m Groote Opruiming Ei2n.r2.ean.la.nca.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 30öste Staats-loterij 'BOEKAANKONDIGING. Laatste kierichten Telegrafisch Weerbericht ?ER] POSTEP-IJEN, MARK 4BELUCHTEN. 13. SAMSOM. Officieele Prijscourant - - - - - - - - - - f Dr. Doty's advocaat zegt, dat deze weigerde zijn ontslag te nemen omdat dit den schijn zou hebben of hij toegaf, dat er een grond was voor de be schuldigingen. Hij is niet voornemens, bij het gerecht stappen te doen, om in zijn ambt gehandhaafd te blijven. Fbankhijk. Aanval op ee© brievenbesteller. In de nabijheid van ihet station te Aubygne bij Mons is, naar uit Parijs wordt gemeld, den brievenbesteller Frely, door een individu aangevallen, die Frely met twee,, revolverschoten vorwondde. Deze kon hoezeer ernstig getroffen, nog naar het nabijgelegen postkantoor vluchten. De aanvaller echter ontkwam, zonder dat men tot dusver eenig spoor van hem heeft ontdekt. Hij schijnt gewéten te heb ben, dat Frely in zijn tasch tal van brieven met groote geldswaarde bij zich droeg. België Koning Albert van België. Brussel, 31 Dec. De Koning is al sinds eenige dagen koortsig on een weinig boesch. Er zijn bjj Z. M. allo verschijnselen van influenza. De ge wone recepties zullen niet worden gehouden om hem alle vermoeienis te besparen. Volgens de „Etoile Beige", geeft do toestand des Konings geen aanlei ding tot ongerustheid. Eenige dagen van rust zullen voldoende zijn om hem geheel te doen herstellen. OOSTENRIJK-HONOAHIJE. Op het St. Markusi-kerkhof heeft men Zondagmorgen tu^schon kreupel hout verborgen, een Schedel, gevon den in een krat gewikkeld, Na een onderzoek achtte men het zeker, dat dit do schedel is van Karageorgewitsj. Later is gebleken uit do verklarin gen eerfer commissie, dat de gisteren gevonden schedel, inderdaad die van prins Alexander is. Perzik. Het „St.-Petersb. Tel. Ag." meldt: Het Russische generaal-consulaat heeft een bekendmaking uitgevaardigd, waarin de inwoners worden aango- maand de bazars weer te openen en hun vreedzaam bedrijf weer te her vatten. De orde in do bazars zal door Russische troepen worden gehand- China. De omwentelingen. Hankau, 31 December. De wapen stilstand is afgeloopen. De republi keinen openden van Woetsjang een geweervuur op Hanjang. Peking, 1 Januari. De regeering meldt, dat ongéveer 4000 revolutio nairen Hankou gisterenavond aan vielen. Het gevecht wordt voortgezet. De keizerlijken zijn zeer blij, dat hierdoor gelegenheid wordt geboden het resultaat van de Nationale Con ventie te ontkennen, welke naar men meent ongetwijfeld zou leiden tot de overwinning der republikeinen. Düitschland. De vergiftiging te Berlijn. Het onderzoek naar de vergiftiging onder de bezoekers van het asyl hoeft uitgewezen, dat jenever, die in tap perijen aan hen geleverd is, methyl alcohol bevat. De leverancier van die jenever, de drogist Scharmach uit Charlottenburg heeft erkend, dat hij den sterken drank uit twee deelen mothyl-alcohol en een deel gewonen spiritus had bereid, en is in hechtenis genomen. In geneeskundige kringen is men twijfelmoedig ten aanzien van de onderstelling, dat men met methyl alcohol-vergiftiging te doen heeft. VII0 Internationale Congres voor Verzekeringswetenschap (1912). De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen heeft zich wel willend bereid verklaard zitting te ne men in het Eere-Presidium van het Comité van Organisatie voor het in September 1&12 te Amsterdam te hou den VII0 Internationaal Congres voor Vorzekeringswetenschap, terwijl de heer H. M. van Bommelen, Directeur der Tweede Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering te Haarlem alsnog tot Lid van het Comité van Organisatie benoemd werd. De Wetenschappelijke Commissie is samengesteld uit de "heerenProf. Dr. J. J. A. Muller, Dr. M. -C. Pa- raira, Dr. R. H. van Dorsten, Dr. A. van Eldik, Prof. A. E. Rahusen en Dr. D. P. Moll. 8 taten-G eneraal EERSTE KAMER. Vergadering van Zaterdag 30 Dec. Indische begrooting. De behandeling der Indische begroo ting wordt hervat. De heer van der Does de Willebois vrahgt inlichtingen omtrent het niet in exploitatie brengen van de derde] zoutfabriek te Mangoenen. De minister van Koloniën, de spre kers beantwoordende, erkent dat de rechtstoestand der inlanders en spe ciaal der inlandsche christenen, ver betering behoeft en, gaarne wil de minister daartoe meewerken" Wat de opium-bestrijding betreft, blijft de minister de hoop koesteren dat de laatstelijk genomen maatregelen doeltreffend zullen blijken. Tèn aanzien van de grief van den, heer van Deventer, dat een Indisch hoofdambtenaar, die, wegens zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer, op wachtgeld was gesteld, directeur was geworden eener handelsonderne ming, merkt spreker op dat een amb tenaar, non-actief geworden ten gevol ge van zijn Kamerlidschap, feitelijk geen ambtenaar meor is. Trouwens minister Colijn heeft, toen hij tot Ka merlid benoemd werd, zich onmiddel lijk tot den minister y&n Koloniën gewend om te vragen of het al dan niet wenschelijk was reeds thans het eervol ontslag als Indisch hoofdamb tenaar aan te vragen, dat hij toch voornemens was het volgend jaar te verzoeken. Betrekkelijk de Indische ingenieurs kwestie is een regeling betreffende studiebeurzen in overweging. Wat betreft het inlandsch onderwijs volgt het gouvernement een stelsa 'dat ieder goedkeurt, nl. om in anomis- tische streken de gouvernementsscho- len terug te houden en het onderwijs over te laten aan de zending. Hierna vangen de replieken aan. Nadat verschillende leden en de minister hebben gerepliceerd, wordt de Indische begrooting zonder stem ming goedgekeurd. Vervolgens kwamen verschillende kleinere ontwerpen in behandeling, waaronder de begrooting Voor de Landsdrukkerij, Hoofdstukken I Vila en wel op de middelen, die alle goedgekeurd werden, waarna de Kamer uiteen ging. Gistermorgen te ongeveer halftwaalf brak te Leiden een uitslaande brand uit in de bovenverdieping van het perceel Pieterskerkhof 24, bewoond door den kleermaker W. Groene wegen. Aangezien in het benedenhuis door den heer Spruitenburg het timmermans bedrijf wordt uitgeoefènd, liet de brand zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien. De brandweer was echter het vuur vrij spoedig meester en wist den brand tot hot bovenhuis, dat bijna geheel uitbrandde, te beperken. Het beneden huis kreeg belangrijke waterschade. De oorzaak moet gezocht worden in het omvallen van oen petroleumtoe- stel. Verzekering dekt de schadejj Vlieland. Hedenmorgon is op de Watergronden een driemaster gestrand Nadere bijzonderheden ontbreken. Een avontuurlijke reis. De „Gazette" bericht, dat in October de stoomboot „Zeebrugge", vroeger „Arizona" geheeten, Antwerpen ver liet, de Belgische vlag voerende en met bestemming naar de haven Stanley (Falklandseilanden). Het gerucht loopt, dat het schip wapenen vervoerde voor rekening der Portugeesche royalisten, Een gerechtelijk onderzoek had geen resultaat. De équipage van de „Zee- brugge"* welke thans te Antwerpen terug is, vertelt, dat de lading inder daad van buitengewonen aard was. De „Zeebrugge" nam te Lilo 250 ton kruit en v\jf Spaansche en twee En- gelsche passagiers aan boord. Toen men in volle zee was, nam de Spaan sche passagier, Arricos genaamd, het bevel over het schip op zich. Men liep Daccon binnen, waar een groote voor raad steenkolen en victualiën werd ingenomen. Daarna zette men koers naar Zuid-Amerika. De Belgen vernamen, dat het schip gecharterd was door Paraguaysche revolutionnairen. Arricos was de schoonbroeder vaft den president, de drie passagiers waren Argentijnsche zeelieden. De koopwaar bestond uit vier groote kanonnen, een mitrailleuse, 6000 geweren, uniformen enz. Het doel van de expeditie was, een aanslag op de steden van Paraguay, gelegen aan de Rio Plata. In het gezicht der Zuid-Amerikaansche kust gekomen, werden 4 kanonnen en een mitrailleur op de brug opgesteld, waarna het schip in de monding der Rio Plata de Braziliaansche vlag heesch. Het schip nam toen weder den Coimbra aan. Dank zij eenu zware storm kon het schip ongemerkt Montevideo en Buenos Ayres passeeren. Daarna nam het schip nog den naam Asconsion aan. De Bel gische zeelui gehoorzaamden aan alle gegeven bevelen, nadat zij door den commandant voortdurend met een revolver in de vuist bedreigd werden. Ten slotte werd de naam weer Ver anderd en het schip anders geverfd, het heette toen „Constitucion". Op de plaats, waar de Rio Plata de grens vormt tusschen Argentinië en Para guay werd de équipage ontslagen. Arricos *roeg de Belgen of zij als soldaten in zijn dienst wilden treden. Slechts een van hen nam het aanbod aan, b-rwijl de andoren niet tevreden waren mat het aangeboden loon. De Belgen zullen de readers ge rechtelijk doen vervolgen. Een Kamer lid zal in de Kamer aan de rogeering ophelderingen vragen over deze zaak. M. Crt. ^andel in meisjes Door de politie te Hengelo (O.) werd op den Oldenzaalschenstraatweg aangehouden een 70-jarig Duitscher U. R., reeds eenigen tijd in Hólland zwervende, yordacht van het met vor keerde bedoelingen medevoeren van een in zijn gezolschap zijnd 20-jarig meisje, S. K.. afkomstig uit Dortmund in Düitschland. Hot meisje dat zonder geld en middel van bestaam bleek te zijn, verklaarde .niet te weten, waar zij hoen ging of wfcar zij torecht kwam Na haar nachtlogies te hebben be zorgd, werd zij door tusschenkomst der politie naar hare ouders te Dort mund teruggebracht. M. Crt. Tram-avonturen. De Gelderlander verteltAan den Maaskant, maar naar de zijde der Meierij, is een tram verbinding, die don Maasdorpen tus schen twee bekende bloeiende Bra- bantsche stadjes het verkeer verge makkelijkt. Haast u langzaamGauw, anders kom je er niet.... beide uitroepon, heeft deze tram tot haar devies. Het gebeurt wel eens, dat door te snelle vaart, de te breede, logge wa- wanneer do machinist te gauw in of in V. wil zijn. Dat er eens een wagen op een weide terecht komt, dat is zoo'n mirakel niet. Dat er een boom -omver gereden wordt, is niet eens vermeldenswaar dig, zoo vaak is dat al voorgekomen Het is historisch, dat deze tram midden in een huiskamer reed, zoodat de bewoners verschrikt bij de tafel wegstoven. Het is gebeurd, dat onderweg de tram stil piepte, nog even voortknarste over de losgewrongen rails, en men midden tusschen de heide niet verder kon, omdat er geen stoom was, de vuurhaard was uit, het water van de kook. En machinist en conductevlt gaan dan langs den weg Peelturf ste ken of hout kappen om weer vuur te maken, stoom te krijgen, enz., enz. En de reizigers verliezen hun ge duld, mopperen, foeteren, missen hun trein, komen midden in den nacht thuis Het laatste avontuur dateert van den tweeden Kerstdagavond, een onzer lezers maakte het mede. Het is avond, puffend giert de loco motief over de* rails, de machinist ge looft zich zelf niet. Zooveel als van avond had hij nooit uit zijn machine gehaald, wat snelheid, haast een record geslagen Hij kwam vroeger dan ooit inN. aan. Hè, hè, stoker Men riep in het dorp hem toe. De stoker werd uit zijn ge3oes schreeuwd, uit zijn zoete 'mijmering, zijn machine zoo hard te laten loopem Hè, kijk je 'r is firn Wat wil da volk nou van hum. Lacht dieë boer daar. Spot die met 'm Hè, hè, daor. Waor zien ouw waogens Nu kreeg de trambestuurder eerst erg in iets, nu ging hem een licht op, grooter dan dat „bromolielemke" voor zijn locomotief Daar ontdekte hij, dat al de perso nenwagens van de machine waren oten en hij zonder last naar N. gestoomd was.' Nu begreep ie zijn srielheidsrecord Halfweg tusschen heide, en bosch stonden eenige tramwagens, als woon- huiskes, midden op den weg, flauwkes verlicht, bezet met brommende pas sagiers, met zich vroolijk makende reizigers, met. een beteuterden con ducteur Gorrejèn. die keujes he 'k verdaon. geleufde ml* niet. schreeuwd® een Maas-boerke tot zijn in-varkens handelenden buurman zoo hard, alsof beiden wel doof waren. Goocl, maar parretjen ik hè haos. Wa is die trèm wer langzaom, 't aovend. Kerk, we staon stil. hedde da nog nie deur.De mesciene is wèr kappotOud nieuws hier Hè condukketeur, hoe zit 't, gaon we haost verder? Wij kunnen nietDe machine is. Hè.wéér malleur aan die ouwe bromkast.... Neen, hij is wegzeker los gegaan De boerkes keken, of zij het in Oss hoorden donderen. Zóó kommen we op Neijaor nog niet thuus. zuchtte eon haastig boerke, de roizigers lachten en schik ten zich gemoedelijk in het onverfnij- delijke. Twee uur later kwam de machinist met de locomotief van uit N. naar de heide gebolderd onder vollen stoom. Menig reiziger lachte toen tevreden, een ander zuchtte Eindelijk. Een zeldzaam jubileum. 1 Januari vierde de firma J. fl. A. Wansleven, boekdrukkers en uitgevers van de „Nieuwe Zntphensche Courant" te Zutphen, het 100-jarig bestaan der firma. Ingevolge het keizerlijk decreet van 2 Februari 1811, werd op 24 December 1811 door den keizerlijken conseiller d'état directeur general do rimprimerie et de la librairie, aan Karei Wansleven te Zutphen, (Depat- tement de l'Yssel Supérieur) vergun ning verleend tot oprichting eener drukkerij. Deze vergunning is op 1 Januari 1814 van kracht geworden. Te Helmond ontstond Zaterdag een gasontploffing in het hotel de Bruxel- les. De heer Jonkers, eigenaar van hét hotel, werd aan het gelaat en handen verwond. Een begin van brand werd nog bijtijds in zijn voortgang gestuit. Oorzaak van het geval was, dat met brandende lucifers naar een lek in do gasbuizen gezocht werd. Zondagmorgen kwam een melkslijter Iiit Amsterdam melk halen bij zekeren J. v. d. Vaart die met zijn vrouw L. Schoonhoven en twee kinderen 3 en 5 jaar oud, aan den Naarderstraatweg te Naarden woont. Op zijn herhaald kloppen en bellen kreeg de melkslijter geen gehoor. Slechts kindergeschrei drong uit de woning tot hem door. Vermoedende dat er iets gebeurd moest zijn, riep hij buren en gezamenlijk verschafte men zich toegang tot de woning. Binnen gekomen vond men het echt paar dood op bed liggen. De kinderen zaten in een andere kamer. Onmiddellijk werd de gemeentepo litie met het geval in kennis gesteld en deze kwam spoedig vergezeld van een geneesheer uit Naarden (er plaatse. Laatstgenoemde constateerde bij bei den den dood, welke reeds eenige dagen moet zijn ingetreden. De beide lijken werden nog dienzelfden dag per boerenwagen naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam vervoerd. Omtrent den uitslag der schouwing kon men nog niets mededeelen. Inbrekers gevat. Zaterdagnacht werden op den Mid densteiger te Rotterdam door recher cheurs twee bekende inbrekers aan gehouden, die door hen betrapt waren, toef^ zij in den Toerijstuin bezig waren het slQt te verbreken van het tabaks pakhuis der firma Koch Co. Zij waren in het bezit van valsche sleutels, breekijzers, pen slagersmes en eindjes kaars, dus volkomen uitgerust voor hun doel. Hoe een kudde schapen een haas vangt. Uit Drente schrijft men aan de „Zw. Ct": Wij zaten rustig aan de koffietafel. De schel ging over en enkele oogen- blikken daarna kondigde dè meid ons aan, dat er iemand was, 011 mijnheer te spreken. Weldra bevonden wij ons tegenover een oude bekende, den schaapherder uit een naburige plaats, een van 't echte oude, Drentsche type. Diep uit een zak haalde hij een haas. „Of mijnheer ook zin had Zeker meende de man op ons gezicht te lezen: „Jij ook al strooper?" Althans hij ver volgde „Strooper, mijnheer, daar doe ik niet aan, eerlijk gekregen, door de schapen gevangen". „Door de schapen gevangen? Dat is toch onmogelijk". „Eerlijk waar mijnheer. De has kunnen soms, vooral als 't koud is, heel vast in 't leger liggen. Een schaap is erg nieuwsgierig. Als ik nu met de schapen in 't veld ben en deze zich over een groote uitgestrektheid verspreid 'i hebben, gebeurt het zoo nu en dan, dat een der langstaarten een haas in 't leger ziet liggen. Op korten afstand f blijft het dier staan en tuurt onafge- i broken naar de met wijd geopende 1 oogen liggende en tevens slapende haas. Een, twee, drie schapen staan k spoedig bij dat eene en alle staren naar hetzelfde punt. Weldra heeft de geheele i kudde zich om en bij dit eene punt vereenigd en vormt oen gesloten kring om den niets kwaads vermoedenden haas. Nu is het mijn beurt. Ik stuur den hond binnen den kring en de langoor geen kans ziende door het dichte cordon van schapenpootjes te breken, heeft in minder dan geen tijd zijn onrustig ha zenleven geëindigd. Wij konden aan 't eerlijke gezicht van den oude zien, dat hij waarheid sprak on kochten den eerljjk gekregen haas". -> De man bedankte 't wild verhuisde naar de keuken en gelukkig met de ontvangen f 1.50, wat hem met de feestdagen bij zijn karig loon zeer tepas kwam, trok onze herder huiswaarts. Brand. In het achterruim van het Grieksche stoonischip.„Ephidoforus" geladen met 200 ton gerst, komende van de Zwarte Zee, liggende in do Maashaven te Rot terdam, Zaterdagavond brand ontdekt, ontstaan door broeiing in de lading. De houten schotten in het ruim waren reeds geheel verschroeid, blijkens on derzoek van de brandweer, die mot eenige drijvende stoomspuiten ter plaatse verscheen. Door de brandweer werd de lading overgewerkt, waarna zoo spoedig mogelijk tot lossing werd ovorgegaan. Zaandam 100 jaar oud. 1 Januari 1912 is het 100 jaar ge leden, dat de dorpen Oost- en Wost- Zaandairt ophielden te bestaan en de stad Zaandam, uit hunne samenvoe ging ontstaan, het lsvenslicht aan schouwde. Zooals bekend is, werd met ingang van den datum 1 Januari 1812 de heer H. C. Göbel, maire van het "TTOTp West-Zaandam benoemd tot provisioneel maire van do stad Zaan dam. 'De feestviering volgt in den loop van dit jaar. M. Ct. Zondagmorgen bleven de luiken van do woning van den alleenhuizenden oude heer P. Kwak te Simonshaven, gemeente Geervliet, langer dan ge woonlijk gesloten. Men ging zijn wo ning binnen, maar trof hem er niet aan. Een onderzoek bracht aan het licht, dat hij in de vroegte om een ommer water naar de kade was gegaan. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, toen te water geraakt en ver dronken. Tramongeluk. Zondagmiddag omstreeks half twee had tusschen Wageningen en Heelsum een tramongeluk plaats, doordat de locomotief van een uit Utrecht ko mende tram der Ooster-StoomtramMjj. ontspoorde. Doordat een hoogte moest worden opgereden, was de tram op dit oogenblik in volle vaart. De loco motief kantelde om en sleepte met zich de goederenwagen mee. Het voor- balcon der passagierswagen werd inge drukt. De machinist werd met een gekneusden arm opgenomen. De overige personen, die in de tram zaten, kwamen met den .schrik vrij. Het tramverkeer ondervond door dit onge val vertraging. Ook de rijweg was gedurende een deel van den middag versperd. De materieele schade schijnt belangrijk te zijn. M. Ct. In een schip te Heerenveen is het lijk gevonden van G. v. J. Men ver moedt, dat hij tengevolge van kolen damp gestikt is. GOUDA, 2 Januari 1912. Jubiló H. J. Nederhorst Sr. Zooals aan het hoofd van dit blad is vermeld herdacht gisteren de heer H. J. Nederhorst Sr. den dag waarop hij zich voor veertig jaren als inwoner dezer gemeente vestigde. Uit de bur gerij had zich een comité gevormd, dat op dezen gedenkwaardigen dag blijk wilde geven van de groote sympathie die er onder de ipwoners dezer ge meente ten opzichte van dezen zeer ge- achten medeburger bestaat. Velen hebben dit plan ten zeerste toegejuicht en zoo kwam gisterenmid dag de heer Dr. P. J. A. Levedag als voorzitter van het comité, dat een groot aantal inwoners van .Gouda, van allorlei rang en standeh. godsdienstig^ gezindte vertegenwoordigde den lieer Nederhorst Sr. als jubilaris begroeten. In welsprekende en van groote sympathie getuigende bewoordingen sprak de heer Dr. Levedag den jubi laris toe en bracht in herinnering het Ontzaggelijk vele, dat door den heer Nederhorst sedert zijn vestiging was tot stand gebracht, zoowel in als bui ten en voor de Gemeente. Spr. me- móreerde daarbij de bebouwing der Crabethstraat, de demping van de Breevaart en de ontstane Krugerlaan, de oprichting der Goudsche Telefoon Mij., den krachtigen steun in den Raad aan de plannen tot oprichting der Electrische Centrale die een ge lukkige werkelijkheid zijn goworden, sprak over de talrijke grootq werken die de steeds groeiende aannemersfirma heeft gemaakt, als de kolossale pak huizen der verschillende Veemen, van de Holland-Amerika-lijn en de gröote Potroleum-inrichtingen te Rotterdam, de Waterleidingwerken te Delft en de Watertorens te Enschedé en N-.Amstel, de massa hoerenhuizen hier ter stede. Verder wees spr. op des jubilaris' jaren lange lidmaatschap van den Raad, waarvan geruimen tijd als wethouder van publieke werken en op do talrijke functies in handelsmaatschappijen en vereenigingen, van eenigen waarvan de heer Nederhorst de oprichter was. Ook herdacht spr. des jubilaris ver diensten, als Regent van het Bestede- lingonhuis van de Werkinrichting, als Kerkvoogd der N. II. Gem. als lid der Restauratie Commissie der St Jan» kerk en als lid der Staatscommissie tot bestrijding der werkloosheid De voorzitter bracht hulde aan de onvermoeide werkkracht, den grooten ondernemingsgeest, den helderen en ruimen blik op zaken, van den jubi laris, waar door het hem mogelijk was goworden van timmerman op te klimmen tot den man, die tot over de grenzen was geworden de beste onder de eersten op zijn terrein en daarbij was gebleven de man van grooten eenvoud en van weldadigheidszin. Onder aanbieding van een hulde blijk bestaande uit oen prachtig bron zen beeld naar een ontwerp van den beoldhouwer Picault te Parijs sprak de de heer Dr. Levedag het volgende Wij hopen van harte dat het tot in lengte van jaren uw woninig moge sieren en dat uw oog in rustige uren vaak met welgevallen moge rusten op deze allegorische voorstelling „Ad Lumen" Naar het licht. Hot nobel streven om al ons kennen en kunnen al wak er aan gaven en talenten in ons sluimert tot het uit uiterste in te spannen bij het streven naar verbete ring op elk gebied. Zoo vormt dit beeld het symbool in uw eigen leven, vormt het ook de zinspreuk van het wapenschild van uw geliefd Gouda waarvan ge de trots en den roem uitmaakt „Per aspera ad astra". Bij dit huldeblijk was een zeer fraai in rood leer gebonden album gevoegd waarin de namen der deelnemers aan het huldeblijk waren gecalligrapheerd Uit naam van het kantoorpersoneel ontving de jubilaris een zeer fraaie koperen klok waarin de datum van den gedenkdag was gegraveerd. De werklieden van de firma ver blijdden hun patroon met een tweetal mooie gravures in lijst, waarbij ook een album was gevoegd. De Sliedrechtsche Zandleverantie Maatschappij betuigde den jubilaris hare hulde door de aanbieding van een bronzen beeld voorstellend „Le Commerce" (De Handel). Op de receptie, die gedurende den geheelen middag werd gehouden kwa men velen den heer Nederhorst com plimenteeren. Onder hen bevonden zich de bur gemeester en de wethouders en ook de afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer Jh. mr. W. Th. C van Doorn. Het o'ntvangsalon was een bloemen weelde. Een groot aantal prachtstuk ken waren den jubilaris van bevriende zijde toegezonden als een feestelijke hulde op dezen zoo gedenkwaardigen Een 30-tal kransen en bloemstukken, blijken van sympathie voor den over ledene, dekte de baar. Namens de familie dankte de heef A. G. Cosijn allen voor hun deelneming. Het was een droeve plechtigheid. Bioscoop-Voorstellingen. De Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" aan de Hoogstraat, dir. de hoer W. Mica, was Zondag en Maandag steeds goed bezet, zoowel gedurende de ma- tinée's als des avonds. Zooals men weet, zijn het doorloopende voorstel lingen, om 7 uur des avonds aanvan gend, en ongeveer l1/* uur durend. Men ziet dan het geheele programma, Deze week was het zeer aardig, en bevatte o. m.Nick Winter en do ontvoering van Mej. Werner; de dochter van den Sheriff Hendrik IV en de houthakker, enz. De verschil lende films worden op een zeer be vattelijke en aardige manier uitgelegd door den explicateur, don heer Duval, terwijl passende piano-muziek hot ge heel begeleidt. Een bezoek aan het gezellig zaaltje is wel aan te bevelen. Was het in de Cinema Pathó aan de Kleiweg, dir. Souverijn Co., Zon dag slechts tamelijk bez^jMaandag kwam men haast plaalWa te kort, zoo groot was het aaptal bezoekers, Ook hier een aaardig programma, w. 0 de bezoeker, Medor is jaloersch, Cola de Rienzo, enz. Een applaus volgde dan ook na verschillende films. De heer Groenendal zorgden voor pas sende piano-muziek. Het gehoel ziet er ook hier zeer goed uit. De in de zaal thans aangobrachto verhooging van zitplaatsen is oen groote verbe tering. Mon oordeele zelf maar eens Naar wij vernomen, bodraagt de opbrengst van de gisteren in onze gemeente gehouden aanbieding van bloempjes, ten bate van de bestrijding der tuberculose in de grafische vak ken, f 218.—. De totaal opbrengsten zullen aangewend wordon voor de oprichting van een rust- en herstel lingsoord voor do beoefenaars van do grafische vakken. Gedurende de maand Dcc. zijn door de Mallegatsluis geschut 2360 schepen met een inhoud van 186678 M' en 659 stoomschepen, inhoudende 59101 M3., totaal dus 3019 vaartuigen met 245779 M3. inhoud, en 9 hout vlotten uitmakende 56 koppels. Gedurende de maand December wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1094 portiën a f 0.10 en 310af 0.15, te zamen 1404 portiënafgehaald werden 966 Vj portiën a f0.10 en 13 a f 0.15, te zamen 979'/2 portiën In totaal 23831/a portiën. Prof. Matthes' boek, over de Israö- liotische Wijzen en Annie De Graaff stelt ons den Russische n dichter Merejkowski als profeet voor. De ge dichten zijn vanConstant Eeckels. In do rubriek Buitenlandsche Zaken worden de politieke gevolgen van den Italiaansch-Turkschen oorlog, de op stand in China en Duitschland's open deur-politiek besproken. Op de Algemeene Begraafplaats werd hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. L. van Eijk. Vele vrienden en kennissen van den overledene, o.a. de Raad van Beheer van het Sport terrein, de besturen van Olympia, waarvan de heer van Erjk bij zijn leven een zeer goed lid en den Goud- schen Voetbalbond, waarvan hij con sul was, waren op den dooden-akker aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan den bekenden en geliefden doode. Bij Kon. besluit van heden is be noemd tot surnumerair bij de Regis tratie en Domeinen, standplaats alhier, de heer J. C. de Meyer. Waddings veen. Voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft bedankt ds. W. Bieshaar, te Zetten, Door de gemeente-politie alhier zijn in het afgeloopen jaar opgemaakt 96 processenverbaal, wegens de vol gende overtredingen 13 van het Wetboek van strafrecht, 44 van de Motor- en rijwiolwet, 3 van de Leerplichtwet, 9 van de politie-ver ordening, 3 van de arbeidswet, 10 van het reglement wegen en voetpaden, 1 van de keur-politie Bloemendaal 2 van de Drankwet, 3 van het ri ment voor politie op de Gouwe, 1 van de Wapenwet en 7 van de proces verbalen van Verhoor. Schoonhoven. In het jaar 1911 is aan het kantoor van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken alhier aan,belasting en stempeling onderworpen 70,621 gram goud en 3,945,170 gram zilver, gevende aan belasting f 40.181.925 voor essailoon werd ontvangen f 29060. De totale ontvangst bedraagt 40472,525 gld., tegen f 41430.10 over het jaar 1910. ieder oogenblik ver ook van allerlei ai Berlijn, 2 Jan. I zijn geen nieuwe giftiging voorgek' thans meor waarsc J KI. Trekking van Dinsdag 2 Jan- No. 18375, f 25.000. 13396 f 1500. 5298 en 13164 ieder f 1000. 5634, 9834 en 13060 ieder f 400. 8, 7218, 9799 en 11862 ieder f 200. 298, 4251f* 4260, 7205, 8598 en 10858 ieder f 100. Prijzen van f 65. lH 34 (U 08 07 117 31 40 05 70 89 341 84 341 40 57 05 430 05 00 558 60 06 79 005 35 40 74 707 63 79 80 87 809 57 923"30 32 87 08 1017 77 70 84 1118 21 22 25 83 10 80 90 1204 17 18 29 79 81 1303 02 01 85 1432 03 08 «1 1510 37 81 1028 81 00 1708 59 07 73 1880 80 1950 69 71 9063 80 2129 05 2202 45 78 87 2801 2122 25 2519 20 38 2015 52 91 2707 29 47 49 81 2812 25 40 88 92 2010 27 30 40 07 79 08 8031 57 87 8122 20 99 8287 8307 41 45 01 74 3500 80 00 80 8004 27 75 98 3705 9 20 44 59 01 3848 55 00 74 3942 00 07 87 4030 67 71 78 85 4100 16 18 19 20 68 80 4221 40 60 71 4302 0 55 78 4442 4510 08 83 4031 98 4708 80 1979 80 97 5007 40 55 5154 61 88 80 89 92 5217 47 51 53 86 6817 27 38 53 04 5487 74 5000 14 55 02 5728 45 57 86 88 6841 55 59 01 63 05 85 5644 75 99 6003 10 10 24 32 0171 Ö200 14 29 30 34 6309 39 08 95 0401 2 25 51 59 75 98 0547 90 0040 48 00 03 00 83 0700 0875 81 0902 41 55 58 61 86 98 7027 59 78 85 7113 56 02 00 71 72 7210 17 33 87 7332 7492 7502 7613 78 89 7744 72 7821 7900 21 38 05 77 8003 39 49 50 8107 10 8207 22 74 83 85 89 8349 62 07 83 03 8408 10 10 18 47 75 8537 00 85 91 07 8021 25 41 47 52 79 87 89 99 8708 8888 90 98 90 8002 17 29 02 72 73 87 9008 35 0121 51 55 9W 12 34 07 9889 35 0400 11 35 50 9507 52 61 9610 21 27 57 07 9719 21 82 40 82 9851 50 73 02 9904 6 37 40 90 10011 10192 10201 4 35 79 10450 83 10509 27 43 80 99 10015 59 78 83 95 10720 31 40 10828 43 IK) 04 10941 99 1000 1 29 70 77 11100 18 11217 38 11421 35 59 60 11519 88 02 11618 01 78 11700 17 35 50 59 11833 53 11912 31 81 40 52 12030 50 01 77 12118 29 44 12260 02 98 12317 53 93 12412 22 34 42 50 05 12505 27 70 91 12009 21 34 32 84 58 90 12715 63 07 12842 12934 95 13015 67 13120 62 97 13217 18 49 62 07 94 18318 34 41 17 82 88 13526 85 09 89 03 90 18659 13778 18870 89 13987 63 91 14004 10 81 53 08 70 75 14100 17 54 142»! 14820 27 55 75 79 99 14411 12 21 14521 34 85 53 90 97 14634 14708 53 71 14839 44 01 14981 89 15018 80 88 77 15172 15228 46 77 15303 11 87 42 50 15547 49 52 57 15011 43 46 72 82 15740 54 98 15800 45 93 15916 61 09 88 10020 42 39 8-1 10105 70 83 10286 42 47 90 10800 30 32 44 40 49 77 90 10109 75 77 10583 30 45 54 09 10005 19 03 10787 10800 16953 50 17010 17228 39 59 17359 88 99 17480 90 17538 02 81 83 85 17045 78 79 17722 85 42 51 07 77 17814 03 91 17938 52 79 92 97 18051 52 18120 47 54 87 1Ö238 63 64 18315 38 90 18452 60 84 89 18525 73 02 18986 38 40 59 77 '8700 20 75 81 82 18814 40 48 18970 19101 70 90 19254 65 89 19361 05 10434 05 77 70 19504 71 19011 t8 82 30 04 19720 28 41 43 68 19805 01 81 88 91 10981 53 89 20105 6 9 10 20 58 72 88 95 20214 44 86 20347 84 20135 43 20500 0 38 68 20609 37 42 48 59 20756 02 86 20807 20 30 44 95 20910 40 59 98 giftiging is ontstaan door methyl-alcoh. Enschede, 2 Jan, Gisteren ontstond onder verdachte omstandigheden brand den kruidenierswinkel van J. B. in de Altheserstraat. De politie heeft de eigenaar gear resteerd op vermoeden vau brand stichting, daar op vier verschillende plaatsen de brand gelijktijdig ontstond en voorwerpen zijn gevonden, die met petroleum waren gedrenkt. De Tijdspiegel. De Januari-aflevering van De Tijd spiegel bevat een artikel van Prof. De Louter over Nederlands interna tionale stelling, en een artikel van Prof. Dr. A. E. J. Holwerda over de opvoeding onzer academische jeugd. Stijn streuvels behandelt naar aanlei ding van het eeuwfeest der Vlaamsche romanschrijfter Vrouwe Courtmans de kunst van vertellen. Prof. Van der Wijck schrijft, naar aanleiding van Berlijn, 31 Dec. De kranten be richten dat op het centraal postkan toor to Frankfurt am Main diovon op klaarlichten dag een loopjongen hob ben aangevallen on uitgeschud. Even- zoo zou een rentenier het slachtoffer geworden zijn. Hem werd twintig duizend francs ontstolen. Van daders geen spoor. Shanghai, 31 Doe. Touan-Tang, oud Onderkoning van Tse Chouan, dio vermoord heette door soldaten, is te Peking heelhuids aangekomen onder een vermomming. Spanje en Marokko. Madrid, 30 Dec. De militaire com mandant heeft uit mededeelingen van inboorlingen vernomen, dat 20,000 Mooren bozig zijn de harka aan do oevers van de Kert te versterken. De regeerin^ besloot allo beschikbare troe pen naar Melilla te zenden om de op roeren der inboorlingen te bestrijden. 's Gravenhage. Er wordt hier ter stede in den laatsten tijd onophoude lijk ingebroken. De daders bleven tot dusver onbekend, tot dezer dagen de Scheveningsche politie een persoon aanhield, die bekende met twee an dere personen de inbraken te hebben gepleegd. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het huis van bewaring waar zijn beide medeplichtigen zich reeds uit anderen hoofde bevonden. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in twee naast elkander gelegen villa's tegenover pa viljoen Riche. Dit moet geschied zijn door meer dan éen persoon, aangezien de ontvreemde voorwerpen mooilijk door één man konden worden vervoerd. Gestolen werden koperen luchters en kroontjes, koperwerk dat aan verschil lende voorwerpen wa$ bevestigd. De politiehonden die aan 't werk zijn gezet, leverden ook niet veel resul taat op. De straatroof te Parijs. Parijs, 31 Dec. De „Petit Parisien" deelt mede dat men aan hetcoipmis- sariaat van politie zeide, dat het spoor van Leblanc, den vriend van de vrouw Botelli, in de omstreken van Bobigny was gevonden. t)e arrestatie van dezen anarchist en valachen munter wordt wacht. Men spreekt dore arrestaties. n do laatste 24 uur gevallen van ver- )men. Het wordt fijnlijk dat de ver- van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 7767. te München, laagste stand 730.7 te Ha- paranda. Vorwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige meest zuidweste lijke wind, nevelig tot betrokken, wei nig neerslag, zelfde temperatuur. iren gtodrer Postkajntoor te Gouda. Lijst van de a«ln dit kantoor ter post bezorgde brieyen en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadressoerdon ged der maand Decemb worden uitgereikt. Brieven I Namen der geadresseerden. G. den Hoed C. D. van 't Hoff Brief k Méj. L.r;van*Oden' Drukwerk 13 sti Nota. Aan de a bevolen hun naai stukken te vermei onbostelbaarheid teruggegeven wor De Direct urende do 2e helft er niet zijn kunnen ■innonland. Plaatsen van bestemming. Barendrecht. Rotterdam, tarten. loven Maastricht, ïks fzenders wordt aan- n en adres op de len, opdat dozo bij aan hen kunnen len. eur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede Waren voor 1ste kw, 35 cent per half kilo, Melkvee en Vaar- evoerd. i goede aanvoor, 27 3e 25 cont per aanvoer, prijzen v 44, 2o 40 en 3e Magere Ossen koeien goed aang Vette Kal vore lste kw. 32, 2e half kilo. Vette Varkens goede aanvoer, lste kw. 28, 2e 27, 3op4 cent per half kilo, Schapen en Lammeren goed aange voerd. Handel voor vét Vee, vette Kalve ren prijshoudend. Vette Varkens stadig iets lager in priji meren mot redel magere markt wa prijzen onveranderd. Schapen en Lam- ijken orn^et. OP do s de handel gewoon van Wintermantels, - Costumes, Blousen,Jii]>ef|, Jnpnns, Robes en JapAn stoffen alsmede PELTilU'IKK van de goedkoopste tot de boste soorten en schörp concurreeronde prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOTlDA. Braadt niet! BLTRGERLIJ|KE stand GOUDA. GEBOREN31J Dec. Hendrikus NicolaaB, ouders B[. Jansen en M. C. Smit. 1 Jan. Evprt, ouders li. Buur man en C. Jon gen eel. 2. Adriana, ouders G. J. Nijhuis en M. Zorg. OVERLEDEN 76 j. wed. van G, 31 Dec. J. M. Peek, Schenk. H. J, Blanker, 74 j. wedr. van W. C. Schu- ling, -r J. van Vliet, 60 j. gehd. met J. Compier. Pi Biakenlioff, 38 j J. Brouwers, p8 j. gehd. met P, van Oosterhout. VAN DEN E i fe« l e ii i»a imI c,le A m s t r r daui 2 JAN Staatslcciiiiigeii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 <fict. Obl. 1889 4 pet. Vonezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk en Creüiet-instel- lilljfOB Ned. Bankaandoolon liulustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting &Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel-Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. krediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrol enm-Oiidern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart H|ijeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. V^abash Gew. Aand. Premieleeiiingeii- Amsterd am Aand3 pet Hongarije. Thei. s-Re- gulirung8-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen prijshoudend, Amalga mated vast. Petroleum flauw, Tabak ken zeer vast, Culturen stil, Rubbers zeer veranderlijk, Mijnen prijsh. Red- jangs vast, Ketahoens flauw, Nat. Staatsf. vast, Buitenl. kalm. 2. Vorige koers. 1 Ivoers van beden Bl5/8 82 91'/, 9i'/; 615/ig 100i5/,6 88,J/„ 93'/, 88"/,, 89»/, 88'/, 47S/1B 47'/, 104V, 86'/, 104% 597/„ 69"/,, 200'/, 64'/, 55 73 251/, 201 a 09'/, 09 221'/, 287 185 220% 287 59'/, 59'/, 56G 40 577 46'/, 1G0 100 444 444 438 184 184 115 21",» 20"/,, 114'/, 115 15 40 43/» 11"/, 118 80'/, 92 92% 04'5/,6 64% 183'/, 104.— f - 98'/, 98%, 315/,e 31% 174% 6"/„ 173 0% 102% 102% 163 153%

Goudsche Courant | 1912 | | pagina 2