 3do het wets ontwerp op de riviertollen. Den 12°" Januari a.s. zullen de kiezers uitspraak hebben te doen of de meerderheid in den Rijksdag heeft geregeerd in hun zin. De verwachtingen zijn van niet. Links koestert men omtrent den uit slag groote verwachtingen. Frankrijk. Voor Franrijk is ook ditmaal het afgeloopen jaar oen jaar geweest van kabinetswisselingen. Regeert geen enkel ministerie daar heel lang, het ministerie Briand heeft het nog al vrij i lang uitgehouden. Na een bewind van - 18 mi anden meende het kabinet Briand - te moeten heengaan toen het bij een 1 interpellatie merkte dat de meerder- i heid waarover het beschikte, niet heel i groot meer was. Het ministerie Monis, dat toen volgde, kon zich niet langer dan van begin Maart tot einde Juni staande houden en werd opgevolgd door het thans nog f egeerende kabinet PRIJS DER AD V E R T E N TI N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer y jq Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. werken verricht voor de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, om van het werk in het buitenland niet te spreken. Bij dezen veelomvattende!) arbeid kon de heer Nederhorst nog gelegen heid vinden tot het oprichten van vereenigingen en maatschappijen als de afd. Gouda van den Ned. Aanne- mersbond, de Nederl. Hout- on Hei- palen-Maatschappij, de Grint- en Bal- last-Maatschappij en de Internationale Maatschappij tot aanneming van wer ken, o.a. in Rusland. Wat de heer Nederhorst voor deze gemeente is geweest blijke wel uit het volgende Op den 8en Maart 1895 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad, welk mandaat tot Sept. 1899 door hem werd vervuld. In September 1901 word hij opnieuw naar den Raad afgevaardigd en werd hem het Wethouders-ambt toever trouwd. In dit laatste ambt in 1902 vervan gen door den heer Engels, mocht de jubilaris van thans in Sept. 1905 op nieuw de eer te beurt vallen dat de afdeeling Publieke Werken weder onder zijn beheer werd gesteld. Thans vervult deze wethouder zijn ambt nog met lust en ijver. Op zijn initiatief besloot de Raad tot bebou- JL. x.py—-. - alg- straat,' tot demping van de Breovaart waardoor de Krugerlaan is ontstaan en door zijn krachtige medewerking is de oprichting der Electrische Cen trale een feit geworden. Door hem heeft Gouda gekregen zijn telefoon. Van meerdere instellingen is do heer Nederhorst tot bestuurslid gekozen. Als Regent van het Bestedelingonhuis, van de Werkinrichting, als Kerkvoogd van do Ned. Herv. Kerk en thans ook lid van het kiescollege, als lid van de Restauratie-commissie van de St. Jansk. heeft hij de belangen van Gouda en als lid der Staatscommissie tot be strijding van werkloosheid het lands belang gediend en wijdt hij nog steeds zijn krachten daaraan. De inwoners dezer gemeente kunnen trotsch zijn op zulk een medebur ger, die bij zijn stijgen op de maat schappelijke ladder is gebleven de man van grooten eenvoud, die jegens ouden van dagen, zieken en zwakken, zijn roeping als mensch verstaat. f 1.20 1.60 1.20 1.50 1.10 1.80 1.— .1.20 1.30 1.60 i.2o 1.60 1.50 2 fl. 2.20 e merken

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 1